Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Wątek: Divinity: Original Sin

  1. #1
    Podczaszy Awatar Janek
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    771
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    35
    Otrzymał 35 podziękowań w 26 postach

    Divinity: Original Sin

    Poniewaz zakupilem jakis czas temu dostep do alfy chcialem sie podzielic wrazeniami.
    Generalnie na chwile obecna moim najwiekszym problemem jest wstrzymanie sie z graniem, zeby zaczekac na pelna wersje (to alfa jednak i jeszcze cala masa rzeczy nie dziala). Gra ma potencjal byc naprawde pierwszorzednym RPGiem. Tak w skrocie:
    - walka jest bardzo podobna do tego co mielismy w Temple of Elemental Evil,
    - nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość odgrywania dialogów pomiędzy naszymi bohaterami (na początku tworzymy 2 postacie) - dialogi nie grają się same tylko wybieramy co naszym zdaniem by powiedzieli (z reguły są 2 czasami 3 opcje - np. jak coś ukradniemy to pojawia sie dialog czy to morlanie kraść i postacie mogą powiedzieć, że tak bo mają ważne zadanie i to w zasadzie nie kradziez, bo im sie należy albo też mówić, że nie kraśc nie wolno w żadnych warunkach) - na podstawie naszych odpowiedzi dostajemy pozniej punkty do pewnych cech,
    - juz w pierwszej (no powiedzmy drugiej) lokacji do wykonania jest zadanie w ktorym musimy wyjasnic morderstwo - jest staroszkolnie nieliniowe i bardzo rozbudowane,
    - wada na dzisiejsze czasy sa dialogi w formie sciany tekstu bez zadnego udzwiekowienia - to juz jednak nie czasy BG, ale mozna sie przyzwyczaic (choc latwo nie jest).

    Na razie zapowiada sie naprawde niezle - wczoraj odpalilem, zeby zobaczyc co jest w nowym patchu do alfy i przegralem chyba z 2h zanim sie opamietalem i wylaczylem ;-)
    Szkoda troche ze to nie gra z segmentu AAA (zwlaszcza, ze cenowo do tego segmentu sie jak najbardziej zalicza niestety), ale jak na razie to najlepszy RPG w jakiego gralem od dluzszego czasu. O ile w pelnej grze czegos nie schrzania, to bedzie w co pograc wiosna

  2. #2
    Stolnik Awatar Baal-Melkart
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 178
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 14 podziękowań w 12 postach

    Re: Divinity: Original Sin

    Czy to nie jest przypadkiem RPG na który zwróciłem Twoją uwagę w innym temacie? Jakoś mi się tytuł kojarzy.
    Cytat Zamieszczone przez Janek
    nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość odgrywania dialogów pomiędzy naszymi bohaterami (na początku tworzymy 2 postacie) - dialogi nie grają się same tylko wybieramy co naszym zdaniem by powiedzieli (z reguły są 2 czasami 3 opcje - np. jak coś ukradniemy to pojawia sie dialog czy to morlanie kraść i postacie mogą powiedzieć, że tak bo mają ważne zadanie i to w zasadzie nie kradziez, bo im sie należy albo też mówić, że nie kraśc nie wolno w żadnych warunkach) - na podstawie naszych odpowiedzi dostajemy pozniej punkty do pewnych cech,
    Ciekawe, ale czy nie męczące? Ja wiem, że to RPG, ale do pogadanek z NPC związanymi z fabułą dochodzą jeszcze członkowie własnej drużyny. Nie za dużo tego?
    Żeś Jeden Święty jest, uznałem ciebie, Mazda-Ahuro,
    Gdy Dobra Myśl zeszła raz ku mnie,
    Bym głośno wyrzekł, co Myśl mówi Cicha, Najlepsza:
    u Kłamców licznych nie szukaj pochwały,
    Bo każdą Cnotę wrogiem ci uczynią.

  3. #3
    Podczaszy Awatar Janek
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    771
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    35
    Otrzymał 35 podziękowań w 26 postach

    Re: Divinity: Original Sin

    Nie pamietam kto zwrocil uwage ale zaiste ten - jesli to Ty to wisze Ci piwo prawdopodobnie :-)
    Na poczatku sie sprawdzalo takie rozwiazanie, zreszta mozna to wylaczyc.

  4. #4
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach

    Re: Divinity: Original Sin

    Cytat Zamieszczone przez Baal-Melkart
    Czy to nie jest przypadkiem RPG na który zwróciłem Twoją uwagę w innym temacie? Jakoś mi się tytuł kojarzy.
    Cytat Zamieszczone przez Janek
    nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość odgrywania dialogów pomiędzy naszymi bohaterami (na początku tworzymy 2 postacie) - dialogi nie grają się same tylko wybieramy co naszym zdaniem by powiedzieli (z reguły są 2 czasami 3 opcje - np. jak coś ukradniemy to pojawia sie dialog czy to morlanie kraść i postacie mogą powiedzieć, że tak bo mają ważne zadanie i to w zasadzie nie kradziez, bo im sie należy albo też mówić, że nie kraśc nie wolno w żadnych warunkach) - na podstawie naszych odpowiedzi dostajemy pozniej punkty do pewnych cech,
    Ciekawe, ale czy nie męczące? Ja wiem, że to RPG, ale do pogadanek z NPC związanymi z fabułą dochodzą jeszcze członkowie własnej drużyny. Nie za dużo tego?
    Pogadanek nigdy za wiele! Kurcze, czekam na tą grę, bo taka straszliwa posucha ostatnio w cRPGach. No ja jeszcze mówisz, że walka jak ToEE to jestem w niebie :p W ogóle czekam, aż ktoś zrobi na prawdę rasowego cRPGa z drużyną, masą dialogów i heksami!

  5. #5
    Podczaszy Awatar Janek
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    771
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    35
    Otrzymał 35 podziękowań w 26 postach

    Re: Divinity: Original Sin

    Jest nawet lepiej niz w ToEE, choc sam system jest podobny (oparty na punktach akcji). Tutaj dodatkowo dodali rozne efekty czarow - np. drewno albo olej mozna podpalic albo plonace ugasic za pomoca deszczu. Nawet zadania oparte na tym mechanizmie sa - np. Trzeba ugasic plonacy statek.

  6. #6
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach

    Re: Divinity: Original Sin

    To bardzo spoczko! Nie powiem, korciło mnie bo na "wypożyczalniach" jest wersja alpha, ale nie chce sobie psuć zabawy skoro mówisz że będzie tak wspaniale. Szczególnie, że Banner Saga i Blackguards straszliwie mnie rozczarowały:< Brakuje mi tylko jakiś klimatycznych portretów postaci. Czemu twórcy gier nie potrafią czerpać z tych najlepszych dzieł? Mówię tu o serii BG gdzie wszystko się składało na klimat,nawet interfejs, genialne portrety postaci czy opisy itemków.

  7. #7
    Podczaszy Awatar Janek
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    771
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    35
    Otrzymał 35 podziękowań w 26 postach

    Re: Divinity: Original Sin

    Alpha jest juz teraz grywalna (aktualna wersja - pare dni temu wyszedl duzy patch, poprzednia wersja byla duzo mniej ukonczona), ale troche szkoda grac skoro i tak bedzie trzeba zaczac od poczatku Ja kupilem oryginal i tez czekam a slinka leci

  8. #8
    Holy Father Awatar Volomir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    3 433
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    173
    Otrzymał 265 podziękowań w 166 postach

    Re: Divinity: Original Sin

    A jakieś terminy premiery? Bo słyszę tylko pierwszy kwartał ble

  9. #9
    Podczaszy Awatar Janek
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    771
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    35
    Otrzymał 35 podziękowań w 26 postach
    No i wyszła pełna wersja (choć, trzeba przyznać, że trochę rzeczy jeszcze chłopaki z Lariana kończą).
    W pierwszej chwili chciałem grze przyznać 11/10 ale jak trochę pograłem (kończę obecnie 1 akt) to dałbym 8.5/10.
    Trochę treściwiej...

    1. Historia/gameplay
    Raczej sztampowo, ale ma ciekawe zwroty akcji. Jesteśmy lokalną odmianą łowcy czarownic i zostajemy wezwani wyjaśnienia do morderstwa, w którym podejrzewa się udział mrocznych sił. Samo śledztwo jest rozwiązane dość staroszkolnie - chodzimy, zbieramy ślady a na koniec musimy zadecydować kto ma iść siedzieć (można oskarżać niewinnych ;-)). Później intryga się zagęszcza a całość okazuje się mieć drugie dno.
    Do tego oczywiście mnóstwo zadań pobocznych w tym żadnego "zabij 10 czegośtam" - większość jest bardziej rozbudowana, choć część opiera się na tym że po prostu trzeba komuś wytłumaczyć, że "pan tu nie stał".
    Choć zdania są pisane z poczuciem humoru, mają trochę easter eggów. Natomiast bardzo denerwuje czasami bardzo skąpy feedback co trzeba zrobić (są zadania w których cały opis w dzienniku to "znajdź X-a"). Nie wiadomo gdzie szukać i o co w ogóle chodzi (nie ma żadnych znaczników nawigacyjnych jak w Dragon Age czy Skyrimie). Niby w Morrowindzie było podobnie, ale tam przynajmniej były opisy, że idź za trzeci kamień i skręć w lewo. Tutaj w zadaniu "ktośtam wrócił do miasta - porozmawiaj z nim" przeszedłem całe miasto 3 razy zanim w końcu znalazłem w necie, że koleś siedzi w piwnicy jeszcze tak ustawiony, że go nie widać na niektórych ustawieniach kamery. W głównym wątku też mi się raz udało przyciąć, tak że nijak nie potrafiłem z wskazówek i dialogów wykoncypować co trzeba zrobić dalej (okazało się, że trzeba było jeszcze raz porozmawiać z NPCem z którym już wcześniej rozmawiałem).

    2. Walka
    Nie da się ukryć, że walka jest w tej grze bardzo istotna. Ale to w sumie dobrze, bo jest bardzo dobrze zrobiona. Jest w turach - coś jak ToEE, ale zdecydowanie lepsza. Przede wszystkim dlatego, że jest dużo interakcji z otoczeniem - można podpalać, zamrażać, zatruwać, razić prądem przeciwników stojących w wodzie itp. Warto tez dodać, że walki są bardzo trudne i jak się ma trochę pecha lub wybierze złe podejście to często się ginie. W dodatku w grze nie ma żadnego level scalingu, więc na poczatku zwłaszcza bardzo łatwo trafić na przeciwników którzy biorą nas na "jednego strzała" (generalnie przeciwnicy 2-3 levele wyżej są poza naszym zasięgiem). Loot jest rozwiązany jak w diablo/WoW - nawet prawie te same kolory przedmiotów są NIby to fajne, ale jak co level trzeba wymieniać połowe ekwipunku to czasami nuży.

    3. Grafika/SFX
    Grafika jest bardzo ładna - powiedziłabym nawet, że styl graficzny jest bardziej przemyślany i ciekawszy niż w wielu grach AAA. Efekty specjalne też niczego sobie. Za to dzwięk jest ok, ale na dzisiejsze czasy to że udziwękowina jest tylko niewielka cześć dialogów, jest po prostu słabe - no ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Jak już wspominałem, trochę do życzenia pozostawia kamera (niby gra jest w full 3d, ale można ją obracać tylko o 90 stopni).

    4. Eksploracja
    Generalnie to gra w dużej części jest nastawiona na zwiedzanie (nawet to wymusza, bo bez złapania odpowiedniej liczby leveli ani rusz z głównym wątkiem). Trzeba przyznac że jest co zwiedzać - co chwilę znajdujemy albo potyczkę, albo kogoś do pogadania (jak się ma odpowiedniego skilla, to można rozmawiać też ze zwierzętami , albo jakiegoś easter egga. W zasadzie, to dla samej przyjemności zwiedzania można by pograć Warto też wspomnieć, że gra ma ogromnie rozbudowany crafting (składników są dziesiątki) - niestety jak na razie wygląda na niedokończony i trudno się go używa.

    W telegraficznym skrócie tyle - wielki powrót staroszkolnych RPGów, zdecydowanie polecam, choć jeśli ktoś wyrósł na Dragon Age, to pomimo moich powyższych zachwytów, widać że to jednak gra o półkę niżej i jak ktoś nie ma u siebie stwierdzenia "wow, prawie jakbym grał w BG" to gra może mu się nie spodobać. Ale widzę, że na metacritics gra też łapie wysokie oceny od recenzentów

  10. #10
    Podczaszy Awatar Henryk5pio
    Dołączył
    Feb 2014
    Postów
    686
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    29
    Otrzymał 52 podziękowań w 39 postach
    Janku, dobrze rozumiem, że to gra w stylu Morrowinda? Bo jeśli tak, to kupuję jak tylko będzie po polsku
    Ostatnio edytowane przez Henryk5pio ; 13-02-2015 o 00:04
    "Aby pisać historię, trzeba być więcej niż człowiekiem, ponieważ autor trzymający pióro wielkiego sędziego powinien być wolny od wszelkich uprzedzeń, interesów lub próżności." - Napoleon Bonaparte

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •