OK, przyjmuję już formację defensywnego testudo spodziewając się lawiny hejtów. A że wszyscy wiemy jak skuteczne są formacje w R2, to pewnie i tak mi się oberwie

Naprawdę nie chciałem zakładać tego tematu, ale już mi ręce opadają i jestem zdecydowanie za tępy, żeby zmodować najprostszą rzecz. Chodzi o nazwy miast, które doprowadzają mnie do szału i psują klimat rozgrywki. Wiem, że to kwestia zmiany tychże w tabelach (regions ; start_pos_settlements ; campaign_map_settlements - może gdzieś jeszcze?). Używam Assembly Kit. Na poziomie TWeaka jest wszystko w miarę proste i jasne, ale potem przy packowaniu w BOBie I have no idea what I'm doing i w zależności od tego jak bardzo tam naklikam albo da się grać z modem, ale bez efektu , albo jest crash. PLIZ, może znajdzie się ktoś o złotym sercu i wytłumaczy krok po kroku jak to zaimplementować... Może inne narzędzia - nie wiem, zupełnie się na tym nie znam.

Co do samej modyfikacji to niekonsekwencja w nazewnictwie miast jest ze strony CA porażająca, więc przyjąłem klucz historyczny na rok 272 p.n.e. przesączony przez zdrowy rozsądek i istniejące polskie nazewnictwo. I tak poprawiałem nazwy w czterech grupach

ZASADNICZEJ: czyli wypad z elementami fantastycznymi lub z dupy wziętymi na rzecz możliwie najbardziej zbliżonych do rzeczywistości lub przynajmniej wspomnianych w jakichkolwiek źródłach;
przykład: Sołocha (współczesna nazwa stanowiska archeologicznego na Ukrainie...) staje się Eksampajonem (scytyjskie miasto wspomniane u Herodota)

CHRONOLOGICZNEJ: czyli wypad z nazwami, które nie funkcjonowały w 272 p.n.e., a istnieją przekazy o nazwach ówczesnych tych samych osad;
przykład: Eucratidea (nazwa przyjęta na cześć Eukratydesa, panującego w Baktrii ok. 170-140 p.n.e.) staje się Ajchanomem

NOMENKLATURALNEJ: czyli wypad z nachalnym złacinnianiem (w dodatku niekonsekwentnym) nazw miast (zwłaszcza celtyckich), na rzecz ich bardziej adekwatnego brzmienia
przykład: Camulodunum staje się Kamulodunonem (warto zauważyć, że wszystkie nazwy brytyjskie są utrzymane w tym kluczu za wyjątkiem stolicy Icenów )

SPOLSZCZENIOWEJ: czyli nazwijmy rzeczy po imieniu...
przykłady: Rzym, Kartagina, Ateny, Efez etc.