Aplikację Steam mam na kompie od 2010 od czasu instalacji ETW i nigdy takich problemów nie doświadczyłem.
Owszem bywały okresy niedostępności (mocno irytujące czasami), ale poza tym ok, aplikacja jak każda inna.

Z Twojej historii płynie jedna nauka, przed instalacją gry należy założyć konto na Steam, ewentualnie próbnie zalogować się na stare dawno nie używane, unikniemy ewentualnych późniejszych problemów.

Oto okazało się jakim gównem jest Steam - Już przy pierwszym kroku tj przy instalacji Steam na komputerze, Steam stwierdził, że używam innego komputera lub urządzenia - domyśliłem się, chodzi mu o to, że już nie używam FF (bo nie mogę, przez głupi Steam!) - potrzebna jest wobec tego dodatkowa autoryzacja. Steam wysłał mi kod dostępu na podany adres email, by ukończyć logowanie - bez tego nie mogłem zainstalować gry.
Źle się domyśliłeś, Steam nie ma nic wspólnego z Twoimi przeglądarkami, widocznie stare konto zakładałeś na innym kompie czy też systemie, a aplikacja ta ma zabezpieczenie, że może działać tylko na jednym (byś nie mógł jej i swoich gier pożyczyć kolegom 8-) w przypadku zmiany kompa/systemu konieczna jest dodatkowa autoryzacja.

Co do pozostałych problemów, zwłaszcza tych z Firefoksem to chodzi raczej o Twój komp a nie Steam, to zwykła aplikacja, a nie jakieś narzędzie dzieła zagłady.