Z racji tego, że w sławetnej V2 gra opiera się na ekonomii i handlu, rozpoczynam dyskusję o polityce gospodarczej naszego imperium. Podzieliłem obszar dyskusji na kilka podpunktów:
1. Wybór kraju: UK, USA, Francja, Rosja, Austria, Prusy, Belgia, Piemont-Sardynia, Król. Obojga Sycylii, wykrojony przez gracza kosztem zaborców RON (a tak sobie do 1880 powalczymy)
2. Polityka podatkowa
a) stawka: 5%, 10%, 15%, 20%...
b) polityka wobec klas: podatek progresywny, podatek malejący, podatek liniowy
3. Polityka celna: protekcjonizm celny, zerowe cła, ujemne cła
4. Stosunek państwo-rynek: gosp. planowa, gosp. mieszana, interwencjonizm, wolny rynek
5. Stosunek do armii: max. 25% budżetu, 50%, 75%
6. Stosunek do budżetu: deficyt, bilans zerowy, nadwyżka
7. Stosunek do kolonii: brak, 25-50% pow. kraju, imperium kolonialne
8. Polityka wewnętrzna: demokratyzacja kraju i rozwój socjalny, sama demokratyzacja, sam sozial, tyrania z sozialem, tyrania

Jeżeli chodzi o mnie, to ja z zasady robię tak:
- wykrajam RON w największych jego historycznie granicach (tak jakoś lubiłem grać RON'em w każdej produkcji Paradoxu, w której to możliwe , nie zamierzam tego zmieniać)
- ustalam podatek między 25% a 50% dochodu każdej z klas
- uzupełniam budżet cłami (dla kasy, nie bronię zbytnio fabryk)
- prowadzę interwencjonistyczną politykę gosp. (dofinansowuję fabryki z podatków, wspieram projekty fabryk pieniędzmi, z rzadka coś tam postawię, bo mi akurat potrzeba (z zasady raczej budują kapitaliści), rozbuduję fabryki za państwową kasę, bo i tak nie mam zazwyczaj nic innego do roboty)
- dążę do ograniczenia wydatków na wojsko (max. 25% budżetu, powołuję nowe pułki tylko po to, by bronić kraju przed faszystami i komunistami)
- staram się trzymać nadwyżkę budżetową, w tym celu pozwalam sobie nawet na tymczasową podwyżkę podatków dla klasy niskiej, w efekcie z zasady mam dochód 1000-4000/dzień (średnio, wahania między 500 a 10000)
- zdobywam kolonię tylko dla surowców, buduję tam fabryki i nie traktuję to jako powodu do marnowania kasy na zbyt dużą flotę
- dążę do pełnej demokratyzacji mojego kraju i wspieram polityką socjalną gospodarkę (paradoksem to dla was, ale przy okazji dążę do redukcji bezrobocia)

Opiszcie własną politykę w podobny sposób, a potem podyskutujmy na ten temat.