Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: "Polskie" U-booty, których nie dopadli złomiarze...

  1. #1
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    "Polskie" U-booty, których nie dopadli złomiarze...

    Będzie krótko:

    Otóż chciałbym się dowiedzieć ile niemieckich U-bootów wciąż leży na naszych wodach. Tak z ciekawości, mile widziane byłyby numery.
    Od czasu do czasu nachodzi mnie taka dziwna ochota i się rozglądam w tym temacie. Kojarzę dwa (jednego mgliście, drugi to oczywiście U-346, którego od czasu do czasu ktoś chce wydobyć, ktoś chce nakryć betonem, ale jak to w Polsce "chcieć" a "zrobić" się różnią.

    Wiadomo iż po wojnie mieliśmy jakieś 30-40 takich wraków, ale też wiadomo, że co można było to wydobyto i pocięto w wesołym złomiarskim szale. Czy coś jeszcze zostało (oprócz tego U-346)? Nasza Polska nie Estonia, w temacie okrętów podwodnych (i innych okrętów) jest raczej biednie... no i jeszcze kwestia zaginionego (czyt. ja nie znalazłem), holowanego U-2, który sobie zatonął na widoku rybaków....

    Podobnie w kwestii innych okrętów podwodnych, zarówno z pierwszej jak i drugiej wojny - jest coś? Może coś mi umknęło (polskich 2 Malutkich z lat powojennych nie liczę).
    Miło by było wiedzieć, bo na różnych stronach ludzie stosują liczbę mnogą np. nasze "helskie" U-booty...

  2. #2
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: "Polskie" U-booty, których nie dopadli złomiarze...

    Moja odpowiedź na Twoje pytanie będzie z tych, które nazwać można bez ogródek: durną odpowiedzią, bo nie zawierającą konkretów.
    Napiszę gdzie można jakichkolwiek odpowiedzi: Jerzy Lipiński, Druga Wojna Światowa na Morzu, Gdynia 1962. Na końcu jest lista okrętów w służbie poszczególnych flot z ewentualnymi przyczynami ich zatonięcia i miejscem. Również wypisana jest cała masa niemieckich łodzi podwodnych z tym jak i gdzie skończyły. Oczywiście miejsce spoczynku wraku jest bardzo ogólnie podane (np.: Północny Atlantyk), ale można przecież wyodrębnić te, które spoczęły na dnie Bałtyku. Potem tylko lub aż uściślenie materiału.
    Należy brać pod uwagę błędy jakie mogą pojawić się w książce.



  3. #3
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: "Polskie" U-booty, których nie dopadli złomiarze...

    Bardzo ogólnie.
    Znam tą książkę, czytałem. Lecz ani trochę nie odpowie na me pytanie. Nie chodzi tutaj o to co zatonęło na naszych wodach (czyli te 40 okrętów), ale co nadal z tych okrętów leży na dnie. Po wojnie mieliśmy wielką akcję wydobywczo-złomiarską.
    Pewnie mógłbym każdy numer sprawdzać w internecie i weryfikować przy mym wielkim wysiłku
    Ale dzięki.

  4. #4
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2011
    Lokalizacja
    Zagłębie Sosnowiec
    Postów
    6
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: "Polskie" U-booty, których nie dopadli złomiarze...

    Witam.

    Polecam książki Mariusza Borowiaka - "Żelazne Rekiny Doenitza" - 2 tomy.
    Opisuje w nich tylko oceaniczne (typ IX); ale widziałem sporo "numerów", które były budowane w stoczniach na terenie Polski.
    Pod prawie każdym jest podana data i miejsce zatopienia, więc tam można poszukać.

    P.S. Dwa lata temu byłem w Świnoujściu gdzie mieściła się baza 4 Flotylli U-Bootwaffe.

    Pozdrawiam serdecznie - Adm. Lütjens
    "Chciałbym się pożegnać, nigdy już nie wrócę. Jeśli się weźmie pod uwagę przewagę Brytyjczyków, nie jest prawdopodobne, abyśmy to przeżyli...". - Admirał Günther Lütjens w rozmowie z kmdr. Vössem przed operacją "Rheinübung"
    "Krew, pot i żelazo" - motto marynarzy pancernika "Bismarck"

  5. #5
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: "Polskie" U-booty, których nie dopadli złomiarze...

    Cała wyspa obfituje w różnego rodzaju instalacje wojskowe, niemieckie, sowieckie i polskie. Baza była w samym Świnoujściu czy w górę Świny?



  6. #6
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2011
    Lokalizacja
    Zagłębie Sosnowiec
    Postów
    6
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: "Polskie" U-booty, których nie dopadli złomiarze...

    Witam.

    Było to koło Karsiboru.
    Ponieważ jestem militarystą więc zrobiłem sporo zdjęć w tej bazie 4. Flotylli.
    Żeby było ciekawie, to w czasie marszu do jednego z fortów spotkałem dwóch żołnierzy, którzy wskazali mi to miejce na mapie
    Mam trochę zdjęć tej byłej bazy 4 Flotylli.
    Na Karsiborze widziałem też pomnik, poświęcony pilotom bombowca RAF-u, który został zestrzelony nad Karsiborem.

    Pozdrawiam serdecznie - Adm. Lütjens
    "Chciałbym się pożegnać, nigdy już nie wrócę. Jeśli się weźmie pod uwagę przewagę Brytyjczyków, nie jest prawdopodobne, abyśmy to przeżyli...". - Admirał Günther Lütjens w rozmowie z kmdr. Vössem przed operacją "Rheinübung"
    "Krew, pot i żelazo" - motto marynarzy pancernika "Bismarck"

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2023
    Ostatni post / autor: 02-02-2018, 03:40
  2. "Brak odpowiedzi" na mapie kampanii przy losowej czynności
    By sebastianeros in forum Magistratum (Rome II - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-10-2013, 09:39
  3. [SUNTZU] Wielki Edward vo 0:2 {Sacred Band} Marcin "Łysy"
    By Rue in forum Krwawe Igrzyska (turniej na Rome 2)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-04-2012, 05:26
  4. Zasada z "nieoddawaniem" miast na "obrzeżach"
    By Mefisto7 in forum Medieval II Kampanie
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 10-02-2012, 21:32
  5. ERROR:"Unable to finde deadpage coords file for parsing"
    By anna223 in forum Medieval & Viking Invasion
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-02-2010, 10:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •