PDA

Zobacz pełną wersję : Wojsko Polskie na przestrzeni lat



Wonsz
04-08-2014, 22:18
Witam, bardzo interesuję się, siłą naszej armii, w całym okresie istnienia Polski, a potem i Rzeczpospolitej, niestety obecnie przeczytane przeze mnie źródła nie są zbyt wiarygodne.Jako iż nie ma zbytnio tematu o naszej sztuce wojennej , to chyba warto byłoby zmienić ten stan rzeczy, zwłaszcza, że słabeuszami w dziedzinie militarnej chyba nie byliśmy co?

Gdybyście mogli w skali 1:10 ocenić polską armie patrząc na przestrzeni wieków co byście dali Polskiej armii?

XII-
XIII-
XIV-
XV-
XVI-
XVII-
XVII-

Miło widziane uzasadnienie, nie "wymagam" również wypełniania wszysktich okresów, przez użytkownika.

Zygmunt
05-08-2014, 12:38
Witam, bardzo interesuję się, siłą naszej armii, w całym okresie istnienia Polski, a potem i Rzeczpospolitej, niestety obecnie przeczytane przeze mnie źródła nie są zbyt wiarygodne.Jako iż nie ma zbytnio tematu o naszej sztuce wojennej , to chyba warto byłoby zmienić ten stan rzeczy, zwłaszcza, że słabeuszami w dziedzinie militarnej chyba nie byliśmy co?

Gdybyście mogli w skali 1:10 ocenić polską armie patrząc na przestrzeni wieków co byście dali Polskiej armii?

XII-
XIII-
XIV-
XV-
XVI-
XVII-
XVII-

Miło widziane uzasadnienie, nie "wymagam" również wypełniania wszysktich okresów, przez użytkownika.
Przy czym 4 według mnie to wystarczająco dużo by z trudem się obronić zaś 5 to bez trudu.
X-4(w końcu Rzesza nas nie zajęła)
XI-5(Sukcesy za 2 Bolków + problemy innych władców generują tę ocene)
XII- 4(sukcesy za Bolka a potem szkoda gadać)
XIII- 3(Rozbicie dzielnicowe porażka pod Legnicą)
XIV- 4(Koniec rozbicia i pewne sukcesy za Kaziemirza)
XV-6(zwycięstwa z krzyżakami, dobrze funkcjonuje pospolite ruszenia i zalążki wojsk zaciężnych
XVI-7(Powstanie tzw polskiej sztuki wojennejn łączącej cechy wschodniej sztuki wojennej z zachodnią
XVII-(szyt i kryzys polskiej sztuki wojennej): 1601-1621 (8)/ 1623-1629 (7)/ 1630-1647 (9)/ 1648-1651 (6)/ 1652-1659 (4)/ 1660-1661 (6)/1662-1676 (5) 1677-1700 (6)
XVIII-(upadek polskiej sztuki wojennej): 1701-1716 (4)/1717-1763 (2) 1764-1788 (1)/1789-1795 (3)

torreador
31-07-2017, 12:26
A mnie ciekawi ocena polskiej Armii nie na przestrzeni wieków tylko teraz :)
Już za miesiac Święto Wojska Polskiego ;)
Co trzeba zauważyć nasz kraj nie zakłada/nie zakładał, że może się przeciwstawic np Rosji
Nie inwestujemy we własny sprzęt
Nie mamy jednego planu zbrojeniowego
Należy wymienić przestarzałe systemy obrony przeciwlotniczej.
A więc XXI - 1/10

PaskudnyPludrak
31-07-2017, 19:35
A mnie ciekawi ocena polskiej Armii nie na przestrzeni wieków tylko teraz :)
Już za miesiac Święto Wojska Polskiego ;)
Co trzeba zauważyć nasz kraj nie zakłada/nie zakładał, że może się przeciwstawic np Rosji
Nie inwestujemy we własny sprzęt
Nie mamy jednego planu zbrojeniowego
Należy wymienić przestarzałe systemy obrony przeciwlotniczej.
A więc XXI - 1/10

Za to mamy WOT i dumnych młodych Polaków-ONR,kibiców... którzy w razie czego pójdą do lasu jak "Żołnierze Wyklęci" tylko jeszcze trzeba ułatwić dostęp do broni i nikt nie będzie skakał :ok:

Wonsz
31-07-2017, 19:50
A mnie ciekawi ocena polskiej Armii nie na przestrzeni wieków tylko teraz :)
Już za miesiac Święto Wojska Polskiego ;)
Co trzeba zauważyć nasz kraj nie zakłada/nie zakładał, że może się przeciwstawic np Rosji
Nie inwestujemy we własny sprzęt
Nie mamy jednego planu zbrojeniowego
Należy wymienić przestarzałe systemy obrony przeciwlotniczej.
A więc XXI - 1/10

1. Na Europejskim kierunku operacyjnym Rosjanie nie wystawią licznych wojsk (dużo liczniejszych od naszych.) Co do konwencjonalnego starcia, nie byłbym więc taki przekonany.
2. Co to znaczy? Polski przemysł zbrojeniowy potrzebuje doświadczenia i fachowców, a to oznacza dużo zamówień. Możemy oczywiście kupować musowo Polskie produkty, ale trzeba się będzie liczyć z tym, że to nie będzie światowa jakość. Przynajmniej do czasu.
3. Mamy Plan modernizacji technicznej polskiej armii 2013-2023. Jeden z największych w europie
4. Ok, właśnie to robimy. Oby jeszcze zakupiono systemy krótkiego zasięgu