PDA

Zobacz pełną wersję : Literatura uniwersum S.T.A.L.K.E.R.



Mopek
18-11-2014, 02:58
Myślę, że można tutaj założyć osobny wątek.
Na moje szczęście jest wydawanych coraz więcej książek z tego uniwersum. Sam jestem wielkim fanem gier z serii STALKER a książki świetnie uzupełnią to czego w grach nie było.
Osobiście uważam, że książki Noczkina sa fajniejsze niż naszego rodaka Gołkowskiego ale fajnie, że gościu też pisze coś swojego.
Do tej pory przeczytałem Ołowiany Świt, Ślepą Plamę i Czerep Mutanta. Kolejne dwie (Drugi Brzeg i Droga Donikąd) czekają na zakup.
W Rosji niestety jest dużo więcej książek z tego uniwersum, może z czasem zostaną przetłumaczone na polski.

W Czerepie Mutanta bardzo podobało mi się to, że było wiele nawiązań do gry STALKER: Cień Czarnobyla. Nazwiska bohaterów, lokacje czy nawet teksty, które można było usłyszeć w grze. Bardzo lubię tego typu zagrania dlatego tym bardziej mi się lepiej czytało tę książkę.

A Czy Wy macie jakieś zdanie na temat tego co robi Fabryczna Zona?

Samick
18-11-2014, 10:41
Zacząć by wypadało od Pikniku na skraju drogi. Szczególnie zainteresował mnie fragment, w którym wyjaśniono tytuł książki. ;)

Czytałem jedną z nowych wznowień, może ktoś znalazł siły by porównać pierwotny tekst z tym wydawanym w ramach Stalkera? Domyślam się, że pierwszy rozdział jest inny, ale to tylko domysły.

Saruman555
18-11-2014, 11:12
Trochę to nie na temat,ale jeśli już jesteśmy przy ,,Pikniku..." wypadałoby również wspomnieć o świetnej ekranizacji:,,Stalker".Zwłaszcza ,że bracia Strugaccy pisali do niego scenariusz.
https://www.youtube.com/watch?v=JYEfJhkPK7o
Wersja jest w 100% legalna wydawca wytwórnia(kinokompania) Mosfilm sama wstawiła swoje filmy na You Tube. Książki nie czytałem(muszę ją jak będzie czas w bibliotece znaleźć),ale jak ktoś czytał niech nie spodziewa się pełnego odwzorowania książki,dlatego ,że film wybiera kilka motywów dla swojej fabuły.
Uznałem ,że warto wspomnieć o filmie,gdyż jeśli mamy temat poświęcony uniwersum,wypadałoby o jednym z jego filarów wspomnieć.Film jest w j. rosyjskim z napisami angielskimi.Mam nadzieje ,że nie powstaje,za duży offtop,ale jak ktoś np. zainteresuję się uniwersum zawsze będzie mógł od razu zobaczyć jeden z jego pierwszych elementów.Jeśli ktoś już oglądał to jak ocenia film w porównaniu do reszty uniwersum?

Mopek
28-12-2014, 11:15
Dawno temu oglądałem ten film i nie ukrywam, zbyt dobrze go nie rozumiałem. Jest on dość specyficzny i trudny moim zdaniem. Książka też jakoś mnie nie porwała. Bardziej podobają mi się obecne książki, którym bliżej do klimatu gry.

Wespazjan
08-12-2015, 11:05
W tym temacie polecam serię "Fabryczna zona" zapoczątkowaną przez Michała Gołkowskiego, do którego dołączyli inni pisarz, w tym polscy. Niezależnie od tego polecam serię "Metro" w tym klimacie.

Il Duce
08-12-2015, 11:17
Obie serie znakomite,choć niektóre książki z uniwersum metra uważam za nieco przekombinowane ;)

Luty
06-04-2016, 13:43
Posiadam i żałuję zakupu. Zbyt wiele oczekiwałem dlatego tak bardzo się zawiodłem, nie przepadam za stylem jakim posługuje się Gołkowski. Taką samą nienawiścią obdarzam wszystkie dziwaczne nazwy w stylu prypeć-kabanów, bandosów, krew-kamień.... :D Zdecydowanie wolę klimatyczne Metro.