PDA

Zobacz pełną wersję : Powieści osadzone w starożytności



hamilkar96
25-12-2014, 20:15
Jak w temacie - poleca ktoś jakies cuda tego typu ? Mile widziane kryminały ;-)

Ja ze swojej strony polecam "Kiedy Atena odwraca wzrok" Jakuba Szamałka -ateny, początek wojny peleponeskiej. Głównym bohaterem jest człowiek Peryklesa od czarnej roboty - Leochares, który trafia na trop spartańskiego szpiega o pseudonimie "Proteusz"...

Asuryan
25-12-2014, 21:31
Takich powieści jest całe multum. Nawet "Faraon" i "Quo Vadis" się kwalifikują. Według mnie jedne z ciekawszych to: "Duma Kartaginy" David Anthony Durham, "Spiżowi wojownicy" Scott Oden, "Memnon" Scott Oden i "Troja" David Gemmell.

kamiliik
08-08-2015, 14:51
Muszę sprobować "Memnon" Scott Oden. Myślę, że może być fajne

hamilkar96
08-08-2015, 15:22
Christian Cameron " Tyran " też mi się swojego czasu dobrze czytało

Piner
08-08-2015, 16:59
Od siebie polecam ,,Klatwę Pelopidów'' Stanisława Stabryły.

Arroyo
09-08-2015, 08:39
Ja zdecydowanie polecam cykl Orły Imperium - jedna z najciekawszych serii w okresie cesarza Klaudiusza.

chochlik20
09-08-2015, 09:03
A skoro mowa o Klaudiuszu to mogę polecić "Ja Klaudiusz" i jego kontynuację - "Klaudiusz i Messalina" autorstwa Roberta Gravesa.

Nezahualcoyotl
09-08-2015, 09:28
Dwuksiąg Gene Wolfe którego akcja się toczy w starożytnej Grecji zaraz po bitwie pod Platejami:

http://i60.tinypic.com/2qjd44n.jpg

hamilkar96
09-08-2015, 10:37
Klasyk "Egipcjanin Sinuehe" tez jest godzien uwagi - głównym bohaterem jest Sineuhe, lekarz z czasów Amenhotepa IV który opuszczając egipt wędruje po krajach ówczesnego bliskiego wschodu ( Hetyci mniam )

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka

chochlik20
09-08-2015, 17:52
To skoro jesteśmy przy starożytnym Egipcie to może Christian Jacq i cykl "Świetlisty kamień"? :)

Wespazjan
05-12-2015, 21:08
Polecam:
Cherezińska - Korona śniegu i krwi (czasy Przemysła II)
Cornwell - Saga "Wojny Wikingów" (najazdy Wikingów na Anglię)
- Pieśń łuków Azincourt (wiadomo o jaką bitwę chodzi - bohater łucznik)
Guillou - Cykl Krzyżowcy
Waltari - Mikael (Średniowieczna Europa, wojny, przygoda)
- Czarny Anioł (Upadek Konstantynopola)
- Turms nieśmiertelny (Starożytna Grecja, Rzym i Etruskowie)
McCullough - Pieśń o Troi ( Opowieści 30 bohaterów wojny trojańskiej)
Posteguillo - Africanus (O Scypionie Afrykańskim, zwycięzcy pod Zamą dwa tomy)
Bengtsson - Rudy Orm (Jedna z najlepszych powieści o Wikingach jakie czytałem - 2 tomy)
Sidebottom - Wojownik Rzymu (Wielotomowa saga z czasów III w. n. e.)
Stack - Władca mórz (Trylogia o I wojnie punickiej prowadzonej przez Rzym na morzu)
Parnicki - Aecjusz ostatni Rzymianin
- Srebrne orły (Powieść z czasów Chrobrego - ogromny rozmach)
I wiele innych których z braku czasu nie wymieniłem. Przyjemnego czytania.

Polemajos
05-12-2015, 21:39
Hohoho, cóż to za cuda.

chochlik20
06-12-2015, 08:50
Polecam:
Cherezińska - Korona śniegu i krwi (czasy Przemysła II)

- Pieśń łuków Azincourt (wiadomo o jaką bitwę chodzi - bohater łucznik)


Cherezińska jest świetna! Wplata magię do świata realnego, ale w sposób dyskretny, nadając tym samym posmak fabule, która chociaż wiemy ja się zakończy to i tak trzyma w napięciu. A "Pieśń łuków. Azincourt" początkowo za bardzo mi się nie spodobała, ale gdy autor zaczął opisywać potyczki to zmieniłem zdanie. Są świetnie opisane, realistyczne, czuć krew i pot, słychać krzyki umierających.

Wespazjan
08-12-2015, 11:51
Druga część to "Niewidzialna korona". Oprócz tego polecam Cherezińskiej "Gra w kości". Rzecz dzieje się w czasach Chrobrego. Śmierć biskupa Wojciecha, zjazd w Gnieźnie i.t.d. Troszkę klimatem przypomina Parnickiego. Zresztą Parnicki to dla mnie Mistrz polskiej literatury historycznej. Jednak by czytać np. Koniec Zgody Narodów lub inne powieści trzeba trochę znać historię.

Sulejman I
08-12-2015, 15:07
Robert Fabbri - cały cykl o Wespazjanie
Lindsey Davis - Srebrne świnki - bardzo dobry kryminał osadzony w Rzymie

Wespazjan
08-12-2015, 21:09
Dla Halmikara96 który zapoczątkował ten wątek polecam kryminały z okresu czasów końca Republiki.
Steven Saylor - cykl chyba 14 powieści o detektywie Gordianusie. Plejada znaczących postaci jak Sulla, Cezar, Pompejusz i inni.
John Maddox Roberts - Śledztwo Decjusza. Pierwszy tom kilkutomowego cyklu w czasach jw. Decjusz Metellus Młodszy prowadzi śledztwa, w tym jedno w obozie Cezara w Galii. Chyba wyszło już 5 lub więcej powieści z tego cyklu.
Dodam,że Lindsey Davis o której wspominał Sulejman I jest autorką cyklu o detektywie Falko, i Srebrne świnki są pierwszą pozycją. Wyszło chyba 5 powieści. A może 6?

hamilkar96
09-12-2015, 12:50
No to wezpazjanie narobiles mi na to smaka - szkoda tylko że musze poczekac do konca semestru z tymi tytułami :'(

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka

szaman
09-12-2015, 19:06
Steven Saylor oprócz cyklu o Gordianusie napisał świetne "Rzym" i "Cesarstwo" opowiadające historię rodów Pinariuszów i Potycjuszów od 1000 r.p.n.e po czasy Hadriana.
Bardzo dobrze wspominam "Aleksandra Wielkiego" i "Kampanię Afgańską" Stevena Pressfielda.

Wespazjan
10-12-2015, 13:44
Pomyślałem, skoro jesteśmy w temacie antyku pokazać polskich pisarzy którzy pisali i to nieźle powieści historyczne.
Hanna Malewska - Przemija postać świata. Wspaniała powieść o upadku królestwa Gotów w Italii. Kogo interesuje ten temat polecam Gravesa "Belizariusz.
Bogusław Sujkowski - zapomniany pisarz, leśnik z zawodu, autor ok 20 powieści historycznych z różnych okresów dziejów np. "Rydwany bojowe", rzecz o walce Egiptu z Hyksosami, "Miasto przebudzone", ostatnia walka Kartaginy, "Ave libertas" o powstaniu niewolników na Sycylii, Jeszcze przed Spartakusem, książek o podboju Azteków i Inków jak: "Dziewice słońca", "Liście koka", "Nie bogowie" oraz innych z historii Polski. Wielka szkoda, że ich się nie wznawia.
Joe Aleks - "Czarne okręty", o wyprawie kreteńskiej po bursztyn w XVI w. p. n. e.
Witold Makowiecki - "Przygody Meliklesa Greka" i "Diossos", piękne powieści dla młodzieży.
Karol Bunsch - "Olimpias", "Parmenion" i "Aleksander", trylogia o Aleksandrze.
Nie mamy się czego wstydzić ani nie możemy mieć kompleksów.
Na razie to, co mi się przypomniało, jak pomyślę, to dorzucę.

Remix
13-01-2016, 00:15
cykl "Orły Imperium" Jak Arroyo wspomniał czasy Klaudiusza
Trylogia "Kroniki Zapomnianego Legionu" Czasy Triumwiratu
"Zniszczyć Kartagine" , "Miecz Attyli" - Dawid Gibbins
"Zaprzysiężeni" Wikingowie próbujący zdobyć skarb Attyli

Wespazjan
11-07-2016, 14:48
Dla miłośników antyku polecam książkę "Antyk zmęczonej Europy" Kuncewicza, wręcz obowiązkowa. Rzecz o tym co Europa zawdzięcza antykowi. Polecam, bo to wyjątkowa rzecz.

Bronti
12-07-2016, 08:54
Orły Imperium polecacie?

Przymierzam się do tej serii i jestem ciekawy czy warto :)

szaman
12-07-2016, 11:28
Jeśli masz zamiar od razu przeczytać parę tomów to tak. Fabuła przewidywalna, bohaterowie płytcy, intrygi miejscami prymitywne. Jednak seria ma coś w sobie i dosyć szybko wciąga. Po pierwszym tomie przyzwyczaiłem się do stylu autora i kolejne czytało się dość przyjemnie.

Wespazjan
04-11-2019, 16:41
I jak widać, ludzie nie czytają. Przykre lecz prawdziwe. Nie chce mi się tu wymieniać następnych powieści bo i tak nikt tu nie zagląda.

Momos1972
04-11-2019, 21:14
Co polecasz?

Wespazjan
15-11-2019, 21:24
Polecałem na drugiej stronie