PDA

Zobacz pełną wersję : Wojna peloponeska



Veritimus
28-01-2015, 10:45
http://merlin.pl/Wojna-peloponeska_Tukidydes,images_product,30,83-07-02931-7.jpg

Zacząłem wczoraj czytać Księgę Pierwszą i mam do Was pytanie. Otóż Tukidydes pisze: "Od tej daty, kiedy Amejnokles przybył na Samos, do końca obecnej wojny minęło mniej więcej trzysta lat. Najstarszą bitwę morską, o której wiemy, stoczyli Koryntyjczycy i Korkirejczycy; od tej bitwy do końca obecnej wojny upłynęło około dwustu sześćdziesięciu lat.", a przecież wiemy, że autor nie dożył końca wojny. W odniesieniu do którego momentu należałoby zatem liczyć daty wymienionych wydarzeń? Czy Tukidydes poprzez "koniec obecnej wojny" rozumiał zawarcie pokoju w 421 roku p.n.e.?

PS Skopiowane z działu "co aktualnie czytacie?", myślę, że temat godny osobnego wątku na forum.

sargon
29-01-2015, 10:46
a przecież wiemy, że autor nie dożył końca wojnyWręcz przeciwnie, wiemy że dożył.
Zacznij od przedmowy tłumacza, jeśli dobrze pamiętam jest tam wyjaśnione :)


PS Skopiowane z działu "co aktualnie czytacie?", myślę, że temat godny osobnego wątku na forum.Nope...

Veritimus
29-01-2015, 12:00
Aaa, rzeczywiście, mój błąd. Zmylił mnie fragment z innej książki, gdzie było napisane, że "Wojna peloponeska" urywa się na roku 411 p.n.e.