PDA

Zobacz pełną wersję : Warhammer czy Dzikie Pola?



Asuryan
06-02-2015, 18:51
Mam zamiar poprowadzić sesję na forum w którymś z tych dwóch systemów. Czekam na głosy w jakim, ale zależy mi na wypowiedziach ewentualnych graczy (czyli jednocześnie traktujmy go jako zapisy do sesji).

1. Warhammer Fantsy Role Play - Bretonnia, odpowiednik średniowiecznej Francji z legend karolińskich i Anglii z legend arturiańskich (ale i król Lwie Serce się tam znajdzie, jak i Robin Hood) Do 5 graczy. Przy większej ilości graczy Tilea - Miragliano, odpowiednik Wenecji renesansu (przygoda nawet na 15 graczy, bo to klasyczna wyrzynka eliminacyjna). Prowadzony klasycznie, zgodnie z podręcznikiem.

2. Dzikie Pola - Rzeczypospolita Oboyga Narodów, ale wraz z drobnymi elementami fantasy pasującymi do klimatu (wiedźmy, pakty z czartami, karczma Rzym, etc.) prowadzony według zasad pbf-a przy pomocy Aravena.

Rhaegrim
06-02-2015, 18:53
Jestem za młotkiem. Jak wygrają Dzikie Pola to może też zagram.

sadam86
06-02-2015, 18:54
Ja młotka nie znam więc DP, ale dopiero jak jakiś pbf się zakończy, bo co za dużo to nie zdrowo:)

Lwie Serce
06-02-2015, 18:55
Oddałem głos na Dzikie Pola. Tak się spytam, trzeba grać w takiej sesji Polakiem lub Kozakiem czy można np. jakimś szlachcicem który przywędrował z innej części Europy? Zachodniej np?

Pampa
06-02-2015, 18:55
Poczekajmy niech się Wiedźmin skończy bo wtedy będzie przerwa na WP.

PanzerKampfWagen
06-02-2015, 18:58
Nie znam uniwersum Warhammera, więc zagłosowałem na DP.

Frøya
06-02-2015, 19:06
Dzikie Pola :)

Asuryan
06-02-2015, 19:16
Ok, mam 5 chętnych graczy na Dzikie Pola, więc kończę zapisy - bo na start nie chcę prowadzić zbyt dużej drużyny w tym systemie. Można grać szlachcicem z innego kraju, ale nie będzie on traktowany w RON jako pełnoprawny szlachcic - dopóki nie zdobędzie w przygodzie indygenatu.

Przygoda ruszy po zakończeniu obecnie trwającej sesji w Wiedźminie.

Jak znajdzie się 5 graczy chętnych na Warhammera, to mogę prowadzić na zmianę (raz DP, raz WFRP).

Araven
06-02-2015, 19:19
Ja zagłosowałem też na Dzikie Pola, w Warhammera bym zagrał, ale nie na jego mechanice oryginalnej. Ale jestem 6, więc się nie załapałem. Trudno. To będę wspierał MG w mechanice na początku. Może i dobrze Wiedźmin nieco potrwa, skupię się na nim.

Pampa
06-02-2015, 19:20
Araven spoko ja bym nie brał udziału więc możesz wskoczyć. :)

Asuryan
06-02-2015, 19:20
Aravenie, jak chcesz, to w drodze wyjątku Cię jeszcze przyjmę. Ale naprawdę już jako ostatniego :D

Lwie Serce
06-02-2015, 19:20
Jednak chyba nie ma sensu prowadzić na zmianę, dla niektórych Dzikie Pola będą już czwartą sesją, pięć zaś już ciężko im będzie ogarnąć na raz. Chyba najlepiej najpierw DP a później ew. Warha. Ale jak chcesz.

Asuryan
06-02-2015, 19:24
Na zmianę, to znaczy najpierw jedna przygoda w Dzikie (dopiero po zakończeniu obecnej w Wieśka) - później jedna cała przygoda w Młotka.

Od Lwa
A to spoko, zatem git.

Araven
06-02-2015, 19:24
Ok to zagram w Dzikie Pola, dzięki. Kiedy chcesz zacząć Asuryan?

Ale jak coś w Warhammera też zagram, ale może się przekonasz do mechaniki Fate, na jakiej gramy PBF-y.

adriankowaty
06-02-2015, 19:27
Dzikie pola, fantasy mnie nie kręci.

Asuryan
06-02-2015, 19:32
Aravenie, po zakończeniu obecnej sesji w Wiedźminie. Adriankowaty, mam już nadkomplet na Dzikie Pola...

NABÓR NA DZIKIE POLA ZAMKNIĘTY!

Udział w pierwszej sesji biorą:
1. Rhaegrim - Zdzisław Pierzeński
2. Sadam86 - Czanbars Dajdżan
3. Lwie Serce - Fernando de Henares
4. PanzerKampfWagen -
5. Froya - Wojszwił Montwiłł "Zły Szeląg"
6. Araven - Tomasz Wolski
7. Adriankowaty - Johann Steifenberg
8. Pampa - Oleg Bondar

adriankowaty
06-02-2015, 19:33
Nadkomplet?! Jeszcze dziś wyślę ci postać, Asuryan!

Araven
06-02-2015, 19:34
W trakcie Wiedźmina, Ci wyślę materiały do PBF, kreację postaci, podstawy testów. Dużo jest tutaj: http://forum.totalwar.org.pl/showthread.php?11446-PBF-TECHNICZNY-Sztuczki-Umiej%C4%99tno%C5%9Bci-i-inne

Asuryan
06-02-2015, 19:41
Ech, niech Ci będzie Adriankowaty - jako zadośćuczynienie za zabicie Ci postaci. Mam chyba za miękkie serce :P Ale od razu ostrzegam - przy 7 graczach jako MG nie będę miał najmniejszych skrupułów w zabiciu PB. Uważajcie więc wszyscy na swe deklaracje, będę je bardzo rygorystycznie rozliczał.

Araven
06-02-2015, 19:45
Daj cynk w którym roku zagramy i z grubsza gdzie zaczniemy, pomoże to Postacie obmyślić.

Lwie Serce
06-02-2015, 19:46
Adrian ale pamiętaj by używać języka choć trochę stylizowanego, a nie czysto współczesnego.

Od Pampy:
PKB! Pamiętajcie że nie da się toczyć wojny bez surowców!

Od Lwa:
Pampuś kopa dostaniesz xD

Asuryan
06-02-2015, 19:52
Kiejdany, Anno Domini 1655 :devil:

od Araven
O w mordę.

Arroyo
06-02-2015, 19:54
Ja również jestem za Warhammerem, oczywiście jako dowódca Bretonii lub wódz Chaosu :D

Lwie Serce
06-02-2015, 19:55
Jak ma się tworzenie postaci w DP? Tradycyjne przesłać koncepcję a ktoś bardziej obeznany zrobi postać od strony statystyk?E

Edit: Dobra zorientowałem się na czacie, wyślę niedługo koncepcje :D

Araven
06-02-2015, 19:58
W Warhammera też zagram, jak już pisałem.

Asuryan
06-02-2015, 19:58
Lwie, dokładnie tak. Możesz ewentualnie zaznaczyć jakie byś chciał mieć umiejętności i na których bardziej Ci zależy, a na których mniej.

Aravenie - ale Młotka będę prowadził wg podręcznika 2 edycji, a nie wg pbf-ów.

Od Araven

Spoko II edycja jest dużo lepsza mechanicznie niż pierwsza, chętnie zagram. Nie lubię mechanik procentowych, ale spoko, świat Warhammera lubię, a bardzo mało grałem. Mechanika to dodatek, klimat się liczy.

adriankowaty
06-02-2015, 20:00
Kiejdany? Zaczynamy na służbie Radziwiłła?

Asuryan
06-02-2015, 20:05
No jeśli chcesz grać kapitanem piechoty zagranicznego autoramentu, to Ty na pewno. Reszta graczy niekoniecznie - wszystko zależy od tego jakie postacie sobie wybiorą.

Ok, Aravenie, to już mam 4 graczy do Młotka. Jeszcze jeden/jedna i też kończę w nim zapisy.

Araven
06-02-2015, 20:08
Ja mogę pomóc w robieniu postaci do DP, chyba, że Asuryan chce to robić jako MG, takie trudne to wcale nie jest, Umiejętności i sztuczki są pod linkiem jaki podałem.

Zasięgi z broni palnej dopracujemy na bazie DP.

Robimy
5 poziom jedna Umiejętność
4 poziom dwie Umiejętności
2 poziom trzy Umiejętności
2 poziom cztery Umiejętności
1 poziom pięć Umiejętności

i 5 sztuczek i Aspekty jak w Innych PBF-ach

Chyba, ze MG zdecyduje inaczej, ale do DP bym sugerował jak wyżej.

sadam86
06-02-2015, 20:14
Asur a jakowyś ciurów dla postaci można brać czy raczej nie przewidujesz sług dla szlachcica?

Asuryan
06-02-2015, 20:17
Można brać, choć nie będzie to zbyt opłacalne... to już lepiej pocztowego z gołoty szlacheckiej brać. Aaaa, chodzi Ci o BN, a nie BG - można :mrgreen:

sadam86
06-02-2015, 20:22
Asur tak chodzi mi o pachołków dla mej szlachetnej persony:)

adriankowaty
06-02-2015, 20:23
Sadam będziesz miał za kompana oficera Szweda. Do tego bogatego.;)

Araven
06-02-2015, 20:25
Adriankowaty 1655 rok i chcesz grać Szwedem ?, szczęścia życzę.

Lwie Serce
06-02-2015, 20:30
Tylko znowu nie miej pretensji jak kompania nie bedzie Cie szanować. :D Choć w sumie ja jako Hiszpan też nie będę miał wesoło.

adriankowaty
06-02-2015, 20:31
Spokojnie, tylko z nazwiska.

Asuryan
06-02-2015, 20:39
Adriankowaty, jeszcze nie zaczęliśmy, więc Ci dobrze radzę jako MG, bo podczas przygody nie będę tego robił. Zmień sobie nazwisko postaci na niemieckie póki jest jeszcze na to czas... bo jak zdrada Radziwiłła wyjdzie na jaw, to reszta drużyny za same nazwisko może Ci postać ubić. Tym bardziej, że taka postać ledwo co będzie znała język polski i ciężko będzie się jej z innymi dogadać...

Lwie Serce
06-02-2015, 20:41
A skoro o językach, to chyba po łacinie z Sarmatami będzie mój bohater gadał? :D W sumie w Lubawie radę dajemy to i tu przejdzie.

Asuryan
06-02-2015, 20:44
Łacina + polski. Jako najemnik przebywający już jakiś czas na terenie kraju w jakimś tam stopniu będziesz się nim umiał posługiwać. Nawet odrobinę litewskiego znać będziesz (ledwo, ledwo) bo do Rzeczpospolitej na zaproszenie Radziwiłła trafisz :mrgreen: Na pewno lepiej od młodego kapitana piechoty niemieckiej dowodzącego Niemcami w Kiejdanach.

adriankowaty
06-02-2015, 20:47
Dobra, niech będzie zatem Johann Steifenberg. Może być?

Lwie Serce
06-02-2015, 20:50
A to nie będzie problemu dla kirasjera. :)

Frøya
06-02-2015, 20:56
A stary, tatarski najemnik, który pod sztandarem Obojga Narodów setki razy walczył - przejdzie? :D

Asuryan
06-02-2015, 20:56
O, teraz jest idealnie Adriankowaty.

Froya - po buncie Chmielnickiego w którym brali udział Tatarzy możesz mieć problem, ale jak chcesz - przejdzie :D

adriankowaty
06-02-2015, 20:57
Froya, wchodź!:D
Ok, Asuryan.

Rhaegrim
06-02-2015, 20:58
Gołota może być? Koncept podeślę jutro.

Asuryan
06-02-2015, 21:01
Gołota może być, w końcu też szlachta. Tak samo może być husarz czy Lisowczyk.

PanzerKampfWagen
06-02-2015, 22:09
Na dniach i ja wyślę koncept, może nawet pobawię się w umiejętności i sztuczki :P

Asuryan
06-02-2015, 22:15
Było by ekstra, bo dzięki temu sam będę miał mniej roboty... a i mniejsza szansa, że dostaniesz coś mało pasującego do postaci :D

Samick
06-02-2015, 23:18
O, teraz jest idealnie Adriankowaty.

Froya - po buncie Chmielnickiego w którym brali udział Tatarzy możesz mieć problem, ale jak chcesz - przejdzie :D

Patrząc okiem historyka, to sąsiedztwo Chanatu Krymskiego, jego oficjalne i nieoficjalne najazdy, nie wpływały na pozytywne, a przynajmniej neutralne spojrzenie Rzeczypospolitej na tych Tatarów, którzy zostali osiedleni w krajach Korony i Litwy. Oni sami jakoś strasznie wybijać się nie chcieli, wiele zwyczajów schrystianizowali, bądź zaniechali ich. Dopiero bunt Lipków sprawił, że zaufanie do nich zostało poważnie podkopane. Mimo to, dowódcy doceniali ich rzemiosło wojskowe, chociażby Jan III, który aktywnie dążył do powrotu pod rządy Rzpltej buntowników i oczyszczenia ze złej sławy.

Asuryan
07-02-2015, 09:20
Owszem, wszystko więc zależy na kogo w takiej Litwie takowy Tatar trafi. A Radziwiłł gromił ich podczas buntu, aż miło. Oczywiście mam na myśli bunt Kozaków, nie Lipków.

EDYTA:
A propos umiejek, u mnie strzelctwo z broni palnej, łucznictwo i miotanie/rzucanie - to będą raczej 3 osobne niż jedna.

Zastanawiam się jeszcze czy nie dać akcji tak z rok wcześniej - pod taki Szkłów lub Szepielewicze.

Andrij Marszałek
07-02-2015, 09:25
Zagłosowałem na Warhammera bo uniwersum strasznie ciekawe.

adriankowaty
07-02-2015, 09:32
Takie pytanie. Czy jako oficer to ja będę wydawał rozkazy? Czy będzie ktoś z wyższą szarżą niż ja?

Lwie Serce
07-02-2015, 10:34
Pewno dowódcę kompanii sobie obierzemy tak jak w Lubawie. Ale to albo Asuryan coś dla nas przygotuje albo da nam wolną rękę. A wybrałeś sobie postać szlacheckiego pochodzenia? Tak pytam bo np. mój Hiszpan pewno nie usłucha plebejusza, chyba że sypnie groszem. :D

adriankowaty
07-02-2015, 10:38
Nie wspominałem o tym. Jest to po prostu kapitan wojsk z bogatego rodu.

Frøya
07-02-2015, 12:02
Nie wiem ilu masz graczy do Warhammera, ale jeżeli będzie Ci kogoś brakować to z chęcią zagram.

Lwie Serce
07-02-2015, 12:03
Ja też dołączę, jak się załapię.

Asuryan
07-02-2015, 13:43
Adriankowaty - Jako kapitan będziesz wydawał rozkazy swoim żołnierzom, dopóki ich nie utracisz. Na pewno nie innym BG, chyba że ktoś zdecyduje się grać zwykłym niemieckim piechurem. Tak samo chorąży, będzie miał pod sobą całą chorągiew jazdy, ale pewno niezbyt długo :D

Froya, Lwie - załapujecie się, niniejszym mam 6 graczy do Warhammera i zamykam zapisy.

NABÓR DO WARHAMMERA FANTASY ROLE PLAY ZAMKNIĘTY!


Udział w pierwszej sesji biorą:
1. Rhaegrim -
2. Araven -
3. Arroyo -
4. Adrian 15o -
5. Froya -
6. Lwie Serce -
7. _yoursel_ -
8. Dymitr -

Araven
07-02-2015, 13:46
Co do Warhammera, to jakieś preferencje co do składu drużyny? Jak Bretonia, to jest szansa zagrać leśnym elfem ? Z Athel Latorionn (o ile nazwy nie pomyliłem..).

Arroyo
07-02-2015, 13:48
Z Athel Loren*. Ja mam pytanie co do wyznawcy Chaosu, czy można nim zagrać czy jednak muszą to być postacie z ras tworzących Przymierze Dobra?

Lwie Serce
07-02-2015, 13:50
Imperialny rajtar pewno przejdzie, skoro Bretonia blisko Imperium?

Rhaegrim
07-02-2015, 13:51
Z dodatkiem księga spaczenia da się zagrać kultystą. Do kiedy mamy nadesłać postacie?

Asuryan
07-02-2015, 14:07
Nawet nie ma co zaczynać. Dopiero po zakończeniu pierwszej sesji w Dzikich Polach zacznę je zbierać.

adriankowaty
07-02-2015, 14:49
Asuryan - ok, jak rozumiem, mój oficer będzie mógł najmować rekrutów co sesję?

Asuryan
07-02-2015, 14:50
Nie, będziesz miał od początku jakiś oddział pod sobą. Ciężko byś na Litwie znalazł odpowiednich rekrutów do niemieckiej piechoty.

adriankowaty
07-02-2015, 15:03
Wiesz, historycznie rzecz biorąc, to piechota niemiecka była niemiecką tylko z nazwy. Zaciągano doń na potęgę Polaków i Litwinów, szkolono wedle standardów szwedzko-holenderskich i takoż uzbrajano. Poza tym, oddział z czasem się będzie wykruszał, a o rekruta (zwłaszcza na Litwie, pełnej protestantyzmu i Niemców/Szkotów) nie trudno. Nie w ilościach hurtowych, bo to byłoby kosztowne, ale tak 1-2/sesję można, nie sądzisz?

Asuryan
07-02-2015, 15:10
Tak z 1 na sesje będzie można jak znajdziesz chętnych się zaciągnąć i będziesz miał pieniądze na żołd dla nich. Ale w tych czasach to swój oddział traktuj raczej jako dobro o ograniczonym czasie/ilości, bo jakiegokolwiek rekruta będzie bardzo ciężko. Oczywiście ewentualna rekrutacja fabularnie ma być odgrywana, nie zadowolę się wpisem technicznym.

adriankowaty
07-02-2015, 15:23
Ok, i tak planowałem szkolić jednego, góra dwóch. Niestety zauważ, że intensywność walk w okresie (rebelia kozacka, wojna moskiewska, później do tego dochodzi Potop) mocno wykrusza zasoby ludzkie jak i żołnierzy, zatem ew. regularne szkolenie wojska jest jak najbardziej na miejscu.

Asuryan
07-02-2015, 15:26
Wiem, ze wykrusza - inaczej nie dopuścił bym graczowi koncepcji jakiegokolwiek dowódcy wraz z jego oddziałem.

Samick
07-02-2015, 18:18
Niemcy to mimo wszystko Korona, a Szkoci byli w ogóle mało liczni w Rzpltej. Jeśli akcja ma być na Litwie, to nie poszalejesz z rekrutacją.

adriankowaty
07-02-2015, 18:30
Zgoda, ale przecież zaznaczyłem, że autochtonów też werbowano w szeregi wojsk zagranicznego autoramentu. I zamierzam werbować każdego, kto zdolny trzymać muszkiet w danej sesji.

Asuryan
07-02-2015, 18:50
Adriankowaty, Ty najpierw okaż podczas sesji, że potrafisz zapanować nad tym co dostaniesz za darmo z koncepcji postaci oraz to utrzymać... a dopiero później myśl o uzupełnianiu braków niewyszkolonymi rekrutami.

adriankowaty
07-02-2015, 18:55
Rozumiem.

Asuryan
08-02-2015, 12:31
Różnica w PBF-ach. Główną różnicą w Dzikich Polach będzie rozdrobnienie umiejętności Strzelanie i Miotanie oraz Walki Wręcz na drobniejsze, osobne umiejętności takie jak - Strzelectwo z broni palnej, Łucznictwo, Rzucanie, Puszkarstwo. Czy w przypadku walki wręcz na: Bijatyka (bez broni), Fechtunek (ogólnie broń biała), Szarża (kopie, lance).

adriankowaty
08-02-2015, 12:37
Doskonale. Jak rozumiem, pikinierzy też mają swoje umiejętności? Albo halabardziści?

Araven
08-02-2015, 12:39
Walka wręcz nie ma jej w Wiedźminie jest za to Bijatyka w Wiedźminie boks, zapasy, i walka wręcz oraz walka bronia improwizowaną, mało przydatna w praktyce.
Walką bronią w Wiedźminie jest podzielona na kategorie, miecze i inne i to dotyczy broni białej, czyli to jest jako Twój Fechtunek.
Strzelanie i Miotanie jest połączone.
Za dużo Umiejek to też nie jest dobry pomysł. Ale Strzelanie z łuku czy broni palnej lub z armat może być osobno i powinno. podobnie Rzucanie (miotanie osobno) tak sztyletami, czy nożami jak arkanem. Trzeba to rozważyć więcej Umiejek tak, ale by nie przesadzić.

Po namyśle daj Listę Umiejętności do Dzikich Pól z ich zakresem, na wzór moich z Wiedźmina w Technicznym.

sadam86
08-02-2015, 12:44
Moim zdaniem to dobre rozwiązanie, jeśli zostanie zachowany rozsądek, bo po prawdzie strzelanie z łuku ma się nijak do pistoletu, muszkietu czy puszki. Podobnie z walką bronią białą, niech będzie broń biała razem( jak ktoś fechtuje szablą to i rapierem pomacha), ale oddzielić od tego na pewno kopijnictwo i jak ktoś będzie miał piechura to i broń drzewcową(halabardy, włócznie itp). Pytanie czy umiejki bohatera przekładają się na zdolności Jego oddziału, czy to już będzie bardziej zależne od pomyślunku gracza i dowodzenia podwładnymi?

Asuryan
08-02-2015, 13:05
Będzie zależne od pomyślunku gracza i dowodzenia podwładnymi. Umiejki tylko na tej zasadzie, że jeśli BG je zna, to może podległych mu BN ich nauczyć - ale musi to szkolenie podwładnych dać fabularnie. Ale umiejętność szkolenie/musztra na odpowiednim poziomie mu w tym na pewno pomoże. Może nie tyle szczegółowo każdego żołnierza, co całościowe opisanie musztry.

Info od Aravena
Za Dowodzenie wojskiem odpowiada Przywództwo, za zdolności organizacyjne i wiedzę wojskowa Taktyka i Strategia

Asuryan
11-02-2015, 09:28
Konsekwencja śmierci Bohatera/Bohaterki Gracza/Graczki - pauza dopóki w danym systemie nie zostanie 4 graczy. Po pauzie, kto pierwszy zrobi całą postać, ten lepszy.
Wolę uprzedzić teraz, by później nie było zgrzytów z tego powodu.

Asuryan
14-02-2015, 12:45
Poproszę o zamknięcie tematu. Warhammer w przyszłości będzie miał osobny temat techniczny.