PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy



Dulak
07-02-2015, 15:13
A więc mam problem odnośnie ulepszenia murów zamkowych. Niby spełniam wymagania, lecz nie mogę ulepszyć, to błąd gry czy o co chodzi?
http://wrzucaj.net/images/2015/02/07/Castle_walls.png

Mizutsu
07-02-2015, 15:31
No z tego co widzę, to technologia nie odkryta :)

Dulak
07-02-2015, 18:41
Dzięki za szybką odpowiedź, meh w zapale do podboju zapomniałem całkiem o tej kwesti. Dzięki, dzięki. ;)
A trochę z innej beczki, mam CK2 wersję bodajże 2.3 i EU4 z wszystkimi dlc i skonwertowałem mapę z CK2 do EU lecz jest napisane, że mod wspiera wersję 1.9.*.* a posiadam 1.11. Da się może jakoś zmienić wersję tej mojej rozgrywki z CK2 czy raczej sobie nie pogram w EU4?

KapitanKatana
30-03-2015, 16:08
Mam mały problem z bitwami........... moje wojska mogą mieć genialnych generałów dwukrotną przewagę liczebną są lepsze jakościowo a i tak przegrywają z hukiem. Jak to możliwe ?

Ponury Joe
30-03-2015, 19:31
Przypuszczam, że walczysz z "defensywnymi" poganami, a ci otrzymują +80% do obrony w prowincjach z własną religią.

KapitanKatana
30-03-2015, 19:57
a defensywni to ? U mnie zbyt OP jest zdecydowanie Ruś która rozwala mnie jak leci i Czechy też trochę (mam rok chyba 950 coś tak)

Ponury Joe
30-03-2015, 20:14
Defensywni poganie to wyznawcy religii Romuva (Bałtowie), Slavic (Słowianie), Suomenusko (Ugrofinowie) i West African (Afryka Zachodnia). Jeśli atakujesz prowincje, gdzie panuje któraś z tych religii, to jej wyznawcy dostają ów bonus obronny +80%. Bonus ten jest przypisany do religii prowincji, więc możesz posiadać taką prowincję, a i tak przeciwnik będzie dostawał bonus na jej obszarze.

Jest to najprostsze wyjaśnienie, ale mogą być jeszcze inne przyczyny. Na przykład kary za przekraczanie rzeki, walka w górach, znaczne różnice w rozwoju technologii, jakość jednostek (lekka piechota ma małe szanse w starciu z ciężką), poziom morale itp. Aby to rozstrzygnąć, potrzebuję więcej szczegółów. Kim grasz, kogo atakujesz, jakie masz poziom technologii militarnych itp. Zwróć też uwagę na rzeki i ukształtowanie terenu.

KapitanKatana
30-03-2015, 20:55
Gram Wendami i to o rzekach wiem. Jeszcze jedno pytanie jak szybko nawrócić ziemie całego cesarstwa ?

Ponury Joe
30-03-2015, 21:10
Szybko się nie da.:P Krok po kroku, prowincja po prowincji. Przede wszystkim musisz mieć dobrego kapłana. Im więcej punktów nauki ma, tym większa szansa na zmianę religii w danej prowincji. Szybkość nawracania zależy też od kilku czynników (kultury, grupy kulturowej, grupy religijnej danej prowincji, autorytetu religii oraz tego, czy dana religia jest zreformowana). Do tego eliminuj ze swojego państwa wasali wyznających inne religie niż Twoja i zastępuj ich swoimi współwyznawcami. Oni "uruchomią" własnych kapłanów, a ci również będą próbować nawracać prowincje.

KapitanKatana
30-03-2015, 22:49
Chrześcijaństwo w 1000 roku będzie wszędzie !

Alvadan
01-04-2015, 20:33
W tej grze żałuję tego, że nie mogłem wprowadzić dawnych Bogów greckich (gram cesartwem Rzymskim), odnowiłbym starą religię. Ciekawiej by było :D A tak latam prawosławiem i tępie katolików bo są heretykami :devil: (zostało im może z 20 prowincji).

Ponury Joe
01-04-2015, 21:00
Zawsze można sięgnąć po mod Ancient Religions lub skorzystać z DLC Ruler Designer i wybrać swojej postaci tę religię. Tutaj jest jednak problem, bo gra będzie z początku bardzo trudna. Religia ta ma bowiem słabe bonusy i jest bardzo podatna na wpływy innych zreformowanych wyznań.

Alvadan
02-04-2015, 18:18
Jak sprawdzić jaka religia jakie ma bonusy? :)

Ponury Joe
02-04-2015, 19:15
Jeśli znasz angielski, to CK2Wiki się kłania.;) ->http://www.ckiiwiki.com/Religion#List_of_religions

Można to też sprawdzić w grze. Klikasz zakładkę religijną i najeżdżasz kursorem na belkę z nawą religii. Powinno rozwinąć się okienko z opisem.

Alvadan
02-04-2015, 20:03
dzięki :D

szwejk
03-04-2015, 12:05
Gram w epoce Karolingów plemieniem Kujawian. Jednoczenie sprawnie mi idzie. W rozwoju prowincji kolejne sloty się odsłaniają. Tu jest problem, bo do wybudowania miasta lub nowego zamku, trzeba zaprowadzić u siebie feudalizm. Jak przyspieszyć w grze wprowadzenie tego ustroju? Mam grze rok 800...

Ponury Joe
03-04-2015, 13:22
Uuu, wprowadzanie feudalizmu to jest mordęga. Po pierwsze, musisz mieć zreformowaną religię, a więc albo zdobywasz święta miejsca Słowian, podnosisz autorytet wyznania poprzez najazdy i, gdy uzbierasz odpowiednią liczbę punktów autorytetu (chyba 50, liczba do sprawdzenia w zakładce religijnej), możesz zreformować wiarę pogańską, albo przyjmujesz katolicyzm lub prawosławie, ale do tego potrzeba wsparcia AI. Po prostu któreś państwo musi podesłać do Twojej stolicy misjonarza. Trzeba pozwolić mu działać i z czasem będziemy mogli zdecydować, czy przyjąć nowe wyznanie. To jest pierwszy etap. Bułka z masłem w porównaniu z dalszymi kłopotami. Trzeba tylko pamiętać, że zmiana religii spowoduje utratę bonusów dawanych przez religię pogańską. No i trzeba nawracać kraj i zmagać się z powstaniami wyznawców starej religii.

Drugi etap, to wprowadzenie absolutnego poziomu organizacji plemiennej (ważne, że od średniego poziomu wasale nie będą już wzywani do wojny jako sojusznicy, ale będą dostarczać jakiś ułamek swoich sił, co jest znacznym osłabieniem naszego potencjału) oraz zbudowanie w stolicy kamiennego fortu (IV poziom umocnień). Teoretycznie możemy wtedy za pomocą decyzji wprowadzić feudalizm, ale problem jest taki, że budzimy się w kompletnym dole, z którego trudno wyjść.:P W sposób drastyczny spada nam liczba żołnierzy, bo budynki, które wznosiliśmy za punkty prestiżu, zmieniają się ledwie w podstawowe wersje ich odpowiedników w feudalizmie. Co prawda dostajemy wojska lepszej jakości, ale jest ich drastycznie mało (grając Rusią Kijowską, po wprowadzeniu feudalizmu liczba wojaków spadała mi z ponad 4k do 1,2k!). Musimy teraz dokonać transformacji wszystkich naszych prowincji z organizacji plemiennej do feudalizmu. Tak, tak, oznacza to konieczność wybudowania w każdej z nich kamiennego fortu i za pomocą decyzji przekształcenia ich na nowy ustrój. Dalej, nasi wasale nadal mają prowincje z ustrojem plemiennym, więc otrzymujemy karę -30 do stosunków z nimi za zły rodzaj holdingów. Aby karę tę usunąć, nasi wasale też muszą wybudować w swoich prowincjach kamienne forty. Ewentualnie możemy to zrobić za nich, jeśli mamy pieniądze. Całe szczęście robią to sami z siebie, ale trzeba czekać, aż uzbierają potrzebne na to kwoty. Do tego zaczynają nas obowiązywać kary za attrition, czyli wyniszczenie wojsk w wyniku przekroczenia limitów zaopatrzenia prowincji. A że nasze prowincje są bidne i limity te mają mizerne, to operowanie większymi armiami staje się mordęgą. A potem trzeba jeszcze wybudować potwornie drogie holdingi w swoich prowincjach i rozbudować własne zamki do przyzwoitego poziomu...

Dlatego też do zaadoptowania feudalizmu trzeba się dobrze przygotować. Przede wszystkim trzeba mieć kupę kasy, odpowiednio wcześniej nawrócić kraj i wasali, jeśli przyjmujemy obcą religię, rozbudować kluczowe prowincje i przygotować się do tego, że po zmianie ustroju przez jakiś czas będziemy raczej się bronić, niż atakować. Aha, no i jeszcze musimy mieć jedną rzecz - szczęście, bo jak powstanie obok nas agresywny blob, to raczej mamy pozamiatane. ;)

szwejk
13-04-2015, 11:16
Jak jest z kolejnością feudalizmu i wprowadzenia królestwa? Czy ma znaczenie?

Ponury Joe
13-04-2015, 12:48
Nie ma żadnego. Królestwo możesz założyć lub uzurpować mając dowolny ustrój państwowy i religię.

szwejk
13-04-2015, 16:09
Sądziłem, że wcześniejsze wprowadzenie królestwa złagodzi negatywne skutki feudalizmu:P. Szkoda. Za twoją radą zmniejszyłem czas bazowy roszczeń. Z 360 miesięcy dałem na 120. Uważam, że 10 lat, to uczciwe podejście do tej formalności. Teraz gra się o wiele dynamiczniej. Dzięki.:)

Ponury Joe
13-04-2015, 19:24
Negatywne skutki wprowadzenia feudalizmu łagodzi tylko jedna rzecz - pieniążki, dużo pieniążków.:P Wiadomo, że im większe państwo, tym większe wpływy, więc wprowadzenie królestwa może pomóc, bo dostajesz CB na wszystkie tereny, które podlegają pod dany tytuł, ale jeszcze nie zostały przez Ciebie opanowane.

szwejk
07-05-2015, 08:55
Kontynuując to zagadnienie: Czy wiadomo, w jakim pliku są parametry warunków wprowadzenia feudalizmu? Trochę bym je urealnił:)

Ponury Joe
07-05-2015, 19:23
Tutaj:
x:\Crusader Kings II\decisions\realm_decisions

szwejk
29-05-2015, 16:53
Im dalej w grę, tym komplikację rosną:). Jak rozwiązać sprawę misyjną na obcych ziemiach pogańskich? Wysłanie do nich misjonarza, na 99% kończy się jego śmiercią. Czy jest jakaś metoda, zwiększająca szansę, na nawrócenie danego obszaru?

hubi99
16-07-2015, 19:31
Przepraszam mam problem związany z herbami dynastii. Herby większych jak Władców cesarstwa rzymskiego albo piastów się nie wyświetlają zamiast nich jest czarne pole. tak samo jest z Muzułmańskim Egiptem. Proszę o pomoc próbowałem z przeinstalowaniem i gfxem. Może to wina tego że nie posiadam dlc Dynasty shield??? Przepraszam za błędy i proszę o pomoc. Jestem tu pierwszy raz.