PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania początkujących graczy



Strony : [1] 2

Samick
18-02-2015, 11:50
Masz jakiś problem w Attyli? Śmiało pisz tutaj. Na problemy techniczne istnieje osobny dział - Yurta - i tam należy o nich pisać.

GKruger
20-02-2015, 07:01
Plemiona barbarzyńskie zaczynają kampanie z jakomś tam ziemią. Wielcy wędrowcy czyli Wizygoci, Ostrogoci, Alanowie i Wandalowie zaczynają jako horda ale bez problemu mogą się osiedlić na pierwszej lepszej opuszczonej osadzie lub po podbiciu zaczynając tym samym osiadły tryb życia. Hunami zagrałem zaledwie 3 tury i po zdobyciu osady miałem tylko dwie opcje. Plądrowanie i zniszczenie. Hunowie więc nie posiadają możliwości założenia swego państwa gdziekolwiek się chce ? Czy jest tak jedynie na początku ?

PioterC
20-02-2015, 07:24
z tego co czytałem i słyszałem, to Hunowie nie mają możliwości prowadzenia osiadłego trybu życia... tylko Horda i tylko "śmierć i zniszczenie"... czyli dwie opcje - plądrowanie i zniszczenie...

moochaPL
21-02-2015, 11:19
Dwa pytania Panowie:

1. Dobrze widzę i umiem liczyć: każda prowincja to teraz trzy (i nie mniej ani więcej) regiony?
2. Może mi ktoś wytłumaczyć czym jest "Koszt utrzymania" dla prowincji pojawiający się w cechach postaci, zależny również od jej przebiegłości. Jakie na przykład koszty utrzymania generuje prowincja? Przecież wznoszone budynki generują przychód, a nie pociągają za sobą koszty z faktu ich postawienia. Może tu chodzi o korupcję i ewentualna jej modyfikacją tą czy inną cechą, a niejasność wynika jedynie z błędnego przetłumaczenia terminu? Doszedł ktoś do tego?

( ͡º ͜ʖ ͡º)
21-02-2015, 11:40
Pewnie chodzi o utrzymanie armii.

moochaPL
21-02-2015, 11:47
No właśnie nie.
Te dwie cechy dla współczynnika przebiegłości są niezależne. Działają i w przypadku zarządzania armią (i tu sprawa jest prosta - obniżenie kosztu utrzymania jednostek) i oddzielnie dla zarządzania prowincją. Ale w tym przypadku od jakich kwot liczony jest "rabat" lub ewentualnie doliczana kara...? Myślałem że wiecie... ;)

( ͡º ͜ʖ ͡º)
21-02-2015, 11:56
i oddzielnie dla zarządzania prowincją. Ale w tym przypadku od jakich kwot liczony jest "rabat" lub ewentualnie doliczana kara...?
Pewnie od kosztu utrzymania armii stacjonującej w danej prowincji, ale nie sprawdzałem tego więc pewien nie jestem.

Barsa
21-02-2015, 16:20
Nie no w normalnym życiu to niektóre, jak nie wszystkie ;) budynki generują koszty... i wydawało mi się, że i w Attyli są budynki, które generują koszty...

Pampa
21-02-2015, 16:25
Kościoły generują koszty, co mnie zdziwiło bo są stosunkowo dużo. 600 sztuk złota za II poziomu...

Barsa
21-02-2015, 16:40
Czyli jak w prawdziwym życiu ;)

Barsa
22-02-2015, 09:51
Gdzie jest przycisk opuszczenia osady?

Il Duce
22-02-2015, 10:02
Ale przejście w tryb hordy czy tylko porzucenie jednej osady?

Barsa
22-02-2015, 10:11
Porzucenie, chodzi mi o Rzym Zachodni... chce zobaczyć jak to wygląda i ile kasy przynosi ;) a jakoś nie widzę tego przycisku.

Saruman555
22-02-2015, 10:16
Powinien być nad murami osady przynajmniej tak jest u barbarzyńców(trzeba na mury najechać tak jak by chciało się naprawić/przebudować,trzecią opcją jest właśnie porzucenie,nad ikonką wyburzenia budynku dokładniej).

Barsa
22-02-2015, 12:09
Rozgryzł ktoś już wysłanników? Jest coś takiego jak w r2, że można było 2-3 szpiegami sprawić, że armia przeciwnika miała poniżej 50% swojej poprzedniej wartości?

Bo czytając poradnik nie ma chyba już tego u szpiega, są natomiast inne tematy. Czempion co tam ma w tym temacie, ale chyba oddziaływanie słabsze...

Cieszy, że są fajne akcje dla naszych prowincji u wysłanników, ale ciekawe czy użyteczne....

moochaPL
22-02-2015, 20:06
Pytanie:
Czy członek rodu po pewnym czasie samoczynnie dorobi się kobity u swego boku, nieszczęśnik
czy trzeba być jego (ich wszystkich) swatką i mu w tym pomóc (czytać: wydać punkty Wpływu na intrygę Szukaj żony)?
I w sumie to samo pytanie tyczy się naszych cór.
Wiecie czy nie? ;)

Barsa
22-02-2015, 20:08
Na pewno możesz zaoferować córkę innej frakcji, tutaj raczej wpływów nie tracisz... ;)

moochaPL
22-02-2015, 20:17
Okey, zgadza się, ale pytam czy postaci rodu sami zdobędą z czasem współmałżonków czy są takimi ofiarami losu, że gdyby w tej kwestii nie ja i moja pomoc a ich punkty Wpływu... ;)

Asuryan
23-02-2015, 02:43
1. Dobrze widzę i umiem liczyć: każda prowincja to teraz trzy (i nie mniej ani więcej) regiony?
Dobrze widzisz. Nie spotkałem jeszcze ani mniejszej ani większej prowincji.


Rozgryzł ktoś już wysłanników? Jest coś takiego jak w r2, że można było 2-3 szpiegami sprawić, że armia przeciwnika miała poniżej 50% swojej poprzedniej wartości?
Jest jakieś zniszczenie prowiantu w umiejętnościach szpiega, ale chyba działa to tylko na wrogi garnizon, a nie armię w polu. Trochę potrwa zanim ogarnę wysłanników - najpierw trzeba zbudować odpowiednie budynki, a potem ich jeszcze wyszkolić.

Ituriel32
23-02-2015, 06:12
Mi się jeszcze nawet nie udało z rekrutować żadnego wysłannika.


czy trzeba być jego (ich wszystkich) swatką i mu w tym pomóc (czytać: wydać punkty Wpływu na intrygę Szukaj żony)?
I w sumie to samo pytanie tyczy się naszych cór.

O córki się nie bój, jak tylko uzyskują pełnoletność to ktoś z sąsiadów się po nią zgłosi. Natomiast wytargować w drugą stronę jest ciężko (wydaje mi się że komp od razu taką żeni u siebie).

Pampa
23-02-2015, 06:33
Przycisk opuszczenia osady pojawia sie jak klikniesz na ,,kafelek" ktory prezentuje miasto i pojawi sie taki stos.

Samick
23-02-2015, 07:10
Wysłanników można zdobyć nie tylko przez rekrutację, także przez wydarzenia. W moim przypadku dostałem wiadomość, że złapano szpiega i jedną z czterech możliwości było przeciągnięcie go na moją stronę. W następnej turze był gotowy do akcji. Zrzut ekranu poniżej:

http://cloud-4.steamusercontent.com/ugc/31860461180503437/A8E4F209AF56F1EB5ED40CD498872F14AD3B1B27/

Sara Temer
23-02-2015, 07:30
Hej, mam problem z trybem hordy, mianowicie nie wiem jak przejść w ten tryb obozowania armii, mógłby ktoś powiedzieć jak to włączyć?

Pampa
23-02-2015, 07:34
Prologu się nie przechodziło :p ta opcja jest bodajże w menu armii.

Sara Temer
23-02-2015, 08:21
Ostatni prolog jaki przeszedłem w TW, to ten z pierwszego Roma :P Znalazłem, dzięki ;)

GKruger
23-02-2015, 09:13
Hunowie zaczynając mają 2 lenna. Da się w jakiś sposób pozyskać ich więcej ? Po podbiciu osady nie ma opcji podporządkuj ale jednak zaczynając grę ma się tych dwóch.

PioterC
23-02-2015, 09:42
początkujący to może nie jestem, ale cały czas zastanawia mnie "migracja"... ma to negatywny wpływ na ład publiczny, czasem dość znaczny... czy jest gdzieś dokładnie opisane co to tak naprawdę jest, jaki ma wpływ na prowincję/region i jak z tym walczyć?

Barsa
23-02-2015, 09:52
Walczyć nie dasz rady... ogólnie czym więcej wojen, bitew itd. tym większa migracja. Daje Ci to też plusy do zamożności prowincji...

Barsa
23-02-2015, 10:33
Czy jeżeli zniszczymy prowincje i żyzność ziemi spadnie, to po jakimś czasie wraca do normy czy cała grę będzie już taka jak po zniszczeniu? Bo tak naprawdę to w ten sposób niszczymy my raz, komp jeszcze kilka razy i co? Wyjałowiona do cna?? :D

Pampa
23-02-2015, 11:03
Nie, po tym jak chcesz zasiedlić znowu osadę to musisz zapłacić około 13 tysięcy i stracisz połowę wojska, potem trzeba czekać sporo tur na odbudowę.

Barsa
23-02-2015, 11:07
To wiem, ale żyzność gleby też spada... wiec w czasie gry hipotetycznie niektóre prowincje mogą spaść do poziomu 1, bo chyba do 0 nie da się...

Tak szczerze to nie wiem, od czego ta żyzność spada... jak dużo popiołu i ciał oraz kilka lat ugoru to powinna być lepsza żyzność ;)

Atar
23-02-2015, 11:22
A czy AI w waszych grach zasiedla takie opuszczone regiony? Bo umnie po opuszczeniu Fryzji przez kilkanaście tur cały czas dymią zgliszcza i popioły, a komp sobie tylko wędruje przez takie ziemie niczyje.

moochaPL
23-02-2015, 11:25
Z jednej z podpowiedzi chłopka z lewego górnego rogu ekranu wynika, że spada tiz po zniszczeniu, ale następnie żyzność może przewyższyć stan wyjściowy z racji "powrotu regionu w ręce Matki Natury". Sensowne.

Ituriel32
23-02-2015, 11:35
Ja za zasiedlenie Getami (miałem normalne regiony) regionu z Diamentami (Łotwa) dałem 17000.
Si nie zasiedla takiego regionu.

Barsa
23-02-2015, 11:39
Pampa pisał, że temacie o Rzymie, że separatyści zasiedlają....

Atar
23-02-2015, 11:41
A to dobrze, bo teoretycznie w skrajnej sytuacji moglibyśmy mieć wypalone i niezasiedlone pół Europy.

Ituriel32
23-02-2015, 11:45
Do separatystów jeszcze nie dotarłem, siedzę w Europie środkowej i tam takich opustoszonych regionów jest coraz więcej. Barbarzyńcy w hordzie idą w kierunku cesarstw.

Sara Temer
23-02-2015, 12:35
U mnie komp zasiedla zniszczone regiony, Pont odbudował jedno z tych dwóch miasteczek pod Konstantynopolem, a jeden z moich barbarzyńskich sojuszników spokojnie odnawiał sobie tereny po których dopiero co przeszli Hunowie ;)

GKruger
23-02-2015, 13:17
Ja grając Hunami wystarczy że posiedzę kilka tur rozbijając obozowiska w jakiejś prowincji to żyzność spada drastycznie nawet wtedy kiedy niepodbijam osad. 3 hordy przesiadując w jednej prowincji generują mi aż -30 Rywalizacja(żywność). Wtedy żyzność spada momentalnie. Widać to ładnie na mapie. Tam gdzie przeszedłem Hordą pozostaje za mna pas nieurodzaju :)

Harry-Potter-TW
24-02-2015, 19:58
Gram Sansanidami. Opłaca się rozbudowywać nie zadaptowane budynki, bo chyba dają różne ciekawe rzeczy, np. jakieś jednostki piechoty?. Czy jednak wszystko przekształcać?

Il Duce
24-02-2015, 20:25
Chyba nie da się rozbudowywać budynków przed konwersją

Shiroyasha
24-02-2015, 23:19
Jeśli masz inna kulturę budynków to masz 2 opcje:
1. Wyburzyć
2. Przebudować

Barsa
25-02-2015, 06:26
Hmmmm ale jeśli budynki są zniszczone to trzeba je jeszcze przebudować, bo jest głupotą.

Ituriel32
25-02-2015, 07:02
Jaka nacja powstanie po wyzwoleniu afrykańskich terenów cesarstwa? Na razie widziałem takie nacje jak Italica, Illiria, Iberia, Macedonia?,

Da się wybierać pogodę przed bitwą? Gram kampanie współpracy i muszę grać w jakiś mgłach.

Saruman555
25-02-2015, 08:07
Z nacji powstałych do wyzwolenia w Afryce jak na razie widziałem Egipt(pewnie coś jeszcze jest).Jeśli chodzi o inne nacje na pewno są:Brytowie,Galia,Septymania(południowa prowincja Galii-Narbonensis) i Judea.

W zwykłej kampanii można standardowo użyć 3 razy opcji czekaj na zmianę pogody(jeśli to usunęli w trybie multi to nie rozumiem dlaczego,w poprzedniej części przecież normalnie działała ta opcja z tego co pamiętam)

Il Duce
25-02-2015, 08:46
Jaka nacja powstanie po wyzwoleniu afrykańskich terenów cesarstwa? Na razie widziałem takie nacje jak Italica, Illiria, Iberia, Macedonia?,

Da się wybierać pogodę przed bitwą? Gram kampanie współpracy i muszę grać w jakiś mgłach.

W Afryce powstaje nacja o jakże twórczej nazwie: Africa ;)

Asuryan
25-02-2015, 08:52
W zwykłej kampanii można standardowo użyć 3 razy opcji czekaj na zmianę pogody
Nie zawsze. Obrońca nie może czekać. Tylko atakujący ma ten wybór.

Barsa
25-02-2015, 09:57
Czy jak mianujemy gubernatora i potem go odwołamy, a na jego miejsce mianujemy nowego to też trzeba za to płacić??

Asuryan
25-02-2015, 10:10
Czemu płacić? Wydaje się mi, że mianowanie członka swego rodu na to stanowisko nic nie kosztuje.

Samick
25-02-2015, 10:13
Dzisiaj wieczorem grając z Iturielem będę próbował przeforsować tę opcję, to napiszę odpowiedź.

Barsa
25-02-2015, 10:18
Czemu płacić? Wydaje się mi, że mianowanie członka swego rodu na to stanowisko nic nie kosztuje.

Swojego.... nie wiem jak tam barbarzyńcy są rozrodzeni, ale w WRE mało tego "swojego" ;) Natomiast mianowanie jakiego polityka kosztuję, 700 w górę za każdy następny urząd.

Asuryan
25-02-2015, 10:22
U barbarzyńców także, ale co innego kolejne urzędy, a co innego mianowanie zwykłego zarządcy prowincji. Za tego ostatniego płaci się tylko jeśli mianujesz kogoś z obcego rodu. Logiczne nawet, bo płacisz mu w końcu za pracę na korzyść Twojej rodziny.

Barsa
25-02-2015, 10:25
To trzeba adoptować ;)

Czekam na info Samick.

PioterC
25-02-2015, 10:29
mianowanie członków swojego rodu oraz gości z listy arystokratów (po lewej u góry) są także darmowe...

Samick
25-02-2015, 10:30
Swojego.... nie wiem jak tam barbarzyńcy są rozrodzeni, ale w WRE mało tego "swojego" ;) Natomiast mianowanie jakiego polityka kosztuję, 700 w górę za każdy następny urząd.

W kampanii z Iturielem gram Frankami, poprzedni król miał 3 synów. Pierwszy ma 3-4 bękartów i dwójkę legalnych, drugi ma chyba 3 dzieci, obecny władca ma 1. Pamiętajmy, że przy każdym żyjącym członku rodu mamy okienko na męża/żonę (położenie tego okienka podpowiada nam, czy dziecko jest dziewczynką czy chłopcem - taka uwaga ;)). Więc, już nie mamy możliwości sensownego przeglądania, co przypomina sytuację z R1 czy M2, gdzie po pewnym czasie takżę takie rozbudowane, niewygodne do przeglądania drzewka były. Tutaj z pomocą CA powinien przyjść Paradox, który ładnie to rozwiązał w CK2.

Barsa
25-02-2015, 10:51
PioterC (http://forum.totalwar.org.pl/member.php?2729-PioterC) masz rację, jak się bierze kogoś spoza listy to trzeba płacić.... teraz sobie przypomniałem, czyli jak w R2 przy genkach...

Pytanko kolejne, te limes Hadriana to coś daje w ogóle??

Gibril
25-02-2015, 10:52
Jak i kiedy kończy się prolog?
Doszedłem do etapu wykonania zadania zlikwidowania buntu w pobliżu Salonik i nie wiem czy chce mi się ciągnąć to dalej czy zacząć kampanię. Jakby zmierzało to do szybkiego końca pociągnąłbym jeszcze...

Samick
25-02-2015, 11:09
Pytanko kolejne, te limes Hadriana to coś daje w ogóle??

Przeglądając zmiany w nadchodzącym patchu mają coś przy nim dłubać, ale nie pamiętam co.



Jak i kiedy kończy się prolog?
Doszedłem do etapu wykonania zadania zlikwidowania buntu w pobliżu Salonik i nie wiem czy chce mi się ciągnąć to dalej czy zacząć kampanię. Jakby zmierzało to do szybkiego końca pociągnąłbym jeszcze...

Powinieneś zająć Adrianopol, poczekać na wypowiedzenie wojny przez Bizancjum i wygrać bitwę pod Adrianopolem. Swoją drogą prolog beznadziejny i jeśli go nie poprawią to będzie kiepsko. Hunowie ganiali od lewej do prawej po Krymie 5 armiami po 3 jednostki każda przez dłuższy czas, po czym musiałem przed tymi ":wielkimi" siłami, które mi "zagrażały" uciekać na południe. Prolog kończy się bitwą pod Adrianopolem, która jest beznadziejna, nawet nie będę poświęcał czasu na jej opisywanie.

W opisie do patcha wspominali, że poprawią prolog. Oby.

Gibril
25-02-2015, 11:13
Dzięki. To może zaczekam na patcha.

Ituriel32
25-02-2015, 12:20
Czy barbarzyńcy w trybie hordy mogą powołać nową armię? Bo chyba Hunowie nie mogą zdobywać osad?

GKruger
25-02-2015, 13:06
Mogą. Trzeba mieć 8 nadwyżki ludności i wtedy robisz nową horde. W trybie obozowania dość szybko nabija się ludność. Wydaje mi się że nawet szybciej niż w osadzie.

Saruman555
25-02-2015, 14:03
Czy barbarzyńcy w trybie hordy mogą powołać nową armię?
Mogą powoływać armie,agentów,werbować jednostki i budować budynki(w armii),a do tego mogą za darmo odbudować jedno zniszczone miasto w celu osiedlenia się.Hunowie mogą wszystko powyższe po za odbudową/zajmowaniem miast i budową floty(tylko w miastach można,ale nadal mają transportowce).

Edit:nie zauważyłem ,że już ktoś odpisał(pisałem na poprzedniej stronie i n ie przyjrzałem się ,że jest 7.Trudno przynajmniej jest uzupełnienie o agentach,flotach i Hunach.

Edit:Skoro już napisałem post to jeszcze zapytam,czy miasta z siedzibą patriarchy coś dają nie katolickim/prawosławnym państwom?

jalkavaki
25-02-2015, 16:17
Mam pytanie do tych co grają w trybie multiplayer. Czy Wy też jesteście skazani na obserwację bitwy, kiedy kolega gra? Chodzi mi o to, że nie możemy wybrać opcji sterowania wojskiem AI.

Ituriel32
25-02-2015, 16:34
A jaka kampania? Jeśli współpracy to możesz dowodzić tylko prezentami (czyli wojakami co przekaże ci znajomy).

jalkavaki
25-02-2015, 16:59
Normalna, konfrontacja czy jakos tak. I na samym początku można było walczyć normalnie. Dopiero po kilku bitwach opcja osobistego dowodzenia zrobiła się szara.

tox1c
25-02-2015, 18:15
Witam, w Total Wary gram od kilku lat jednakże moja głębsza przygoda z nimi zakończyła się na Medievalu 2, więc mam kilka pytań, gdyż nowości od wspomnianej przeze mnie części jest dość sporo.

1. Co daje umieszczenie w mieście zarządcy i dlaczego nie mogę zobaczyć go na mapie kampanii tak jak reszty generałów?
2. Grając Wizygotami w jaki sposób mogę utrzymać ład publiczny na dodatnim poziomie? Podbiłem już kilka osad, które buntują się prawie zawsze po kilku turach głównie z powodu niedoboru żywności.
3. Jaką frakcję polecalibyście jeśli chcę pierwsze kilkanaście tur rozegrać " na spokojnie " bez zbędnych wojen i dopiero po jakimś czasie rozpocząć podboje, mając już przygotowane na to zaplecze?

Shiroyasha
25-02-2015, 18:33
1. Dzięki namiestnikowi/zarządcy możesz wydać edykt, nie posiadając całej prowincji tutaj zmiana względem rome 2. Namiestnikiem możesz pobawić się tylko w bitwa jako dowódcą wojsk garmizonowych. Mógłbyś sprecyzować widoczność na mapie kampanii?
2. Po podboju warto na jakiś czas zwolnić osadę z podatków i jak najszybciej postawić coś do jedzenia. Dzięki temu nie będziesz wychodził na minus z prowincji względem jedzenia. Warto też pomyśleć o religii. Inne religie w osadach, które posiadasz mogą bardzo się różnić od wyznawanej przez twoją frackję, co daje minus do ładu. Tam gdzie wojna tam i imigranci oni też zwiększają niezadowolenie, ale podnoszą podatki. Ja grając Getami w prowincjach z dużą ilością imigrantów budowałem karczmę zawsze to trochę zmniejszało niezadowolenie z obecności imigrantów. Warto zaiwestować w kapłana/kapłankę która zdolnością podnosi zadowolenie w prowicjach.
3. Co do frakcji osobiście doradziłbym Tobie Sasanidów lub Getów jak lubisz trochę się pogimnastykować z kolonizacją zniszczonych osad czy wykorzystywaniem cudzych wojen, żeby dobijać wycieńczone frakcje.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
25-02-2015, 18:57
1. Co daje umieszczenie w mieście zarządcy
Zarządca pozwala wydać edykt w prowincji i daje różne dodatkowe efekty zależne od cech, świty i umiejętności.


2. Grając Wizygotami w jaki sposób mogę utrzymać ład publiczny na dodatnim poziomie? Podbiłem już kilka osad, które buntują się prawie zawsze po kilku turach głównie z powodu niedoboru żywności.
Zbuduj budynki dające żywność.


3. Jaką frakcję polecalibyście jeśli chcę pierwsze kilkanaście tur rozegrać " na spokojnie " bez zbędnych wojen i dopiero po jakimś czasie rozpocząć podboje, mając już przygotowane na to zaplecze?
Jak masz DLC to chyba getowie mają najłatwiejszą pozycję startową.

Atar
25-02-2015, 19:25
3. Jaką frakcję polecalibyście jeśli chcę pierwsze kilkanaście tur rozegrać " na spokojnie " bez zbędnych wojen i dopiero po jakimś czasie rozpocząć podboje, mając już przygotowane na to zaplecze?[/QUOTE]

Ja na początek poleciłbym Sasanidów. Co prawda na pierwszy rzut oka może przerażać ogrom państwa - 3 pełne prowincje, ale to dobra droga do opanowania podstaw gospodarczo-dyplomatycznych. Dla spokoju można na początku zerwać niewygodne satrapie dążące do niepodległości (wasalne państwo arabskie + ewentualnie Armenia), tak żeby mieć spokój bez zbędnych małych wojenek. Zostaje rozbudowa prowincji, a dzięki ich zróżnicowaniu możesz poćwiczyć rozwój prowincji przemysłowych, handlowych i rolniczych (różna żyzność premiująca rolnictwo lub hodowlę). Trzeba też zadbać na początku o zadowolenie i higienę. Bardzo szybko możesz też opanować drzewko rodowe i powoływać zarządców prowincji itp. Po kilkunastu turach masz sporo kapusty i po małych reformach armiii możesz na spokojnie planować kierunek ekspansji.
Chociaż jak chcesz rozpracować kierunek europejski to faktycznie tak jak wyżej koledzy napisali chyba najlepsi będą Getowie.

Barsa
25-02-2015, 19:35
Tak naprawdę to i Frankowie, i Sasi też nie byliby jakoś super źli... na pewno nie WRE ani ERE ;)

Atar
25-02-2015, 19:38
Frankowie są git (jedna z moich ulubionych nacji z BI), ale ja w Attyli nie mogę patrzeć na te ich jednolite zielone sorty mundurowe, jakby z nadleśnictwa pobrali :)

Mitusonator
25-02-2015, 20:00
Nie mam jeszcze Attyli ale zastanawia mnie czy grając barbarzyńcami można przejść na chrześcijaństwo ?
(zgaduje że raczej tak)

Pampa
25-02-2015, 20:02
Dobrze zgadujesz. W prologu jest nawet misja żeby przyjąć chrześcijaństwo.

Polemajos
25-02-2015, 20:02
Na każdą religię która przekroczy procentowy próg popularności .

Saruman555
25-02-2015, 20:19
Aby przyjąć religie musi ją wyznawać minimum 35% ludności twojego państwa.

jmj06pl
25-02-2015, 21:33
Jest jakieś zniszczenie prowiantu w umiejętnościach szpiega, ale chyba działa to tylko na wrogi garnizon, a nie armię w polu. Trochę potrwa zanim ogarnę wysłanników - najpierw trzeba zbudować odpowiednie budynki, a potem ich jeszcze wyszkolić.

Szpieg może również atakować (zatruwać armii jedzenie) ale dopiero wtedy jak odblokuje się odpowiedni perk w drzewku umiejętności. Czyli jest trudniej niż dotychczas bo w sumie na początku szpieg nie ma zbyt dużo opcji do wyboru (głównie mylenie obcej armii) i trudniej nabić doświadczenie niż u kapłana (ten od razu może się opiekować prowincją i nabijać doświadczenie). Z jednej strony podnosi to grywalność bo w końcu nie tworzymy z szpiegów w szybki sposób terminatorów (jak to było w innych częściach) ale nie zachowano balansu w stosunku do kapłana (jak powiedziałem można go rozstawić w prowincji i doświadczenie leci). Nie wiem jak to jest u czempiona bo jeszcze żadnego nie miałem :P

Samick
25-02-2015, 21:43
Na pograniczu Galii i Germanii mam całkowity miszmasz religijny. Sześć religii ściera się ze sobą. ;)

WaregWenedyjski
25-02-2015, 21:49
I sie przez to niezłe jaja robią - masz germański politeizm 80%, podbijasz Trevoru, bum!, 45%...

jmj06pl
25-02-2015, 21:51
Frankowie są git (jedna z moich ulubionych nacji z BI), ale ja w Attyli nie mogę patrzeć na te ich jednolite zielone sorty mundurowe, jakby z nadleśnictwa pobrali :)

Ja zacząłem grać Frankami i uznaję że mają całkiem spoko pozycję na start i dyplomację na dzień dobry. Z Cesarstwem zachodnim i jeśli się nie mylę z Alamanami (podbiłem ich także nie pamiętam dokładnie) mamy umowę handlową, także tył jest nieco zabezpieczony. Jest Galia i Brytania (u mnie zaliczyłem wycieczkę krajoznawczą z wysp na moich włościach ale wysłałem moją flotę i zniszczyłem całkowicie jedną nadmorską osadę to się zawinęli do siebie i jest spokój. Notabe pozytywnie się tym zaskoczyłem) ale z jednymi podpisałem handlówkę a drugich nieco spacyfikowałem (wcześniej opisałem). Pcham się w kierunku do przyszłych granic naszego kraiku, po drodze skasowałem Sasów i Anglów i dożynam dzielnych wikingów (teraz myślę jakby tu Gotów podbić na tym ich wygnajewie zimnym). Na horyzoncie zamajaczyła mi już niestety horda Hunów :confused: także postawiłem armię w stan podwyższonej gotowości i obserwuję ich co będą wywijać. i to tyle na razie, życie się toczy tura za turą :P

Ituriel32
26-02-2015, 06:33
Czempiona można od razu dołączyć do armii i zaczynamy nabijać doświadczenie. Agenci teraz mają chyba wyraźny podział na umiejętności pasywne - te z lewej strony i aktywne w drzewku. Wszystkie umiejętności mają po 2 poziomy więc dość szybko można wymaksować.

PioterC
26-02-2015, 08:04
Przypomnijcie mi proszę, bo nie chce mi się tego sprawdzać...
Jeśli w jakiejś prowincji mamy ujemny wskaźnik żarcia, to: wolniej się rozwija, spada ład, ale czy jest to "uzupełniane" z nadwyżki w innych? Wskaźnik ogólny żarcia pokazuje spory plus... i jeśli ten wskaźnik ogólny ma spory plus, to czy warto stawiać budynki w prowincji, których spożycie przekroczy przychód żarcia w danej prowincji?

Ituriel32
26-02-2015, 09:25
Ujemne jedzenie powoduje też spory minus gospodarczy (czyli przychody).

Samick
26-02-2015, 12:53
- 25% do dochodów i -1 do ładu.

Saruman555
26-02-2015, 12:56
Z ładem może być różnie mam w kilku prowincjach -2,a w jednej -3:http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=399151342.

Barsa
26-02-2015, 13:20
Za dużo te -25%.... psuje to trochę specjalizację innych prowincji niż rolnicze, no oprócz wojskowych. No ale tak naprawdę to z takim postępowaniem kompa, gdzie raz mamy prowincję a raz nie, to lepiej w każdej mieć pola, bo może się okazać, że kilka hord wjeżdża, złamuje prowincje z żywnością i mamy spory niedobór...

Samick
26-02-2015, 14:18
Do podobnych wniosków doszedłem. Zawsze to jedno pole z pszenicą musi być, bo inaczej może być krucho. Oczywiście można to nadrabiać takimi rzeczami jak zdolności generałów, ale... Jak długo da się pociągnąć?

Ituriel32
26-02-2015, 14:40
Ja teraz stawiam centrum miasta, coś do żarcia i sale wodza. A z dostępem do morza to port rybacki za farmy.

PioterC
26-02-2015, 14:43
port rybacki tylko w jednej stawiam w pozostałych porty handlowe - jak mam prowincję z trzema regionami nad wodą, np. Skandynawia...

GKruger
26-02-2015, 16:30
Na razie nie gram frakcjami osiadłymi ale widzę po Waszych wpisach że jest nie ciekawie z tą żywnością i ogólnie z zarządzaniem prowincji. W R2 ładnie się dzieliło państwo na prowince rolnicze, handlowe/przemysłowe i wojskowe w odpowiednich miejscach a tutaj trzeba robić każdą samodostarczalną ? Pomysł z trzema osadami w prowincji też mocno mnie odrzuca.

jmj06pl
26-02-2015, 16:51
Czempiona można od razu dołączyć do armii i zaczynamy nabijać doświadczenie. Agenci teraz mają chyba wyraźny podział na umiejętności pasywne - te z lewej strony i aktywne w drzewku. Wszystkie umiejętności mają po 2 poziomy więc dość szybko można wymaksować.

Z podziałem jest tak jak mówisz i fakt może i szybciej to idzie. W sumie mnie bardziej chodziło oto że w zestawieniu tej trójcy agentów szpieg jest pokrzywdzony. Na poziomie zerowym ani nie można go rozstawić w prowincji ani nie można go dołączyć do armii (musimy odpowiednie umiejętności rozwinąć w drzewku by móc to robić), także tym samym na początku dużo trudniej nim zdobywać doświadczenie bo w sumie to głównie na tzw "myleniu armii" można go nabijać. Jak na mój gust to coś takiego powinno być naprawione bo w sumie skoro inni czy to mogą zostać rozstawieni czy dołączyć do armii to dziwi nieco takie podejście do szpiega. Chyba że uznali że w Romku byli zbyt dużymi kilerami jeśli chodzi i zatruwanie armii (bo w sumie dwóch wyszkolonych agentów mogło zajechać samodzielnie pełną armię) i dlatego utrudnili zdobywanie przez nich poziomów.

Ituriel32
26-02-2015, 17:07
Śmiesznie też jest z surowcami: występują chyba w każdej prowincji np. Dacji aż dwa (żelazo i sól). Wymagają też postawienia specjalnego budynku surowcowego, co zabiera ci jeden slot z dwójki żywność/ład. Co jest nawet fajne, tylko SI nie umie z tego korzystać. Sprawdza się to dopiero przy całej prowincji. Ogólnie budowanie mi się ie podoba.

Shiroyasha
26-02-2015, 19:30
Na razie nie gram frakcjami osiadłymi ale widzę po Waszych wpisach że jest nie ciekawie z tą żywnością i ogólnie z zarządzaniem prowincji. W R2 ładnie się dzieliło państwo na prowince rolnicze, handlowe/przemysłowe i wojskowe w odpowiednich miejscach a tutaj trzeba robić każdą samodostarczalną ? Pomysł z trzema osadami w prowincji też mocno mnie odrzuca.
Wszystko jeszcze mogą pozmieniać późniejsze patche.

moochaPL
27-02-2015, 20:01
Zwróćcie uwagę, ale wydaje mi się, że gdy rekrutujesz jednostki stojąc na otwartym polu (a nie w mieście) i armia nadal posiada ponad połowę punktów ruchu, to z automatu przechodzi w trym fortyfikacji. Nowe Jednostki w następnej turze, a wojaki czekając na nie dodatkowo się okopują. Zmyślne! ;)

Pampa
27-02-2015, 20:02
To już w Romku było. ;)

Asuryan
27-02-2015, 21:21
Zawsze to jedno pole z pszenicą musi być, bo inaczej może być krucho.
Nie zawsze pole z pszenicą. Równie dobrze może to być spichlerz czy zagroda kóz.

Ituriel32
01-03-2015, 17:30
Gdzie rekrutują się armie Hunów? Chodzi o to czy koło siebie (przy armii matce?) czy gdzieś na stepach?

Czy mi się wydaje że SI w bitwach traktuje priorytetowo jazdę? Spotkałem się już kilka razy że komp rzuca się całą (większością) armii za 1 jednostką jazdy.

Kometus
01-03-2015, 18:24
Witam, mam taki problem: gram Cesarstwem Zachodnio rzymskim na poziomie "bardzo wysoki". Na wyspach brytyjskich chciałem z tamtejszych plemion porobić moje marionetki, niesyty po każdej turze mi się buntują:(. Jak ponownie ich pokonam i zrobię ponownie marionetkę sytuacja się powtarza. Czy jest to może jakiś bug albo na niższych poziomach jest inaczej?

Chaak
01-03-2015, 20:08
Kiedy zalicza się zwycięstwo w kampanii? Tzn. trzeba spełnić wszystkie poziomy warunków zwycięstwa czy wystarczy któryś z tych niższych?

FireFighter
01-03-2015, 21:04
Wystarczy jeden.. ja zdobyłem przypadkiem szczerze mówiąc tą opcję "pomniejsze zwycięstwo" czy jakoś tak i otrzymałem osiągnięcie za ukończenie kampanii więc wychodzi, że obojętnie który warunek trzeba zdobyć :)

Chaak
01-03-2015, 21:17
Fajna sprawa w takim razie. W Romku brakowało mi krótkiej kampanii, niektóre były dość nudne w późniejszych etapach, a głupio tak przerywać bez zaliczenia jej:D.

Asuryan
01-03-2015, 21:45
Może w tej ostatniej zrobili jakiś dłuższy filmik, przynajmniej taki jak wstęp do kampanii :D
Fajnie by było.

FireFighter
01-03-2015, 23:23
Już gdzieś wspominałem, że po tylu filmikach na start i w trakcie kampanii zawiodłem się, że nie stworzono żadnego na zakończenie, nawet podsumowania w stylu Rome II nie ma ;/

hummels
02-03-2015, 02:20
Gram Frankami, 35 około tura to jest mniej więcej 403 rok, podbiłem sasów i anglów a później całą brytanię. Gram na wysokim, z wojskiem i podbijaniem nie mam większych problemów, ale zarządzanie prowincjami to jest koszmar. Gram od kilku lat w starsze total wary, zawsze można było przejmować nawet po kilka osad, wystarczyło zostawić jakiś garnizon, zmniejszyć podatki i było elegancko. Można było budować masę budynków różnego typu bez większych ograniczeń a tutaj w Attili to szkoda gadać.

Gra każe nam utrzymać: Poziom żywności na plusie, poziom zadowolenia na plusie, higienę na plusie, religię na plusie oraz wiadomo, trzeba jakieś budynki na dochód. I teraz moje pytanie, jak do cholery to zrobić mając tylko 3 sloty na budynki?? (większość ma 4 sloty, ale tego jednego nie liczę bo to budynek główny od osady). Przy czym jeszcze 3/4 budynków obniża te czynniki zamiast je zwiększać? No nie rozumiem tego kompletnie. Szlag mnie już trafia, siedzę od kilku dni, przebudowuję, burzę i stawiam od nowa i nie wiem za cholerę jak to zrobić żeby było dobrze. Jedna osada ma 3 sloty inna 4 a jeszcze inna 2. No to jak mam to pomieścić? Jakby tego było mało jedne budynki dają bonusy do jednej osady a inne do całej prowincji i za cholerę już nie wiem czy jak jest napisane rozwój albo higiena to czy to jest do całości czy do osady, w której znajduje się budynek.. bo np. żywność jest niby łącznie, ale także do każdej prowincji z osobna, oni tak to mieszają, że na prawdę idzie się wku.. 35-40 tura i dalej nie mogę ani jednego wysłannika zwerbować. Nie mam miejsca na podstawowe budynki a co dopiero na budynki do agentów. O budynkach do specjalnego surowca nawet nie wspominam.. Przecież to z 10 slotów jest potrzebne żeby to wszystko utrzymać tak aby nie było buntów, zaraz itd. Nie rozumiem kompletnie jak to funkcjonuje. (Tak swoją drogą fajne MIASTO co ma 4 budynki, fajnie by to w rzeczywistości wyglądało ;D) Co prawda nie mam ładu na minusie ani zaraz, ale mam 0 budynków generujących przychód, bo muszę w osadzie mieć budynek co daje milion higieny i resztę do jedzenia albo czegoś tam innego co daje brud i zaś mam nadwyżkę tej higieny niepotrzebnie, ale jak to usunę to będą zarazy, wybuduję budynek na jedzenie to dostane brud, zrobię na brud to będzie niezadowolenie i tak w kółko.

Tutaj więc moja prośba do kogoś kto to rozgryzł czy mógłby jakoś rozpisać jak najefektywniej rozbudowywać prowincję i osady? Jakiś dobry sposób/schemat jakie budynki w jakiej ilości i dokładnie w jakich osadach czy całej prowincji, aby to wszystko utrzymać na odpowiednim poziomie.

Kolejna sprawa dlaczego wchodzenie armią na ląd z morza i z lądu na morze jest jakieś nienormalne? Stoję na lądzie przy brzegu i mam zasięg ruchu bardzo daleko (na lądzie), ale do wody wejść nie mogę.. Albo jestem w statku przy brzegu, mogę jeszcze daleko płynąć, ale wejść na brzeg już nie. Wiem, że są te wyższe klify jakby i takie "plaże", ale u mnie i tak to nic nie zmienia przy czym stoję. Dam nawet forsowny marsz, i dalej jest problem przy wchodzeniu/schodzeniu między lądem a wodą. Nie wiem po cholerę oni tak komplikują, zawsze wystarczyło kliknąć "wysadź" i normalnie się wysiadało i szło dalej, albo klikało ppm na statek i można było płynąć. A więc jak to działa?

Ostatnie pytanie. Po podbiciu wysp brytyjskich, ich główne budynki w osadach (budynek wioska ten pierwszy) był z czerwonym trójkątem. Rozumiem, że to po prostu inny typ miasta, inna kultura i trzeba go przekształcić na wioskę z naszej kultury. Problem polega na tym, że to kosztuje średnio 10 tysięcy... mimo, że normalnie wybudowanie miasta 1-2 poziomu kosztuje chyba 3 tysiące tak jest podane w rozpisce budowli dla naszej frakcji. WTF? Nie wiem skąd mam teraz wziąć ok. 50 tysięcy na przekształcenie tylko tych budynków głównych w każdej osadzie + później całej reszty. Jakiś błąd czy jak?

Ituriel32
02-03-2015, 06:27
Zmiana/przejście z lądu na wodę i odwrotnie kosztuje cały ruch, tak ustawili i koniec.
Ja tam olewam higienę, szkoda mi na nią miejsca.

PioterC
02-03-2015, 08:00
a ja mam takie pytanko - ni cholery nie mogę znaleźć opcji, aby ustawić poziom trudności w bitwach... gdzie to cholerstwo jest?

Pampa
02-03-2015, 08:08
Co do pytania o ,,czerwony trójkąt" to ja np. zamiast przekształcać do wyburzam do pierwszego poziomu co kosztuje już tylko 3 tysiące. ;)

Samick
02-03-2015, 10:57
Gram Frankami, 35 około tura to jest mniej więcej 403 rok, podbiłem sasów i anglów a później całą brytanię. Gram na wysokim, z wojskiem i podbijaniem nie mam większych problemów, ale zarządzanie prowincjami to jest koszmar. Gram od kilku lat w starsze total wary, zawsze można było przejmować nawet po kilka osad, wystarczyło zostawić jakiś garnizon, zmniejszyć podatki i było elegancko. Można było budować masę budynków różnego typu bez większych ograniczeń a tutaj w Attili to szkoda gadać.

Pragnę zauważyć, że od R2 nie ma możliwości trzymania garnizonu w każdym mieście, zmieniły się kary do porządku za podatki oraz wprowadzano niezadowolenie od budynków (ale to już wcześniej). Ograniczona ilość slotów to powrót do tradycji. To co mamy to kolejna ewolucja tego co było i to też ciężko nazwać ewolucją. I dobrze, skończyły się podboje państw na 10 prowincji w dwie tury. Od czasów E:TW jest ograniczone budowanie. Nawet w S1 było ograniczenie w slotach na budynki.


Gra każe nam utrzymać: Poziom żywności na plusie, poziom zadowolenia na plusie, higienę na plusie, religię na plusie oraz wiadomo, trzeba jakieś budynki na dochód. I teraz moje pytanie, jak do cholery to zrobić mając tylko 3 sloty na budynki (większość ma 4 sloty, ale tego jednego nie liczę bo to budynek główny od osady). Przy czym jeszcze 3/4 budynków obniża te czynniki zamiast je zwiększać? No nie rozumiem tego kompletnie. Szlag mnie już trafia, siedzę od kilku dni, przebudowuję, burzę i stawiam od nowa i nie wiem za cholerę jak to zrobić żeby było dobrze. Jedna osada ma 3 sloty inna 4 a jeszcze inna 2. No to jak mam to pomieścić?

Przesadzasz. Już wcześniej budynki przynoszące spore dochody, dawały spore minusy. Co więcej, grając Frankami masz fajne budynki łączące różne cechy: sale wodza (czy coś takiego), daje spory ład+5 czy +7 i nie najgorszy dochód, stolice regionów także mają z samozaopatrzenia dobry dochód. Możesz stawiać zagrody kóz dla żywności i sporego dochodu. Optymalizujesz prowincję pod surowiec jaki w niej jest. Jest żelazo czy drewno idziesz w przemysł, masz wino to w handel.


Jakby tego było mało jedne budynki dają bonusy do jednej osady a inne do całej prowincji i za cholerę już nie wiem czy jak jest napisane rozwój albo higiena to czy to jest do całości czy do osady, w której znajduje się budynek.. bo np. żywność jest niby łącznie, ale także do każdej prowincji z osobna, oni tak to mieszają, że na prawdę idzie się wku..

Przecież wyraźnie jest napisane co się tyczy regionu a co prowincji. Trzeba tylko czytać opisy cech.

I żywność jest dobrze zrobiona, tego brakowało. -1 do ładu to nawet mała kara, bo ja bym był bardziej wściekły ryzykiem odcięcia od żywności i drożyzną, a -25% do dochodu całkiem niezła kara bo pieniądze idą na transport tejże żywności. Powinni te kary zwiększać z odległością od prowincji z dodatnim jedzeniem.


35-40 tura i dalej nie mogę ani jednego wysłannika zwerbować. Nie mam miejsca na podstawowe budynki a co dopiero na budynki do agentów. O budynkach do specjalnego surowca nawet nie wspominam.. Przecież to z 10 slotów jest potrzebne żeby to wszystko utrzymać tak aby nie było buntów, zaraz itd. Nie rozumiem kompletnie jak to funkcjonuje. (Tak swoją drogą fajne MIASTO co ma 4 budynki, fajnie by to w rzeczywistości wyglądało ) Co prawda nie mam ładu na minusie ani zaraz, ale mam 0 budynków generujących przychód, bo muszę w osadzie mieć budynek co daje milion higieny i resztę do jedzenia albo czegoś tam innego co daje brud i zaś mam nadwyżkę tej higieny niepotrzebnie, ale jak to usunę to będą zarazy, wybuduję budynek na jedzenie to dostane brud, zrobię na brud to będzie niezadowolenie i tak w kółko.

I dobrze, bo i tak szpiedzy są słabi, ludzie nie narzekają w co drugim poście na spam agentów AI itd. Agentów można werbować przez wydarzenia.

Sam sobie odpowiedziałeś na swoje problemy. Proste prawda? Siadasz i myślisz, dawno skończyło się granie na pałę. Dodając problemów: na gubernatora nie można wybierać przygłupów, technologie wspierają w pozytywny sposób różne dziedziny, a i odpowiedni edykt to dobra rzecz. Tworzysz dzieło, która mając elementy posiadające wady i zalety, dobierasz je tak, by się uzupełniały wzajemnie, pokrywały swoimi zaletami wady. Proste jak konstrukcja cepa. Trzeba tylko przysiąść i przeanalizować potencjalne ścieżki rozwoju.

Stąd też odpowiedź na pytanie:


Tutaj więc moja prośba do kogoś kto to rozgryzł czy mógłby jakoś rozpisać jak najefektywniej rozbudowywać prowincję i osady? Jakiś dobry sposób/schemat jakie budynki w jakiej ilości i dokładnie w jakich osadach czy całej prowincji, aby to wszystko utrzymać na odpowiednim poziomie.

Pozostawiam Tobie. Każda prowincja jest inna, każdy kraj ma inne bonusy. Jak jeszcze dorzucimy indywidualne preferencje, ta woli hodowlę, tamten przemysł, inny handel, nigdy nie uzyskasz satysfakcjonującej odpowiedzi. ;)

Pietia
02-03-2015, 11:34
Faktycznie ilość slotów do budowy jest mała i ciężko ogarnąć co i gdzie budować. Ja mam przeważnie schemat tego typu: w dwóch najmniejszych osadach prowincji buduję budynki dające higienę gdyż dają one higienę nie tylko swojej osadzie ale też całej prowincji jak również bonus do rozwoju prowincji. jeśli zabraknie higieny z tych dwóch budynków w największej osadzie, to buduję tam spichlerz (czy coś w tym stylu). Rozwijając go daje on również spore bonusy do jedzenia dla prowincji. Mając surowce w danych osadach, wydobywając je uzyskujesz przychód dla prowincji, więc w takiej osadzie już zbytnio nie musisz martwić się o kasę. Bonusy ładu publicznego uzyskujesz rozwijając główny budynek osady, jak również spore bonusy można uzyskać rozbudowując odpowiednio centrum miasteczka. Jeśli chodzi o religię, ja buduję budynki dzięki którym mam rozwój mojej wiary zaraz po przejęciu nowej osady na terenie gdzie moja wiara jest w mniejszości. W późniejszym etapie budynek niszczę i stawiam coś innego. Generalnie staram się trzymać tego schematu jak mogę ale niestety nie da się tak zawsze. Trzeba planować w miarę elastycznie dostosowując budynki do charakterystyki prowincji i osad. Jak również sprowadza się tu wszystko do tego aby zarządzać całą prowincją a nie jedną osadą w danej prowincji. Łatwiej wtedy o porządny rozwój gospodarczy. Swoje uwagi opieram głównie na budynkach Franków i Wizgotów. Jedzenie, rozwój, ład publiczny, przychód z budynków odnoszą się do całej zarządzanej prowincji (wszystkich osad w Twojej prowincji) higiena natomiast odnosi się do osady lub jeśli jest zaznaczone do całej prowincji.

Przykład dla prowincji:

Duża osada:
Budynek miasta, budynek z (+religii, może też dawać niewiele ładu p.), spichlerz (rozbudowany, dodający dużo higieny +żywność), kolejne budynki w zależności czy ma być to prowincja w której będziesz werbował wojsko czy też będziesz na niej zarabiał.
Mała I:
Budynek miasteczka, budynek dający higienę, kopalnia soli, centrum maisteczka (rozbudowane na +ład publiczny)
Mała II:
budynek miasteczka, budynek dający higienę, port (handlowy, wojskowy,rybacki) i masz slot wolny na coś tam...

hummels
02-03-2015, 15:20
Całkiem niezły schemat choć wydaje mi się, że to nie da rady utrzymać odpowiedniego poziomu żywności. Tym bardziej jeśli wstawimy jakieś budynki, które zabierają nam żywność. Muszę z tym pokombinować choć dalej uważam, że jest za mało slotów bo w większości tylko 3 nie licząc głównego budynku wioski. A zanim ten rozwój dojdzie do takiego poziomu aby dać nam kolejny slot..

Jak dla mnie to nie jest takie proste i kolorowe, że jesteśmy w stanie wszystko idealnie ułożyć i zbalansować. Nie mamy wpływu na np. negatywne cechy. Co jeśli nagle nasz gubernator dostanie jakieś krytyczne minusy? Te drzewka talentów też są idiotyczne jak dla mnie. Czy generał na lądzie, czy dowódca floty czy zarządca prowincji, każdy ma to samo. Muszę dawać dowódcy perki w zarządzanie a gubernatorowi perki do walki (choć to jeszcze jest zrozumiałem teoretycznie będzie bronił prowincji podczas ataku wroga choć zdarza się to raz na rok, ale już mniejsza o to). Te talenty powinni podzielić na 2 kolumny, jedną do militarki a drugą do zarządzania. A nie, że mojemu dowódcy floty co pływa po morzu muszę pakować w perki do prowincji i innego syfu aby dojść do tych co mu coś konkretnego dadzą. Głupota jak dla mnie. Agenci są słabi, ale jak mi wrogi agent od 6 tur lata między miastami i ciągle mąci to muszę coś zrobić a z wydarzeń jeszcze nic nie miałem aby zwerbować. Niby najgorzej nie jest, ale i tak mi się to nie podoba, czuję jakbym nie miał kontroli nad tymi prowincjami/osadami. Nie mogę w nich zrobić tego co chcę i jak chcę, bo będą negatywne skutki, muszę robić w pewnym sensie to co gra na mnie wymusza - dla mnie to jest straszne ograniczanie.

Samick
02-03-2015, 15:51
Life is brutal! Welcome to the Jungle! ^^

Barsa
02-03-2015, 16:25
Witam, mam taki problem: gram Cesarstwem Zachodnio rzymskim na poziomie "bardzo wysoki". Na wyspach brytyjskich chciałem z tamtejszych plemion porobić moje marionetki, niesyty po każdej turze mi się buntują:(. Jak ponownie ich pokonam i zrobię ponownie marionetkę sytuacja się powtarza. Czy jest to może jakiś bug albo na niższych poziomach jest inaczej?

Chyba nie jest tak źle jak piszesz... ja się na razie "bawię" kampania, ucząc się grać i czekam na patcha ale jak zrobiłem z Kaledończyków marionetkę to nawet jak wypowiadam wojne innym czy oni mi to trzymają moją stronę. Gorzej się z Piktami, bo tam dostajemy dużą karę za działania wojskowe (więcej bitew), wiec chyba nie warto ich brać jako marionetkę, bo kto nam wypowie wojnę lub my komuś to Piktowie zerwą pakt... Teraz myślę, że ustawie ich stolicę jako cel dla sojuszników, sam obrabuję miasto i może Kaledończycy to zajmą...

Co do pkt ruchu po przejściu "na wodę", to sorry nie zżera to przecież całości punktów... można jeszcze śmiało pożeglować. Przykład atak z Irlandii na Brytanie w jedną turę, odwrotnie też to tak działa ;)

Pampa
02-03-2015, 16:27
Zauważyliście że jak nam ktoś wypowie wojnę, i mamy sojuszników to nawet jak się ich nie chce w to mieszać to gra nie uznaje że ,,odznaczyliśmy" tą opcję?

Plantator
02-03-2015, 17:47
Zauważyliście że jak nam ktoś wypowie wojnę, i mamy sojuszników to nawet jak się ich nie chce w to mieszać to gra nie uznaje że ,,odznaczyliśmy" tą opcję?


To chyba tylko satrapie tak mają, że muszą razem z nami przystąpić do wojny. Jeśli mamy sojusz wojskowy/obronny to odznaczenie opcji działa i sojusznicy nie przyłączają się do wojny.

Asuryan
02-03-2015, 18:28
Już gdzieś wspominałem, że po tylu filmikach na start i w trakcie kampanii zawiodłem się, że nie stworzono żadnego na zakończenie, nawet podsumowania w stylu Rome II nie ma ;/
Zaraz, zaraz - osiągnąłeś już ten ostatni rodzaj zwycięstwa?

jmj06pl
02-03-2015, 19:23
To chyba tylko satrapie tak mają, że muszą razem z nami przystąpić do wojny. Jeśli mamy sojusz wojskowy/obronny to odznaczenie opcji działa i sojusznicy nie przyłączają się do wojny.

Potwierdzam, u mnie też działa poprawnie odłączenie sojuszników jak nie chcę ich mieszać w wojnę. jedynie "lennicy" walczą bo na nich ta opcja nie działa

FireFighter
02-03-2015, 20:02
Zaraz, zaraz - osiągnąłeś już ten ostatni rodzaj zwycięstwa?

Niee.. osiągnąłem pomniejsze zwycięstwo ale to chyba bez znaczenia, bo jeśli miałby być jakiś filmik podsumowujący to pewnie bez znaczenia dla jakiego warunku :)

hummels
02-03-2015, 21:55
Mam pewien problem z nastawieniem Longobardów. W panelu dyplomacji jest pokazane, że w następnej turze będzie poprawa chyba z -20 ileś na + ileś. Problem w tym, że od początku gry niby ma iść w górę a jest ciągle na minusie i to coraz bardziej. O co chodzi? Dawałem im nawet te podarunki, wszystkie te czynniki po zsumowaniu są na plus a się w ogóle nie poprawia relacja. Z innymi frakcjami obok wszystko jest w porządku i działa jak należy. Problem tylko z Longobardami.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
02-03-2015, 23:55
@UP
Też mam ten problem, wpompowałem już kilkadziesiąt tysięcy w poprawę stosunków z jedną frakcją ale idzie mi to jak krew z nosa. W oknie dyplomacji nie jest napisane dokładnie "zmiana w następnej turze" tylko obecne nastawienie, strzałeczka i jakieś inne nastawienie, więc możliwe że ta zmiana nie ma nastąpić w przeciągu jednej tury. tak czy inaczej powinni to naprawić.

hummels
03-03-2015, 00:31
Hmm a zauważ, że ta strzałeczka i druga wartość nastawienia działa przy innych frakcjach. Z innymi jak mam mieć poprawę o 10 pkt to w następnej turze mam w górę o 10 pkt. Przy Longobardach mam mieć poprawę to mi spada.. Wygląda więc na to, że zbugowane. Sporo jest z tego co już zauważyłem takich błędów, premiera kiedy była a patcha dalej nie widać, no ale dlc przecież musi być ;d

Rorro
03-03-2015, 09:11
Sporo jest z tego co już zauważyłem takich błędów, premiera kiedy była a patcha dalej nie widać, no ale dlc przecież musi być ;d

Patch jest zapowiedziany w dniu premiery dlc.

PioterC
03-03-2015, 09:22
kilkanaście postów wcześniej zadałem pytanie, które zaginęło w gąszczu postów... czy jest możliwość (i gdzie) ustawienia poziomu trudności bitew? dla kampani jest przy wyborze frakcji, a dla bitew?

Atar
03-03-2015, 09:46
kilkanaście postów wcześniej zadałem pytanie, które zaginęło w gąszczu postów... czy jest możliwość (i gdzie) ustawienia poziomu trudności bitew? dla kampani jest przy wyborze frakcji, a dla bitew?

Po rozpoczęciu kampanii wchodzisz w opcje i "Ustawienia kampanii" - tam masz suwak poziomu trudności.

PioterC
03-03-2015, 09:48
Po rozpoczęciu kampanii wchodzisz w opcje i "Ustawienia kampanii" - tam masz suwak poziomu trudności.

czyli nie ma osobnego dla bitew i kampanii?

Atar
03-03-2015, 09:53
czyli nie ma osobnego dla bitew i kampanii?

Poziom kampanii ustalasz przed rozpoczęciem w menu kampanii, a potem tylko poziom bitwy możesz zmieniać. Poziomu kampanii raczej na pewno nie da się zmienić po jej odpaleniu.

PioterC
03-03-2015, 10:15
aaaa... ok... wsio jasne... podziękował...

Kometus
03-03-2015, 15:55
Co zrobić żeby nie przybywali mi do miast emigranci? Już nie mam praktycznie regionu, w którym mam dodatni ład publiczny. Ostatnio nie przegrałem żadnej bitwy, nie straciłem żadnego miasta ani nawet nie miałem żadnego miasta zgrabionego, wiec z skąd się oni biorą? Od sojuszników uciekają? To może zerwę stosunki z Bizancjum...(gram zachodnim Rzymem)

Barsa
03-03-2015, 17:00
Mogą i od wrogów, neutralnych.... ogólnie uciekają przed wojną, czyli w Atylli ich się nie pozbędziesz, szczególnie, że Rzym Zachodni ma do nich bonus...

Kometus
03-03-2015, 17:12
No to pięknie!:( Czyli wszędzie będą bunty... to trochę bez sensu

jmj06pl
03-03-2015, 21:41
Poziom kampanii ustalasz przed rozpoczęciem w menu kampanii, a potem tylko poziom bitwy możesz zmieniać. Poziomu kampanii raczej na pewno nie da się zmienić po jej odpaleniu.

czyli suwak którego możemy użyć w opcjach na mapie kampanii (opcje/ustawienia kampanii/suwak poziom wyzwania) jest tylko do bitew? bo w sumie on była tak samo ustawiony jak mój poziom wyzwania jaki wybrałem na początku przy rozpoczęciu kampanii i dalej się nim nie interesowałem i teraz zwątpiłem :P

Asuryan
03-03-2015, 21:55
czyli suwak którego możemy użyć w opcjach na mapie kampanii (opcje/ustawienia kampanii/suwak poziom wyzwania) jest tylko do bitew?
Tak. Tak samo zresztą jest w Rome 2.

Atar
03-03-2015, 22:09
czyli suwak którego możemy użyć w opcjach na mapie kampanii (opcje/ustawienia kampanii/suwak poziom wyzwania) jest tylko do bitew? bo w sumie on była tak samo ustawiony jak mój poziom wyzwania jaki wybrałem na początku przy rozpoczęciu kampanii i dalej się nim nie interesowałem i teraz zwątpiłem :P

Asuryan już Ci to potwierdził, ale możesz też sam zweryfikować empirycznie - jest poziom Legendarny kampanii, ale brak takiego poziomu trudności bitwy w ustawieniach kampanii po jej odpaleniu (max bardzo wysoki).

jmj06pl
04-03-2015, 22:23
Asuryan już Ci to potwierdził, ale możesz też sam zweryfikować empirycznie - jest poziom Legendarny kampanii, ale brak takiego poziomu trudności bitwy w ustawieniach kampanii po jej odpaleniu (max bardzo wysoki).

krótko po tym co sam napisałem zwróciłem właśnie uwagę na to co napisałeś i tak mi coś nie halo było :) i teraz jasne. W sumie powinni dać obydwa suwaki na początek i potem tylko już do bitew, bo tak jak ktoś nie zna się to może nie zwrócić uwagi.


Tak. Tak samo zresztą jest w Rome 2.

W sumie nigdy nie sprawdzałem, zawsze ustawiałem odpowiednią trudność na początku kampanii i już nie grzebałem, szedłem tym jednym wybranym :)

Asuryan
04-03-2015, 22:51
Czyli bitew miałeś taki sam jak kampanii. Domyślnie się tak ustawiają. W legendarnym kampanii nie zmniejszysz trudności bitew.

jmj06pl
05-03-2015, 00:33
Czyli bitew miałeś taki sam jak kampanii. Domyślnie się tak ustawiają. W legendarnym kampanii nie zmniejszysz trudności bitew.

Tak jak mówisz. Po prostu nie grzebałem i nie ustawiałem różnych poziomów trudności dla tych dwóch spraw :)

Ituriel32
05-03-2015, 06:22
Oblegałem miasto z murami i... Komp otworzył bramę która się zbugowała :rolleyes: (była otwarta ale nie dało się przejść przez nią, ani jej zaatakować) i to w samouczku...
Do tego wieżą nie mogłem podejść pod mur, tylko pod taki wysunięty cypel (coś jak stanowisko pod wieżę) dało się podstawić.

Chaak
05-03-2015, 07:39
Może w tej ostatniej zrobili jakiś dłuższy filmik, przynajmniej taki jak wstęp do kampanii :D
Fajnie by było.

W patchnotsach znalazłem info, że są filmiki na koniec kampanii, ale tylko po zwycięstwie militarnym lub kulturowym. Po tym ostatecznym jest tylko ekran z podsumowaniem.

Tomason
05-03-2015, 08:39
Gram Ostrogotami na VH. Jakies porady w sprawie hord. Te namioty trzeba rozbudowywac by miec lepsze wojsko czy wystarczy zajac jakies miasto i tam sie mozna rozbudowywac ? Po kazdej turze przechodzic w tryb wioski czy lepiej pladrowac ciagle atakowac i wioskowac sie jak integrity jest juz nisko ? Dzieki

PioterC
05-03-2015, 08:45
też gram Ostrogotami i w chwili obecnej mam 5 regionów w których się rozwijam... w moim przypadku rozegrałem to tak, że kierowałem się w kierunku Salony - stolicy prowincji Dalmatia (jest ona wymagana do osiągnięcia celów kampanii)... po drodze plądrowałem miasteczka rzymskie, rozbijałem na 1-2 tury obóz aby odbudować wojsko i odpocząć... generalnie za długo jako horda nie grałem, tylko dążyłem jak najszybciej w kierunku Salony (jest to największe miasto regionu Dalmatia, a więc najłatwiejsze do obrony)... stamtąd robię ekspansję dalej...

GKruger
05-03-2015, 09:05
Bardziej opłacalny jest tryb wioski niż plądrowanie.

mpawel5
05-03-2015, 17:20
Witam!
Mam problem z zadowoleniem populacji. Co zaczne wojne to imigranci mi nastroje obnizaja. Chcialem zapytac czy ktos tez ma z tym problem i jak go ewentualnie rozwiazac.
Pozdrawiam

Shiroyasha
05-03-2015, 18:49
Witam!
Mam problem z zadowoleniem populacji. Co zaczne wojne to imigranci mi nastroje obnizaja. Chcialem zapytac czy ktos tez ma z tym problem i jak go ewentualnie rozwiazac.
Pozdrawiam
Częściowym rozwiązaniem dla barbarzyńskich królestw jest budowa tawerny, która zmniejsza niezadowolenie z imigracji o 15%, dalej jest długi dom który już zapewnia -30% do niezadowolenia z imigrantów. Ces. Zachodniorzymskie ma perki do imigracji bodajże nazywa się to kulturalna integracja, która znacząco obniża niezadowolenie i daje inne plusy z imigrantów.

mpawel5
06-03-2015, 16:24
Niestety nie mam mozliwosci wybudowania takiego budynku a w drzewku pokazuje ze niby mam. Gram longobardami.

Shiroyasha
06-03-2015, 19:42
Budujesz Dom Wodza -> Hala Wodza -> Tawerna -> Długi dom.
Żeby móc to budować trzeba odkryć technologie Lokalne Tradycje na końcu I tieru badań cywilnych, dla długiego domu potrzeba tech. Królewska Posiadłość na na końcu III tieru tech cywilnych. We (wioskach) mniejszych osadach idziesz tylko drogą Dom Wodza -> Hala Wodza -> Sala herszta -> Sala Wodza. Jeśli chcesz wybudować coś innego np targ badź wspomnianą tawernę potrzeba stolicy prowincji.

mardar282
06-03-2015, 19:56
Witam .

W trakcie bitwy nie mam tzn trybu kinowego, brak ikonki z kamerką czy ktoś też ma ten sam problem?

Polemajos
06-03-2015, 19:59
Wątpię czy w ogóle taki istnieje w Attyli.

Samick
06-03-2015, 20:23
Jest. Istnieje. Dam sobie odrąbać rękę, że mówię prawdę. Oczywiście tą już odrąbaną po poprzednim poświadczaniu. Kliknijcie insert (po wybraniu oddziału) albo inny klawisz, który definiuje ten widok (w klawiszologii). Nie wiem czemu nie umieszczono ikonki w grze.

szrama86
06-03-2015, 20:24
Witam .

W trakcie bitwy nie mam tzn trybu kinowego, brak ikonki z kamerką czy ktoś też ma ten sam problem?

Sprawdź czy działa wciśnięcie przycisku insert na klawiaturze, powinno działać. I faktycznie nie ma ikonki kamery jak to było w Rome II.


****************
Byłem pierwszy. ;)
S

mardar282
06-03-2015, 22:01
Już działa, bardzo Wam dziękuję, chyba w kolejnej łatce dodadzą ikonę kamery

FireFighter
07-03-2015, 10:38
Zauważyliście, że zwiększenie podatków na dwa ostatnie poziomy zmniejsza migrację?:)

Samick
07-03-2015, 11:22
Nawet logiczne. Niestety, koszty są dość spore - przyhamowanie rozwoju prowincji, wzrost niezadowolenia. Jak jest w miarę stabilnie w państwie, to rzeczywiście można sobie na to pozwolić.

Ituriel32
07-03-2015, 14:57
Wybuchają tu wojny domowe? I czy wyglądają tak jak w romku?

jmj06pl
07-03-2015, 21:13
Wybuchają tu wojny domowe? I czy wyglądają tak jak w romku?

Wybuchać wybuchają. Wydaje mi że się momencie kiedy jednemu z generałów spadnie lojalność do zera (zresztą tak jest w opisach). Szczerze jeszcze nie trafiłem bo czuwam nad tym żeby ci generałowie co mają armie w polu byli wierni :) jakoś testować mi się nie chce. podejrzewam że frakcję bo takim buncie będą się nazywać albo separatyści albo buntownicy bo takie nacje się pojawiają jak np w cesarstwie rzymskim dochodzi do buntów nie wiem co będzie jak poziom władzy spadnie do zera, nie pamiętam co pisze. na pewno jak ma się najwyższy poziom to są bardzo duże ujemne bonusy do ładu i do lojalności generałów. W sumie najbardziej opłaca ją utrzymywać na poziomie 45-50 %

( ͡º ͜ʖ ͡º)
07-03-2015, 23:18
Jak mi wybuchł bunt i powstała frakcja separatystów to w cechach frakcji miałem "wojnę domową" która dawała jakieś kary. Gdy separatyści zostali pokonani to ta cecha znikła, więc wydaje mi się, że separatyści są jedyną wojną domową która w Attili występuje. Podejrzewam też, że generałowie z niską lojalnością i armie z niskim poczuciem wspólnoty, dołączają do frakcji separatystów, ale nie miałem okazji tego sprawdzić.

moochaPL
08-03-2015, 12:13
Wojna domowa w Attyli wybucha tylko z trzech i aż z trzech powodów:
1. Bunt niezadowolonej ludności w prowincji.
2. Spadek lojalności generała do poziomu 0.
3. Spadek parametru Wspólnoty u armii.
Szerzej wszystko zostało opisane w dołączonej do gry encyklopedii.

Barsa
08-03-2015, 12:36
Hmmmm czyli nie ma znaczenia bezpośredniego czy mamy duży/mały współczynnik władzy czy kontroli i nie będzie sensu stricte wojen domowych jak w RTW2.... w sumie, sam nie wiem, z jednej strony dobrze, z drugiej nie.

moochaPL
08-03-2015, 13:40
Bezpośredniego nie. Ale wpływ ma na współczynniki, od których zależy możliwość wystąpienia trzech, wyżej wymienionych sytuacji - ład publiczny, poczucie wspólnoty i lojalność.
Jednocześnie zwróćcie uwagę jak istotne przełożenie na tą ostatnią ma indywidualny poziom wpływu postaci w stosunku do tegoż poziomu u władcy rodu. Już lekka dysproporcja na niekorzyść głowy państwa znacznie obniża lojalność u jego politycznego rywala. Dlatego to właśnie ten aspekt, a nie pasek władzy (do którego, w przeciwieństwie do Romka, podchodzę bardzo swobodnie) w bardziej znaczącym stopniu decyduje o wybuchu lub nie wojny domowej.
Co warte docenienia odłączająca się od nas postać może tak stworzyć własną frakcję (separatystów/buntowników), dołączyć do takich, jeśli w danym momencie już się z nimi borykamy, jak również przejść na stronę wroga (przykładowo: wzmocnić państwo Franków przeciwko którym toczymy wojnę naszymi Sasami).
Czy CA nie jest genialne? ;)

FireFighter
08-03-2015, 14:59
Czy CA nie jest genialne? ;)

Nie :D

Barsa
08-03-2015, 20:26
Nie kminie trochę dyplomacji... niby patrząc na wszystkie plusy i minusy mam +200, ale to niby w następnej turze, bo w tej jest +23, a w następnej mam z plusów i minusów +321, a tak pokazuje tylko 121.... No to coś nie rozumiem, rośnie/maleje nam i proporcjonalnie??

Harry-Potter-TW
09-03-2015, 13:15
Kiedy lojalność mojego generała spadła do 0, to uciekł z armii i założył nową ( o nie pełnym składzie ). Ale tamta armia musiała powołać nowego generała i jej nie straciłem.

Gajusz Mariusz
09-03-2015, 13:22
^^ O! To b. dobra wiadomość. Nic mnie tak by nie drażniło jak strata na rzecz wroga wyszkolonej armii.

Samick
09-03-2015, 17:01
Szczerze? Jedyne co może zaboleć to strata dobrego zarządcy/generała, bo wojna domowa jest śmieszna. Wystarczy mieć jedną dobrą armię na tyłach (raczej każdy ją ma) albo wasali i po kłopocie.

mpawel5
09-03-2015, 20:55
Budujesz Dom Wodza -> Hala Wodza -> Tawerna -> Długi dom.
Żeby móc to budować trzeba odkryć technologie Lokalne Tradycje na końcu I tieru badań cywilnych, dla długiego domu potrzeba tech. Królewska Posiadłość na na końcu III tieru tech cywilnych. We (wioskach) mniejszych osadach idziesz tylko drogą Dom Wodza -> Hala Wodza -> Sala herszta -> Sala Wodza. Jeśli chcesz wybudować coś innego np targ badź wspomnianą tawernę potrzeba stolicy prowincji.
Rozumiem, ale nie pojawia mi sie nawet obrazek, mimo braku technologii powinienem miec ibrazek czarno bialy z czerwonym kolkiem, a u mnie brak obrazka tawrny

voitek
11-03-2015, 14:01
Jest jakiś sposób na stworzenie satrapii Sasanidami? Mam wszystkie warunki zwycięstwa spełnione oprócz posiadania 10 satrapii, mam jedynie 4.

Polemajos
11-03-2015, 14:04
Jest w dyplomacji opcja ,,Stwórz państwo marionetkowe",można również założyć satrapię po zdobyciu ostatniej osady danego państwa.Generalnie tak jak w RTW 2.

Gizmous
23-03-2015, 12:38
W Rome II dało się w prosty sposób przesuwać oddziały i grupy w dowolne miejsce poprzez przytrzymanie LPM i przesunięcie. Wiecie może jak można to zrobić tutaj?

moochaPL
23-03-2015, 12:49
Z lewym Alt'em Panie Kolego. A jak już ich przeciągasz i puścisz wyżej wspomniany, a w zamian wdusisz Ctrl to sobie nawet ich jeszcze obrócisz. Piszę na sucho z głowy, więc mogę coś pomieszać, ale chyba to będzie to.

kysiol89
25-03-2015, 15:04
W jaki sposób można przekazać region innej frakcji? Wiem już, że możliwe jest wyłącznie przekazanie regionu hordzie pod osiedlenie, ale jak to w praktyce zrobić? W którym miejscu? Czy można przekazać ją każdej hordzie?

voitek
25-03-2015, 15:20
Region można przekazać tylko hordzie, która znajduje się na twoich ziemiach i zwykle jest to region, na którym aktualnie ta horda się znajduje.

kysiol89
25-03-2015, 15:31
W oknie dyplomacji, czy gdzie? Jak to wpływa na stosunki z frakcją?


W oknie dyplomacji, czy gdzie? Jak to wpływa na stosunki z frakcją?
Grając wre nie potrafiłem znaleźć tej opcji by przekazać region ostry/wizygotom.


Edytuj posty. Pampa

mackoff
25-03-2015, 16:41
Z lewym Alt'em Panie Kolego. A jak już ich przeciągasz i puścisz wyżej wspomniany, a w zamian wdusisz Ctrl to sobie nawet ich jeszcze obrócisz. Piszę na sucho z głowy, więc mogę coś pomieszać, ale chyba to będzie to.

Niestety jest tak jak kolega napisał...zdecydowanie krok wstecz jeżeli chodzi o sterowanie w trybie bitwy RTS porównując Attile z wczesniejszym Rome 2 :(

Podobnie zresztą ze wskazywaniem jednostek do ataku - dużo trudniej jest to tutaj zrobić, często trzeba namierzać oddział wroga śledzac kursorem "po ziemi" bo banery są tak pomieszane w zwarciu że zakrywają się nawzajem. Rome 2 także tutaj był domyślniejszy w sterowaniu.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
25-03-2015, 21:45
Niestety jest tak jak kolega napisał...zdecydowanie krok wstecz jeżeli chodzi o sterowanie w trybie bitwy RTS porównując Attile z wczesniejszym Rome 2 :(
Akurat to jest krokiem w przód. W romku często dochodziło do sytuacji w której jednostki były tak pomieszane i rozproszone, że chcąc zaznaczyć kilka jednostek (tzn. klikając lewy przycisk myszy i przeciągając kursorem nad jednostkami) niechcący przesuwałem cały oddział bo jakiś pojedynczy żołnierz nawinął się pod kursor w momencie gdy zaczynałem zaznaczać. Z tego co wiem nie tylko mi to przeszkadzało.

william/kaszanka
25-03-2015, 22:00
Akurat to jest krokiem w przód. W romku często dochodziło do sytuacji w której jednostki były tak pomieszane i rozproszone, że chcąc zaznaczyć kilka jednostek (tzn. klikając lewy przycisk myszy i przeciągając kursorem nad jednostkami) niechcący przesuwałem cały oddział bo jakiś pojedynczy żołnierz nawinął się pod kursor w momencie gdy zaczynałem zaznaczać. Z tego co wiem nie tylko mi to przeszkadzało.


Zgadzam się z Wybobrakiem, w Rome niekiedy to było męczące teraz jest wygodniej. Jeżeli chodzi o wydanie rozkazu ataku to jest masakra, weź traf w jednostkę albo baner, gdy jednostka jest w zwarciu... SZOK!

mackoff
25-03-2015, 22:02
Panowie nie podzielam Waszego poglądu.

Przypuszczam, że dlatego, iż nigdy nie korzystałem z opcji zaznaczania jednostek przez przeciągnięcie myszy. Zawsze zaznaczam na polu bitwy lub na pasku z CTRL lub jako grupa.

Volomir
27-03-2015, 09:32
Mam takie pytanie, czy można gdzieś sprawdzić co dają kolejne belki doświadczenia jednostek? Bo poza zapisem, że są "lepsze" nigdzie nic nie widzę.

Gajusz Mariusz
27-03-2015, 09:39
Np. onagery dużo szybciej niszczą procentowo ostrzeliwaną basztę, mur etc.

Volomir
27-03-2015, 10:04
No super :p Tylko gdzie to jest wypisane? Czy jak sprawdzić na jednostce, że o tyle i tyle ma lepszy atak?

Nezahualcoyotl
27-03-2015, 11:52
No super :p Tylko gdzie to jest wypisane? Czy jak sprawdzić na jednostce, że o tyle i tyle ma lepszy atak?


Dokładnie czego szukasz pod tym linkiem nie znajdziesz ale na pociechę niech będzie chociaż to zestawienie wszystkich rodzajów jednostek:

https://stinglsa.atria.uberspace.de/scatterplot_att/

Volomir
27-03-2015, 12:03
A w samej grze? Nie da się tego zobaczyć? W poprzednich odsłonach było ładnie to zaznaczone po kliknięciu jednostki.

Nezahualcoyotl
27-03-2015, 12:08
Na tym konkretnym przykładzie masz wszystkie bazowe dane. Myślę ze nabieranie doświadczenia w trakcie gry to już zwiększanie się konkretnych statystyk.W Medieval2 to było +1,...,+9 w obronie i ataku. Jak tutaj wygląda niechaj zabiorą głos bardziej doświadczeni gracze

http://www.honga.net/totalwar/attila/unit.php?l=en&v=attila&f=att_fact_picti&u=att_cel_celtic_nobles

Atheist
27-03-2015, 13:12
Każda belka doświadczenia dodaje + 1 do ataku i obrony wręcz oraz morale, z tym że pierwsza belka daje +2 do tych statystyk. Pewnie mało osób wie, ale doświadzczenie zwiększa również odporność na zmęczenie naszych jednostek ( istotne w multi).

Polemajos
27-03-2015, 13:19
Najprostszym sposobem jest porównanie statów jednostki początkowych i po zdobyciu belki.

Samick
27-03-2015, 17:49
Każda belka doświadczenia dodaje + 1 do ataku i obrony wręcz oraz morale, z tym że pierwsza belka daje +2 do tych statystyk. Pewnie mało osób wie, ale doświadzczenie zwiększa również odporność na zmęczenie naszych jednostek ( istotne w multi).

Bardzo ciekawe, nie wiedziałem o tym. Robiłeś jakieś testy czy coś takiego?

Nezahualcoyotl
29-03-2015, 18:38
Liczba osiagniec na Steam wynosi teraz 91.Wydaje mi sie ze w dniu premiery TW Attila liczba rownala sie 86 a moze sie myle albo za duzo ostatnio rachuje :hmm:.
A po drugie to uwazam ze ogniste pociski (belty) w przypadku kusznikow to juz przegiecie.Jakby to wygladalo w rzeczywistosci?

Araven
31-03-2015, 15:02
Pewnie było, ale mam pytanie o poziomy trudności w Attyli, obecnie jako nowicjusz gram na Normalnym. O ile trudniej jest na wyższych poziomach, komp ma więcej kasy i wojska? jest bardziej agresywny, bunty częstsze?

Man_Utd
31-03-2015, 15:28
Począwszy od wysokiego komputer jest nastawiony bardziej agresywnie w stosunku do gracza, czyli gracz będzie priorytetowym celem. Zapewne analogicznie do R2 dostajesz też kary do porządku publicznego, a AI bonusy do niego oraz do przychodów i statystyk jednostek w bitwach, gracz z kolei chyba jeszcze karę do morale. Przychody AI też są w jakiś sposób na pewno zwiększone, czy to przez większe podatki, mniejsze kary od porządku publicznego czy korupcji lub obniżone utrzymanie. Konkretnych danych dot. Attyli jeszcze nie widziałem, są tylko do R2 i Shoguna, ale pewnie są podobne do tamtych.

Araven
31-03-2015, 19:16
Dzięki.
Ile jest poziomów Imperium ?,
Budzący trwogę 10 armii lądowych
Przerażający 12 armii lądowych

Jest coś wyżej, jak ustalić ile nam brakuje do wyższego poziomu?

moochaPL
31-03-2015, 19:27
Nie wiem czy już widzieliście (i czy było to w Romku II), ale w opcjach Sterowania znajduje się zakładka Zaawansowane. Spisali tam w postaci wskazówek kilka przydatnych skrótów klawiszowych.

jmj06pl
01-04-2015, 19:27
A po drugie to uwazam ze ogniste pociski (belty) w przypadku kusznikow to juz przegiecie.Jakby to wygladalo w rzeczywistosci?

Kusza by się gustownie spaliła :P ot co :D
Być może panowie z Segi nie widzieli na oczy kuszy i nie zwrócili uwagi na ten niewielki, nic nie znaczący detal że grot bełtu za bardzo po za obręb całego urządzenia nie wystaje. Ot jak powiedziałem taka drobnostka, nie warta uwagi :P

Ps: ech życie, człeka trochę na forum nie ma i od razu spada z rangi rzymskiego podoficera do rangi chłopa. Pytanie czy wolnego czy też pańszczyźnianego bo to wielka różnica mości panowie :) ale nic trza przeryć forum i poszukać coś o tym nowym systemie rang :P

Nezahualcoyotl
01-04-2015, 23:19
Zwrociliscie uwage ze na Mapie Kampanii pokonanemu przeciwnikowi teraz ucinaja glowe.Nie zawsze jednak dosc czesto."Blood & gore" wniosl do TW Attila az nadto realizmu.Tak po za tym udalo mi sie zasztyletowac "Bicz bozy" za pierwszym podejsciem majac 75% szans na sukces(nawet jakies osiagniecie sie odblokowalo).Jak widac niespelna 5% graczy odblokowalo ten achievment:
http://steamcommunity.com/stats/325610/achievements

"Attila the Dead"
Kill Attila the Hun by any means at your disposal.

Pampa
02-04-2015, 08:47
Mi się udało go w bitwie pokonać dwa razy i też padł, ale agenci ogólnie są OP w Atylli. :P

Araven
02-04-2015, 19:01
Mocne są te patenty z ucinaniem głowy i animacją zabijania wrogiego generała. Mam wszystkie DLC jak narazie a sam Attyla mnie wciągnął, rozpracowuję go. Obecnie gram na wysokim poziomie, a zaczynałem od normalnego. No spora różnica. Cesarstwo Wschodniorzymskie, Zachodem wygrałem, ale na Normalnym.

Ponawiam pytanie, ile armii można mieć maksymalnie?

Polemajos
02-04-2015, 19:11
W Romie 2 było to chyba 16 ,jeśli tu jest tyle samo poziomów imperium,to nie ma bata,musi być taka sama maksymalna ilość armii.

moochaPL
03-04-2015, 21:15
Panowie potrzebuję szybkiej odpowiedzi ba pytanie:

Czy jeżeli w swojej turze opróżnię (rekrutując ich do armii) w danej prowincji pakiet dostępnych prowincjonalnych najemników to SI w swojej będzie mogło wybierać tylko spośród swoich frakcyjnych? Ktoś to sprawdzał?

FireFighter
03-04-2015, 21:20
Tak. Ja to sprawdzałem i zawsze kiedy ja zwerbowałem wszystkich to SI nie mogło żadnego.

moochaPL
03-04-2015, 21:31
Ugasiłeś mój wewnętrzny pożar ciekawości FireFighter.

Masz ode mnie +1 do Autorytetu, a Anglowie wyłącznie dzieci, starców i kobiety za rekrutów... ;)

Nezahualcoyotl
03-04-2015, 23:26
Mi się udało go w bitwie pokonać dwa razy i też padł, ale agenci ogólnie są OP w Atylli. :P

Eee tam chrzanisz.Nie trzeba miec zadnych The Avengers zeby poslac Attyle jezeli nie do piachu to przynajmniej wykluczyc go z rozgrywki na kilka(nascie) tur:

http://i62.tinypic.com/iw3kux.jpg
http://i60.tinypic.com/1564gtg.jpg
http://i60.tinypic.com/2n6eyoo.jpg
http://i59.tinypic.com/14twz80.jpg
http://i61.tinypic.com/301diy8.jpg
http://i59.tinypic.com/ae2pht.jpg



Ponawiam pytanie, ile armii można mieć maksymalnie?
Jest 7 poziomow ktore moze osiagnac dana frakcja:
-imperium nieznaczace
-imperium godne uwagi
-imperium imponujace
-imperium insiprujace
-imperium budzace postrach
-imperium wzbudzajace groze
-imperium najwspanialsze

Kazdy poziom to +2 armie zatem ostatni a zarazem najwyzszy bedzie wynosil 14 armii.

jedynytakisebek
06-04-2015, 10:42
Nie wiem czy w tym wątku moje pytanie będzie pasować ale spróbuję:) Gram sobie Getami, podbiłem już prawie całą Europę, całą Afrykę i plw Arabski, na wschód europy sie nie pchałem bo tam wszystko zniszczone przez Hunów. I mój przychód na turę to ok 30 tys i stała się rzecz mocno dziwna jak dla mnie bo po podbiciu dosłownie jednej prowincji nagle mam dochód -30 tys !!!! Okazuje się że korupcja osiągnęła poziom 100 % :O !!!! Czy to jest błąd czy ewentualnie można temu jakoś zaradzić?

Nezahualcoyotl
06-04-2015, 11:03
Przede wszystkim musisz poswiecic troche czasu i przeprowadzic sledztwo antykorupcyjne wymierzone w swoich gubernatorow.Co bardziej lapczywych wykop z urzedu zastepujac ich zmiennikami nie zapominajac o przemyslanym doborze postaci oraz artefaktow dla nowych gubernatorow.Przydaloby sie rowniez wzniesc budowle zwiekszajace zadowolenie populacji w danej prowincji.Nie zapomnij rowniez o edyktach ktore takze maja wplyw na sytuacje w panstwie.
Mysle ze nie chodzi tutaj o "jeszcze" jedna prowincje lecz o wielkosc Twojego panstwa.

jedynytakisebek
06-04-2015, 11:19
Zrobię jak radzisz aczkolwiek po opuszczeniu wspomnianej prowincji sytuacja wróciła do stanu poprzedniego czyli niby wszystko ok ale zastanawia mnie tylko czemu po zdobyciu tylko jednej prowincji jest nagle taki gwałtowny spadek ! Jeżeli korupcja wzrasta to stopniowo powinienem tracić dochód a nie nagle o 180 stopni w drugą stronę. Gubernatorów można mieć 7 max więc to też wdg mnie wiele nie zmieni. Budynki poprawiające zadowolenie mam w każdej prowincji.

Polemajos
06-04-2015, 11:55
Mi się zdaje ,że po wkroczeniu na wyższy poziom imperium obniża się dochód(wzrasta korupcja ?),a przynajmniej w Romie 2 miałem takie sytuacje

Araven
06-04-2015, 14:15
Śledztwo antykorupcyjne można u szpiega odblokować tak? W praktyce na ile to podnosi dochód z danej prowincji ?, przez obniżenie korupcji znaczy.
Jakie postaci i artefakty są najwartościowsze dla gubernatorów?

jmj06pl
06-04-2015, 20:30
Jeśli chodzi o artefakty to zależy od sytuacji. Na pierwszym miejscu są na pewno wszystkie te które podnoszą generowany dochód czyli dają np. +10% do dochodów z przemysłu itp. Na drugim miejscu są te które dają punkty dodatnie do ładu publicznego, zwłaszcza w prowincjach dopiero co podbitych a które są odmiennej kultury lub wyznają inną religię. Jeśli jesteśmy przy religii to trzecie miejsce mają te które przyspieszają konwertowanie na nasze wyznanie (potem można zdjąć jak już dojedziemy na maksa lub świątynie mamy i poziom nie spada) zwłaszcza jak jest ono na niskim poziomie. Na czwartej pozycji są te które dodają nieco żywności (dotychczas najwięcej co miałem to +10) i drobne procenty do badań, ale tych używałem bardzo rzadko. Trzeba pilnować żeby gubernator nie złapał jakiś przedmiotów (jeśli na początku nic nie ma to po jakimś czasie coś się pojawi) które dodają bonusy do walki, do statystyk oddziałów itp. bo one przydadzą się jedynie podczas walki w obronie miasta (fajny bajer że gubernator walczy w bitwie jak się oblega miasto i można go zabić), także są one priorytetowe do zmiany na inne jeśli mamy taką możliwość. Co do szpiegów to nie wiem i tutaj się nie wypowiem. Nie podają też żadnych statystyk czy nazwa przedmiotów bo jest tego dużo, po za tym są generowane losowo, a nie pamiętam teraz czy w encyklopedii są wszystkie wymienione

Nezahualcoyotl
06-04-2015, 23:05
Śledztwo antykorupcyjne można u szpiega odblokować tak? W praktyce na ile to podnosi dochód z danej prowincji ?, przez obniżenie korupcji znaczy.
Jakie postaci i artefakty są najwartościowsze dla gubernatorów?
Nie to tylko moje luzne nazewnictwo gdyz co kilkanascie tur(15-20) przeprowadzam inspekcje swoich gubernatorow sprawdzajac czy u ktoregos nie nastepuje regres lojalnosci wobec panstwa spowodowany zarzadzaniem w danej prowincji.Ponadto rozwijam w Drzewku charakterystyki te cechy ktore sa niezbedne dla plynnego rozwoju przemyslu,hodowli,upraw oraz zadowolenia ludnosci.Pod tym samym katem dobieram postaci oraz artefakty do swity.
Lista tych rzeczy jest dluga i w zasadzie to nie jest zly pomysl zeby wspolnymi silami taka stworzyc zwlaszcza ze wielu forumowiczow gra roznymi frakcjami na roznych poziomach trudnosci co przy dobrej woli graczy i zredagowaniu nadsylanych materialow mogloby byc ukonczone we wstepnej fazie w przeciagu kilku dni.Mozna by zalozyc wydzielony temat i w nim gromadzic informacje o cechach poszczegolnych postaci oraz artefaktow.

Barsa
07-04-2015, 08:11
Przecież jest: http://www.honga.net/totalwar/attila/trait.php?l=pl&v=attila&category=

jmj06pl
07-04-2015, 09:27
Przecież jest: http://www.honga.net/totalwar/attila/trait.php?l=pl&v=attila&category=

Barca ale tutaj podajesz cechy osobowości, które także są losowe ale których praktycznie nie idzie zmienić. My rozmawialiśmy o przedmiotach które można wręczyć generałom jak np "Barbarzyńska mapa która zmniejsza o -10% wykrycie na planszy", także o stworzeniu rejestru tego typu przedmiotów. Oczywiście link też przydatny bo to są równie ważne informacje, choć akurat jak powiedziałem nie temat o którym rozmawialiśmy :)

Nezahualcoyotl
07-04-2015, 17:08
Przecież jest: http://www.honga.net/totalwar/attila/trait.php?l=pl&v=attila&category=

Korzystam z tej stronki od czasu Medka2 ale tylko sprawdzajac dane jednostek.Nawet nie pomyslalem ze moga wziac sie za cechy postaci.Wypada albo wykazac sie cierpliwoscia i poczekac az opublikuja podobne zestawienie z artefaktami i postaciami swity generalow(gubernatorow) oraz agentow lub samemu zaczac robic notatki.

Araven
08-04-2015, 15:39
Kiedy się osiąga najwyższy poziom rozwoju Imperium, co najmniej po zwycięstwie militarnym?

I pytam o bitwy, już mi odpowiedziano, ze w opcjach można zmienić trudność kampanii, w czasie gry. Obecnie mam wysoki. Jak rozumiem by mieć bitwy na normalnym przed każdą bitwa należy ew. ręcznie przestawić poziom trudności bitwy?

Nie da się na stałe ustawić bitew na normalny na stałe a trudności kampanii np. na wysoki? Bez zmiany tego w opcjach przed każdą bitwą? Bo kampanię chcę na wysokim, kolejną zagram na bardzo wysokim na legendarny muszę poćwiczyć.

Obecnie to mylące bo w Opcjach mamy Ustawienia kampanii, a mowa o czasie bitwy potem i poziom trudności to wg mnie poziom trudności kampanii, a nie bitwy.
Czyli pytam o to, czy zmieniając w Opcjach kampanii Poziom wyzwania zmieniam go tylko w bitwach, czy także w poziomie gry czyli trudności kampanii?

Barsa
08-04-2015, 16:15
Tylko w bitwach.... jak zmienisz raz to na takim jaki zmieniłeś zostaje.

Nezahualcoyotl
10-04-2015, 09:39
Opłacało się poczekać gdyż chłopaki zrobili świetną robotę zbierając artefakty oraz postacie ze świty w jednym miejscu:

http://www.honga.net/totalwar/attila/ancillary.php?l=pl&v=attila&f=att_fact_ghassanids

Gajusz Mariusz
10-04-2015, 10:05
Kiedy się osiąga najwyższy poziom rozwoju Imperium, co najmniej po zwycięstwie militarnym?

Można i przed. Jednak jest jedno ale. Szkopuł tkwi w tym, że zwycięstwo militarne mam nie zaliczone tylko dlatego, ze nie dobiłem do wyznaczonej daty. Parametry mam już osiągnięte. Wydaje mi się, że najwyższy poziom imperium jednak zależy od posiadanej liczby regionów/prowincji, nawet w sposób pośredni (satrapie i chyba sojusznicy militarni, choć tego drugiegio w Attyli nie jestem pewien, tak było w Romku2)

Kometus
06-05-2015, 21:26
Witam, mam taki oto problem gram juz jakiś czas kampanie Zachodnim Rzymem. Mam miedzy innymi Bizancjum jako marionetkę (relacja z nim ponad 300). W pewnym momencie Bizancjum i inne moje marionetki po prostu się buntują. Dostaje tylko komunikaty o secesjach państw marionetkowych (Z każdym z nich miałem stosunki od 150 do ponad 300) To normalne w Attyli? Kiedyś miałem już problemy z marionetkami ale wtedy relacja z nimi miałem na minusie wiec normalne ze się buntowały ale teraz??

Araven
06-05-2015, 21:34
Po patchach pozmieniali sporo. Mnie też się nie udaje zbyt długo marionetek utrzymać.

Kometus
06-05-2015, 21:49
Dzięki za odpowiedź, teraz już nie będę robił marionetek...

Araven
07-05-2015, 07:01
Niekiedy na jakiś czas marionetki się przydają, ale w dłuższej perspektywie zdradzają zwykle.

Volomir
07-05-2015, 10:07
Nie wiem jak jest z Rzymem, ale moje marionetki są bardzo pewną inwestycją. Jak utrzymuje z nimi dobre stosunki to jeszcze mi nie wypowiedziały posłuszeństwa.

Kometus
07-05-2015, 14:47
Pal licho inne marionetki zależało mi na wschodnim Rzymie. Pomogłem im podbić Sasanidów a ci szubrawcy w momencie gdy została ostatnia ich (sasanidów) armia mnie zdradził i to przy stosunkach pod 400 dochodzących. Poza tym jak sprawdzałem na wcześniejszych sejwach to w momencie gdy ja lub mnie ktoś wojnę wypowiadał to i tak zdradzali... teraz gram na legendarnym i na pewno nie przyjmę ich jako marionetki...

Araven
07-05-2015, 16:17
Zagrałem na modzie Fall of the Eagles czy jakoś tak, od Dresdena. No to będzie mój ulubiony mod chyba, mimo, ze to wczesna wersja. Całkiem inny system rekrutacji, mocno zmienione statystyki jednostek, dłuższe bitwy i inna polityka i zachowanie kompa. Ai wg mnie dużo lepsze, kilka małych nacji zapłaciło mi za zostanie moją marionetką, szczęka mi opadła nieco. Walczę ostro na Bardzo trudnym, nowe tekstury są ok i historyczne. Mocne zmiany w drzewkach technologii też, zwłaszcza wojskowych. Marionetki wierne jak na razie.

Pampa
07-05-2015, 16:23
Jakbyś mógł to opisz wrażenia jak pograsz dłużej. I czy zmieniono coś z korupcją w WRE?

Nezahualcoyotl
07-05-2015, 18:46
Jakbyś mógł to opisz wrażenia jak pograsz dłużej. I czy zmieniono coś z korupcją w WRE?
Zainstaluj ten mod stworzony specjalnie na potrzeby rozgrywki WRE:
http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=437903814&searchtext=

Wow to wyglada naprawde cudnie:
http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=437421883&searchtext=

Pampa
07-05-2015, 18:54
Dzięki wielkie! To jest to czego potrzebowałem.

Godlike
10-05-2015, 21:10
Zacząłem grać Hunami i dopiero ogarniam co i jak dlatego też mam pytanie. Chcąc utworzyć nową armię i zwerbować określone jednostki to wpierw muszę rozbudować obóz?

Chaak
10-05-2015, 22:20
Do pozyskania nowej armii nie trzeba rozbudowywać obozu, tylko użyć nadwyżki ludności.

Godlike
11-05-2015, 16:04
Tyle że w tym przypadku mogę tylko dwa rodzaje jednostek zwerbować.

Chaak
12-05-2015, 13:14
Po powołaniu nowej armii trzeba w jej obozie wybudować odpowiednie budynki do jednostek.

Godlike
12-05-2015, 15:54
No teraz już do tego doszedłem :P A jeszcze mam drugie pytanie. Opcja znana z Shoguna II i RTW II gdzie można było sobie samemu celować artylerią w Attili zniknęła? Bo nigdzie jej nie widzę. I jeszcze takie drugie pytanko bo w celach zwycięstwa Hunami jest zapis że muszę zdobyć daną ilość dochodów z plądrowania i choć parę wiosek już splądrowałem to nadal mam wartość 0 i się zastanawiam czemu tak?

Samick
12-05-2015, 16:21
Opcja kamery filmowej istnieje i znajdziemy ją pod przyciskiem insert, bądź innym zdefiniowanym.

Polemajos
12-05-2015, 17:18
@Godlike-chodzi o pieniądze z plądrowania regionów.

Araven
12-05-2015, 21:04
Armia ma jeden z trybów działania określony jako plądrowanie, użyj go na wrogiej lub neutralnej ziemi a kasa z plądrowania będzie płynąć, to coś innego niż łupienie miast. To obniża relacje dyplomatyczne, ale Hunów to zbytnio nie interesuje raczej.

Nezahualcoyotl
12-05-2015, 21:28
I jeszcze takie drugie pytanko bo w celach zwycięstwa Hunami jest zapis że muszę zdobyć daną ilość dochodów z plądrowania i choć parę wiosek już splądrowałem to nadal mam wartość 0 i się zastanawiam czemu tak?

W fazie ruchu armią masz do wyboru:
-ufortyfikowanie się
-zwiększenie ruchu
-zasadzkę
-plądrowanie(to jest właśnie o co zapytujesz)

Godlike
13-05-2015, 00:29
Dzięki za odpowiedź bo zwykłe plądrowanie nie działa :P A powiedzcie mi co oznacza wizerunek czerwonego pierścionka na wizerunku postaci z rodu?

Kalin
13-05-2015, 10:04
Oznacza, że jego lojalność jest na krytycznym poziomie i należy interweniować, gdyż może spaść do zera i zbuntować się przeciw Twojej władzy.

Volomir
20-05-2015, 11:07
Dwa pytania:

1: czy Hunów w ogóle da się zniszczyć? Gram Longobardami i tak sobie odbijam co turę ze 2-3 armie Hunów. Zabiłem Attylę i oczywiście informacja, że się rozpraszają bla bla, a tu patrzę na porównanie sił nacji i Hunowie podskoczyli z 3 miejsca na 1. No i odbijam dalej. Czy w końcu opadną z sił, czy jedyna możliwość do udanie się do ich respa i zniszczenie wszystkich armii?

2: od czego zależy liczba zarządców? Odniosłem wrażenie, że podbija się ona przez liczbę prowincji/władzy/armii/itd ale dopiero przy podsumowaniach poziomu imperium.

Pampa
20-05-2015, 13:50
1. Da się, mają duzo armii... wręcz spam, ale da się. WRE się udało.

Araven
20-05-2015, 15:10
Liczba zarządców zależy od poziomu Imperium chyba 8 to maks w podstawce bez modów. Są mody jakie dają nieograniczoną liczbę zarządców. Przy rozwoju Imperium na wyższy poziom masz zawsze info i tam będzie ilość armii, zarządców (gubernatorów) i flot jaką masz obecnie w stosunku do maksimum w grze.

Volomir
20-05-2015, 15:18
Tyle to sam wiem :P Ale od czego to zależy? Dokładne przeliczenia czy liczby potrzebne do przekroczenia kolejnej bariery.

Araven
20-05-2015, 15:46
Ilość opracowanych technologii wpływa na to najbardziej chyba, ale jakie są konkretne wartości i przeliczniki by osiągnąć kolejny poziom Imperium to nie widziałem takich danych. Często przy malejącym państwie a dużym wzroście dobrobytu i liczby technologii mam info o rozwoju Imperium na wyższy poziom, ale teraz gram w Radiousa z kilkoma submodami. :geek:

DevonAire
20-05-2015, 16:01
Jaki jest końcowy rok w Attila Total War?

Nezahualcoyotl
20-05-2015, 16:17
Rozgrywka rozpoczyna się w roku 395 a kończy się we wczesnej fazie Dark Ages(Wieki ciemne).Konkretnej daty końcowej chyba nie ma.Najdalej zaszedłem do roku 491 chociaż z pewnością są gracze którzy przekroczyli i tą datę.

Pampa
20-05-2015, 17:15
Odbiłem całe imperium w 535 roku, gra się wtedy skończła i wyskoczyły mi filmiki końcowe.

DevonAire
20-05-2015, 18:08
Aaa to spoko, czyli mam jeszcze dużo czasu :D

mackoff
22-05-2015, 14:31
Kurcze, dziwnie się czuje zadając pytania w temacie "Dla początkujących graczy" ale jednak mam konkretne pytania dotyczące kampanii single w Attylę i liczę na to że mi pomożecie.

Otóż gram kampanie Frankami - mam już 158 turę (miały miejsce już dwa ochłodzenia klimatu) i....mam problem z Hunami. Powiecie to normalne - gra w końcu nazywa się Attyla :) to prawda jednak mam konkretne pytania poniżej:


1) Czy da się w ogóle wytępić Hunów do zera (zniszczyć ich frakcje)? Niszczyłem ich armie już wiele razy ale zawsze "spawnują" się pełne nowe armie (praktycznie spod ziemi) i znów najeżdżają moje ziemie.


2) Jak budować armie na Hunów? Część bitew rozgrywam automatycznie (jest ich za dużo aby wszystkie toczyć) i zauważam że mój pomysł na armie przeciwko Hunom się nie sprawdza.
Armia Hunów wygląda mniej więcej tak: 1 x Onager/ciężki Onager, 4/5 x mocna piechota (Bosporańska lub Uarzy), 5 x konnica szturmowa, 4/5 x konni łucznicy, 5/6 x łucznicy piesi (Uarscy), 1x generał na koniu

Ja przeciwstawiam im: 1 x generał pieszy, 4 x mocna piechota do walki w zwarciu (Germańscy Szlachetni Szermierze lub Szermierze Heerbaan), 4 x włócznicy germańscy, 2 x pikinierzy, 5 x procarze (ew ostatnio kusznicy), 4 x konnica szturmowa (Lansjerzy Germańscy lub Gwardia Konna Nastruciones)

Niestety mimo znacznej przewagi w doświadczeniu dowódców (moi dowódcy po 5-6 gwiazdek a Hunowie zazwyczaj 1 gwiazdka (bo ich zabijam agentami jak tylko są bardziej doświadczeni)) muszę mieć przewagę 2-3 armii Franków na jedną Hunów żeby ich pokonać :(

Ktoś może mi podsunąć pomysł jak zreformować moje armie aby były skuteczniejsze przeciwko Hunom?


3) Czy armie Hunów "spawnują" się losowo na mapie czy może w lokalizacji gdzie przebywa aktualnie dowódca frakcji?

Nezahualcoyotl
22-05-2015, 15:35
Kurcze, dziwnie się czuje zadając pytania w temacie "Dla początkujących graczy" ale jednak mam konkretne pytania dotyczące kampanii single w Attylę i liczę na to że mi pomożecie.

Otóż gram kampanie Frankami - mam już 158 turę (miały miejsce już dwa ochłodzenia klimatu) i....mam problem z Hunami. Powiecie to normalne - gra w końcu nazywa się Attyla :) to prawda jednak mam konkretne pytania poniżej:


1) Czy da się w ogóle wytępić Hunów do zera (zniszczyć ich frakcje)? Niszczyłem ich armie już wiele razy ale zawsze "spawnują" się pełne nowe armie (praktycznie spod ziemi) i znów najeżdżają moje ziemie.


2) Jak budować armie na Hunów? Część bitew rozgrywam automatycznie (jest ich za dużo aby wszystkie toczyć) i zauważam że mój pomysł na armie przeciwko Hunom się nie sprawdza.
Armia Hunów wygląda mniej więcej tak: 1 x Onager/ciężki Onager, 4/5 x mocna piechota (Bosporańska lub Uarzy), 5 x konnica szturmowa, 4/5 x konni łucznicy, 5/6 x łucznicy piesi (Uarscy), 1x generał na koniu

Ja przeciwstawiam im: 1 x generał pieszy, 4 x mocna piechota do walki w zwarciu (Germańscy Szlachetni Szermierze lub Szermierze Heerbaan), 4 x włócznicy germańscy, 2 x pikinierzy, 5 x procarze (ew ostatnio kusznicy), 4 x konnica szturmowa (Lansjerzy Germańscy lub Gwardia Konna Nastruciones)

Niestety mimo znacznej przewagi w doświadczeniu dowódców (moi dowódcy po 5-6 gwiazdek a Hunowie zazwyczaj 1 gwiazdka (bo ich zabijam agentami jak tylko są bardziej doświadczeni)) muszę mieć przewagę 2-3 armii Franków na jedną Hunów żeby ich pokonać :(

Ktoś może mi podsunąć pomysł jak zreformować moje armie aby były skuteczniejsze przeciwko Hunom?


3) Czy armie Hunów "spawnują" się losowo na mapie czy może w lokalizacji gdzie przebywa aktualnie dowódca frakcji?

1.Hunów da sie wytępić do nogi a wszystko co trzeba zrobić to być po prostu bardziej upier... od komornika,akwizytora i świadka Jehowy(bez urazy) razem wziętych.Nie dawać im wytchnienia tylko nękać agentami a przede wszystkim wojskiem gdziekolwiek ich tylko zobaczysz.Trzeba się nawet otrzeć o fanatyzm na ich punkcie a wówczas wcześniej lub póżniej ujrzymy taką planszę:
http://i60.tinypic.com/ajw11e.jpg

2.W zasadzie masz podobny rodzaj armii do tych które stosowałem grając Piktami(patrz post no.9):
http://forum.totalwar.org.pl/showthread.php?11764-Gra-Piktami-(DLC-Celtowie)

Jednak odradzam bitwy na automacie gdyż AI faworyzuje w nich właśnie Hunów ze względu na ich konnicę i jej miażdżacą szarżę.Proponuję tak manewrować własnymi siłami żeby dochodziło do epic-battles w których udział mogą wziąć po trzy armie z każdej strony.Trzymałem ciasną formację i piechotę blisko siebie podczas kiedy moja jazda zajmowała się nieprzyjacielskimi jednostkami strzeleckimi oraz artyleryjskimi.Co prawda straty zwłaszcza wśród mojej piechoty były dość spore ale związanie jazdy Hunów a następnie zaatakowanie jej od tyłu przez moją kawalerię przynosiło porządane efekty.
Drugą istotną sprawą jest trzymanie w odwodzie przynajmniej jednej armii która po takiej bitwie będzie mogła dobijać przetrzebionego wroga.Tutaj proponuję armię złożoną z jednostek jazdy.Teraz dzięki modom można mieć generała kawalerzystę co dodatkowo zwiększa mobilność takiej killing-machine.

3.W przypadku mojej rozgrywki Hunowie trzymali się blisko siebie,tj. korpusy złożone z 2-3 armii w zasięgu ruchu od kolejnego zgrupowania.Jednak nie mogę odpowiedzieć czy znajdowali się w pobliżu dowódcy gdyż moi agenci skutecznie odsyłali Atyllę do lazaretu kiedy go tylko opuscił:P.Myślę że koncentrują się na czas wojny przeciwko danej frakcji którą chcą zniszczyć a rozpraszają się kiedy mają na celu tylko plądrowanie osad pozostałych frakcji.

DevonAire
22-05-2015, 19:09
Niszczyłem ich armie już wiele razy ale zawsze "spawnują" się pełne nowe armie (praktycznie spod ziemi) i znów najeżdżają moje ziemie.

Podobno dopiero gdy kropniesz Attylę Hunowie przestają spanować nowe armie. Dopóki on żyje, spawnują się aż do osiągnięcia 14-tu pełnych armii na mapie.

Arroyo
24-05-2015, 09:33
Mam 140h nabite w grze, ale mimo wszystko mam pytanie - jak nabić tu siłę rodu panującego? Gram Sasanidami i mam zrównoważoną siłę, a chcę wbić wyżej.

Volomir
24-05-2015, 09:39
Jak zaadoptujesz wszystkich szlachciców, albo większość tych którzy mają wypływy to Ci podskoczy. Bo mówisz o tym środkowym pasku? Tym z plusami/minusami do lojalności, ładu i podatków? Nie jestem w 100% pewien ale wysoka kontrola również to zwiększa. Zdobywasz ją wydarzeniami i akcją zdobycia kontroli jaką mogą użyć członkowie rodziny.

Araven
24-05-2015, 10:00
Każdy członek rodziny może wykonać akcję zdobądź poparcie kosztuje 25 wpływu czasem więcej, to daje 4 do 6% Kontroli nad senatorami w Rzymie u innych nacji to wodzowie a u Sasanidów chyba arystokracja. To jedno z 2 źródeł siły. Drugi element to ilośc członków rodu w drzewku i ich wpływów. obsadzając stanowiska nominuj tych z drzewka czyli z rodziny swej. Suma wpływów i stanowisk jakie na Twoja rodzina daje siłę rodu, a Kontrola nad arystokracją to drugi element. Co daje dany poziom Siły na pasku sprawdza się najeżdżając na np. pasek Siła zrównoważona. Wysokie poziomy nie zawsze są opłacalne. Ja gram na modach to mam pozmieniane te wartości.

Akcji zdobycia poparcia można zrobić kilka w jednej turze ale różnymi członkami rodu. Chajtaj córki z wpływowymi arystokratami, adopcje są niebezpieczne jak masz naturalnych synów panującego bo obniżają lojalność dorosłych naturalnych potomków władcy.

Volomir
24-05-2015, 10:38
Chajtaj córki z wpływowymi arystokratami, adopcje są niebezpieczne jak masz naturalnych synów panującego bo obniżają lojalność dorosłych naturalnych potomków władcy.

Bez przesady! Owszem obniżają, ale tylko czasami, lojalność. Wystarczy parę wzajemnych akcji "zdobycia lojalności". Serio, na czystej grze utrzymanie lojalności na poziome 8-10 jest banalne. Z tymi wpływami postaci i tak za wiele nie można zrobić, więc najlepiej przekazać je na zdobycie lojalności;)

PS: poza tym, czemu powtarzasz coś co ja już napisałem? No i to:


Co daje dany poziom Siły na pasku sprawdza się najeżdżając na np. pasek Siła zrównoważona. Wysokie poziomy nie zawsze są opłacalne. Ja gram na modach to mam pozmieniane te wartości.

Jak rozegrał 140h to można się domyślać, że wie co się wyświetla po najechaniu kursorem na pasek :P

Araven
24-05-2015, 12:31
Powtarzam bo staram się doprecyzować gdyż Twoja wypowiedź z postu 245, była chaotyczna wg mnie, pisanie zaś rzeczy oczywistych jak to co się wyświetla po najechaniu na pasek może się przydać całkowicie początkującym, nie wszyscy są tacy genialni jak Ty. I wielu dopiero zaczyna grać.

Napisałem by z adpocjami uważać, nie by ich nie robić i skąd mam wiedzieć czy Arroyo gra na czystej grze czy na modach, jakie niekiedy bardzo mocno modyfikuję wiele kwestii. Należy się cieszyć, że Ktoś tu odpowiada, a nie stosować jakieś czepialstwo dziwne. Sam adoptuje też, jak nie mam wyboru.

Sam byłem mocno zielony niedawno, ale się podszkoliłem, ale i tak pewnie sporo nadal nie wiem i się nie dowiem jak to jest w podstawce czystej, bo wolę mody jednak.

Volomir
24-05-2015, 13:05
Dziwny jesteś :P


Powtarzam bo staram się doprecyzować gdyż Twoja wypowiedź z postu 245, była chaotyczna wg mnie, pisanie zaś rzeczy oczywistych jak to co się wyświetla po najechaniu na pasek może się przydać całkowicie początkującym, nie wszyscy są tacy genialni jak Ty. I wielu dopiero zaczyna grać.

Ale on napisał, że ma 140h nabitych! Jeszcze napisz mu jak się w zakładkę rodu wchodzi XD Nie wiem co było w mojej wypowiedzi chaotyczne.


Napisałem by z adpocjami uważać, nie by ich nie robić i skąd mam wiedzieć czy Arroyo gra na czystej grze czy na modach, jakie niekiedy bardzo mocno modyfikuję wiele kwestii. Należy się cieszyć, że Ktoś tu odpowiada, a nie stosować jakieś czepialstwo dziwne. Sam adoptuje też, jak nie mam wyboru.

Nie twierdziłem, że jesteś przeciwko adopcjom. Po prostu nie należy przesadzać. Poza tym nie domyślaj się, bo pisze w temacie dotyczącym czystej gry, a nie modów. Również nic nie wspominał o modach;)

Edit przez Araven

Proszę nie zamieszczać tutaj nic nie wnoszących postów jak ten właśnie i nie zaśmiecać tematu tym samym. To, że temat jest o czystej wersji nic nie znaczy Ty sam kilka razy pisałeś tu o modach, ja podobnie. i powtarzam, to że Arroyo napisał, że gra już 140 godzin nie ma znaczenia, odpowiadając na jego post, staram się pomóc tym co grali np. 30 minut a będą to czytać. W Twojej wypowiedzi chaotyczne jest wszystko. Swoje złośliwe uwagi zachowaj dla siebie. Trolling i cwaniactwo będą tu ostro tępione.

Arroyo
24-05-2015, 14:35
Może sprecyzuję - gram w czystą wersję gry - bez modów.