PDA

Zobacz pełną wersję : Drobny błąd w rysunku



jmj06pl
05-04-2015, 20:40
818

Witajcie. Z góry przepraszam jeśli nie potrzebnie temat otworzyłem (chodzi mi oto że znalazłem tutaj jedynie temat o filmikach a nie o grafikach ale może mi coś umknęło), bo jeśli tak to proszę o przeniesie w stosowne miejsce.
Otóż zwróciłem teraz dopiero uwagę na rysunek Lacedemona (którego bardzo cenię, bo ma genialne grafiki) w który wkradł się drobny błąd. Widać na nim legionistów słynnego X legionu, niekiedy uznawanego za nieformalną gwardię Juliusza Cezara, za jego elitarny legion. Na tymże obrazie mamy postać niosącą vexillum z nazwą legionu. Widnieje na nim również wyraz Gemina czyli bliźniaczy co w tamtym okresie jest nie prawdą i tenże oddziała takiej nazwy nie używał. Takiego określenia używano wtedy gdy nastąpiło połączenie dwóch legionów w jeden celem uzupełnienia strat. Za Juliusza Cezara takiej sytuacji nie było. Nazwa ta pojawia się dopiero po zakończeniu wojny domowej z,której zwycięsko wyszedł Oktawian August, który reaktywował ten legion (został on rozwiązany za bunt) i utworzony z żołnierzy dwóch legionów, ponadto była to reaktywacja legionu który już istniał. Ciekawostką jest (którą próbuje zgłębić ale jest nieco problemu z źródłami i opracowaniami) że istniały dwa legiony X. Ten najbardziej znany który brał udział w oblężeniu Jerozolimy przez Tytusa Wespazjana i drugi który walczył w Hiszpanii i stacjonował też nad granicą germańską (są źródła archeologiczne to potwierdzające). Jak śledziłem ten temat to są różne opinie ty ten palestyński legion to ten utworzony przez Cezara czy też ten drugi. Nie będę tutaj rozwijał wątku bo wiem że jest stosowne miejsce na forum i być może w najbliższym czasie utworzę tam temat. Tutaj sygnalizuję jedynie drobny błąd i taką ciekawostkę. Chyba też napiszę do pana Mariusza ale powiedziałem jestem jego fanem i będzie to uprzejme zwrócenie uwagi na ten błąd :)

Chaak
05-04-2015, 21:52
Co do błędów u Lacedemona w R2 to też jeden namierzyłem:
http://www.lacedemon.info/wp-content/uploads/2013/10/teuta.jpg
Na tej grafice przedstawiona jest Teuta, królowa jednego z plemion ilyryjskich (prawie na pewno Ardiajów). Problemem jest jej broń. W teorii jest to sica popularna wśród plemion iliryjskich, trackich i dackich, jednak powinna mieć ona ostrze z drugiej strony (tak jak sierp):
http://img138.imageshack.us/img138/9814/sabiifalx.jpg

jmj06pl
05-04-2015, 22:51
A tu chylę czoła przed takim detalem, ale cóż akurat ten region geograficzny zainteresowania militarnego to nie moja bajka :) W każdym razie facet maluje rewelacyjnie i można mu wybaczyć drobne wpadki, których nie mam tak wiele jak w tłumaczeniu Attyli na które chłopaki ostro narzekają (owszem broniłem ich tj. tłumaczy przy okazji biżuteryjnej formacji ale w sumie w wielu innych przypadkach czcigodni forumowicze mają rację). W przeciągu tygodnia wstawię tekst o X Legionie i dam tutaj znać może ktoś będzie miał też jakieś ciekawostki i choć na chwilę dział historii starożytnej się rozrusza.