PDA

Zobacz pełną wersję : Dyskusja na temat zasad WKO



Wielki Mistrz Malborka
22-09-2015, 21:04
Jako organizator zamiast despotycznie wprowadzać zasady jakie żywnie mi się podobają, wychodzę do was z dyskusją, by każdy mógł się wypowiedzieć. W tym wątku przedstawię wam wszelkie kwestie jakie mamy do omówienia przed startem kampanii. Jeśli ktoś ma zdanie na jakiś temat niech je tutaj wypowie. Jeśli zgadzacie się z zaproponowanym przeze mnie rozwiązaniem - powiedzcie to i dodajcie dlaczego, jeśli się nie zgadzacie - powiedzcie dlaczego i co chcielibyście zmienić. Podkreślam, że tutaj będzie się liczyła siła i rzeczowość argumentów, nie ilość. Jestem otwarty na wszelkie propozycje - tak jak wysłuchałem waszej prośby o przeprowadzenie losowania przez osobę nie uczestniczącą w KO tak i teraz jestem gotów zmienić swoje zdanie jeśli tylko będziecie chcieli.

Na początek najważniejsza kwestia, którą musimy omówić przed rozpoczęciem losowania czyli do piątku do 19:00, biorąc pod uwagę jeszcze godzinkę na ostatnie przygotowania czyli do 18:00.

Kwestia #1 - Dopuszczenie wymieniania się państwami
Osobiście uważam, że najlepiej dla wszystkich będzie jeśli taką opcję dopuścimy - w ten sposób mamy pewność, że jak największa liczba osób będzie zadowolona ze swojej frakcji. Przykład:
Maras i Lupkurc bardzo się lubią i chcą mieć państwa blisko siebie by móc od początku współpracować. Maras wylosował Turcję a Lupkurc Niemcy. Obu nie podoba się siedzenie w zachodniej i centralnej Europie ponieważ od początku jest tam ciasno a oni wolą na spokojnie się rozwinąć. Dlatego Lupkurc będzie chciał wymienić się z Rockiem, który wylosował Egipt. Rockowi nie podoba się Egipt ponieważ chce mieć duże wyzwanie jakim są Niemcy i być w bardzo trudnej sytuacji od początku. Mamy wtedy 3 nieszczęśliwych YouTuberów. Lupkurc zamienia się z Rockiem i nagle z 3 nieszczęśliwych robi się nam 3 szczęśliwych.
Żaden logiczny argument przeciw mi do głowy nie przychodzi.

Kwestia #2 - Opóźnienie turowe
W obecnie toczącej się Kampanii Online YouTuberów na Krzyżakach obowiązuje 4 turowe opóźnienie we wstawianiu filmików. Oznacza to tyle, że gdy robisz 5 turę wstawiasz filmik z 1 itd. Opóźnienie takie zapobiega podglądaniu swoich ruchów. 4 tury są idealne dla tak intensywnej kampanii jak Teutonic ale obawiam się, że może to być za mało dla trochę wolniejszej podstawki. Zwiększenie opóźnienia do 6 tur da nam pewność, że gramy jak najbardziej fair. Jednocześnie jedyna różnica będzie taka, że start kampanii na YouTubie będzie o te dwie tury później ale potem będzie szło z taką samą prędkością. Z drugiej strony filmik z tury to informacja dostępna dla każdego więc jeśli nikt nie będzie się opóźniał ze wstawianiem filmików wciąż wszystko będzie fair, tyle, że może trochę mniej. W tej kwestii jestem całkowicie otwarty jednak uważam, że minimalne opóźnienie może wynosić 2 tury a maksymalne 6. Dla mnie to prawie bez różnicy choć minimalnie skłaniam się ku większemu opóźnieniu.
Pamiętajcie, że mniejsze opóźnienie daje nam tylko szybszy start kampanii ale potem będzie miało konsekwencje przez cały czas jej trwania.

Kwestia #3 - Biuro Kartograficzne SUNTZUASW
W Biurze Kartograficznym SUNTZUASW wpisujecie swoje podboje po to, by na koniec kampanii a także w trakcie można było z łatwością tworzyć mapy całego obszaru gry.
Pytanie #1
Czy chcecie zdawać tam raporty z podbojów tuż po wykonaniu swojej tury czy wolicie robić to w trakcie opublikowania filmiku z danej tury?
Pytanie #2
W Kampanii Online YouTuberów na Teutonicu gdzie wpisujemy się tam zaraz po skończeniu tury nie wpisywanie się tam oznacza zagranie nie fair play wobec tych, którzy się tam regularnie wpisują oraz wobec kartografa, któremu później ciężej tworzyć mapę. Czy w związku z tym jesteście za wprowadzeniem małej grzywny np. w wysokości 500 florenów na rzecz kościoła za takie przewinienie?

Kwestia #4 - Ograniczenie zabójców
Zabójcy są zabójczo skuteczni i bardzo szkodliwi a na dodatek ciężko się przed nimi bronić. Czy jesteście za wprowadzeniem ograniczenia maksymalnej liczby posiadanych zabójców do liczby posiadanych poziomów budynków pozwalających na ich rekrutację tak jak jest to rozwiązane w Shogunie 2? Przykład: Zabójców można rekrutować od 2 poziomu domu publicznego. Jeśli w stolicy mam 3 poziom a w dwóch innych miastach mam 2 poziom to mogę maksymalnie mieć 4 zabójców.

Kwestia #5 - Zasada oblężnicza Joopitera
Oto ona:
a) Balistą można zdobyć jedynie fort, małe miasteczko lub drewniany zamek przeciwnika,
b) Katapultą można zdobyć to samo co balistą oraz zamek oraz wszystkie rodzaje miast,
c) Trebuszami oraz wszystkimi rodzajami machin prochowych można zdobywać wszystko,
d) Punkty a)-c) nie dotyczą rebelii.
e) Wszystkie typy osad i forty można zdobywać za pomocą machin budowanych podczas oblężenia (tarany, drabiny, wieże oblężnicze)
Czy jesteście za jej wprowadzeniem?

Kwestia #6 - Tytuły filmików
W poprzedniej KO-YT przyjęliśmy model: Kampania Online YouTuberów #X - Tura Y - Państwo - autorski tytuł. Już przy takim układzie napotkałem problemy z limitem znaków w tytule a tutaj takie problemy byłyby częstsze zważając na to, że jest to Wielka Kampania. Dlatego proponuję używanie skrótu WKO YouTuberów #1. "Tura" możemy zastąpić literą "T". Napiszcie jaka według was jest optymalny szablon. Według mnie jest to:
WKO YouTuberów - Tura X - Państwo (może być skrócona wersja, zwłaszcza dla Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego ;)) - tytuł

To 6 kwestii jakie chcę omówić, jeśli macie jakieś swoje, napiszcie. Wstawię je wtedy do pierwszego postu. Prosiłbym o uporządkowane odpowiedzi, żeby każdy mógł łatwo się odnaleźć oraz by mieć całkowitą pewność do której kwestii się odnosicie.

Kwestia #7 - Ograniczenie taktyki spalonej ziemi.
Regulamin zabrania niszczenia budynków w obleganych miastach ale nie zabrania robienia tego w miastach, do których oblężenie się zbliża. Czy chcecie w takim wypadku wprowadzić ograniczenie do niszczenia max 1 budynku na turę jeśli w mieście znajduje się ich 5 lub mniej i max 2 na turę gdy więcej niż 5?

Kwestia #8 - Zmiana kolejności wykonywania ruchów.
Obecnie kolejność w jakiej są wykonywane tury jest zwyczajnie losowa i tak np. Hiszpania robi ruch jako 4 a Portugalia 15, Anglia 1 a Szkocja 7. To tylko dwa z wielu przykładów. Wtedy na playliście widzowie będą skakać po całej mapie w tą i z powrotem. Dlatego chciałbym ułożyć państwa zgodnie z ruchem wskazówek zegara tak by państwa z jednego regionu robiły turę jedno po drugim a wszystkim przyjemniej się oglądało. Macie coś przeciwko?

RockMiguel
22-09-2015, 21:34
1. Zgadzam się w pełni - szczęśliwy Rock to pokój na świecie i takie tam.
2. Chyba 6 tur jest najlepszym wyjściem.
3.
a) Opcja po dodaniu filmiku wydaje się interesująca.
b) Nie wiem, szczerze mówiąc nie wiem.
4. Wydaje mi się logiczne, jeszcze można wprowadzić zasadę zakazującą zabijania władcy i następcy.
5. Jako, że to takie pierwsze duże przedsięwzięcie skłaniałbym się raczej do zabawy, a nie pełnego realizmu. Zasadę Jupitera można odpuścić.
6. A co do szóstki to nic tylko się zgodzić.

Wielki Mistrz Malborka
22-09-2015, 21:36
4. Wydaje mi się logiczne, jeszcze można wprowadzić zasadę zakazującą zabijania władcy i następcy.

W Regulaminie jest już zasada zakazująca zabijania członków rodziny królewskiej.

RockMiguel
22-09-2015, 21:37
Doskonale :)

Wojtascythe
22-09-2015, 22:51
1. Zgadzam się na wymiany, ale pod warunkiem, że obie strony wymieniające zgodzą się oficjalnie na forum. Jednak to chyba oczywiste dopowiedzenie :D
2. 100% poparcie. Seria będzie ciekawsza, bo przy 6 turach, nikt nie będzie miał ograniczeń co do opowiadania swoich planów, zdrad... :devil:
3. P1. Przy filmikach. Wiem, że to nie dużo, ale jednak zawsze info kto co podbił jest dodatkową informacją strategiczną, taki zarys wymiany map dla każdego :D
P2. Jestem za, tylko trzeba podać ile czasu jest na wpisanie informacji do Biura.
4. Jako gracz, którego Shogun 2 jest ulubionym Total Warem jestem za :D
5. Tak
6. Tak.
Kwestia o jaka mam wątpliwość, to raczej nie regulamin, a jego przestrzeganie. Nie znam się na WKO, ale uda nam się przypilnować youtuberów, którzy do tego podchodzą lajtowo? Bo niektórzy na pewno będą.

Wielki Mistrz Malborka
22-09-2015, 23:36
Kwestia o jaka mam wątpliwość, to raczej nie regulamin, a jego przestrzeganie. Nie znam się na WKO, ale uda nam się przypilnować youtuberów, którzy do tego podchodzą lajtowo? Bo niektórzy na pewno będą.

Od tego jest MG

Ashgan
23-09-2015, 08:08
Co do kwestii to oczywiście się zgadzam, i przyjąłbym 6-turowe opóźnienie gdyby ktoś mnie pytał.

Pytanie #1
Zawsze byłem ZA jak najszybszym uzupełnianiem biura kartograficznego. Więc jak dla mnie to można w momencie wrzucenia linku do save po prostu wejść w odpowiedni temat i wpisać. 3-4 min czasu.

Pytanie #2
Można oczywiście wprowadzić przewinienie, ale trzeba ustalić jakiś deadline. Np. 12 h od wstawienia linku do kolejnego save.

Kwestia #4 - Ograniczenie zabójców
Pomysł spoko. Co prawda moi zabójcy zabijają jedynie wrogich kupców czy heretyków bo z grubszymi rybami sobie nie radzą, ale nie każdy jest ninja :)

Kwestia #5 - Zasada oblężnicza Joopitera
Jak najbardziej. W sumie zwiększa to realizm, a i zamków twierdz w WKO jest sporo.

Kwestia #6 - Tytuły filmików
Numeracja i tytuł w porządku (jak najkrótszy). Estetyczniej wygląda później to w przeglądarce.

Remix
23-09-2015, 08:37
1-yey
2-yey
3-jestem za wpisywaniem odrazu do biura kartograficznego,zmian na mapie.
4-tych zabójców to wgl bym usunął, ponieważ w każdym mieście można rozbudować dom publiczny, i jak mam przykładowo takie 10 miast w których można rekrutować zabójców to w tym momencie może się zacząć polowanie na członków rodziny wroga, co moim zdaniem troche zepsuje grę.
5-yey
6-yey

Avasil
23-09-2015, 08:59
Tak tylko wtrącę co do zabójców - wg regulaminu zakazane jest zabijanie członków rodziny zabójcami, głównie po prostu sabotuje się budynki.

Remix
23-09-2015, 10:12
ok spoko

Jankesowski
24-09-2015, 09:54
#1 Ja tam nie widzę problemu, ale powinno się to odbywać za oficjalną zgodą obu stron na forum.
#2 Myślę, że 6 tur opóźnienia będzie optymalne.
#3p1 Dla mnie obojętnie...
#3p2 Niezły pomysł, można by go rozwinąć tzn. przy każdym kolejnym przewinieniu kara byłaby coraz większa.
Tak generalnie to czy mógłby mi ktoś podlinkować to "Biuro Kartografa"? Bo nigdzie nie mogę znaleźć albo jestem po prostu zbyt tępy...
#4 Z własnego doświadczenia wiem że doświadczony asasyn potrafi być naprawdę OP, dlatego też sugerowałbym aby było to na zasadzie 1 zabójca na 1 dom publiczny (którego poziom zezwala na wyszkolenie takowego).
#5 Spowolni to kampanię ale chyba nie mam nic przeciwko.
#6 Schemat: "WKO YouTuberów - Tura X - Państwo" jest moim zdaniem najlepszy

Wielki Mistrz Malborka
24-09-2015, 12:15
http://forum.totalwar.org.pl/showthread.php?11798-Biuro-Kartograficzne-SUNTZUASW
A mapka, która powstanie będzie wyglądała tak:
https://www.youtube.com/watch?v=6_F9MbPsIYA&list=PLNXDt8a7mVvBNjfsnkeMu0xPmnT97oSgL&index=73

Silverek
24-09-2015, 12:42
Kwestia #1 - Dopuszczenie wymieniania się państwami
Brzmi OK - nie mam zastrzeżeń.

Kwestia #2 - Opóźnienie turowe
Szczerzę - nie znam za bardzo tempa takiej kampanii, jednak 6tur wydaje się być sensowne(patrząc na normalnego MTW2).

Kwestia #3 - Biuro Kartograficzne SUNTZUASW
Ok!
Pytanie #1
Dla łatwiejszego ogarnięcia - po turze.
Pytanie #2
Cóż, o ile ścięcie głowy panującego możnowładcy nie wchodzi w grę - 500 florenów brzmi dobrze.

Kwestia #4 - Ograniczenie zabójców
Czym mniej zabójców - tym lepiej.

Kwestia #5 - Zasada oblężnicza Joopitera
Jak najbardziej - jestem "za".

Kwestia #6 - Tytuły filmików
Tytuły własne z dołożeniem WKO i Frakcji - brzmi sensownie.

ananasek32
25-09-2015, 11:13
Spoko. Pasi [emoji1]

Wielki Mistrz Malborka
27-09-2015, 15:47
Dodałem dwie nowe kwestie do omówienia: 7 i 8. Jeśli ktoś chce zabrać głos w tej sprawie to proszę.

7. Zamiast ślepego burzenia wszystkiego co popadnie, szkodzenia przeciwnikowi i zyskiwania ogromnej ilości kasy w jedną turę trzeba będzie dokładnie przemyśleć jakie budynki wyburzyć i kiedy zacząć wyburzanie żeby zdążyć - wprowadzenie tej zasady nada kolejny wymiar rozgrywce i uczyni ją bardziej strategiczną.

8. Jestem jak najbardziej za, regionalne konflikty będą miały większą dynamikę i sam spektakl będzie bardziej widowiskowy. Sama kolejność wykonywania ruchów ma znikome znaczenie więc tym bardziej nie widzę przeciwwskazań.

ananasek32
27-09-2015, 18:25
Jest ok.
Co do ruchów, to nie robi mi to znaczenia.

RockMiguel
27-09-2015, 18:34
7. Tak, podoba mi się. Lubię główkowanie, a rozmyślanie jaki budynek trzeba zniszczyć, aby po potencjalnej stracie nie wzmocnić za bardzo wroga jest bardzo, hehe pociągające.
8. Nie wiem, brzmi rozsądnie :)

Wielki Mistrz Malborka
27-09-2015, 22:09
Jako organizator autorytarnie wprowadzam zmianę jednej z zasad w regulaminie. Zwiększam limit czasu na wykonanie tury z 24h do 48h.
Dodatkowo proponuję uzbroić się w dwa zabezpieczenia:
1. Podać mi swój numer telefonu - po 48h od otrzymania kolejki jeśli nie daliście znaku życia skontaktuję się z wami by dowiedzieć się o co chodzi i w razie czego przekazać wasze słowa. Jeśli uzbroicie się w to zabezpieczenie dostaniecie dodatkowe 12h czasu zanim wasz zastępca wkroczy do akcji.
2. Wyznaczyć zawczasu jednego ze swoich sojuszników na zastępcę w sytuacjach awaryjnych, inaczej MG wyznaczy go za was.

Wielki Mistrz Malborka
28-09-2015, 23:01
Wybiła północ i czas zakładać ambasady a więc dyskusja na temat zasad musi się zakończyć by wprowadzić je w życie. Zakładam, że skoro czasu było ponad tydzień to każdy kto chciał się wypowiedzieć to zrobił. Od teraz zasad tych już nie zmieniamy, ponieważ zaczynamy na nich rundę dyplomacji a niektóre z nich mogą na nią wpłynąć. Jeśli ktoś chce protestować - niestety, za późno.

Kwestia #1
Dopuściliśmy wymianę państw i sporo osób z niej skorzystało - to oznacza sukces naszej dyskusji.

Kwestia #2
Zdecydowana większość graczy i argumentów stanęła po stronie 6 turowego opóźnienia i takie też ono będzie. Oznacza to ni mniej ni więcej jak to, że w momencie zrobienia przez nas 7 tury publikujemy na YouTubie naszą 1 itd.

Kwestia #3
Opowiedzieliście się za opcją zdawania raportów po publikacji filmu - choć mniej wygodne to bardziej sprawiedliwe oraz za stosowaniem małej kary w postaci 500 florenów na rzecz kościoła za nie wpisanie raportu. Na złożenie raportu macie 36h od chwili wysłania tury dalej. Kary będzie egzekwował MG za pomocą konsoli admina.

Kwestia #4
Zgodziliście się na zastosowanie systemu ograniczenia zabójców. Jeden poziom budynku pozwalającego rekrutować zabójców = jeden zabójca.

Kwestia #5
Chcecie aby obowiązywała zasada Joopitera ze względu na większy realizm i wyzwanie strategiczne.

Kwestia #6
Każdy zgodził się na proponowany przeze mnie model: WKO YouTuberów - Tura X - Państwo - "Tytuł"

Kwestia #7
Również tutaj wszyscy się zgodzili by dodać smaczku strategicznego do kampanii i zwiększyć wyzwanie poprzez ograniczenie wyburzania budynków do 1 na turę jeśli jest ich 5 lub mniej i do 2 na turę jeśli jest ich więcej niż 5 na miasto/zamek.

Kwestia #8
W tej kwestii również jednogłośnie zgodziliście się na uporządkowanie kolejności ruchów.

Lupkurc
29-09-2015, 07:57
Chciałbym poruszyć dwie kwestie, mianowicie:
- czy zasada prowadzenia bitew automatycznych dotyczy walki z rebeliantami?
- czy umowy handlowe można zawiązywać z każdym bez jego wiedzy?

Wielki Mistrz Malborka
29-09-2015, 10:10
-tak
-nie

Maras
30-09-2015, 19:43
1. Jestem za wymianą (wiem trochę po czasie pisze ale wole to uzupełnić)
2. 6 tur jest w sam raz bo Idze ukuć jakieś intrygi :D
3. 1#Jestem za ale wpisywanie po opublikowaniu filmu ponieważ może to sugerować przeciwnikowi ruchy wojsk.
2#kara jak najbardziej proponuje 10% funduszy jeśli takowej niema to sumę minimalną 500
4. Jak najbardziej za
5. Jestem przeciw ponieważ utrudni to niektórym państwom podbój a po drugie większość graczy jest nowa więc postawmy na zabawę (sam w sumie to słabo ogarniam)
6. Z tymi skróconymi tytułami bardzo dobry pomysł
7. Żadnych ograniczeń trzeba sobie jakoś utrudniać życie :D
8. Jestem przeciwny niech będzie oryginalna kolejka wtedy każdy wie kogo kolej a tak trzeba będzie ciągle przypominać.

Wielki Mistrz Malborka
30-09-2015, 22:18
O wiele za późno Maras ;) Zasady już są ustalone i ich nie zmieniamy.

Ashgan
01-10-2015, 21:08
O wiele za późno Maras ;) Zasady już są ustalone i ich nie zmieniamy.

Ale próbował :D