PDA

Zobacz pełną wersję : powiesci historyczne schylek imperium



zig&sharko
25-03-2016, 20:50
Znacie jakies dobre powiesci historyczne gdzie akcja umiejscowiona jest w schylkowym okresie Imperium Rzymskiego III-V wiek?

Krwawy_Baron
12-04-2016, 19:33
Polecam Belizariusza Roberta Gravesa, opowiadającego o życiu tytułowego bohatera, którego cesarz Justynian wysłał na odzyskanie dawnego Cesarstwa Zachodniego - tylko że to jest po podanych przez Ciebie ramach czasowych. No ale przecież powiecie, że Antyk skończył się w 476! Otóż w Bizancjum i na Bliskim Wschodzie antyk trwał aż do inwazji Arabów i hellenizacji Ces. Wschodniorzymskiego

zig&sharko
28-04-2016, 22:22
Podalem ramy czasowe III-V wiek bo generalnie interesuje mnie zachod rzymski.nigdzie nie wnosilem tezy, ze antyk skonczyl sie za Odoakra, w 476r Wszystko zalezy co stoi za wypadkowa konca starozytnosci: mentalnie, politycznie, kulturowo czy jak???
Natomiast ces. wschodnie nigdy nie "hellenizowalo" sie bo te ziemie na dlugo przed Konstantynem byly pod wplywem kultury greckiej i orientalnej, a Bizancjum stworzylo tego synteze.

Krwawy_Baron
09-05-2016, 02:24
Podalem ramy czasowe III-V wiek bo generalnie interesuje mnie zachod rzymski.nigdzie nie wnosilem tezy, ze antyk skonczyl sie za Odoakra, w 476r Wszystko zalezy co stoi za wypadkowa konca starozytnosci: mentalnie, politycznie, kulturowo czy jak???
Spokojnie, napisałeś III-V wiek, a z racji tego że Belizariusz dzieje się później to chciałem uzasadnić swoją propozycję - wybacz, jeśli odebrałeś moją wypowiedź jako wywyższanie się


Natomiast ces. wschodnie nigdy nie "hellenizowalo" sie bo te ziemie na dlugo przed Konstantynem byly pod wplywem kultury greckiej i orientalnej, a Bizancjum stworzylo tego synteze.
No zależy jak spojrzymy na to zagadnienie: jeśli idzie o ludność to owszem, Cesarstwo Wschodnie zawsze było greckie ale już administracja państwowa i wojsko coraz bardziej odchodziło od łacińskości ku helleńskości. Odrzucenie przez Herakliusza tytulatury "Cezar August" na rzecz "Basileus Autokrator" to tylko cząstka całego zjawiska.

Wespazjan
14-11-2016, 14:25
Ja polecam powieść Hanny Malewskiej, moim zdaniem nieznanej szerokiemu gremiu czytelników, moim zdaniem nie docenianej, pt. Przemija postać świata. Piękna powieść o upadku królestwa Gotów w Italii. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Co najmniej dorównuje Gravesowi , a może jest nawet lepszą powieścią.

Wespazjan
28-12-2016, 21:05
Oprócz w/w powieści Malewskiej polecam powieść Parnickiego "Aecjusz ostatni Rzymianin". Jeszcze Dietricha "Attyla, bicz boży", te same czasy.

gamer67
28-07-2017, 09:26
Jak dla mnie świetna ksiażka ,,Cycero" Harrisa - ogólnie są trzy tomy powieści ta jest pierwsza
Bohaterem jest młody adwokat, który pragnie zostać konsulem Rzymu.
Polecam, książka jest prześwietna

Bronti
30-07-2017, 19:40
http://lubimyczytac.pl/cykl/1494/wojownik-rzymu

Polecam :)