PDA

Zobacz pełną wersję : Polskie satelity w kosmosie?



WDu
01-01-2010, 18:38
Witam

http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,Pol ... caid=1962c (http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,Polskie-satelity-w-kosmosie-zbadaja-najgoretsze-gwiazdy,wid,11819379,wiadomosc.html?ticaid=1962c)

Mam pare watpliwosci
1) Maly budzet projektu - 14 milionow zlotych.
2) Naukowcy zapowiadaja ze pierwsza z dwoch satelit bedzie wyniesiona na orbite w 2011, a kolejna rok pozniej. Jest to moim zdaniem bardzo watpliwe.

Co Wy o tym myslicie?

Fallen
02-01-2010, 09:54
mogą go zrobić z puszek od konserw. :lol: Budżecik malutki ale jakieś dofinansowanie dostaną.
Tja i może frytki dadzą gratis najwcześniej 2012-2013

nr.uno
02-01-2010, 10:18
A jak oni chcą wynieść tego satelitę w kosmos z takim budżetem :shock: Chyba z procy go wystrzelą, bo 14mln złotych to na waciki nie wystarczy, a co dopiero na wynajęcie Ariane.

George
02-01-2010, 21:21
Lepsze to niż nic :) Takie malutkie satelity to obecnie jedyne czym Polska może zaistnieć w kosmosie (oprócz produkcji pojedynczych podzespołów do większych, międzynarodowych konstrukcji jak ISS) więc projekt jest wart poparcia. Co do budżetu, to może te 14 milionów to tylko koszt budowy satelitów, bez ceny wyniesienia na orbite :?:

Gajusz Feniusz
03-01-2010, 14:57
A jak oni chcą wynieść tego satelitę w kosmos z takim budżetem :shock: Chyba z procy go wystrzelą, bo 14mln złotych to na waciki nie wystarczy, a co dopiero na wynajęcie Ariane.
Taaa... Pewnie wezmą dwa drzewa, przymocują gumę między nimi, naciągną ją i strzelą. A w ramach konsultacji naukowej wezmą dzieciaki z gimnazjum, bo technologię strzelania z procy na lekcjach opanowali już do perfekcji :wink:

Mnie bardziej zastanawia, dlaczego kraj z taką dziurą budżetową jak Polska zajmuje się tego typu badaniami naukowymi. Może i faktycznie wyniki tych badań przyniosą nam chwałę i sławę ale na pewno nie kasę. Lepiej by było zainwestować w jakieś bardziej dochodowe badania.

Dragonit
03-01-2010, 23:41
Może władze myślą, że skoro z dziurą już nic nie da się zrobić, to chociaż warto zaistnieć naukowo :mrgreen: ? Nie powiem, ciekawią mnie te badania, a mały budżet raczej nie spowoduje tragedii finansowej - z drugiej strony też nie wiem, jak oni to wystrzelą. Może Krzynówek wykopnie? Zawsze wali 10 metrów nad bramą, to i na orbitę mu się uda.

Mac
05-01-2010, 15:35
W projekcie uczestniczy ESA. A na LEO Ariane jest w stanie wynieść kilka satelitów, a to jakichś kosmicznych rozmiarów i wagi mieć nie będzie.
Poza tym PW-Sat jest już w fazie budowy wersji ostatecznej.

nr.uno
05-01-2010, 18:11
Mnie bardziej zastanawia, dlaczego kraj z taką dziurą budżetową jak Polska zajmuje się tego typu badaniami naukowymi. Może i faktycznie wyniki tych badań przyniosą nam chwałę i sławę ale na pewno nie kasę. Lepiej by było zainwestować w jakieś bardziej dochodowe badania.

Badania naukowe to akurat ostatnia rzecz, na której powinno się oszczędzać. Przede wszystkim o ile się uda, to jest to zawsze platforma testowa do wdrażanie coraz lepszych technologii i być może komercyjnego zastosowania, które przyniesie już na pewno zyski. Chętnie zabrałbym parę milionów darmozjadom ze związków zawodowych, darmozjadom w rządzie i innym pchłom, które przeżerają ten kraj i dofinansował projekty badawcze. Idealnym przykładem na lekceważenie nauki jest sprawa z niebieskim laserem. Nasi ludzie wynaleźli, nie mieli za co wdrożyć, technologię za psie pieniądze kupili Japończycy i teraz oni będą robić na tym szmal. My za to możemy być dumni, że to nasz pomysł, za który nie dostaniemy już ani grosza.
Dodałbym im więcej budżetu, żeby tego satelitę jeszcze mieli czas dopieścić i wynieść na orbitę w najlepszym terminie.