PDA

Zobacz pełną wersję : Ogólne pytania dotyczące Empire:TW



Strony : [1] 2

Gaius Julius
13-01-2010, 15:11
1. Czy dało by się znieść limity na elitarne jednostki w E:TW? Ponieważ gram Polską i chciałbym wyprodukować więcej niż tylko 10 tych jednostek

a teraz bardzo głupie pytanie...
2. Czy widział ktoś może modzik odblokowujący wszystkie frakcje? Otóż szukałem na twcenter i nie znalazłem (może przeoczyłem?)

kretu19955
13-01-2010, 15:26
1 tak
2. http://www.filefront.com/14479289/startpos.esf/

smikers
13-01-2010, 15:57
A może ktoś napisać jak zwiększyć limit tych jednostek?

Gaius Julius
13-01-2010, 17:20
chyba znieść limity ;)
dołączam się do pytania

kretu19955
13-01-2010, 18:59
Chyba w pliku patch.pack DBEditorem w linijce units_tables kolumna unit_limit(coś takiego)

Lisek
13-01-2010, 19:41
Witam
Oto rozwiązanie twojego problemu:
1. Idz do Twojego \Empire Total War\data\UI
2. Otworz plik Recruitment.lua
3. Znajdz linie:
CampaignUI.LocalisationString ("maximum_permitted_amount_of_this_unit_type_reached")
i wykresl
4. save
5. Teraz mozesz grac i utworzyc nieograniczoną liczbę husarii.
Tak jak napisałem, tak się robi nieograniczoną husarię, co do innych jednostek nie pamiętam, ale chyba trzeba poszukać gdzieś w pobliżu.

Pozdrawiam.

Gaius Julius
13-01-2010, 20:48
:shock: co ty bierzesz <bez urazy> , ale nie ma takiego pliku jak Recruitment.lua 8-)

kretu19955
13-01-2010, 21:23
Lisek be urazy, ale wprowadzasz ludzi w błąd. Ja w pliku ew2.pack(mod) DBEditorem w linijce units_tables zakładałem zakładałem\zdejmowałem limity(w zależności od jednostki), a pliku który podałeś także nie widziałem.

Gaius Julius
14-01-2010, 14:20
...wystarczyło odznaczyć w opcjach "tylko do odczytu" :) dzięki za pomoc

Lisek
14-01-2010, 17:01
Witam.
Ja mam taki folder i dzięki temu nie mam limitów. Nie mam pojęcia dlaczego wy nie macie takiego folderu.
Nie chciałem nikogo wprowadzać w błąd, poprostu już ktoś kiedyś podał taki sposób na forum i u mnie to zadziałało.
Pozdrawiam.

kretu19955
14-01-2010, 17:58
W takim razie przepraszam użytkownika Lisek. Ja sam doszedłem do metody, którą opisałem wyżej, a twojej nawet nie raczyłem sprawdzić. Za pewne obie możliwości są dobre, a ja jak zwykle najpierw powiedziałem, a dopiero później zastanowiłem się nad sensem wypowiedzi.

apcet
16-01-2010, 14:56
Nie znalazłem DBEditora 1.7. Z TWC ściągnąłem wersję 1.8. Programik jest rewelacyjny ale jak można edytować pojawiające się dane?

kretu19955
16-01-2010, 15:24
Można tylko niektóre linijki w niektórych plikach...

apcet
16-01-2010, 15:59
Tak. Masz rację. Właśnie do tego doszedłem.

Newoody
22-12-2010, 18:58
A ja nie mogę edytować tego. Odnalazłem unit_tables, lecz linijka unit_limits nie dopuszcza żadnej zmiany, chyba, że źle obsługuje ten program...

Gaius Julius
26-12-2010, 15:52
bo zaznaczone masz w opcjach "plik tylko do odczytu". Odpalasz ten program i w opcjach musisz to odznaczyć...nie powiem Ci dokładniej bo dawno nie używałem tego programu ;)

25-01-2011, 19:25
Witam, mam zamiar w najbliższej przyszłości zdobyć Empire Total War drogą kupna. Mam odnośnie tej gry duże nadzieje, słyszałem poza tym że po ostatnich patchach gra jest już grywalna.
Oto moje pytania:

1. Jak lepiej kupić ETW? Steam czy sklep
2. Czy kupując grę w sklepie (większa cena) uzyskam jakieś udogodnienia, poza pudełkiem i płytką?
3. Ile trwa pobieranie patchy?

--------------------------------

4. Słyszałem że w grze poprawiono aspekty dyplomatyczne. Czy komputer trzyma się teraz sojuszów itp.?
5. Jeżeli łaska, czy można wymienić wszystkie możliwości dyplomatyczne?(Pomijając sojusz i wypowiedzenie wojny)
6.Słyszałem i widziałem na forum że w grze można przeprowadzić rewolucję, to akurat wiem. Lecz czy komputer jest na tyle inteligentny i zobaczę podczas kampanii rewolucję w AI (Pomijając 13 kolonii -> USA).
7.Jak wygląda kwestia generałów? W dalszym ciągu mamy drzewko rodziny?
8.Podczas przeczesywania forum natknąłem się o napomknienia o nowych agentach - Halkach. Do czego oni służą?

To wszystko, jestem człowiekiem ostrożnym, i wolę się uzyskać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania przed zakupem.

Sareth4
25-01-2011, 19:46
1.Ja kupowałem przez sklep. Nie mam pojęcia czy kupno gry ze steam niesie korzyści jakiekolwiek szczególnie , że zaraz wyjdzie Shogun i już raczej żadnych bonusów do Empire przy kupnie nie dają.
2.Tak jak pisałem wyżej teraz sprzedają już chyba zwykłą edycję.
3.Nie mam pojęcia bo nigdy nie pobierałem wszystkich na raz :lol:
4.Trzyma. I pomaga w wojnach.
5.Wszystkich nie pamiętam , ale oczywiście można :
-zawrzeć umowę handlową
-dać prawo przemarszu przez ziemię jak i takowej zażądać
-poprosić o dołączenie do wojny
-przekazać dar
-przekazać pieniądze jak i ich zażądać
-przekazać technologię jak i jej zażądać
-przekazać region jak i go zażądać
I to chyba wszystko. Napoleon jest trochę w dyplomację bogatszy
6.Rewolucja to jedno, ją można wywołać tylko w stolicy.Można natomiast doprowadzić do buntu w np. Węgrach i jeśli armia rebeliancka zajmie stolicę regionu , wtedy powstaną Węgry.W mojej kampanii powstało dosyć sporo państw np. Kolumbia , Quebec,Meksyk, Węgry i państwo w Kaszmirze , nazwy nie pamiętam.
7.Nie nie mamy. I nie ma już członków rodziny.I nie można dowodzić monarchą jako generałem
8.Hulakach ;) Połączenie szpiega i zabójcy , może infiltrować armię jak i zlikwidować daną osobę bądź też sabotować dany budynek.


Ale generalnie proponuję Ci zakup Napoleona :) Ostatnio będąc w Saturnie w Arkadii w Warszawie widziałem Napoleona za 70 zł. I nie była to promocja ;)

25-01-2011, 19:59
Chyba źle mnie zrozumiałeś w punkcie 6, chodzi mi o to czy AI dokonuje rewolucji bez naszej ingerencji. Np. Grasz imperium osmańskim, posiadasz początkowe tereny a we Francji wybucha rewolucja, zmienia się flaga itp.

A w napoleona grałem i na necie i w singla, ogólnie multiplayer bardziej przypadł mi do gustu. Wolę ,,otwarte" części Total Wara, nie lubię mieć narzuconych celów i ograniczanej mapy. Lubię tworzyć indywidualną historię, a ubolewał mnie fakt że nie mogłem zawrzeć sojuszu z Wielką Brytanią i wspólnie rządzić Europą.

Sareth4
25-01-2011, 20:01
To już zależy od tego jak gra komputer.Jeśli jakaś wroga frakcją zajmie np. Paryż i dodatkowo ustawi najwyższe podatki to prawie oczywiste jest , że będzie z tego rewolucja.

Memnon[pl]
25-01-2011, 20:08
Rewolucje AI sie zdarzaja...Bardzo latwo mozna to zaowazyc u Maratow.Oni chyba za kazdym razem jak gralem w kampanie to mieli rewolucje i zmieniala im sie flaga.

30-01-2011, 17:05
Aby niepotrzebnie nie zaśmiecać forum, dopiszę kilka nowych pytań do tego tematu.
Mianowicie:
1. Oglądając gameplay na Youtube zauważyłem że na kampanii niektóre armie mają potargane (na końcach) flagi. Co to oznacza?
2. Czy można za darmo i legalnie pobrać soundtrack z gry?
3. Jeżeli ktoś ma czas, czy mógłby zrobić(lub skopiować) mapę świata gry(z zaznaczonymi nacjami)? Sądzę iż nie przysłuży się jedynie mnie, lecz całemu forum.

Sareth4
30-01-2011, 17:33
1.Jeżeli jakieś armie poniosły straty w poprzedniej bitwie , wtedy pojawia się taki właśnie sztandar.
2.Nie mam pojęcia , ale na pewno tak.
3.


http://img573.imageshack.us/i/112121.jpg/

06-05-2011, 23:13
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy można grać w empire kampanię na 2 osoby? Przez multiplayera oczywiście, pamiętam że gdy grałem u kuzyna w napoleona była taka możliwość.

Rue
07-05-2011, 06:18
Pewnie że tak.Tu masz linka do bety:
http://www.totalwar.com/empire/beta/

loczek97
13-05-2011, 16:53
Nie da się grać w Multi Kampanię, ta opcja jest dostępna tylko w Napku i Miedieval II.
Da się pobrać soundtrack z tej gry, ale z legalnością mogą być problemy ;D

Aro137
13-05-2011, 17:14
Można grać w multi kampanie wystarczy zarejestrować się na stronie podanej przez Rue. Choć ja zagrałem tylko chwile już wole kampanie multi w Napoleonie ;)

Drattius
15-07-2011, 17:55
Podłączam się do tematu odnośnie pytań.

1. Czy AI oszukuje podczas gry? W sensie czy bierze sobie jednostki z powietrza i nie płaci za ich utrzymanie? Przykład, okroiłem Prusy do Królewca. Prowincja ma mały dochód, handlować też nie mają zbytnio z kim (brak portu). A mimo to w jedną turę mieli pełen garnizon (na początku tylko dwie), a potem zaczęli się po prowincji wylewać. I jakim cudem potrafili jeszcze prowincję odbudowywać/rozbudowywać.

2. Jak anektować swój protektorat tak jak robi to AI bez wypowiadania wojny. Przykład Wielka Brytania i Trzynaście Kolonii.

3. Czy jednostki po za piechotą liniową do czegoś w ogóle się wam przydają? Według mnie są chyba tylko do ozdoby, nie są ani takie super. Ani tym bardziej użyteczne, gdyż ich jest zazwyczaj mało na oddział. Zbyt łatwo ich zalać masą z piechoty liniowej. Podobnie z kawalerią, używam tylko tej z szablami. Bo lansjerzy i husarze padają jak muchy.

Rue
15-07-2011, 19:07
Ad1
Tak.Komp oszukuje.
Ad.3
Moja armia składa się zawsze z jednego genka,2X18-funtówki,1 haubica,1 konna armatka,2-3 lekkie piechoty,1 mortar,2-3 kawaleria i oczywiście 5-6 liniówka.Bez lekkiej jak i kawalerii nie wyobrażam sobie gry.Kawaleria to przede wszystkim do ganiania niedobitków uciekających.Lekka piechota oczywiście do zadań zaczepnych na początku. Potem wkracza liniowa i zamiata.Dragonami obchodzę bokiem i atakuję wrogą art.Tak więc każdy rodzaj jednostek do czegoś mi się przydaje.

Drattius
15-07-2011, 19:33
Dodatkowe pytanie, spróbowałem przed chwilą multiplayera. Loguje się, rozpoczynam grę już pogrywam. A tu po dwóch czy trzech minutach dostaje wiadomość w stylu "you was kicked, no VAC" i coś tam dalej. O co chodzi? Gra jest legalna, kupiona w złotej kolekcji.

Edit: A co do jednostek to zawsze ustawiam piechotę liniową do obrony. Kawaleria na flanki, działa przed piechotą by wykosiły ile się da a potem ucieczka z nimi za piechotę. Manewrowanie i żonglowanie wieloma typami jednostek jest dla mnie potwornie długie, trzeba się mimo wszystko nieźle nagimnastykować. A skoro można to załatwić w bardziej prosty sposób to jakoś nie widzę sensu i zabija to frajdę z gry. :(

Rue
15-07-2011, 20:21
Spróbuj w jednej linii ustawić działa i liniową przy obronie.Działa w środku liniowa po bokach lub na przemian.Lekka piechota przed liniową oczywiście.

Drattius
15-07-2011, 20:31
Pytanie odnośnie rebeliantów. Jeśli odbiję Saksonię z rąk Prusaków i dojdzie w tej prowincji do buntu. To rebelianci będą Prusakami czy Saksończykami? Bo nie lubię za dużych podbojów, a wolę tworzyć protektoraty w Niemczech, a rzadko który przeżywa ekspansję Austrii i Francji.

Edit: Co do oszukiwania przez AI, czy cała gra na tym polega? Jeśli ustawię wszystko na najłatwiejszy, to gra dalej będzie brała na mapie strategicznej jednostki z powietrza? Czy w końcu zacznie używać PRAWDZIWYCH zasobów jakie ma w postaci podatków i szlaków handlowych.

Rue
15-07-2011, 21:00
Rebelianci będą Saksończykami i powstanie nowe państwo-Saksonia.

Aro137
15-07-2011, 21:13
Edit: Co do oszukiwania przez AI, czy cała gra na tym polega? Jeśli ustawię wszystko na najłatwiejszy, to gra dalej będzie brała na mapie strategicznej jednostki z powietrza? Czy w końcu zacznie używać PRAWDZIWYCH zasobów jakie ma w postaci podatków i szlaków handlowych.

Tak, powinno być realistycznie, ale co tam przynajmniej wojna będzie się toczyło nieco dłużej ;)

Drattius
16-07-2011, 01:28
Od siebie dodam, że pobierając patche KONIECZNIE sprawdź w opcjach czy masz ustawioną lokalizację na: Polska. Bo domyślnie miałem Niemcy i kosmicznie długo się pobierało do czasu, aż nie przestawiłem. :P

Nheero
21-07-2011, 10:19
Witam wszystkich! Mam parę pytań odnośnie E:TW :
1. Gra ma chyba określone ramy czasowe po przekroczeniu których następuje koniec gry. Da się to modem/plikiem/edycją pliku zmienić, żeby można było grać aż do np. 5000 roku? :D
2. W bitwie lądowej nie mogłem poruszać artylerią... Źle coś robię, czy jest to niemożliwe? Jeśli niemożliwe to można to jakoś "naprawić"?

Rue
21-07-2011, 10:27
Długa kampania trwa od 1700 do 1799 roku.Potem dalej możesz grać bez problemu.Co do artylerii to może używałeś nieruchomej tj.rakiety,moździerze lub ciężka armata.Możliwość poruszania mają armaty które mają konne wózki.

Nheero
21-07-2011, 10:29
Aha, rzeczywiście koni przy artylerii nie widziałem :) . Dzięki, temat do zamknięcia

Lisek
21-07-2011, 10:31
Witam.

Ramy czasowe gry dotyczą tylko warunków zwycięstwa. Po ich spełnieniu (lub nie) można grać dalej ile tylko się chce.

Nie wszystkie armaty mają zdolność poruszania się po polu bitwy. Można to zobaczyć w ich opisie.

Pozdrawiam.

edit: byłeś szybszy Rue ;)

21-07-2011, 10:32
Mozna tez zmienic ilosc tur na rok :)

http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=240167

Nheero
21-07-2011, 10:40
O, to pomoże :P . Jeszcze jedno, zobaczyłem w necie, że daaawno temu przy zakupieniu pre-ordera dostawało się jakieś jednostki... To prawda?

Rue
21-07-2011, 10:49
Tak to było przy zakupie edycji specjalnej.Dostawało się dodatkowych pięć jednostek-Special Forces Units.Możesz tez dokupić dostępne dlc: Elite Units of the West, The Warpath Campaign, Elite Units of America, Elite Units of the East.Dostępne na steamie.

Nheero
21-07-2011, 11:08
Hah, 13 zł na parę jednostek :D. To sama gra mnie wyniosła 70... Wolę jednak pograć bez tych jednostek w multiplayera ;]

Rue
21-07-2011, 11:13
Empire: Total War™ - Elite Units of the East
1,99€
Empire: Total War™ - Elite Units of America
1,99€
Empire: Total War™ - The Warpath Campaign
6,99€
Empire: Total War™ - Elite Units of the West
1,99€
Empire: Total War™ - Special Forces Units & Bonus Content
1,99

Nheero
21-07-2011, 11:58
A co należy zrobić, abym mógł rekrutować więcej niż 10 jednostek Husarii?

Lisek
21-07-2011, 13:00
Witam.

Gdzieś był taki temat w którym była o tym mowa. Ja mam pewien sposób, ale u niektórych on nie działa, sprawdź jak będzie u ciebie:

1. Idz do Twojego \Empire Total War\data\UI
2. Otworz plik Recruitment.lua
3. Znajdz linie:
CampaignUI.LocalisationString ("maximum_permitted_amount_of_this_unit_type_reached")
i wykresl
4. save
5. Teraz mozesz grac i utworzyc nie ograniczona liczbe winged hussars

Nheero
21-07-2011, 13:25
Niestety, nie mam takiego pliku

21-07-2011, 14:26
Potwierdzam ze nie ma...

Lisek
21-07-2011, 15:01
No cóż, innego sposobu nie znam. Właśnie problemem jest brak pliku Recruitment.lua
U mnie to działało (od razu po premierze), ale potem odinstalowałem E:TW, zainstalowałem ponownie po półtora roku i ... pliku nie było.
Nie mam pojęcia co się mogło stać.

edit!!!!!!!!

Coś jednak znalazłem: w pliku ew2.pack(mod) nanieś zmiany DBEditorem w linijce units_tables. Dzięki temu można zdejmować limity.
Przeczytajcie pierwszą stronę tematu :lol: .
Może to pomoże ;) .

edit2:
Świetną rzecz wygrzebałeś Rue!

Rue
21-07-2011, 15:06
A co należy zrobić, abym mógł rekrutować więcej niż 10 jednostek Husarii?
Spróbuj DB Editorem.
[spoiler:ahjfn2hj]
W tym poradniku postaram się czytelnie rozszyfrować dla Was plik unit_tables. Szczególnie przydatne dla osób początkujących.
Do zmian w plikach DB szczególnie polecam DB EDITOR, doskonały do wszelkich zmian.

Idźmy więc po kolei:

Unit ID: Nazwa, po której gra rozpoznaje jednostkę,
Screen Name: Ta kolumna jest dość ciekawa, bo na nic nie wpływa? Wpisana jest tu nazwa jednostki, widziana w grze, nie ma jednak na nic żadnego wpływu. Panowie z CA stworzyli ją po prostu dla wygody.
Category: Określa kategorię jednostki.
Unit Class: Określa klasę jednostki. Odpowiada za nazwę klasy, która w czasie gry pojawia się w nawiasie, na przykład: (Grenadierzy), (Piechota Liniowa). Odpowiada również za specjalne zdolności przyznawane jednostce.
MP cost early
MP cost late
Turns to Build
Trzy powyższe jasne?
Cost
Upkeep
Dwa powyższe dotyczą kampani.
Campaign Map movement points: Punktty ruchu na mapie. W vanilli wygląda to tak: artyleria: 22, piechota: 24, kawaleria: 28, statki: 73-83
Unkown3: Musi być ustawione na True.
Unkown4: Prawdopodobnie odpowiada za głos jednostki... Niepewne.
Unit Icon Path: nazwa ui jednostki. W dziale UI wygląda to tak:

ui/units/icons/<nazwa>.tga and .../<nazwa>_mask.tga
Unit Info pic Path: Podobnie jak powyżej, tylko, że o obrazku z karty jednostki.
ui/units/icons/<nazwa>.tga and .../<nazwa>_mask.tga
Localisation Key: Podobnie jak powyżej, określa nazwę ścieżki do nazwy jednostki i opisów.

text/localisation.loc/unit_description_texts_long_description_text_<nazwa>
Długi opis jednostki.

text/localisation.loc/units_on_screen_name_<Unit ID>
Nazwa jednostki.
Region ID Ref: Określa region, w jakim jednostka jest dostepna, np. poland_home_regions dla husarii.
Unit Limit: Dotyczy kampani. Liczba 0 oznacza brak limitu.
Multiplayer Category
Early Aviability
Dwa powyżej jasne?
unkown8: Ma wpływ na występowanie jednostki we wczesnym okresie, do końca nie wiem jak.
Late Aviability
Jasne?
unkown9: Powinno być 0, z wyjątkiem niektórych okrętów. Nic więcej na ten temat nie wiadomo.
Garrison Aviability: Określa, czy jednostka pojawia się w czasie oblężenia miasta.
MP Unit Limit Tak samo jak wcześniej, tylko, że dla MP.[/spoiler:ahjfn2hj]
Tu masz link do DBEditora:
https://sourceforge.net/projects/etw-mo ... p/download (https://sourceforge.net/projects/etw-mod-tools/files/DBEditor/DBEditor_1-8.zip/download)

Drattius
21-07-2011, 17:23
O, to pomoże :P . Jeszcze jedno, zobaczyłem w necie, że daaawno temu przy zakupieniu pre-ordera dostawało się jakieś jednostki... To prawda?

Te jednostki są w którymś z addonów? Czy nie zostały udostępnione potem np w Złotej Kolekcji?

Nheero
21-07-2011, 18:22
Nie mam pojęcia, ale te jednostki to dodatkowe 200 mb... A mnie już krew zalewa. Gram sobie RON'em i w czasie bitew zwykle w krótkim czasie gra wywala do pulpitu z komunikatem : Program etc. etc. przestał działać. Mam najnowszego patcha pobranego przez steama. Co do tego Editora to nie mogę zmienić nic w kolumnie :D. Jak ustawiam zero na pasku to idzie dla wszystkich jednostek, ale pliku nie da się zapisać, bo przycisk Save jest nieaktywny

Rue
21-07-2011, 19:28
O, to pomoże :P . Jeszcze jedno, zobaczyłem w necie, że daaawno temu przy zakupieniu pre-ordera dostawało się jakieś jednostki... To prawda?

Te jednostki są w którymś z addonów? Czy nie zostały udostępnione potem np w Złotej Kolekcji?
Na steamie jest pakiet który zawiera te jednostki za 30 euro.
http://store.steampowered.com/sub/6301/

Drattius
21-07-2011, 19:39
O, to pomoże :P . Jeszcze jedno, zobaczyłem w necie, że daaawno temu przy zakupieniu pre-ordera dostawało się jakieś jednostki... To prawda?

Te jednostki są w którymś z addonów? Czy nie zostały udostępnione potem np w Złotej Kolekcji?
Na steamie jest pakiet który zawiera te jednostki za 30 euro.
http://store.steampowered.com/sub/6301/

Czyli wszystko to samo co jest w Złotej Kolekcji w okolicy 100 zł i można powąchać chociaż pudełko. ;)

Hetman Różyński
23-07-2011, 19:23
Witam. To mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość. Zarejestrowałem się tutaj, gdyż nurtuje mnie kilka kwestii odnośnie Empire Total war.
Czy istnieje mod, w którym oddział piechoty liniowej może strzelać z dwóch szeregów: jeden kuca, drugi stoi jednocześnie, jak w czworoboku. Spodobało mi się to w filmie "sługa Dwóch Panów".
Czy istnieje mod ze zwiększona ilością prowincji?
Jakim cudem w czasie mojej kampanii 3 oddziały: 2 artylerii i jeden grenadierów został powiększony? Miały po 115 żołnierzy.
Czy obsługa artylerii może mieć lontownice
Czy husaria może mieć kopie?
Czy istnieje mod,w którym można kierować protektoratami? Kurlandia i Saksonia to najsłabsze z państw,a fajnie byłoby dowodzić ich armiami
Czy da się wydłużyć okres jednego roku?
Gdzie są pliki z grą? w zakładce "steam" w moim komputerze ich nie ma, tylko ikona gry
Na razie to tyle. Może sobie przypomnę resztę ;)
Pozdrawiam

Sareth4
23-07-2011, 19:33
Witam. Jako , że to Twój pierwszy post to Ci daruje ;) Ale jak poszukasz na forum w tym dziale jest kilka tematów z pytaniami , w nich powinieneś szukac odpowiedzi i zadac swe pytania. Zaraz przeniose temat.


Z tego co wiem to :

1. Wydaje mi się , że to nie możliwe. 3 szeregi to maksimum i minimum.
2.Raczej nie i tak jest ich dosyc sporo jak na serie TW( licząc łącznie )
3.Nie wiem
4.Ktoś chyba robił jakiegoś mini modzika , w którym husaria miała jakieś kopie a nie te durne patyki. Ale to musisz poszukac na forum.
5.Na 99 % nie.
6.Nie jestem pewien , prawdopodobnie tak , musisz poszukac.
7.Nie jestem w domu tym samym dokładnie nie sprawdze - ale musisz wejsc w Użytkownicy/Ty(Twoja nazwa użytkownika)/The Creative Assembly i tam już wybierasz grę. Z tego co pamiętam musisz odkryc jakiś folder żeby się tam dostac , ale nie jestem pewny , nie będe pisał głupot.

23-07-2011, 19:39
Link do programu ze zwiekszeniem ilosci tur na rok : http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=240167

Sareth, dobijasz mnie...mialem napisane odpowiedzi do kazdego jego pytania, a ty przeniosles temat i...

Sareth4
23-07-2011, 19:40
Wybacz 8-)

Pozwoliłem sobie przykleic wątek tym samym jeśli ktokolwiek ma jakieś pytania związane z Empire powinien napisac o nich tutaj.

Hetman Różyński
23-07-2011, 19:50
Łukaszu, domyślam się, iż Twoje odpowiedzi nie były by wielce pokrzepiająca :(

Rue
23-07-2011, 20:28
1.Czy istnieje mod, w którym oddział piechoty liniowej może strzelać z dwóch szeregów: jeden kuca, drugi stoi jednocześnie, jak w czworoboku. Spodobało mi się to w filmie "sługa Dwóch Panów".
Czy istnieje mod ze zwiększona ilością prowincji?
2.Czy istnieje mod,w którym można kierować protektoratami? Kurlandia i Saksonia to najsłabsze z państw,a fajnie byłoby dowodzić ich armiami
3.Gdzie są pliki z grą? w zakładce "steam" w moim komputerze ich nie ma, tylko ikona gry

1.Ustaw piechotę liniową w dwóch szeregach.
2.Nie spotkałem się z czymś takim.
3.Repki i sejwy znajdują się w dysk\user\AppData\Roaming\The Creative Assembly\Empire
W opcjach folderów i udostępniania musisz mieć odznaczone pokarz ukryte foldery i pliki .

Drattius
23-07-2011, 22:07
Czy w Empire Total War są jakieś późniejsze okresy rozpoczęcia gry niż 1700? I jak je odblokować?

23-07-2011, 22:25
Obilo mi sie o uszy ze trzeba zamienic jakis plik i kampania rozpoczyna sie w roku 1783. Pozwala nam grac krajami, takimi jak USA itp. Poszukaj troche na TW Center.

Drattius
23-07-2011, 22:43
Pytanie zadaje tutaj dlatego, że ciężko odpowiedź na nie wyszukać. Czy to przez forumową wyszukiwarkę czy też przez google w języku polskim lub angielskim. Zazwyczaj dostaję tonę tematów śmieci.

A co do tego co napisałeś, nie chodzi Ci czasem o scenariusz Drogi do Niepodległości? Ja mam na myśli Wielką Kampanię, bo pisze "wybierz kraj i rok rozpoczęcia" domyślnie jest 1700, ale nie można zmienić roku. :P

Asuryan
23-07-2011, 23:47
Ten mod - http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=350349 - pozwala grać wszystkimi frakcjami (także protektoratami) w kampanię normalną, jak i w tą czwartą z Drogi do Niepodległości. W kampanii późnej jest większy wybór grywalnych nacji (dochodzą wszystkie frakcje emergent typu Węgry, Irlandia, etc), choć brak kilku z wczesnej kampanii (np piratów).

Drattius
24-07-2011, 00:20
Zależy mi tylko na grze Polską w późniejszym okresie. Co trzeba zrobić? Wygrać kampanię, dobić 1750? 1799? Czy coś innego? :P Jeżeli jest taka możliwość BEZ UŻYWANIA MODÓW.

24-07-2011, 08:16
Drattius, nie chodzi mi o Epilog. Kiedys czytalem na TW Center, ze trzeba zamienic plik z Epiloga na Wielką Kampanie i mozna grac Norwegia itp

Asuryan, a w tym modzie mozna grac potem w podstawowe Empire? I jesli dobrze widze to mod jest po angielsku?

Hetman Różyński
24-07-2011, 12:41
1.Ustaw piechotę liniową w dwóch szeregach
Chodzi mi o równoczesny ostrzał z szeregu kucające i stojącego jak w czworoboku. Bardzo mi się to spodobało: http://www.youtube.com/watch?v=esMhRIpxhSQ Minuta 4:45. To chyba teoretycznie jest możliwe, skoro istnieje już taka animacja.

Kolejne pytanie:
W medievalu II powstawały mody, w których było dwukrotnie więcej prowincji. Czemu nie można tak zrobić tutaj?
Czy wróg zna jakiś inny szyk po za linią? Niezależnie od tego ila ma jednostek, zawsze jego siły są rozciągnięte. To trochę denerwujące.
Czy mieszkańcy z rusznicami wliczani są w populację?
Czy armia stacjonująca w mieście liczy się przy wypłacaniu żołdu jako: "straż miejska"?
Czy to bug, że mogę rekrutować gwardie generalskie w miastach?
Czy im więcej generałów, tym większe morale wojska?

24-07-2011, 13:26
Ten film nie jest realistyczny...z takiej odleglosci sie nie zabijali (troche dalej powinni stac...) I czekac az przeciwnik sam wykona ,,egzekucje"? Dziwne, widac ze ruskie go robili. Te strzelanie z 2 szeregów nie jest mozliwe w Empire. Jak tak nie lubisz ostrzalu szeregami to polecam ci mod European Wars.
Wróg rozciąga swoje sily, poniewaz próbuje cie od flanki zaatakowac ;P Farta masz ze ci sie tak przytrafia... mi zawsze ustawia sie w 3 szeregach... Gdy sie rozciąga to potem traci czas na powrót do szeregu.

Asuryan
24-07-2011, 13:56
Zależy mi tylko na grze Polską w późniejszym okresie. Co trzeba zrobić? Wygrać kampanię, dobić 1750? 1799? Czy coś innego? :P Jeżeli jest taka możliwość BEZ UŻYWANIA MODÓW.
Nie ma takiej możliwości. Bez używania modów, czy tworzenia własnego, można grać tylko tym co jest oferowane na samym początku - czyli głównymi (major) nacjami oprócz Wielkich Mogołów od 1700r i Trzynastoma Koloniami/USA w 4 kampaniach Drogi do Niepodległości + ewentualnie Indianami w dodatku Na Wojennej Ścieżce (nie pamiętam od którego roku).


Asuryan, a w tym modzie mozna grac potem w podstawowe Empire? I jesli dobrze widze to mod jest po angielsku?
Tak i tak. Po wgraniu moda można grać w niego lub w podstawowe empire - po skończeniu gry w moda przywracane są za każdym razem ustawienia z vanilli.

Sareth4
24-07-2011, 14:37
Kolejne pytanie:
W medievalu II powstawały mody, w których było dwukrotnie więcej prowincji. Czemu nie można tak zrobić tutaj?
Czy wróg zna jakiś inny szyk po za linią? Niezależnie od tego ila ma jednostek, zawsze jego siły są rozciągnięte. To trochę denerwujące.
Czy mieszkańcy z rusznicami wliczani są w populację?
Czy armia stacjonująca w mieście liczy się przy wypłacaniu żołdu jako: "straż miejska"?
Czy to bug, że mogę rekrutować gwardie generalskie w miastach?
Czy im więcej generałów, tym większe morale wojska?

1.Na takie pytanie nie ma odpowiedzi. Zapytaj się moderów czemu nie zrobili :roll:
2.No cóż ... inteligencja komputera w tej grze nie powala. Bo rozumiem , że mówisz o kompletnym , maksymalnym rozciągnięciu ? Jeśli masz na myśli zwykłe 3 szeregi to po prostu jest to najlepsza formacja do ostrzału. Ani razu nie widziałem , żeby AI atakowało w kolumnie bagnetami.
3.Nie mam pojęcia.
4.Tego również nie wiem , nie grałem dawno w empire , najedz kursorem na jednostkę , która stacjonuje w mieście , może się pojawi coś ciekawego.
5.Dlaczego ma byc bugiem ?
6.Nie natomiast oczywiście im lepszy generał tym większe morale. Zaletą trzymania więcej niż jednego generała w armii jest to , że obydwaj wspierają swoich żołnierzy. Można tym samym jednego ustawic na lewej flance , drugiego na prawej , a nie latac jednym wszerz i narazac się na kulę.

24-07-2011, 15:50
Asuryan, naprawde fajny mod tylko czemu moge grac tylko Colombia?

Asuryan
24-07-2011, 19:30
Pewno dlatego, że tylko ją zaznaczyłeś w late campaign, zamiast "all emergent fractions playable". A może dlatego, że nie wgrałeś moda na polską wersję językową Empire i się nawzajem gryzą. Nie wiem, ja w tym modzie mogę grać każdą nacją (ale instalowałem moda na angielskojęzyczną podstawkę). A tak poza tym to może przestańmy offtopować. Ani to odpowiedni temat, ani nawet dział do zadawania takich pytań.

rojbert82
28-07-2011, 20:03
jestem początkującym graczem i nie wiem jak sformować piechotę , strzela tylko pierwszy szereg a reszta ludków z tyłu stoi i nie strzela na filmikach widziałem jak ci styłu się zamieniają z pierwszymi i na przemian strzelają i ładują broń jak to zrobić ?

Sareth4
28-07-2011, 20:42
Musisz odblokować odpowiednią technologię , a jeśli grasz Maratami to nic nie poradzisz - u nich strzela tylko pierwszy szereg.

Temat przenosze do ogólnych pytań o Empire w dziale Arsenał

Rue
28-07-2011, 21:01
Uściślę że chodzi o technologię wojskową ostrzał szeregami (fire by rank).

Musisz opracować odpowiednią technologię wojskową czyli "Fire and Advance"(strzela pierwszy szereg,klęka,ładuje muszkiety,drugi przechodzi do przodu i strzela itd).Ostrzał ten jest dostępny tylko dla pieszej gwardii i grenadierów ale mogę się mylić.

Annoyer13
29-07-2011, 22:18
Witam, w jaki sposób mogę wezwać sojusznika na pomoc?

30-07-2011, 13:07
Jak wywolasz wojne to mozesz wezwac sojuszników. Jesli chodzi ci o to by przyszedl pod Moskwe np z wojskiem to nie da rady chyba.

Elivion
30-07-2011, 15:14
Ale często jest tak że jak widzą że jak idziesz na jakieś miasto z wojskiem to czasami idą za tobą lub stoją już w pobliżu.

Annoyer13
30-07-2011, 15:30
Hmm, wywołując wojnę wybieram sojuszników, zająłem w ten sposób sporo krajów, jednak przy żadnym ataku ani obronie mnie nie wspomogli. Myślałem, że podczas wojny można ich jakoś konkretniej wezwać do walki.

Elivion
30-07-2011, 15:37
No bo twoi sojusznicy może są za daleko od twojego wroga, oni wychodzą często z poza swoich granic jak twój wróg jest przy ich granicach, np ja grałem Polską miałem sojusz z Austrią i biłem z nimi Prusy to oni mi pomagali nie raz.

30-07-2011, 15:38
Najlepiej ma Austria, poniewaz Bawaria zawsze ci pomoze w oblezeniu miasta. Grajac RON'em Rosjanie nie beda maszerowac 1/4 mapy aby zaatakowac Berlin... Taka glupota komputera :P

Elivion
30-07-2011, 15:39
Dokładnie

Tofik
15-08-2011, 15:16
Gram Wielką Brytanią, podbiłem Paryż i mam nieazadowolenie sięgające -20 przy obydwu klasach. Gdy zwolnię prowincję z podatków niezadowolenie sięga -11-13. Jak zmniejszyć opór wobec najeźdźccy (chyba tak to się nazywa), bo co chwila mam listy z żądaniami i bunty.

Rue
15-08-2011, 15:19
Buduj budynki poprawiające zadowolenie mieszkańców(domy uciech).Utrzymuj duży garnizon w Paryżu najlepiej z dragonów.Pamiętaj że szkoły też obniżają zadowolenie.

maryjan1001
16-08-2011, 14:58
jesli angolami podbiłeś Francje-i chcesz ją utrzymać to musisz protestantyzm wprowadzać.

Cymberkaj
19-08-2011, 12:03
Mam pewne pytania. Zamierzam sobie przez Steam zakupić elitarne jednostki wszelkiego typu (i West, i East i Amierica) oraz Warpath Campaign. Przeliczyłem już sobie, ile to będzie w PLN z tych Euro, ale wciąż mam pewne pytania.

Czy jeżeli to sobie kupię, to zatną się moje dotychczasowe zapisy stanów gier czy też nowości bezproblemowo się do nich wkleją? I jeszcze jedno: zamierzam to zrobić przez funkcję PaySafeCard. Cena łączna to 14,95 Euro, czyli około 62-63 zł. Czy jak kupię kody w złotówkach, to bezproblemowo zostaną one przeliczone przez Steam na Euro?

Rue
19-08-2011, 12:46
Czy jeżeli to sobie kupię, to zatną się moje dotychczasowe zapisy stanów gier czy też nowości bezproblemowo się do nich wkleją?
Z tym jest różnie.Grając W.Brytanią kampanię dokupiłem Elite Units of America.Mogłem rekrutować wszystkie jednostki dostępne w tym DLC oprócz jednej-Brunszwiccy dragoni.Spełniłem warunki(koszary w Anglii) i nie miałem możliwości rekrutować tej jednostki.Myślałem że to jakiś bug więc zburzyłem koszary i wybudowałem na nowo.I nic.Jak nie było tak nie ma.Musiałem zaczynać kampanię od nowa.

Edit.
W PaySafeCard zapewne masz możliwość zapłaty w złotówkach jak i euro.Przeliczy ci wg aktualnego kursu euro.

Cymberkaj
19-08-2011, 13:22
No cóż, i tak ja już kończę tą moją obecną kampanię i mam już 2/3 świata, więc w sumie nic się nie stanie-taka gra i tak jest już nudna :roll: . W każdym razie dzięki.

d4rK
22-08-2011, 08:00
witam mam pytanie niedawno przesiadłem się z Medievala 2 na empire i mam pytanie jak zajmuje miasto to jest modyfikator porządku publicznego opór wobec okupanta można sobie z nim jakoś radzić sprawnie inny metodami niż wyłączenie z podatków i trzymanie duże garnizonu ??

Pampa
22-08-2011, 09:40
Budowanie domów uciech, niszczenie akademii, podatki, nawracanie na swoją wiarę, garnizon, to chyba wszystko.

Cymberkaj
22-08-2011, 17:10
Nie bój się też buntów, bo w przeciwieństwie do poprzednich części, tutaj armia buntowników nie wypiera automatycznie z miasta, tylko pojawia się poza miastem i dopiero po kilku turach szturmuje miasto. Zdecydowanie najgorzej jest z buntami w zdobytych stolicach jakichś frakcji, ale w pomniejszych regionach aż tak drastycznego zadowolenia już na szczęście nie ma.

Burn.
03-09-2011, 16:49
Witam. To mój pierwszy post na forum :)

To tak:
1.Czy w Empire można komuś zaproponawać coś w rodzaju unii? (Kiedy grałem Francją dostałem takie zadanie jeśli przyłącze ileś teranów to Luizjana do mnie dołączy)
2.Co daje protektorat? Oprócz tego, że trzeba dane państwo bronić to ono daje nam jakąś danine czy coś?

Aro137
03-09-2011, 17:09
Witamy na forum :D

1. Można zawierać sojusze, a co do łączenia się to mogą tylko 3 kraje. Francja, Hiszpania i Anglia mają kolonie w Ameryce które są naszymi protektoratami. Dostajemy zadanie typu zajęcia kilku prowincji po czym protektorat się do nas dołącza.

2. Tak, daje 50 % dochodów i pomaga w wojnie, o ile się ruszą :lol:

Cymberkaj
03-09-2011, 17:22
Protektorat ZAWSZE musi nam pomóc w wojnie (o ile użyjemy opcję "Wezwij sojuszników")-inni sojusznicy mogą z sobie tylko znanych powodów czasem odmówić, ale protektorat nigdy.

Ogólnie dobrze jest robić protektoraty z tych państw, które raczej nieprędko uda nam się podbić-z oczywistych względów.

okaesiak
03-09-2011, 18:17
A ja jestem zdania że warto robić jak najwięcej protektoratów. Jest lepszy klimat i dodatkowo jak jakaś biedna prowincja jest stolicą państwa, to to państwo i tak jest w stanie wyciągnąć z niej jak najwięcej (chociażby lepszy pałac). Dochody z protektoratu mogą być wcale nie gorsze niż gdy sami posiadamy tę prowincję.

Burn.
03-09-2011, 20:01
Czy da się zmniejszyć podatki (lub zwiększyć) tylko w danym regionie czy zwieksza się we w szystkich :?:

Rue
03-09-2011, 20:52
Regulujesz podatki tylko dla całego regionu tj.Ameryki,Europy i Indii.Każdy kontynent oddzielnie.

Cymberkaj
06-09-2011, 17:15
Mam pewne pytanie odnośnie dochodu. Co właściwie składa się na dochody "Inne"? Co prawda pisze, że zapłaty dyplomatyczne i zapłaty z protektoratów, ale "inne" dochody +3000 ma już na starcie każde państwo, nawet bez protektoratu. Ponadto dla testu porzuciłem pewien dotychczasowy protektorat-"inne dochody" w ogóle się nie zmieniły.

To w końcu co się na nie składa? To tylko taka startowa premia na zawsze i nic więcej? To gdzie w takim razie są w końcu opłaty z protektoratów? Może inaczej to sformułuję -czy one w ogóle są jakoś uwzględniane?

EDIT.
Przeprowadziłem jeszcze parę testów i już raczej wszystko jasne-to bug. Gdy zdradzimy protektorat, komputer nadal myśli, że to nasz protektorat, więc nadal dostajemy te pół dochodu-choć nie wiem, czy jednocześnie odejmując byłemu protektoratowi, czy może bierze się to "znikąd"-oczywiście tylko do momentu, kiedy była frakcja protektoratowa przestaje istnieć. Gdy dla testu włączyłem kampanię RP, Saksonia padła i od razu kilka setek w "innych" spadło. Co się zaś tyczy tych 3000, to chyba faktycznie stała premia, bo grając frakcjami mającymi protektoraty ów 3000-czny dochód z "innych" co turę się zwiększa, a grając całą resztą już nie-jest stały.

Tak więc problem już raczej nieaktualny-ot, drobny i niepozorny błąd, który jakoś przedarł się przez te wszystkie dotychczasowe patche.

Rue
09-09-2011, 11:31
Czy zdarzyło wam się aby Imperium Mongołów powstało po upadku?Jeśli tak to w jakim regionie?

maryjan1001
09-09-2011, 13:16
Ofcorse
zawsze gdy magluje Maratów-niszcze ich prowincje i oddaje indiańcom to Imperium Mogołów odradza sie w środkowych Indiach koło prowincji Pendżab.

SKOBRA123
13-09-2011, 19:03
Czy dlc special force and bonus conect to jednostki z edycji specjalnej i pre-order.

Rue
13-09-2011, 20:14
Tak z edycji specjalnej.Dostępne są w GOTY.

Cymberkaj
14-09-2011, 16:11
Ściągnąłem sobie moda odblokowywującego wszystkie frakcje, ale zauważyłem coś dziwnego-można zawierać sojusze z czyimiś protektoratami! A to może dosyć skomplikować dyplomację...

Jak można temu zaradzić? Da się to jakoś naprawić, czy trzeba instalować Empire od nowa?

14-09-2011, 21:29
To nie zawiązuj z protektoratami sojuszu i po problemie... I tak się to przydaje w Ameryce. Jesteś np. Francuzami i masz sojusz z koloniami brytyjskimi i wywołasz wojnę Brytanii to wiadomo że będziesz sam...

Cymberkaj
15-09-2011, 14:14
Hech... Chodzi o to, że to komputer będzie teraz mógł zawiązywać takie sojusze. I właśnie np. grając właśnie Brytanią może dojść do sytuacji przez ciebie opisaną...

Matatjahu
23-09-2011, 17:07
A ja mam pytanko takowe, (nie namawiajcie na NTW bo idę po kolei) czy jest jakaś wersja ETW zawierająca wszystkie te tam, lux jednostki, kampanije, dodatki, etc. tak jak mamy Medka II z patchami, dodatkami...(platynowa kolekcya) no i jak się zwie?

Rue
23-09-2011, 17:17
Masz na steamie ETW+NTW Game of the Year za 14.99 euro lub w Mega lub Total War Mega Pack za 17 euro.W tym drugim masz dodatkowo MTW II i RTW.
W GOTY masz wszystkie dostępne DLC dla Empire w Mega Packu też.

http://store.steampowered.com/sub/6301/

http://store.steampowered.com/sub/11657/
lub na gram.pl
http://www.gram.pl/sklep/pc/empire-tota ... ar-edition (http://www.gram.pl/sklep/pc/empire-total-war-napoleon-total-war-game-of-the-year-edition)

Aro137
24-09-2011, 23:05
Kupuj ten pakiet ^^ Jedynie co to brakuje jednostek z wersji kolekcjonerskiej NTW.

yankee
25-09-2011, 18:13
A ja mam pytanie dotyczące tego jak podbić szpitalników? Otóż nie wiem czemu, ale nie mogę wyrzucić ze statku moich oddziałów.

Aro137
25-09-2011, 19:51
Na małe wysepki jest trudno wysadzić desant, zbugowane to jest. A szpitalnicy mają jakaś florę która blokuje ? Próbuj wysadzić tam gdzie jest najwięcej miejsca.

maryjan1001
25-09-2011, 21:46
Jak mają flote we swoim porcie to z desantu dupa.Czeba wciągnąć ich flote w zasadzke.podpływasz jednym brygiem,a całą flote podstawiasz jako drugą doączającom sie do bitwy.i po fylypku...

yarpen
26-09-2011, 11:04
Mojego Empire'a zakupiłem zaraz po premierze i od razu mnie odrzuciło :( za to wróciłem do Medieval'a 2. Teraz bym w końcu pograł w E (tak wiem, trochę czasu mi to zajęło)
Czy ktoś może napisać, czy łaty jakie do tej pory wyszły zmieniły znacznie rozgrywkę ? Walki morskie (sterowanie), dyplomacja itp ?
W końcu przydało by się pograć ale nie chcę znowu się odbić. Może od razu wgrać moda - jakieś sugestie?

Cymberkaj
26-09-2011, 15:05
Nie bój, się, teraz Empire jest naprawiony i spatchowany do ostatniej łatki. Oprócz naprawienia wszystkich bugów z dnia premiery, po raz pierwszy w serii komputer stosuje inteligentną dyplomację. Gdy zadajemy mu miażdżącą klęskę w polu, od razu śle oferty pokoju w których nic od nas nie wymaga, a sam daje co nieco dla przekonania, płaci (tak, tak, dobrze przeczytałeś :) , PŁACI) za pokój w katastrofalnej sytuacji... Ponadto gdy komputer chce coś od nas (technologia, jakiś konkretny region), ale oprócz tego czegoś nie zależy mu na wojnie z nami, to najpierw próbuje to zdobyć pokojowo poprzez oferty np. wymiany regionów lub technologii, a dopiero w ostateczności-widząc że dyplomacją nic nie wskóra-dopiero wtedy atakuje. Ponadto jedno nasze sprostowanie w ofercie dyplomatycznej już nie rujnuje całych pertraktacji. Dla przykładu miałem wojnę z Holandią którą raczej przegrywałem. Na szczęście oni mimo swych powodzeń także byli tym zmęczeni i zresztą zajęci gdzieś indziej. W pewnym momencie zaproponowali mi pokój, żądając 10k odszkodowania. Zaproponowałem spadek do 4k... i zgodzili się!

Niestety patche nadal nie wprowadziły żadnych nowych jednostek, ale za to wyszły serie płatnych minidodatków w formie DLC, które dodają do gry (kupione razem) łącznie 50 nowych, już porządnie zróżnicowanych jednostek. Ponieważ zaś te nowe jednostki doszły w wyniku oficjalnych minidodatków twórców, można je bez problemu używać także w bitwach online-pod warunkiem, że przeciwnik też je ma, bo jakże by inaczej ;) ... Niestety, jednostki nie zostały rozdzielone po równo i twórcy bardziej faworyzowali poszczególne frakcje, resztę zaniedbując-Polska dostała tylko 1 :oops: -gorzej mają już tylko i wyłącznie Szwedzi-jedyna frakcja, która nie dostała kompletnie nic. :lol: Najwięcej dostały USA, Brytania i Turcja-każda z tych frakcji aż po 10.

Te DLC można kupić internetowo przez Steam-łącznie kosztują 7,96 Euro, czyli około 35 zł.

W identyczny sposób można kupić na Steamie kolejny mini (choć już większy niż te DLC) dodatek-Warpath Campaign. Dodaje on nową, oddzielną (w sensie jak Droga do Niepodległości, tyle że już z tylko jedną mapą) kampanię... Indian. Indianie zostali baaaaardzo dopracowani, mają własne budynki, własne drzewko rozwoju, każde plemię ma już własne (odmienne od innych Indian) jednostki. Indiańskimi miastami (a raczej wioskami) wypełnione zostały wszystkie te bezpańskie pustkowia Ameryki Północnej. Koszt indiańskiego dodatku to 6,99 Euro, czyli ok. 31 zł.

Jeżeli zdecydowałbyś się na te minidodatki, ale nie znasz się zbytnio na przelewach internetowych, to polecam ci PaySafeCard.
http://aope.wordpress.com/2010/08/21/be ... -na-steam/ (http://aope.wordpress.com/2010/08/21/bezpieczne-zakupy-na-steam/)

Rue
26-09-2011, 16:44
Ponieważ zaś te nowe jednostki doszły w wyniku oficjalnych minidodatków twórców, można je bez problemu używać także w bitwach online-pod warunkiem, że przeciwnik też je ma, bo jakże by inaczej ;)/

Tu się z tobą nie zgodzę.
Jeśli masz kupione DLC z jednostkami to możesz je używać na multi bez względu na to czy twój przeciwnik je ma czy nie.

Co się tyczy dyplomacji to nie mam porównania z Medkiem bo nie grałem.W porównaniu Empire z marca 2009 a wersja po patchu 1.6 to widać różnicę.Jest lepiej.

Jeśli chodzi o aktualne ceny DLC na steamie to Warpath jest za 3.49 euro pozostale DLC za 0,99.
http://store.steampowered.com/search/?s ... erm=empire (http://store.steampowered.com/search/?snr=1_4_4__12&term=empire)

Aro137
26-09-2011, 20:08
Empire nie jest aż tak złą grą ;) Jedynie ze steamem nawala ostatnio gram bitwę, powoli zaczynam uzyskiwać przewagę to tu mi wyskakuje komunikat blablabla rozgrywka zostaje przerwana, patrze w statystyki a tu odjęło mi 2000 pkt. Kilka razy mi się to zdarzyło :evil:

26-09-2011, 20:12
Empire nie jest aż tak złą grą ;) Jedynie ze steamem nawala ostatnio gram bitwę, powoli zaczynam uzyskiwać przewagę to tu mi wyskakuje komunikat blablabla rozgrywka zostaje przerwana, patrze w statystyki a tu odjęło mi 2000 pkt. Kilka razy mi się to zdarzyło :evil:


Co to te punkty? ;P

Mam ich z 200k i nie wiem co one ,,robią"... Bonusy? Co bitwę dostaję ich z 20k...

Rue
26-09-2011, 20:15
To punkty umiejętności.Nic nie dają oprócz gwiazdek dowodzenia.200 tysięcy to raczej nie masz jak już to 20.Nie spotkałem się z kimś kto by miał ich więcej jak 65 tys.

Sareth4
26-09-2011, 20:47
Yep bo to praktycznie niemożliwe , gdyż typ mający 65 k za jedną porażkę nawet z typem podobnego lvl traci bardzo dużo punktów także praktycznie to jest niemożliwe. Nie wiem czy nie ma też jakiś limitów.

Kolega chciał zaszpanować , ale coś mu nie wyszło ;)

Matatjahu
27-09-2011, 08:07
Masz na steamie ETW+NTW Game of the Year za 14.99 euro lub w Mega lub Total War Mega Pack za 17 euro.W tym drugim masz dodatkowo MTW II i RTW.
W GOTY masz wszystkie dostępne DLC dla Empire w Mega Packu też.

http://store.steampowered.com/sub/6301/

http://store.steampowered.com/sub/11657/
lub na gram.pl
http://www.gram.pl/sklep/pc/empire-tota ... ar-edition (http://www.gram.pl/sklep/pc/empire-total-war-napoleon-total-war-game-of-the-year-edition)

Świetnie, dzięki. Wolę skusić się na tą pudełkową :)


Kupuj ten pakiet ^^ Jedynie co to brakuje jednostek z wersji kolekcjonerskiej NTW.

A to nie ma ich w GOTA Napoleona (pudełkowa) :P

Rue
27-09-2011, 08:35
W GOTY masz wszytkie dlc do Napoleona oprócz jednostek z preorderów (Towarczys,ScotsGrey,Grand Batery of the Convention i HMS Elephant).

yarpen
27-09-2011, 08:57
Dzięki Cymberkaj za obszerne wyjaśnienia :)

Cóż, podjąłem wyzwanie z RON i poszedłem na Prusy. Faktycznie jak na razie wszystko działa rozsądnie. Tylko jedna rzecz mnie wkurzyła. Oblegałem jedno z miast Pruskich, tak ze dwie tury. Kilka regimentów Austrii stało w pobliżu, bo również byli w stanie wojny z Prusami. I co, obrońcy chcieli przełamać oblężenie, wyszli - mieli przewagę liczebną - prawie dostałem wciry, ale jakoś się pozbierałem i odparłem ze sporymi stratami. Na to czekało ze 4 regimenty Austryjaków, podeszli, zaatakowali - pojawiło się menu bitwy, bez zastanowienia dałem auto i Austria zajęła miasto. Argh! I to z moją pomocą! Zastanawiam się czy gdybym wycofał się z bitwy (o ile była taka możliwość) to czy sami dali by radę. Mogłem się przyglądać tak jak oni chwilę wcześniej i wejść na gotowe. Trudno, będzie powód żeby anulować sojusz.

Hetman Różyński
27-10-2011, 17:34
Witam. Wczoraj, na nowym komputerze ponownie zainstalowałem steama oraz empire:total war, ale nigdzie nie ma PLIKÓW gry. Czy one w ogóle istnieją? Jeśli tak to gdzie są, bo chciałbym zainstalować DMUC'a

Sareth4
27-10-2011, 19:21
Komputer - Dysk C - Użytkownicy - Ty ( w sensie nazwa Ciebie , czyli użytkownika na tym komputerze ) - AppData ( ten folder musisz mieć odkryty ) - Roaming - TheCreativeAssembly

turkopol
27-10-2011, 19:30
U mnie to wygląda tak:

C (w sensie dysk instalacji) /Program Files/SteamApps/common/empire total war

To znaczy to co wyzej też mam ale glowne "ciało gry" nie jest w ukrytych na żadnym systemie.

Hetman Różyński
28-10-2011, 18:15
Moda mam zainstalować w folderze Steam-> Common->Empire total war ?

Rue
28-10-2011, 19:37
Tak.
[spoiler:1h70zfr3]
Download and install DMUC 6,2
Double click the single .exe file
You may have to manually browse the installer to target a destination path exactly where the "empire total war" folder is.
For example X:\X\Steam\SteamApps\common\empire total war\ (An error message will appear if you do not pick the correct destination path).
After successfully doing that, the installer will automatically continue.
After successfully installing DMUC 6,2, download the DMUC patch.
Run the installer and follow the same instructions.
Play[/spoiler:1h70zfr3]

morgoth
30-10-2011, 07:58
Kupiłem box z Empire i Napoleon ,mam pytanie dotyczące instalacji czy to normalne żeby czekać tak długo na załadowanie sie gry?
Co jest grane z tymi procedurami, logowaniem przez net i aktualizacjami, i jeszcze nieczytelne kody w których trzeba się domyslać czy V to nie przypadkiem U lub Y.
Od strony technicznej to ja widzę straszną kupe może chociaż gra będzie nieco lepsza.

Rue
30-10-2011, 08:15
Po instalacji gry steam musi pobrać jeszcze aktualizację do gry więc trzeba poczekać.Jak długo będziesz czekał zależy od internetu.

turkopol
30-10-2011, 10:33
Sam fakt koniecznosci połaczenia z internetem nie podkreslony wielką czcionkią z wykrzyknikiem na opakowaniu moze budzić zastrzeżenia. A poza tym instalacja jak instalacja. Mysle ze jak tu masz juz zastrzezenia to nie bedziesz potem tryskal szczególnym entuzjazmem. Czekanie na ture w kampanii to jakis w ogle koszmar - bez wzgledu na sprzet, na dzien dzisiejszy.

Bo to gra przyszłosci jest.

:lol:

Aro137
30-10-2011, 12:33
Czy tylko mi teraz ściągają się aktualizacje do ETW ? Ostatnia aktualizacja była już jakiś czas teamu, aż tu patrze pobiera mi około 340 MB. Ktoś coś wie na ten temat ? :)

Rue
30-10-2011, 17:29
U mnie nic się nie pobiera.

Aro137
01-11-2011, 08:32
Poszukałem, to czasami się nie pobierały narzędzia do modowania ?

Rue
01-11-2011, 09:44
Narzędzia do modowania zostały udostępnione na TWC.
http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=463622

morgoth
03-11-2011, 17:08
Odpaliłem w końcu, fakt oczekiwanie na kolejną turę może irytować ale co tam ogólnie jest "szlycznie",miła dla oka grafika choc przecież gra juz leciwa ,duzo przestrzeni ,funkcje czytelne no i aż gęsto od bajerów wszelakich . Gra wielowymiarowa,nie tylko wojna i trupy ale tez zacna dyplomacja ,handel,rozwój... oj coś mi sie zdaje ,że kolejny killer w moich zbiorach z serii TW.
Zastanawiam się tylko jaki jest sens logowania sie przez net chyba to nie kwestia bezpieczeństwa czy walki z piratami skoro bez problemu mozna ściagnąć całą serię, dziwne.
Pewnie z Napoleonem ten sam myk?

Asuryan
03-11-2011, 22:11
Nie, Napoleon instaluje się z płyty i tylko ściąga aktualizacje, tak samo Szogun 2. Empire zaś domyślnie instaluje się z netu, choć z płyty też można, jak się wie jak...

KisielPolski
01-03-2012, 18:20
Dobra, ja się w wasze dyskusje nie mieszam. Ja tylko zadaję pytania(jestem początkujący)
-Jakiś czas temu znalazłem info, iż gentelmani kradną technologię. W jaki sposób, i od czego zależy szansa na powodzenie misji?
-jak mam 2 uniwerki, to mogę opracowywać 2 technologie narz?
-w jakie drzewko rozwoju bić najpierw Rzeczpospolitą?
-jak mam 1 port, to lepiej rozwijać go handlowo, czy militarnie?
-jakiś czas temu widziałem temat o taktyce gry Rzeczpospolitą, lecz nie mogę go teraz znależć. Poda któś link?

Asuryan
01-03-2012, 18:47
-Jakiś czas temu znalazłem info, iż gentelmani kradną technologię. W jaki sposób, i od czego zależy szansa na powodzenie misji?
Włażąc do uniwerku państwa któremu chcesz ją ukraść i wybierając interesującą Cię technologię oraz czekając na początek swej tury. Po pierwsze to to państwo musi znać tą technologię (przedtem wynaleźć/ukraść/dostać w ramach dyplomacji), po drugie im wcześniejsza technologia tym łatwiej ją ukraść, no i im lepszy dżentelmen. Dżentelmen chyba też podnosi zadowolenie w mieście do którego go wstawisz (nie wiem czy w ETW, ale w NTW na pewno) no i może się pojedynkować z obcymi dżentelmenami/hulakami. Szansa na kradzież pierwszego rodzaju technologii przez świeżego niewykształconego dżentelmena wynosi 7%.


-jak mam 2 uniwerki, to mogę opracowywać 2 technologie narz?
Tak. W opcjach technologii wybierasz uniwerek na którym chcesz opracowywać daną technologię.


-w jakie drzewko rozwoju bić najpierw Rzeczpospolitą?
Zależy od preferencji. Ja najpierw lecę w naukę, by jak najszybciej ulepszyć uniwerki, co skraca czas wymyślania w nich technologii - a potem w militarne - szczególnie piechoty i artylerii.


-jak mam 1 port, to lepiej rozwijać go handlowo, czy militarnie?
Militarnie. Handlowy niby umożliwi Ci handel morski i wysłanie statków na punkty handlowe, ale militarny da lepsze okręty. A za pryz (obce okręty zdobyte w bitwie) też ładnie się kasy zgarnia. Każdy następnym możesz rozwijać handlowo.

Rue
01-03-2012, 19:07
jakiś czas temu widziałem temat o taktyce gry Rzeczpospolitą, lecz nie mogę go teraz znależć. Poda któś link?

viewtopic.php?f=15&t=8362 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=15&t=8362)

KisielPolski
02-03-2012, 20:40
Ok, al plantecje da się budować poza Ameryką? No i jak duży przychód dają morskie bazy handlowe( znaczy: warty zajęcia?).

Asuryan
02-03-2012, 21:42
Poza Ameryką da się jeszcze stawiać plantacje w Indiach. A czy warto zdobywać punkty handlowe - to zależy. Hiszpanią przy trzech galeonach i jednym indianman mam przychód 806 z jednego puntku, czyli nawet nie pokrywa mi kosztów utrzymania pozostawionych tam statków. Szwedzi przy dwóch indianmanów mają 442 przychodu. Im więcej słabszych okrętów handlowych na jednym punkcie - tym większy z niego przychód... ale bez mocnych statków go nie utrzymasz, chociażby z powodów piratów. Poza tym by czerpać dochód z punktu handlowego, musisz mieć przynajmniej jeden port handlowy, no i wystarczy że flota wroga zacznie się bawić w korsarzy na obojętnie którym miejscu szlaku handlowego (ścieżki biegnącej od punktu handlowego aż po sam port handlowy do którego trafiają dochody) - a szlag je natychmiast trafi.

Rue
02-03-2012, 22:39
Najlepiej zająć wszystkie sloty handlowe WKS-u i Madagaskaru.Wtedy stajesz się monopolistą na kość słoniową która jest bardzo dochodowa.Ja preferują po 5-6 indiamanów na slot ,ponadto flota osłonowa składająca się z dwóch okrętów 3 klasy w każdym z basenów.Przy takiej ilości statków kupieckich dochód wynosi 1900-2500(WKS,Madagaskar)na slot.W Indiach Wschodnich dochód z jednego slotu przy 6 statkach wynosi ponad 2900.Najmniej dochodowa jest Brazylia -niecałe 1200.
Oprócz Ameryki i Indii plantacje masz też w Egipcie i Syrii(bawełna).Skóry oprócz Ameryki możesz też pozyskać z Finlandii,Szwecji i Karelii.

KisielPolski
03-03-2012, 10:48
Dobra, a które okręty handlowe najbardziej się nadają do zajmowania punktów? No i jeszcze jedna sprawa: okręty rakietowe. W dowolnej bitwie morskiej wygrywają 1 na 1 z ciężkim liniowcem(spalają go). Jaki jest sens korzystania , z nich podczas kampanii? No i co z galerami i keczami, które walą i z burty, i z przodu? A, byłbym zapomniał, co oznaczają cyfry na karcie okrętu? Punkty życia, czy jak?

Rue
03-03-2012, 11:00
Najtańsze w utrzymaniu to indiamany.Jeśli nie masz floty osłonowej to radziłbym używać fleut.

Co do okrętów rakietowych to zgoda mogą spalić żagle liniowca ale liniowiec też potrafi za pierwszą salwą burtową rozwalić rakietowego.Okrętów rakietowych używaj zawsze tak żeby były pod osłoną liniowców.

Na karcie okrętu masz min.takie informacje jak:szybkość,zwrotność,odporność kadłuba,ilość dział,ludzi,zasięg,przeładowanie,koszty rekrutacji i utrzymania.

WOJOWNIKH
03-03-2012, 12:59
Dobra, a które okręty handlowe najbardziej się nadają do zajmowania punktów? No i jeszcze jedna sprawa: okręty rakietowe. W dowolnej bitwie morskiej wygrywają 1 na 1 z ciężkim liniowcem(spalają go). Jaki jest sens korzystania , z nich podczas kampanii? No i co z galerami i keczami, które walą i z burty, i z przodu? A, byłbym zapomniał, co oznaczają cyfry na karcie okrętu? Punkty życia, czy jak?

W podstawowej grze to indiamany - po prostu opłacalność zysk/cena. Grając natomiast w mod DarthMod Ulitimate Commander(DMUC) 7.0 możesz handlować każdym statkiem - ale najlepsze są słupy, ew. brygi.
A co do rakietowych - potraktuj to jako urozmaicenie, nie realną siłę pokonującą każdą flotę wroga, bo twoja flota(oczywiście wojenna) i tak powinna opierać się na liniowcach.
A wystarczy zająć dosłownie 2 ziemie piratów i mamy z nimi spokój do końca.

Asuryan
03-03-2012, 14:00
Galeony grając Hiszpanią i fleuty grając Holandią tylko na punkty handlowe położone najbliżej krawędzi mapy (położone w zasięgu ruchu floty przypływającej z innego kontynentu) ze względu na piratów/floty wrogich państw. Na wszystkie pozostałe indianmany. Grając pozostałymi nacjami w podstawce i tak będziesz miał tylko podstawowy typ statków handlowych.

Cyfry widoczne na ikonce okrętu oznaczają ilość dział.

WOJOWNIKH
03-03-2012, 15:16
Galeony grając Hiszpanią i fleuty grając Holandią tylko na punkty handlowe położone najbliżej krawędzi mapy (położone w zasięgu ruchu floty przypływającej z innego kontynentu) ze względu na piratów/floty wrogich państw. Na wszystkie pozostałe indianmany. Grając pozostałymi nacjami w podstawce i tak będziesz miał tylko podstawowy typ statków handlowych.

Cyfry widoczne na ikonce okrętu oznaczają ilość dział.
Nie lepiej zainwestować zwyczajnie we flotę wojenną?Galeony i fleuty mają wyższy koszt utrzymania(a werbunku..) niż taki Indiaman, a wiadomo - każdy kolejny statek = mniejszy zysk z następnego na danym punkcie. Osobiście kluczowa jest też dla mnie strefa mobilności takiej flotylli w walce...

Aha, jeszcze jedno - nie dopuść do blokady twojego portu handlowego w stolicy kraju nawet na jedną turę(szczególnie później)! U mnie, przykładowo w DMUC'u UK tak zmusiło Francuzów do bankructwa(i ja, Holandią, przejąłem Paryż, po tym jak Westfalia zajęła Azlację ;).

Asuryan
03-03-2012, 17:56
Ale galeony i fleuty generują jakikolwiek zysk z punktu handlowego w odróżnieniu od floty wojennej. Innym rozwiązaniem jest pozostawienie floty wojennej nie na punkcie handlowym, a w pobliżu krańca mapy, tak by przejście do innego kontynentu było w jej strefie kontroli - a na punktach handlowych umieszczanie samych indianmanow. W przypadku państw innych niż Hiszpania i Holandia to wręcz konieczność.

Rue
03-03-2012, 18:08
Taktyka taką jaką Asuryan napisał jest najlepsza,tak właśnie gram.Floty do ochrony składające się z 2-3 okrętów liniowych na krańcach map do przechwytywania wrogich flot a na sloty tylko indiamany.

Asuryan
03-03-2012, 18:12
Odniosę się jeszcze do tego:


Aha, jeszcze jedno - nie dopuść do blokady twojego portu handlowego w stolicy kraju nawet na jedną turę(szczególnie później)! U mnie, przykładowo w DMUC'u UK tak zmusiło Francuzów do bankructwa(i ja, Holandią, przejąłem Paryż, po tym jak Westfalia zajęła Azlację ;).
Powinno być portu handlowego generującego najwyższy zysk - nie zawsze jest to stolica, a w przypadku RON, Rosji i bodajże Austrii nigdy. Ale to jest proste - wystarczy zostawić w nim jakikolwiek oddział lądowy.

Co do niszczenia nacji piratów - nie zawsze jest to opłacalne. Więcej stoczonych i wygranych bitew morskich oznacza więcej kasy z pryzów. Cała sztuka w tym by podczas nich zamiast zatapiania wrogich okrętów zmuszać je do poddania.

WOJOWNIKH
03-03-2012, 21:23
Odniosę się jeszcze do tego:


Aha, jeszcze jedno - nie dopuść do blokady twojego portu handlowego w stolicy kraju nawet na jedną turę(szczególnie później)! U mnie, przykładowo w DMUC'u UK tak zmusiło Francuzów do bankructwa(i ja, Holandią, przejąłem Paryż, po tym jak Westfalia zajęła Azlację ;).
Powinno być portu handlowego generującego najwyższy zysk - nie zawsze jest to stolica, a w przypadku RON, Rosji i bodajże Austrii nigdy. Ale to jest proste - wystarczy zostawić w nim jakikolwiek oddział lądowy.

Co do niszczenia nacji piratów - nie zawsze jest to opłacalne. Więcej stoczonych i wygranych bitew morskich oznacza więcej kasy z pryzów. Cała sztuka w tym by podczas nich zamiast zatapiania wrogich okrętów zmuszać je do poddania.
Następuję blokada portu i nie ma co... nasze dochody znikają. Co najwyżej oszczędzamy trochę grosza na naprawę portu.
Ok, ale w wypadku dajmy na to RON'u - zdobycie Krymu i utrata Kamieńca = koniec zysku. Więc w pewnym sensie to też jest blokada, przy jednym porcie całego dochodu. Ale dobra, chciałem to za bardzo uogólnić ;).

A co do floty. Dowodzenie mało mobilnymi siłami...eee... u mnie równa się to porażką.

Asuryan
03-03-2012, 23:18
Blokada blokadą, ale do tego wystarczy że jakiekolwiek wrogie państwo wyśle kaprów na obojętnie jaki punkt naszego szlaku handlowego by dochód morski przestał istnieć... Dlatego najpierw według mnie trzeba rozwinąć marynarkę wojenną, bo bez niej i tak handel morski szybko szlag trafi. Dopiero mając odpowiednio silne armady bawimy się w rozwój floty handlowej. Do rozwoju marynarki wojennej wystarczy jeden port wojskowy, a resztę robi się handlowych, w których i tak można naprawiać każdy rodzaj okrętu. Rybackie można sobie całkowicie odpuścić.

W przypadku RON, jeśli na Krymie mamy swój pierwszy port, to przerabiamy go na wojenny - a dopiero następny, w Gdańsku lub w Królewcu robimy handlowy. Z Krymu i tak nie będziemy mieć morskiego zysku przy pobliskiej wrogiej Turcji czy przez wrogów w basenie Morza Śródziemnego. A przy produkowanych tam liniowcach - co chwila potyczkę morską i pryz prawie co turę.

Co do mało mobilnych sił morskich w singlu - duża siła ognia kulami łańcuchowymi szybko wyrównuje manewrowość i to bez oddawania salw pełną burtą... Zwykłej amunicji i tak się nie używa jeśli chce się zdobyć wrogą flotę, a nie ją zatopić. Wyjątek to kuter rakietowy, który trzeba jak najszybciej zniszczyć zanim narobi nam poważnych szkód - zwykle 2,3 salwy zwykłą amunicją liniowego wystarczą by efektywnie wybuchnął.

KisielPolski
04-03-2012, 14:13
A jak te wszystkie działania wpływają na ceny? Np., jak zająłem całe WKS, to co się z kością stanie? Albo jak Indie Wsch. będą pokawałkowane pomiędzy imperia, to cena przypraw się mocno zmieni przez konkurencję?

WOJOWNIKH
04-03-2012, 17:51
Blokada blokadą, ale do tego wystarczy że jakiekolwiek wrogie państwo wyśle kaprów na obojętnie jaki punkt naszego szlaku handlowego by dochód morski przestał istnieć... Dlatego najpierw według mnie trzeba rozwinąć marynarkę wojenną, bo bez niej i tak handel morski szybko szlag trafi. Dopiero mając odpowiednio silne armady bawimy się w rozwój floty handlowej. Do rozwoju marynarki wojennej wystarczy jeden port wojskowy, a resztę robi się handlowych, w których i tak można naprawiać każdy rodzaj okrętu. Rybackie można sobie całkowicie odpuścić.

W przypadku RON, jeśli na Krymie mamy swój pierwszy port, to przerabiamy go na wojenny - a dopiero następny, w Gdańsku lub w Królewcu robimy handlowy. Z Krymu i tak nie będziemy mieć morskiego zysku przy pobliskiej wrogiej Turcji czy przez wrogów w basenie Morza Śródziemnego. A przy produkowanych tam liniowcach - co chwila potyczkę morską i pryz prawie co turę.

Co do mało mobilnych sił morskich w singlu - duża siła ognia kulami łańcuchowymi szybko wyrównuje manewrowość i to bez oddawania salw pełną burtą... Zwykłej amunicji i tak się nie używa jeśli chce się zdobyć wrogą flotę, a nie ją zatopić. Wyjątek to kuter rakietowy, który trzeba jak najszybciej zniszczyć zanim narobi nam poważnych szkód - zwykle 2,3 salwy zwykłą amunicją liniowego wystarczą by efektywnie wybuchnął.
Kilka kwestii logicznych. Primo. Zanim do liniowców w ogóle dojdziemy, trzeba przebrnąć przez słabsze okręty. Secundo. Równie dobrze z Turcją można po zajęciu paru prowincji zawrzeć pokój i zapłacić, ew. je oddać lub dorzucić technologię - najlepiej gospodarczą.W końcu trzeba opóźnić Europeizm, a rozwój przyszłych włości (obecnie w posiadaniu Turcji)tylko zmniejszy nasze wydatki. A i ważna sprawa - inne państwa w końcu po podpisują pakty i co?Będziemy czekać na koniec istnienia, dajmy na to Luizjany do zawarcia jakieś umowy?
Co do zabawy z kulami - hmm... tak się zastanowiłem i przypominam sobie, że w porównaniu do DMUC'a ich zasięg jest wręcz ogromny, więc ta taktyka i ma sens. Ale moim zdaniem ten zasięg jest nielogiczny...
Z drugiej strony rozwój marynarki wymaga PIENIĘDZY. A z nimi, w wypadku RON'u się nie przelewa na początku...
Taktyki są różne, różniste, ale moim zdaniem, podstawka sama sobie jest wciąż niegrywalna.

Asuryan
04-03-2012, 23:30
Na początku fregaty 6 i 5 klasy wystarczą. Owszem, rozbudowa floty wymaga pieniędzy, jednak każda wygrana bitwa morska je nam przynosi, dodatkowo jakieś tam pieniądze możemy zdobywać poprzez kaperstwo na wrogich szlakach handlowych. Pakty na początku zawieramy z państwami ościennymi, na handel lądowy, a dopiero po zdobyciu drugiego portu i zrobieniu z niego handlowego podpisujemy pakty handlu morskiego. Po zawarciu pokoju z Turcją, mamy jeszcze jednego wroga w basenie Morza Śródziemnego - i to od samego początku gry. Oczywiście wszystko to grając w podstawkę, w mody poza odblokowującym wszystkie nacje nie grałem.

WOJOWNIKH
05-03-2012, 13:14
Na początku fregaty 6 i 5 klasy wystarczą. Owszem, rozbudowa floty wymaga pieniędzy, jednak każda wygrana bitwa morska je nam przynosi, dodatkowo jakieś tam pieniądze możemy zdobywać poprzez kaperstwo na wrogich szlakach handlowych. Pakty na początku zawieramy z państwami ościennymi, na handel lądowy, a dopiero po zdobyciu drugiego portu i zrobieniu z niego handlowego podpisujemy pakty handlu morskiego. Po zawarciu pokoju z Turcją, mamy jeszcze jednego wroga w basenie Morza Śródziemnego - i to od samego początku gry. Oczywiście wszystko to grając w podstawkę, w mody poza odblokowującym wszystkie nacje nie grałem.
Hmmm, ja swoją drogą grę kupiłem w edycji premierowej i uważam obecnie, że był to najgorszy zakup w moim życiu. Błędy, wywalanie do pulpitu, różne "dziwactwa" związane z umowami. Z czasem kupiłem Napoleona i zacząłem się powoli przekonywać do serii TW. Zainstalowałem tam mod TROM (co, kolejnym dziwactwem było - tym razem w NTW - brak Fire By Rank i strzelała tylko 1/2 oddziału, więc mod był wręcz niezbędny).
Po przygodach z NTW, poczytałem i postanowiłem ściągnąć porządny mod, nie w wersji beta czy niedokończonej. W ETW zrażała mnie mała liczba jednostek, a o złych wrażeniach z początkowych wersji nie wspomnę. Znalazłem DMUC, najpierw 6.95. Mod był wprawdzie po ang, ale wręcz wspaniały! Komputer wreszcie zaczął myśleć, a poziom H/H był takim wyzwaniem jak VH/VH w NTW :P.Więc zmieniłem na H/N, czyli jak doczytałem ustawienia optymalne. Jednostek ooogrom, wybrać jest naprawdę czasami trudno - także pod względem cena/ jakość. Szczególnie, jak doinstalujemy mod CB 2.01 - tam, u Persji mamy tyle jednostek lądowych, że hoho...
Berberia zawsze dostaje wciry - od Francji, Hiszpanii, czy też nawet rycerzy St's Johna(po polsku chyba Maltańczycy?). Więc ona problemem nie jest.Poza tym zazwyczaj korzysta ze słabych galer lub Xebów, którym wystarczy oderwać maszt :mrgreen: . A dbanie o nasz biznes na południu, możemy bardzo często się nie martwić - Rosjanie mają wkońcu też z Turkami wojenkę.
Często swoją drogą to bilans w pryzach jest nawet ujemny - bo w końcu nasze okręty też wymagają naprawy, a pokój z państwami kolonialnymi gwarantuje nam z czasem brak Piratów.

Siwyy14
15-04-2012, 10:31
Witam.Jestem tutaj nowy
Otóż kupiłem niedawno Empire:Total War.Ciekawa epoka oraz możliwość zagrania RON zachęciły mnie do zakupu tej gry.
Rozpocząłem grę w Wielkiej Kampanii.Gram Polską,po paru turach zacząłem rozwijać flotę(a dokładniej budowę floty).Zbudowałem Admiralizację ,potem zacząłem rozwijać technologię.No i w końcu 13 turach(tyle miało trwać wynalezienie) na ikonce technologii jest napisane ,że to budowy pozostało zero tur,puszczam turę i nadal to samo.Może,dlatego,że Prusy zajęły mi Gdańsk ale gdy klikam na inną technologię w celu jej pozyskania i efekt jest taki sam(od razu jest napisane,że pozostało 0 tur).
Mam jeszcze jedno pytanie:
Czy jest jakaś możliwość budowania technologi dwóch równocześnie.
To wszystko długo zajmię nim coś ciekawego zrobię.

Rue
15-04-2012, 10:47
Do opracowania technologii niezbędne są uniwersytety.Pewnie masz go zniszczonego zapewne przez zamieszki w regionie.
Odbuduj go.Jeśli chcesz opracowywać więcej technologii jednocześnie to musisz mieć więcej uniwerków.Jeden uniwersytet opracowuje jedną technologię .Jeśli chcesz przyspieszyć postępy w badaniu to musisz mieć dżentelmenów w uniwerkach.

Siwyy14
15-04-2012, 11:03
Rzeczywiście,ostatnio Austria najechała mi Kraków ;)
Jak zrobić,żeby mieć więcej Uniwersytetów?

Rue
15-04-2012, 11:29
Budując je.Tylko pamiętaj uniwersytety obniżają zadowolenie klas niższych co może doprowadzić do buntu.

Siwyy14
15-04-2012, 11:41
Posiadam jedną szkołę w Krakowie.W innych miastach nie ma opcji do wybudowania szkół.Proszę o wyrozumiałość ale jestem w tej chwili totalnie zielony.Oczywiście grałem już w inne gry z serii Total War ale tutaj wygląda to całkiem inaczej.

WOJOWNIKH
15-04-2012, 16:01
Posiadam jedną szkołę w Krakowie.W innych miastach nie ma opcji do wybudowania szkół.Proszę o wyrozumiałość ale jestem w tej chwili totalnie zielony.Oczywiście grałem już w inne gry z serii Total War ale tutaj wygląda to całkiem inaczej.
Burzysz - dajmy na to - budynek rozrywkowy.Czekasz turę i jeśli masz odpowiednie fundusze to budujesz uniwerek.Kilka porad:
- budowanie uniwersytetów na granicy z innym państwem nastawionym do gracza wrogo lub w trakcie wojny to kiepski pomysł,buduj je w centrum swojego państwa, w bezpiecznych regionach
- 3-4 uniwersytety na cały kraj to optymalne rozwiązanie,
- w miastach buduj obserwatoria, aby zdobyć więcej dżentelmenów,
- nie wsadzaj dżentelmenów byle gdzie.Jak znajdziesz dwóch co mają bonus do jednej gałęzi to wsadzaj ich do jednego uniwersytetu,
- zwróć baczną uwagę na ostrzał szeregami, nowe bagnety i ew. kartacze,
- opracowuj to, co jest ci potrzebne w danej chwili.Dajmy na to, RONem warto iść na technologie wojskowe lądowe, a flotę na razie olać.

Siwyy14
15-04-2012, 16:27
Wielkie dzięki za informację,teraz zacznę grac od nowa.

Cymberkaj
15-04-2012, 20:20
Co do uniwersytetów jeszcze uzupełnię-staraj się je budować tylko w bardziej rozwiniętych prowincjach, czyli ze stolicami (prowincji) nieposiadającymi tylko 2 slotów na budynki. Szkoły-w połączeniu z osiągnięciami w opracowywaniu filozofii-bardzo zwiększają niezadowolenie (tzw. żądania reform). No, chyba że grasz republiką: tam żądania są najmniejsze, a największe w monarchii absolutnej. Buduj więc szkoły tylko tam, gdzie masz absolutną pewność, że będzie dużo punktów zadowolenia "do zużycia". Właśnie dlatego najlepsze są prowincje z większą ilością budynków w stolicach. Tylko tam oprócz głównego budynku (koszary lub podatkowy) można zbudować budynek kulturowy: opera nastawiona tylko na samo zadowolenie lub obserwatorium, które daje trochę zadowolenia, a trochę przyspieszenia do opracowywania technologii (tylko na terenie danej prowincji). W razie czego zawsze możesz się wspomóc jakimś teatrem lub innym budynkiem zadowoleniowym w innych pomniejszych miastach.

WOJOWNIKH
20-04-2012, 15:21
Co do uniwersytetów jeszcze uzupełnię-staraj się je budować tylko w bardziej rozwiniętych prowincjach, czyli ze stolicami (prowincji) nieposiadającymi tylko 2 slotów na budynki. Szkoły-w połączeniu z osiągnięciami w opracowywaniu filozofii-bardzo zwiększają niezadowolenie (tzw. żądania reform). No, chyba że grasz republiką: tam żądania są najmniejsze, a największe w monarchii absolutnej. Buduj więc szkoły tylko tam, gdzie masz absolutną pewność, że będzie dużo punktów zadowolenia "do zużycia". Właśnie dlatego najlepsze są prowincje z większą ilością budynków w stolicach. Tylko tam oprócz głównego budynku (koszary lub podatkowy) można zbudować budynek kulturowy: opera nastawiona tylko na samo zadowolenie lub obserwatorium, które daje trochę zadowolenia, a trochę przyspieszenia do opracowywania technologii (tylko na terenie danej prowincji). W razie czego zawsze możesz się wspomóc jakimś teatrem lub innym budynkiem zadowoleniowym w innych pomniejszych miastach.
Ew. pozostaje werbunek dragonów lub milicji ;)

Kingtiger100
28-04-2012, 20:02
Witam :)
Nie widziałem takiego tematu na forum. Jaki ustrój państwa jest najlepszy i najbardziej się opłaca z tych trzech co w temacie oraz czy opłaca się przeprowadzić rewolucje z monarchii konstytucyjnej na absolutną grając RON-em i mając zajęte Indie, Europę i pół Ameryki.

Pozdrawiam :D

WOJOWNIKH
28-04-2012, 21:11
Witam :)
Nie widziałem takiego tematu na forum. Jaki ustrój państwa jest najlepszy i najbardziej się opłaca z tych trzech co w temacie oraz czy opłaca się przeprowadzić rewolucje z monarchii konstytucyjnej na absolutną grając RON-em i mając zajęte Indie, Europę i pół Ameryki.

Pozdrawiam :D
Ja polecam absolutną.Spokój z ministrami jest z czasem.A w kwestii problemów etnicznych lub niezadowolenia plebsu wsadzamy dragonów lub obniżamy podatki.

Kingtiger100
28-04-2012, 21:31
A czy teraz gdy kontroluje całą Europę oprócz bałkanów, całe Indie i połowę Ameryki opłaca się zmieniać ustrój z Monarchii Konstytucyjnej na Absolutną gdy gram RON-em? Mam rok 1768 ;)

Asuryan
28-04-2012, 21:43
Raczej nie. Poza tym nie dla każdego kraju absolutyzm jest najlepszym rozwiązaniem - od ustroju zależy możliwość rekrutowania co poniektórych jednostek. I tak np RON nie może rekrutować husarii jako republika (nie wiem czy nie także jako monarchia absolutna). Z powodu możliwości rekrutacji jak najbardziej zróżnicowanych jednostek w ogóle nie opłaca się zmieniać startowego ustroju (poza Holandią).

adriankowaty
29-04-2012, 10:35
RON może szkolić Husarię w absolutyzmie, dla tej frakcji to najlepszy wybór...

Cymberkaj
29-04-2012, 11:42
Najlepsza jest zdecydowanie republika. Osobiście niezbyt preferuję absolutyzm. Niby git z tym, że się ma nieograniczoną władzę nad wybieraniem ministrów-ale po co? Wbrew pozorom, bardzo łatwo jest utrzymać w demokracji obecny rząd. Za samo dobre granie ciągle mamy poparcie społeczeństwa-ja sam grając RONem chyba tylko raz na całą kampanię użyłem natychmiastowych wyborów. Osobiście wyznaję następującą dewizę: dobrego rządu nie trzeba zmieniać. W tej kwestii absolutyzm leży.

Monarchię konstytucyjną traktuję na równi z republiką, ale jednak z tych dwóch lepsza republika. Ze względu na korzystniejsze możliwości podatkowe. Nie opłaca się dawać wysokich podatków na szlachtę, bo to zrujnuje naszą zamożność gospodarkę. Oto kolejna wada absolutyzmu-po co mieć 15 zadowolenia szlachty, jak i tak nie opłaca się ich opodatkować? Najlepsze są wysokie podatki na chłopów-bo będą mniejsze szkody. Nagroda za niskie podatki chłopów jest "jednorazowa i wieczna". Jak już będziemy mieli rozrośnięte wszystkie miasta i wszystkie wsie, to choćbyśmy mieli i przyrost -50% (wiem, że to niemożliwe :D ), nasze miasta się nie pomniejszą spowrotem do wsi. Czekamy na awans wszystkich wsi, po czym maksymalnie duże podatki na chłopów be żadnych negatywnych konsekwencji.Właśnie dlatego republika: bo nie lubią jej szlachta (guzik nam to zrobi), ale uwielbiają ją chłopi- co umożliwi bezpieczne podniesienie podatków.

WOJOWNIKH
29-04-2012, 13:04
Najlepsza jest zdecydowanie republika. Osobiście niezbyt preferuję absolutyzm. Niby git z tym, że się ma nieograniczoną władzę nad wybieraniem ministrów-ale po co? Wbrew pozorom, bardzo łatwo jest utrzymać w demokracji obecny rząd. Za samo dobre granie ciągle mamy poparcie społeczeństwa-ja sam grając RONem chyba tylko raz na całą kampanię użyłem natychmiastowych wyborów. Osobiście wyznaję następującą dewizę: dobrego rządu nie trzeba zmieniać. W tej kwestii absolutyzm leży.

Monarchię konstytucyjną traktuję na równi z republiką, ale jednak z tych dwóch lepsza republika. Ze względu na korzystniejsze możliwości podatkowe. Nie opłaca się dawać wysokich podatków na szlachtę, bo to zrujnuje naszą zamożność gospodarkę. Oto kolejna wada absolutyzmu-po co mieć 15 zadowolenia szlachty, jak i tak nie opłaca się ich opodatkować? Najlepsze są wysokie podatki na chłopów-bo będą mniejsze szkody. Nagroda za niskie podatki chłopów jest "jednorazowa i wieczna". Jak już będziemy mieli rozrośnięte wszystkie miasta i wszystkie wsie, to choćbyśmy mieli i przyrost -50% (wiem, że to niemożliwe :D ), nasze miasta się nie pomniejszą spowrotem do wsi. Czekamy na awans wszystkich wsi, po czym maksymalnie duże podatki na chłopów be żadnych negatywnych konsekwencji.Właśnie dlatego republika: bo nie lubią jej szlachta (guzik nam to zrobi), ale uwielbiają ją chłopi- co umożliwi bezpieczne podniesienie podatków.
Z tym się nie zgodzę.Miałem grając GB świetnego ministra skarbu(konstytucyjna). Zwyciężałem Francuzów i Hiszpanów na raz.Ale co z tego?Poparcie społeczne w okolicach 30.Podirytowany, przekształciłem na absolutną i dalej spokój był.Tylko dragonów w okolicach Londynu trochę trzeba było wyszkolić, bo miałem 2 uniwerki tam.
Zresztą - zawsze możemy dobierać przy absolutnej ministrów o najlepszych cechach.
A swoją drogą - jak te podatki ustawisz na maksa w Ameryce, to z czasem może nie być z czego wojska brać(przy DMUC'u z większymi oddziałami).

Kingtiger100
29-04-2012, 21:30
A swoją drogą - jak te podatki ustawisz na maksa w Ameryce, to z czasem może nie być z czego wojska brać(przy DMUC'u z większymi oddziałami).
O co chodzi z tymi podatkami w Ameryce? :)

Asuryan
29-04-2012, 21:34
Im wyższe podatki - tym mniejszy przyrost naturalny. Dodatkowo kłopoty z wyrównaniem tego żywnością w większości prowincji Ameryki. A jak jeszcze rekrutujesz duże ilości żołnierzy w takiej prowincji, to możesz mieć wręcz ujemny.

Kingtiger100
29-04-2012, 22:09
Aha więc o to chodzi ;) a jak się ma republika, monarchia konstytucyjna i absolutna do rozwoju wiosek oraz czy później będę miał bunty w monarchii absolutnej? :)

Sareth4
29-04-2012, 22:23
Temat o monarchiach przeniesiony tutaj.

WOJOWNIKH
29-04-2012, 22:37
Aha więc o to chodzi ;) a jak się ma republika, monarchia konstytucyjna i absolutna do rozwoju wiosek oraz czy później będę miał bunty w monarchii absolutnej? :)
Jak nie postanowisz tak jak ja budować dwóch uniwerków w jednym regionie(Londyn, wiadomo - bezpieczny)to kilka oddziałów dragonów powinno w razie czego wystarczyć.Poza tym zawsze religie "dzikie" typu islam lub hinduizm w państwie katolickim nawracaj na religię panującą, a problemy też będą zdecydowanie mniejsze.Protestantów czy prawosławnych osobiście zostawiam(chyba, że niska populacja jest). To tylko przykład.
A co jeszcze do tych podatków.Sam spotkałem się z sytuacją, że na Ziemi Ruperta został jeden(!) mieszkaniec z powodu nadmiernego poboru :) .

Kingtiger100
29-04-2012, 23:37
Kilka dni temu zaczynając kampanie RON-em doprowadziłem do rewolucji i zmienił mi się ustrój na absolutyzm po czym zająłem Krym i mogłem rekrutować jednostkę "Tatarzy". Czy wprowadzając absolutyzm mogę szkolić jednostki lokalne tak jak np. tatarzy na Krymie, kozacy na Ukrainie? Jedyne co to spotkałem się z Kałmukami w obrębie Moskwy i Kijowa. :)

Kingtiger100
01-05-2012, 16:18
Jeszcze jedno :) . Czy grając Pendżabem można nawracać ludność na Sikhizm? :D

Pozdrawiam :)

Xavart
01-05-2012, 18:20
Witam, jutro przychodzi mi Empire: Total War i mam kilka pytań.

1. Długo się aktualizuje na steam'ie? Ile na oko ważą wszystkie aktualizacje?
2. RON jest od początku odblokowany, czy trzeba go odblokować?
3. Na demówce miałem strasznie mało fpsów (17-20), chociaż mój komp spełnia zalecane wymagania gry, na demówce Medievala II było to samo. Demówki mają zmniejszoną optymalność?
4. Gdy będę grał RON'em atakować Krym, czy Inflanty?

Pozdrawiam, Xavart.

Rue
01-05-2012, 18:36
Religia Pendżabu to Sikhizm więc tak.

Kingtiger100
01-05-2012, 19:14
No tak, ale jak chce wybudować jakąś świątynie do nawracania w jakimś miasteczku to gdy wybieram to nie ma takiej opcji, jest tylko do wybudowania szkoła, karczma, lub warsztaty kowala albo tkacza. :( można to w jakimś pliku zmienić albo jest jakiś mod wprowadzający świątynie dla Sikhów?

Asuryan
02-05-2012, 00:53
Religia Pendżabu to Sikhizm więc tak.
Niestety nie. W samej grze są przewidziani kapłani i odpowiednie świątynie tylko dla religii katolickiej, protestanckiej, prawosławnej, muzułmańskiej i hinduistycznej. To już Indianie mają lepiej od Pendżabu, bo mogą nawracać na szamanizm innymi budynkami. Mod odblokowujący możliwość grania wszystkimi nacjami nic w tym względzie nie zmienia.

Kingtiger100
02-05-2012, 08:03
A czy można jakoś w plikach pogrzebać i ustawić sobie świątynie Sikhów itd.? ;)

Asuryan
02-05-2012, 13:53
Nie, gdyż twórcy w ogóle nie przewidzieli takiego budynku (ani tego typu agentów). Wątpię by ktoś potrafił tworzyć w ETW nowe budynki całkowicie od zera. Chcąc grać teoretycznie niegrywalnymi nacjami trzeba być przygotowanym na to że nie wszystko da się zrobić tak jak oryginalnie grywalnymi nacjami.

Kingtiger100
02-05-2012, 15:19
Aha no trudno ;) . Dzięki wszystkim za udzieloną mi pomoc :D

Kingtiger100
02-05-2012, 15:40
Odpowiem na dwa pytania ;)

2. RON jest odblokowany od początku.
4. Atakuj Krym, masz tam port handlowy przez który możesz nawiązać umowy handlowe co przyniesie Ci korzyść w postaci pieniędzy ;)

Przemysł II
02-05-2012, 15:49
1. zależy jakiego neta masz, mi z płyty nie instalowało i pobierałem z neta 16 gb ( 2-3 godziny pobierania u kolegi :D )
2. j.w.
3. nie wiem, nie grałem w demo
4. masz odpowiedni wątek o grze RON-em i tam wszystko ładnie wytłumaczone http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=15&t=8362

WOJOWNIKH
02-05-2012, 19:37
1. zależy jakiego neta masz, mi z płyty nie instalowało i pobierałem z neta 16 gb ( 2-3 godziny pobierania u kolegi :D )
2. j.w.
3. nie wiem, nie grałem w demo
4. masz odpowiedni wątek o grze RON-em i tam wszystko ładnie wytłumaczone http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=15&t=8362
Dostępność RON'u zależy od przepustowości internetu?Szalejesz...
Już wiem!Jak nie ściągniesz gry to nim nie pograsz.... :P

Przemysł II
02-05-2012, 19:43
oj tam :D miałem na myśli post wyżej :D człowiek zmęczony tą majówką :P

WOJOWNIKH
02-05-2012, 22:43
oj tam :D miałem na myśli post wyżej :D człowiek zmęczony tą majówką :P
Ja w tym roku dopiero teraz tzn. jutro wyjeżdżam.Na razie umysł mam wolny - w końcu test Medka II wypalił)tak, wiem + pirackie wersje... mi służą tylko do testów - nawet 30 zł jak mam wydać to wolę z sensem) i niedługo zamawiam Złotą Edycję.
Do autora.
Zalecane wymagania gry w tej grze... to chyba najgorsza rzecz.Pograsz na min. detalach jak masz minimalne.Ja mam tak, że ok - mogę grać na normalnych z dużą wydajnością, ale jak chce zagrać na powiększonych armiach w DMUC'u...to...

Sareth4
03-05-2012, 10:14
Temat "Kilka pytań od nowego" przeniesiony tutaj.

Kingtiger100
06-05-2012, 15:15
Mam pytanie czy ktoś wie jak sprowokować wojnę? Otóż miałem sojusz i prawa handlowe z Austrią oraz prawa dostępu wojsk bez ograniczeń. Teraz chce jej wypowiedzieć wojnę, ale gdy ją wypowiadam to od razu mam złe stosunki z wszystkimi państwami pewnie przez to że nie cofneli mi prawa przemarszu. Czy wie ktoś co zrobić, aby Austria wypowiedziała mi wojnę lub cofneła mi prawo przemarszu? ;) Pozdrawiam :)

PS: Wcześniej zerwałem sojusz i prawa handlowe ;)

Rue
06-05-2012, 15:28
Spróbuj wypowiedzieć wojnę sojusznikowi Austrii.Jeśli poprze sojusznika to będziesz miał wojnę.

Asuryan
06-05-2012, 15:31
Możesz jeszcze spróbować gróźb dyplomatycznych (np żądaj terytoriów czy technologii). Do tego sprzymierz się z jej wrogami.

Kingtiger100
06-05-2012, 15:46
Możesz jeszcze spróbować gróźb dyplomatycznych (np żądaj terytoriów czy technologii). Do tego sprzymierz się z jej wrogami.

Tak właśnie zrobiłem tylko żądałem piniędzy i terytorium przez to mam stosunki z nimi około -1330 ;)


Spróbuj wypowiedzieć wojnę sojusznikowi Austrii.Jeśli poprze sojusznika to będziesz miał wojnę.

O tym nie pomyślałem, spróbuje tego rozwiązania :)

Kingtiger100
06-05-2012, 16:55
Niestety gdy wypowiadam wojnę sojusznikowi Austrii, Wielkiej Brytanii to Austria odmawia przyłączenia się do walki po stronie Wielkiej Brytanii (Może mieć na to wpływ to, że moje wojska stoją na granicy z Cesarstwem?). A Westfalii i Wirtemberdze nie będę wypowiadał wojny bo są moimi sojusznikami.

Kingtiger100
06-05-2012, 17:33
A czy powrót do normalnych stosunków z sojusznikami którzy mają do mnie niechęć (około -60) i innymi państwami które są dla mnie wrogie długo zajmie? ;)

petechro
06-05-2012, 18:28
O ile dobrze pamiętam, to np. wysyłanie daru dyplomatycznego za 10k przez trzy tury z rzędu daje +60 pkt. dyplomacji (na pewno więcej, niż trzy razy na raz w jednej turze).
Tylko że, pewnie dochody jeszcze mikre...

Kingtiger100
06-05-2012, 21:22
Aha dzięki :D Z dochodami to u mnie dosyć ładnie :) A ministrowie i sam król tez ma wpływ na stosunki międzynarodowe z tego co zauważyłem ,tak?

Rue
06-05-2012, 22:10
Zgadza się władcy i ministrowie też dają bonusy do stosunków dyplomatycznych.Moja królowa ma -20 :?

07-05-2012, 13:14
Zgadza się władcy i ministrowie też dają bonusy do stosunków dyplomatycznych.Moja królowa ma -20 :?

No to na gilotynę :lol:

Kingtiger100
08-05-2012, 21:11
A można w jakiś sposób znieść limit jednostek bez Pack File Manager? :)

Pampa
16-05-2012, 20:10
Z tego co się orientuje to nie ma takiej możliwości.

Rue
16-05-2012, 21:58
A można w jakiś sposób znieść limit jednostek bez Pack File Manager? :)

Coś słyszałem że za pomocą DB Editora można znieść limit jednostek.

LukeOne
08-06-2012, 19:37
Witam, czy rozbudowa infrastruktury wpływa jakoś znacznie na dochód ?

Xavart
09-06-2012, 11:39
Wpływa na handel, więc tak jakby też wpływa na dochód.

Cymberkaj
09-06-2012, 16:38
Błąd-na handel wpływało w poprzednich Total Warach, jak np. w Rome. W Empire lepsze drogi to-oprócz szybszego poruszania się-po prostu premia do przyrostu zamożności na turę. Ale to mała premia. Najlepsze drogi dają chyba +5 na turę.

pankx87
10-06-2012, 18:31
witam wszystkich.
1. Czy istnieje możliwość "ręcznego" zmiejszenia grafiki? tak jak w medieval2 dało się to zrobić przez plik medieval2.preference?
2. Gra mi strasznie laguje na mapie strategicznej. Według strony http://www.systemrequirementslab.com mój laptop spełnia wymagania sprzętowe.

Bardzo proszę o pomoc, towarzysze serii od pierwszego Total War i chcę by tak zostało..

LukeOne
14-06-2012, 18:05
2. Mi również strasznie cięło mimo, iż spełnia mój komputer wymagania tej gry. Pomogło jedynie całkowite wyłączenie cieni.

Pampa
19-06-2012, 17:46
1. Z tego co mi wiadomo nie da rady jej tak zmieniać, chyba że przez jakiś program... teraz nie pamiętam nazwy, ale po ostatnim patchu coś zaskoczyć nie chciał
2. Ogólnie laptopy mają dużo mniejszą wydajność od PC'tów

Asuryan
19-06-2012, 18:25
2. Ogólnie laptopy mają dużo mniejszą wydajność od PC'tów
Ogólnie tak, ale z tego co pamiętam można na to w jakimś stopniu wpłynąć grzebiąc w ustawieniach zasilania.

LukeOne
22-06-2012, 19:33
Witajcie, mam pytanie. Gram Polską i dwie tury temu wybudowałem port kupiecki w Gdyni, teraz mam możliwość wybudowania drugiego portu w Kurlandii. Jak uważacie czy mianować ten drugi port również kupieckim czy postawić tam stocznie wojskowych okrętów które będą skuteczniej broniły portu kupieckiego w Gdyni ? Nie mam zamiaru używać okrętów do czegoś więcej jak tylko do obrony portu kupieckiego i ewentualnie szlaków handlowych więc czy okręty które można zwerbować w porcie kupieckim są w stanie sprostać temu zadaniu ? proszę o poradę. Pozdrawiam.

22-06-2012, 20:33
Zawsze się przyda port wojenny , ale przeciwnik nie robi zmasowanych ataków na szlak handlowy :) Mi na 20 prowincji starczą 3 takie porty wojenne. Jeśli chodzi o floty to zawsze próbuję zajmować "kotwice " w jednym obszarze, tak żeby jedna flota , w której będą okręty wojenne mogły cały obszar chronić. Kolejne 2 floty to zależy gdzie ich potrzebujesz :) Okręty wybudowane w porcie kupieckim to najwyżej na mięso armatnie mogą się nadać :mrgreen:

Asuryan
23-06-2012, 12:58
Mi na 70 prowincji wystarcza jeden taki port. Przynajmniej jedna flota okrętów wojennych jest konieczna by w ogóle myśleć o czerpaniu zysków z handlu morskiego... Najlepiej mieć dwie, czy trzy takie floty - ale można je zwodować w jednym porcie.

Przemysł II
24-06-2012, 11:47
ja dla klimatu tworzę sobie porty wojenne w miejschach, które "słynęły" z okrętów wojennych :D np. Portsmouth i Tulon to dla mnie pozycja obowiązkowa :D

LukeOne
26-06-2012, 18:26
Jeśli wybrałem krótką kampanię, to po przekroczeniu 1750 roku będzie koniec gry ? Czy po prostu jest to warunek, a po 1750 gra toczy się dalej bez zmian ? Pytam ponieważ dość poważnie wziąłem się za rozbudowę państwa a tym czasem dowiaduję się, że mam krótką kampanię a zaraz 1750 rok i nie wiem czy bawić się dalej czy darować sobie. dzięki za odpowiedz.

seba225
26-06-2012, 18:51
Kampania trwa dalej , różnica jest w tym że nie spełniłeś warunków zwyciestwa .:)

KACPER9786
30-06-2012, 15:56
Witam! chciałem zapytać czy istnieje jakiś dodatek do gry empire total wa r który odblokowuje te sześć specjalnych jednostek które występyją w edycji kolekcjonerskiej??

POZDRAWIAM!!!

Cymberkaj
30-06-2012, 17:21
DLC Special Forces Units & Bonus Content do ściągnięcia przez Steam za 1,99 Euro przelewem. Jest jeszcze kilka innych DLC, jeśli cię to interesuje.

KACPER9786
30-06-2012, 21:35
Aha rozmumiem a czy sa jakieś darmówki??

Cymberkaj
30-06-2012, 22:18
Niestety nie. Trzeba zapłacić. Swoją drogą to trochę zdzierstwo, bo te "nowości" tylko odblokowują już wcześniej specjalnie zablokowane pliki. Dowód? Na bitwach online twój komp "zaakceptuje" te jednostki i choć sam ich nie masz, to jednak wróg (jeżeli je sobie kupił) może je normalnie sobie wybrać i będziesz je u niego widział. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zakup, a nie masz doświadczenia z przelewami, to polecam skorzystać z tego:
http://aope.wordpress.com/2010/08/21/be ... -na-steam/ (http://aope.wordpress.com/2010/08/21/bezpieczne-zakupy-na-steam/)

Jest w sumie 5 DLC, z czego 4 to tylko jednostkowe, a piąte to odblokowujące osobną kampanię Indian z "wypełnieniem" pustkowi na wielkich równinach. To, o które pytasz, zawiera 9 specjalnych (przedpremierowe, z edycji kolekcjonerskich itp.), a wszystkie cztery (bez indiańskiego) łącznie 50 jednostek. Z tym jednak, że rozdzielone nierównomierne. Najwięcej dostali USA, Brytania i Turcja. Turcję, najbardziej "egzotyczną", euroazjatycką frakcję i Brytanię, największą potęgę kolonialną tamtych czasów jeszcze rozumiem, ale USA? No cóż, to plus stworzona specjalnie dla nich "Droga ku niepodległości" wymownie ukazuje politykę CA.

KACPER9786
30-06-2012, 22:39
Aha wielkie dzieki ale chciałem się jeszcze zapytac czy polecasz kupić ten dodatek?? Lub z indianami też??

Cymberkaj
01-07-2012, 11:19
Niezbyt polecam indian. Jeśli chcesz, to możesz, ale i tak NIKT nie bierze na multi indian. Są za słabi. A w singlu nie da się zaprzeczyć, że milej jest grać kimś cywilizowanym i podbić cały świat, a nie dzikusami tylko samą Amerykę.

Ogólnie polecam resztę DLC. Trochę nie fair, że trzeba płacić, ale na szczęście to nie są jednostki dane "na odczep się". Akurat te są bardzo przemyślane i-co najważniejsze-pasujące do frakcji. Dla przykładu Polska. W czystym Empire jedyną zaletą naszej ojczystej frakcji jest husaria. No ale przecież nastała era prochu i antykawaleryjskich bagnetów. Jedyna szansa nie tylko dla husarii, ale dla całej kawalerii to szarża od boku lub tyłu, najlepiej gdy wróg jest związany walką wręcz. A jaka inna jednostka jest również niszczycielska na związanych i stłoczonych wrogów? Grenadierzy. No to Polska dostała grenadierów gwardii, najpotężniejszych grenadierów w grze (i niestety jedyna jednostka, jaką Polska dostała). Jednostka akurat pasująca do manewrów husarii.

Inny przykład, Francja i Brytania. Obie te frakcje mają "w czymś" lepszą piechotę liniową od "przeciętnej" liniówki. Brytania trochę lepszą w strzelaniu (ale normalną w bagnetach), a Francja trochę lepszą w bagnetach (ale normalną w strzelaniu). Jedną z jednostek, które dostały, to, że się tak wyrażę, kopie drugiej frakcji z limitem max. 1 rekrutacji. Francja dostała królewski pułk Deux-Ponts, który jest normalny w bagnetach, ale lepszy w strzelaniu-czyli jednorazowe podrobienie piechoty Brytyjczyków w szeregach Francuzów. Analogicznie u Brytanii. Całkiem ciekawe.

Rosja dostała pułk siemienowski, który jest typową gwardią, a zarazem najlepszą jednostką do walki na bagnety w całej grze. A ponieważ rosyjska piechota liniowa jest żałosna w strzelaniu, ale zarazem najlepszą bagnetową piechotą ze wszystkich liniówek, świetnie to do nich pasuje.


Myślę, że warto kupić. To trochę zdzierstwo, ale przynajmniej to nie są jakieś "na odczep się" i "byle wycisnąć kasę", lecz naprawdę dokładnie przemyślane jednostki.

KACPER9786
01-07-2012, 15:38
Ok rozumiem teraz wszystko i wielkie dzięki za pomoc jakbys mi tylko jeszcze powiedział taką rzecz bo chce sie upewnić :) I w multi i w singielplayerze są te jednostki prawda?? I jeśli już od nich dostane ten kod to bardzo bym prosił o wytłumaczenie gdzie i jak go wpisać. A wracając do twojej wypowiedzi to naprawde są fajne te jednostki tylko szkoda że nie można więcej niż jedną rekrutację we Francji i Brytanii. Także wielkie dzięki za twoją pomoc i prosiłbym o odpowiedż na to ostatnie pytanie :)

Cymberkaj
01-07-2012, 16:28
Przy zakupie przez Steam po prostu w pewnym momencie pojawi się pytanie o wybór formy płatności. Wówczas ustawiasz PaySafeCard i już ci się samo pojawi. A żeby w ogóle zacząć zakup, włącz Steam i zakładkę "Sklep". Tam w wyszukiwarce wpisz "Empire Total War" i już sam powinieneś znaleźć. Osobno każde dodaj do koszyka. Możesz swobodnie wszystko z niego wyrzucać-samo wrzucenie to jeszcze nie zakup. A Po dokonaniu zakupu całość już ci się automatycznie i na zawsze "przyklei" do twojego konta Steam. Tak, są zarówno w multi, jak i w single. I możesz spokojnie w złotówkach. Steam automatycznie ci przeliczy na euro wg aktualnego kursu walut-po prostu znajdź sobie jakiś kalkulator walutowy w necie.

KACPER9786
02-07-2012, 10:52
A jeszcze jedno wersja Steam gry to to samo co pełna wersja??

LukeOne
04-07-2012, 13:58
Mam pytanko co do belek doświadczenia jakie zdobywają poszczególne oddziały. W medku 2 gdy dany oddział zdobywa doświadczenie w jego statystykach zwiększa się obrona, atak i takie tam, faktycznie jest to odczuwalne podczas bitew. Natomiast w Empire gdy oddział zdobywa doświadczenie jego statystyki nie zmieniają się, nadal maja tyle samo ataku i obrony, ale czy podczas bitwy te odziały z większym doświadczeniem naprawdę są lepsze od tych bez doświadczenia ? Czy może te belki są tylko na pokaz ?

Cymberkaj
04-07-2012, 19:52
To błąd gry, naprawiony w Napoleonie, ale wciąż obecny w Empire. "Belki", jak ty to określiłeś, dają premie, ale program "zapomina" zmieniać statystyki na mapie kampanii. Jednak nie martw się, te premie są. Gdy w bitwie klikniesz PPM na jednostkę, to wyświetlone statystyki już uwzględnią premię. Interfejs zapomina je uwzględnić na mapie kampanii, ale bez obaw, na bitwach są. Możesz zresztą przetestować we "Własnej Bitwie".

stalowycieciu
12-07-2012, 11:08
Jestem zapalonym fanem Medievala II, jednak podbicie całego Starego Świata każdą frakcją może znudzić. Czy w ETW da się grać? Szukam czegoś nowego, brakuje mi bitew morskich w MTW II i nie jestem zbytnio zadowolony ze zdobywania/bronienia miast, dlatego myślę nad przesiadką na ETW. Jak obecnie prezentuje się ta pozycja? Denerwujące błędy po tylu łatkach nadal występują?

Xavart
12-07-2012, 14:19
Słabo z optymalizacją, ale tak to gra się spoko. AI może nie jest doskonałe, ale też nie jest najgorsze.

Cymberkaj
12-07-2012, 21:09
Jeżeli pokochałeś Medievala 2 za epickie, niszczycielskie szarże kawalerii, to trochę trudno będzie ci się przestawić. Nie że w ogóle, ale może to trochę potrwać. W medku to w końcu taktyczne uderzenie kawalerii zapewniało zwycięstwa-piechota w zasadzie tylko odwracała uwagę, aby pozwolić się odpowiednio ustawić kawalerii. Tutaj jest dokładnie na odwrót. Teraz to kawaleria przeszkadza samym swym istnieniem i ostrożnymi manewrami w ruchach wroga, aby nasza piechota zajęła odpowiednią pozycję strzelecką. Bardzo ważna jest bowiem przewaga pierwszego strzału, czyli że nasz pułk piechoty walczący z innym pułkiem jako pierwszy oddaje strzał. A także pozycja: trudniej jest wrogowi nas ustrzelać, gdy np. chowamy się za murkiem, lub w budynku, do których da się teraz wchodzić. Kawaleria jest teraz bardziej dobijająca, niż walcząca. Gdy pełny pułk kawalerii wyśle się od tyłu na pułk piechoty wroga, który na wskutek wymiany ognia skurczył się do np. 75%, to kawaleria go rozgromi. Jeżeli się jednak wyśle kawalerię na "pełny" pułk piechoty, to też rozgromi, ale z gigantycznymi (w przypadku tych najsłabszych kawalerzystów) stratami, które już ją wykluczą z bitwy. A szarża od przodu to już czyste samobójstwo.

Krótko mówiąc, właściwie użyta kawaleria we właściwych momentach jest nieoceniona, ale zanim te momenty nadejdą, trzeba się z nią obchodzić jak z jajkiem. Jeżeli uwielbiasz epickie szarże z Medka, to na starcie bardzo trudno ci się będzie przyzwyczaić.

Ujmę to tak:
W Medievalu 2 piechota pomagała kawalerii wygrać bitwę. W Empire zaś to kawaleria pomaga piechocie wygrać bitwę.

Spatchowany silnik Empire ma jednak coś, o czym Medieval 2 może pomarzyć: wspaniałą dyplomację. Jest o wiele prostsza, szybsza, a na dodatek komp wreszcie nie jest-nie powiem czym- w kwestii dyplomacji. Poza tym, jest o wiele, wieeeeele bardziej przejrzysty i wygodniejszy interfejs zarządzania.

stalowycieciu
13-07-2012, 15:13
Nie da się ukryć, że w M2 główną siłą napędową każdej armii jest ciężka konnica. Mają na to wpływ nie tylko wartości bojowe na polu bitwy, ale również mobilność na mapie świata. W późniejszych etapach każdej mojej kampanii (tj. niezależnie od wybranej frakcji) jedyna skuteczna taktyka opierała się na istnym blitzkriegu. Wróg najczęściej zostawia maksymalnie 3 oddziały wojska w bardziej oddalonych od granic osadach. Wystarczało wysłać wykwalifikowanego szpiega, który zapewni otwarte bramy konnicy. Przy skoordynowanym desancie z morza takim sposobem można było spokojnie zdobyć kilka prowincji w jednej turze. Nie trzeba było męczyć się z oblężeniami, które nie przypadły mi do gustu. Z kolei niektóre frakcje w ogóle nie korzystały z konnicy. Przykładowo Hiszpania - od czasu do czasu posługiwała się tylko Jinetes, a poza tym jedynie Ludźmi Miecza i Puklerza oraz Spieszonymi Rycerzami Feudalnymi. Grając wtedy Wenecją, która nie posiada "swojej" ciężkiej konnicy jak Anglia, Francja czy choćby Polska, 5-6 oddziałów Rycerzy Feudalnych radziło sobie z każdą liczbą piechoty.

Kiedy już uświadomiłem sobie ten fakt, żadna walka nie stanowiła dla mnie wyzwania, heroiczne zwycięstwa były na porządku dziennym. Z drugiej zaś strony denerwujące były potyczki z jakąkolwiek konnicą strzelecką. Czy to korzystając z piechoty, artylerii czy czegokolwiek innego, starcia ze strzelającymi konnymi to jedna wielka zabawa w berka. Pola bitew są mało zróżnicowane, co daje duże pole manewru, ale z drugiej strony zbyt wiele miejsca dla przeciwnika, który unika bezpośredniej konfrontacji. Po ETW spodziewam się bardziej urozmaiconej zabawy. Zagrywałem się chwilę w demo, gdzie żeby zderzyć się z przeciwnikiem należało sforsować rzekę przy śpiewającej artylerii. Czy takie zmagania - bardziej uwzględniające teren, budynki (o czym już wspomniałeś) są na porządku dziennym? Jeżeli wpływ kawalerii został ograniczony, to dobrze. Z Twojego postu nie wynika, że jest jakaś jedyna słuszna taktyka, z której można korzystać zawsze. Tego właśnie szukam.

Jeszcze jedno, gram zawsze na poziomach trudności vh/vh. Jako ciekawostkę mogę napisać, że dopiero w dodatku czuć różnicę, ale są one nieco niedorzeczne. Prowadzę właśnie Zakon Krzyżacki i zbieram baty od Wielkiego Księstwa Litewskiego ze względu na nieszczęsną konnicę strzelecką oraz moje błędy w pierwszych 5 turach. Ale to jeszcze nic. Niedorzeczne jest to, że jakiś zacofany Nowogród ma - według statystyk - ponad 100 tys. florenów w skarbcu. A WKL koło 20 tys. i wojska tyle, że jego koszt utrzymania oscyluje - na oko - gdzieś na 10-15 tys, dysponując 8 prowincjami z czego 3 albo 4 to wsie. Za to w zdobywanym miastach wybudowane są może 2-3 budynki. Ale cóż, wyzwanie podjęte. W Królestwa dobrze się gra, jednak jest tu tylko walka. Cała reszta jest zepchnięta na trzeci plan. Na drugim planie jest rekrutacja armii.

Jeszcze dyplomacja. Cieszy mnie, że oceniasz ją na lepszą w stosunku do tej z M2. Może tutaj nie rzuca ona na kolana (w podstawowej wersji gry byłem jako Wenecja w stanie wojny z 14 frakcjami i żadna nie chciała pokoju za oferowaną grubą kasę a graniczyłem z kilkoma. Reszta wywoływała wojnę głównie blokując moje porty.), ale najgorsze jest to, że posiadając około 25 prowincji jedynym zajęciem jest tylko walka, bo nikt już nie chce w żaden sposób dogadywać się z największą frakcją na świecie. Podbicie całej reszty pozostaje wtedy kwestią czasu. Nie trzeba się bawić w szpiegostwo, kupiectwo, walkę religii. Stąd moje pytanie: czy czynniki zewnętrzne imperium mogą czasami dać w kość w ETW? W Medievalu mamy tylko bunty, które mogą wyrzucić armię z miasta, ale to za mało. Czy jest to jakoś bardziej poważnie rozwinięte?

Cóż, myślę, że prędzej czy później i tak spróbuję. Nigdy nie sądziłem, że M2 zostanie moją ulubioną grą, a jest to pierwsza z marki Total War, w jaką grałem dłużej niż 10 minut.

Asuryan
13-07-2012, 21:52
Czasami mogą, szczególnie przy kilku pierwszych grach. Oprócz zwykłych buntów zdarzają się jeszcze narodowe powstania i rewolucje.

Cymberkaj
13-07-2012, 22:00
Odnośnie zbyt dużych funduszy komputerów, to już niestety bolączka wszystkich total warów: nawet tych najnowszych, wliczając Shoguna 2. Wyższy poziom kampanii wcale nie polepsza inteligencji komputera-on tylko daje bonusy finansowe, np. więcej kasy dostają lub mniejszy koszt utrzymania wojsk. Inteligencja się nie zmienia.

Jeszcze co do walk, jest bardzo ważna zmiana. Teraz wszelkie strzelające jednostki strzelają tylko w jednym kierunku, tym, w którego stronę patrzą. W Medku czy Rome wszyscy strzelali we wszystkie strony. Gdy łucznicy chcieli strzelać w piechurów atakujących od boku, to po prostu KAŻDY Z OSOBNA, niezależnie od kolegów z oddziału, po prostu każdy obracał się o 90 stopni, ale sam "prostokąt" oddziału jako całość pozostał bez zmian. Teraz jest inaczej. Teraz CAŁA prostokątna formacja musi się obrócić.

Obrót strzelców w Medku:

^^^^^^^^^^^^^^^^^^ >>>>>>>>>>>>>>>>>>
^^^^^^^^^^^^^^^^^^ >>>>>>>>>>>>>>>>>>


Obrót strzelców w Empire (DŁUGI obrót):

^^^^^^^^^^^^^^^^^^
^^^^^^^^^^^^^^^^^^

>>
>>
>>
>>
>>
>>
>>
>>
>>
>>
>>

Właśnie dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie oskrzydlenie wroga tak, żeby nasi żołnierze "patrzyli" w ich stronę. W przeciwieństwie do Medievala 2, żołnierze NIGDY nie strzelą, dopóki się odpowiednio nie ustawią. Nawet jak nimi klikniesz, to i tak nawet wtedy najpierw się będą ustawiać. A zanim to nastąpi, już się ich całkiem sporo powystrzela. Bo nie obrócą się tak błyskawicznie, jak średniowieczni łucznicy. Ale spokojnie, gdy klikniesz na ikonę jakiejś strzelającej jednostki, to pojawi się pole zasięgu strzału-nie muszę chyba mówić, jakie to przydatne,

A co do dyplomacji, to pojawiło się bardzo duże okienko, w którym możemy patrzeć na wzajemne stosunki międzypaństwowe nie tylko między nami i innymi, ale także między dowolnie wybranymi komputerami, w dodatku z uwzględnieniem wszystkich czynników dyplomatycznych. Tutaj np. w mojej tureckiej kampanii najechałem kursorem Brytanią na Szwecję, ale print screenem ucięło kursor.
http://i.imgur.com/8NCsO.jpg

Poprawiono też bunty: teraz nie ma już automatycznego wyrzucania z miasta, tylko rebelianci pojawiają się gdzieś w regionie i dopiero spróbują zbrojnie zająć stolicę regionu, na razie ograniczając się do uszkadzania pozastolicowych miast gospodarczych (część jest teraz poza stolicą i wymaga osobnej ochrony). Ciekawe jest też to, iż z tury na turę armia buntowników się powiększa, a maleją siły porządkowe w stolicy regionu. Każdy region ma bowiem zapasową milicję, która "znikąd" pojawia się podczas oblężeń i tylko na czas oblężęń-oczywiście gdy znajdzie się dla niej miejsce w armii.

=[[H]]=Kuczi
31-07-2012, 18:28
Jeżeli pokochałeś Medievala 2 za epickie, niszczycielskie szarże kawalerii, to trochę trudno będzie ci się przestawić. Nie że w ogóle, ale może to trochę potrwać. W medku to w końcu taktyczne uderzenie kawalerii zapewniało zwycięstwa-piechota w zasadzie tylko odwracała uwagę, aby pozwolić się odpowiednio ustawić kawalerii. Tutaj jest dokładnie na odwrót. Teraz to kawaleria przeszkadza samym swym istnieniem i ostrożnymi manewrami w ruchach wroga, aby nasza piechota zajęła odpowiednią pozycję strzelecką. Bardzo ważna jest bowiem przewaga pierwszego strzału, czyli że nasz pułk piechoty walczący z innym pułkiem jako pierwszy oddaje strzał. A także pozycja: trudniej jest wrogowi nas ustrzelać, gdy np. chowamy się za murkiem, lub w budynku, do których da się teraz wchodzić. Kawaleria jest teraz bardziej dobijająca, niż walcząca. Gdy pełny pułk kawalerii wyśle się od tyłu na pułk piechoty wroga, który na wskutek wymiany ognia skurczył się do np. 75%, to kawaleria go rozgromi. Jeżeli się jednak wyśle kawalerię na "pełny" pułk piechoty, to też rozgromi, ale z gigantycznymi (w przypadku tych najsłabszych kawalerzystów) stratami, które już ją wykluczą z bitwy. A szarża od przodu to już czyste samobójstwo.

Krótko mówiąc, właściwie użyta kawaleria we właściwych momentach jest nieoceniona, ale zanim te momenty nadejdą, trzeba się z nią obchodzić jak z jajkiem. Jeżeli uwielbiasz epickie szarże z Medka, to na starcie bardzo trudno ci się będzie przyzwyczaić.

Ujmę to tak:
W Medievalu 2 piechota pomagała kawalerii wygrać bitwę. W Empire zaś to kawaleria pomaga piechocie wygrać bitwę.

Spatchowany silnik Empire ma jednak coś, o czym Medieval 2 może pomarzyć: wspaniałą dyplomację. Jest o wiele prostsza, szybsza, a na dodatek komp wreszcie nie jest-nie powiem czym- w kwestii dyplomacji. Poza tym, jest o wiele, wieeeeele bardziej przejrzysty i wygodniejszy interfejs zarządzania.
Generalnie Empire przypadł mi do gustu mimo, że lubię epickie szarże. Jedno wydaje się przeczyć drugiemu, ale to tylko pozory. We wszystkich częściach w których jest broń palna odgrywająca dużą rolę tj. ETW, NTW i FOTS, użycie jazdy wymaga pewnych umiejętności, źle zastosowana jest zwyczajnie masakrowana i to jest dobre bo wymaga pomyślunku. Uważam że najlepiej rozwiązano to w FOTS, idą frontalnie to ogień ich zmasakruje, dojedzie ich za mało lub zwieją. Natomiast uderzenie z flanki robi swoje. Zarówno w ETW jak i w NTW uważam za błąd szybkość formowania i wytrzymałość czworoboków. One powinny być i gwarantować większą skuteczność przeciw cav, ale złożenie czworoboku powinno również trwać dłużej, co dawało by jeździe większe szanse na zaskoczenie. Inna kwestia że bardziej doświadczone jednostki ciężkiej jazdy i lansjerów powinny sobie z nimi szybciej radzić od pozostałej jazdy. W ETW i NTW zadanie jazdy jest na pewno trudniejsze ale dobrze dobrana kawaleria jest w stanie zrobić w szeregach przeciwnika taki sajgon, który doprowadzi go do klęski, nawet mimo czworoboków. Grunt to tak nią zadziałać by:
- wyeliminować jazdę przeciwnika
- pogonić lekką piechotę lub artę
- zmusić piechotę liniową przeciwnika by sformowała czworoboki pod ogniem naszej piechoty.
Ja skupiam się niemal zawsze na tym ostatnim punkcie a wcześniejsze wymienione, realizowane są niejako przy okazji i z efektów jestem generalnie zadowolony. Moim zdaniem ważne jest też albo postawić na ciężką jazdę z ekspem nieliczną ale doborową albo na dużą ilość dragonów lekkoonnych, którzy mogą strzelać będąc w siodle i są szybcy. Z reguły wolę jednak husarię z ekspem 4 oddziały na 3 i 4 levelu a czasem nawet tylko 2 na levelu 9 (wbrew pozorom sprawdzają się znakomicie nawet lepiej niż liczniejsza grupa na levelu 3 i 4.

31-07-2012, 20:39
Husaria jest strasznie wolna, no ale... zazwyczaj najdłużej wytrzymuje w walce z czworobokiem co daje możliwość zbliżenia się grenadierami.

Co do FOTS to atak frontalny kawalerii udawał mi się ZAWSZE na piechotę liniową wroga , która przeładowywała broń :) Wchodzili jak w masło :P

=[[H]]=Kuczi
06-08-2012, 12:39
Husaria jest strasznie wolna, no ale... zazwyczaj najdłużej wytrzymuje w walce z czworobokiem co daje możliwość zbliżenia się grenadierami.

Co do FOTS to atak frontalny kawalerii udawał mi się ZAWSZE na piechotę liniową wroga , która przeładowywała broń :) Wchodzili jak w masło :P
Zależy jaką dokładnie kawalerią się szarżuje, ile jej jest, na co szarżujemy i w jakich warunkach terenowych. Tak czy inaczej najlepiej opłaca się wjazd z flanki bo frontalnie jak przeciwnik jest dobry rozwali jazdę lub przynajmniej zada jej bardzo duże straty. W tym drugim przypadku, jeżeli ma włączony tryb obronny i po pierwszym uderzeniu da piechocie rozkaz ataku wręcz, to jazda polegnie. Inna kwestia to piechota będąca w drugiej linii, która ogólnie niweluje frontalny atak jazdy. Jeszcze inny skuteczny patent to poświęcenie części własnej jazdy i wysłanie jej żeby zatrzymała frontalnie szarżującą kawalerię przeciwnika. Wówczas piechota może strzelać zza pleców własnej jazdy ( a jazda strzelająca np. z flanki), a jeżeli piechurzy stoją wyżej to po prostu zmasakrują jazdę przeciwnika. Frontalnie, przy dobrze poprowadzonej szarży, daje sobie jeszcze radę np. szoguńska gwardia konna, ale i ona przy dobrym dowodzeniu przeciwnika może się wyłożyć. Nawet najlepszą kawalerią w FOTS najbardziej opłaca się jednak szarża z flanki.
A wracając do meritum czyli empire, przede wszystkim husaria zmuszając piechotę do sformowania czworoboku ( na dość długi jak zauważyłeś czas, w porównaniu z inną jazdą) stwarza przewagę własnej piechoty (nawet zwykłej liniówki) , która w tym czasie może czworobok skutecznie ostrzeliwać. A tak po za tym czworobok standardowej liniówki husaria jest w stanie rozbić, czworobok elity też pod warunkiem że załatwi wcześniej generała. Ja w bitwach multi zawsze (jak już wspominałem) dodaję husarii ekspa minimum na 3 poziom, a często gram mając tylko dwie husarie na poziomie 9 (plus piechota oczywiście, dużo liniówki 2 razy strzelcy, raz grenadierzy, lub bez grenadierów 3 razy strzelcy). Jak to się sprawdza, generalnie dobrze, wprawdzie dużo w ETW multi nie grałem, ale na stoczonych 15 bitew 9 wygrałem. Więc tak czy inaczej na plus, z porażek 3 złapałem ze znajomym dużo bardziej doświadczonym w ETW (ponad 1000 bitew, zdecydowana większość zwycięstw), raz tylko udało mi się go pokonać.

Caldern91
14-08-2012, 16:20
co poprawia w Empire mod Ultimate Commander czy DarthMode jakoś tak to się nazywa proszę pomóżcie. Właśnie ściągam Empire total War z torrentów i mam pytanie czy ściągniętą wersję mogę używać do grania multiplayer ?? i jeśli zacznę grać Ronem to z kim najpierw by się wypadało wziętość za łby ?? Turków Rusków czy inn.??

WOJOWNIKH
16-08-2012, 13:14
co poprawia w Empire mod Ultimate Commander czy DarthMode jakoś tak to się nazywa proszę pomóżcie. Właśnie ściągam Empire total War z torrentów i mam pytanie czy ściągniętą wersję mogę używać do grania multiplayer ?? i jeśli zacznę grać Ronem to z kim najpierw by się wypadało wziętość za łby ?? Turków Rusków czy inn.??
Niestety, nie pomagamy piratom. Na szczęście mody zazwyczaj nie działają z pirackimi wersjami gier :lol: :lol: :lol: .

Caldern91
16-08-2012, 13:45
ale chciałem się dowiedziec co ogólnie poprawia w tej odsłonie ten rodzaj modu
?? bo wiele o nim słyszałem i chciałbym się dowiedzieć jeszcze coś nie coś o tym, ale i tak zamierzam kupić oryginał a pirata ściągam jakby w razie czego płytka się zrąbała

Asuryan
16-08-2012, 17:30
To od nas dowiesz się dopiero jak kupisz oryginał (jak wcześniej nie dostaniesz bana na tym forum).

Przemysł II
16-08-2012, 19:21
poza tym płytka nie będzie ci potrzebna do gry za bardzo bo możesz grę przez steama legalnie pobrać jak już kupisz.

Herod
26-08-2012, 13:29
Zobacz w dziale modding. Ja na nowszych TW po Medzie II się już nie znam, w tych bebechach... udziwnili modowanie. :(

Asuryan
26-08-2012, 15:52
Bez modowania na pewno nie. A modowanie tego pliku jest na pewno bardzo utrudnione, jeśli wręcz nie niemożliwe - bo odpowiada on za jednostki, które można odblokować płacąc gotówką za DLC.

Il Duce
09-09-2012, 18:52
Mam pytanie: Wie ktoś może jak zwiększyć rozmiar jednostek? Pamiętam że była taka opcja,bodajże piechota do 300 a jazda do 150 ale zapomniałem jak to się robiło :oops: . Z góry dzięki za pomoc.

Dunkel
11-10-2012, 04:30
hejka, ja mam laickie pytanie, bo pierwszy raz gram w ETW i jedna rzecz mnie zaskoczyła:
oblegam sobie Berlin i obrońcy atakują mnie, rozbijam ich, ale nie zajmuję miasta, dlaczego? nie wyłapałem wszystkich uciekinierów z bitwy? teraz jakbym chciał dobić Berlin to okazuje się, że mają skądś wsparcie pełnej flagi (to chyba nowi rekruci). W takim razie jak najefektywniej zajmuje się miasta, bo ja za chwilę się wyzeruję na Prusach :D

Asuryan
11-10-2012, 11:38
Mam pytanie: Wie ktoś może jak zwiększyć rozmiar jednostek? Pamiętam że była taka opcja,bodajże piechota do 300 a jazda do 150 ale zapomniałem jak to się robiło :oops:
W opcjach graficznych - rozmiar oddziału.


hejka, ja mam laickie pytanie, bo pierwszy raz gram w ETW i jedna rzecz mnie zaskoczyła:
oblegam sobie Berlin i obrońcy atakują mnie, rozbijam ich, ale nie zajmuję miasta, dlaczego? nie wyłapałem wszystkich uciekinierów z bitwy? teraz jakbym chciał dobić Berlin to okazuje się, że mają skądś wsparcie pełnej flagi (to chyba nowi rekruci
Ta pełna flaga to pewno mieszczuchy. Pełna flaga bez nieco bledszego koloru oznacza iż w mieście stacjonują żołdacy (którzy mogą poruszać się po świecie), a za nimi ukryci się mieszczuchy (lokalna milicja - garnizon miast).

szwejk
29-10-2012, 18:36
Pograłem trochę... Dla mnie ETW to nie jest klasyczny TW, ale taka podrasowana "Cywilizacja" ;) :) ) gdzie większy nacisk położono na rozwój a bitwy są dodatkiem 8-) Ale ogólnie podoba mi się... No i parę pytań początkującego:

1. Jak zwiększyć rozmiar panelu sterowania rozgrywką? Te teksty i tabelki są dla mnie ciut za drobne...
2. Jak wysłałem hulakę do wrogiego miasta to otrzymałem wiadomość, że pomyślnie wykonał misję i wrócił z wiadomościami... Gdzie otwiera się raporty agentów? W poprzednich TW otwierały się automatycznie...
3.Czy można mianować gubernatorów w podbitych miastach? Jak?
4. Jaki wpływ na rozgrywkę ma mianowanie i odwoływanie ministrów?
5. Czy kulami łańcuchowymi można całkowicie pozbawić ożaglowania okręt przeciwnika i tym samym całkowicie unieruchomić?
6. Czy można prowadzić badania nad paroma wynalazkami jednocześnie?

Cymberkaj
29-10-2012, 19:12
Ad. 1) Musisz się tym niestety zadowolić.

Ad. 2) Tutaj ich rola to po prostu ciągłe rozjaśnienie całego wrogiego regionu, dopóki hulaka w nim jest. Nawet i bez hulaki widać w tej części pełny skład wojsk wroga. Poza tym połączono szpiega z zabójcą z poprzednich total warów. Teraz hulaka potrafi i "rozjaśniać" swym pobytem, i zabijać, i sabotować. Oczywiście wykonywanie tylko jednych operacji wyćwiczy go szczególnie wdanej dziedzinie.

Ad. 3) Nie można, ale jest dwóch gubernatorów Indii i Ameryki, jeśli masz tam jakiekolwiek prowincje. Pełnią oni jednak funkcje po prostu dodatkowych ministrów.

Ad. 4) Każdy minister ma jakieś cechy charakteru. W poprzednich total warach każdy członek rodziny, w zależności od tego, co robił (czy walczył, czy inwestował w swoim mieście w świątynie, czyniąc siebie religijnym) otrzymywał unikalne cechy charakteru + podwładnych itp. Ministrowie to prostu tacy członkowie rodziny, których wpływ jest o wieeeele szerszy, niż tylko na jedno miasto. Warto przyglądać się ich cechom, bo może trzeba by się ich pozbyć? Poza tym może się zdarzyć, iż jakiś wysokogwiazdkowy minister wojska ma np. taką cechę charakteru, że nie zna się na wojsku, więc koszty utrzymania całej armii lecą 10% w górę. To wkurza, ale przecież ma 6 gwiazdek! Co teraz? No to prostu wymieniasz go miejscami z ministrem czegoś innego. Nie straciłeś 6 gwiazdek, a jako minister np. prawa tamta wada traci na znaczeniu. Analogicznie warto szukać pozytywnych cech, bo może potencjalny fanatyk mundurów marnuje się w ministerstwie gospodarki.

Ad. 5) Da się, ale jeżeli nie zastosujesz pewnej taktyki, będzie to długie i monotonne. Musisz zastosować "crossing T". Wyobraź sobie, że pionowa kreska w T to statek wroga, a pozioma to twój statek, który pięknie wymanewrował, przecinając wrogowi drogę. W takiej pozycji żagle, ustawione "gęsiego" do twoich dział, ulegną kulom łańcuchowym po prostu natychmiast. W sumie tylko w takiej pozycji warto używać kul łańcuchowych, w zwykłym, burtowym ostrzeliwywaniu się jest to mało efektowne.

Ad. 6) Można, jeżeli masz kilka uniwersytetów na raz-ale uważaj, bo uniwersytet równa się żądania reform w regionie z tym budynkiem. Rób je tylko tam, gdzie masz pewność, że będzie bardzo duże zadowolenie. Najlepiej w prowincjach z dużym miastem (w sensie więcej niż 2 sloty budynków), bo będziesz mógł w nich zbudować obserwatoria, które przyspieszają badania w tym regionie, w którym są.

szwejk
30-10-2012, 11:26
Wiem o taktyce morskiej T. Czytałem książki Flisowskiego :) Dziękuję za odpowiedzi :D
Ps. Czy komuś trafiła się sytuacja, w której armia dowodzona przez kompa była do gracza odwrócona plecami? :lol: I mimo ostrzału nie zmieniła pozycji? Takie bitwy to się łatwo wygrywa ;) Mnie trafiła się w walce z Hanowerem...