PDA

Zobacz pełną wersję : bitwa pod Cheronea



chochlik20
19-01-2010, 10:57
Wie ktoś może jak pokonać Greków?? Probowałem frontalnego ataku jazda i bryndza, probowałem zajść od tylu jazda i tez nici. Zauważyłem nawet jak zostaje 16 hoplitów to i tak sie nadal nawalają, a mój Aleksander daje tyły z reszta jazdy :(

Rafi
19-01-2010, 14:08
Zalezy na jakim poziomie grasz. Na Trudnym i Bardzo trudnym ta bitwa jest prawie nie do wygrania. Na Normalu wystarczy ze 2 oddzialy jazdy,przeprowadzisz luką ktora powstaje miedzy Sacred Bandami i resztą armii na tyły i zaatakujesz oddziały z obu stron na raz, ale nigdy nie szarzuj frotnalnie na falangi tylko tak wymanewruj, zeby w momencie ataku Twojej jazdy falangici nie mieli opuszczonych włóczni. Poza tym jeśli swoja jazda atakujesz z bliska, nie opuszczają włóczni do szarzy tylko praktycznie podbiegają i się bija, a jesli odległosc jest większa, jazda opuszcza włocznie i wtedy szarza jest efektowna

Czarodziej
04-05-2010, 19:15
http://www.youtube.com/watch?v=ls5YdDHj ... re=related (http://www.youtube.com/watch?v=ls5YdDHj7RY&feature=related) W razie jakbyś jeszcze nie przeszedł lub ktoś inny chciałby zobaczyć.

Lukas_warrior
27-08-2010, 13:40
Trzeba okrązyć górę i zajechać od tyłu... tak wygrałem...

kuba4101994
19-12-2010, 17:28
Ja próbowałem 3 razy.Za pierwszym próbowałem wykorzystać tą lukę i z 2 stron i przegrałem ponieważ długo to trwało i wojska Filipa uciekły.Za drugim podzieliłem na 3 grupy:1:1 jednostka frontalnie 2:alexander z jednym oddziałem przez lukę na tyły 3:2 jednostki stały z daleka i gdy falangiści odwrócili się to zajechałem od strony rzeki-przegrałem z tych samych przyczyn co za 1.Trzeci już poszedłem na żywioł-klin i atak frontalny na czele z alexandrem.Siła pędu dosłownie przesunęła ich do tyłu cały czas się cofając.później już tylko pomoc wojskom Filipa i koniec

Szymong33
12-01-2011, 15:59
Dość dziwne, bo nawet jak zaczynałem na łatwym, to jak niechcący pozwoliłem by moja jazda walnęła frontalnie na falangę to w ciągu kilku sekund zostało się paru jeźdźców. Tą bitwę na średnim z łatwością przeszedłem wykorzystując lukę i okrążając Święty Zastęp.

tomciopogromcio
04-04-2011, 19:49
Tej bitwy nie da się przejść :P. A jednak się na średnim udało:

http://img848.imageshack.us/img848/3909/beztytuumb.jpg (http://img848.imageshack.us/i/beztytuumb.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Trzeba przebiec między hoplitami a świętym zastępem na moment jest mała luka (ale 3 oddziałami samym Aleksandrem to nic nie daje bo robi za małe zamieszanie z tyłu). Następnie nie możemy się też bawić na wabienie z jednej strony kawalerią by się odwrócili i szarża z drugiej i powtarzać bo nie ma czasu (im szybciej rozwalamy całe oddziały tym lepiej też walczą ludzie filipa(w statach na koniec mają znacznie więcej zabitych a Grecy odwrotnie) i łatwiej wykończyć resztę Greków na koniec), więc walimy kiedy chwilę stoją do nas plecami nieco wcześniej w plecy, a za chwilę ze strony odwróconej do nas wcześniej włóczniami, wtedy falanga się totalnie rozwala chowają miecze i po dwóch szarżach mają już ogromne straty.


A pomysły do drugiej bitwy?

A tak jeszcze z wikipedii :P:
Szarże hetajrów rozstrzygnęły na korzyść macedońskich królów m.in. bitwy pod Cheroneą (jazda macedońska dowodzona przez Aleksandra, syna Filipa II przeszła przez lukę pomiędzy oddziałami greckimi na ich tyły, co pozwoliło zwyciężyć Macedończykom), Issos i Gaugamelą. Podczas bitwy nad rzeką Hydaspes manewry hetajrów miały decydujące znaczenie dla wyniku starcia.

DEEKIEL
20-04-2011, 19:02
A umiałby mi ktoś pomóc z bitwą pod Gaugamelą ?

Idill`a (MZ)
20-04-2011, 19:08
A umiałby mi ktoś pomóc z bitwą pod Gaugamelą ?


Nazwa tematu : "bitwa pod Cheronea"

loczek97
09-05-2011, 14:22
Jak chcesz się zapytać to zrób nowy Topic, a nie zaśmiecasz ten ;d

SKOBRA123
01-09-2011, 15:32
Mi na łatwym się nie udaję :lol:. Ta bitwa jest jedną z trudniejszych.

P.S Bo jedyną :lol: .

Neron
27-12-2012, 17:38
Wie ktoś może jak pokonać Greków?? Probowałem frontalnego ataku jazda i bryndza, probowałem zajść od tylu jazda i tez nici. Zauważyłem nawet jak zostaje 16 hoplitów to i tak sie nadal nawalają, a mój Aleksander daje tyły z reszta jazdy :(
Wygrasz to jeśli do bitwy pod Cheroneą dojdzie przy użyciu pierwszej armii Alexandra.
Chodzi o to,że jak w każdym mieście,który zdobędziesz doszkolisz wojsko i ruszysz na kolejną bitwę tymi samymi wojskami,to będą doświadczone pod Cheroneą i łatwiej wygrasz.
Mówię z własnego doświadczenia.

McAbra
27-12-2012, 19:30
Ale tu chodzi o bitwę historyczną... :?

Aracz
20-01-2013, 21:15
Ja przeszedłem te bitwę na łatwym, średnim i trudnym. Napisane było w instrukcji że kolejna bitwa historyczna powinna się odblokować, a tak się nie stało.

McAbra
21-01-2013, 06:57
Nie?
Ja przeszedłem to na łatwym i odblokowała się bitwa nad Granikiem czy jakoś tak ( nie grałem w Alka z pół roku :P )
Ta to jest dopiero nie do przejścia. Rzeka - po drugiej stronie masa perskich łuczników konnych przy jednym oddziale łuczników
pieszych po naszej stronie... :?
No i oczywiście trochę piechoty... :)

Zwiastun
22-01-2013, 17:21
Pod Granikiem się zatrzymałeś? Ja na normalu doszedłem pod Issos i dopiero tam mam trudności

McAbra
23-01-2013, 07:55
A mógłbyś się pochwalić taktyką?
Chętnie poczytam :)

Pinotchet
25-01-2013, 11:09
Na vh bardzo trudne jest oblężenie Halikarnasu, Gaugamela to prawdziwy hardcore a i ostatnia bitwa nad Hydaspesem nie należy do łatwych.

Zwiastun
25-01-2013, 17:25
A mógłbyś się pochwalić taktyką?
Chętnie poczytam :)
Musiał bym jeszcze raz zagrać, bo ostatnio grałem w Aleksandra z pół roku temu. Ale teraz jest weekend więc będę mieć czas. I chyba lepiej założyć nowy temat o bitwach historycznych, bo tutaj jest temat o Cheronei.

Zwiastun
26-01-2013, 18:51
Założyłem osobny temat o bitwach
viewtopic.php?f=62&t=12442 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=62&t=12442)

robercik8211
06-10-2013, 17:41
Rok (lub więcej) temu przeszedłem Cheroneę na trudnym, ale nie pamiętam jak. Niedawno wróciłem do Rome'a i na łatwym przeszedłem w dosyć prosty i głupi sposób. Jednym oddziałem Hetajrów wbijam w się środkowy oddział Tebańczyków. Gdy oddział hetajrów związał walką centrum Świętego Zastępu, dwa pozostałe oddziały złamały szyk chcąc okrążyć tą jednostkę, cztery oddziały elitarnej kawalerii rozmaśliły Tebańczyków tracąc 60% składu osobowego. Potem to już proste, zniszczenie związanych walką hoplitów, pokonanie śmiesznej gwardii greckiej i pod Granik!
Pozdrawiam

TuDumTss
31-12-2013, 12:26
Ja bez wiekszych problemow przeszedlem wszystkie bitwy historyczne Aleksandra na vh :D Podlowo w spokoju, Cheronea poczekalem az pomiedzy odzdzialami falangi greckiej zrobi sie luka, przerzucilem przez nia wszystkie jednostki kawalerii, te 3 falangi ktore byly naprzeciw mnie zostawilem chwilowo w spokoju. dwa odzdzialy kaw poslalem na wrogiego generala, pozostale szarzowaly, odskakiwaly od nieprzyjaciela. gdy generalq zabilem, wszytskie moje odzdzialy wykonywaly szarze. jednostki macedonskiej falangi ktore przetrwaly zajely sie walka z trzema falangami greckimi ktore na poczatku pozosrawilem, i je tez wykonczylem w wyzej podany sposob.