PDA

Zobacz pełną wersję : Dyskusja nad zasadami do MP



SaperHeart
30-08-2017, 22:30
Obecnie trwa dyskusja nad zasadami, które będą obowiązywały na Mistrzostwach Polski. Podane poniżej zasady są proponowane przez nas w oparciu o scenę Europejską na której co tydzień są rozgrywane turnieje na podobnych zasadach. Chcemy aby zasady były proste i przejrzyste, a zarazem nie wnosiły zbyt dużych ograniczeń w swobodzie komponowania kompozycji armii. Dodatkowo, jeszcze będzie zorganizowany przez nas turniej (01.10.17 Inwazja) po premierze TWW2 przed MP aby promować nową wersję gry i zweryfikować zasady po pojawieniu się 4 nowych frakcji. Zachęcam do dyskusji i ewentualnych waszych pomysłów.


Zasady Komponowania Armii

Max 5 tych samych jednostek
Max 4 jednostki latające (Latający lord/bohater wlicza się w limit)
Max 1 jednostka: Arka Hysh, Czołg parowy, Mortis Engine (i pokrewne)
Max 2 duże potwory takie jak np. mamut, olbrzym, shaggothy smoczych ogrów.
Jednostki RoR uważane są jako te same co zwykłe pierwowzory
Lordowie nie wliczają się w limity na potwory

Max 3 bohaterów
Max 2 tych samych bohaterów
Max 2 magów. Magowie nie mogą mieć tych samych zaklęć.


Spotkanie
- Każdy mecz jest rozgrywany systemem Best of 3
- Każda Frakcja może zostać wybrana tylko raz podczas meczu
- Dana Mapa może zostać wybrana tylko raz podczas meczu
- Gracz A to osoba z góry tabelki
- Gracz B to osoba z dołu tabelki

Przed meczem gracze dokonują następujących czynności:
- Gracz A banuje jedną Frakcje (dana frakcja nie będzie możliwa do użycia w danym meczu przez obydwu graczy)
- Gracz B banuje jedną Frakcje (dana frakcja nie będzie możliwa do użycia w danym meczu przez obydwu graczy)
a) 1 Bitwa
- Gracz A wybiera Frakcję i mapę
- Gracz B wybiera Frakcję
b) 2 Bitwa
- Gracz B wybiera Frakcję i mapę
- Gracz A wybiera Frakcję
c) 3 Bitwa
- Gracz A wybiera Frakcję i mapę
- Gracz B wybiera Frakcję

Turek
30-08-2017, 22:45
Pytanie do graczy nie uczestniczących aktywnie w multiplayerze Warhammera. Czy te zasady są czytelne?

Pyrrus89
30-08-2017, 23:07
Moim zdaniem zasady zaczynają już powoli przypominać ruskie turnieje z Rome. :P Nowi gracze będą musieli chyba wydrukować ten temat i patrzeć, czy czasem nie przekroczyli limitów. :F

Edit: Pierwszy dostrzeżony absurd tych reguł. Grając Chaosem nadal można wziąć 4 duże jednostki(2 Giganty, 2 Shaggoty), a Wampirami tylko dwie duże. Czyli to z czym chcieliście walczyć, nie zostało w ogóle zmienione: za to mamy zasady na stronę A4. ;)

Asuryan
31-08-2017, 03:50
Norską nawet co najmniej 6 (2 lodowe żmije, 2 giganty, 2 mamuty). Jeśli liczyć każdy rodzaj mamutów osobno, to jeszcze więcej xD Coś czuję, że Norska będzie najczęściej banowaną frakcją xD Zasady są czytelne, ale bez ściągi się pewno nie obędzie. No chyba, że turniej wypadnie w niedzielę, to znów nie będę mógł wziąć udziału tak jak ostatnio.

SaperHeart
31-08-2017, 05:00
Moim zdaniem zasady zaczynają już powoli przypominać ruskie turnieje z Rome. :P Nowi gracze będą musieli chyba wydrukować ten temat i patrzeć, czy czasem nie przekroczyli limitów. :F

Edit: Pierwszy dostrzeżony absurd tych reguł. Grając Chaosem nadal można wziąć 4 duże jednostki(2 Giganty, 2 Shaggoty), a Wampirami tylko dwie duże. Czyli to z czym chcieliście walczyć, nie zostało w ogóle zmienione: za to mamy zasady na stronę A4. ;)


Zasady co do jednostek:
Max 5 tych samych jednostek
Max 4 jednostki latające (Latający lord/bohater wlicza się w limit)
Max 4 cmentarne poczwary (Wampiry)
Max 1 czołg parowy (Imperium)
Max 2 Giganty (Orkowie, Chaos, Zwierzoludzie, Norska)
Max 2 drzewce (Leśne elfy; Durthu nie wlicza się w limit)
Max 2 Shagoty smoczych ogrów (Chaos; Kholek nie wlicza się w limit
Max 2 ścierwowozy oraz pokrewne jednostki jak np. Mortis Engine (Wampiry)
Max 3 bohaterów
Max 2 tych samych bohaterów
Max 2 magów - bohater/lord bez zaklęć przestaje być magiem. Można wziąć 2 magów pod warunkiem, że posiadają różne domeny magii.

No tak bo tutaj w tych zasadach nie można było tego zrobić :rolleyes:

IMO, stworzenie takiej rozpiski nie ma sensu bo jest łatwa do skontrowania. Dodatkowo temat Shaggotów i gigantów był poruszany.


- niestety problemem w TWW są Olbrzymy, które (po wnikliwej analizie w grze i na papierze) nie są wyważone względem kosztu do potencjału, ponieważ koszt 1600 g. za jednostkę (HP 11098, Meele A 68, Meele D 30, LD 100, WDmg 530) względem innych wychodzi naprawdę bardzo tanio. Ciężko to ubić oraz złamać. Dla porównania:
Wszystkie Olbrzymy - Koszt 1600g, HP 11098, Meele A 68, Meele D 30, LD 100, WDmg 530, Arm 30
Arachnarok Pająk - Koszt 2000g, HP 8246, Meele A 54, Meele D 30, LD 55, WDmg 380, Arm 120
Drzewiec - Koszt 1600g, HP 8480, Meele A 45, Meele D 56, LD 90, WDmg 500, Arm 100
Shaggoth - Koszt 2000g, HP 8400, Meele A 56, Meele D 46, LD 85, WDmg 420, Arm 80
Dlatego jak widzicie Olbrzymy bez problemu biją wszystkie duże stworzenia względem ich charakterystyk. IMO powinny kosztować koło 2000-2200 g.

Branie więcej niż 3 dużych stworów nie opłaca się, ponieważ wsparcie, które powinni oni otrzymać jest w tym przypadku dosyć słabe. 3 Shaggothy, a 3 Olbrzymy to jest różnica w koszcie 1200 g. przy czym Olbrzymy są dużo lepsze. Jak zaczniemy pisać ograniczenia dla poszczególnych jednostek to wtedy trzeba będzie co chwilę zerknąć czy aby moja kompozycja jest prawidłowa.

@Asuryan
Mamuty są drogie i nie wiem czy byś był w stanie coś tekiego stworzyć. Dodatkowo, każdy model Mamuta jest liczona jako ten sam, czyli mógłbyś posiadać maksymalnie 2 + bohater na wierzchowcu.

Panowie proszę o merytoryczną dyskusje, a nie puszczanie wodzy fantazji. Chcielibyśmy żebyście podeszli do tematu poważnie, ponieważ to my wszyscy będziemy grali na te zasady, a dobrze wiemy, że krytykować jest bardzo łatwo.

Pamiętajcie, że z premierą TWW2 dojdą nam 4 nowe Frakcje w których będziemy mieli nowe stwory i mechanizmy, które mogą być dosyć mocne względem starych ras. Ja osobiście chciałbym uniknąć indywidualnych ograniczeń względem każdej z ras, ponieważ wtedy dopiero będziemy mieli grubą opowieść względem zasad.

Arroyo
31-08-2017, 09:27
Przy dojściu nowych ras przyda się rebalans nie tylko zasad pod dwójkę, ale i jedynkę - tutaj głównie ze względu na użyteczność smoków. Jeśli chodzi same zasady to rosyjskich mi nie przypominają. O dziwo gra się na nich świetnie, masz 2 różnych magów, daje to większą siłę - w rosyjskich z kolei jest tak, że możesz mieć 2 tej samej ścieżki magii, ale jeden ma 3 pierwsze czary, drugi ma 3 drugie czary, to jest wg mnie zbyt naciągana zasada przez twórców. Tutaj jednak jest to lepiej wykonane, bo mamy właśnie te 2 różne lore magii.

Pyrrus89
31-08-2017, 10:49
Prosicie o merytoryczną dyskusję, ale bez krytykowania. To jak, mamy się klepać po plecach i mówić, że wszystko jest ok? Nadal uważam, że to są zasady dla ludzi, którzy grają ze sobą regularnie, dla osób z zewnątrz wręcz odrzucające. Kolejne absurdy:

a) Dlaczego niby jednostki z ROR mają wchodzić w limit 5 takich samych? Popatrzmy przykładowo na Zbrojnych pielgrzymów i ich odpowiednik z ROR. Mamy w tym przypadku różne koszta werbunku, statystyki oraz uzbrojenie(tarcza), a co za tym idzie, inne zastosowanie na polu walki.

b) To samo się tyczy tego "z tarczą" i "bez tarczy". Całkiem inne zastosowanie, często również różnica w przebiciu pancerza.

Dla mnie te zasady to zwyczajne "kopiuj-wklej" z zachodnich turniejów(do czego sami się przyznajecie) z minimum wkładu własnego. Trudno w takim razie nie wyrazić swojego zdania.

Asuryan
31-08-2017, 11:14
Mamuty są drogie i nie wiem czy byś był w stanie coś tekiego stworzyć. Dodatkowo, każdy model Mamuta jest liczona jako ten sam, czyli mógłbyś posiadać maksymalnie 2 + bohater na wierzchowcu.
Czyli trolle i lodowe trolle też macie zamiar liczyć jako jedną i tą samą jednostkę? Tak samo feniksy i lodowe feniksy? Według mnie paranoja.


Panowie proszę o merytoryczną dyskusje, a nie puszczanie wodzy fantazji. Chcielibyśmy żebyście podeszli do tematu poważnie, ponieważ to my wszyscy będziemy grali na te zasady, a dobrze wiemy, że krytykować jest bardzo łatwo.
No tak, to lepiej przestanę krytykować. Ba, nawet mogę stwierdzić że zasady są tak świetne, że na pewno będzie się Wam dobrze grało beze mnie i innych widzących ich wady. Tylko na przyszłość ogłoście, że to turniej dla graczy uczestniczących aktywnie w multiplayerze Warhammera, a innych się nie pytajcie o zdanie.

Twój Mistrz
31-08-2017, 11:25
Sądzę że SuperHeartowi nie chodziło o to żeby w ogóle nie krytykować, tylko żeby to robić w sposób merytoryczny - to jest złe ponieważ...

Pyrrus89
31-08-2017, 11:33
Czy nie uzasadniłem, dlaczego te zasady nie są dobre? Podałem przynajmniej 4 powody.

Arroyo
31-08-2017, 11:37
Moim zdaniem należy krytykować rzeczy, które się graczom nie podobają.
1. Pyrrusie, kwestia RoR'ów jest taka, że to są tylko przekolorowane jednostki z innymi statami. Nadal jest to jednak ta sama jako tako jednostka.
2. Kwestia wersji z tarczą i bez - no tu się zgadzam z Pyrrusem - zmiana wojownika na wersję z tarczą eliminuje poniekąd przebijanie pancerza na rzecz większego pancerza. To czyni zupełnie inny typ jednostki.
3. Jak sobie wyobrażam, jak ma wyglądać armia położona na samych monstrach jednomodelowych np. na gigantach.
4. Co do łączenia zwykłych trolli i lodowych w jedno to jest... wg mnie mocno naciągane. To są jednak inne jednostki, mają inne statystyki i bonusy. Z tego powodu absurdem jest łączenie tego w jedno.
5. Jeśli chodzi o komponowanie armii to trzeba najlepiej złożyć jedne zasady, max 3/2 wielkich monstrów (jednomodelowych), wtedy masz jednak jakiś sensowny limit. Rozkładając jednak na max 2 tych samych istot jednomodelowych powodujesz właśnie to, że Wojownicy Chaosu będą mieć na ten przykład 2 giganty i 2 Shaggothy. A co Wampiry na to? Właśnie nic.
Z tego powodu trzeba przemyśleć dokładnie te zasady, pozmieniać tak, by miały one sens. Ponadto sam zabieg z 2 magami jest już świetny, ale reszta do gruntownego przejrzenia i pozmieniania.

Turek
31-08-2017, 11:44
Wielkość jednostek: Duże
Limit czasu: Bez limitu czasu
Mapa: W jednej bitwie gracz A wybiera mapę (i pierwszy frakcję), w drugiej gracz B wybiera mapę (i pierwszy frakcję) Mapy muszą być różne w dwóch bitwach.
Fundusze: Duże


Zasady komponowania armii

1. Max 3 bohaterów, max 2 tych samych
2. Czary u magów nie mogą się powtórzyć
3. Limit jednostek:

a) Jednostki Podstawowe (powyżej 20 modeli) -> np. piechota, kawaleria
- Maks 5 takie same jednostki
- jednostki RoR wliczają się do limitu
- "tarcza" nie zmienia typu jednostki

b) Jednostki Specjalne (2-20 modeli) -> np. potworna piechota, nieliczna elitarna piechota
- Maks 4 takie same jednostki
- jednostki RoR wliczają się do limitu
- "tarcza" nie zmienia typu jednostki

c) Jednostki Rzadkie (1 model) -> np. potwory rydwany
- Maks 2 takie same jednostki
- jednostki RoR wliczają się do limitu
- Wierzchowce (mające odpowiednika w armii np. Smok, Mamut itp.) nie wliczają się do limitu
- Kholek i Durthu nie wliczają się do limitu

d) Jednostki Unikalne (1 model) -? mogą być tylko jedna
- Urządzenie Mortis
- Czołg Parowy
- Świetlista Arka Hysh
- jednostki RoR wliczają się do limitu


Dopuszczone do bitw mapy: Wkrótce


Wytyczne do bitwy:
- Inicjatywa - Gracz musi dążyć do interakcji z przeciwnikiem. Za inicjatywę uważany jest atak, zaczepianie harcownikami, rzucanie zaklęć, ostrzał z artylerii. Przeciwieństwem inicjatywy jest "campienie", które jest zakazane,
- Zakazane jest tworzenie swojej obrony posiłkując się czerwoną linią, która ogranicza pole bitwy.
- Gramy fair-play :)

Ale Panowie, nikomu tutaj nie chodzi o krytykowanie się, a o dyskusję dlatego proszę bez spięć :) Przeredagowałem troszkę zasady, jest czytelniej? Jeśli o mnie chodzi to powiedziałbym, że limit na "jednostki specjalne" jest niepotrzebny i dodałbym jakieś ograniczenie na jednostki latające.

Pyrrus89
31-08-2017, 11:53
Bardo dobra odpowiedź Arroya i zgadzam się z nią praktycznie we wszystkim, poza pierwszym podpunktem (ale tu zawsze mogę dać się przekonać). I tak właśnie wyobrażam sobie dyskusję o regułach, że nic o nas, bez nas. Bo na razie pojawiają się zasady z nieba, które zasadniczo różnią się od tego co obowiązywało wcześniej i zamiast ewolucji mamy rewolucje. Popatrzmy na kolegów z Rome, tam takie zmiany są wynikiem choćby próby podjęcia dyskusji i osiągnięcia porozumienia, a nie przekopiowaniem z zagranicznego turnieju, bo tak przecież najłatwiej.

SaperHeart
31-08-2017, 12:14
Sądzę że SuperHeartowi nie chodziło o to żeby w ogóle nie krytykować, tylko żeby to robić w sposób merytoryczny - to jest złe ponieważ...

Panowie czytajcie uważnie. Twój Mistrz dokładnie zrozumiał o co mi chodzi.

@Pyrrus89
Podałeś ale dopiero po nic nie wnikającym poście.

Tak jak Arroyo wspomniał są to takie same jednostki tylko inaczej pokolorowane i mające nieznacznie zmienione charakterystyki.

Co do tarcz to w 90% jednostki w ogóle się nie różnią w charakterystykach. Czy to są włócznicy czy włócznicy z tarczami to różnica taka, że Ci pierwsi szybciej padną od ostrzału, bo jak zobaczycie to tarcza wcale nie zwiększa Pancerza. IMO można to usunąć. Szczerze dla mnie nie ma różnicy między jednostka z tarcza lub bez jak przeciwnik nie ma oddziałów strzelajacych.

Co do Feniksów to nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ nie miałem okazji nimi grać ale dla mnie będą to odzielne jednostki tak samo jak trolle i lodowe Trolle. Obie jednostki się znacznie różnią względem siebie. Jedynie jakie zastrzeżenia miałbym to w przypadku Trolli Chaosu gdzie obie jednostki różnią się tylko wartością pancerza.

@Asuryan
Masz dosyć dziecinne podejście. Nikogo nie zmusimy do grania w MP. Dodatkowo założyliśmy ten temat by zrobić burzę mózgów aby każdemu się grało fajnie.

Panowie zaczynamy zmierzać w kierunku, że będziemy musieli zrobić indywidualne ograniczenia dla każdej z frakcji. Szczerze nie wiem jak potraktować sytuacje z Mamutami. Musiałbym się dokładniej przyjrzeć charakterystyce tych modeli.

Te zasady nie są całkowicie ściągnięte z europejski zasad, ponieważ są zmodyfikowane i całkowicie uproszczone.

Szczerze to porównajcie zasady które umieściliśmy ze starymi i zobaczycie ze tak w praktyce różnią się tylko formą zapisu oraz niewielkimi zmianami.

Arroyo
31-08-2017, 12:21
Ja proponuję, by jednak być też otwartymi na pomysły i przemyślenia graczy. Kwestię feniksów trzeba przemyśleć (bo jeszcze o nich nie wiemy, jak to będzie z nimi), Trolle to uważam, że nie ma powodu, by łączyć trolle z trollami lodowymi, czy chaosowymi. To tworzy misz masz, który potem skończy jak Dawn of War 3. Trzeba też przemyśleć sprawę smoków, jeśli posiadasz pierwszą i drugą część trylogii.

Pyrrus89
31-08-2017, 12:26
@Pyrrus89
Podałeś ale dopiero po nic nie wnikającym poście.

Bzdura. W pierwszym komentarzu podałem dwa przykłady, ale dla ułatwienia wyłuszczę je jeszcze raz:

a) Brak przejrzystości zasad oraz ich nadmierny rozsrost.

b) Złe zbalansowanie limitów na potwory(porównanie Chaosu i Wampirów).

Co do tej rzekomej dziecinności, dziwnie się to czyta, gdy pisze o tym osoba, która zrezygnowała z ligi, bo przegrała bitwę. ;) Nie gniewaj się, ale samo to już na starcie każe mi patrzeć z pewną podejrzliwością na zmiany, jakie, tak myślę, są głównie twoją wizją.

Pyrrus89
31-08-2017, 12:35
Spoko ;) jak będziesz pracował to pogadamy o tym możliwości brania udziału w lidze ;)

Czyli reasumując pod głosowanie póki co podchodzą:

Nie rozumiem co chcesz mi przekazać w tym komentarzu. Jaśniej proszę?

SaperHeart
31-08-2017, 13:03
Głosowanie:

A) czy jednostki RoR mają być wliczane do limitu ? TAK/NIE

B) czy "tarcza" zmienia typ jednostki ? TAK/NIE

C) jakie powinno być ograniczenie dużych jednostek typu: Olbrzym, Smok itp. ? PODAJ ZAPIS[

A) TAK
B) NIE
C)
- Maks 2 takie same jednostki
- Wierzchowce (mające odpowiednika w armii np. Smok, Mamut itp.) nie wliczają się do limitu
- Kholek i Durthu nie wliczają się do limitu


Prosiłbym o taką formę odpowiedzi.

Arroyo
31-08-2017, 13:06
A) TAK
B) TAK
C) Max 2 Monstra Jednomodelowe, Wierzchowce wliczają się w limit, Kholek i Durthu już nie.

Pyrrus89
31-08-2017, 13:16
A) Nie
B) Tak
C) Max 2 monstra jednomodelowe, wierzchowce wliczają się w limit, Kholek i Durthu już nie(skopiowałem od Arroya ;))

SaperHeart
31-08-2017, 13:55
Przypominam o następującym głosowaniu, które zakończy się 3.09 o godzinie 20.


Głosowanie:*

A) czy jednostki RoR mają być wliczane do limitu ? TAK/NIE

B) czy "tarcza" zmienia typ jednostki ? TAK/NIE

C) jakie powinno być ograniczenie dużych jednostek typu: Olbrzym, Smok itp. ? PODAJ ZAPIS

Szymblok
31-08-2017, 14:28
Kurde, wiecie co? Ja nie rozumiem jednej rzeczy w tym wszystkim. Gdy była liga w której część z Nas grało mieliśmy przejrzyste zasady i NIKT na nie nie narzekał. Saper zrezygnowałeś z ligi, więc też dokładnie nie wiesz jak się na nich gra. Nam pasowało i turniej odbył się bez większych spięć. Teraz Ty chcesz wprowadzić swoje zasady, które są podobno grane na cotygodniowych europejskich turniejach. Pewnie większość z Nas zna streamera Ninjahunda, który jest w absolutnej czołówce światowej w Warhammerze i co tydzień organizuje turnieje "Questing cup", które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Oto są jego zasady:

Lobby rules:

Match type: 1on1
Battle type: Land Battle
Battle Difficulty: Normal
Time Limit: 20 minutes
Funds: Large Battle
realism mode: OFF
Large armies: OFF
Unit size: Large

There is a maximum use of 6 of the same unit

Demigryph Knights are limited to 3 units

Crypt Horrors limited to 4 units

Steam Tanks are limited to 2 unit

Giants are limited to 2 units

Heroes are limited to 3 units (generals do not count towards this number)

Squig Herds are limited to 4 units

There is a maximum of 2 of the same hero

Spellcasters limited to 1 unit ³

³ If you use a general spellcaster, you can't use a hero spellcaster (and vice-versa) (A hero/lord only counts as a spellcaster if he has spells. Example: A Necromancer with no spells is NOT considered a spellcaster.)

Sportsmanship:
Be respectful towards your opponent, no moaning or toxic behavior in chat or in the tournament twitch chat. Toxic behavior will lead to disqualification and repeated offenses will lead to a ban from participating in my tournaments.

W turnieju co tydzień biorą udział w nim udział czołowi gracze z całej europy tacy jak ODM Shidouku, DR Pain, Vicking Cat 91 albo Dark Admiral i im te zasady odpowiadają, ponieważ pozwalają na dużą kreatywność w doborze armii.
Tak możliwe, że można wziąść więcej niż 2 duże stwory, ale jak sam mówisz to słaba taktyka. Ale co Ci przeszkadza, że inni jej używają? Przecież to nie Twoja sprawa. Większa kreatywność w doborze armii = większa radość z gry, a o to chyba chodzi.
Odniosę się jeszcze do 1 Twojej wypowiedzi :

@Asuryan
Masz dosyć dziecinne podejście. Nikogo nie zmusimy do grania w MP. Dodatkowo założyliśmy ten temat by zrobić burzę mózgów aby każdemu się grało fajnie.

Oczywiście, że nikogo nie zmusisz do grania w MP, ale nie możesz też nikogo zniechęcać swoimi zasadami. To jest według mnie bardzo nie w porządku.

Ja jestem za tym, żeby utrzymać zasady z Ligii ewentualnie wprowadzić małe poprawki dotyczące np. limitu gigantów.

Turek
31-08-2017, 14:30
Sprzeczkę zamykam. Każdy ma swoje zdanie i może przy pomocy argumentów krytykować czyjeś pomysły, ale nie wolno robić prywatnych wycieczek. Upomnienia na PW.

Wracając do zasad. Chciałbym zaproponować też moją wersję zasad:

Zasady co do jednostek:

Max 5 tych samych jednostek
Max 4 jednostki latające (Latający lord/bohater wlicza się w limit)
Max 1 jednostka: Arka Hysh, Czołg parowy, Mortis Engine (i pokrewne)
Max 2 duże potwory takie jak np. mamut, olbrzym, shagoth smoczych ogrów.
Jednostki RoR uważane są jako te same co zwykłe pierwowzory
Lordowie nie wliczają się w limity na potwory

Max 3 bohaterów
Max 2 tych samych bohaterów
Max 2 magów. Magowie nie mogą mieć tych samych zaklęć.

Szybkie, proste, przejrzyste.

Pyrrus89
31-08-2017, 14:55
Nie powinienem się już tutaj udzielać, bo zapał po upomnieniu jednak jest trochę jakby mniejszy, niemniej chciałbym już po raz ostatni podkreślić, iż jestem za starymi zasadami, z dodaniem limitu na 2 monstra powyżej 1500(tańsze są chyba tylko Varghulfy, a chyba każdy przyzna, że mocno odstają od całej reszty). Odnośnie Norski i nowych ras to trzeba to jeszcze przetestować. Jeśli ktoś podziela moje zdanie, to nie proszę o jakieś moralne wsparcie, tylko udział w głosowaniu. Nie jestem doświadczonym graczem, ani też szczególnie mocnym, ale dość mocno leży mi na sercu, aby nie zepsuć nadmiarem, w mojej opinii, zbędnych zasad, tej jakże pięknej i dającej nam mnogość możliwości gry. Zawsze byłem i będę przeciwko wszelkim ograniczeniom, poza tymi oczywiście, które muszą być wprowadzone ze względu na balans gry. Napisałem już wszystko co chciałem przekazać: teraz głos graczy rozstrzygnie, jaką wizję i kierunek rozwoju multi sobie obiorą.

PS Popieram propozycję Turka.

Szymblok
31-08-2017, 14:59
Także popieram propozycje Turka

Turek
31-08-2017, 15:09
Max 5 tych samych jednostek
Max 4 jednostki latające (Latający lord/bohater wlicza się w limit)
Max 1 jednostka: Arka Hysh, Czołg parowy
Max 2 duże potwory takie jak np. mamut, olbrzym, shagoth smoczych ogrów.
Jednostki RoR uważane są jako te same co zwykłe pierwowzory
Różne warianty tych samych jednostek są uważane jako oddzielne jednostki -> np. wojownicy krasnoludów z tarczami, a wojownicy krasnoludów z wielką bronią
Lordowie nie wliczają się w limity na potwory

Max 3 bohaterów
Max 2 tych samych bohaterów
Max 2 magów. Magowie nie mogą mieć tych samych zaklęć.

Aktualizacja. Co myślicie?

Pyrrus89
31-08-2017, 15:14
Dla mnie czytelne i proste jak budowa cepa, czyli najbardziej zbliżone do ideału.

Arroyo
31-08-2017, 15:33
Te zasady i mi odpowiadają.

EDIT: Jeszcze pytanie co do strzelców. Bo z tego, co widzę to:

Różne warianty tych samych jednostek są uważane jako oddzielne jednostki -> np. wojownicy krasnoludów z tarczami, a wojownicy krasnoludów z wielką bronią
Jak zamierzacie zrobić zatem ze strzelcami? Strzelców masz zwykle 2-3 warianty. Przydałoby się tę zasadę też doprecyzować przy okazji strzelców moim zdaniem.

Pyrrus89
31-08-2017, 15:57
Bodajże TM proponował kiedyś ograniczenie liczby strzelców do max 50% armii. Moim zdaniem ta myśl jest dobra, bo nieraz spotykałem się z armiami Elfów, gdzie 80-90% to były właśnie jednostki dystansowe. Jak wam się to widzi?

Twój Mistrz
31-08-2017, 16:09
No cóż .. ja jestem za :D

Turek
31-08-2017, 16:11
Można do doprecyzować limitem 50% jednostek strzeleckich jeśli chcecie.

william/kaszanka
31-08-2017, 20:40
A może poczekamy na spokojnie na TWW 2? :D

Asuryan
31-08-2017, 21:32
Aktualizacja. Co myślicie?
Jak dla mnie na dzień dzisiejszy ok. Faktycznie szybkie, proste i bardzo przejrzyste - czyli dokładnie takie jakie powinny być. Jak rozumiem smok zalicza się i do dużych potworów, i do jednostek latających? Można by dodać jeszcze tylko ten limit strzelców. No i sprawdzić czy to będzie zdawało egzamin po wyjściu Młotka 2.

Jakie fundusze i rozmiar jednostek?

Szymblok
31-08-2017, 21:39
Pewnie fundusze standardowe czyli 12400g ;)

Pyrrus89
31-08-2017, 21:41
A jednostki "duże". Termin ogarniesz, bo takie turnieje to zabawa na wiele dni, tak więc każdemu powinno spasować.

Turek
31-08-2017, 23:14
Wielkość jednostek: Duże
Limit czasu: Bez limitu czasu
Mapa: W jednej bitwie gracz A wybiera mapę (i pierwszy frakcję), w drugiej gracz B wybiera mapę (i pierwszy frakcję) Mapy muszą być różne w dwóch bitwach.
Fundusze: Duże

Zasady co do jednostek:
Max 5 tych samych jednostek
Max 4 jednostki latające (Latający lord/bohater wlicza się w limit)
Max 1 jednostka: Arka Hysh, Czołg parowy
Max 2 duże potwory takie jak np. mamut, olbrzym, shagoth smoczych ogrów.
Jednostki RoR uważane są jako te same co zwykłe pierwowzory
Różne warianty tych samych jednostek są uważane jako oddzielne jednostki -> np. wojownicy krasnoludów z tarczami, a wojownicy krasnoludów z wielką bronią
Lordowie nie wliczają się w limity na potwory
Max 50% jednostek strzeleckich i rzucających w armii

Max 3 bohaterów
Max 2 tych samych bohaterów
Max 2 magów. Magowie nie mogą mieć tych samych zaklęć.

Dopuszczone do bitw mapy: Wkrótce



Wytyczne do bitwy:
- Inicjatywa - Gracz musi dążyć do interakcji z przeciwnikiem. Za inicjatywę uważany jest atak, zaczepianie harcownikami, rzucanie zaklęć, ostrzał z artylerii. Przeciwieństwem inicjatywy jest "campienie", które jest zakazane,
- Zakazane jest tworzenie swojej obrony posiłkując się czerwoną linią, która ogranicza pole bitwy.
- Gramy fair-play :)

Póki co tak wygląda nasz kompromis. Całkiem spoko. Jak macie jeszcze jakieś sugestie, walcie śmiało :)

Asuryan
21-09-2017, 19:01
Rezygnuję z udziału w MP.

Turek
21-09-2017, 20:57
Dzięki za info, ale do rozpoczęcia zapisów jeszcze jakiś miesiąc xD

tuff_gru
15-10-2017, 17:14
co to jest Jednostki RoR?

Asuryan
15-10-2017, 17:22
Skrót od Regiments of Renown.

Turek
30-10-2017, 16:11
Dyskusję usunąłem i nie życzę sobie prywatnych pogaduszek w tym temacie, załatwiajcie takie rzeczy na pw. SaperHeart zrezygnował z funkcji Szachisty, o czym wcześniej mnie poinformował. Zasady będę omawiał dzisiaj na 4Monday.

Pyrrus89
30-10-2017, 16:21
Rozumiem, ale w pierwszym swoim komentarzu zadałem konkretne pytania. Wszelkie osobiste zaczepki ignoruję, myślę jednak, że temat przyszłej formuły wart jest rozmowy. Nikogo od ziemniaków, kartofli(to chyba to samo), czy rozchwianych emocjonalnie nie wyzywam. Pewnie do dwóch-trzech tygodni wyjdzie patch z Norską, który raczej wielkiej rewolucji nie przyniesie. A od tego momentu do turnieju pewnie zbyt wiele czasu nie upłynie. Dlatego też drążę temat, bynajmniej nie po to, aby komuś dokuczyć, choć, nie ukrywam, pewne despotyczne ruchy i w dodatku za naszymi plecami wzbudzają moje obawy. Najważniejsze, żeby turniej był udany i cieszył się sporą popularnością, a kto komu dał pstryczka w nos i tak nikogo nie będzie interesować. ;)

Turek
30-10-2017, 20:01
Wielkość jednostek: Duże
Limit czasu: Bez limitu czasu
Mapa: Mapy będą udostępnione w formule
Fundusze: Duże

Zasady co do jednostek:
Max 5 tych samych jednostek
Max 4 jednostki latające (Latający lord/bohater wlicza się w limit)
Max 1 jednostka: Arka Hysh, Czołg parowy, Urządzenie Mortis, Koło Zagłady
Max 2 duże potwory takie jak np. mamut, olbrzym, shagoth smoczych ogrów.
Max 1 smok (Latający lord/bohater nie wlicza się w limit)
Jednostki RoR uważane są jako te same co zwykłe pierwowzory
Różne warianty tych samych jednostek są uważane jako oddzielne jednostki -> np. wojownicy krasnoludów z tarczami, a wojownicy krasnoludów z wielką bronią
Lordowie nie wliczają się w limity na potwory
Max 50% jednostek strzeleckich i rzucających w armi
Max 3 bohaterów
Max 2 tych samych bohaterów
Max 2 magów. Magowie nie mogą mieć tych samych zaklęć.

Dopuszczone do bitw mapy: Wkrótce



Wytyczne do bitwy:
- Inicjatywa - Gracz musi dążyć do interakcji z przeciwnikiem. Za inicjatywę uważany jest atak, zaczepianie harcownikami, rzucanie zaklęć, ostrzał z artylerii. Przeciwieństwem inicjatywy jest "campienie", które jest zakazane,
- Zakazane jest tworzenie swojej obrony posiłkując się czerwoną linią, która ogranicza pole bitwy.
- Gramy fair-play :)

Co myślicie?

Pyrrus89
30-10-2017, 20:09
Zamiast max 2 potwory itd. dodałbym Max 2 jednostki jednomodelowe, nie będące lordem lub bohaterem. Czy jakoś tak. Szczurze "koła" czy artyleria Zwierzoludzi na obecnych zasadach bywają problematyczne.

SaperHeart
30-10-2017, 21:02
Zamiast max 2 potwory itd. dodałbym Max 2 jednostki jednomodelowe, nie będące lordem lub bohaterem. Czy jakoś tak. Szczurze "koła" czy artyleria Zwierzoludzi na obecnych zasadach bywają problematyczne.

Nie możesz tak zrobić, ponieważ masz armie gdzie jest dużo jednostek jednomodelowych takich jak Wampiry, Chaos (Hellcannon) i jeszcze parę, nie mam głowy teraz, gdzie jednostkowi te są słabe ale potrzebne. Moja jedyna rada: Macie dobre zasady kompozycji armii z turnieju "Inwazja". Cały czas gramy na podobnych w 4Monday.

Pyrrus89
30-10-2017, 21:07
Dałbyś radę przekleić te zasady w ten wątek? Fajnie jakby można było porównać, a nie mogę tego znaleźć na forum.

SaperHeart
30-10-2017, 21:22
Zasady Komponowania Armii

1. Max 3 bohaterów, max 2 tych samych
2. Czary u magów nie mogą się powtórzyć
3. Jednostki RoR wliczają się do limitu jednostek
4. Max 5 takie same jednostki
5. Max 4 jednostki latające
6. Max 2 duże stwory, Lord i Bohater nie wliczają się do limitu
7. Limit jednostek (x): Arka Hysh (1), Czołg parowy (1), Urządzenie Mortis (1), Koło Zagłady (2), Smok (1).
8. Zasada 1:1 - maksymalny stosunek jednostek strzeleckich do jednostek niestrzeleckich


FAQ

FAQ
1. Co to jest jednostka "RoR" ?
- Jednostka RoR jest to Regiments of Renown, jednostka oznaczona fioletowym kolorem będąca ulepszoną wersją podstawowego oddziału.
2. Czy mogę mieć Lorda Maga i dwóch Bohaterów Magów ?
- Tak, ale czary nie mogą się powtarzać
3. O co chodzi w "Limit jednostek (x)" ?
- Jest to podana maksymalna wartość "x" jednostek danego typu jakie możemy zwerbować przed bitwą.
4. Czy Lord na Smoku wlicza się do "Limit jednostek (x)" ?
- Tak, ogólnie można mieć w armii tylko jedną jednostkę typu smok. Czy to będzie Lord na Smoku czy sam "duży stwór" to możemy zwerbować tylko jedną taką jednostkę.
5. Czy mając Lorda na Smoku mogę wziąć inne "duże stwory" nie będące smokami do Armii ?
- Tak
6. Jakie jednostki zaliczają się do "dużych stworów" ?
- Wszystkie rodzaje Smoków, Olbrzymów, Mamutów, Bastiladonów, Stegadonów oraz Hydra, Shaggoth Smoczych Ogrów, Dzika Mantykora, Varghulf, Skrzydlaty Maszkaron, Cygor, Drzewiec, Pajonk Arachnarok, Dziki Karnozaur, Flamespyre Phoenix, Frostheart Phoenix, Pomiot Piekielnej Otchłani.
7. Czy Żmij Mrozu zalicza się do smoków ?
- Tak
8. Na czym polega "Zasada 1:1" ?
- Zasada polega na tym, że w skład naszej armii nie może wchodzić więcej niż 50% jednostek mających broń strzelecką. Czyli na jeden oddział piechoty do walki wręcz przypada jeden odział piechoty z bronią strzelecką. Jest to wyrażone w stosunku 1:1.
9. Czy muszę koniecznie posiadać w swojej armii połowę jednostek mających broń strzelecką ?
- Nie, ilość jednostek może być od 0% do 50% w armii, tak aby ona nie przekraczała stosunku jednej jednostki strzeleckiej do jednej jednostek niestrzeleckiej (1:1)
10. Które jednostki uważa się za strzeleckie ?
- Wszystkie, które w swoim profilu mają podane trzy wartości: "Amunicja, Zasięg, Obr. od strzału".

Turek
30-10-2017, 21:57
Dla mnie wygląda okej :)

SaperHeart
30-10-2017, 23:50
Musicie się tylko zastanowić nad smokami. IMO są zbyt potężne żeby występowały w większej ilości niż 1 na armię. Jeden smok ma 3 zionięcia, które potrafią zniszczy 3 dobre oddziały lub zabić bohatera, a dwa robią zbyt duże spustoszenie. Jeszcze sytuacja co do Maszkaronów: osobiście sprawdzałem siłę ich krzyku i jest w 1/4 mocny co smoka. Po testujcie i sami oceńcie czy warto wrzucisz Maszkarony do jednego worka ze smokami. IMO nie.

Turek
31-10-2017, 10:58
Tak, w proponowanych przeze mnie zmianach też umieściłem ograniczenie dla jednego smoka (nie licząc bohaterów i lordów). Teraz się trzeba zastanowić czy jakbyśmy nie zaliczali Maszkarona do smoków to czy Żmij też nie powinien być w innym worku?

Hadvar
31-10-2017, 20:29
Żmij mrozu jest smokiem, nawet wygląda tak samo jak smok chaosu tylko że jest pokryty lodem.

Il Duce
31-10-2017, 21:36
Ja może nie jestem specem od multi ale nie rozumiem czemu dyskutujecie o czymś czego póki co w ME nie ma i prędko nie będzie? Nawet jak już w końcu dodadzą tego żmija to nie wiadomo jak się będzie prezentował na tle innych smoków i czy będzie sens żeby go tak drastycznie ograniczać. Równie wielki sens miała by na ten moment dyskusja o tym,jak w zasadach ująć jednostki TK :P.

Arroyo
31-10-2017, 21:54
Niekoniecznie w ME - chodzi o samą nazwę tej jednostki z Norski. Lodowy Żmij to smok tak czy siak.

SaperHeart
01-11-2017, 07:12
Jeżeli chodzi o Maszkarony to mają one bardzo słabą wersje zionięcia. W praktyce wychodzi to tak, że zadają przy naprawdę dużym szczęściu maks 20-25% życia oddziałowi. Tak to z reguły te obrażenia graniczą w przedziale od 1-10%. Ze smokiem jest inny problem i uważam, że zapis "nie dotyczy Lorda/bohatera" powinien zostać usunięty ponieważ nadal będziemy mieli dwa smoki na polu walki (Lorda i zwykły model). IMO jeden smok to bardzo potężna jednostka czy to z Lordem czy bez. Moje spostrzeżenia biorą się z tego, że jedno zionięcie zadaje obrażenia w granicach od 20% do 70%. Mając dwa smoki masz 6 zionięć, które bez problemu niszczą elitarne jednostki piechoty. Przetestujcie sobie jak działają smoki i zobaczycie jaką różnicę robią dwa smoki, a jaką jeden.

@Turek
czytaj uważnie co jest napisane:

4. Czy Lord na Smoku wlicza się do "Limit jednostek (x)" ?
- Tak, ogólnie można mieć w armii tylko jedną jednostkę typu smok. Czy to będzie Lord na Smoku czy sam "duży stwór" to możemy zwerbować tylko jedną taką jednostkę

IMO, powinieneś zrobisz FAQ do swoich zasad tak jak Ja to zrobiłem żeby osoby nie musiały zadawać niepotrzebnych pytań.

Il Duce
01-11-2017, 08:24
Niekoniecznie w ME - chodzi o samą nazwę tej jednostki z Norski. Lodowy Żmij to smok tak czy siak.

Tylko to temat o dyskusji nad zasadami w MP,a na ten moment Norski w ME nie ma a co za tym idzie tej jednostki również. Zresztą cała sprawa jak pisze Saper rozbija się o zionięcie a nie nazewnictwo,a nawet nie wiadomo jak będzie wyglądało zionięcie żmijów,teraz rozumiesz o co mi chodziło? :rolleyes:. Ale skończmy już ten offtop.

Turek
01-11-2017, 12:19
Wiadomo. Jeśli nie masz nic przeciwko to skorzystamy z Twojego FAQ, bo widzę że graczom przypadły do gustu te zasady, a i osobiscie uwazam, ze sa przyjemnie zoptymalizowane.

SaperHeart
01-11-2017, 13:06
Wiadomo. Jeśli nie masz nic przeciwko to skorzystamy z Twojego FAQ, bo widzę że graczom przypadły do gustu te zasady, a i osobiscie uwazam, ze sa przyjemnie zoptymalizowane.

Jak Ludzie się zgodzą na te zasady to możesz śmiało wszystko skopiować.

SaperHeart
02-11-2017, 13:04
Panowie mam dla was propozycję 9 mapek i zasad na jakie możemy zagrać;

Na Spotkania w fazie grupowej:
Spotkanie:
- Każdy mecz jest rozgrywany systemem Best of 2 (dwie bitwy)
- Gracz A to osoba z góry tabelki
- Gracz B to osoba z dołu tabelki
- Gracz A banuje jedną mapę
- Gracz B banuje drugą mapę
- Gra jest rozgrywana na 3 mapie, która nie została zbanowana
(1, 4, 7 runda) - Obrzeża Altdorfu, Schwartzhafen, Kraina Trolli
(2, 5, 8 runda) - Kowadło Vaula, Knieja Mroku, Wzgórze Zębiastej Trawy
(3, 6, 9 runda) - Pustynia Żelaznego Piasku, Przełęcz Śmierci, Letnia Pieśń.
I w zależności od rundy która jest rozgrywana mamy zawsze 3 mapki i gramy zawsze na jednej aby wyeliminować możliwość grania tylko na 2 mapach ciągle. Co sądzicie o tym ?

william/kaszanka
02-11-2017, 13:08
Spoko pomysł, jedno pytanie jak ma się do tego wybór fakcji? Jako pierwszy wybiera gracz A, czy B?

SaperHeart
02-11-2017, 13:14
Spoko pomysł, jedno pytanie jak ma się do tego wybór fakcji? Jako pierwszy wybiera gracz A, czy B?

Hm...sądzę, że można to zrobić tak, że najpierw idą bany ras, a potem bany mapek. Ogólnie trzeba się zastanowić nad banowaniem tych ras bo opcja jest ok ale też ma duże wady. IMO trzeba zrobić głosowanie nad opcją "puli ras" lub " banowania ras". Jeszcze usiądę w domu i coś postaram się pomyśleć nad 3 alternatywą.

mniej więcej to tak by wyglądało:

Spotkanie:
- Każdy mecz jest rozgrywany systemem Best of 1 (jedna bitwa)
- Gracz A to osoba z góry tabelki
- Gracz B to osoba z dołu tabelki
- Gracz A banuje jedną rasę
- Gracz B banuje drugą rasę
- Gracz A banuje jedną mapę
- Gracz B banuje drugą mapę
- Gra jest rozgrywana na 3 mapie, która nie została zbanowana

Panowie zastanówcie się nad tym systemem gry. Może ktoś ma jakiś ciekawy pomysł ? Tutaj problem z tym jest taki, że obie te opcje mają swoje plusy i minusy.

Banowanie Ras:
+ eliminowanie silnych frakcji
+ blokowanie kontry
+ gra wyuczonymi frakcjami
- gra małą ilością znanych frakcji
- niektóre frakcje nie ujrzą światła dziennego

Limit puli Ras:
+ Gra wszystkimi Rasami
+ Dostosowanie strategii względem całego turnieju
+ System sprawdzony przy Rome II
- Nie wszyscy gracze mają dostęp do całej puli 12 (+1 Norsca) Ras
- Niektórzy gracze będą mieli odnowioną całą pulę wychodząc z grupy

Osobiście mi się system Limitu puli Ras nie podoba ze względu na to, i tylko na to, że nie wszyscy gracze mają dostęp do całej puli ras. A tak to uważam, że jest bardzo fajny i można pograć.

william/kaszanka
02-11-2017, 13:17
Miałem na myśli czy osoba banująca jako pierwsza również jako pierwsza wybiera frakcje.

SaperHeart
02-11-2017, 13:55
Miałem na myśli czy osoba banująca jako pierwsza również jako pierwsza wybiera frakcje.
IMO wybiera pierwsza. Nie wiem jak to zostało ustalone.

william/kaszanka
02-11-2017, 14:00
Jeżeli IMO znaczy w mojej opinii to popieram również (YO) :).

Pyrrus89
02-11-2017, 14:01
Ja również jestem za wykorzystaniem wszystkim ras, a potem dopiero resetem, choć zdaję sobie sprawę, że nie ma obecnie systemu idealnego. Saperze, jak wymyślisz jakąś alternatywę, która "przymusi" ludzi do grania wszystkim to masz mój głos. Z tym banowaniem mapek bardzo dobre rozwiązanie.

szewmich
02-11-2017, 14:17
Czeremis z tej strony.

Banowaniu ras jestem przeciwny, nie ma co mieszać bo wyjdzie że te najmocniejsze zostaną zawsze na koniec puli, gdzieś koło 10 meczu.
Wykorzystanie całej puli ras jak najbardziej musi być, żebyśmy nie skończyli grając 4 rasy na krzyż. Co do problemu związanego z tym że nie każdy ma po tyle samo ras w puli, możnaby to zrobić tak, że obowiązkowo trzeba wykorzystać jedynie rasy podstawowe (9), a jak ktoś ma DLC to ma te 4 rasy dodatkowe, które może wykorzystać jednokrotnie w każdej puli. Ale nie musi, w końcu głupio tak karać posiadaczy DLC każąc im grać niezawsze pasującymi do meczu rasami. W takim układzie będzie można sobie dodatkowo zagrać chaosem raz na pulę, a rezygnować np. ze zwierzoludzi, jak ktoś ich nie lubi i woli zresetować pulę żeby znowu dostać ulubione imperium czy jaszczurki.
Krótko mówiąc, DLC przywilejem, nie kulą u nogi.

SaperHeart
15-11-2017, 07:03
Panowie mamy 23 osoby biorące udział w MP. Jaką robimy formę grup ?

a) 6 grup po 4 graczy (6 grupa będzie miała tylko 3) i wychodzą miejsca 1 i 2 + 4 zawodników z najlepszym bilansem z 3 miejsca. Da nam to 16 zawodników w fazie Play Off.

b) 4 grupy po 6 zawodników (4 grupa z 5 zawodnikami) i Wychodzą miejsca 1 i 2. Da nam to 8 zawodników w fazie Play Off.

c) 8 grup po 3 graczy (jedna z dwoma graczami którzy by grali mecz i rewanż) i wychodzą tylko miejsca 1. Da nam to 8 zawodników w fazie Play Off.

d) 3 grupy po 8 graczy (jedna z 7) i wychodzą miejsca 1 i 2 + 2 zawodników z najlepszym bilansem z 3 miejsca. Da nam to 8 zawodników w fazie Play Off.

e) Inna opcja (sugestie)

Ja jestem osobiście za opcją (d) bo wygląda najbardziej wyważona. Wszystkie grupy są jednakowe pod względem ilości i warto walczyć o każdy punkt. Jeżeli byśmy mieli 24 zawodników to jestem za opcją (b). Co sądzicie o tym ?

Pirx
15-11-2017, 08:23
W opcji d) jest 21 graczy w 3 grupach, a masz 23. Dwie grupy musiałyby mieć po 8 osób.

Generalnie to oznacza 6-7 meczów rozgrywanych przez każdego z graczy. Bardzo duża liczba, a musicie się liczyć że z różnych przyczyn 20-30% ogólnej liczby meczów nie zostanie rozegrana. Faza grupowa rozciągnęła by się Wam mocno w czasie.

Fajna jest opcja tych 3. miejsc z najlepszym bilansem. Ludziom by jeszcze bardziej zależało na dobrych wynikach. Ale, ponownie, ten bilans zostanie w pewnym stopniu zaburzony przez nierozegrane mecze, walkowery itepe.

SaperHeart
15-11-2017, 08:46
W opcji d) jest 21 graczy w 3 grupach, a masz 23. Dwie grupy musiałyby mieć po 8 osób.

Generalnie to oznacza 6-7 meczów rozgrywanych przez każdego z graczy. Bardzo duża liczba, a musicie się liczyć że z różnych przyczyn 20-30% ogólnej liczby meczów nie zostanie rozegrana. Faza grupowa rozciągnęła by się Wam mocno w czasie.

Fajna jest opcja tych 3. miejsc z najlepszym bilansem. Ludziom by jeszcze bardziej zależało na dobrych wynikach. Ale, ponownie, ten bilans zostanie w pewnym stopniu zaburzony przez nierozegrane mecze, walkowery itepe.

Słuszne uwagi...przepraszma za bledy ale jestem po sluzbie. Zaraz to skoryguje. musimy to stalić przed losowaniem. Dziś o 20 będzie live z tego ale trzeba szybko ustalić wszystko. 24 osoby to idealna liczba...brakuje jednego chętnego :(

Turek
15-11-2017, 09:07
Jestem za a). 6 Grup, najlepsi gracze z 1 i 2, oraz najlepsze dobitki z 3 miejsca.

Szymblok
15-11-2017, 09:07
Jestem za opcją (a.

SaperHeart
15-11-2017, 09:47
Rozpisuje Opcję A:
Liczba uczestników: 23
6 Grup:
Grupa A - 4 graczy
Grupa B - 4 graczy
Grupa C - 4 graczy
Grupa D - 4 graczy
Grupa E - 4 graczy
Grupa F - 3 graczy
Z grup wychodzą do dalszej fazy Play-Off gracze z miejsc 1 i 2 + 4 *graczy z najlepszym bilansem z 3 miejsca (*Nie dotyczy grupy F). Ze względu na to, że w Grupie F jest tylko 3 graczy, gracze wychodzący z tej grupy do fazy Play-Off wybierają dwie dodatkowe Frakcje do puli wykorzystanych Frakcji tak jakby rozegrali normalną ilość meczy względem innych grup.

Jsatrzab
15-11-2017, 13:09
W kwestii banowania ras vs puli ras, to moim skromnym zdaniem jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem jest banowanie, i rozpatrywanie każdego meczu osobno. Jeśli chcemy zobaczyć większą różnorodność ras to można po prostu pomyśleć nad większą ilością banów. Każdy ma minimum 9 ras, zakładając że najważniejsze mecze będą Best of 5, i że zasada jednokrotnego użycia danej rasy na cały mecz zostaje, to mogą być maksymalnie 4 bany na konkretnego gracza na mecz (moim zdaniem gracz A banując frakcję graczowi B, nie banuje jej sobie), także można pomyśleć o kolejce banów przed każdą rundą meczu(oprócz 5 rundy w Best of 5). W takim rozwiązaniu należało by również usunąć pytanie dotyczące posiadanych DLC przy zapisach.

tuff_gru
15-11-2017, 13:23
W kwestii banowania ras vs puli ras, to moim skromnym zdaniem jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem jest banowanie, i rozpatrywanie każdego meczu osobno. Jeśli chcemy zobaczyć większą różnorodność ras to można po prostu pomyśleć nad większą ilością banów. Każdy ma minimum 9 ras, zakładając że najważniejsze mecze będą Best of 5, i że zasada jednokrotnego użycia danej rasy na cały mecz zostaje, to mogą być maksymalnie 4 bany na konkretnego gracza na mecz (moim zdaniem gracz A banując frakcję graczowi B, nie banuje jej sobie), także można pomyśleć o kolejce banów przed każdą rundą meczu(oprócz 5 rundy w Best of 5). W takim rozwiązaniu należało by również usunąć pytanie dotyczące posiadanych DLC przy zapisach.

o czyms takim ja myslalem...

Pyrrus89
15-11-2017, 13:35
No ale eliminacja frakcji zapewnia nam pewność, że każdy zagra rasami z podstawki i nie ma chyba lepszego systemu do "wymuszenia" uniwersalności graczy. Poza tym jest to zasada stosowana w większości turniejów tej serii, a co za tym idzie "sprawdzona w boju" i możliwie najbardziej przyjazna dla nowych osób na scenie. Jak pisałem znacznie wcześniej, gracze pewni swoich umiejętności zostawią nacje OP na później, mniej doświadczeni mogą wykorzystać całe dobrodziejstwo już w fazie grupowej, bo w sumie nie mają nic do stracenia. Warto mieć również na uwadze, że Mroczne Elfy, Jaszczuroludzie czy Wys. Elfy przy zbliżonych umiejętnościach przeciwników niszczą wszystko to co mamy w starym świecie, dlatego trzeba ograniczyć możliwość ich wybierania. W finale i boju o 3 miejsce i tak będzie całkowity reset, więc i OP frakcje pojawią się statystycznie częściej niż te słabsze.

Edit. Swoją drogą, gdzie byliście przez ostatni miesiąc, kiedy ścierały się tutaj różne koncepcje i nie raz było dość ostro? :P

Turek
15-11-2017, 13:36
Ale to za późno się Panowie juz obudziliście. Dyskusje trwały miesiąc, a Wy sobie przypomnieliście w dniu startu turnieju :D

Pirx
15-11-2017, 13:49
Jako kibic jestem za opcją a). :)

Pyrrus89
15-11-2017, 13:51
Też a). Nawet gracze z trzecich miejsc mają szansę zaistnieć, to na duży plus.

Jsatrzab
15-11-2017, 15:19
No ale eliminacja frakcji zapewnia nam pewność, że każdy zagra rasami z podstawki i nie ma chyba lepszego systemu do "wymuszenia" uniwersalności graczy. Poza tym jest to zasada stosowana w większości turniejów tej serii, a co za tym idzie "sprawdzona w boju" i możliwie najbardziej przyjazna dla nowych osób na scenie. Jak pisałem znacznie wcześniej, gracze pewni swoich umiejętności zostawią nacje OP na później, mniej doświadczeni mogą wykorzystać całe dobrodziejstwo już w fazie grupowej, bo w sumie nie mają nic do stracenia. Warto mieć również na uwadze, że Mroczne Elfy, Jaszczuroludzie czy Wys. Elfy przy zbliżonych umiejętnościach przeciwników niszczą wszystko to co mamy w starym świecie, dlatego trzeba ograniczyć możliwość ich wybierania. W finale i boju o 3 miejsce i tak będzie całkowity reset, więc i OP frakcje pojawią się statystycznie częściej niż te słabsze.

Edit. Swoją drogą, gdzie byliście przez ostatni miesiąc, kiedy ścierały się tutaj różne koncepcje i nie raz było dość ostro? :P


Koncepcja z pulą frakcji, zmniejsza znaczenie twoich umiejętności/strategii a zwiększa znaczenie tego jakie miałeś szczęście w losowaniu.

Czemu udzielam się tak późno? Szczerze mówiąc w tym dziale jest taki Chaos, że dopiero dzisiaj miałem siłę/motywacje by się przez to przekopać, masa bezsensownych wątków z nieistotnymi informacjami, a istotne informacje są rozsiane po kilku postach na n-tych stronach kilku tematów w niektórych przypadkach w kilku różnych wersjach...

Pyrrus89
15-11-2017, 15:47
Koncepcja z pulą frakcji, zmniejsza znaczenie twoich umiejętności/strategii a zwiększa znaczenie tego jakie miałeś szczęście w losowaniu.

Szczerze powiedziawszy, to nie mam pojęcia co Autor miał na myśli. ;) No widzisz, inni poświęcili swój czas, żeby przekopać się przez te "bezsensowne" wątki oraz podjęli dyskusję w stosownym czasie, aby turniej był w miarę możliwości sprawiedliwy dla wszystkich graczy. Ty natomiast wpadasz w dniu losowania, mówisz nam, że musiałeś przebić się przez stertę głupot(dość aroganckie swoją drogą), ale łaskawie w dniu rozpoczęcia turnieju podzielisz się z nami swoją koncepcją. Wszystko fajnie, tylko że już startujemy, a każda nowa myśl powinna zostać poddana dyskusji, nawet tej "bezsensownej". ;)

Jsatrzab
15-11-2017, 16:50
Szczerze powiedziawszy, to nie mam pojęcia co Autor miał na myśli. ;) No widzisz, inni poświęcili swój czas, żeby przekopać się przez te "bezsensowne" wątki oraz podjęli dyskusję w stosownym czasie, aby turniej był w miarę możliwości sprawiedliwy dla wszystkich graczy. Ty natomiast wpadasz w dniu losowania, mówisz nam, że musiałeś przebić się przez stertę głupot(dość aroganckie swoją drogą), ale łaskawie w dniu rozpoczęcia turnieju podzielisz się z nami swoją koncepcją. Wszystko fajnie, tylko że już startujemy, a każda nowa myśl powinna zostać poddana dyskusji, nawet tej "bezsensownej". ;)

Autor miał na myśli to, że w systemie z pulą frakcji, którą wykorzystujesz w trakcie całego turnieju, dużo zależy od tego na jaką ścieżkę w drzewku trafisz. Możesz trafić na takie losowanie, że do samego pół-finału będziesz miał same łatwe mecze, i mogłeś sobie pozwolić na oszczędzanie mocnych frakcji, natomiast twój przeciwnik trafił na ścieżkę z samymi dobrymi zawodnikami i zostaną mu tylko odpadki. Moja propozycja kompletnie wyklucza taką możliwość i sprawia że każdy mecz jest równy dla wszystkich, liczą się tylko twoje umiejętności, przygotowanie do meczu i znajomość swojego przeciwnika.

Z tym startem to przegiąłeś bo dzisiaj jest dopiero losowanie i to za kilka godzin, a z 23 osób zapisanych, zasady turnieju zna może ze 20%. Także ewentualna ich zmiana, nawet na 10 minut przed pierwszym meczem nie zrobi żadnej różnicy. Zresztą wystarczy spojrzeć na dzisiejszą zmianę zasad bitewnych a te mają dużo większe znaczenie, bo nawet tak drobna zmiana mogła zepsuć komuś tygodnie przygotowań. Swoją drogą daty startu turnieju nie znalazłem nigdzie.

Prosiłbym o niedopisywania mi słów, których nie napisałem, oraz podawania swoich ich interpretacji jako moich intencji.
Za organizacje działu, oraz czytelność i łatwy dostęp do kluczowych informacji odpowiadają organizatorzy i moje zarzuty są kierowane pod ich adresem (głównie Turka bo to on jest głównym siewcą spamu i dezinformacji).

Moja propozycja jest jedynie propozycją i jako taką proszę ją traktować, niczego nie zrobiłem "z łaski" a że w dniu losowania to tak jak pisałem wcześniej tylko i wyłącznie dlatego że zasady są nadal płynne, bo jeszcze dzisiaj były zmieniane...

Pyrrus89
15-11-2017, 17:47
Wszystko racja, tylko skąd wiesz, kto jest dobrym graczem, a kto nie? Jeszcze niedawno nikt tutaj nie znał Szymbloka, a w lidze miał wyrównany bilans z absolutnym dominatorem sceny, czyli Mistem. Dla mnie każdy z tych nowych graczy to zagadka i jeśli na kogoś wykorzystam słabsze frakcje, to jest to z mojej strony wielkie ryzyko, bo jak pisałem, nie mam pojęcia czego się spodziewać po tych osobach. Tylko gdybym miał 100% procent pewności, że ktoś jest ode mnie słabszy, miałbym podstawy do uznania rywalizacji za łatwej, a nigdy takiej pewności mieć nie będę. Całkiem niedawno był też przypadek, że jeden bardzo dobry gracz zlekceważył w turnieju Arroya i wszyscy wiemy jak się to dla niego skończyło. ;) Dlatego też nie zgadzam się z założeniem, że z góry można podzielić mecze na łatwe i te trudniejsze. Tym bardziej, że 80% uczestników MP to dla mnie wielka zagadka. Poza tym również nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że jakaś drobna zmiana w ilości dużych może być porównywalna ze zmianą całej formuły. Pierwsza to drobnostka, ograniczająca tylko zapędy do spamowania "dużymi", druga zmienia całkowicie zasady rozgrywki.

Jsatrzab
15-11-2017, 18:19
Wszystko racja, tylko skąd wiesz, kto jest dobrym graczem, a kto nie? Jeszcze niedawno nikt tutaj nie znał Szymbloka, a w lidze miał wyrównany bilans z absolutnym dominatorem sceny, czyli Mistem. Dla mnie każdy z tych nowych graczy to zagadka i jeśli na kogoś wykorzystam słabsze frakcje, to jest to z mojej strony wielkie ryzyko, bo jak pisałem, nie mam pojęcia czego się spodziewać po tych graczach. Tylko gdybym miał 100% procent pewności, że ktoś jest ode mnie słabszy, miałbym podstawy do uznania rywalizacji za łatwej, a nigdy takiej pewności mieć nie będę. Całkiem niedawno był też przypadek, że jeden bardzo dobry gracz zlekceważył w turnieju Arroya i wszyscy wiemy jak się to dla niego skończyło. ;) Dlatego też nie zgadzam się z założeniem, że z góry można podzielić mecze na łatwe i te trudniejsze. Tym bardziej, że 80% uczestników MP to dla mnie wielka zagadka. Poza tym również nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że jakaś drobna zmiana w ilości dużych może być porównywana ze zmiany całej formuły. Pierwsza to drobnostka, ograniczająca tylko zapędy do spamowania "dużymi", druga zmienia całkowicie formułę turnieju.

Czeka nas długotrwała faza grupowa, która pozwoli dosyć precyzyjnie ocenić formę każdego zawodnika. Zresztą sam podałeś to jako zaletę tego systemu.

Jak pisałem znacznie wcześniej, gracze pewni swoich umiejętności zostawią nacje OP na później, mniej doświadczeni mogą wykorzystać całe dobrodziejstwo już w fazie grupowej, bo w sumie nie mają nic do stracenia.

Oczywiście jakiekolwiek przewidywanie może się dla ciebie źle skończyć, ale całość sprowadza się do tego, że w tym systemie sprawiedliwy mecz rozegrać możesz jedynie w pierwszej rundzie, ponieważ tylko na tym poziomie dysponujecie takim samym arsenałem.

Co do wpływu zmian zasad, to zmiany formuły turnieju nie mają bezpośredniego wpływu na przygotowanie do niego (no chyba że nagle zmienimy turniej z 1vs1 na 2vs2), dlatego to czy zmiana będzie na tydzień czy na 5 minut przed startem turnieju nie ma znaczenia. Natomiast jakakolwiek zmiana ograniczeń armii zmusza cię do zmiany przygotowanych kompozycji i ponownego ich przetrenowania, a to wymaga czasu. Oczywiście nikt do tego turnieju nie podchodzi poważnie i pewnie wszyscy olali jakiekolwiek przygotowania, więc aż tak bardzo to nie boli.

PS z tym "bardzo dobrym zawodnikiem" który przegrał z Arroyem to poleciałeś w kosmos.

Pyrrus89
15-11-2017, 18:25
PS z tym "bardzo dobrym zawodnikiem" który przegrał z Arroyem to poleciałeś w kosmos.

Niby dlaczego, swego czasu jeden z lepszych graczy w pierwszego Warhammera.