PDA

Zobacz pełną wersję : II wojna światowa na Pacyfiku - prośba o bibliografię



Czulu
27-01-2010, 15:44
Chciałbym trochę poszerzyć swoją wiedzę w zakresie powyższej tematyki, dlatego proszę o rekomendacje dobrych pozycji książkowych dostępnych na polskim rynku. Na razie zastanawiam się nad zakupem książki "Burza nad Pacyfikiem" Zbigniewa Flisowskiego; czy to jest pozycja wartościowa ?

odi.profanum
27-01-2010, 16:17
Chciałbym trochę poszerzyć swoją wiedzę w zakresie powyższej tematyki, dlatego proszę o rekomendacje dobrych pozycji książkowych dostępnych na polskim rynku. Na razie zastanawiam się nad zakupem książki "Burza nad Pacyfikiem" Zbigniewa Flisowskiego; czy to jest pozycja wartościowa ?
Brat ma tą książkę i sam ją kiedyś czytałem. Składa się z 2 tomów ( pierwszy ok 800 stron, drugi jakieś 1200). Wszystkie najważniejsze bitwy na Pacyfiku zostały ujęte tutaj, fajnie opisane, dobrze się czyta, sporo zdjęć autora itd. Zdecydowanie najlepsza pozycja jeśli chodzi o opis całości wydarzeń na Pacyfiku. Ale chyba jest zajebiście droga?

Adamsky
27-01-2010, 22:08
Burza nad Pacyfikiem. T. 1 / Zbigniew Flisowski
Burza nad Pacyfikiem. T. 2 / Zbigniew Flisowski
"Recenzent stwierdził, iż Burza nad Pacyfikiem jest wykonana w sposób rzetelny, dociekliwy i profesjonalny, ale jednocześnie napisana w sposób zrozumiały. Zbigniew Flisowski pisze książkę historyczną, jak powieść"

Ku Morzu filipińskiemu / Zbigniew Flisowski
Leyte 1944 / Zbigniew Flisowski
Między Nową Gwineą i Archipelagiem Bismarcka / Zbigniew Flisowski
Od Iwodzimy do Zatoki Tokijskiej / Zbigniew Flisowski
Od Morza Koralowego po Midway / Zbigniew Flisowski
Od Pearl Harbor do Singapuru / Zbigniew Flisowski
Ognie Morza Jawajskiego / Zbigniew Flisowski
Przez środek Pacyfiku / Zbigniew Flisowski
Nieznana wojna MacArthura / William Breuer
Opuścić okręt! / Richard F. Newcomb
Pożegnanie z ciemnością: dziennik z wojny na Pacyfiku / William Manchester
Wojna podwodna na Pacyfiku / Keith Wheeler

Tak przy okazji: nie lepiej wypożyczyć książkę z biblioteki, a jeśli się spodoba, to najwyżej ją później zakupić?

Janek
27-01-2010, 22:14
Najbardziej polecam Zbigniew Krala - Kampanie powietrzne II Wojny Światowej: Daleki Wschód" - częsci I-X (niestety sprawy walk lądowych porusza zdawkowo, ale walki morsko-powietrzne są opisane bardzo szczegółowo).

otakesan
08-02-2010, 16:38
Oczywiście warto pamiętać o:

Fuchida/Okumiya "Midway"
Okumiya "Pacyfik"
Saburo Sakai "Samuraj"
Tameichi Hara "Dowódca niszczyciela"

Wszystkie po polsku i wszystkie autorstwa bezpośrednich uczestników wydarzeń, a do tego nietypowo napisaną ale według mnie bardzo ciekawą:

"Premiera na Pacyfiku" autorstwa małżeństwa Pieresleginów

kopaa
01-03-2010, 17:34
Ja polecę ze swojej strony małą książeczkę Z.Flisowskiego "Na wodach Guadalcanalu", oprócz merytorycznej wartości jest to także wciągająca napisana z pasją lektura, jest masa wspomnień żołnierzy obydwóch stron, świetne i porywające opisy bitew morskich, bardzo lekko i przyjemnie się ową książkę czyta :)

Witia
02-03-2010, 21:10
A ja polecam poszukać regulaminów dla piechoty morskiej z tamtych lat ;) W połączeniu z pamiętnikami, raportami dowódców, etc, daje to niezastąpioną wiedzę.

tomsn
17-01-2011, 16:29
Wewnętrzną sytuację w Japonii czasów wojny dobrze oddaje R. Guillain "Od Pearl Harbor do Hirosimy" - francuski dziennikarz, który całą wojnę spędził w w Tokyo (lub w okolicy)

kopaa
21-01-2011, 13:12
Polecam ta książkę co kolega u góry wymienił, oprócz tego wszystkie pozycje Flisowskiego, doskonale się je czyta :)

Adm. Lütjens
21-09-2011, 23:48
Witam.

Absolutnie numer jeden:

"Burza nad Pacyfikiem" - Zbigniew Flisowski

oraz jeszcze jedna podstawowa książka to:

"Ciche Zwycięstwo" - Clay Blair

inne:

"Lotnicy śmierci i ich samoloty" - Tadeusz Januszewski
"Bitwa na Morzu Koralowym" - Andrzej Perepeczko
"Amerykańskie Lotnictwo Pokładowe 1941-1942" - Waldemar Pajdosz, Krzysztof Zalewski
"Japońskie Lotnictwo Pokładowe" - Krzysztof Zalewski

Pozdrawiam serdecznie - Adm. Lütjens

Samick
23-09-2011, 07:14
Osobiście Flisowskiego przeczytałem tylko "Burzę ...", więc to co napiszę jest zdaniem mojego kolegi, który mi tę książkę pożyczył i ma ich trochę. Podczas pewnej rozmowy stwierdził iż Flisowski niewiele więcej napisał w swoich innych książkach ponad to co w "Burzy nad Pacyfikiem".

Chciałbym przypomnieć, że w zeszłym roku emitowano w telewizji serial "Pacyfik" i jednocześnie zaczęto sprzedaż książki o tym samym tytule. Nie jestem wstanie stwierdzić jaka jest wartość tej pozycji, więc chętnie usłyszałbym jakieś opinie.

Osobiście polecałbym jeszcze:
Mozołowski Andrzej:
"Tak upadło imperium"
"Samobójcy ginęli daremnie "

Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale przyjemnie się czyta.

Janek
23-09-2011, 17:40
Książka "Pacyfik" to nowe wydanie "Ze Starą Wiarą na Pelilu i Okinawie" - pierwsze wydanie w PL to 2002 a w USA 1981. Jako, że na podstawie między innymi wspomnień Eugena Sledge'a (autora książki) nakręcono film, to potem książkę nazwano tak jak film, żeby podbić sprzedaż (film jest miejsca bardzo dokładnym odtworzeniem tych wspomnień).
Sama książka jest niezła ale to wspomnienia przedstawiająca wojnę z punktu widzenia jednej osoby - bardziej wartościowa jako opis psychiki niż analiza historyczna. Czyta się dobrze.

Czeslaus
27-11-2011, 20:31
Janku, "Ze starą wiarą na Peleliu i Okinawie" jest tylko częścią z użytych książek przy produkcji "Pacyfiku". "Ze starą wiarą.." na pewno jest bardzo fajne i szybko się czyta. Wydawana jest teraz jako "Piekło Pacyfiku" (wiem od znajomego). A "Pacyfik" Ambrose'a jest pod tym względem dużo szerszy, można wręcz powiedzieć, że wątków jest za dużo ...

Aro137
27-11-2011, 20:47
Możesz jeszcze zapoznać się z książką: Pearl Harbor 1941 Jarosława Jastrzębskiego. Wczoraj kupiłem jak przeczytam to napisze co sądzę, ale to pewnie w temacie o książkach z serii HB :)