PDA

Zobacz pełną wersję : Ciężka kawaleria



artilery detonator
28-01-2010, 15:37
Rozumiem, że do ciężkiej kawaleri można zaliczyć kirasierów i husarie, to dość oczywiste, mają pancerze więc są ciężcy, ale w empire mianem ciężkiej kawalerii określa sie również zupełnie nie opancerzone jednostki konnicy.
Dlaczego tak jest, na czym polega "ciężkość" tej kawalerii i czy ma to jakieś odniesienie do realiów epoki?

kretu19955
28-01-2010, 16:03
To, że kawaleria jest ciężka lub nie nie zależy od pancerza, tylko koni. Ciężka jazda ma ciężkie konie, a lekka lekkie.

discpline83
28-01-2010, 18:27
A takze od wagi jezdzcow i diety, wiec kiedy lekkka przytyje robi sie ciezka , akiedy ciezka schudnie robi sie lekka. Proste nie?

artilery detonator
28-01-2010, 18:49
Ha ha, dobre :D
Ale to co napisałeś o wadze koni to było na poważnie?

WnukProroka
28-01-2010, 18:57
Na poważnie :D Istnieje wiele ras koni, niektóre małe i śmigłe np. taki arab (idealne dla np. huzarów) jak i ociężałe lecz potężne które dzięki swojej masie mogą złamać linie piechoty. Ot cała filozofia.
Co do uzbrojenia, ciężka jazda zazwyczaj walczyła pałaszami a lekka szablami.

ataman
28-01-2010, 19:03
Racją jest że zależny od rodzaju używanych koni ale przede wszystkim od siły uderzeniowej formacji. Konnica prowincjonalna(która ciężką jazda nie jest) składa się z średnio przydatnych żołnierzy, natomiast gwardia(która jest ciężką jazdą) posiadająca olbrzymi bagaż doświadczenia oraz szkolenia niesamowicie w boju przydatny.
Chodzi tu również o wymienione realia epoki; w średniowieczu ciężką jazdę stanowili rycerze, potem uformowani i zmodernizowali przeobrazili się w formacje ciężkich kopijników, a ci będą modernizowani(m. in. uszczuplano ich pancerz), przerodzili się w kirasjerów czy też gwardię. Pozostała jednak ta sama funkcja - miażdżenie i przełamywanie oporu wroga.
Równolegle ewoluowała lekka jazda. Jedynym wyjątkiem jest husaria która z lekkiej jazdy stała się ciężką ale to już całkiem inna opowieść.

artilery detonator
28-01-2010, 19:17
Dzięki za wyjaśnienia, swoją drogą ciekawe jak to się ma do piechoty. Tam też jest lekka.

discpline83
28-01-2010, 19:35
Z lekka piechota i ciezka piechota analogicznie jakz kawaleria. Raz w miesiacu armia sie wazyla, a potem robiono stosowne przeniesienia :D . A tak na serio rozchodzi sie o taktyke walki, bron oraz przeznaczenie na polu walki. Lekka piechota to przede wszystkim formacja zaczepna i majaca za zadanie nekac wroga i eliminowac jego oficerow. To tacy troche protoplasci komandosow.
Co do kawalerii to uzbrojenie oraz owszem rasa koni stanowily o podziale na lekka i ciezka, liczba pistoletow, oraz warunki fizyczne jezdzcow. W tamtych czasach kazda formacja byla dobierana na zasadzie warunkow fizycznych(chocby grenadierzy czy tez gwardia). Takie zboczenie epoki.

artilery detonator
28-01-2010, 19:52
W jaka broń jest wyposażona lekka piechota,np szaserzy? Bo z gry wynika że jest to broń lepsza niż w piechocie liniowej, ale nie jest to chyba broń gwintowana, w którą są wyposazone jednostki strzelców.

discpline83
29-01-2010, 10:33
Wydaje mi sie ze szaserzy sa wyposazeni w normalna bron , taka sama jak piechota liniowa porostu, sa wyselekcjonowanymi strzelcami z innych pulkow. Takimi ktorzy najlepiej strzelaja.

ataman
29-01-2010, 13:23
Były o te same muszkiety co posiadała piechota liniowa. Załóżmy ze na 100 wyprodukowanych muszkietów trafiła się jeden, który był bardziej precyzyjny niż inne. Broń taka dawano zręcznemu strzelcowi, który natomiast trafiła do np szaserów. ten system trwał nawet podczas II wojny światowej. Bardzie precyzyjny mauzer, z dużym skupienie pocisków, uzbrajany był w prymitywna lunetę, a potem trafiał do snajpera.

artilery detonator
29-01-2010, 19:23
Ataman
Jesteś pewien, że było tak już za czasów Napoleona, czy tylko sugeryjesz, że mogło tak być?

ataman
29-01-2010, 19:44
Wiem ze było tak na pewno za wojny secesyjnej, i trochę wcześniej. Przypuszczam więc ze w dużej mierze mogło być tak też w wcześniejszych dziesięcioleciach. jest to moja opinia, nie mogę niestety poprzeć jej żadna fachową literaturą.

royal1410
15-07-2012, 19:58
Jak dla mnie bez wartościowa jednostka w grze. Może z tego powodu, że nie chce mi się nią manewrować- gram tylko w single.

Sareth4
16-07-2012, 09:56
A widziałeś kiedy był ostatni post ?