PDA

Zobacz pełną wersję : Ranking Multiplayer by Kaszanka



william/kaszanka
02-01-2018, 21:00
Hej,

oto mój pomysł na punktacje w rankingu MP.

Podzielimy turnieje na DUŻE, ŚREDNIE i MAŁE.

Duże - turnieje rangi Mistrzostw Polski, lub osiągające co najmniej 20 graczy.
Średnie - inne turnieje w tym te typu "arena", liczba graczy 10-19
Małe - turnieje jednodniowe, lub liczba graczy do 9. Zapraszam do dyskusji i własnych pomysłów ;)

A tutaj gotowy ranking dla TWW I i II wraz z proponowanym systemem. Jest on zainspirowany podobnym rankingiem na Rosyjskim forum.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KOYL-fwZyld0wyO2kDEx25Ekip44YDbJ0TrMdx01kFc/edit?usp=sharing
Zapraszam do dyskusji i wyrażania własnych pomysłów ;)

Jsatrzab
02-01-2018, 21:41
Nie jestem pewien tych punktów za 4 i 5 miejsce w przypadku małych turniejów, jako że będą one miały maks 9 uczestników. Na jakiej zasadzie ustalasz kto zajął 5 miejsce w danym turnieju?

Co z 4mondays?

william/kaszanka
02-01-2018, 21:51
4 mondays jak i turnieje z innych Total War mam zamiar jeszcze dodać, ale na tę chwilę czekam na opinie :) Czyli co uważsz że trzeba te punkty usunąć?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Jsatrzab
02-01-2018, 21:59
Jeśli chodzi o turnieje małe to wydaje mi się to jedynym logicznym wyjściem, w końcu 5 miejsce w 9 osobowym turnieju to nawet nie górne 50%. Inna sprawa że ustalanie 5 miejsca w turniejach jest problematyczne, bo o ile w ligach nie ma problemu, to w turniejach gra się jedynie mały finał aby wyłonić 3 i 4 miejsce.

william/kaszanka
02-01-2018, 22:11
Też nad tym myślałem, a co z dużymi? Może punkty za 1/4?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Pyrrus89
02-01-2018, 22:19
Bardzo fajne zestawienie, niemniej osobiście zostałbym przy punktacji turniejów dużych(Mistrzostwa Polski) i średnich(np. Truniej Końca Czasów), tych jednodniowych nie brałbym pod uwagę. Np. 4Monday gra się jedną rasą, więc też nie każdemu przypasuje. Niby wszystkie można ograć, ale to by wymagało regularnego pojawiania się w na poniedziałkach, a wiadomo jak to z poniedziałkami bywa. ;)

SaperHeart
02-01-2018, 22:40
Hm...bardzo fajny podział. Jedyne do czego nie jestem przekonany to ilość punktów. Osobiście Ja bym się zamknął w maksymalnej punktacji do 10 pkt. za turniej.
Ja myślę nad czymś takim:
Duży (Grand, 21+):
1 miejsce (10 pkt.)
2 miejsce (7 pkt.)
3 miejsce (5 pkt.)
4 miejsce (3 pkt.)
5 miejsce i 1/4 finału (1 pkt.)

Średni (Master, 11-20 osób):
1 miejsce (7 pkt.)
2 miejsce (5 pkt.)
3 miejsce (3 pkt.)
4 miejsce (1 pkt.)

Mały (Lokal, 4-10 osób):
1 miejsce (3 pkt.)
2 miejsce (2 pkt.)
3 miejsce (1 pkt.)

+
3 pkt. za każdy mecz wygrany w fazie play offach na MP od 1/8
20 pkt. za tytuł Mistrza Polski
10 pkt. za tytuł Wicemistrza Polski
5 pkt. za 3 miejsce w MP
10 pkt. za tytuł Boga Wojny w 4Monday.
1pkt. za każdy mecz wygrany w fazie play offach w turniejach zagranicznych od 1/8 (Tylko od Mastera)
1pkt. za pokonanie gracza w turnieju, który ma ranking 100+ w TWW.

Pamiętaj, że większość turniejów masz w systemie fazy play-off i nie będziesz miał możliwości ustalenia kto zajmie 5 lub 6 miejsce. Dodatkowo małe turnieje, nie powinny dawać zbytnio dużo punktów, bo nagle się okaże, że osoba grająca tylko w np. 4Monday jest wyżej niż Mistrz Polski lub osoba próbująca grać na arenie zagranicznej.

Co sądzisz o tym prostym systemie ?

Jsatrzab
02-01-2018, 22:50
Punkty za ćwierćfinały mogłyby mieć sens jedynie w turnieju dla 32 osób, a obaj wiemy że nie ma co na taki liczyć :]

@Pyrrus89 tyle że 4Monday jest regularne. Bez nich zostajemy z ~4 turniejami w roku, a robienie jakiegokolwiek rankingu przy tak rzadkich szansach na zdobycie punktów nie ma żadnego sensu.

Ewentualnie można pomyśleć o liczeniu punktów za konkretne mecze, nie koniecznie na turniejach, i dodatkowo przyznawać duże ilości punktów za pierwsze cztery miejsca na turniejach. Oczywiście oznacza to dużo więcej pracy przy prowadzeniu rankingu, ale sam ranking jest dużo bardziej dynamiczny.

EDIT
Pomysł Sapera jest w okolicach tego co miałem na myśli choć sama punktacja jest moim zdaniem kiepska :]

william/kaszanka
02-01-2018, 22:51
Wydaje mi się, że trochę za dużo tutaj tych rozbić na pokonanie gracza z top 100 itd. Moim zdaniem to ma być proste i klarowne, i dotyczyć turniejów z naszego forum ewentualnie organizowanego przez polskie klany.

Co do liczby punktów to można wszystkie zmienić nawet na mniejsze wartości części, ważne żeby ustalić sensowne proporcje. Jeżeli chodzi o miejsca to można punktować pierwsze 4. Ewentualnie fazy np. 1/8 ale jest nas tak mało że często byłyby to punkty za udział :/

Do Pyrrusa również uważam że turnieje typu 4monday nie powinny mieć dużego znaczenia. Może zbierać wyniki co pół roku i liczyć jako mały turniej?

Jsatrzab
02-01-2018, 22:57
4Mondaye są podsumowywane co miesiąc, więc można po prostu liczyć ranking miesięczny.

Pyrrus89
02-01-2018, 23:07
To jakieś symboliczne punkty za 4Monday(w ramach zachęty dla innych graczy) oraz również choćby jeden punkcik za zwycięstwa w play offach w międzynarodowych turniejach nie byłoby głupim pomysłem. Rankingu to nie zaburzy, a w jakiś sposób zmotywuje czy nagrodzi odważnych. ;) Pytanie tylko, czy takie dodatkowe punkty będzie Ci się dobrze liczyć w tabelkach?

radoslawzal
02-01-2018, 23:12
To po prostu zróbcie osobny ranking 4mondays, jeśli te cieszą się taką popularnością, za zajęcie 1 miejsca w rankingu na przestrzeni roku(albo półrocza) dać blachę pod nickiem.
A tak w ogóle to po co to to? Zbędna papierologia, rozrost biurokracji, socjalizm, 500+, 700-.
Jak dany gracz od nas z forum zdobędzie 1-3 miejsce w x turnieju(czy to MP, czy zagraniczny) to dać mu blachę na forum pod nickiem i koniec, tak jak do tej pory.

Jsatrzab
02-01-2018, 23:49
To po prostu zróbcie osobny ranking 4mondays, jeśli te cieszą się taką popularnością, za zajęcie 1 miejsca w rankingu na przestrzeni roku(albo półrocza) dać blachę pod nickiem.
A tak w ogóle to po co to to? Zbędna papierologia, rozrost biurokracji, socjalizm, 500+, 700-.
Jak dany gracz od nas z forum zdobędzie 1-3 miejsce w x turnieju(czy to MP, czy zagraniczny) to dać mu blachę na forum pod nickiem i koniec, tak jak do tej pory.

Blachy na forum to typowy socjalizm.

radoslawzal
03-01-2018, 00:11
Idea odznaczeń jest dobra, mogę robić ikonki medali, odznaczeń w gimpie. Iksdek.
A zresztą może być i to i to, tylko jsk później taki gracz zdobędzie kryształową kulę za x rok, bo zajął pierwsze miejsce, to i tak można by go ozdobić tu na forum. Odznaczeniem.

Obojętnie co będzie, info o zagranicznych turniejach z wh, innych części mogły by być tu wrzucane na odpowiednie działy.

Pyrrus89
03-01-2018, 00:35
W sumie cel tego wszystkiego jest prosty: zachęcenie do regularnego startu w turniejach społeczności TW. I medale dobre, ranking również, tak jak inne działania, które miałyby się przyczynić do rozrostu naszej sceny multi. Nawet jeśli Kaszanka miał inne założenia tworząc wspomniany ranking, to i tak nie wyklucza tego co napisałem.

SaperHeart
03-01-2018, 04:45
Tak ale ta cała punktacja jest zrobiona aby zachęcić gracza do uczestniczenia. Trzeba usiąść nad tym i pomyśleć dokładnie. IMO wszystko na spokojnie. Wrzucajmy nasze pomysły, a może coś fajnego się pokaże i Kaszanka stworzy naprawdę fajny ranking.

Czym mniejsze punkty tym łatwiej to liczyć. Wiem to z przypadku 4Monday.

Jsatrzab
03-01-2018, 11:51
Z tym liczeniem to bym nie przesadzał bo excelowi nie robi to żadnej różnicy a przy szerszej skali łatwiej wybalansować ile za co. Ogólnie to mi by się marzyło coś ala ranking FIFA, gdzie punkty się nie tylko zyskuje ale również traci, i liczą się wszystkie oficjalne mecze nawet te towarzyskie. Oczywiście nad takim rankingiem trzeba by było sporo popracować w kwestii ustawiania zasad no i prowadzenie go wymagało by znacznie więcej czasu niż propozycja Kaszanki.

william/kaszanka
03-01-2018, 20:09
Dokładnie excel liczy sam.

4mondays - traktowane jako mały turniej brany pod uwagę co pół roku.

W turniejach małych i średnich liczymy punkty za pierwsze 4 miejsca, natomiast w turnieju dużym dodajemy punkty za 1/8.

Turnieje zagraniczne, mimo że to jest ranking na naszym orgu, powinniśmy brać pod uwagę (jest to jakiś sposób zachęcenia nas do gry z innymi graczami co jest zgodne z pomysłem Gildii realizowanej przez Sapera) , z takim samym podziałem punktowym. Tutaj prosiłbym tylko o wrzucanie linku do dowodu wzięcia udziału w turnieju, gdyż ciężko dla zarządzającego przeglądać wszystkie fora ;)

Jakieś pomysły jeszcze? :)

SaperHeart
04-01-2018, 12:21
Uważam, że każdy gracz powinien indywidualnie przysyłać swoje aktualne wyniki osobą odpowiedzialnym za prowadzenie rankingu. Tak jak to było w przypadku Młotka.

Jeżeli 4Monday jest uznany za mały turniej to uważam, że miesięczne rozliczenie graczy byłoby uczciwe. Na szczęście każdy miesiąc jest podsumowany więc z tym nie będzie problemu. W dodatku każdy event jest realizowany na innych zasadach więc byłoby nieuczciwe jakbyśmy stosowali półroczne rozliczenie.

Pomysł z Rankingiem FIFA też nie jest głupi ale zbyt ciężki do realizacji. Nie jesteśmy w stanie śledzić poczynań każdego gracza, ponieważ mógłby nam nie przesyłać turniejów w których by rzekomo tracił punkty z rankingu.

Wpadłem też na pomysł względem ilości uczestników którzy by brali udział w turnieju.
np. w turnieju bierze udział 8 osób czyli Wartość turnieju to 8 pkt do zdobycia za każdy wygrany mecz. Czyli w Formie Play Off gracz ma do rozegrania maksymalnie 3 mecze (z finałowym) i do zdobycia maks 24 pkt. Gracz który by walczył o 3 miejsce miałby zawsze 1/2 Wartości turnieju, czyli w tym przypadku 4 pkt.
1 miejsce 24 pkt.
2 miejsce 16 pkt
3 miejsce 12 pkt
wygranie jednego meczu 8 pkt.
Wtedy nie musielibyśmy rozgraniczać turniejów pod względem duży czy mały bo sama ilość uczestników by nam dawała punktację względem turnieju. IMO bardzo prosty system i rzetelny bo gracz ma zawsze nagrodę za wygranie meczu.
W przypadku ligi to byśmy brali pod względem ilość uczestników, a zajęte miejsce pod koniec. Czyli w przypadku 8 osób, gracz zajmujący 1 miejsce miałby 8 punktów, 2 miejsce 7 punktów, 3 miejsce 6 punktów itd. + po jednym punkcie za każdy wygrany mecz.
W takim przypadku w 4Monday brałoby się tylko podsumowanie danego miesiąca i miejsce jakie dana osoba zajęła bez bonusu za wygrany mecz.

Co sądzicie o tym systemie ?

Arroyo
04-01-2018, 13:08
Popieram pomysł Sapera. Zwróćcie uwagę na to, że 4Monday jest jednak popularnym turniejem na naszym polskim podwórku, więc czemu miałoby być rozliczanie co pół roku z niego? Trochę to nie fair według mnie.

Pyrrus89
04-01-2018, 13:18
4Monday to jedyne regularne mini-turnieje na naszej scenie. Duże i średnie turnieje są rozgrywane co 3-6 miesięcy. Przydałoby się to dobrze zbalansować, żeby poniedziałki nie dawały możliwości np. wyprzedzenia MP w rankingu.

SaperHeart
04-01-2018, 14:16
4Monday to jedyne regularne mini-turnieje na naszej scenie. Duże i średnie turnieje są rozgrywane co 3-6 miesięcy. Przydałoby się to dobrze zbalansować, żeby poniedziałki nie dawały możliwości np. wyprzedzenia MP w rankingu.

W moim systemie nie ma takiej szansy, ponieważ na MP masz 24 zawodników. Czyli wygrywając dwa mecze masz już półroczny bilans 4Monday.

Jak wrócę do domu to spróbuje zrobić ranking wg mojego kryterium. Jestem Ciekaw co z tego wyjdzie.

Jsatrzab
04-01-2018, 16:50
Ze zrobieniem czegoś na wzór rankingu FIFA wbrew pozorom nie było by problemu, po prostu trzeba by było wyjść z założenia że jako oficjalne turnieje liczymy tylko te zgłoszone w specjalnym temacie na forum(przed ich rozpoczęciem oczywiście), to samo tyczyłoby się oficjalnych meczów "towarzyskich". Najtrudniejsze było by tutaj ustalenie odpowiednich ilości punktów.

Jeśli chodzi o najnowszy pomysł Sapera to coś takiego również przeszło mi przez głowę, i jest to moim zdaniem dużo lepsza opcja niż wsadzanie turniejów w trzy szufladki i przyznawanie stałych punktów. Aczkolwiek nie był bym sobą jak bym się do czegoś nie przyczepił, dlatego napisze, że średnio mi się podoba w tym pomyśle to, że każdy mecz jest punktowany tak samo. Skłaniał bym się raczej do tego że zwycięstwo w każdej kolejnej rundzie jest warte więcej, biorąc twój przykład z 8 zawodnikami:
2 - punkty za zwycięstwo w ćwierćfinale
4 - punkty za zwycięstwo w półfinale
6 - punktów za zwycięstwo w finale,
2 - za zwycięstwo w meczu o 3 miejsce(1/2 punktów za półfinał)

za pierwsze miejsce gracz zdobyłby 12 punktów,
za drugie 6 punktów,
a za trzecie 4.

w przypadku 4-rundowego turnieju:
2 - punkty za zwycięstwo w 1/8
4 - punkty za zwycięstwo w ćwierćfinale
6 - punkty za zwycięstwo w półfinale
8 - punktów za zwycięstwo w finale,
3 - za zwycięstwo w meczu o 3 miejsce(1/2 punktów za półfinał)

za pierwsze miejsce 20 punktów,
za drugie 12 punktów
za trzecie 9 punktów.

W tym systemie im większy turniej tym korzystniejsze jest pierwsze miejsce, a dzięki stosunkowo małej ilości punktów za pierwszą rundę można spokojnie grać normalne turnieje gdy liczba graczy jest różna od 2^n, bo gracze zaczynający od drugiej rundy tracą jedynie 2 punkty.

SaperHeart
04-01-2018, 18:03
Mi wyszło to tak. Nie mam dostępu do starych turniejów. Jakbyście mi podali all to bym uzupełnił o wcześniejsze turnieje.
Potrzebuje dostępu do historii takich turniejów jak:
Turniej Rycerski w Couronne
Krąg Khorne'a
Turniej Końca Czasów
Letnia Liga TWW 2017
Tytuł Czempiona Mrocznych Bogów
abym mógł przyznać resztę punktów.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/13w00a3gk0KhrzF8khY2XchEOLCp7S0nhZ5lLn64hvj0/edit?usp=sharing

co sądzicie o tym ? Póki co wrzuciłem MP (bez finału i meczu o 3 miejsce), Turniej Inwazje i Wszystkie 4Monday. Chcę dodać wszystkie turnieje.

william/kaszanka
04-01-2018, 18:09
http://forum.totalwar.org.pl/forumdisplay.php?61-Poprzednie-turnieje

Na tę chwilę nie za bardzo rozumiem, zobaczę jak będzie gotowe.

W moim zamyśle ranking miał być prosty tak, aby nie było to zależne od jednej osoby i jej chęci tylko żeby każdy mógł to szybko wpisać. Miło się patrzy że rzucony pomysł tak poderwał wiare do działania wydaje mi się że brakowało czegoś takiego jak ranking ;)

Proponuje aby każdy stworzył coś od siebie, kto ma pomysł potem połączymy najlepsze z nich w jedno i stworzymy ranking orga. A jeśli nie to możemy zrobić ankietę i coś wybrać :D


EDIT: Był jeszcze turniej na premierę TW:W I, załoga orga była wtedy w BuddaPlay w WWA, ale gdzieś zaginął. Wiem, że wygrałem go a reszty wyników i graczy nie pamiętam :wall:

SaperHeart
04-01-2018, 18:21
http://forum.totalwar.org.pl/forumdisplay.php?61-Poprzednie-turnieje

Na tę chwilę nie za bardzo rozumiem, zobaczę jak będzie gotowe.

W moim zamyśle ranking miał być prosty tak, aby nie było to zależne od jednej osoby i jej chęci tylko żeby każdy mógł to szybko wpisać. Miło się patrzy że rzucony pomysł tak poderwał wiare do działania wydaje mi się że brakowało czegoś takiego jak ranking ;)

Proponuje aby każdy stworzył coś od siebie, kto ma pomysł potem połączymy najlepsze z nich w jedno i stworzymy ranking orga. A jeśli nie to możemy zrobić ankietę i coś wybrać :D


EDIT: Był jeszcze turniej na premierę TW:W I, załoga orga była wtedy w BuddaPlay w WWA, ale gdzieś zaginął. Wiem, że wygrałem go a reszty wyników i graczy nie pamiętam :wall:

Dzięki. Dziś się postaram to uzypełnić.

EDIT: czego nie rozumiesz to postaram Ci się to objaśnia jak działa mój ranking.

william/kaszanka
04-01-2018, 22:23
Zaktualizowałem mój ranking https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KOYL-fwZyld0wyO2kDEx25Ekip44YDbJ0TrMdx01kFc/edit?usp=sharing (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KOYL-fwZyld0wyO2kDEx25Ekip44YDbJ0TrMdx01kFc/edit?usp=sharing)
O turniej TW:W Open (http://forum.totalwar.org.pl/showthread.php?13831-Podsumowanie-Nocnego-grania (http://forum.totalwar.org.pl/showthread.php?13831-Podsumowanie-Nocnego-grania) link).



@Saper już okej ogarnąłem ;)

EDIT: Dodałem 4monday wydaje mi się, że jest ok ;)

SaperHeart
04-01-2018, 23:53
Ranking zrobiony:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/13w00a3gk0KhrzF8khY2XchEOLCp7S0nhZ5lLn64hvj0/edit#gid=0

Co sądzicie o tym ?

Uwzględniłem wszystkich graczy. Teraz każdy gracz musi przesłać zdjęcie lub link do turnieju i zostanie to uwzględnione w jego punktacji. Tak jak dodałem Mistowi zagraniczny turniej w którym wygrał dwa mecze.

Uważam dodatkowo, że turnieje nie będące MP powinny mieć maksymalną wartość 20 pkt za wygrany mecz.

EDIT: W sumie oba rankingi są fajne, bo Twój jest w zależności od zajętego miejsca, a mój w zależności od ilości wygranych meczy.

william/kaszanka
05-01-2018, 16:11
No właśnie dyskutowałem z Mistem i doszliśmy do tego samego wniosku, że oba rankingi mają sens :D

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Jsatrzab
06-01-2018, 02:00
Z tym że ilość wygranych meczy przekłada się bezpośrednio na zajęte miejsce ;]
Oba rankingi mają zalety i wady, u Sapera na pewno będzie większy ruch w środku tabeli ale jest problem przy turniejach z nie równą ilością graczy (nie będącą potęgą dwójki), ranking Kaszanki jest bardzo statyczny z odgórnym podziałem na wielkości turniejów, ale przynajmniej nie ma problemów z ilością uczestników.
Oba rankingi można by jeszcze poprawić:
- U Sapera liczyć punkty dopiero od drugiej rundy turnieju - co wyeliminowuje problem z ilością graczy nie będącą potęgą dwójki.
- U Kaszanki zrezygnować z kategorii a ilość punktów dla zwycięskiej trójki/czwórki wyliczać na podstawie ilości graczy.