PDA

Zobacz pełną wersję : Dyskusja o kampanii



Turek
17-01-2018, 13:28
Tutaj dyskutujemy. Postanowiłem postawić na to, że każdy gracz zgłasza swoje państwo, bo wtedy czuje się sentyment do swojej frakcji i wieksza ochote do gry.

Turek
17-01-2018, 21:24
Dobra Panowie, nie ma takich rezerwacji. Proszę uzupełnić punkty i cele.

Turek
18-01-2018, 09:13
Mamy już dużo osób, więc powoli będziemy zamykać rekrutację. Dzisiaj jest ostateczny termin. Ja zacznę się już zajmować tworzeniem mapy, a Wy możecie mnie tutaj pytać o nieścisłości w zasadach. Tak, wiem że Tiery są niezbalansowane pieniężnie ale będę to balansował różnymi eventami podczas rozgrywki. Startujemy mniej więcej za tydz. po premierze Tomb Kingów.

Arroyo
18-01-2018, 09:35
Z Tierami to ode mnie pomysł byłby taki, że jednostki z 3-4 tierów by zajmowały 2 pola rekrutacji, a jednostka 5 tieru zajmowałaby 3 pola.

Turek
18-01-2018, 09:52
Ale też idealnie wpasowują się w pieniążki. Trzeba pamiętać, że kampania to nie bitwy 1v1 i będą wymuszały zupełnie inne zagrania, inne jednostki.

radoslawzal
18-01-2018, 11:52
Odtajnisz zamknięte fora z pierwszej edycji tego wydarzenia? Miały być do wglądu.

Turek
18-01-2018, 11:54
Hasła były w dyskusji wcześniejszej kampanii:

1Mor1Tis - Wampiry
Ig2Nis2 - Orki
Aqua2_2 - Imperium (w haśle jest podłoga, a nie spacja)
TerRa3!3? - Krasnoludy

EDIT: Usunalem hasla, dziala czy dalej trzeba wpisywac?

Il Duce
18-01-2018, 14:02
Udziału co prawda brać nie zamierzam,ale dla mnie błędem krytycznym jest jawne podawanie kto ma ile punktów w gospodarce,armii itd...Dzięki temu genialnemu rozwiązaniu gracze,którzy postanowili zainwestować mocniej w ekonomię zostaną na starcie dojechani bo wszyscy wiedzą w co poszli i że armię ma dobrą taki i taki,a tego innego to warto zaatakować bo poszedł w rozwój ;).

Hadvar
18-01-2018, 14:47
Udziału co prawda brać nie zamierzam,ale dla mnie błędem krytycznym jest jawne podawanie kto ma ile punktów w gospodarce,armii itd...Dzięki temu genialnemu rozwiązaniu gracze,którzy postanowili zainwestować mocniej w ekonomię zostaną na starcie dojechani bo wszyscy wiedzą w co poszli i że armię ma dobrą taki i taki,a tego innego to warto zaatakować bo poszedł w rozwój ;).

Dobrze gada, polać mu!

Mist
18-01-2018, 15:16
właśnie jeszcze pytanie czy będziemy stosować moda że każda jednostka jest generałem w sytuacji gdzie jedna ze stron jako generała będzie wystawiała jakiegoś mag/wojownika ( z sekcji bohaterów) ?

Turek
18-01-2018, 17:27
Il Duce - Jestem zdania, że gra jest ciekawsza i bardziej wciągająca dla graczy kiedy wiedzą co się dzieje u sąsiada. Równie dobrze mógłbym wszystko zrobić tajne i cała akcja działaby się na Tajnych Forach, ale nie o to chodzi. Udostępnienie punktów startowych jest świadomym pomysłem, ponieważ uruchamia rywalizację ("o ja mam tyle, a on tyle") która jest najważniejsza w tej kampanii.

Mist - I tutaj w tej sprawie zwrócę się do Was. Jak chcecie żeby były rozgrywane bitwy bez lordów? Są cztery opcje:

1) Ściągamy moda na armie bez lordów,
2) Armie mogą poruszać się tylko z lordami, dlatego daj Turek więcej lordów no-nameów
3) Zakładamy, że do każdej armii jest dołączony lord, który normalnie walczy
4) Zakładamy, że do każdej armii jest dołączony lord, który jednak nie może walczyć i gracz ma go schować podczas bitwy w rogu mapy.

Osobiście jestem za 1 rozwiązaniem, chodź musiałbym poszukać czy wgle przenieśli tego moda z wh1 do wh2.

PROSZĘ UZUPEŁNIĆ PUNKTY! DO DZISIAJ REKRUTACJA, BO JUŻ JEST DUŻO LUDZI

Il Duce
18-01-2018, 19:03
Nie uruchamia rywalizacji tylko gnoi graczy,którzy chcieli zacząć spokojnie i na początku postawić na rozwój a promuje agresorów i graczy lubiących blitzkrieg bo już mogą wybrać,które owce pójdą w pierwszej kolejności pod nóż. Ale to Twoja kampania i Twoja decyzja,po prostu rzuciło mi się to w oczy,bo decyzja o ujawnianiu wszystkich informacji to ewenement.

Turek
18-01-2018, 19:25
Na spokojnie, zabezpieczeniem przed takimi zagraniami jest opcja "fortyfikacja". Będzie okej :) Zamykam już rekrutację, bo ilość graczy mnie trochę strollowała. Także jest nas 11. Biorę się za tworzenie mapy i fabułę. Start jakoś po premierze Tomb Kingów.

Mist
18-01-2018, 21:30
@ Turek

Moim zdaniem z tych opcji co podałeś to albo opcją pierwsza z modem (możliwe że to ten muszę sprawdzić nazywa się "Pick any unit for Lord for battle testing" albo opcja 4 opcja ta sama tylko z tym że nie trzeba żadnego moda i gracze nie będą mieli problemów żeby potem coś szukać :drunk:

Co do opcji 2 i 3 to również ta sama opcja że mamy dodatkowych lordów ale wydaje mi się że lordowie w niektórych frakcjach są "lepsi" niż inni więc ktoś może mieć pretensje, że jego Lord jest słabszy albo coś takiego ale zostawiam to do dyskusji.

Szymblok
18-01-2018, 21:53
Moim zdaniem opcja nr 4 nie jest zbyt dobra, ponieważ obecność/jej brak lorda mają wpływ na morale jednostek, co mogłoby mieć jakiś wpływ na przebieg bitew.

Pirx
19-01-2018, 10:19
Nie chciałbym być sąsiadem Mista i Kaszanki, przy określonych przez nich współczynnikach dla armii. ;)

Hadvar
19-01-2018, 14:58
Mam nadzieję, że garnizony będą odpowiednio zbalansowane, tak, aby każda frakcja miała mniej więcej takie same siły proporcjonalnie co do ilości punktów wydanych w ,,fortyfikacje''.

Turek
20-01-2018, 15:07
Kilka ogłoszeń :)

1) Znalazłem mod -> "Any unit as Lord" użytkownika Deathgod. Będziemy się nim posługiwać w przypadku bitew bez lordów.

2) Skończyłem mapę. Wyszła epicka, mam nadzieję, że się Wam spodoba:

https://i.imgur.com/V0KmWGH.jpg

https://i.imgur.com/xxs8IeJ.jpg

Ciemnoczerwony to Mroczne Elfy, a Żółty to Legion Wybranych... reszty się domyślcie :)

3) Zajmuję się teraz przede wszystkim tworzeniem celów dla frakcji i balansem. Fabuła wychodzi MEGA. Naprawdę będzie trzeba się nagłówkować żeby odkryć jej wielowątkowość.

4) Start prawdopodobnie 27 stycznia (żeby się wszyscy z Tomb Kingsami zaznajomili. W międzyczasie będę powoli rozdawał fora, hasła i cele...

Pszemek Biatch
20-01-2018, 17:12
Ej napisz jaka frakcja jaki kolor ? :D Albo chociaż które to imperium? Fioletowe to imperium ? :D

Hadvar
20-01-2018, 18:00
No, napisz, po jakimś czasie udało mi się rozgryźć co jest co, ale to nie takie proste jak się patrzy na to pierwszy raz.

Poza tym, to zapowiada się świetnie, jestem podekscytowany i boję się zarazem :D

Turek
20-01-2018, 18:45
To jest zagadka. Niech ktos napisze kolorki frakcji i uzasadnienie :D

Pszemek Biatch
20-01-2018, 18:53
Zwierzoludzie- czerwony
Królowie Grobowców-turkusowy
Wampiry- szary
Orki-ciemno niebieski
Jaszczury-jasno niebieski
Wysokie elfy-brązowy
Bretonia- pomarańczowy
Krasnoludy-zielony
Imperium-fioletowy
tak ? :D Co do nazw niebieskich kolorów to nie jestem pewien :lol2:

Turek
21-01-2018, 23:01
Pozakładałem już TFy. Sprawdźcie proszę czy wszystko gra i czy są poblokowane. Zaczynam rozsyłać hasła. W najbliższych dniach pojawią się cele i struktury na Waszych TFach. Przypominam, że funkcyjni nie mogą przeglądać TFów innych graczy.

Szymblok
22-01-2018, 10:50
Kim są pradawni? Kto nimi gra?

Arroyo
22-01-2018, 11:27
TK i ja nimi gram.

Mist
22-01-2018, 15:11
@Pirx

Nie wiem jak tera będzie ale z poprzedniej kampanii, którą organizował Turek moim zdaniem nie było problemów co do ruchów militarnych w sumie nie za bardzo rozumie o co w tym chodzi ruch na mapie są jednak ograniczone nie można atakować czegoś czego nie mamy w zasięgu przynajmniej tak poprzednio było, teraz mamy jeszcze wodę która będzie mogła namieszać jeśli chodzi o ruchy wojska. Szczerze Pirx jak możesz napisać o problemach jakie widzisz to napisz na pewno to pomoże Turkowie jak i samym graczom żeby nie było nie potrzebnych spięć.

Jak słusznie zauważyłeś nie ma za dużo zasad ale moim zdaniem to plus można się wczuć w rolę władcy i to głównie od nas przy pomocy MG zależy jak potoczą się nasze losy :)

SaperHeart
22-01-2018, 16:33
Powiem Ci, że masz dużego "+" za hasło ^^

Dlaczego jestem na samy środku Mapki :P oj coś czuje, że będzie gangbang ^^

Turek
24-01-2018, 17:38
Za mną już 2/11 frakcji. Będzie opóźnienie, bo mam słaby dostęp do komputera z racji sesji. Możecie założyć we własnych działach temat z pytaniami gdzie będzie prowadzona rozmowa //offgame ze mną.

Turek
26-01-2018, 15:18
1) Powoli zbliżam się do końca rozpisek. Pozostało mi pięciu graczy. W weekend skończę wszystkich.
2) Nie wiedziałem, że będę musiał to pisać, ale uwaga -> Próba łamania haseł i wchodzenia na TFy innych graczy jest zabroniona! To tylko zabawa, nie psujmy jej sobie i innym graczom. Arris dostał za to upomnienie.
3) Jeżeli ktoś ma pytania/wątpliwości to zakłada na swoim TFie temat "Rozmowy z MG" i pyta mnie tam o cokolwiek.
4) Mapa jest na 2 stronie w tej dyskusji. Jak gra wystartuje to będzie ona łatwo dostępna w głównym wątku kampanii.

Arris
26-01-2018, 17:12
Turek, no to już się robi pocieszne. Może mi jeszcze ostrzeżenie na forum wlep za to, że moje hasło było na tyle proste, że wzbudziło moje wątpliwości i okazało się, że konstrukcja tego hasła była tak naprawdę podpowiedzią do innego. Z czystej ciekawości spróbowałem czy problem nie jest szerszy i trafiłem hasło za 1(!) strzałem co ewidentnie pokazuje, że był problem. Nie zamierzałem tego wykorzystywać tylko Ci zgłosić jak zauważę cię online, ale zamiast przyjąć to do wiadomości, że poprzednie hasła stwarzały ryzyko zaglądania w działy (piszesz, że to tylko zabawa ale jednak chowamy się za hasłami co jest oczywiście naturalne) to widzę na wszelkich możliwych kanałach komunikacji zamierzasz to wywlekać by jeszcze nie wiem, mnie obsmarować? Bo takie odnoszę wrażenie po twoim podkreślaniu jakie to upomnienie dostałem.

Co do mapy, mi z jakiegoś powodu ona się nie wyświetla. Muszę cytować posta i dopiero wtedy mogę wyciągnąć z niego linka i otworzyć go sobie w innej zakładce. Może coś u mnie się z imgurem nie lubi.

Turek
26-01-2018, 22:40
Halo, halo cała konwersacja ucięta proszę się nie kłócić. Sprawa została już wyjaśniona. Jak ktoś ma jakieś pytania do mnie to proszę na prywatnych forach do mnie pisać :D

Turek
27-01-2018, 18:30
Zostały mi Gobliny i Wampiry. Z nimi mam największe trudności, ale postaram się coś podziałać :D Dzisiaj skończę, stworzę jeszcze FAQ, pobalansuję wszystko (na pewno zmiany w armiach i przychodach) iiii może jutro zaczniemy :)

Turek
28-01-2018, 09:35
Wzór aktualki:


Nr. tury:
Skarbiec na początku tury:

Przychód: (Napisać z jakiej prowincji i ile. Tutaj także piszemy dodatkowe przychody)

Wydatki (Na co wydajemy pieniążki)

Armia: (Rozpisać jednostki wraz z garnizonami)
Utrzymanie armii:

Budynki: (Piszemy tutaj jakie mamy fortyfikacje, budynki militarne i budynki specjalne)

Skarbiec na końcu tury:

Pszemek Biatch
28-01-2018, 11:25
Dobra przychód możemy od razu wydać, czy nie ? Czy jego można wydać dopiero na następną turę.

Turek
28-01-2018, 11:49
Bardzo dobre pytanie Pszemek! Tak, przychód tak samo jak koszty utrzymania wliczamy od 1 tury. Czyli Wasz budżet początkowy to skarbiec początkowy + przychód.

Pszemek Biatch
28-01-2018, 11:53
Czyli Ci co poszli w armię nawet nie będą mieli co wydać :D (wszystko na utrzymanie armii )

Turek
28-01-2018, 12:13
Juz Ty sie o nich nie martw :D

Il Duce
28-01-2018, 22:12
Podoba mi się metoda kija i marchewki stosowana przez Turka zarówno w poprzedniej jak i obecnej kampanii. Natomiast gdyby to zależało ode mnie to dał bym dla wyrównania karę Przemkowki za nazwę ambasady a Kaszance za treść...Część graczy się wczuła,popracowała trochę nad opisem,poszukała screenów a tutaj ktoś daje "Ambasadę imperialnych Januszy" albo teksty z Gothica,no kaman. To nie jest projekt pod tytułem "Walka o karpia" tylko kampania w świecie Warhammera. Ale dobra,może to po prostu ja za poważnie podchodzę do takich spraw.

Hadvar
28-01-2018, 22:20
Podoba mi się metoda kija i marchewki stosowana przez Turka zarówno w poprzedniej jak i obecnej kampanii. Natomiast gdyby to zależało ode mnie to dał bym dla wyrównania karę Przemkowki za nazwę ambasady a Kaszance za treść...Część graczy się wczuła,popracowała trochę nad opisem,poszukała screenów a tutaj ktoś daje "Ambasadę imperialnych Januszy" albo teksty z Gothica,no kaman. To nie jest projekt pod tytułem "Walka o karpia" tylko kampania w świecie Warhammera. Ale dobra,może to po prostu ja za poważnie podchodzę do takich spraw.

W pełni się zgadzam. Myślę że nikt nie powinien psuć tego fajnego klimatu który udało się Turkowi zbudować, bo np. ja się we wszystko bardzo wciągnąłem i myślę że fabuła jest mega ciekawa, ale jak ktoś wbija z Januszami albo wesołym Bezim to odechciewa się bawić ;)

Mist
28-01-2018, 22:23
Podoba mi się metoda kija i marchewki stosowana przez Turka zarówno w poprzedniej jak i obecnej kampanii. Natomiast gdyby to zależało ode mnie to dał bym dla wyrównania karę Przemkowki za nazwę ambasady a Kaszance za treść...Część graczy się wczuła,popracowała trochę nad opisem,poszukała screenów a tutaj ktoś daje "Ambasadę imperialnych Januszy" albo teksty z Gothica,no kaman. To nie jest projekt pod tytułem "Walka o karpia" tylko kampania w świecie Warhammera. Ale dobra,może to po prostu ja za poważnie podchodzę do takich spraw.

To już kwestia Turka jak do tego podejdzie, a co do reszty to pewnie zależy od gracza ja wolę się "wczuć" żeby mieć więcej frajdy i zabawy z całego projektu :). Ogólnie fajnie, że zostały zrobione ambasady i można śledzić kto z kim będzie się "dogadywał" w poprzedniej wersji ten aspekt był bardziej ukryty, a przy okazji jak słusznie zauważyłeś jest okazja dla graczy żeby pomogli Turkowi w budowaniu tego świata i historii ;]

william/kaszanka
28-01-2018, 22:38
Masz rację Il Duce, już zmieniam. ;)

Turek zapowiada się naprawdę świetnie!

Hadvar nie ładnie... cytat ze steam "22:33 - [ChR]Hadvar: haha, świetna ambasada, gothic zawsze na propsie" :P

Hadvar
28-01-2018, 22:39
Owszem, bo była śmieszna, to miałem na myśli pisząc ,,świetna'', co nie zmienia faktu że psuje klimat i wiedziałem że raczej długo by to tak nie zostało, pomyślałem jednak że warto pochwalić za inwencję twórczą :) Poza tym to słowa Il Duce przekonały mnie że tak nie powinno być więc ostatecznie też się wypowiedziałem ;)

william/kaszanka
28-01-2018, 22:43
W sumie też tak myślałem ale musiałem to zrobić dla siebie ;)

Nie pytaj co Bezi może zrobić dla Ciebie, ważne jest to co Ty możesz dla Beziego!

Turek
28-01-2018, 22:51
Dział dyplomacja jest "ingame" więc proszę trzymać się klimatu. Lekkie zmiany w koszcie sprzętu oblężniczego i flot transportowych.

Pszemek Biatch
28-01-2018, 22:52
Ech ja tak poważnie nie podchodzę do tej kampanii. Jeżeli kogoś, aż tak razi nazwa mojej ambasady to usunę.

Turek
29-01-2018, 00:03
Usunąłem ten temat Pszemek. Słuchajcie, jak ktoś nie wie jak zacząć to zgłoście się do Mista (świetnie zrobiona aktualka), Hadvara, Arrisa, Williama/Kaszanki, Tomasa czy Pszemka. Świetnie podchwycili o co tutaj chodzi. Jak gdzieś jest wymagany odpis, a ja nie zauważyłem to piszcie mi na steamie żeby nie zaśmiecać tematów.

Pirx
29-01-2018, 22:40
No takiej władzy jak Turek to u nas Nies nie ma. ;) Bardzo mi się, jako widzowi, podoba interpretacja działań graczy i czasem robienie im psikusów.

Trzymajcie klimat. :)

Mist
29-01-2018, 23:46
No takiej władzy jak Turek to u nas Nies nie ma. ;) Bardzo mi się, jako widzowi, podoba interpretacja działań graczy i czasem robienie im psikusów.

Trzymajcie klimat. :)

Mówiłem, że Turek ma łeb na karku jeśli chodzi o te sprawy xD zobaczycie jak gracze się wczują i nie będzie za dużo zgrzytów to wyjdzie super i po zakończeniu pierwszej ludzie będą wołać o kolejną ;)

SaperHeart
31-01-2018, 21:00
Nie mogę się zalogować do mojego działu :( nie mogę zrobić swojej tury ;(

Turek
31-01-2018, 21:42
3h mnie nie ma i cała kampania na czerwono xD zaraz bede odpisywać :D

Turek
31-01-2018, 22:30
Dobra, przedłużam turę o jeden dzień oficjalnie, bo oczywiscie wszyscy wszystko na ostatnią chwilę i nie idzie tego ogarnąć :D Wojny dzisiaj puszczam, a jutro można robić tylko mega zaległe rzeczy.

Pirx
01-02-2018, 21:51
Rozumiem, że jeszcze nie doszło do starcia, wszyscy oszczędzają wojowników na późniejszy czas?

Czy może być tak, że przeciwnicy nie będą do końca znali swoich sił przystępując do bitwy? Bo zauważyłem że Turek stawiasz przy niektórych jednostkach znaki zapytania zamiast liczebności.

Pszemek Biatch
01-02-2018, 22:05
No mnie też to ciekawi :D

Turek
03-02-2018, 14:58
Róbcie działania, bo czas szybko zleci i zaraz będzie koniec tury :D

Turek
04-02-2018, 22:35
Tura II

Rozkazy i działania dla tury II do wtorku 24:00
Zaległe działania (tylko za moją zgodą) do środy 24:00

Turek
06-02-2018, 10:59
Do dzisiaj do godziny 24:00 rozkazy wojenne. Po czasie nie przyjmuje!!!

Turek
07-02-2018, 12:26
Dzisiaj wieczorem rozpisuję masę eventów oraz wojny! Działań na tą turę już nie przyjmuję. W końcu będą jakieś bitwy więc śledźcie na żywo ;)

Turek
09-02-2018, 22:03
Działania za turę II zakończone. Jutro zrobię podsumowanie, ale możecie już zaczynać działania na 3 turę. Jutro od 14:00 mam wolne więc poodpisuje na wszystkie pytania, porozpisuje zyski i poodpowiadam na eventy.

Turek
10-02-2018, 19:07
Rozpoczynamy już oficjalnie turę III. Działania (w tym wojenne) do 14.02.18

Kilka uwag ode mnie:
- Maciek odpadł z rozgrywki. Dzięki za wspólną grę!
- System Tierów nie jest doskonały i jestem tego świadom. W następnej kampanii przebalansuję to (między innymi poprzez dodanie Tieru 0 dla mięsa armatniego). To jest kampania, gdzie mechaniką jest MG, który podchodzi realistycznie do każdej kwestii. Dziadowa konnica, która nie jest w ogóle grana na multi może się okazać idealna żeby dogonić uciekających żołnierzy czy podpalić granicę. A tanie jednostki latające mogą przelecieć nad szczelinami i zaatakować cywilów. Ogranicza Was tylko wyobraźnia i zasady rządzące światem.
- Kwestia bohaterów: Jeżeli po bitwie zginie to rzucam kostką: 1-2 umiera, 3-4 rana, 5-6 nic mu się nie stało uciekł. Ryzyko jest duże więc radzę oszczędzać lordów. Każdą jednostkę lorda czy bohatera możecie zrekrutować pisząc odpowiednie wydarzenie. Jak bohater zginie to ginie, ale jak wygra bitwę to dostaje zawsze jakiś bonus (wierzchowca, eliksir, umiejętność, gwardię przyboczną)

Stan polityczny pod koniec II tury:

https://i.imgur.com/sGUVejg.jpg

Turek
14-02-2018, 17:59
Odpisy dzisiaj w nocy.

Turek
15-02-2018, 22:49
Chyba wszystkie działania już. Strasznie długo mi to zeszło. Od teraz wprowadzamy obowiązkowe wpisywanie rzeczywistych stanów wojsk oraz ich lokalizacji. Normalna armia przemieszcza eis 1 prowincje/turę. Konna armia, oraz transport morski przemieszcza sie 2 prowincje. Jeśli nie będzie spełniony ten obowiązek to rozkazy będą wadliwie wykonywane.

Pszemek Biatch
18-02-2018, 18:55
No Panowie fajnie było pograć, imperium w następnej kampanii jak będzie się odkuje :D

Hadvar
18-02-2018, 22:10
GG.

Turek
20-02-2018, 17:02
Na rozkazy czekam do 22 lutego włącznie.

Turek
22-02-2018, 21:17
Panowie, ostatnie 2h na rozkazy, szybko!

Arroyo
23-02-2018, 13:32
Szlag.. spóźniłem się. Dałoby radę zrobić przedłużkę do 24:00 dziś?

Turek
23-02-2018, 17:30
Tak, szybko Arroyo

Turek
24-02-2018, 20:57
Kurcze, nie miałem ostatnio dostępu do komputera. Będzie jedna bitwa do rozegrania i jutro obiecuję, że na 100% ją rozpisze.

Turek
04-03-2018, 22:02
Odpisuje jutro caly dzien. Zabiegany weekend mialem.

Turek
05-03-2018, 18:51
Chyba wszedzie odpisalem. Będzie przedluzenie tury bo 2 dni mam wyjazd teraz. Sorki :(

Turek
08-03-2018, 20:47
Kulka evencików poszło. Trochę przedłużymy turę. Dla jasności - Szymblok już nie gra Plemionami Skinków. Sorki za zastój ostatnio, miałem dużo na głowie, mam nadzieję, że się odrobimy :D Kilku graczy wyszło już wyraźnie na prowadzenie w kampanii. Widzę dużo moich błędów, które cały czas staram się łatać balansem.

william/kaszanka
12-03-2018, 21:02
I jak tam? Kampania umiera? :/

Turek
12-03-2018, 21:08
W tym samym momencie zrobiłem podsumowanie tury :) Tak jak napisałem - Miałem masę obowiązków. Musicie być świadomi, że gra zależy ode mnie, a jak czasem jestem sparaliżowany to kampania też. Wszystko działa i ma się dobrze, ruszamy z VI turą :)

Arris
22-03-2018, 01:08
Turek, możesz mi na PW posłać hasło do mojego działu? Z jakiegoś powodu mnie wylogowało z niego a gdzieś mi się zagubiło.

Turek
26-03-2018, 19:38
Podjąłem decyzję o zamknięciu kampanii. Przyczyny:

- Męczy mnie źle wykonany balans. Dysproporcje pomiędzy frakcjami są zbyt duże przez co gra się średnio,
- Mój najbliższy brak czasu. W przyszłości trzeba pomyśleć nad dwojgiem MG, ponieważ gdy jest jeden to gra jest zbyt zależna od jednej osoby,
- Nudzenie graczy. Rozumiem ciekawe uwagi, w ograniczonych ilościach. Natomiast każdy musi mieć świadomość, że to tylko gra, a ciągłe narzekanie zniechęca do gry obie strony

Rozmawiałem z Hadvarem nt. następnej kampanii. Kilka moich wniosków z tej:
- Min. 2 MG,
- Mapa musi być większa, a ruch na niej bardziej dynamiczny
- Mechanika gry (militaria, gospodarka) muszą być określone w zasadach, a elementy RPG/PBF raczej jako dodatek, a nie fundament kampanii
- Chciałbym aby gracze, którzy brali udział w tej kampanii pomogli stworzyć nowe zasady tak aby satysfakcjonowały nas wszystkich

Dział zostanie zamknięty i przeniesiony po zakończeniu dyskusji.

Il Duce
26-03-2018, 20:01
Szkoda,właśnie ten rozbudowany element RPG mi jako obserwatorowi bardzo się podobał. Jeden MG da radę tylko wymaga to poświęcenia dużej ilości czasu i sporej odporności psychicznej na marudzenie graczy bo to zawsze będzie się pojawiać. Przy dwóch MG może się pojawić problem kompetencji i nie jestem pewien czy to rozwiązanie na wszystkie problemy.

Hadvar
26-03-2018, 22:49
No cóż, szkoda że z tą kampanią koniec, bo na prawdę, grało mi się fajnie. Przede wszystkim dobra była fabuła, która sensownie tłumaczyła obecność poszczególnych ras na Eredorze. Wydarzenia, ilość graczy oraz ich bezpośrednia bliskość na mapie kampanii zdecydowanie nie dawały chwili spokoju i zmuszały do taktycznego myślenia. Były jednak powody by skończyć tą kampanię. Zdecydowanie nie wyszedł balans, który dał się we znaki szczególnie w późniejszym etapie rozgrywki, przy bezpośrednich starciach. Drugą sprawą jest to, że moim zdaniem kampania która angażuje ok. 10 graczy, nie powinna być kampanią krótką, tylko nastawioną pod dłuższą rozgrywkę, ponieważ trochę nie fair jest, że w III turze dochodzi już do eliminacji jakiegoś gracza, który nie miał nawet czasu na wykorzystanie swojego potencjału gospodarczego w który zainwestował. Zabrakło mi również miejsca na mapie, którego było zdecydowanie za mało jak na 10 graczy, w związku z czym niektórzy byli tak uciśnięci że nie mogli nawet 1 prowincji zająć bez wypowiadania wojny. Kolejną sprawą, jest właśnie część RPG'owa kampanii, która była zdecydowanie jednym z fundamentów i rzeczy najciekawszych w tej kampanii. Uważam że powinna być zachowana w formie jakiej była, ale należy przy tym BARDZO uważać na balans, bo jak komuś pozwoli się na zbyt wiele to później powstają niesnaski dotyczące niesprawiedliwego traktowania. Poza tym, wszystko co zostało przez gracza napisane powinno moim zdaniem zostać docenione. Nie ma tak, że ktoś coś pisze i nic za to nie dostaje, zawsze powinna być nagroda adekwatna do pomysłu (jeśli gracz napisze jakieś bzdury może również dostać negatywną nagrodę). Następną sprawą jest mapa, która moim zdaniem powinna być bardziej dostosowana do wydanych przez graczy punktów.

Podsumowując, potrzebne jest przerobienie wielu rzeczy w tej kampanii, oraz ustalenie jasnych i konkretnych zasad. Potrzebny będzie również więcej niż 1 MG, bo jeden często nie wyrabia i z czasem i z pomysłami.

Tomas
26-03-2018, 23:07
Wyciągnięte przez Turka wnioski w większości są poprawne. Wielkim minusem była zbyt mała mapa. Nie powinno być tak, że pierwsi gracze, którzy postawili na rozwój gospodarki poodpadali w 2-3 turze. Gdyby ich państwa były większe dawałoby to im jakiekolwiek szanse na utrzymanie chociaż części ziem. Jeśli chodzi o balans, to też widać pewne niesprawiedlowości, ale ten wątek chciałbym rozwinąć po obejrzeniu TF'ów innych graczy, które mam nadzieję zostaną nam udostępnione.
Co najważniejsze, moim zdaniem mechanika gry z założenia była dobra. System RPG, który przed kampanią zaproponowałeś przekonał mnie do wzięcia udziału. Wielka szkoda, że w praktyce nie zamierzałeś w ten sposób prowadzić gry. Przez te VI tur rozpisałem wiele wydarzeń, z których nieliczne miały jakikolwiek wpływ na rozgrywkę. Często na długie posty otrzymywałem odpowiedź w jednym zdaniu. To było demotywujące, bo poświęciłem kampanii wiele czasu, w ten sposób starałem się jak najlepiej wczuć w postać którą gram, a działania MG jakby sugerowały, że niepotrzebnie sobie zadaje trud robiąc coś więcej. Nie mówię, że po napisaniu długiego posta od razu powinienem dostać wszystko o co proszę, ale chociaż mógłbym otrzymać wyczerpującą, wpasowującą się w klimat gry odpowiedź.
Bo tu właśnie chodzi o ten klimat, który zresztą udało się zbudować na początku gry. Mam nadzieję, że wręcz przeciwnie do tego co napisałeś, w następnej kampanii będzie więcej elementów RPG. W mojej ocenie to one pozwalają się wczuć jakkolwiek w swojego bohatera i frakcję, co przekłada się na emocjonującą rozgrywkę.

Turek
26-03-2018, 23:17
Dzięki chłopaki za obiektywne opinie, doceniam. Udostępniam hasła do TFów. Chętnie podzielę się też opisem poszczególnych eventów:

hasła forów:
wampiry - wampirmaciek1
mroczne - mistmroczne
skinki - skinkiszymblo
tomb kings - jojotomb
chaos - legionwybranych
gobliny - goblinsheart77
krasie - kingkras32
imperium - pszemekimperialny
bretonia - bretkahadvi
zwierzaki - kaszanacygor
wysokie elfy - koloniaelficka

Piszcie swoje wrażenia z oględzin innych TFów. Tutaj jest także pełna mapa podziemi:

https://i.imgur.com/5xnmQFg.jpg

Arris
27-03-2018, 00:45
Tia... potwierdza się, że atak Skinków na mnie mimo PoNa był tak trochę z D... zwłaszcza, że walka ze mną nie jest żadnym z jego trzech celów. -,-

Turek
27-03-2018, 08:44
Arris, pierwszy atak tak, ale drugi niekoniecznie :D Z TFa Skavenów:


Doszło do incydentu. Okazało się, że szlak handlowy pomiędzy krasnoludami, a skinkami wiedzie pod ziemią! I przechodzi przez nasze terytorium. Nasze chłopaki nie tracąc czasu dokonały ataku i pozabijały wszystkich, bez świadków. Krasnoludy mogą coś podejrzewać.

// +50 złupione z szlaku.

Arris
27-03-2018, 09:11
Ja o Skinkach a ty o Skavenach :P

Pirx
27-03-2018, 09:25
Czyli jednak potrzebne są dokładnie określone zasady?

Rozumiem, że działo się na pw / mailu MG?

Generalnie, mnie jako widzowi podobały się bardzo "eventy", ale zdecydowanie brakowało mi takiej ogólnej narracji kto kogo zaatakował, kto jak się rozwijał terytorialnie. Te punkciki w kolorkach na mapie dla osoby z zewnątrz mało oddawały. Ale to w sam raz nie jest uwaga uczestnika, tylko widza.


Edit: Ten TF to ogrom pracy!

Edit2: Na przyszłość zdecydowanie rekomenduję przejście na arkusze Excelowe. To ogromnie ułatwia pracę i MG i uczestnikom.

Il Duce
27-03-2018, 10:56
Generalnie, mnie jako widzowi podobały się bardzo "eventy", ale zdecydowanie brakowało mi takiej ogólnej narracji kto kogo zaatakował, kto jak się rozwijał terytorialnie. Te punkciki w kolorkach na mapie dla osoby z zewnątrz mało oddawały. Ale to w sam raz nie jest uwaga uczestnika, tylko widza.

Pełna zgoda,zresztą już zwracałem na to uwagę Turkowi. Postronny obserwator nic a nic z tych kropek nie rozumiał ;).



Edit2: Na przyszłość zdecydowanie rekomenduję przejście na arkusze Excelowe. To ogromnie ułatwia pracę i MG i uczestnikom.

Znów się muszę zgodzić, zwłaszcza,że w TF-ach panował spory chaos i większość miała jeden temat od wszystkiego.

Rzuciło mi się jeszcze w oczy zupełne niezbalansowanie frakcji i ich celów ale to już przyznał Turek. O tym, że kilku graczy którzy chcieli pójść w rozwój pożegna się z kampanią bardzo szybko pisałem już przed startem ale nikt mnie wtedy nie słuchał :P. W kolejnej kampanii trzeba by pomyśleć nad większą mapą i inną organizacją zabawy(excel). Rozbudowa zasad, przede wszystkim w materii zarządzania państwem też jest konieczna. Nie znam też szczegółów nagłego zniknięcia Goblinów i Skinków, ale jeżeli to jest to co myślę, czyli rezygnacja z zabawy bo nie szło to tym panom należy zablokować udział w kolejnych kampaniach. Jak ktoś się decyduje czy to na KO czy to na WKA czy na taką kampanię to trzeba to zrobić przemyślanie i wiedzieć że taki projekt wymaga sporo czasu i zaangażowania a nie rezygnować po kilku turach bo nie mam czasu albo bo przegrywam ;).

Szymblok
27-03-2018, 18:11
@II Duce

Kolego co do skinków to nie oceniaj jak nie wiesz, bo niestety byłem w Azji ponad dwa tygodnie w środku kampanii i dla ciągłości kampanii moja frakcja stała się NPC i frakcja wykonywała różne działania np. atak na krasnoludy. to tak na marginesie.