PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania dotyczące zasad kampanii



Zachar
12-02-2018, 22:46
W tym temacie proszę zadawać wszelkie pytania które was nurtują..

Nikczemnik
16-02-2018, 13:16
Jakie rostery wojsk mają Libia i Cyrenajka ? Proponuję, by Libia była grana wojskami Kartaginy, bez najemników ( nie licząc łuczników kreteńskich), a Cyrenajka rosterem Egiptu.

Zachar
16-02-2018, 13:24
Wojska Libii mają roster Kartaginy ograniczony do jednostek afrykańskich.Podobnie Cyranejka - jednostki egipskie z Afryki( bez galackich np.)

[ChR]Michu
19-02-2018, 14:30
Protestuję. W ten sposób będą to najsłabsze frakcje w grze. Daleko słabsze od Syrakuz czy Pergamonu, nie wspominając nawet o Bojach.
Proponuję aby były grane pełnym rosterem Egiptu i Kartaginy.

Twój Mistrz
19-02-2018, 14:36
Co do Cyrenejki-nie wiem. Libię sprawdzałem - i prezentuje się całkiem godnie :D

Zachar
19-02-2018, 14:49
Bo to są najsłabsze nacje. Piach i bieda :)cyranejce zamierzałem uciąć galackich. mapa tej kampanii to nie jest idealna plansza do gry w szachy gdzie każdy ma identyczne pozycję. Za to Kartagina i Egipt nie mają aż tyle ciekawych nacji do podbicia i zwasalizowania o najemnikach nie wspominając :) no i nawet lekko ucięta Libia i Cyranejka wydają mi się nadal groźniejsze od Pergamonu.. :)

Nikczemnik
19-02-2018, 15:03
Cyrenajka słaba ? To jak Egipt bez straży galackiej, czyli nadal mocna frakcja.

Edit : Nie zgodzę się Pirx. Egipt odpada tylko na średnich budżetach, gdzie nie ma siły przełamującej. Na dużych potrafi wystawić pełną armię, bez ulepszania ( jak Rafiar Seleucydami ), a na małych jest przyjemna przez szeroki wybór taniochy.

Pirx
19-02-2018, 15:06
Galacka straż królewska to najlepsza jednostka Egiptu, robiąca różnicę. Egipt ma bardzo szeroki ruster jednostek, ale z reguły są one słabe. Z drugiej strony, Egipt na małym budżecie gniecie.

Co do Libii, to grałem w WKA1 Kartaginą i jeżeli nie miałem przeciwko sobie barbarzyńskiej nacji, to rzadko brałem jednostki najemników. Kombo: Libijskiej piechoty, hoplitów, jazdy kartagińskiej i libijskich peltastów gniotło.

Zachar
19-02-2018, 21:13
zanim jeszcze ruszymy z kopyta
Wpadłem przed chwilą na pewien pomysł i chciałbym wprowadzić pewną rzecz a mianowicie przejecie skarbca podbijanego , wasalizowanego państwa.
W przypadku podboju ostatniej prowincji państwa, bądź stworzenia z niej protektoratu zdobywca przejmowały dinarii i zaopatrzenie pozostałe w skarbcu ( każda nacja neutralna ma swój własny arkusz, i skarbiec)
Możliwe że skarbiec może świecić pustką ( pewniejsze że będzie tam jakieś zaopatrzenie) ale przejęcie takie wydaje mi się bardzo klimatyczne.
Napiszcie czy taki pomysł wam się podoba to dopiszę to do zasad :)

Pirx
19-02-2018, 21:19
Mnie się bardzo podoba. Jest klimatyczny i oddaje również klimat epoki, gdzie każdy najazd kończył się powrotem z łupami.

rafjar
19-02-2018, 21:22
Również "za"

Niesmiertelnik
19-02-2018, 21:27
Ja bym był przeciwko transferom pieniężnym i za przejmowaniem skarbców. Transfery kasy zakłócają naturalny porządek rzeczy - wszystko trwa w nieskończoność.

Zachar
19-02-2018, 21:29
transfery to już element niezmienny :cool:
ciekawe kto na tym "eldorado" będzie skłonny do prezentów dla przyszłych wrogów
Transfery będą pewnie wykorzystywane jako element w negocjacjach dyplomatycznych.
Natomiast zdobycie skarbu wroga wydaje mi się naprawdę dobrym klimatycznym elementem. Dodatkowo napędzającym gospodarkę.

Twój Mistrz
19-02-2018, 21:49
Rzecz w tym, że pod koniec żywota gracze mogą zacząć rozdawać kasę -by wróg jej tylko nie zdobył. Po za tym to -może rodzić trochę kontrowersji - ja zająłem 6 prowincji, w tym stolicę, a on zdobył 1 i ma skarbiec ? Wydaje mi się, że w tym wypadku to jest albo albo.

Zachar
19-02-2018, 21:51
skarbiec może być przenoszony przez uciekającego króla ..co do działań gracza oczywiście możliwe że będzie się pozbywał tego. Ale neutrale nie myślą w tych kategoriach :P
czyli rozumiem narazie 2-2

Nikczemnik
19-02-2018, 21:52
3-2 dla tak, jeśli debet nie spadnie na okupanta.

PawełGroźny
20-02-2018, 04:47
W madievalu była możliwość transferu i nie zakłócało to niczego, myślę że mamy na tyle poważnych graczy że pod koniec żywota nie będą "Złośliwi". A przejmowanie skarbca będzie wspaniałym smaczkiem.
Jestem jak najbardziej za! :)

BolesławZapomniany
20-02-2018, 08:12
Jestem za

[ChR]Michu
20-02-2018, 10:50
Przeciw.

Nikczemnik
20-02-2018, 18:47
Można zrobić tak, że tylko 50% skarbca przechodzi, nie będzie to już takie op.

Niesmiertelnik
20-02-2018, 19:18
.....myślę że mamy na tyle poważnych graczy że pod koniec żywota nie będą "Złośliwi"

Hahahahahaha..... umarłem :D, żebyście wiedzieli jakie pomysły do mnie docierały i co musiałem blokować będąc tym najgorszym ....xD

Edit: .... zostałem szambelanem .... , muszę sobie kupić furgon do toy toya

Nikczemnik
15-03-2018, 21:21
Miasto podczas oblężenia może handlować ?

PawełGroźny
15-03-2018, 21:26
Jeśli ma port który nie jest zablokowany to czemu nie? Ale myślę że handel lądowy jeśli nie ma drogi morskiej powinien być niemożliwy.

Niesmiertelnik
27-03-2018, 08:15
Otrzymałem informację, że handel szkłem z Tyros jest możliwy dopiero w tej turze i straciłem z tego tytułu część dochodów z handlu w turze poprzedniej.

Zasady opisują proces następująco:


Handel towarem specjalnym musi być potwierdzony porozumieniem handlowym towar specjalny może zostać przejęty przez inną Nację jeżeli zdobyta zostanie prowincja w której jest wytwarzany.
Zasady określają, że prowincja ma zostać zdobyta, a nie skonwertowana kulturowo.

Wydobycie surowca i handel nim w podbitej prowincji może być oparty o przymusową pracę niewolniczą, zaś dochody z infrastruktury będą dostępne dopiero po konwersji kulturowej - ale to tylko moja skromna opiniaxD
Poproszę MG o wykładnię na przyszłość.

Zachar
27-03-2018, 11:20
Wybacz Nies.
Towar dostępny jest dopiero po konwersji. Osobom które zdobyły przed Tobą towar nie naliczałem dochodów.
Dopiszę i doprecyzuje to w zasadach.

[ChR]Michu
30-03-2018, 16:10
Aby odświeżyć trochę forum, zadam kilka nurtujacych mnie pytań:

1. Rozmawialiśmy o limicie psów bojowych. Rozumiem, że jest to maks 2 na gracza, tak?
2. Czy najemnicy tej samej nacji co gracz występują w bitwie osobno (pod komendą gracza 3go) czy sumują się z siłami gracza?
3. Czy limit elitarnych mieczy powyżej 1000 dinari jest dla najemników osobny?
4. Czy jeżeli mam najemnych nerwiów i najemnych german to mogę mieć 10x OP freemen + 5x OP levy? Czy jeżeli mam najemnych Arwernów I najemnych nerwiów to mogę mieć 15x OP freemen oraz 15x wojowników celtyckich?
5. Czy najemna armia może zgarniać najemne koszary "po drodze"?
6. Jakie zasady obowiązują w przypadku bitwy z udziałem ufortyfikowanej armii? Oblężenie, bitwa polowa, inne?
7. Jakie zasady obowiązują w wypadku bitwy w mieście bez fortyfikacji? Jakie w wypadku przeprawy przez rzekę? Jakie w wypadku zasadzki? Czy w zasadzce można używać płonących kulek?
8. Czy na armię desantową można zastawić zasadzkę?
9. Czy jeżeli w oblężeniu lub bitwie o fort gracze się nawzajem ostrzelają po czym będą stać i godzinę się na siebie patrzeć to jest możliwość zakończenia sytuacji remisem i powrotu do oblężenia? Czy któraś że stron ponosi dodatkowe straty? Jakie?
10. Co w praktyce daje umiejętność generała "logistyka"? Proszę o przykładowe wyliczenia.
11. Jak są liczone straty armii w przypadku generała że zdolnością "medyk połowy"? Proszę o przykładowe wyliczenia.
12. Jeżeli gracze spotykają się w bitwie spotkaniowej i obaj mają dobry powód do cofki oraz ich decyzja może zależeć od decyzji przeciwnika to czy istnieje kolejność podejmowania decyzji?
13. Co się stanie jeżeli wejdę na terytorium neutrala na którym znajduje się armia gracza mającego z nim prawo przemarszu?
14. Massalia prowadzi wojnę z 3 graczami, w tej liczbie z jednym sojuszem . Czy każdy gracz z osobna musi zapłacić za pokój?
15. Czy możliwe jest wyzwolenie prowincji dla Massali? Czy muszę być w tym celu w stanie pokoju z Massalią?
16. Czy protektorat ma garnizon? Jaki?

Mam nadzieję Zacharze, że znajdziesz czas na udzielenie satysfakcjonujących odpowiedzi. Nie ma pośpiechu, o to co chcę wiedzieć na szybko pytam na steam.

Zachar
30-03-2018, 17:16
1. Rozmawialiśmy o limicie psów bojowych. Rozumiem, że jest to maks 2 na gracza, tak?

Tak, limit psów jest max 2 na armie. Dopisałem już to wczoraj do zasad.

2. Czy najemnicy tej samej nacji co gracz występują w bitwie osobno (pod komendą gracza 3go) czy sumują się z siłami gracza?

Najemnicy nawet tej samej nacji występują w bitwie osobno, nie mogą być też sterowane przez gracza. Więc nie sumują się

3. Czy limit elitarnych mieczy powyżej 1000 dinari jest dla najemników osobny?

Jest osobny. Armia najemników musi mieć powyżej 10 000 by mogła skorzystać z 3 elitarnych mieczy

4. Czy jeżeli mam najemnych nerwiów i najemnych german to mogę mieć 10x OP freemen + 5x OP levy? Czy jeżeli mam najemnych Arwernów I najemnych nerwiów to mogę mieć 15x OP freemen oraz 15x wojowników celtyckich?

Freemen to poborowi???

w przypadku kiedy masz armię własną + Najemnych Arwernów+ Najemnych Nerwiów to możesz mieć 15 poborowych ;) ale pamiętaj też limity Mieczy (40%) włóczni (50%) piechoty (70%) itd. są wspólne dla wszystkich armii. Podobnie jak to było w wka.

5. Czy najemna armia może zgarniać najemne koszary "po drodze"?
.
Armia najemna nie może zgarniać nowo powołanych oddziałów najemnych. Trafią one dopiero do tebali "działania gracza" w następnej turze. w turze kiedy są powoływane te oddziały uczestniczą ewentualnie tylko w bitwach obronnych w tych prowincjach gdzie były powołane.

6. Jakie zasady obowiązują w przypadku bitwy z udziałem ufortyfikowanej armii? Oblężenie, bitwa polowa, inne?

Zasady bitwy polowej. Wyjątek stanowi mistrz oblężenia z 3 poziomem umiejętności. Ma on wtedy możliwość zabrania 1 jednostki machiny obleżniczej.

7. Jakie zasady obowiązują w wypadku bitwy w mieście bez fortyfikacji? Jakie w wypadku przeprawy przez rzekę? Jakie w wypadku zasadzki? Czy w zasadzce można używać płonących kulek?

Wszedzie obowiązują zasady bitwy polowej. W zasadzce nie można używać płonących kul

8. Czy na armię desantową można zastawić zasadzkę?

Można

9. Czy jeżeli w oblężeniu lub bitwie o fort gracze się nawzajem ostrzelają po czym będą stać i godzinę się na siebie patrzeć to jest możliwość zakończenia sytuacji remisem i powrotu do oblężenia? Czy któraś że stron ponosi dodatkowe straty? Jakie?

By remis był możliwy obie strony muszą na to przystać. w innym wypadku jak ktoś wyjdzie z bitwy będzie to drop ( bez zwarcia 10%)
Jeżeli atakujący zdecyduje się na wycofanie. Robi dropa. Może powrócić do oblężenia. Ale jest to możliwe w sytuacji gdzie obrońca biernie siedzi w forcie i czeka.
Jeżeli bez porozumienia oddziały w forcie zrobią dropa to giną.
W przypadku gdzie podobnie jak z oblężeniami nie ma limitu czasowego jak gracze będą na siebie patrzyć pięknymi oczami....
Atakujący jest zobligowany do ataku.Obrońca może sobie patrzeć ;) więc jezeli będzie sytuacja gdzie armie stoją 30 min bez żadnych akcji. będę uwzględniał reklamacje obrońcy.

10. Co w praktyce daje umiejętność generała "logistyka"? Proszę o przykładowe wyliczenia.

Poziom 1 logistyka daje dodatkowy punkt ruchu
Poziom 2 logistyka daje 2 punkty
Poziom 3 logistyka daje 4 punkty ruchu

Wystarczy wiec sobie policzyć samemu :P
ale ok..
przykład wszędzie drogi 1 poziomu
Logitsyk ( 3 ) ma 16 punktów- Przemieszczenie z prowincji A (kosztuje fo 8 punktów)
przemieszczenie z prowincji B kosztuje go kolejne 8..
Więc na najwyższym poziomie taka armia przejdzie o 2 pola mimo najniższych dróg

Logistyk na 3 poziomie może dokonać rzeczy która nie była możliwa w wka
Jeżeli jego prowincja granicząca z wrogą ma 3 poziom dróg ( wyjście z niej kosztuje 4 punkty, wiec nadal ma 12) Może w takiej sytuacji jeżeli wedrzeć się o jedną prowincję wroga głębiej-
o ile pokona armie w prowincji B oraz nie może być tam również prowincji z murami lub fortem.
Jezeli pokona przeszkody w postaci zwycięstwa z armią w w prowincji Bmoże przejść do kolejnej prowincji C ( ma 12 punktów ruchu na to)


11. Jak są liczone straty armii w przypadku generała że zdolnością "medyk polowy"? Proszę o przykładowe wyliczenia.

Nie ma tu żadnej filozofii. Jeżeli ma medyka co zmniejsza mu o 5 % straty to jeżeli straci w bitwie np 20% wojska,, to medyk sprawi że będzie to 15% ;)
wyższe levele dają więcej


12. Jeżeli gracze spotykają się w bitwie spotkaniowej i obaj mają dobry powód do cofki oraz ich decyzja może zależeć od decyzji przeciwnika to czy istnieje kolejność podejmowania decyzji?

Tak jak pisałem wcześniej. Poker. Jeżeli żaden z was nie powie pas to będziecie po prostu walczyć. Nie ma kolejności podejmowania decyzji.
A jeżeli dwóch graczy będzie zwlekać z decyzją i zbliży się deadline na rozegranie bitew to Mg nakaże bitwę bez możliwości cofnięcia, a w przypadku kiedy będzie to groziło dłuższymi opóźnieniami to zawsze służę pomocą w rozegraniu bitwy.

13. Co się stanie jeżeli wejdę na terytorium neutrala na którym znajduje się armia gracza mającego z nim prawo przemarszu?

To zależy jakie masz z nim stosunki. Jeżeli jesteście neutralni to po pokonaniu neutrala masz prawo nakazać tej armi wycofanie się. Jeżeli tego nie zrobi to wypowiada ci wojnę. Możesz też przymknąć na to oko na tą turę w której zdobyłeś prowincję neutrala, ale w kolejnej gracz który stoi na twoim terytorium musi się albo wycofać albo wypowiedzieć wojnę.

Sytuacja jest ciekawsza kiedy atakujesz prowincję neutrala i zastajesz tam innego gracza również atakującego neutrala. jeżeli jesteście neutrali musicie w pierwszej koeljności rozstrzygnąć kto atakuje pierwszy neutrala i ma szanse zdobyć jako 1 tą prowincję. Jak się nie dogadacie lub nikt nie chce ustąpić - wybucha wojna między wami ku radości neutrala i w pierwszej kolejności bijecie się ze sobą
Podobnie jest też jak wchodzą 2 państwa mające już ze sobą wojnę i atakują neutrala. Najpierw walczą między sobą.

14. Massalia prowadzi wojnę z 3 graczami, w tej liczbie z jednym sojuszem . Czy każdy gracz z osobna musi zapłacić za pokój?

Każde państwo negocjuje pokój indywidualnie nie jako sojusz.

15. Czy możliwe jest wyzwolenie prowincji dla Massali? Czy muszę być w tym celu w stanie pokoju z Massalią?

Nie ma opcji wyzwolenia prowincji neutrala wojskiem zwłaszcza jak jesteście w stanie wojny. Jedyną opcją wyzwolenia prowincji jest oddanie jej w traktacie pokojowym neutralowi albo udana akcja szpiega - wywołanie powstania. Po zwycięstwie buntowników prowincja może przejść pod panowanie neutrala jak nadal istnieje. jeżeli nie istniał może powstać na nowo.

16. Czy protektorat ma garnizon? Jaki?

Ma taki garnizon jaki jest poziom jego prowincji. Prowincja może być rozbudowywana przez seniora. Nie dostarcza jednak żadnych dochodów seniorowi. Daje tylko możliwość zbierania wojsk z koszar protektoratu które też trzeba za własne pieniądze rozwinąć ;)

[ChR]Michu
15-04-2018, 08:52
Czy jeżeli podpiszę prawo przemarszu z neutralem to dostanę info na temat poziomu jego dróg?

Zachar
15-04-2018, 19:06
Nie otrzymasz takich informacji. Musisz założyć że są tam drogi na poziomie 1 jeżeli nie chcesz się niemiło zaskoczyć. Możesz też zaryzykować i liczyć, że są wyższe, ale kiedy okaże się,że są jednak niższe ruch zakończysz tam gdzie wystarczy ci punktów ruchu. Przypominam też o podpisaniu praw przed otrzymaniem arkuszy. W przypadku podpisania dzisiaj będziesz mógł wkroczyć na ziemię neutrala w arkuszu tury 12

[ChR]Michu
16-04-2018, 20:26
Zrobiłem mały lifting arkuszy . Na skarbiec początkowy jak i fundusze z dyplomacji nie będzie już wpływać żaden modyfikator. W przyszłości mogłoby to doprowadzić do nadużyć.
Jeszcze informacja odnośnie neutrali. Jeżeli jakiś wasz szpieg wpadnie na gorącym uczynku szpiegując państwo neutralne to nie jest to traktowane jeszcze jako akt agresji ale daje możliwość Avasilowi używania szpiegów danego neutrala przeciw wam

Czy można zapłacić neutralowi za zaprzestanie akcji szpiegowskich na nas w takiej sytuacji? Ile?

Zachar
16-04-2018, 20:30
A jakie będą mieli gwarancje , że wy zaprzestaniecie? Myślę , że podpisanie paktu o nieagresji uspokoi ich i zmniejszy ich czujność. Minimalny czas paktu ustaliłbym na 3 lata

GoldeRoX
29-04-2018, 19:06
Czy armia marynarzy która porzuciła swe okręty może do nich powrócić i stać się znowu flotą?

Zachar
29-04-2018, 19:07
tak ale tylko w tej prowincji gdzie zostawiła swoje statki

Nikczemnik
30-04-2018, 18:33
A co jeśli ta prowincja wpadła w ręce wroga ?

GoldeRoX
30-04-2018, 18:46
Czy przeciwnik może jakoś zabezpieczyć owe statki i nimi popłynąć [ czy potrzeba konkretnie marynarzy? ]?

Zachar
30-04-2018, 19:36
Kiedy gracz traci prowincje gdzie były statki to po prostu marynarze w głębi lądu pozostają już drogą w utrzymaniu armią lądową

[ChR]Michu
01-05-2018, 12:18
Jeszcze jedno pytanie/propozycja do zasad kampanii. Czy możliwe byłoby podpisanie z państwem neutralnym PoNa, który gwarantowałby graczowi, że neutral nie przepuści armii mających na celu zaatakować gracza?

Zachar
01-05-2018, 12:34
Nie
neutrale interesuje tylko własny los ;)
Nie będzie zabezpieczać "pleców" graczowi i robić za przedmurze przeciwko innemu graczowi

{{B-S}}Zibi
02-05-2018, 07:38
Mam pytanie odnośnie sytuacji jaka pojawiła się tym roku wojny między Epirem a Adriajami. Dowódca wojsk Adriajów wyprowadził armie z ostatniej prowincji (stolicy) w kierunku Segestica, na granicy jest rozpisana bitwa spotkaniowa w której uważam nie ma sensu walczyć. Stolica Adriajów jest broniona skromnymi siłami którą zdobędę bez problemu i tu wielkie dzięki Avasil że mi ją oddałeś praktycznie za darmo. Teraz mam pytanie do MG jeżeli zdobywam ostatnią prowincję Adriajów czy nie jest to automatyczne z tym że państwo Adriajów przestaje istnieć? i armia która idzie do Segestica zostaje rozwiązana? jeszcze raz dziękuję Avasilowi za tak wspaniały dar.

Zachar
02-05-2018, 08:02
Wszystko dzieje się w tym samym roku.
Armia Adriajów się nie rozwiąże i ma szanse zdobyć prowincje. Ty zdobywasz jego on twoje

[ChR]Michu
09-05-2018, 11:25
Co się stanie jeżeli zaatakuję z Uburzis przez Korię do Patavium a Paweł odwrotnie? Armię się miną czy będzie bitwa spotkaniowa?

Zachar
09-05-2018, 11:38
to zależy czy oddział który się wycofał z Uburzis ponowi atak. wtedy będzie spotkaniowa na granicy Uburzis - Koria
Jeżeli jednak będzie czekał a z Patavium będzie szedł kolejny atak na Uburzis a twój na Patavium to będzie bitwa spotkaniowa ale nie na pograniczu tylko w prowincji Koria

Avasil
09-05-2018, 12:09
A co w przypadku bitwy na terytorium Koria, co na to Bojowie?

[ChR]Michu
09-05-2018, 13:12
A co w przypadku bitwy na terytorium Koria, co na to Bojowie?

Wezmą popcorn i zorganizują zakłady :D

Pirx
17-05-2018, 10:35
Czy podbite państwo może się odrodzić w sytuacji, gdyby np. ktoś używając szpiega wywołał powstanie na terenie byłego podbitego państwa? Czy też decyduje wówczas aktualna kultura i powstanie jest co najwyżej "domowe"?

Czy jest w ogóle jakakolwiek opcja do powrotu do gry gracza, który został pokonany?

Zachar
17-05-2018, 11:17
Odrodzenie państwa jest możliwe ale powraca ono zawsze jako neutral. Gracz, który odpadł nie ma możliwości powrotu do gry. Zbuntowanie protektoratu na którym ostał się gracz powoduje powstanie państwa neutralnego i gracz nie ma możliwości już sterowania nim.
Kultura nowo powstałego państwa jest zawsze taka jak obecnie panująca w danej prowincji . W prowincjach rdzennych startowych neutrali jak odrodzi się państwo ma ono 2 kultury do czasu transformacji na swoja właściwą ( chodzi by przez pierwsze 3 tury miało jakiekolwiek dochody)

rafjar
02-06-2018, 18:26
Czy neutrale mogą dokonywać między sobą transferów gotówki/zaopatrzenia?

Zachar
02-06-2018, 18:37
Nie

[ChR]Michu
05-06-2018, 14:10
Jakie akcje mogą podjąć szpiedzy Arweńscy, Arewaccy a jakie Rzymscy w Nemossos?

Zachar
05-06-2018, 14:45
Kontrwywiad,pełny zwiad, zabójstwo generała.Wszyscy mają podobnie. Kontrwywiad zapobiega próbom innych agentów, pełny zwiad pokaże Arwernom co planują Rzymianie i czy ewentualnie coś wejdzie dodatkowo. Pełny zwiad pokaże Rzymianom podobnie czy jakieś wsparcie zmierza do Nemessos