PDA

Zobacz pełną wersję : [DLC] Pustynne Królestwa - Culture Pack



Polemajos
20-02-2018, 16:05
http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/792520/header.jpg?t=1519139233

Desert Kingdoms Culture Pack to DLC, które uczyni 4 pustynne frakcje grywalnymi. Są nimi afrykańsko-arabskie Nabatea, Kusz (dotychczas Meroe), Saba i numidyjscy Masesyliowie. Nowy dodatek ujrzy światło dzienne 8 marca. Do tego dnia trwać będzie jego sprzedaż w pre-orderze po 10% obniżce. W czasie przeceny na Steam będzie kosztować 34,19 zł. Standardowa cena na tej platformie wynosi 37.99 zł.

Trailer:
YhKhntVPbZ0

Screeny:
http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/792520/ss_0766566268146b8ee10b6ba7433a5f45f02f19ae.jpg?t= 1519139233
http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/792520/ss_2b25ab8b2fcd6ad1d2505cc928be596e077f7f29.jpg?t= 1519139233
http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/792520/ss_9cbf1d1f9f05313f1c73e2825ce1fd7ebafcacc8.jpg?t= 1519139233
http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/792520/ss_86c27c24768052d1349cdc01fd45811abe64f0bf.jpg?t= 1519139233
http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/792520/ss_e9b223e98575137e39062a1bcf2d018580a59179.jpg?t= 1519139233
Kampania Meroe (Królestwem Kusz):
http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/792520/ss_0fd8a873eb38b61657060746be0c048572c7d962.jpg?t= 1519139233
Kampania Nabateą:
http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/792520/ss_d03e776604b7863b9fcbe61acdbebeb9ae39ac97.jpg?t= 1519139233
Kampania Sabą:
http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/792520/ss_72aa9dad63f5b025779bb7ce36d7eb6fc6829dc6.jpg?t= 1519139233
Kampania Masesyliami:
http://cdn.akamai.steamstatic.com/steam/apps/792520/ss_9c4ea7ff4ddb8319b727e214abe91186269c201b.jpg?t= 1519139233

Wspólne cechy kultury pustynnych królestw:

- Pustynni wojownicy: Premia do morale podczas bitew pustynnych oraz do dochodów z rolnictwa

- Zakorzenione tradycje: Kara do tempa opracowywania technologii

Meroe (Królestwo Kusz):
Główne cechy kampanii:
- Więź z kulturą egipską lub helleńską
- Większa szansa na udział żeńskich postaci w polityce
- Królestwo handlowe (kość słoniowa, skóry egzotycznych zwierząt, żelazo, złoto)
- Misterne wyroby ceramiczne

Cechy frakcyjne:

- Zdyscyplinowani robotnicy: Premia do dochodów z niewolnictwa, spowolnienie zmniejszania się liczby niewolników, zmniejszona kara do ładu publicznego z powodu obecności niewolników.
- Kraj Łuczników: tańsze i lepsze jednostki łuczników.

Nabatea:

Główne cechy kampanii lub bitew:
- Wpływy helleńskie: możliwość werbowania do bitew jednostek wywodzących się z Grecji
- Kupcy z Jedwabnego Szlaku: Premia do handlu i dyplomacji
- Utalentowani murarze: premie do budynków i umocnień
- Przyjaciele Rzymu: premia do stosunków dyplomatycznych z frakcjami i sojusznikami rzymskimi
- Rzymskie taktyki: część lokalnych jednostek może formować rzymskie szyki lub korzystać z umiejętności rzymskich armii.

Cechy frakcyjne:

- Budujący w kamieniu: Szybsza i tańsza rozbudowa głównej ścieżki rozwoju osady
- Handlarze kadzidłem: Premia do dochodów z handlu kadzidłem

Saba:
Główne cechy kampanii lub bitew:

- Jazda zbudowana w przeważającej części ze świetnie opancerzonych wielbłądów
- Doskonałe wykorzystanie oszczepów i rydwanów
- Premie do rolnictwa i żyzności dzięki słynnej Tamie Maribu
- Premie do stosunków dyplomatycznych i handlu z produkcji kadzideł
- Wielka Tama w Ma'rib: Wyjątkowy typ budowli, która zapewnia frakcji premie do rolnictwa oraz żyzności i może być dodatkowo ulepszana przy użyciu -
odpowiedniej technologii, jednak jej utrzymanie wiąże się z dodatkowymi wydatkami.

Cechy frakcyjne:

- Handlarze kadzidłem: Premia do dochodów z cła
- Najemne armie: Dostęp do tanich, silnych oddziałów najemników

Masesyliowie:
Główne cechy kampanii lub bitew:

- Więź z kulturą kartagińską i łacińską
- Rozległe wpływy rzymskie w bitwach
- Frakcja skupiona na walce z udziałem jazdy

Cecha frakcyjna:

- Pustynni dywersanci: wrogie armie przebywające w tej samej prowincji co armia numidyjska nie mogą uzupełniać strat


Zapraszam do dyskusji!

Chaak
20-02-2018, 16:12
W końcu.

Ituriel32
20-02-2018, 16:56
Tak, tak tak.

Tyle lat czekania na moją Numidię.
I teraz po tylu latach nagram z powrotem Roma2.

Seba Fallus III Wielki
20-02-2018, 16:57
Nareszcie!!! MOżna powiedzieć że to jest brakujące dlc do Rome. Mokry sen Ituriela się spełnił :D

Ituriel32
20-02-2018, 17:06
Poza Numidią i pozostałe nacje są tymi które widziałem w tej paczce.

Jestem prze szczęśliwy. A teraz spadam po doładowanie konta i procenty :)

Chaak
20-02-2018, 17:25
Ja najbardziej jaram się Numidią i Sabą (ale nimi troszkę mniej:D), są to dwie frakcje, które najbardziej chciałem z pustynnych. Nabatejczyków nie typowałem do pustynnego DLC, ale w sumie są dużo lepszym wyborem niż któreś z plemion północno-wschodniej Afryki, które rozważałem w takim dodatku. Co do Kuszytów, to niby mogą być, ale sto razy bardziej wolałbym Aksum.

Arroyo
20-02-2018, 17:44
Czekam z utęsknieniem. W czwartek składam zamówienie :D

Sanvone
20-02-2018, 17:46
Jak zobaczyłem trailer na FB to aż musiałem tutaj zajrzeć by zobaczyć reakcje Ituriela :faraon:

Miło, że wspierają Romka dalej. Mam nadzieję, że to nie ostatni dlc :).

Il Duce
20-02-2018, 17:46
Wow! To jest to! 4 frakcje za niecałe 40 złotych? Jestem w szoku! Pewnie kupię bez czekania na większe obniżki ale najpierw niech dadzą więcej szczegółów o zawartości. Ciekawe jak te frakcje odnajdą się na multi,oby były powiewem świeżego powietrza,fajnie by było jak by dali jakiegoś patcha przy okazji i znerfili tych cholernych,beznadziejnie nudnych barbarzyńców,ale to już by było za dużo dobrego.

Ituriel32
20-02-2018, 17:56
Ituriel32 w tym roku jest rozpieszczany przez CA, Królowie grobowców (bardzo fajni) do młota2 i teraz Numidia do roma2.

Już kupiłem i odpaliłem pobieranie roma.

Pyrrus89
20-02-2018, 17:59
A miałem grę odinstalować po zakończeniu WKA. :drunk:

Ituriel32
20-02-2018, 18:08
Aksum nie dali pewnie dlatego by to dlc choć trochę różniło się od tego do Attyli.

Ale jak pisałem wcześniej mi nacje się podobają: ukochana Numidia, Saba (którą zagrywałem się w modach do roma1) i Morea (czyli coś pod Egiptem). Więc 3 z moich celów marzeniowych zostało spełnione.

Jedynie do tej Nabetei nie jestem przekonany, ale to i tak nic nie zmienia.

KLAssurbanipal
21-02-2018, 00:20
Nie dali frakcji tych samych z DLC w Attyli. Jednak można zwrócić uwagę, że każda z frakcji pokrywa się mimo wszystko jeśli chodzi o pobliskie położenie terytorium i po części kulturę.

Numidia - Garamantia
Kusz - Aksum
Saba - Himjar
Nabatea - Tanuchidzi i Lachmidzi


Jedynie do tej Nabetei nie jestem przekonany, ale to i tak nic nie zmienia.

Mnie Nabatea akurat ciekawi. Takie połączenie hellenizmu i pustyni. Zawsze lubiłem tę kulturę i wybieram się zobaczyć Petrę.

Tapetka w dużej rozdzielczości:

https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/6qS99BkiJZoCXJfaGHEULS.jpg

Tomason
21-02-2018, 07:19
Zapozyczyli jeszcze ta zapore wodna, ktora pewnie co 10 tur bedzie trzeba reperowac :) i zapewne znowu zobaczymy przyprawowych wojownikow :) ja tam odbieram to dlc jako kopie z Atylli przeniesiona w czasie :)

Arroyo
21-02-2018, 10:37
Kolejny Unknown App się pojawił w Bazie Danych Steama, więc możliwe, że będzie po tym DLC kolejne.

Polemajos
21-02-2018, 10:40
Dzisiaj ok. 16:00 na Twitch'u (www.twitch.tv/totalwarofficial) zaczyna się transmisja z rozgrywki w Desert Kingdoms. Będzie to pierwsza prezentacja dodatku ,,na żywo".

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/fr/cp0/e15/q65/28336457_1808325995909259_7946510623193446461_o.jp g?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=c98e7b00f1aa8db51e853b63b6e6e801&oe=5B048764

Chaak
21-02-2018, 10:48
Kolejny Unknown App się pojawił w Bazie Danych Steama, więc możliwe, że będzie po tym DLC kolejne.

Z powstaniem Boudiki kiedyś planowali. Poza tym nowe FLC pasowałoby do tego tematu.

KLAssurbanipal
21-02-2018, 11:02
Też liczę na Budikę. Także niedawno dali ją w Arenie, więc wszystko możliwe. Brytowie w R2 to jedna frakcja grywalna.

Arroyo
21-02-2018, 14:11
https://www.totalwar.com/blog/kush-roster-reveal Roster Kuszytów.

Chaak
21-02-2018, 14:22
Większość chyba spoko, ale musieli falangitów im wcisnąć...

KLAssurbanipal
21-02-2018, 14:48
To jest głupie wciskanie falangitów. Do 2015 roku falangici byli tylko tam gdzie powinni - hellenistyczne, Kartagina itp. Od Attyli wciskają ich wszędzie i w DLC do Rome - Empire Divided ma już falangitów w każdej kulturze. Pustynne frakcje z falangitami to nieporozumienie.

Pyrrus89
21-02-2018, 14:56
To samo tyczy się rydwanów, będących anachronizmem już pod Gaugamelą.

Il Duce
21-02-2018, 14:58
Mogli sobie darować tą falangę bo jest ewidentnie niepotrzebna i dodana chyba tylko dlatego bo jakiś CEO w CA jestem wielbicielem tej formacji ale poza tym moje obawy nieco zelżały bo wiem już,że nie będzie powtórki z koszmarnych kolonii czarnomorskich :).

Chaak
21-02-2018, 15:03
Spokojnie, jeszcze trzy frakcje przed nami, także CA ma jeszcze gdzie się popisać. Chociaż większą fuszerkę niż roostery Pergamonu i Egiptu ciężko będzie zrobić.

Rydwany jeszcze ujdą, były przestarzałe, ale czasami je używano, a że skuteczność była jaka była, to inna sprawa. Problemem jest to, że powinny dostać solidne nerfy, żeby były tak samo użyteczne jak w okresie gry, czyli zostać narzędziem do przegrywania bitew.

Jutrzenka
21-02-2018, 16:06
Rydwany były jeszcze używane choćby przez Pont, o Icenach nie wspominając ;)

KLAssurbanipal
21-02-2018, 16:20
Ale nie w Sabie, czy Numidii. ;)

Pirx
21-02-2018, 16:27
A ja się najbardziej cieszę właśnie na rydwany, z racji setek godzin granych np. Egiptem na multi na Rome 1. Jak ja uwielbiałem te wybijanie do nogi piechoty zmasowanym atakiem rydwanów. :D

Tutaj pewnie będą słabe, jak generalnie w Rome 2. Ale mam nadzieję, że jednak postąpią ahistorycznie i uczynią je potężnymi jeszcze raz. ;)

Chaak
21-02-2018, 16:33
U Brytów rydwan nie był bronią do walki w zwarciu, tylko podwózką dla bogatego wojownika, ewentualnie platformą strzelecką. Pont używał (chociaż ich armia to bardziej do tych śmiesznych się łapała), Antioch III "Wielki:lol2:" też, tyle że bardziej one przeszkadzały niż pomagały. Antiochowi, pod Magnezją, własne rydwany, podczas odwrotu, rozbiły katafraktów.

Polemajos
21-02-2018, 17:08
Zapis transmisji z kampanii Królestwem Kusz: https://www.twitch.tv/videos/231313185

Jutrzenka
22-02-2018, 13:47
Z całej transmisji najbardziej podobało się mi, jak prowadzący miał do wyboru popełnić samobójstwo swoją królową lub zabić najwyższego kapłana. Po czym zdecydował się na walkę z kastą kapłańską tylko po to, by w następnej turze i tak stracić królową w bitwie :lol2:

Krwawy_Baron
23-02-2018, 08:40
Jest Saba i są Nabatejczycy więc biorę w ciemno. Trochę boli mnie historyczność sabejskich jednostek, gdyż o ile pamiętam, tam walczono raczej pieszo, ewentualnie wystawiano lekką jazdę. A tu w opisie jest, żę będą stawiać na jazdę wielbłądniczą...


Aksum nie dali pewnie dlatego by to dlc choć trochę różniło się od tego do Attyli.

Dodanie Axum w epoce hellenistycznej nie miałoby sensu, gdyż pozycję mocarstwową zyskali oni dopiero wraz z rozwojem handlu morskiego między rzymskim Egiptem a Indiami.



Mnie Nabatea akurat ciekawi. Takie połączenie hellenizmu i pustyni. Zawsze lubiłem tę kulturę i wybieram się zobaczyć Petrę.

Szykuj się, że Jordania jest raczej droga, a sam wstęp do Petry swoje kosztuje, ale warto

IrasArgor
27-02-2018, 13:37
https://www.totalwar.com/blog/masaesyli-roster-reveal Jest i roster Numidii.

Il Duce
27-02-2018, 13:49
Ok,czuję się przekonany,kupuję. Wygląda to naprawdę przyzwoicie i po prostu deklasuje DLC takie jak nieszczęsne kolonie czarnomorskie czy nomadów, mam już pewność że pozostałe dwie nacje również dostaną tak rozbudowane i ciekawe rostery. Jedyne co mnie zastanawia to dość silnie zaznaczona obecność rzymskich oddziałów ale z drugiej strony na pewno to nie zaszkodzi Numidii na multi :P.

PS: I nie ma falangi! :champagne:

Pyrrus89
27-02-2018, 15:18
Też kupiłem. Większego dziadostwa niż wspomniane kolonie nie da się zrobić, więc i tak powinienem być zadowolony.

Ituriel32
27-02-2018, 16:25
W zasadzie to dla mnie najsłabszym dlc do roma były miasta greckie z Atenami, Spartą i Epirem. Gdzie tylko Sparta się wyróżniała. Ale poziom tego dlc uważam tylko odrobinę niżej niż kolonie, tak plusował u mnie Krym, ale Pergamon posysał na całego.

A z rosteru Numidii jestem zadowolony, zwłaszcza z legionistów, bo będę grać jak w roma1.

Seba Fallus III Wielki
27-02-2018, 16:25
O tym czy roster jest ciekawy zadecydują statystyki i cena jednostek. Jazda numidyjska i szlachetna jazda numidyjska są w rosterze Kartaginy od początku i są totalnie bezużyteczne. Albo zmienią im statystyki albo dadzą Numidii w niższej cenie niż kartaginie. Z tego co pamiętam z kampanii to szlachetni włócznicy numidyjscy też byli bez szału. Ale jestem dobrej myśli i już dawno zakupiłem :D

Gdyby jeszcze pokusili się o zmiany w balansie frakcji... chociaż przez zmniejszenie siły ciosu celtyckim mieczom z 40 do 34. Marzenia :P

Pyrrus89
27-02-2018, 16:30
Również mam nadzieję, że ktoś w CA wpadł na to, że barbarzyńcy są OP i coś trzeba z tym zrobić. Już lepiej i bardziej historycznie byłoby, gdyby to Rzym był najmocniejszy.

Il Duce
27-02-2018, 18:09
Tak,patch balansujący mile widziany. I wiadomo że dopiero statystyki i koszty zweryfikują siłę nowych frakcji na multi ale ja też patrzę na te rostery pod kątem singla w którego na pewno będę sporo nimi grał i mnogość opcji do wyboru to duży plus,na singlu koszty jednostek nie mają większego znaczenia.

Sanvone
28-02-2018, 13:12
Tak,patch balansujący mile widziany. I wiadomo że dopiero statystyki i koszty zweryfikują siłę nowych frakcji na multi ale ja też patrzę na te rostery pod kątem singla w którego na pewno będę sporo nimi grał i mnogość opcji do wyboru to duży plus,na singlu koszty jednostek nie mają większego znaczenia. Dla pewnych osób mają znaczenie. Jak ktoś spamuje to istotny jest koszt bo może on decydować o tym jak długo można rekrutować kolejne jednostki do powiększania armii czy też uzupełnień. Szczególnie gdy ma się jeszcze generała specjalistę do rekrutacji. Różnica robi się duża jeżeli rekrutuje się oddziały w setki :).

Takie moje 3 grosze odnośnie kosztu jednostek w singlu ;P

P.S - I tak wiem, że 95% ludzi gra pasywnie/wolno więc dla nich to nie ma znaczenia.

Pozdrawiam

Il Duce
28-02-2018, 13:37
W setkach i tak nie będziesz rekrutował bo jest limit armii ;). Po za tym każdy w singlu dochodzi w pewnym momencie do etapu kiedy ma kasy jak lodu. No i ja sam nigdy nie lubiłem rushować na początku tylko wolałem najpierw się trochę rozbudować a dopiero potem zgnieść oponentów.

Sanvone
28-02-2018, 15:00
W setkach i tak nie będziesz rekrutował bo jest limit armii ;). Po za tym każdy w singlu dochodzi w pewnym momencie do etapu kiedy ma kasy jak lodu. No i ja sam nigdy nie lubiłem rushować na początku tylko wolałem najpierw się trochę rozbudować a dopiero potem zgnieść oponentów. A będę. Ponieważ jednostki można łączyć (co na dłuższą metę powoduje szybszą kumulację doświadczenia na nich), a w ich miejsce po pewnym czasie wchodzą uzupełnienia z bonusowymi poziomami od Generała :). Dodatkowo resztki bez doświadczenia po łączeniu (<30% stanu) najzwyczajniej rozwiązuje bo szkoda mi czekać na ich uzupełnienie i płacić utrzymanie. A no i armia zwykle jest pełna w przeciągu tury.

Wiem o czym mówisz bo niemal każdy tak gra. W sumie nie znam nikogo innego co by rushował kampanię (co wbrew pozorom ma swoje zalety bo wtedy każda tura jest bardziej intensywna i trwa o wiele dłużej niż w przypadku przeklikiwaniu tur w oczekiwaniu na... Jak jeszcze dodałem żonglowanie generałami (gram bez modów) to zaczął Romek mi się o wiele bardziej podobać i dużo bolących mechanik nabrało sensu).

Dlatego zwykle jak gram to wyszukuję frakcje w których będę w stanie wyrekrutować 3-4 jednostki za około 1200 i mniej. Najlepiej jak te jednostki nie wymagają jeszcze zaawansowanej infrastruktury - bardzo to przyśpiesza podbój. U frakcji posiadających dodatkowe tradycje armii (Niepowstrzymana Horda) działa to ślicznie.

W przypadku Numidii interesuje mnie jakie wymagania będzie posiadała jednostka Slave Infantry i czy da się w oparciu o nich coś bzdurnego ugrać : ). U Kuszytów trochę ciężej bo mniej T1 jednostek ale może ich T2 wariant jednostki z poprzedniego zdania będzie tylko ciutek droższy.

Pozdrawiam

Polemajos
01-03-2018, 16:53
Wczorajszy stream z kampanii Masesyliami: https://m.twitch.tv/videos/233729464

Nagranie let's playu w rozgrywkę Masesyliami:

bvcfMyNtpPs

Xantor
02-03-2018, 10:36
A będę. Ponieważ jednostki można łączyć (co na dłuższą metę powoduje szybszą kumulację doświadczenia na nich), a w ich miejsce po pewnym czasie wchodzą uzupełnienia z bonusowymi poziomami od Generała :). Dodatkowo resztki bez doświadczenia po łączeniu (<30% stanu) najzwyczajniej rozwiązuje bo szkoda mi czekać na ich uzupełnienie i płacić utrzymanie. A no i armia zwykle jest pełna w przeciągu tury.

przecież nie wyszkolisz całej armi bez łączenia oddziałów od kilku generałów w ciągu tury lub bez najemników, swoją drogą do szybkiego podboju to właśnie najemnicy sie najlepiej nadają gdyż w tej samej turze już możesz zaatakować i równie szybko uzupełnisz braki nowymi oddziałami

Arroyo
02-03-2018, 12:10
https://www.totalwar.com/blog/saba-roster-reveal a tu roster Saby ;)

Pyrrus89
02-03-2018, 12:20
Przy tym nowym DLC dopiero w pełni do mnie dociera, jaką CA odwalało żenadę wrzucając frakcje z 1-2 unikatowymi jednostkami(Syrakuzy bez żadnej). Z takim podejściem od samego początku jak przy tym nowym DLC, mogłaby naprawdę wyjść świetna gra na wiele lat.

Sanvone
02-03-2018, 13:21
A będę. Ponieważ jednostki można łączyć (co na dłuższą metę powoduje szybszą kumulację doświadczenia na nich), a w ich miejsce po pewnym czasie wchodzą uzupełnienia z bonusowymi poziomami od Generała :). Dodatkowo resztki bez doświadczenia po łączeniu (<30% stanu) najzwyczajniej rozwiązuje bo szkoda mi czekać na ich uzupełnienie i płacić utrzymanie. A no i armia zwykle jest pełna w przeciągu tury.przecież nie wyszkolisz całej armi bez łączenia oddziałów od kilku generałów w ciągu tury lub bez najemników, swoją drogą do szybkiego podboju to właśnie najemnicy sie najlepiej nadają gdyż w tej samej turze już możesz zaatakować i równie szybko uzupełnisz braki nowymi oddziałami Ostatnie zdanie odnosi się do przedostatniego zdania. Pełna w znaczeniu - uzupełniona. Najemnicy nie są źli ale drodzy dlatego nie idealni do akumulowania doświadczenia. A ja lubię swoje hordy z rekrutami uzbrojonymi w maczugi na 6-7 poziomie doświadczenia.

Ciekawi mnie czy te Pustynne Rydwany będą czymś więcej jak ciekawostką pokroju rydwanów u Icenów.

Krwawy_Baron
03-03-2018, 01:53
Przy tym nowym DLC dopiero w pełni do mnie dociera, jaką CA odwalało żenadę wrzucając frakcje z 1-2 unikatowymi jednostkami(Syrakuzy bez żadnej). Z takim podejściem od samego początku jak przy tym nowym DLC, mogłaby naprawdę wyjść świetna gra na wiele lat.

Święte słowa. I to na 1/3 tych frakcji trzeba było kupić dwie mocno średnie kampanie.

Przy okazji, tak samo na "odwal się" zrobiony jest Gniew Sparty gdzie nie dość, że 3 frakcje są takie same to jeszcze nie ma grywalnej Persji, która mogłaby uratować tą kampanię.


Ciekawi mnie czy te Pustynne Rydwany będą czymś więcej jak ciekawostką pokroju rydwanów u Icenów.

Zaatakuj Garamantów albo Nesamontów (te dwa pustynne państwa pod Libią i Cyrenajką) to je zobaczysz, o ile to ta jednostka. Jeżeli dobrze pamiętam to są to lekkie rydwany z oszczepami.

Seba Fallus III Wielki
08-03-2018, 17:19
CA nigdy nie przestaje zaskakiwać swoją.... wyobraźnią. Stworzyć takiego potwora jak Kusz.... mają fantazję :D

Ogólnie jestem zadowolony. Dodatek wprowadził do multi dwie solidne frakcje: Nabatea i Saba (Nabatea idealnie się wpasowała w moje oczekiwania :D), jedną słabą : Numidia (aczkolwiek mam na nią pomysł, zobaczymy czy ten skład będzie skuteczny :P) i OP potwora, chory czołg Sabę. Spójrzcie na statystyki 3 ostatnich szermierzy, a zwłaszcza najdroższych ... CA za dużo czarnej pantery się oglądało :D

Pyrrus89
08-03-2018, 18:03
Na razie zobaczyłem Kusz i abstrahując od historyczności jednostek tego państwa, to trzeba stwierdzić, że wyglądają przepięknie, jakby z innej gry. Nowe typy hełmów, tarczy oraz ich wzornictwa, nie zapominając o unikatowych kolczugach(?). Sama ta jedna frakcja przebija przeciętną paczkę, którą otrzymywaliśmy w dotychczasowych DLC. I racja, Kusz będzie teraz zmorą barbarzyńskich spamerów mieczowych. ;)

Jeszcze jedna ciekawostka: topornicy dostali nową animację walki, albo przynajmniej ja jej nigdy wcześniej nie widziałem.

Idę przeglądać kolejne nacje :D

Edit: Każde państwo jest inne i to chyba największy plus nowej zawartości. Np. grając Sabą trzeba będzie przestawić się na wielbłądy, bo takiej typowej kawalerii za bardzo nie posiadają.

Krwawy_Baron
09-03-2018, 00:55
Co do nowego dodatku, to tak jak przedmówca mam raczej pozytywne wrażenia, choć także parę uwag. Póki co, to rozegrałem parę tur Nabatejczykami i parę tur Kuszytami i po kilka potyczek z kompem każdą z 4 frakcji.

Do plusów na pewno należy nowy system celów rozdziałów - Kusz ma swoje unikatowe - najpierw trzeba zyskać 3 partnerów handlowych, a potem podbić Egipt. Z kolei Nabatea ma randomowe, tradycyjnie ze swoimi misjami. Cieszy także dużo nowych dylematów - to skończyły się barwniki na farbkę, to rodzina nubijskiego szlachcica chce piramidkę, to jest jeszcze dylemat co do wylewu Nilu. Wreszcie, plusem są również jednostki: każda nacja jest inna i to znacząco - choć historyczność ich zestawu w przypadku Saby mocno kuleje (co do innych to się nie wypowiadam, bo aż tak dobrze się nie znam).

Co do wad, właściwie to Kuszyci powinni mieć swoje modele agentów - przykładowo, zamiast murzyna z lamparcią skórą który jest herosem w Egipcie, mają oni tych samych herosów co Kartagina i reszta nacji pustynnych. Trafiają się również byki w spolszczeniu, np. w opisie Nabatei na ekranie startowym mamy Judów, których to tłumacz nie skojarzył z Żydami.

Po uszach powinno dostać jeszcze FLC z kobietami. Ciekawi mnie, jak to się stało, że przedstawicielka greko-macedońskiej elity politycznej ptolemejskiego Egiptu ma ciemną karnację... :/
2754

PS. Kleopatra też nie za bardzo wygląda na Macedonkę...
2755

Il Duce
09-03-2018, 10:35
Zapowiadają się trudne kampanie. Zacząłem Nabateą i Numidią. Nabatea ma sporo gotówki i dobre relacje z resztą arabskich nacji ale szybko uderzyli na mnie Seleucydzi z satrapiami i cóż...Dość powiedzieć,że nie byłem na to gotowy xD. Numidia natomiast jest biedna jak mysz kościelna i ma na początku słabe jednostki. Relacje z sąsiadami też nie należą do najlepszych i tylko Gaetulowie nas lubią. Bedzie wyzwanie :).




Po uszach powinno dostać jeszcze FLC z kobietami. Ciekawi mnie, jak to się stało, że przedstawicielka greko-macedońskiej elity politycznej ptolemejskiego Egiptu ma ciemną karnację... :/
2754

PS. Kleopatra też nie za bardzo wygląda na Macedonkę...
2755

Poprawność polityczna w formie. Ogólnie to odniosłem wrażenie,że za dużo się tych kobiet pojawia,zwłaszcza w roli generałów co było niezwykłą rzadkością w starożytności ale na razie krótko grałem więc może to tylko takie pierwsze wrażenie.

PS : Potwierdzam słowa Seby, miecze Kuszu robią z barbów mielone,CA ostro puściło wodze fantazji ;).

Krwawy_Baron
09-03-2018, 13:52
Poprawność polityczna w formie. Ogólnie to odniosłem wrażenie,że za dużo się tych kobiet pojawia,zwłaszcza w roli generałów co było niezwykłą rzadkością w starożytności ale na razie krótko grałem więc może to tylko takie pierwsze wrażenie.

Wiesz, o ile w przypadku Scytów/Sarmatów nie wyglądałoby to źle i jeszcze może w jakimś ograniczonym stopniu u Celtów, to przecież - do jasnej ciasnej (aż chce się użyć mocniejszych słów, ale nie chcę wyłapać bana) to jest takie same naginanie historii jak robienie z Hannibala Barkasa czarnoskórego czy Persowie-murzyni z 300 (o ile ten "film" można jeszcze nazwać historycznym).

Co zaś się tyczy karnacji Ptolemejki-rydwaniarki ze screena, to jak pisałem powyżej, jestem takimi praktykami zniesmaczony, podobnie zresztą jak "ciuszkami" Kleopatry, która dostała jakieś żelastwo z czasów Ramzesa i Totmesa, bo gdyby Ptolemejka już brała udział w bitwie, to zapewne miałaby zamówiony jakiś kirys torsowy od mistrzów metalurgii świata Śródziemnomorskiego.

A Kusz ma fajny zestaw jednostek, popieram :)

arabwro
09-03-2018, 13:52
Kto nie ma niech łapie!

Na 2game ten dodatek można kupić w cenie ok. 23 zł w przeliczeniu nasze.
Cena z kodem LOVE2GAME, podać trzeba w koszyku.
Dłuuuuugo nie będzie taniej.
link:
https://2game.com/total-war-rome-ii-desert-kingdoms?tap_a=22241-cd5ffa&tap_s=135521-159c4d

Pozdrawiam!

Arroyo
09-03-2018, 13:55
Wiesz, o ile w przypadku Scytów/Sarmatów nie wyglądałoby to źle i jeszcze może w jakimś ograniczonym stopniu u Celtów, to przecież - do jasnej ciasnej (aż chce się użyć mocniejszych słów, ale nie chcę wyłapać bana) to jest takie same naginanie historii jak robienie z Hannibala Barkasa czarnoskórego czy Persowie-murzyni z 300 (o ile ten "film" można jeszcze nazwać historycznym).

Co zaś się tyczy karnacji Ptolemejki-rydwaniarki ze screena, to jak pisałem powyżej, jestem takimi praktykami zniesmaczony, podobnie zresztą jak "ciuszkami" Kleopatry, która dostała jakieś żelastwo z czasów Ramzesa i Totmesa, bo gdyby Ptolemejka już brała udział w bitwie, to zapewne miałaby zamówiony jakiś kirys torsowy od mistrzów metalurgii świata Śródziemnomorskiego.

Odnośnie 300 to to nawet nie tyle film historyczny, co po prostu adaptacja komiksu - tu jest spora różnica.

Co do Lagidki to nawet dla mnie to dziwnie wygląda. Tak, jakby dali Nubijkę do dowodzenia armią Ptolemeuszy (jaki sens? Żaden).

Krwawy_Baron
09-03-2018, 13:57
Odnośnie 300 to to nawet nie tyle film historyczny, co po prostu adaptacja komiksu - tu jest spora różnica.
Powiedz to ludziom z redakcji tygodników telewizyjnych, bo ci usilnie kwalifikują 300 jako film historyczny :P


Co do Lagidki to nawet dla mnie to dziwnie wygląda. Tak, jakby dali Nubijkę do dowodzenia armią Ptolemeuszy (jaki sens? Żaden).
W miarę-przyzwoity model Kleopatry mieli już zrobiony (trailery, intro Kampanii Augusta). Wystarczyło machnąć Kleopatrze kirys i byłbym zadowolony.

KLAssurbanipal
09-03-2018, 19:47
Wy o "300" i czarnej Roksanie w grze, a opowiem Wam lepsze. Będzie nowy serial Troja, gdzie postacie takie jak: Achilles, Zeus, Patrokles, Eneasz i kilku innych będą odgrywane przez czarnoskóre postacie. ;)

Wracając do jednostek zarówno rosterów jak i wyglądu nie mogę z Wami się zgodzić.


Przy tym nowym DLC dopiero w pełni do mnie dociera, jaką CA odwalało żenadę wrzucając frakcje z 1-2 unikatowymi jednostkami(Syrakuzy bez żadnej). Z takim podejściem od samego początku jak przy tym nowym DLC, mogłaby naprawdę wyjść świetna gra na wiele lat.

Ja uważam zupełnie odwrotnie. Te jednostki pustynne są wg mnie na odwal zrobione, a takie DLC np. bałkańskie miało 3 różne frakcje (plus jedna FLC). Żadna jednostka w rostrach tam się nie powtarzała bo byli Dakowie, Ilirowie, Trakowie, każda z frakcji z innego kręgu kulturowego. Zobacz, że Ilirowie czy Dakowie nie mają wspólnych jednostek z innymi frakcjami grywalnymi. Tam więcej roboty zrobiono tworząc uzbrojenie bazujące na źródłach. Pustynne to jedynie miksy istniejących jednostek i to jakoś losowo zrobione (o czym napisze na dole posta) z kilkoma nowymi fajerwerkami.


Święte słowa. I to na 1/3 tych frakcji trzeba było kupić dwie mocno średnie kampanie.

Przy okazji, tak samo na "odwal się" zrobiony jest Gniew Sparty gdzie nie dość, że 3 frakcje są takie same to jeszcze nie ma grywalnej Persji, która mogłaby uratować tą kampanię.

O ile warto dać tam grywalną Persję dla urozmaicenia, to jednak wolę rostery w stylu WoS niż te pustynne, ze względu na większy realizm.



Na razie zobaczyłem Kusz i abstrahując od historyczności jednostek tego państwa, to trzeba stwierdzić, że wyglądają przepięknie, jakby z innej gry. Nowe typy hełmów, tarczy oraz ich wzornictwa, nie zapominając o unikatowych kolczugach(?). Sama ta jedna frakcja przebija przeciętną paczkę, którą otrzymywaliśmy w dotychczasowych DLC. I racja, Kusz będzie teraz zmorą barbarzyńskich spamerów mieczowych. ;)



- hełmów jest rzeczywiście kilka, lecz mniej niż w poprzednich DLC. Frakcje bałkańskie, czarnomorskie, iberyjskie miały ich znacznie więcej. Sami Iberowie chyba 9 typów nakryć głowy i kilka róznych hełmów. Empire Divided ma tych hełmów kilka razy więcej, bo ok. kilkunastu nowych hełmów,
- kolczugi - to DLC nie dodaje żadnych nowych kolczug. Dodaje jedną złotą squamatę, która zresztą wygląda jak robiona na szybko.
- tarcze i ich wzornictwo było od początku gry. Nie dodali nic nowego. Tutaj daję dowód w postaci moda z 2015 roku:
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=451516300&searchtext=desert
http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=374241223

https://steamuserimages-a.akamaihd.net/ugc/37486252381046017/3EE0352DFD7921C2FD5F797B9F402C2E273C8907/?interpolation=lanczos-none&output-format=jpeg

https://steamuserimages-a.akamaihd.net/ugc/37486252381059925/C52D826EDEAB618CE2DF5A276AA702B29B2208DD/?interpolation=lanczos-none&output-format=jpeg

https://steamuserimages-a.akamaihd.net/ugc/37486252381072000/1050FD4131E49B8D26FA667227B4637F19196CBE/?interpolation=lanczos-none&output-format=jpeg

Znajome? Tarcze były cały czas w grze, ale frakcje niegrywalne i mało kto je widział. Swoją drogą wydaje mi się, że część rosterów ściągnięto z tego moda. Jednak w modzie jednsotki sa znacznie bardziej realne.


Teraz wypunktuję kilka absurdów tego DLC. Uważam, że te jednostki układała osoba nie mająca zielonego pojęcia o historii, nie był to nawet Lusted, który jest bajkopisarzem, ale jako takie rostery potrafił robić. Teraz robi Thrones of Britannia, więc wzięli do Rome 2 jakiegoś laika, który w Variant Editor połączył ze sobą nieumiejętnie elementy uzbrojenia zarówno z Rome 2 i Attyli, z różnych kampanii odległych czasowo i wyszło wręcz dziadostwo. :rolleyes: Grafik robił kilka elementów, które nieumiejętnie wykorzystano. Podobnie było przy Empire Divided (ale nie aż tak tragicznie), gdzie grafik Angel Diaz zrobił elementy uzbrojenia, głównie nowe hełmy z III n.e. bardzo fajne i historyczne. Jednak ten gość odpowiedzialny za dodanie tych elemntów uzbrojenia na jednostki wymieszał je z tymi z Rome 2 i z Attyli bez jakiejkolwiek wiedzy historycznej. Tutaj też uważam, że A. Diaz odwalił fajną robotę tworzac kilka nowych modeli uzbrojenia, ale jakiś partacz powsadzał je na jednostki niewłaściwie i dodał także elementy z Attyli jak i DLC Wrath of Sparta, które nie powinny się tu znaleźć.


Przykłady:

- kto wymyślił, żeby hełmy typu spangenhelm z Attyli używane w Last Roman i Charlemagne tutaj wrzucić w III wiek p.n.e.? To przegięcie jakie ciężko znaleźć poprzednio.

- tenże spangenhelm opleciony szmatą pojawia się przy wielu jednostkach. Mój faworyt to jednostka chyba w Nabatei jakas agema konna: ma na sobie spangenhelm, pancerz konia od hellenistycznej kawalerii no i... kirys z Wrath of Sparta, który był używany na końcu epoki archaicznej, poczatku klasycznej. Tak więc ta wspaniała jednostka ma na sobie hełm i zbroję, które dzieli od siebie ok. 1000 lat (pancerz używany do V wieku p.n.e., a hełm od V wieku n.e.). To tak jakby dać powstańcom warszawskim zbroje wojów Chrobrego.

- peleryny trackie, które doszły przy DLC Pirates i używali je wyłącznie Odrysowie, noszą teraz dumnie generałowie, oficerowie i katafrakci Nabatejczyków. Tym samym pozbawiając generałów trackich unikatowości...

- podobnie postąpiono z fioletowymi linothoraxami macedońskich pieszych kompanów i peltastów. Był to jedyny czynnik czyniący jednostki macedońskie jednostki unikatowymi wizualnie na tle innych hellenistycznych. Pancerze elity macedońskiej otrzymał oddział zwykłych ciężkich hoplitów nabatejskich.

- z kolei bardziej elitarna jednostka nabatejska otrzymała pancerze, które w podstawce nosili wyłącznie generałowie rzymscy i hellensityczni. Nawet hypaspiści mieli biedniejsze, mniej rzeźbione pancerze. Zatem biorąc pod uwagę owe zbroje to nabatejska piechota jest piękniej i bogaciej uzbrojona ochronnie niż jakakkolwiek frakcja hellenistyczna.

- nie wspominając, że ich katafrakci są kopią tych od Seleucydów, ale mają dodatkowo odryskie peleryny wyglądając zatem na bogatszych od seleukidzkich odpowiedników.

- jedyne hełmy jakie rózniły Kimmerię od innych frakcji i będące czynnikiem jej unikatowości w wyglądzie powędrował do każdej z frakcji pustynnych, także ich generałów w kampanii.

- legioniści numidyjscy są zrobieni bez znajomości podstaw podstawy wiedzy o armii rzymskiej. Jedni legioniści mają tarcze scutum z czasów Mariusza, a hełmy o sto lat późniejsze, z kolei druga jednostka legionistów ma hełmy z czasów Republiki typu Montefortino, a scutum zarówno republikańskie jak i prostokątne z I n.e. Takie połączneie jest niemożliwe.

- katafrakci na wielbłądach Sabejczyków mają fajne 2 nowe hełmy i tak mogło zostać, ale niewiadomo dlaczego wrzucono im jeszcze Montefortino i to w formie typowo italskiej. Nie można było zostawić im jedynie tych dwóch unikatowych hełmów? Dali ten 3 dla różnorodności? Jeśli tak to nie rozumiem kolejenego punktu:

- jest kilkanaście jednostek, które mają wyłącznie jeden typ hełmu i i zbroi, niczym dawne armie klonów. Mając wystarczający zasób elementów dlaczego zrobiono tak wiele jednostek o jednolitym wyglądzie. O uniformizacji ówczesnej pustyni nie może być mowy.

- zbroję rzymskiej kawalerii, którą w podstawce mieli wyłącznie rzymscy oficerowie, a w Empire Divided pretorianie konni tutaj postanowiono dać jak leci wielu jednostkom przy każdej frakcji pustynnej. Chodzi o tę złotą i srebrną squamatę z takim okrągłym kołnierzem pod szyją. W podstawce ktoś to zrobił z umiarem, była to zbroja droga i otrzymali ją oficerowie rzymscy. Tuataj jak leci stac na nią pustynnych jeźdźców masowo i to jakieś 300 lat przed powstaniem tego designu.

- wracając do spangenhelmu, jest jednostka która ma go na sobie, a także tunikę zerżniętą z Wrath of Sparta. Warto dodać, że jest to wzornictwo tunik z czasów klasycznej Grecji znana z ceramiki. Nawet nie dano tego w głównej kampanii dla Greków, bo jest to z czasów wcześniejszych, ale otrzymali to pustynni wojacy z Półwyspu Arabskiego. Podobny przykład jak na początku - pomiędzy torsem a hełmem jest ok. 1000 lat różnicy.

Podsumowując - napisałem to na szybko, pamiętając kilkanaście przypadków oglądając rostery. Są to nie wszystkie wady. Musiałbym mieć włączoną grę i pisać na bieżąco to byłoby znacznie wiecej. Warto pamietać, że nie każda jednostka ma zbroję czy hełm, zatem po analizie ponad kilkunastu przypadków można stwierdzić że większość jednostek w zbrojach/hełmach jest bzdurna.
Widać, że osoba montująca jednostki z gotowych elementów (Rome 2/Attyla) nie miała pojęcia co robi. Zatem w 4 frakcjach pustynnych widzimy uzbrojenie zarówno - rzymskie, greckie, celtyckie, a nawet scytyjskie i to z różnych epok zaczynając od wojny peloponeskiej na erze Karola Wielkiego kończąc.

Pyrrus89
09-03-2018, 20:23
No wszystko fajnie, ale Ty na serio oczekujesz od serii Total War historyczności? Możliwe że w Shogunie się do tego przyłożyli troszkę bardziej, ale przypominam, że w Rome mieliśmy płonące świnie, a w Medievalu rycerzy walczących w pełnych zbrojach płytowych na piechotę. Osób, którym będzie przeszkadzać niehistoryczność danego hełmu (o ile nie zrobią czegoś naprawdę mocnego :D ) może zbierze się kilkaset na całym świecie. Zdecydowana większość nie zwróci na to uwagi, natomiast jakaś tam różnorodność i specyfika frakcji jest dla nich łatwiejsza do wychwycenia. Jesteś moderem,więc masz zapewne większą wrażliwość w tych kwestiach, co nie zmienia faktu, że te gry nigdy nie oddawały i nie będą oddawać realiów historycznych. Ktoś chce wiedzieć jak wyglądał ówczesny wojownik, to nawet na naszym rynku znajdzie dużo ciekawej literatury. Dlatego cieszy mnie, że nie pojawiło się nic na wzór Kolchidy czy nieszczęsnych Syrakuz, a co za tym idzie, znacznie większa szansa na zagranie kampanii każdym państwem z nowego DLC.

KLAssurbanipal
09-03-2018, 20:44
Chyba nie zrozumiałeś tego co napisałem. ;) Nie czepiam się samej historyczności gry Rome 2. Wyraźnie napisałem, że przed tym DLC jakiś poziom gry pod względem historycznym był zachowany. Ponadto chwaliłem ich grafika, który porobił dobre elementy uzbrojenia i strojów niegdyś do podstawki, ale ten kto je łączył w tym DLC to spartolił. To DLC to nie jest jakiś tam mały błąd, lecz 3 szkodliwe kwestie dla warstwy historycznej i wizualnej Rome 2:

1) wymieszali ze sobą elementy poszczególnych kultur takich jak np. Grecy, Rzymianie z takimi jak Celtowie, Scytowie tworząc pustynne frakcje, zatem pustynny wojak jest wyposażony lepiej niż rzymski pretorianin (squamata, którą oszczędzali tylko dla oficerów w podstawce), jeszcze inny lepiej niż gwardia Aleksandra Wielkiego (zbroje które mają greccy generałowie i jeszcze inne, które gwardia peltastów),

2) wymieszali epoki poszczególnych okresów zaczynając od Wrath of Sparta kończąc na Attyli, łącząc ze sobą 1000 lat! Mamy połączenie wojaków starożytnych i średniowiecznych w jednej postaci np. spangenhelm używany za Karola Wielkiego nosi ten wojownik, który ma zarazem na sobie zbroję z czasów Leonidasa, to tak jakby połączyć ze sobą jednostki z Medievala 2, Empire i Napoleona. Dla Karola Wielkiego Leonidas to tak odległa historia jak dla nas Mieszko I.

3) przez powyższe głupoty wiele frakcji takich jak Odrysowie, czy Kolchida straciły swoją unikatowość. W podstawce i poprzednich DLC w miarę historycznie było to dopasowane i frakcje się różniły. Teraz to nie ma różnicy, gdyż gracz zakoduje że odryski czy nabatejski generał są podobni.

Te frakcje pustynne wizualnie to miszmasz bez ładu i składu. Duża szkoda, ponieważ grafik zrobił fajne historyczne elementy zarówno do pdostawki jak i DLC. Za takie "rostery" powinni karać. Takie jest moje zdanie. ;)

Pyrrus89
09-03-2018, 20:48
Ja to rozumiem. Ale Ty masz wiedzę, której nie posiada pewnie z 90% grających, a te umowne 10% poszuka sobie np. Twojego moda. Mnie tam natomiast drażniła ta Kolchida, która miała tylko jedną swoją jednostkę, nie wspominając już o Syrakuzach. Jakby zatrudnili jakiegoś konsultanta historycznego, to rzeczywiście mogłoby to wyglądać inaczej, a specjalistów od starożytności w ich kraju nie brakuje. Widocznie stwierdzili, że im się to nie opłaca.

KLAssurbanipal
09-03-2018, 23:50
Nie podobają mi się rostery (za dużo zmyślonych i przerysowanych jednostek, gdyż frakcje pustynne nie powinny być na poziomie takich Seleucydów), a także ich wygląd (z powodów wyżej opisanych), ale ogólnie to cieszę się, że powstało to DLC, ponieważ ciągle Rome 2 żyje, można grać w kampanię na nowo, a rostery i wygląd jednostek można zmienić modami. :)

Krwawy_Baron
15-03-2018, 01:18
Mnie tam natomiast drażniła ta Kolchida, która miała tylko jedną swoją jednostkę, nie wspominając już o Syrakuzach. Jakby zatrudnili jakiegoś konsultanta historycznego, to rzeczywiście mogłoby to wyglądać inaczej, a specjalistów od starożytności w ich kraju nie brakuje. Widocznie stwierdzili, że im się to nie opłaca.

Myślę, że po prostu skończył się im materiał do zgapiania z Europy Barbarorum, bo część frakcji wygląda jak spłycenie swoich odpowiedników z tego świetnego moda :D

Polemajos
20-03-2018, 15:40
Na Total War Access (https://dashboard.totalwar.com/home) można pobrać tapety związane z Pustynnymi królestwami.