PDA

Zobacz pełną wersję : Religia



marcinus1002
03-02-2010, 16:49
Mam pytanie czy lepiej zostać przy pogaństwie czy nawracać na chrześcijaństwo jak sądzicie?

Furiusz
03-02-2010, 16:55
Ja zostawiałem przy poganach :D
Czemu - bonusy do uzbrojenia i do doświadczenia sporo znaczą na singlu, chrześcijaństwo ma tą zaletę, ze jego budynki dają dużo do porządku i plusy do wzrostu populacji, ale w zachodnim rzymie tego nie trzeba za dużo, a barbarzyńcom to średnio potrzebne.

S.P.Q.R
03-02-2010, 17:00
Mam pytanie czy lepiej zostać przy pogaństwie czy nawracać na chrześcijaństwo jak sądzicie?

Nawracanie a chrześcijaństwo to bardzo trudna i żmudna praca. Największe problemy to sąsiedne pogańskie regiony ( +5) oraz pogańscy generałowie ( na domiar złego zdazrają się z dodatkowymi cechami wmacniającymi wiarę pogańską) oraz dyplomaci pogańscy. Szykuj sie na liczne bunty

Ja nawracałaem Franków i Celtów, ciężka robota, ale popłaca, bo można w niektorych frakcjach wyszkolić spejclane jednostki.

Maharbal
03-02-2010, 17:05
Zależy jaką frakcją i kiedy. Jeśli startujemy Berberami, Cesarstwem wschodnio-rzymskim albo gotami, to oczywiście nawracajmy na chrześcijaństwo. Nawracanie każdej innej nacji należy do rzeczy trudnych i ryzykownych(chociaż swego czasu nawracałem celtów). Pamiętajmy też, że każdy najemny generał będzie wyznawał taką wiarę, jak przywódca frakcji.

Furiusz
03-02-2010, 17:12
Jeśli startujemy Berberami, Cesarstwem wschodnio-rzymskim albo gotami
Czemu? ja Gotami zostałem akurat przy pogaństwie co mi akurat mocno pomogło, bo plus trzy do doś. w pięć lat to wiele daje :D Berberami też raczej nie nawracam.


Nawracanie każdej innej nacji należy do rzeczy trudnych i ryzykownych
Frankowie się łatwo chrystianizują i to jest jedyna chyba nacja mająca jako takie bonusy z tego - Paladynów, jednostka fajna, co prawda, ja wole auxilia, Graalowców i wschodnich ekwitów cliba ale mimo wszystko silna jak na barbarzyńską jazdę.

Maharbal
03-02-2010, 18:14
Jak Ja grałem gotami to przez całą grę miałem chyba tylko jednego pogańskiego generała-tego dziedzica frakcji co jest od początku. Cała reszta to byli chrześcijanie.
Berberowie mają chrześcijaństwo na starcie 8-)

Furiusz
03-02-2010, 19:14
Jak Ja grałem gotami to przez całą grę miałem chyba tylko jednego pogańskiego generała-tego dziedzica frakcji co jest od początku. Cała reszta to byli chrześcijanie.
Mogę się mylić ale jeśli stawiasz na pogaństwo, to rodzą Ci się częściej generałowie pogańscy właśnie, ja tam chrześcijan uśmiercałem w bitwach :D

chochlik20
04-02-2010, 11:14
:D akurat myślałem o założeniu takiego tematu :)
sprawa z religją jest dośc ciekawa: z jednaj strony doświadczenie dla jednostek z drugiej strony jednostki chrześcijańskie.
Mówie tu o frakcjach, które mogą wybierać między tymi dwoma religjami - oba cesarstwa, Frankowie, Wandalowie/Słowianie, Goci/Ostrogoci. Budując chrześcijańskie świątynie mamy do dyspozycji kapłanów i paladynów(frankowie). Wielu napewno nie docenia roli kapłanów i druidów na polu bitwy, jednak według mnie są dośc pożyteczną jednostką. Polepszają nasze morale, a jednostki, które wpadły w panikę zawracają. Pogańskie świątynie dają nam doświadczenie, co też się liczy. Wybór jest dość trudny moim zdaniem. Grając np. Ceasrstwem Wschodnoirzymskim jeśli nie chcemy mieć buntów na początku gry wystarczy zburzyć wszystkie pogańskie świątnie i na ich miejsce postawić chrześcijańskie. U mnie to się sprawdziło.

Furiusz
05-02-2010, 07:22
Grając np. Ceasrstwem Wschodnoirzymskim jeśli nie chcemy mieć buntów na początku gry wystarczy zburzyć wszystkie pogańskie świątnie i na ich miejsce postawić chrześcijańskie. U mnie to się sprawdziło.
U mnie nie, bo buntowały mi się właśnie prowincje chrześcijańskie i nie pomagało nic - usunięcie gienka pagana, budowa lepszego kościoła, jedynie wyjście i wyrznięcie w pień. Inna sprawa, że ja lubiłem powrót do pogaństwa.
Co do kleru, to fakt są oni cholernie przydatni na polu bitwy.

chochlik20
05-02-2010, 11:10
a próbowaliście zagrać w custom battle: kapłani chrześcijańscy kontra prawosławni??? zgadnicie kto wygrał :twisted:

Furiusz
05-02-2010, 11:51
Konni kapłani czy te jednostki którymi ty dowodziłeś?

chochlik20
05-02-2010, 11:55
piesi kapłani chrześcijańscy kontra piesi prawosławni. Jak na razei prawosławni dali łupnia katolickim :) może dla tego, że używają róznego uzbrojenia :twisted:

Furiusz
05-02-2010, 12:46
Staty maja takie same, Ariańscy kapłani maja lepsiejsze, bo 2/3/1 gdy prawo i kato mają 1/3/1 konni kapłani wandalów kasują za to wszystkie jednostki tego typu ;)

Ituriel32
06-02-2010, 07:12
Poza Cesarstwami i tych gości na prawo od Bizancjum.
Na moich ziemiach panowało pogaństwo. :)

Fallen
08-02-2010, 17:29
To sasanidzi mieli Chrześcijaństwo

chochlik20
08-02-2010, 20:57
To sasanidzi mieli Chrześcijaństwo
chyba zarastracyzm prędzej

Ituriel32
09-02-2010, 11:05
To ta sama religia co mają ją Partowie w podstawce.

Fallen
10-02-2010, 15:26
acha źle zrozumiałem

Vonihidilix
18-06-2010, 23:10
Zacząłem teraz nową kampanię Frankami i chciałbym zmienić religię z pogaństwa na chrześcijaństwo, po przeanalizowaniu zysków i strat stwierdziłem że tak będzie lepiej. Nie wiem tylko jak to bezpiecznie przeprowadzić. Jak robiłem "symulacje" na szczegółowym opisie miasta z budynkiem chrześcijańskim, to pokazywało w porządku publicznym że będzie z tego powodu spadek zadowolenia i to bardzo duży, na tyle że w większości osad na pewno miałbym bunty. Sprawy nie ułatwia to, że większość generałów to poganie (tylko jeden to chrześcijanin).
Zatem mam pytanie, jak przeprowadzić zmianę religii?

kuroi
19-06-2010, 05:55
Zacząłem teraz nową kampanię Frankami i chciałbym zmienić religię z pogaństwa na chrześcijaństwo, po przeanalizowaniu zysków i strat stwierdziłem że tak będzie lepiej. Nie wiem tylko jak to bezpiecznie przeprowadzić. Jak robiłem "symulacje" na szczegółowym opisie miasta z budynkiem chrześcijańskim, to pokazywało w porządku publicznym że będzie z tego powodu spadek zadowolenia i to bardzo duży, na tyle że w większości osad na pewno miałbym bunty. Sprawy nie ułatwia to, że większość generałów to poganie (tylko jeden to chrześcijanin).
Zatem mam pytanie, jak przeprowadzić zmianę religii?
Nie warto ^^ Pogańskie świątynie dają przyjemnie bonusy dla jednostek, po co to tracić? :)

Vonihidilix
19-06-2010, 15:18
Nie warto ^^ Pogańskie świątynie dają przyjemnie bonusy dla jednostek, po co to tracić? :)
Ale chrześcijańska świątynia daje wielkie bonusy do porządku w miastach + opactwo, które daje to samo a dodatkowo nowe jednostki. Poza tym rozkminiłem to tak: z budynkami chrześcijańskimi mogę utrzymywać większe podatki w miastach oraz mniejsze garnizony. Z tego powodu będę mógł mieć więcej kasy i stworzyć więcej armii, która będzie mieć bonusy do morale od kapłanów.

Maharbal
19-06-2010, 15:52
Dodajmy jeszcze, że gwardię paladyńską możemy produkować tylko w miastach ze świątynią chrześcijańską(jeśli się nie mylę).

Vonihidilix
29-07-2010, 22:11
Dodajmy jeszcze, że gwardię paladyńską możemy produkować tylko w miastach ze świątynią chrześcijańską(jeśli się nie mylę).
Tak jest. :)
Wróciłem po dwóch miesiącach do swojej kampanii Frankami, zdobyłem Londyn i na próbę zbudowałem chrześcijańską kapliczkę, zamiast pogańskiej. Efekt tego był taki że porządek publiczny spadł mi do poziomu 60% przy pełnym garnizonie w mieście. Gdy musiałem wycofać ów garnizon z miasta (Celtowie zdradziecko zaatakowali Samabrive) to porządek publiczny spadł do 10% i po dwóch turach bunt.
Resumując, nawracanie jest makabrycznie hardkorowe, no chyba że jest więcej sposobów nawracanie niż ja znam (a znam tylko budowanie chrześcijańskich budynków).

Dunkel
23-02-2011, 09:36
włączyłem BI po raz pierwszy na poważnie i szok, jestem bardzo zadowolony, tak bardzo nie mogę połapać o co chodzi, że aż jestem szczęśliwy:D
od początku - wybrałem Wschodnie Cesarstwo - wybrałem w nim chrześcijaństwo, mimo pogańskich generałów. Zobaczymy.
Proszę o informacje czy można jakoś polepszyć te konwersje...
i czy można jakoś gienka nawrócić?

Maharbal
23-02-2011, 11:26
Żadnej postaci nie da się nawrócić, co najwyżej może ona dostać cechy, które obniżą jej poziom nawracania na wyznawaną wiarę.
Co do polepszenia, da się, ale jest to dosyć ryzykowne: jak wiadomo na nawrócenie wpływają trzy czynniki: postacie w regionie, świątynie i sąsiednie regiony. Można więc sprowadzić generałów z wysokim bonusem do nawrócenia, albo z miejsca zburzyć świątynie innej niż pożądana przez nas religii(a żeby sąsiednie regiony nie generowały tych ujemnych procentów to tam też należy tak postąpić). Oczywiście należy wziąć pod uwagę możliwość buntów i ich tłumienia.

Dunkel
23-02-2011, 14:00
generalnie na podstawie Wschodniego Cesarstwa mogę zawyrokować tak:
zaczynasz grę to od razu decydujesz się jaką religię będą wyznawać w Twym państwie, w Bizancjum jest przewaga spora chrześcijaństwa, więc od razu zabrałem się za tępienie pogaństwa burząc świątynie Mitry i Słońca (ale kiedyś pogram na tylko świątyniach Słońca, he, he) i budując wszędzie kapliczki. I póki co nie narzekam ani na jeden bunt.
Handi cup daje sąsiedztwo prowincji tej samej wiary, stąd warto się zdecydować na szybkie kroki, bo przecież większość prowincji frakcji w BI sąsiaduje ze sobą, więc się wpiera w wierze.