PDA

Zobacz pełną wersję : Medhlan 273 p.n.e. ( Arwernowie-Rzym-Massalia)



Zachar
03-04-2018, 19:47
Do prowincji Medhlan wkraczają dwie wrogie sobie armie. W tej sytuacji 15083 wojsk Massalii ( 4000 to garnizon) wycofuje się w pobliże murów miasta,czekając cierpliwie co zdecydują najeźdźcy.
I legion Legata Poncjusza Pijaka o sile 12794 wkracza od strony Genua. II legion Kajusa Pięknusa o sile 10000 dinarii wkracza od strony Patavium. Armie Rzymu na nieprzyjaznym terenie napotykają swojego nowego wroga Galów. 7156 dinarii Galów Panoramiksa i 5000 dinarii najemnej armii Nerwiów pod dowództwem Tormunda chełpliwego, Zabójcy Olbrzyma, Dmiącego w róg, Lodołamacza, Gromorękiego, Męża Niedźwiedzic, Miodowego Króla, Rozmawiającego z Bogami i płodzącego wodzów. Armie barbarzyńców wkroczyły od strony Octudurum.
Bitwa ma być rozegrana na mapie Nemetocena. Po rozstrzygnięciu tej potyczki rozpisana będzie kolejna bitwa z siłami Massalii.

Zwycięzca przesyła screen i replay z bitwy na adres kampanii.

[ChR]Michu
03-04-2018, 20:15
Zdecyduję po aktualizacji rozpiski Genui.

Zachar
03-04-2018, 20:22
już jest :)

[ChR]Michu
03-04-2018, 20:46
Dobra, nie po to mam najemników aby ich ocalić. Walczysz, Rzymianie?

PawełGroźny
05-04-2018, 13:02
Obie armie cofają się do Patavium.

Zachar
05-04-2018, 13:51
Avasil zdecyduj czy walczysz wszystkim w polu czy wucofujesz się za mury

Avasil
05-04-2018, 13:59
Jeżeli Arwernowie się nie wycofują, to ja cofam się za mury.

[ChR]Michu
05-04-2018, 14:42
Nie mam szans w ataku na mury i nie ma sensu się cofać. Oblegam.

Zachar
05-04-2018, 14:51
Michu pamiętaj proszę,że w następnej turze jeżeli będziesz chciał ruszyć do innej prowincji niż własna , lub sojusznika musisz mieć świadomość straty 30% małe mury wytrzymują 2 tury i w następnej turze czeka was bitwa w polu, ale zakładana ona jest jakby na koniec 2 tury oblężenia. Chodzi mi że nie masz całkowitej swobody ruchu tymi armiami w następnej turze.

[ChR]Michu
05-04-2018, 16:56
Dziekuję za sprostowanie. Rozumiem, że bitwa z niedobitkami będzie na koniec tury 10.

Nie rozumiem decyzji Avasila. Uważam, że w bitwie Zachar miałby szansę wygrać ze mną i moim pomocnikiem. W tej sytuacji jednak uważam, że najbardziej oplaca mi się siedzieć pod murami.

No i rozumiem, że Rzym dostał straty za cofkę w obu armiach, tak?

Zachar
05-04-2018, 17:06
Dostał straty oczywiście. a twoi generałowie dostali po punkcie doświadczenia.
bitwa z obleganymi będzie zapewne w następnej turze 9.
Ty musisz założyć że oblegasz 2 turę. i dlatego ruch w inną stronę niż twoja kosztuje opisane w zasadach 30%
Natomiast Massalii pozostaje decyzja w rozpisce - umrzeć z głodu nic nie robiąc- ponieważ po zakończeniu etapu rozpiski mija 2 tura oblężenia
albo...wyjść do bitwy
Cóż możliwe że w następnej turze coś tam doślesz i już Massalia nie będzie mieć przewagi
taka decyzja Avasila ;)
na podobnej zasadzie jak małe mury działają oblegane forty. Zatrzymują przeciwnika na 2 tury jednak po 1 turze oblężenia muszą obrońcy liczyć w 2 kolejnej turze na jakiś ratunek, desperacką próbę przerwania oblężenia lub śmierć z głodu.
Ważne że oblegający musi poświęcić na to 2 tury, ponieważ jakby ruszył się po 1 turze oblężenia , oblegani byliby wolni

Avasil
05-04-2018, 19:11
Nawet zwycięstwo w bitwie w polu przypieczętowałoby los Massali - podjalem decyzję która w mojej ocenie daje mi cień szansy jeszcze coś zdziałać nie będąc samym garnizonem :D