PDA

Zobacz pełną wersję : Sposob na ta zaraze(czarna smierc)



Nezahualcoyotl
30-08-2009, 11:45
Podobnie jak w zyciu na wielkie klopoty sa proste rozwiazania :D
Gra Nas grzecznie poinformuje o zblizajacej sie pladze i co wtedy :?:
Oto ja zaczalem budowac forty w poblizu swych osad i pakowac do nich tyle wojska ile sie dalo a takze wszystkie postaci(klechy,szpiegow,zabojcow).W miastach pozostawialem skromny garnizony a w zamkach zazwyczaj jeden oddzial :lol: .I teraz spokojnie oczekiwalem nadejscia zarazy... :lol:
Oczywiscie od razu debecik,zdziesiatkowane osady i oslabione jednostki w nich stacjonujace :twisted: .Lecz wojska znajdujace sie w fortach lub poruszajace sie po mapie pozostaly bez uszczerbku :lol: .Podszedlem wiec swymi armiami pod nieprzyjacielskie granice lub osady i czekalem az zaraza u nieprzyjaciol przeminie :evil: :lol: .Gdy tak sie stalo natychmiast przeprowadzilem zmasowany atak na swych wrogow i dosc latwo przejalem kilka sasiednich prowincji... :twisted: :lol: :lol: .
Generalnie chodzi o utrzymanie jak najwiekszej ilosci wlasnych jednostek kosztem kilku znajdujacych sie we wlasnych osadach.Po przejsciu zarazy jest sie wlasciwie panem sytuacji(o ile dobrze sie przygotuje atak na wrogow) gdyz jednostki AI znajdujace sie w osadach traca 20%-50% swego stanu liczbowego... :lol:

OskarX
30-08-2009, 12:05
Ja tam zwykle się nie przejmuje zarazą. Zmieniam tylko podatki ,żeby ludność się nie buntowała. Czarna śmierć to kolejna historyczna sprawa, musi przejść i koniec ;) I tak komp nie ma na nas szans, wiec kazde oslabienie się przyda ;)

MateuszKL
30-08-2009, 13:46
Ostatnio grałem Polską i Czarna Śmierć nadeszła, gdy przed moim imperium opór stawiał już tylko bliski wschód. Normalnie nie mogłem na to patrzeć. -70 tysięcy obywateli na turę. I z minimalnych garnizonów, pozostawionych w miastach (armia polowa walczyła w Turcji i Egipcie) -2 tys. żołnierzy, masakra. Były dwie takie tury i kilka słabszych, w sumie będzie ponad 200 tysięcy ofiar.

BlackKuma
30-08-2009, 17:47
Ja czarną śmierć zawsze przeczekuje:P Redukują armię do niezbędnego minimum, aby zachować jak najwyższe dochody i ostatnio przetrzymałem czarną śmierć bez minusowego dochodu:D
Najlepiej Czarną śmierć znosi się Turkami bo są najdalej na wschodzie, przez co zaraza szybko mija, a na zachodzie trzyma się dosyć długo.

Nezahualcoyotl
30-08-2009, 18:50
No nie wiem czy masz racje z ta Turcja...
Zaraza najpierw pojawia sie na Zachodzie Europy a nastepnie maszeruje na Wschod.Zas sama epidemia trwa 3-4 tury ;)i nie ma tutaj wyjatkow co do frakcji .Oczywiscie jezeli w osadach pozostawisz wszelkiej masci agentow jej czas sie nieco wydluzy ;) ...

Kitraiel
30-08-2009, 20:11
Ja ostatnio grałem Anglią i zaraza trzymała u nie trochę dłużej :] Fakt że w kilku prowincjach miałem agentów.

Co do kasy to przed czarną miałem ponad 200k, a przy końcu 1k :lol: Oczywiście cały czas budowałem, wystarczyło że na 5 tur przestałem i już 100k w skarbcu :D

kluch
30-08-2009, 21:49
Czarną śmierć trzeba po prostu przeczekać. A propos o wojsko, bezwzględnie należy unikać "odwiedzania" miast przez nasze armie. Jeśli pozostawimy oddziały w otwartym terenie przez cały czas trwania epidemii, wojacy i generałowie przeżyją to bez szwanku. Jeśli ich tam wpuścimy,a następnie np. skierujemy do osady dotąd nie objętej skażeniem, choroba w niej murowana. To samo z agentami. Co do obywateli miast...trudno - sami chcieli żyć w syfie ścisku średniowiecznych urbis, zatem są to straty wkalkulowane :|

BlackKuma
30-08-2009, 22:14
No nie wiem czy masz racje z ta Turcja...
Zaraza najpierw pojawia sie na Zachodzie Europy a nastepnie maszeruje na Wschod.Zas sama epidemia trwa 3-4 tury ;)i nie ma tutaj wyjatkow co do frakcji .Oczywiscie jezeli w osadach pozostawisz wszelkiej masci agentow jej czas sie nieco wydluzy ;) ...

Eee.. Czarna Śmierć z tego co wiem idzie od Wschodu:P
Zaraza przybyła z reszta do Europy właśnie ze Wschodu i co do tego faktu historycznego CA zachowało porządek. Zaraza najszybciej pojawia sie na Wschodzie. poza tym nie raz grałem Turkami wiec wiem:P

Pampa
31-08-2009, 06:35
Zaraza przyszła do europy od Włoch...

Nezahualcoyotl
02-09-2009, 18:29
Grajac Hiszpania toczylem dzialania wojenne :evil: w Ziemi Swietej jak i oczywiscie w Europie ;) :twisted:
Pamietam ze gdy zaraza udzerzyla na Plw.Iberyjski moj Korpus Ekspedycyjny :twisted: :lol: :twisted: pod Antiochia zdobyl ja i dopiero :!: dwie tury :!: pozniej skrzydla Czarnej Smierci :twisted: zakryly niebo nad Holy Land :mrgreen: :mrgreen: .
Tu nie chodzi o historycznosc lecz o realia wystepujace w grze ;) .Pozdrawiam ;) :twisted:

Przemysł II
02-09-2009, 19:13
Zaraza przyszła do europy od Włoch...

Masz rację, że zaczęła sie we Włoszech, tylko musiała się skądś pojawić, a źródłem tej zarazy był WSCHÓD!!!! Zarazę przywieźli kupcy i inne zwierzątka znajdujące się na pokładzie okrętów.
Jeżeli mi nie wierzysz mimio to powołam się na T. Manteuffela "Historia powszechna. Średniowiecze"
Epiddemia, znana w dziejach pod nazwą czarnej śmierci, a zawleczona do portów śródziemnomorskich ze Wschodu, poczęła dziesiątkować ludność Europy u schyłku 1348 roku.

Pampa
02-09-2009, 19:28
Co nie zmienia faktu że to od włochów dopiero przeszło do dalszej części Europy.

Soul of Night
03-09-2009, 06:46
Niestety Medieval to tylko gra i jest ograniczona przez silnik, kod, możliwości autorów, dlatego nie ma możliwości dawania wszystkich historycznych etapów w odpowiednim czasie, miejscu etc. W realu mielibyśmy np: możliwość blokady przepływu statków z terenów zagrożonych, odcięcie dostępu do miast itp. kroków, aby powstrzymać zarazę :)

Tom McClaris
03-09-2009, 18:21
Problem w tym że ludzie nie wiedzieli skąd wzięła się zaraza. Może myśleli że to gniew boży, czy coś w tym stylu.

Pampa
03-09-2009, 19:02
Nie ''może'' lecz na 100% wystarczy poczytać książki historyczne ;)

Nezahualcoyotl
03-09-2009, 19:47
Pampalinex ;) lakonicznie az przekonujaco stoi przy swoim :D ;) ...szacuneczek za styl :!: :evil:

iroon
12-09-2009, 17:31
Hm. skoro już mam podbite większość świata zbytnio się tym nie przejmuję :D

Grzesiu
23-09-2009, 13:09
Ja buduje koscioly, wierze ze Bog mnie obronii.

Nezahualcoyotl
23-09-2009, 19:39
Tak samo mowiono w Sredniowieczu :lol: kiedy Czarna Smierc :twisted: wyludniala cale prowincje :D
Modl sie dalej :!: Wiara czyni cuda ;)

Artaban
23-09-2009, 20:16
zamiast marnować czas na modlitwę lepiej budować szpitale i akwedukty, które dają public health bonus ;)

Grzesiu
23-09-2009, 21:02
Ja jak zwykle buduje katedre w kazdym wiekszym miescie to zarazy nie ma, a na dodatek papiez sie cieszy.

danieldamian PL
27-12-2010, 16:16
A mnie ciekawi ile u was tur trwa czarna śmierć i w jakiej turze się zaczyna?

Czynczyl
27-12-2010, 20:03
Grając Szkocją miałem całe Wyspy Brytyjskie.Czarna Śmierć w krótkim czasie opanowała Brytanie(W Edynburgu przed zarazą było 27000 ludzi,a po niej 9000).Co dziwnego,zaraza nie dotknęła tylko jednej osady położonej na sąsiedniej wyspie - Dublina.Nie wiem jak to możliwe,ale mi się wydaję,że to przez to,że Irlandia to wyspa.

Sovereign21
27-12-2010, 20:13
Yyyy... Wielka Brytania to też wyspa a mimo wszystko dotarła tam zaraza :lol:

Twoja teoria ma olbrzymią dziurę w brzuchu :lol:

Czynczyl
27-12-2010, 21:14
Tak,tylko że Brytania składa się z 6 prowincji i często dochodzi do wymiany z krainami za drugim wybrzeżem kanału La Manche.A w Irlandii jest tylko 1 prowincja i o to mi chodzi i taka mieszanina wojsk nie jest tu częsta

Sovereign21
27-12-2010, 21:27
To bez znaczenia.. Czarna śmierć w 2-3 tury opanowuje 90% Europy (przynajmniej u mnie tak było) i to nieważne czy wyspy czy nie, równouprawnienie obowiązuje ;)
To chyba po prostu szczęście było.

Samick
27-12-2010, 23:37
Dla mnie Czarna Śmierć, przy grze jakimś zachodnim królestwem, to zbawienie. Dzięki temu odzyskuje płynność finansową. ;]

W ciągu 2-5 tur i wszystkie miasta zarażone. Jedynie jak grałem np.: Polską to wydawało mi się, że nim choróbsko przyszło to minęło trochę czasu i jakoś trochę szybciej poszło... ale to może dlatego, że moja ekspansja szła na wschód, nie na zachód.

adriankowaty
09-04-2013, 04:08
Mi się kiedyś zdarzyło, że grając Bizancjum w Crusaders jedynym miastem, które oberwało od zarazy, była Smyrna. I tylko ona straciła ok. 33% populacji.

HunterPL
08-06-2013, 10:53
Jak grałem Anglią miałem całe wyspy brytyjskie i miałem tam całą armię i przyszła czarna śmierć.Mimo ,że dało kasę trochę na - zburzyłem wszystkie porty i zaraza nie dotarła podczas gdy Francja była dziesiątkowana.Jak mineła zaraza szybki desant i zwycięstwo.

adriankowaty
08-06-2013, 14:24
Olej armię, olej ludność, pakuj dynastię na statki i wypłyń w morze (udało mi się tak przeczekać całą CŚ w kampanii angielskiej).

Sirruf
11-03-2014, 20:10
Najlepsze sposoby to budowa zawczasu ratusza lub szpitala - zaraza szybciej mija, trzymanie wojsk poza miastami a jesli juz doszlo do zarazenia sie wojsk bezwzglednie pilnowanie zeby zaraza nie rozprezstrzenila sie z wojskami do miast zdrowych

mateo450
26-01-2015, 21:51
Poprostu czekam aż się skończy . Doszkalam wojo i już.