PDA

Zobacz pełną wersję : Zasady



Pirx
10-06-2020, 14:08
Zasady turniejowe

1. Zasady bitewne

Budżet: 13000 denari

Liczne armie - do 40 jednostek

Limity na gracza:
- Maksimum 14 jednostek piechoty (włócznie, piki, topory, miecze, sierpy)
- Maksimum 8 jednostek do walki w zwarciu
- Maksimum 4 takie same jednostki
- Maksimum 6 jednostek z pikami
- Maksimum 10 jednostek konnicy (nie wliczamy tu konnych strzelców); generał rzymski/kartagiński nie liczy się do limitu
- Maksimum 6 jednostek konnych strzelców
- Maksimum 8 jednostek miotających (nie wliczamy tu konnych strzelców)
- Maksimum 1 rydwan/słoń (niewliczane w żaden limit)
- Dozwolone jest używanie wszystkich umiejętności wodza

Limity dla nacji nomadzkich (Massagetowie, Roksolanie, Scytowie):
- Maksimum 4 takie same jednostki
- Maksimum 8 jednostek konnych strzelców


Zakazy:
- Zakaz używania artylerii
- Zakaz używania tej samej nacji co przeciwnik
- Zakaz używania środków obronnych

Zabronione zagrania:
1. push thru * jest zabroniony. Jego świadome i zamierzone użycie skutkować będzie przyznaniem walkowera poszkodowanej drużynie.
* push thru - działanie polegające na przejechaniu przez jednostkę piechoty bądź jazdy w celu np. ataku na łuczników stojących w drugiej linii bądź w celu wyrwania się z okrążenia. Przejeżdżanie przez jednostki strzelające nie jest uznawane za push thru. Przejeżdżanie jednostkami słoni i rydwanów nie jest uznawane za push thru.
2. corner camping / red line camping są zabronione, a ich użycie skutkować będzie - w przypadku przegranej bitwy przez pokrzywdzonego - koniecznością powtórzenia meczu (ustawianie się 300 metrów od red lina, tj. zasięg 2x proc).
3. Pike box - formacja polegająca na zabezpieczeniu wszystkich możliwych dróg dostępu do wojsk jednostkami falangitów (np. czworokąt złożony z jednostek falangitów).
4. gra pasywna - rozumiana jako zajęcie określonej (np. korzystnej) pozycji na mapie i czekanie na aktywność przeciwnika. Nie jest uznawane za grę pasywną zajęcie określonej pozycji na mapie, przy jednoczesnym używaniu konnych strzelców do atakowania przeciwnika.

Ustawienia bitwy:
Fundusze: 13000
Wielkość oddziałów: duże
Pora roku - wiosna bądź zima
Mapy:
- Nemitocenna;
- Cytadela Bam;
- Rugion;
- Pyramids.
Kierunek ataku - północ
Pogoda - czysta
Czas - południe
Limit czasu bitwy - brak

Ważne:
Nacje podzielone są na 2 grupy: Mocarne, Zrównoważone.

Jeżeli gracz wybierający jako pierwszy wybierze nację Zrównoważoną, gracz wybierający jako drugi może wybrać wyłącznie nację Zrównoważoną.

Jezeli gracz wybierający jako pierwszy wybierze nację Mocarną, gracz wybierający jako drugi może wybrać nację Zrównoważoną albo Mocarną.

Nacje Mocarne:
- Rzym
- Królestwo Odrysów,
- Getowie,
- Tylis,
- Arwernowie,
- Bojowie,
- Nerwiowie,
- Galacja
- Luzytanie,
- Arewakowie,
- Iceni,
- Swebowie
- Kusz

Wybór nacji

W fazie grupowej:

W pierwszej bitwie jako pierwszy wybiera nację i mapę gracz, który jest wyżej w tabeli danej grupy. Jeżeli dwaj gracze mają taką samą liczbę punktów w tabeli, mapę i nację jako pierwszy wybiera gracz, który zgłosił się do turnieju wcześniej.

W fazie pucharowej:

W pierwszej bitwie jako pierwszy wybiera nację i mapę gracz, który zgłosił się do turnieju wcześniej.

2. Eliminacja nacji

W całym turnieju gracz może daną nację wykorzystać tylko raz. Nie będzie resetu nacji, chyba że dany gracz wykorzysta wszystkie dostępne mu nacje.

Punktacja w fazie grupowej

W fazie grupowej mecze składają się z 2 bitew, możliwe wyniki to: zwycięstwo 2:0 (2 pkt), remis 1:1 (1 pkt), przegrana 0:2 (0,5 pkt).

3. Faza pucharowa

W fazie pucharowej gramy do 2. zwycięstw, ewentualna 3-cia bitwa rozgrywana jest na Nemetocenna. W finale gramy do 3. zwycięstw.

Seba Fallus III Wielki
10-06-2020, 16:49
Powiększamy budżet i limity piechoty ale zmniejszamy limit konnicy i strzelców ? serio ?

Hadvar
10-06-2020, 18:42
Zaraz zaraz, dlaczego raptem chcecie ograniczyć liczbę pik do 4 jednostek? Zwiększacie wszystkie limity, ale pikom zmniejszacie? :/

Również niepokoją mnie zmiany co do strzelców i konnicy, z jakiego powodu one nastąpiły? To wręcz odbiera sens tym dużym armiom które chcecie wprowadzić, bo zmniejszacie w ten sposób różnorodność i promujecie piechotne frakcje. W rezultacie barbarzyńcy będą jeszcze silniejsi niż na standardowych zasadach xD

Zachar
10-06-2020, 19:04
Jeżeli zasady są jeszcze do ruszenia to również uważam, że limit na konnice, strzelców powinien być zwiększony. Nie ograniczałbym również pikinierów do 4

Il Duce
10-06-2020, 19:24
Ja bym dał limit strzelców przynajmniej do 8 a jazdy do 10 tak jak było na tetrykach a może nawet zwiększył odpowiednio do 12/10/6 gdzie kolejne limity to kawaleria,strzelcy,konne strzelanie. Również piki do 4 są dla mnie niezrozumiałe i w ogóle bym ich nie ograniczał a jeśli już to max 6 albo max 8... Rozwijajmy kreatywność a nie ją ograniczajmy,na obecnych zasadach to właściwie legitny jest tylko spam piechoty,jazda i strzelcy do pomocy czyli nie zmieni się właściwie nic.

bachus81
10-06-2020, 19:39
Przy licznych armiach, uważam że piki do 8, strzelcy do 8, kaw do 12 (wliczając w to konnych harcowników).

tuff_gru
10-06-2020, 23:20
Oczywiscie do rozpoczecia turnieju mozemy o wszytskim debatowac bez najmniejszego problemu
Tylko prosilbym pisac o tym w watku DYSKUSJA
bo jak tu ktos nowy wejdzie to sie pogubi

Krakoskim targiem proponuje max 6 pik (nie chce pikeboxow na koniec bitew a i tak moim zdaniem to duzo), strzelcy max 8, cav max 10, strzelcy konni max 6

Stoi?

Hadvar
11-06-2020, 00:35
No spoko, jak dla mnie ujdzie ;)

Seba Fallus III Wielki
11-06-2020, 08:37
Strzelcy 10, jazda 12, piki jeżeli ograniczać to 8 (falanga jest mega ciężka do gry i tak prawie nikt jej nie używa), konni strzelcy 4, no i żółci tysiąc :D

Pirx
14-06-2020, 11:11
W zasadach zostały dodane osobne limity dla nacji nomadzkich.

tuff_gru
14-06-2020, 21:43
Jeszcz dodatkowa zasada zeby bylo jaso, korzystamy z frakcji dostpnych w Grand Campain / Nie uzywamy z Empire Divided na przyklad, albo Cezar w Galii..

Pirx
15-06-2020, 20:11
Kluczowa zmiana w związku z wprowadzeniem mniejszych grup:


W całym turnieju gracz może daną nację wykorzystać tylko raz. Nie będzie resetu nacji, chyba że dany gracz wykorzysta wszystkie dostępne mu nacje.

Pruber
16-06-2020, 21:04
A tak dla ścisłości to... nie bardzo ogarniam, które to nacje są w głównej kampanii. Z tym chyba jednak problemu nie będzie bo nie mam żadnego DLC więc domyślam się, że nie mam możliwości wybrać nieprawidłowo. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

Pirx
16-06-2020, 21:48
Pruber, po prostu będziesz wpisywał po każdym meczu wykorzystane nacje, będą uzupełniane w pierwszym poście Grupy i będziesz wiedział co już wykorzystałeś. A potem to już odpalasz grę i widzisz co Ci zostało. ;)

Plus jak już wykorzystasz pulę, to informujesz o tym i jest reset nacji.

Hadvar
16-06-2020, 23:25
A tak dla ścisłości to... nie bardzo ogarniam, które to nacje są w głównej kampanii. Z tym chyba jednak problemu nie będzie bo nie mam żadnego DLC więc domyślam się, że nie mam możliwości wybrać nieprawidłowo. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

Generalnie to przy bitwie na multi gdzieś po lewej stronie powinieneś mieć opcję co do wyboru na jakim content packu będzie prowadzona bitwa, domyślnie jest tam ustawiona Kampania Główna, więc wszystkie frakcje które są tam dostępne możesz użyć raz w turnieju do wykorzystania wszystkich frakcji.

Henryk5pio
17-06-2020, 12:59
Daliście duże armie (do 40 jednostek) i budżet 13 tysięcy / fundusze 13 tysięcy. Ale w grze SP jak ustawiam swoją bitwę to dając budżet 13 tysięcy przy dużych armiach jest do wydania 26 tysięcy, więc naprawdę mamy wpisać w budżecie przed bitwą 13 tysięcy czy 6,5 tysiąca by finalnie do wydania było 13 tysięcy na 40 jednostek?

Il Duce
17-06-2020, 13:10
Wpisujesz 6,5 tysiąca bo na dużych armiach gra automatycznie mnoży to jako razy dwa. Budżet 26 tysięcy to by było już totalne szaleństwo :D.

Henryk5pio
17-06-2020, 13:32
Wpisujesz 6,5 tysiąca bo na dużych armiach gra automatycznie mnoży to jako razy dwa. Budżet 26 tysięcy to by było już totalne szaleństwo :D.
Ok, dzięki, tak właśnie sądziłem, ale wolałem się upewnić :D

Pruber
19-06-2020, 07:55
A ja jeszcze w sprawie używania nacji w turnieju.
W zasadach jest powiedziane, że nacje wybieramy tylko raz na turniej chyba, że skończy się limit frakcji. Czy to się tyczy wszystkich nacji czy z podziałem na te silne i zrównoważone, tego nie jestem pewien. Mam zdaje się 5 silnych możliwych do użycia w moim przypadku i teoretycznie w dwóch meczach mógłbym wykończyć ich limit. Jak mogę się zachować w trzeciej bitwie kiedy przeciwnik wybierze silną nację? Będę zmuszony użyć nacji słabszej z racji tej, że nie będę miał już możliwości wyboru jednej spośród silnych? Wszak zasady mówią o możliwości wyboru silnej na silną. Dlatego pytam:
Jak rozumieć ten zapis, że mogę nacje powtarzać jeśli skończy mi się opcja wyboru z podziałem na silne i słabe czy ogólnie?

PS bez DLC byłbym dość mocno ograbiony z szans jeśli ogólnie :/ w porównaniu z graczami używającymi DLC wyposażonymi w wiekszą ilośc silnych nacji.

Pirx
19-06-2020, 09:36
No mam z tym zagwozdkę.

Generalnie to wydaje się, że w opisanej sytuacji powinien być reset nacji Silnych i możliwość ponownego użycia. Ale w takiej sytuacji może to być wykorzystywane np. do grania wyłącznie silnymi nacjami, kiedy tylko będzie taka możliwość. Wtedy resetować się będą Silne, a Zrównoważone będą ruszane tylko wtedy, gdy przeciwnik wybierze Zrównoważoną jako pierwszy.

Jakie macie propozycje?

Hadvar
19-06-2020, 10:22
Ja bym zaproponował takie rozwiązanie: Wybierzmy 2 frakcje, jedną zrównoważoną i jedną silną które jako jedyne nie będą wykorzystywane jeśli wykorzystamy wszystkie inne (czyli jako jedyne ulegną resetowi w przypadku wykorzystania frakcji z danej puli, czyli np. jak wykorzystamy wszystkie zrównoważone to resetując nam się Seleucydzi i będziemy musieli ich używać aż wykorzystamy wszystkie mocne, i vice versa). Oczywiście będą to frakcje które mają wszyscy i do tego nie te najlepsze, żeby nie było że ktoś będzie mógł bez przerwy ich używać bo to zabija sens strategicznego wykorzystywania frakcji. Wybrałbym np. Seleucydów i Rzym.

Seba Fallus III Wielki
19-06-2020, 16:56
Ja nie widzę problemu. Na silną możesz odpowiedzieć czym chcesz, na zrównoważoną tylko zrównoważoną więc jak skończą ci się silne to trudno musisz na silną odpowiedzieć zrównoważoną ;)

Pruber
20-06-2020, 18:07
Hm no ja jednak w tym problemu się dopatruję małego :) choć przez duże M

Seba Fallus III Wielki
20-06-2020, 19:03
Dlaczego konnych strzelców nie wliczamy tak jak zawsze w limit kawalerii ?

Zachar
20-06-2020, 21:40
Mam nurtujące mnie pytania:

Co w przypadku kiedy gracze w grupie będą mieć taką samą ilość punktów i ich mecz bezpośredni zakończony był remisem? Pozycje w grupie są istotne ze względu na sparowanie w fazie pucharowej z graczami innych grup
Jak będzie rozwiązana wtedy kolejność w grupie? Może szybka dogrywka ( 1 bitwa , wybraną nacją którą już wykorzystali w w fazie grupowej? )


Co z nierozegranymi meczami ? Osoby które awansują do 1/8 a rozegrają mniej meczy , zużyją mniej nacji. Czy w takim przypadku gracz będzie podawał jakie nacje skreśla? ( wiadomo każdy poda te wg niego najgorsze). Czy może odbędzie się to drogą losowania( co wiadomo jest trochę krzywdzące dla tych co nie rozegrają meczu nie ze swojej winy, z drugiej strony będzie to spory czynnik mobilizujący do rozegrania kompletu w fazie grupowej)

Oczywiście to narazie wszystko pytania hipotetyczne , wszystkie mecze mogą się rozegrać, nie będzie problemu z ustaleniem miejsc w grupach...

Pirx
20-06-2020, 22:50
1. Jak będzie taka sytuacja z tą samą ilością punktów i remisem, to się zastanowimy. ;) Pewnie Rzym na Rzym na Nemeto, ale nie wiem jak to na challonge będzie do rozwiązania.

2. Zobaczymy, na razie grajmy.

tuff_gru
21-06-2020, 14:28
Co do frakcji "gorszych" śmiem twierdzic ze na obecnych zasadach frakcje "gorsze" moga sie okazać mocne...