PDA

Zobacz pełną wersję : Dyskusja ogólna



tuff_gru
07-10-2020, 13:46
TUFF CUP 2vs2
zapraszam do dyskusji

START 11.11.2020r.

Dyskusje o turnieju również tutaj:
https://discord.gg/cUARQ9b

Pirx
07-10-2020, 20:22
Kolejny lock-down już się zbliża, więc znowu będzie czas na granie. :devil:

Il Duce
09-10-2020, 09:53
Wydaje mi się że dobre zasady już mamy,formułę z Tuff Cup 1v1 też śmiało można przełożyć na 2v2 bo był to bardzo ciekawy format i tak właściwie jedyne za czym bym się rozejrzał to za nowymi,zbalansowanymi mapkami. Na pewno Pirx,a pewnie i więcej graczy pamięta turniej "Krwawe Igrzyska" gdzie wybierane były mapy poprzez klikanie bezpośrednio na mapie kampanii dzięki czemu odkryta została cała masa przepięknych i naprawdę ciekawych map. Nie mówię że i takie rozwiązanie bym teraz zastosował ale zmierzam do tego że Rome 2 z pewnością ma perełki czekające na odkrycie i więcej zbalansowanych map niż obrzydliwa Nemetocenna i nieco ładniejsze Piramidy... Przy pierwszych zgryźliwych tetrykach został zrobiony krok w dobrą stronę bo ta pula map była większa ale teraz bym poszedł z tym jeszcze krok dalej. Mógłbym nawet pomóc organizatorom poszukać paru ciekawych mapek.

Zachar
09-10-2020, 10:29
Podpisuje się pod postem Duce rękami i nogami. Sam również mogę pomóc w szukaniu ciekawych map
Co do zasad, to przy licznych armiach pasowałoby mi zwiększyć limit piechoty do max 16 ale to nic niezbędnego ( dałoby po prostu rzeczywistą możliwość wybrania 40 jednostek w armi- bo obecnie najbliżej była chyba Kimmeria która mogła uzbierać 37slotów- co prawda papierowych

i założyłbym temat do zapisów bo im dłuższy termin tym lepiej.
Na pewno jeszcze sporo zejdzie na dyskusje o zasadach

Pirx
09-10-2020, 14:16
Nie znalazłem w którym turnieju to było grane, ale pamiętam że było kilka fajnych mapek płaskich, np. taka przy Gibraltarze.

Coś takiego znalazłem przy Starciu Antycznych Potęg: 0,670 0,327 (mapa płaska)

Jestem jak najbardziej za graniem na innych mapkach, chociaż doświadczenie uczy że ludziom się nie chce wyklikiwać i z reguły wolą Nemeto.

Edit:

Znalazłem mapki z Use it Lose it z 2015 roku - do przetestowania

Maps (https://steamcommunity.com/groups/Community_Cup/announcements/detail/97180323978748443) 5 września 2015 o 16:11 - Trolley (https://steamcommunity.com/id/Tr0ll3y)

Attacker direction is always north or south!

Pyramids 0.530 0.747

Sarai 0.831, 0.299

Samander 0.725, 0.347

Pyramids east 0.531 0.740

Gelonus 0.753 0.221

Addumatu 0.659 0.687

Aktau 0.823 0.456

Belz 0.414 0.210

Malva 0.463 0.375

Ebora 0.039 0.557

Iol 0.164 0.634

Il Duce
10-10-2020, 10:09
W Rome 2 niestety nie ma(a przynajmniej ja nie umiem znaleźć) opcji ręcznego wpisywania koordynatów co bardzo utrudnia sprawę przy dodawaniu takich map :(. Z map gotowych które moim zdaniem spokojnie się nadają to : Armavir,Ateny, Dimmidi (aż dziw że nie została wcześniej dopuszczona bo to dosłownie pustynna Nemetocenna), Mauzoleum w Halikarnasie, Medhlan,Migdol,Mons Regius, Rhougion, Stonehenge. Zachęcam by każdy zainteresowany je sobie sprawdził bo moim zdaniem od dawna powinny być dopuszczone do grania zarówno 2v2 jak i 1v1. Najbardziej kontrowersyjne jest Mauzoleum w Halikarnasie bo bitwa toczy się na...Zboczu góry z bardzo pochylonym terenem. Obie strony mają jednak równe szanse a co ciekawe po jednym graczu każdej z drużyn rozstawia się na wyższym terenie,wydaje mi się że to może być ciekawa mapa taktycznie ale też zrozumiem jeśli zostanie odrzucona,pozostałe uważam już za w pełni zbalansowane,ładne i interesujące.

tuff_gru
10-10-2020, 12:29
Wydaje mi się że dobre zasady już mamy,formułę z Tuff Cup 1v1 też śmiało można przełożyć na 2v2 bo był to bardzo ciekawy format i tak właściwie jedyne za czym bym się rozejrzał to za nowymi,zbalansowanymi mapkami. Na pewno Pirx,a pewnie i więcej graczy pamięta turniej "Krwawe Igrzyska" gdzie wybierane były mapy poprzez klikanie bezpośrednio na mapie kampanii dzięki czemu odkryta została cała masa przepięknych i naprawdę ciekawych map. Nie mówię że i takie rozwiązanie bym teraz zastosował ale zmierzam do tego że Rome 2 z pewnością ma perełki czekające na odkrycie i więcej zbalansowanych map niż obrzydliwa Nemetocenna i nieco ładniejsze Piramidy... Przy pierwszych zgryźliwych tetrykach został zrobiony krok w dobrą stronę bo ta pula map była większa ale teraz bym poszedł z tym jeszcze krok dalej. Mógłbym nawet pomóc organizatorom poszukać paru ciekawych mapek.

Swietny pomysl, zajme sie tym bo tez o tym myslalem. Jesli ktos ma jakies swoje ulubione customowe mapy to podawajcie namiary w odpowienim watku.

tuff_gru
10-10-2020, 12:30
Moze usuniemy nameto?

Pirx
10-10-2020, 18:48
W Rome 2 niestety nie ma(a przynajmniej ja nie umiem znaleźć) opcji ręcznego wpisywania koordynatów co bardzo utrudnia sprawę przy dodawaniu takich map :(. Z map gotowych które moim zdaniem spokojnie się nadają to : Armavir,Ateny, Dimmidi (aż dziw że nie została wcześniej dopuszczona bo to dosłownie pustynna Nemetocenna), Mauzoleum w Halikarnasie, Medhlan,Migdol,Mons Regius, Rhougion, Stonehenge. Zachęcam by każdy zainteresowany je sobie sprawdził bo moim zdaniem od dawna powinny być dopuszczone do grania zarówno 2v2 jak i 1v1. Najbardziej kontrowersyjne jest Mauzoleum w Halikarnasie bo bitwa toczy się na...Zboczu góry z bardzo pochylonym terenem. Obie strony mają jednak równe szanse a co ciekawe po jednym graczu każdej z drużyn rozstawia się na wyższym terenie,wydaje mi się że to może być ciekawa mapa taktycznie ale też zrozumiem jeśli zostanie odrzucona,pozostałe uważam już za w pełni zbalansowane,ładne i interesujące.

Trzeba chwilę poklikać, ale przy powiększonej na full mapce nie ma tragedii. A jak już raz się wyklika i wczyta grę, to mapka zostaje zapamiętana i można ją swobodnie wybierać w przyszłości. Jeżeli komuś nie będzie się chciało klikać, to zawsze zostaną mu mapki gotowe.

Ja bym dał sporo map tym razem, żeby było zaskakująco. Co do usunięcia Nemeto, pewnie parę osób by się zdenerwowało (np. Bachus :D).

Zasady trzeba mocno przeformatować pod 2v2, bo teraz są napisane pod 1v1.

Il Duce
11-10-2020, 11:26
Ok,odniosę się po kolei w tym jednym temacie bo uważam że jest ich za dużo i zaraz będzie jeden wielki chaos w tym dziale. Już teraz nieomal odpowiedziałem w trzech tematach zamiast w jednym...

Jeśli chodzi o zasady to jedyne co bym zmienił w zasadach Tuff Cup które były przy okazji 1v1 to max 7 mieczy a nie max 8, poza tym były ok. Można spróbować budżet 13000 ale powyżej tego bym nie zwiększał bo im większy budżet tym większe ryzyko lagów. Jeśli chodzi o wywalenie Piramid i Nemeto jak najbardziej jestem za. A przynajmniej chociaż żeby tego Nemeto nie było. Natomiast wciąż nie jestem przekonany do customowych mapek,chyba że każdy kto jakąś zaproponuje poda przynajmniej przybliżone miejsce w jakim się znajdują,niestety brak tu opcji jaka jest w Attyli że można ręcznie wpisać koordynaty.

Hadvar
11-10-2020, 12:58
Zgadzam się z przedmówcą. Zmniejszyłbym limit mieczy z 8 do 7, to uczyni frakcje mocarne trochę mniej mocarnymi, ponadto jeżeli zostaniemy przy limicie 14 jednostek piechoty max (który był optymalny moim zdaniem) to zachowa to fajny balans piechoty i zmniejszy różnice w sile piechoty między mocarnymi i pozostałymi frakcjami. Mapy nie robią mi różnicy, jeśli komuś się chce znaleźć zastępcę Nemmetocenny to ja nie mam nic przeciwko.

Nie zmieniałbym budżetu. Ewentualnie może w przyszłych turniejach coś...

tuff_gru
11-10-2020, 13:47
Dodalem w wątku z szukaniem mapy instrukcje jak mapke dodac, stwierdzam ze jest dosc klopotliwe zatem proponuje ze dodamy 5 nowych map, i ja znajde takie zeby pomylenie sie o 1 dwie wartosci nie stwarzalo problemu w grze. Czyli musza byc to mapki mocno uniwersalne

Nieznajomy
11-10-2020, 14:35
O turniej ,dopiero wczoraj na nowo zainstalowałem steama po przeprowadzce . Dobrze że mi zachar dał znać bo bym wgl nie wiedział xd . Wygląda to fajnie ,mam nadzieję że znajdę czas i nowy internet da rade

tuff_gru
11-10-2020, 14:38
Nie znalazłem w którym turnieju to było grane, ale pamiętam że było kilka fajnych mapek płaskich, np. taka przy Gibraltarze.

Coś takiego znalazłem przy Starciu Antycznych Potęg: 0,670 0,327 (mapa płaska)

Jestem jak najbardziej za graniem na innych mapkach, chociaż doświadczenie uczy że ludziom się nie chce wyklikiwać i z reguły wolą Nemeto.

Edit:

Znalazłem mapki z Use it Lose it z 2015 roku - do przetestowania

Maps (https://steamcommunity.com/groups/Community_Cup/announcements/detail/97180323978748443) 5 września 2015 o 16:11 - Trolley (https://steamcommunity.com/id/Tr0ll3y)

Attacker direction is always north or south!

Pyramids 0.530 0.747

Sarai 0.831, 0.299

Samander 0.725, 0.347

Pyramids east 0.531 0.740

Gelonus 0.753 0.221

Addumatu 0.659 0.687

Aktau 0.823 0.456

Belz 0.414 0.210

Malva 0.463 0.375

Ebora 0.039 0.557

Iol 0.164 0.634

Przejze to i wybiore jakas fajna

Pirx
11-10-2020, 15:45
Popieram pomysł zmniejszenia limitu do 7 mieczy.

Co do budżetu, nie leciałbym pow. 13k. Ta kwota daje już spore możliwości, ale tak do 30 jednostek. Przy wyższym budżecie ryzykujemy po 80 jednostek po 2 stronach i związany z tym lag.

tuff_gru
11-10-2020, 22:28
Mysle ze musimy troche potestowac te zasady na 2vs2, i zdecydujemy

tuff_gru
13-10-2020, 23:53
Bachus troche potestowal i ja z czarixem i jednak jest problem z lagami w zwiazku z tym proponuje ograniczyc ilosc jednostek do maks 25 na gracza?
Mozna zmniejszyc tez limit pieniedzy do 12000 ale nie wiem czy to konieczne

Czy ktos tez testowal?

tuff_gru
13-10-2020, 23:55
Proponuje tez dac nazyw drużynom zeby byl fajniejszy klimat. Tylko moze nawziaujace do epoki
Np. Gniew Sparty, Trójzęby Posejdona, Legio Germanica albo Etruscy Młodzieńcy :)

Bedzie fajniejszy klimat a mi bedzie moze lepiej komentować bo nie bede musial mówic "druzyna takiego i takiego" tylko "Gniew sparty" cos tam...

Hadvar
14-10-2020, 13:23
Jestem przeciw zmianie ilości kasy, powstanie niepotrzebne zamieszanie. Zostałbym przy 13k. Również nie zmieniałbym limitu jednostek na 25, bo szczerze, mało kto i bardzo nieczęsto przekracza się ten limit.

Co do nazw drużyn jak najbardziej spoko, tylko jedno pytanie - dozwolone jest by wybierać jako nazwę drużyny nazwę jakiejś jednostki z gry?

Pirx
14-10-2020, 18:04
Ja bym również został przy pierwotnych limitach, tylko dał 7 mieczy zamiast 8.

Jak zdarzy się czasem lag to jakoś to przeżyjemy. Na tych zasadach z dużymi armiami i większym budżetem właśnie nieprzewidywalność jest najlepsza. Można pójść w kite, można pójść w rush, można pójść w zbalansowaną armię. Przy limicie 25 jednostek będzie nastawienie raczej na balans.

bachus81
14-10-2020, 18:35
Ja bym również został przy pierwotnych limitach, tylko dał 7 mieczy zamiast 8.

Jak zdarzy się czasem lag to jakoś to przeżyjemy. Na tych zasadach z dużymi armiami i większym budżetem właśnie nieprzewidywalność jest najlepsza. Można pójść w kite, można pójść w rush, można pójść w zbalansowaną armię. Przy limicie 25 jednostek będzie nastawienie raczej na balans.

Granie bez płynności nie ma sensu. Zabije ten turniej. Zasady do 40 jednostek na armię to potencjalnie nawet 160 oddziałów w bitwie. W praktyce ciężko to zrobić, ale tacy Ardiajowie są w stanie zbudować taki build.

160 jednostek to gra w stylu 4v4 czyli totalny lag, pokaz slajdów. 120 jednostek to tak jakby 3v3 czyli także bardzo słabo. Płynne rozgrywki to najczęściej 1v1 i 2v2.

Większość graczy nie ma światłowodu, a tyko on daje gwarancję płynności, oraz nie posiada mocnego kompa.

Reasumując, tu nie chodzi o to by jakoś to było, ale o to by było dobrze.

tuff_gru
14-10-2020, 19:05
Moim zdaniem lag przy 30 jednostkach na gracza bedzie zbyt duzy, bitwy beda sie wydluzac w nieskonczonosc bedzie rosla frustracja.
Mamy nowe mapy i mysle ze max 25 jednostek na gracza nie zabije unikalnosci zasad.
Zostawmy mzoe do tego te 13000 na zakup armii to moim zdaniem da mozliwosc budowania specjalizacji armii, naprzyklad ktos pojdzie w elite a druga osoba z teamu w lekkie jednostki, albo jeden w piechte a drugi w jazde.
Moze nawet nomadzi wypadna ciekawe w takim podwojnym rosterze. Troszke bym ich zmodyfikowal zeby byli bardziej przydatni jako frakcja szturmowa lub kajtowa.

Pirx
15-10-2020, 08:36
Dobra Panowie, ale zamknijmy jak najszybciej temat zasad i określmy termin zapisów, żeby też nie rozwlekać tego za długo.

Jeżeli uniknięcie laga jest priorytetem, to tak określmy zasady.

tuff_gru
15-10-2020, 16:25
Jak dla mnie nie ma pospiechu. Start turnieju jest 11.11.2020

Nieznajomy
02-11-2020, 07:50
Marzy mi się takie losowanie... Losowanie live jak za dawnych czasow :)

Il Duce
02-11-2020, 15:50
Na jakich mapach i zasadach w końcu stanęło? Dla mnie osobiście kwestia uniknięcia laga to priorytet bo nic nie zabija frajdy z grania tak jak gra w 10 fpsach.

tuff_gru
02-11-2020, 17:52
Marzy mi się takie losowanie... Losowanie live jak za dawnych czasow :)

Pomysle o tym :)

tuff_gru
02-11-2020, 17:56
Na jakich mapach i zasadach w końcu stanęło? Dla mnie osobiście kwestia uniknięcia laga to priorytet bo nic nie zabija frajdy z grania tak jak gra w 10 fpsach.

Do fazy grupowej zasady ulegaj zmianie tylko pod wzgledem max 25 jednostek na gracza. Potem zobaczymy czy zwiekszymy czy zmniejszymy limit
Nowe mapy sa w wątku nowe mapy, mi one sie bardzo podobaja warto sobie je obejrzec zanim sie na nich zagra.

Pirx
05-11-2020, 23:53
W ramach nakręcania się do turnieju polecam obejrzenie Barbarians na Netflix.

Czyli fabularyzowana historia Arminiusa i bitwy w Lesie Teutoburskim.

Właśnie skończyłem sezon. Jestem pod mega wrażeniem, przede wszystkim w mowie germański u Germańców i łacina u Rzymian. Zero angielskiego (produkcja niemiecka). Napiszę tak, Gladiator to jest oczywiście magia, ale ta produkcja z oryginalnymi językami, a nie wszechobecnym angielskim robi konkretny klimat historyczny.

Chcę krwiii!!! :)


https://www.youtube.com/watch?v=1mBnYJcZJ-A

tuff_gru
06-11-2020, 19:30
Planuje zamknąć zapisy 10 i zrobić wtedy losowanie grup.
Tak informacyjnie pisze...

Nieznajomy
08-11-2020, 10:30
Tez oglądałem , polecam :)

tuff_gru
08-11-2020, 11:56
W ramach nakręcania się do turnieju polecam obejrzenie Barbarians na Netflix.

Czyli fabularyzowana historia Arminiusa i bitwy w Lesie Teutoburskim.

Właśnie skończyłem sezon. Jestem pod mega wrażeniem, przede wszystkim w mowie germański u Germańców i łacina u Rzymian. Zero angielskiego (produkcja niemiecka). Napiszę tak, Gladiator to jest oczywiście magia, ale ta produkcja z oryginalnymi językami, a nie wszechobecnym angielskim robi konkretny klimat historyczny.

Chcę krwiii!!! :)


https://www.youtube.com/watch?v=1mBnYJcZJ-A

Obejrzałem pierwszy odcinek i powiem że dbałość o szczegoły (rekwizity, uzbrojenie), choć za bardzo sie znam to super
Ale sama fabuła w pierwszym odcinku i sporo szczegółow jest beznadziejnie infantylna...
No ale jak sie oglada teraz pierwsze odcinki Wikingów to też widać nędze w porównaniu z poźniejszymi
Ma szanse rozwinać się do epickiego serialu.

tuff_gru
09-11-2020, 17:26
Panowie (i panie jesli są)
Ponieważ sytacje druzynowe jeszcze sie klaruja (jedna druzyna sie chyba rozpadnie, ale za to doszly 2 nowe chetne osoby)
Wiec losowanie grup przekladam na najpozniej 12.11.2020r.
Chodzi o to ze fajnie by bylo zeby bylo 18 druzyn a jest na to spora szansa...

Tym czasem mam jeszcze jeden problem jak rozstawiamy grupy?
Czy robimy dwie duze grupy czy wiecje malych, niestety przy 17 druzynach ciezko to rozplanowac
narazie ostawilem tak:

https://challonge.com/pl/uy0cbkyh

obejrzycjie i pogadajmy o tym

Il Duce
09-11-2020, 18:40
Hmm...Mogą być duże grupy ale tylko jeśli będzie odpowiednio dużo czasu na rozegranie. Osobiście wolałbym jednak grać na mniejsze bo po pierwsze nie będzie tak przytłaczającej liczby meczów a po drugie mogą być większe emocje w walce o wyjście.

tuff_gru
09-11-2020, 22:14
Racja zgrupami, wyjdzie bardzo duzo meczow i bedzie to trwalo wieki

Pokombinowalem jeszcze z challogne
Jesli bedzie 17 lub 18 druzyn to zrobilem tak: https://challonge.com/pl/uy0cbkyh/bracket

Dodalem 3 puste losy dzieki temu mamy 4 grupy, gdzie 3 grupy sa po cztery druzyny a jedna ma pieć drużyn.
Z grup wychodza 3 pierwsze miejsca czyli odpada 5 lub 6 druzyn a do play offow przechodzi 12 druzyn.
Plus jest taki ze miejsca pierwsze w grupach zostana nagrodzone tym ze startuja w dopiero w 2 kolejce playoffow wiec bedzie warto grac w grupach o najlepsze miejsce.

Nieznajomy
10-11-2020, 11:34
Fajnie się to zapowiada, jest parę mocnych ekip :)

Już nie mogę doczekać się losowania xD

Zachar
10-11-2020, 14:02
Parę drużyn mocnych jest ale i tak dla mnie największymi faworytami są Hadvar i Duce.
Ja wolałbym większe grupy bo to jak teraz to zwyczajnie krótszy turniej, mniejsze obawy z wyborem nacji, mniej zabawy.

tuff_gru
10-11-2020, 14:10
Zgadzam sie rowniez, ale boje sie ze ja nie wyrobie z ogarnianiem meczow, pozatym niechcialbym zeby to trwalo az tak dlugo (bo i tak pewnie wyjdzie ze 2 miechy obstawiam). Ale fakt im wiecej zabawy tym lepiej.

Pirx
10-11-2020, 14:14
Pamiętajmy, że potem jest drabinka podwójnej eliminacji. Więc i tak po grupie będą jeszcze minimum 2 mecze (w drabince wygranych, w drabince przegranych).

Zachar
10-11-2020, 14:26
A co myślicie o tym by w fazie grupowej zrobić mecze bo3
I w taki przypadku za wygraną 2:0 byłyby 3 punkty a przy wyniku 2:1 podział punktów 2 dla zwycięzców i 1 dla przegranych? Unikniemy remisów a odrobinkę to może wydłuży fazę grupową

Pirx
10-11-2020, 15:52
Zastanawialiśmy się nad tym.

Pytanie brzmi czy taka punktacja przeszłaby w challonge. I jak się zapatruje reszta graczy na rozgrywanie bo3.

Nieznajomy
10-11-2020, 16:34
Ja wolałbym rozegrać to w mniejszych grupach , ludzie po prostu potrąca zapał przy dużych , umawianie na mecze będzie meczace. Do tego mecze tak jak było do 2 bitew.

Nie chciałbym przedłużać zbytnio tego turnieju

ananasek32
10-11-2020, 16:36
Turniej w tym schemacie jaki jest przedstawiony dla mnie brzmi naprawdę fajnie. Mimo porażki, przegrany ma szansę dostać się do finału, co na pewno doda trochę adrenaliny i przede wszystkim chęci do gry mimo porażki.

Il Duce
11-11-2020, 09:49
Mam parę pytań :

1. Do kiedy trwa faza grupowa?
2. Czy jest reset nacji po fazie grupowej?
3. Kto wybiera jako pierwszy? Pozycja w tabeli punktowej czy drabinka na challonge?

Pirx
11-11-2020, 11:11
Mam parę pytań :

1. Do kiedy trwa faza grupowa?
2. Czy jest reset nacji po fazie grupowej?
3. Kto wybiera jako pierwszy? Pozycja w tabeli punktowej czy drabinka na challonge?

1. Tuff potwierdź, przy 3 meczach w fazie grupowej ja bym dał 2 tygodnie maks.

2. Nie ma. Zasady: W całym turnieju drużyna może daną nację wykorzystać tylko raz. Nie będzie resetu nacji, chyba że dana drużyna wykorzysta wszystkie dostępne nacje.

3. Faza grupowa:

W pierwszej bitwie jako pierwsza wybiera nację i mapę drużyna, która jest wyżej w tabeli danej grupy.
Jeżeli dwie drużyny mają taką samą liczbę punktów/pozycję w tabeli, mapę i nację jako pierwsza wybiera drużyna, który zgłosiła się do turnieju wcześniej.
W drugiej bitwie jako pierwsza wybiera nację i mapę drużyna, która jest niżej w tabeli danej grupy.

Il Duce
11-11-2020, 11:46
Dzięki za szybką odpowiedź,w takim razie aby było sprawiedliwie proponuję by drużyny z grupy A którym uda się awansować miały prawo wybrać po jednym rozegranym meczu który się nie liczy do puli wykorzystanych nacji (jedyna grupa z 5 drużynami).

tuff_gru
11-11-2020, 13:00
Bardzo dobry pomysł, dopisze to w temacie grupy A

tuff_gru
12-11-2020, 09:04
Nietety jedna z drużyn musiała się wycofać z przyczyn niezależnych od nich, dlatego przenoszę drużynę Bumar Team - TYB/SCOT
zamiast drużyny Era Brązu

Oznacza to że ostatecznie mamy 16 drużyn i w każdej grupie są 4 drużyny.

BolesławZapomniany
17-11-2020, 19:33
Czy któraś drużyna chce pograć sparingi śr-pt wieczorem?

Pirx
17-11-2020, 22:41
Czy zdarza się Wam w trakcie bitew dziwne zachowanie jazdy? Np. że robi się szarżę na proce, a jazda staje w miejscu w momencie dotknięcia tych proc? Albo że klika się żeby jazda jechała, a ona idzie stępa jak gdyby nigdy nic?

Mam wrażenie, że po tym ostatnim patchu pojawiły się jakieś bugi z jazdą i nie mogę załapać zasady. Bo u mnie czasem jazda robi różnicę, a czasem tracę kolejne jednostki w pogoni za procami, których nie mogę zabić na szarży.

Hadvar
18-11-2020, 09:54
Tak, teraz się to często zdarza, w zasadzie to odkąd pamiętam tą grę. Najczęściej mi się to przytrafiało jak jak już szarżującemu oddziałowi kazałem zrobić coś innego lub ponownie dałem ten sam rozkaz szarży. Wtedy jednostka staje dęba zamiast szarżować, wkurzająca sprawa, trzeba na to uważać.

Pirx
18-11-2020, 10:44
Ja nie kojarzę tego sprzed ostatniego patcha, a sporo jeździłem kawalerią, szczególnie szturmową.

Faktycznie coś jest z tym kliknięciem przed atakiem. Ale zdarzało mi się też kliknięcie "z daleka" rozkazu ataku, a i tak kawaleria stawała dęba przy zetknięciu z oddziałem. Potem kolejne rozkazy ataku jeszcze bardziej już "spawały" do podłoża, tak że dopiero klikanie "za atakowany oddział strzelców" i zatrzymanie się w środku robiło jakąś robotę. Ale już bez premii szarży.

Seba Fallus III Wielki
18-11-2020, 19:36
Też raz miałem wrażenie że jazda dziwnie się zachowuję, był jakiś pacz między tuff cup 1v1 a 2v2 ? Bo przy dwóch poprzednich turniejach wszystko było ok.

Pirx
19-11-2020, 08:53
Ja już miałem takie akcje przy turnieju 2v2 przy pierwszym lock downie.

tuff_gru
19-11-2020, 17:08
Tez mam ten problem, i dochodze do wniosku ze jest to problem z ancestralem (tym duzym patchem kiedy zlikwidowano makarony)
Problem dotyczy ogolnie szarzy i nie tylko chodzi o jednostki jazdy ale tez o piechote.
Tak jak mowi Hadvar jednostki dziwnie sie zachowuja kiedy wydaje sie im za duzo rozkazow (lub sie je zmienia) ale tak jak pisze Pirx zdarzaja sie takie sytuacje kiedy jednostka dostaje rozkaz do ataku i zamiast wykonac szarze idze sobie spacerkiem a potem "dotyka" przeciwnika. To polaczenie tych dwoch bugow jest glownym problemem. Bo gdybysmy mieli do czynienia tylko z jednym to mozna by to przezyc bo albo bysmy musieli uwazac zeby nie ponawiac rozkazow albo wlasnie wydawac ich kilka zeby upewnic sie ze jednostki rusza z kopyta do ataku.

Wkurzaja mnie bitwy kiedy z jednej strony musze wydac milion polecen do ataku bo moja piechota idzie sobie spacerkiem i nie atakuje albo sytacje w ktorej jazda wjezdza w przeciwnika dotyka pierwszego zolnierza i sie zatrzymuje poniewaz ponawialem jej atak zeby przypadkiem nie zgubila rozkazu po drodze. Takie sytuacje wykluczaja zapobiegawcze dzialania i efekt jest takie ze musze "bejbisitowac" kazdy wazny atak.

Dodatkowo zrobilem testy przy poprzednim turnieju i zauwazylem ze jak sie "biegnacej" kawalerii zmienia kierunek to co ktorys raz ta kawaleria sie zatrzymuje a potem od zera zaczyna przyspieszac. To tez oczywiscie jest wkurzajace bo powoduje ze "obieżdżanie" wroga szybsza kawaleria staje sie nie mozliwe. Po prostu szybka kawaleria ktora wykonuje czeste manewry buguje sie i jest lapana przez wolniejsze lub duzo wolniejsze oddzialy.

Juz nie mowiac o wycofywaniu kawalerii. To tez jest ciekawe ze czasem dana kawaleria po prostu po szarzy nie jest w stanie "odkleic sie" od wroga i wycofac (oczywiscie chodzi o walke z piechota). Mialem ostatnio cos takiego w bitwie z bachusem (gralem nabatea). Szarżuje szturmową srednia jazda piechote bachusa, potem wykonuje inne czynnosci na polu bitwy, wracam do kawalerii ktora juz dojechala i wykonala szarze wiec klikam zeby sie wycofala i lece do rozkazow dla innych jednostek, po chwili chce wrocic do tej jendostki zeby rozkazac kolejny atak a tu... oooo moja kawaleria dalej w kupie z wrogiem i jest wlasnie rostrzeliwana przez proce... no kurka wodna czyli co, musze sie patrzec na ta kawalerie caly czas czy przypadkiem jednak nie zgubi rozkazy do wycofania sie? WTF!?

Pirx
20-11-2020, 16:16
Panowie, zacznijcie grać mecze. Nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę. Przedłużek nie będzie.

Seba Fallus III Wielki
21-11-2020, 11:36
Ciekawe czy w meczy grupy B skład Seleucydzi i Ateny był eksperymentem czy po prostu chcieli w grupie wykorzystać najsłabsze frakcje :P

Hadvar
21-11-2020, 13:04
To drugie. Jak zauważyliśmy Tylis i Pont to obsraliśmy zbroję i stwierdziliśmy że nie ma sensu nawet do tego podchodzić, bo nawet jakbyśmy dobrali coś mocnego to moim zdaniem, Ateny i tak są za słabe i i tak byśmy przegrali :P

Zachar
21-11-2020, 16:24
a mi się jednak wydaje że Hadvar zapłakał jak nacji z pikinierami się pozbywał :geek:

tuff_gru
21-11-2020, 20:01
Zapraszam jutro na oglądanie meczów grupy B i D :)


https://www.youtube.com/watch?v=6OswsVSLc9s

Seba Fallus III Wielki
22-11-2020, 19:24
Jakaś drużyna jest chętna jutro na trening w godz 17-21 ? :)

Zachar
28-11-2020, 07:02
Zauważyłem coś co uważam za niesprawiedliwe. Dotyczy fazy pucharowej. Drużyna która wygra swój pierwszy mecz w rundzie 1 a następnie przegra w rundzie 2 spotka się z przegranym z rundy 1????
W tym wypadku ktoś kto przegra w 1 rundzie zmierzy się z drużyną która musiała rozegrać 1 mecz więcej ( możliwe że zużyła 6 nacji więcej). Wychodzi że przegrany 1 rundy jest w tym przypadku uprzywilejowany i podejdzie do rywalizacji ze zwycięzcami 1 rundy w lepszej pozycji
Przegrany 1 rundy ma 6 meczów w drodze do finału. wygrany 1 rundy a przegrany w rundzie 2 ma tych meczy aż 7.

tuff_gru
28-11-2020, 09:49
Zauważyłem coś co uważam za niesprawiedliwe. Dotyczy fazy pucharowej. Drużyna która wygra swój pierwszy mecz w rundzie 1 a następnie przegra w rundzie 2 spotka się z przegranym z rundy 1????
W tym wypadku ktoś kto przegra w 1 rundzie zmierzy się z drużyną która musiała rozegrać 1 mecz więcej ( możliwe że zużyła 6 nacji więcej). Wychodzi że przegrany 1 rundy jest w tym przypadku uprzywilejowany i podejdzie do rywalizacji ze zwycięzcami 1 rundy w lepszej pozycji
Przegrany 1 rundy ma 6 meczów w drodze do finału. wygrany 1 rundy a przegrany w rundzie 2 ma tych meczy aż 7.

Kazdy kto spada do drabinki dolnej musi przejsc przez wszystkich graczy odpadajacych z drabinki gornej z danej rundy, dlatego oplaca sie caly czas wygrywac.

Zachar
28-11-2020, 09:54
sorka zedytowalem przez przypadek twojego posta
W kazdym razie miales tu racje
edit TUFF

tuff_gru
28-11-2020, 11:05
No rozumiem, byc moze troszke jest to niedopracowane, teraz juz nic z tym nie zrobie.
Z drugiej strony wyobrazam sobie to tak:
W rundzie pierwszej dwie druzyny chca przegrac zeby nie grac dodatkowego meczu dlatego biora 4x nomadow i okazuje sie ze mecz jest bardzo wyrownany, druzyna wygrana nie placze poniewaz wykorzystala frakcje ktorych i tak chciala sie pozbyc. Do nastepnego meczu bierze znowu shitowe frakcje poniewaz nie chce ryzykowac utraty mocnych i spada do dolnej drabinki i dalej toczy boje.
Moze jednak wybierac najmocniejsze zeby faworytom zrobic jak najwiekszy klopot i zmusic ich do wykorzystania mocnych frakcji lub miec szanse na wygrana jesli ci zaryzkuja.
Dodatkowo nikt nie karze wykorzystywac w rundzie drugiej mocnych frakcji. Mozna zagrac slabymi a takich jest duzo, Pamietaj tez ze frakcje sie resetuja po wykorzystaniu wszystkich. Te osoby ktore nie maja DLC tez maja troche "lepiej", zalezy jakie dlc maja a jakiego nie...

Wydaje mi sie ze drzewko podwójnej eliminacji tak czy sie da nam wiecej zabawy niz zwykle nawet jesli jest troche pochrzanione w tym przypadku.

tuff_gru
28-11-2020, 11:47
Zachar ma troche racje
Sa jakies propozycje co z tymz robic?

Zachar
28-11-2020, 11:49
Dla mnie rozwiązaniem byłoby to, że przegrani w 2 rundzie ( ale ci startujący od rundy 1) mogliby skorzystać z wykorzystanych nacji z tego meczu rundy 2 grając w meczu z przegranymi 1 rundy ( czyli cofając się znowu do nich w drabince). Wtedy ilość nacji będzie między nimi równa

tuff_gru
28-11-2020, 11:51
Dla mnie rozwiązaniem byłoby to, że przegrani w 2 rundzie ( ale ci startujący od rundy 1) mogliby skorzystać z wykorzystanych nacji z tego meczu rundy 2 grając w meczu z przegranymi 1 rundy ( czyli cofając się znowu do nich w drabince). Wtedy ilość nacji będzie między nimi równa

Ale to daje mzliwosc przygotowania sobie kontry na te frakcje

Zachar
28-11-2020, 11:58
Nie byłoby przymusu do grania nimi. Raczej uznalibyśmy że po prostu nie zostały wykorzystane w 2 rundzie. Może rozwiązaniem też byłoby podanie przez przegranych 1 rundy dodatkowych nacji do kasacji? ( tak jakby również brali udział o tej jeden mecz więcej- byłaby dowolność więc pewnie poszłyby najgorsze- ale zawsze to jakieś wyrównanie

Il Duce
28-11-2020, 12:48
Może rozwiązaniem też byłoby podanie przez przegranych 1 rundy dodatkowych nacji do kasacji? ( tak jakby również brali udział o tej jeden mecz więcej- byłaby dowolność więc pewnie poszłyby najgorsze- ale zawsze to jakieś wyrównanie

To jest chyba najlepsze rozwiązanie z do tej pory podanych. Można by dodać wymóg że nie mogą to być nomadzi.

Pirx
29-11-2020, 16:00
Jak robimy z wykorzystanymi nacjami za nierozegrane mecze?

Patrząc na nacje, jakie były używane w fazie grupowej, to rzuca się w oczy że chodziło trochę Nomadów, mocarne nacje nie zawsze były grane w każdej bitwie.

Dlatego proponuję żeby za każdy nierozegrany mecz drużyna typowała 4 nacje, przy czym: maksymalnie 1 nację nomadzką, minimalnie 1 nację mocarną. Czyli w typowym układzie byłyby to: 1 nacja nomadzka, 1 nacja mocarna, 2 nacje zrównoważone.

BolesławZapomniany
30-11-2020, 00:04
Mnie to ciekawi czy ktoś nie policzy i na finalne starcia zostaną mu np 3 nacje mocarne i jedna zrównoważona. Co wtedy? Kasacja zużytych, obowiązek grania tym co jest czy walkower?

Pirx
30-11-2020, 05:44
Mnie to ciekawi czy ktoś nie policzy i na finalne starcia zostaną mu np 3 nacje mocarne i jedna zrównoważona. Co wtedy? Kasacja zużytych, obowiązek grania tym co jest czy walkower?

Jedną zrównoważoną może dobrać już z resetu zrównoważonych. Po takim meczu zostaje mu jedna mocarna pierwszego wyboru, potem reset mocarnych. Coś się wymyśli jakby co.

tuff_gru
30-11-2020, 11:25
Jak robimy z wykorzystanymi nacjami za nierozegrane mecze?

Patrząc na nacje, jakie były używane w fazie grupowej, to rzuca się w oczy że chodziło trochę Nomadów, mocarne nacje nie zawsze były grane w każdej bitwie.

Dlatego proponuję żeby za każdy nierozegrany mecz drużyna typowała 4 nacje, przy czym: maksymalnie 1 nację nomadzką, minimalnie 1 nację mocarną. Czyli w typowym układzie byłyby to: 1 nacja nomadzka, 1 nacja mocarna, 2 nacje zrównoważone.

Ja bym zrobil ze za nie rozegrany mecz trzeba odiac 2 frakcje do wyboru, maks 1 nomad.
Wydaje mi sie ze odejmowanie frakcji zrownowazonych nie ma sensu poniewaz jak widze po meczach grupowych wcale tak czesto z nich nie korzystano. Druzyny ktore dostaja walkowera najczesciej sa to osoby poczatkujace i nie traktujace rozgrywek powaznie wiec nie sadze ze ktos by bral na te druzyny mocne frakcje (z calym szacunkiem dla tych druzyn) Dlatego zmuszanie ich do odejmowania frakcji mocnych jest moim zdaniem krzywdzace dla przeciwnikow.

tuff_gru
30-11-2020, 11:35
Mala korekcja zasad co wytknal mi znowu Zachar :P

Za przegrana nie dostaje sie 0,5 punkta tylko 0 punktow jest to spowodowane tym ze w chalogne nie mozna dac 0.5 punkta.
Przepraszam jesli kogos wprowadzilem w blad

Pirx
01-12-2020, 09:54
Nie widzę żadnego optymalnego rozwiązania co do frakcji za nierozegrane mecze.

Jest taka mnogość taktyk pod kątem wykorzystania nacji, w zależności od drużyny, że można śmiało zakładać, że jedna by zagrała mocnymi, a druga zrównoważonymi dany mecz.

Myślałem o tym, żeby np. w naszej grupie B po prostu odjąć sobie nacje, które zostały użyte przez WYK i Hadvara w meczu rozegranym z Tyberiuszem i Scooterem. Tylko że ta sama zasada musiałaby znaleźć zastosowanie w Grupie C, a tam poszły mocne nacje w rozegranym meczu z drużyną ukaraną walkowerem. Więc też nie uważam, że powinniśmy "skazywać" na takie nacje drużyny, które próbowały rozegrać mecz, ale niestety zawiedli nieaktywni gracze.

Ja podtrzymuję moją wcześniejszą propozycję - za nierozegrany mecz drużyna wskazuje 4 nacje: maksymalnie 1 nomadyjską, minimalnie 1 mocarną, 2 zrównoważone.

Dodatkowo, drużyny, które rozegrały swój mecz z nieaktywną drużyną, mogą wskazać zastępczo 4 nacje wedle powyższego klucza, w miejsce faktycznie wykorzystanych w tamtym meczu.

W tej całej kiepskiej sytuacji spowodowanej zachowaniem kiepskich ludzi nie widzę sensowniejszego rozwiązania.

tuff_gru
01-12-2020, 09:59
Nie widzę żadnego optymalnego rozwiązania co do frakcji za nierozegrane mecze.

Jest taka mnogość taktyk pod kątem wykorzystania nacji, w zależności od drużyny, że można śmiało zakładać, że jedna by zagrała mocnymi, a druga zrównoważonymi dany mecz.

Myślałem o tym, żeby np. w naszej grupie B po prostu odjąć sobie nacje, które zostały użyte przez WYK i Hadvara w meczu rozegranym z Tyberiuszem i Scooterem. Tylko że ta sama zasada musiałaby znaleźć zastosowanie w Grupie C, a tam poszły mocne nacje w rozegranym meczu z drużyną ukaraną walkowerem. Więc też nie uważam, że powinniśmy "skazywać" na takie nacje drużyny, które próbowały rozegrać mecz, ale niestety zawiedli nieaktywni gracze.

Ja podtrzymuję moją wcześniejszą propozycję - za nierozegrany mecz drużyna wskazuje 4 nacje: maksymalnie 1 nomadyjską, minimalnie 1 mocarną, 2 zrównoważone.

Dodatkowo, drużyny, które rozegrały swój mecz z nieaktywną drużyną, mogą wskazać zastępczo 4 nacje wedle powyższego klucza, w miejsce faktycznie wykorzystanych w tamtym meczu.

W tej całej kiepskiej sytuacji spowodowanej zachowaniem kiepskich ludzi nie widzę sensowniejszego rozwiązania.

Popieram

Nieznajomy
01-12-2020, 11:41
Pierwszy raz widzę żebyśmy cofali nacje komuś kto rozegrał mecz z powodu walkowera innych drużyn.

Hadvar
01-12-2020, 13:28
Pierwszy raz widzę żebyśmy cofali nacje komuś kto rozegrał mecz z powodu walkowera innych drużyn.

Stare systemy nie zawsze są dobre, często należy je zastąpić nowymi, lepszymi. To co było dobre 3 lata temu teraz może być lepiej zrobione.

Tak jak było wspominane, jestem za tym by pozwolić drużynom które zagrały mecz z wyrzuconym teamem wybrać sobie frakcje które chcą mieć zużyte zamiast frakcji które użyli w bitwach które się odbyły ponieważ:
1. Jest to niesprawiedliwe że inne drużyny mogą pozbyć się najsłabszych frakcji a drużyna która zagrała mecz często kosztem mocnych frakcji nic z tego nie ma,
2. Nagradza drużyny które nie wykazały inicjatywy w rozegraniu meczu, a kara drużyny które postarały się by ten mecz rozegrać, co jest oczywistym absurdem i moim zdaniem powinno być odwrotnie.

Edit: Już rozumiem co na myśli miał Pirx i się z tym zgadzam. Frakcje do zamiany podamy z WYKiem niebawem.

Zachar
01-12-2020, 13:54
Ja dodam tylko, że takie olanie turnieju i meczów nie uderza tylko w drużyny które były w tej grupie ale uderza we wszystkie ekipy które rozegrały komplet swoich męczy. One pozbawione są wyrzucenia subiektywnie dla nich śmieciowych nacji. Mieliście grupę 3 drużynową. Szkoda że to tak wychodzi. Uważam jednak że jak ktoś oddaje walkowerem większość męczy w grupie to z automatu walkower mają przyznane wszystkie ekipy. Macie więc prawo do wymiany nacji. Tyberiusz i Scooter jednak więcej szkody wyrządzili innym grupom niż wam. O to mi chodzi

Edit: no i nie róbmy z tego wielkiego problemu. Tak było, jest i będzie w turniejach :)

Hadvar
01-12-2020, 14:07
Fakt, sytuacja nie jest łatwa, ale chyba propozycja Pirxa to najlepszy pomysł na obecną chwilę.

Il Duce
01-12-2020, 14:37
Niestety,jest to przykra sytuacja,wierzcie mi że też bym wolał żeby nie było takiego problemu i żeby każdy zagrał wszystkie spotkania ale niestety zdarzają się takie przypadki. Dzisiaj się z Hadvarem namyślimy i podamy nacje zamienne.

tuff_gru
01-12-2020, 16:52
Najwazniejsze jest to zeby miec frajde z gry, ja tam sie ciesze ze tylko dwie druzyny nie dopisaly, a tak naprawde tylko 2 osoby z czego jednej chyba urodzilo sie dziecko a druga tez mi sie wytlumaczyla i przeprosila.

Ustalenia sa moim zdaniem w miare sprawiedliwe wiec przejdzmy dalej i bawmy sie dobrze.
Czeka nas jeszcze sporo meczy i plany i strategie na podwojna eliminacje w playoffach.

Co zrobimy z eliminacja frakcji w 1 rundzie - ten temat juz poruszyl Zachar ale sie jeszcze nie zdecydowalismy wiec ponawiam temat.

tuff_gru
01-12-2020, 19:28
Termin rozegrania meczów 1 rundy play off to niedziela 6.12.2020

Ostatnia dogrywka fazy grupowej rozegra sie jutro o godzinie 19

Mozna juz grac wedlóg rozpiski z chalogne
https://challonge.com/pl/uy0cbkyh/bracket

Pirx
01-12-2020, 19:33
Dla mnie rozwiązaniem byłoby to, że przegrani w 2 rundzie ( ale ci startujący od rundy 1) mogliby skorzystać z wykorzystanych nacji z tego meczu rundy 2 grając w meczu z przegranymi 1 rundy ( czyli cofając się znowu do nich w drabince). Wtedy ilość nacji będzie między nimi równa

Zgadzam się, że bez sensu jest "karanie" zawodników, którzy przeszli pierwszą rundę i odpadli w drugiej.

Natomiast jak rozumiem, zgodnie z propozycją Zachara, drużyny, które przeszły 1 rundę i odpadły w drugiej mogłyby w najbliższym meczu w "drabince po porażce" wykorzystać te same nacje. A gdyby nie wykorzystali, to te nacje by przepadły? Wtedy przeciwnicy w rundzie 1 "po porażce" wiedzieliby czego się spodziewać.

Generalnie, w myśl tej propozycji opłacałoby się w rundzie 2 "drabinki zwycięskiej" grać mega mocnymi nacjami. Bo i tak, w przypadku przegranej, będzie można z nich skorzystać jeszcze raz. A w przypadku wygranej i tak zyskuje się nacje związane z ominięciem kolejnych etapów "drabinki po porażce".

Ogólnie, to chyba nic bym tutaj nie zmieniał - awans do 2 rundy jest "ryzykiem". ;) Zawsze można na siłę odpaść w pierwszej, ale wtedy jest się na dzień dobry z 8 nacji do tyłu w stosunku do drabinki zwycięskiej, jak nie więcej.

tuff_gru
02-12-2020, 10:15
Zgadzam się, że bez sensu jest "karanie" zawodników, którzy przeszli pierwszą rundę i odpadli w drugiej.

Natomiast jak rozumiem, zgodnie z propozycją Zachara, drużyny, które przeszły 1 rundę i odpadły w drugiej mogłyby w najbliższym meczu w "drabince po porażce" wykorzystać te same nacje. A gdyby nie wykorzystali, to te nacje by przepadły? Wtedy przeciwnicy w rundzie 1 "po porażce" wiedzieliby czego się spodziewać.

Generalnie, w myśl tej propozycji opłacałoby się w rundzie 2 "drabinki zwycięskiej" grać mega mocnymi nacjami. Bo i tak, w przypadku przegranej, będzie można z nich skorzystać jeszcze raz. A w przypadku wygranej i tak zyskuje się nacje związane z ominięciem kolejnych etapów "drabinki po porażce".

Ogólnie, to chyba nic bym tutaj nie zmieniał - awans do 2 rundy jest "ryzykiem". ;) Zawsze można na siłę odpaść w pierwszej, ale wtedy jest się na dzień dobry z 8 nacji do tyłu w stosunku do drabinki zwycięskiej, jak nie więcej.

Zgadzam sie z Pirxem ze juz chyba nic z tym nie zmieniać. Cieżko tu naprawde trafic w złoty srodek.

Nieznajomy
02-12-2020, 12:54
Hej. Może chciałby ktoś dziś z nami potrenować gdzieś od godziny 21? :)

Il Duce
02-12-2020, 12:59
Wpadł mi do głowy pewien pomysł jak można by to rozwiązać choć nie wiem czy nie jest na to trochę za późno a do tego dwie drużyny zrezygnowały co nieco torpeduje mój pomysł...Aczkolwiek może się przyda na przyszłość - mianowicie można by zrobić tak że nikt nie odpada. Drużyny które pozajmowały 4 miejsce od razu spadałyby do drabinki przegranych gdzie czekałyby na rozstrzygnięcie pierwszej fazy drabinki zwycięzców. Wtedy miałyby szansę jeszcze powalczyć a ilość wykorzystanych nacji byłaby taka sama dla wszystkich.

Zachar
02-12-2020, 13:10
Tak to jest myśl :) co do tych co zrezygnowały. drużyny które by na nich trafiły dostając walkowera musiałyby wyznaczyć do do kasacji standardowo 4 nacje. Mimo wszystko do zastosowania w następnych turniejach. Ale pomysł super

Pirx
02-12-2020, 13:22
Na challonge raczej nie da się tego zrobić. Ułomny jest ten system. I nie pozwala na wiele ingerencji.

tuff_gru
02-12-2020, 14:28
Na challonge raczej nie da się tego zrobić. Ułomny jest ten system. I nie pozwala na wiele ingerencji.

Po to pododawlem te "puste sloty" bo nazwe druzyny mozna zmieniac w trakcie trwania.
Dzieki temu przecież przeniosłem piątą druzynę z grup A do grupy B juz po starcie.

BolesławZapomniany
02-12-2020, 18:23
Swoją drogą mam propozycje, taką zaproponowaną z ciekawości. Wiem też, że zapewne nie da jej się teraz włączyć w tryb rozgrywek, ale może w celu pewnego urozmaicenia grajmy dogrywki nacjami z Imperatora Augusta? Albo tylko Rzymami z Augusta? Nie marnuje się wtedy frakcji, ma pewne urozmaicenie, a przy graniu samymi Rzymami ma się i bardzo podobne rostery i pewne urozmaicenia. No i ikonki się nie mylą bo kolory są bardzo odmienne.

Andrij Marszałek
02-12-2020, 18:50
Kompletnie zapomniałem, że tym da się grać. :eek: Dobry pomysł.

BTW - próbował ktoś kiedyś testować divided empire pod kątem multi? Nadaje się to pod zorganizowaną rozgrywkę?

tuff_gru
02-12-2020, 19:37
Swoją drogą mam propozycje, taką zaproponowaną z ciekawości. Wiem też, że zapewne nie da jej się teraz włączyć w tryb rozgrywek, ale może w celu pewnego urozmaicenia grajmy dogrywki nacjami z Imperatora Augusta? Albo tylko Rzymami z Augusta? Nie marnuje się wtedy frakcji, ma pewne urozmaicenie, a przy graniu samymi Rzymami ma się i bardzo podobne rostery i pewne urozmaicenia. No i ikonki się nie mylą bo kolory są bardzo odmienne.

Mozna o tym pomyslec przy nastepnym turnieju, ciekawa opcja

BolesławZapomniany
02-12-2020, 20:50
Kompletnie zapomniałem, że tym da się grać. :eek: Dobry pomysł.

BTW - próbował ktoś kiedyś testować divided empire pod kątem multi? Nadaje się to pod zorganizowaną rozgrywkę?

Z empire divided jest ten problem, że sporo osób go nie ma. Augusta ma każdy. Są tam trzy Rzymy, ale bardziej zróżnicowane, jednak nie wiem czy Palmyra nie odstaje od pozostałych bo jej legioniści to włócznicy, a nie piechota do ww.

Zachar
03-12-2020, 02:26
Zwracam się do zespołów, które nie podały wykorzystanych nacji za mecz z walkowerem, z prośbą by podały je przed rozpoczęciem fazy pucharowej :P

i jeszcze mam taki pomysł dla Tuffa by zbierał repki a gracze nie wpisywali oficjalnie wyniku do czasu nagrania przez niego tych meczy. Uatrakcyjni to oglądanie gdzie widzowie nie będą znali końcowego wyniku :)

Pirx
03-12-2020, 07:38
Zwracam się do zespołów, które nie podały wykorzystanych nacji za mecz z walkowerem, z prośbą by podały je przed rozpoczęciem fazy pucharowej :P

i jeszcze mam taki pomysł dla Tuffa by zbierał repki a gracze nie wpisywali oficjalnie wyniku do czasu nagrania przez niego tych meczy. Uatrakcyjni to oglądanie gdzie widzowie nie będą znali końcowego wyniku :)
Mega pomysł! Wtedy to się będzie obgryzało paznokcie przy nagraniu Tuffa. ;)

Tylko jedna poprawka - praktycznie zawsze wynik wpisuje zwycięska drużyna. Więc proponuję po rozegraniu meczu info o wyniku i nacjach do Tuffa na steam. A Tuff wpisze wynik po nagraniu :)

Andrij Marszałek
03-12-2020, 08:12
Powtórki musiałyby być też nadsyłane przez oba zespoły, bo teraz przy nadsyłaniu przez zwycięzców zawsze, widać kto wygra mecz. :D

Nieznajomy
03-12-2020, 08:36
I tak każdy będzie wiedział ,jeden zapytaj pójdą dalej bajdy bajdeczki i się rozniesie :D

Pirx
03-12-2020, 09:26
Ja tam nikomu nie powiem. :)

A ploteczki to super sprawa w turnieju. ;)

Zachar
03-12-2020, 10:01
No to powtórki niech wysyłają obie drużyny . A co do długiego języka można się powstrzymać bo ja na przykład chciałbym oglądać takie powtórki Tuffa i bardziej przeżywać zwroty akcji

Pirx
03-12-2020, 14:02
Dzisiaj wieczorkiem rozpiszemy mecze 1 rundy i nacje wykorzystane.

tuff_gru
03-12-2020, 14:07
Tylko dot ego bede musial robic w trakcie streama taki myk zeby zaslonic menu w ktorym sie wybiera powotrki w grze. Bo wiecie jak ktos zobaczy ze byly tylko 2 powtorki i pierwsza bitwe wygral dany zespol to odrazu wiadomo kto wygra druga bitwe. A tak zaslonie i do samego konca nie ebdzie widomo :cool:

Pirx
06-12-2020, 20:35
Jestem w ciężkim szoku że w ogóle muszę o takich rzeczach przypominać, ale:


1. corner camping / red line camping są zabronione, a ich użycie skutkować będzie - w przypadku przegranej bitwy przez pokrzywdzonego - koniecznością powtórzenia meczu (ustawianie się 300 metrów od red lina, tj. zasięg 2x proc)

Piechota nie ma prawa wstępu do 300 metrów od czerwonej linii, ani do walki w zwarciu, ani włócznie, ani strzelcy. Po to została wprowadzona ta zasada, żeby kawaleria była w stanie objechać wojska przeciwnika. Jakiekolwiek wpuszczanie pieszych strzelców w tę strefę oznacza brak możliwości objechania konnymi strzelcami przeciwnika, a ruchy kawaleryjskie utrudnia to skrajnie.


2. gra pasywna - rozumiana jako zajęcie określonej (np. korzystnej) pozycji na mapie i czekanie na aktywność przeciwnika. Nie jest uznawane za grę pasywną zajęcie określonej pozycji na mapie, przy jednoczesnym używaniu konnych strzelców do atakowania przeciwnika.

Nie jest aktywną grą czekanie aż przeciwnik z konnymi strzelcami podjedzie i zacznie się strzelać. Ta zasada również została wprowadzona, żeby konne łuki miały jakikolwiek sens. Tak, ma się iść na piechotę przeciwnika który operuje konnymi strzelcami. Tak, trzeba przy tym odpierać ataki konnych łuków przeciwnika. Po to została wprowadzona wieki temu ta zasada, żeby ponownie kawaleria, w tym strzelecka, miała jakikolwiek sens w tej rozgrywce.

tuff_gru
06-12-2020, 21:05
Dzisiaj wydarzyla sie "trudna sytuacja"
Nastapila sporna sytuacja w meczu Legion Fretensis - TF/PRX i Elegit Deorum - DREL/PRUB
Mecz został przerewany, a powotórka przesłana do 3 sędziów którzy ją ocenili w nastepujacy sposób:

2 z 3 Sędziów uznało że bitwę należy powtórzyć ze zwróceniem uwagi na gracza grającego Bojami na red camping oraz że obie strony powinny bardziej dażyć do walki,
z naciskiem na gracza grającego Bojami.

Mam nadzieje że gracze przyjmą werdykt i mecz odbędzie się bez problemów.

Pruber
06-12-2020, 23:46
Faktycznie w dzisiejszej bitwie zdarzyły się co najmniej 2 przykre sytuacje. Jedną z nich był wykonany przez OBIE drużyny red line camping wraz z biernością wszystkich 4 graczy. Nieznani nam sędziowie na szczęście uratowali sytuację i zadecydowali, że walka powinna być powtórzona. Nie jesteśmy pewni czy do końca oglądali powtórkę Ci “nieznani sędziowie” bowiem walka przerwana została poprzez wyjście Pirxa z bitwy. Zasady natomiast mówią wyraźnie, że owszem "red" jest zabroniony i skutkować będzie powtórką walki w przypadku przegranej pokrzywdzonego. Nikt natomiast w tej walce nie przegrał zatem ciężko jest mówić tu o pokrzywdzonych. Być może nie ma w zasadach nic na temat poszanowania przeciwnika i o kulturalnym zachowaniu, ale jedynym powodem dla którego mecz jest powtarzany naszym zdaniem to opuszczenie przez Pirxa walki czego akurat zasady nie określają Panowie “nieznani sędziowie”.



Przyjmujemy w takim razie wyzwanie i zagramy z rywalami na tym samym polu tymi samymi armiami w takich samych składach i zgodnie z zasadami załączonymi w regulaminie turnieju.


Jeszcze chwilkę ponarzekamy jeśli można...tak aby zreasumować.
1.Powtórka ponoć została przesłana do 3 sędziów... niestety my nie mieliśmy okazji przesłać jej do żadnego... nie wiemy kto sędziuje. To chyba istotne.

“Mecz został przerwany...” nie wiemy do kogo zwrócić się w sprawach spornych, zupełnie inaczej niż nasi przeciwnicy mający dostęp do sędziów, których stanowisko jest takie , że opuszczenie meczu nie jest złamaniem zasad. Także red przygoda kawalerią na linii jest z zasadami zgodna.

Zatem nie mieliśmy szansy na obronienie się w tej sytuacji albo zwrócenie uwagi na bliźniacze łamanie zasad przez rywali stąd sądzimy że werdykt jest niepełny lub oparty o niepełne informacje, bowiem oponenci mieli okazję rozmowy z sędziami i mogli zwrócić uwagę co im się nie podobało zaś my nie mogliśmy zwrócić osobiście uwagi na to co według nas było łamaniem zasad przez przeciwnika.
ten punkt w przypadku werdyktu ma małe znaczenie bowiem uznaliśmy nasz błąd, ale jednak warto werdykty wydawać mając pełniejsza informacje o sytuacji. Tak na przyszłość

2.“ Mecz został przerwany...” 2 pkt regulaminu nie mówi o powtórce z powodu przerwania meczu ( w tym szczególnym przypadku, jeśli nie chodzi o problemy techniczne) tylko o pokrzywdzonych przegranych gdy wygrani łamali zasady a zatem przerwanie meczu było naszym zdaniem przykre mimo okoliczności i emocji, małostkowe i mogłoby być nazwane dziecinadą, niemniej to nasz błąd (redline) został przez Pirxa nazwany dziecinadą , która nie powinna mieć miejsca w tym turnieju(tuz przed jego opuszczeniem gry bez do widzenia). Z naciskiem na "w tym" jakby inne turnieje miały mniejszą wartość mimo podobnych zasad...

Jutro godzina 21 te same nacje te same składy i... te same zasady.

Brzmi jak walka w samo południe na rewolwery :), ale czasem tak trzeba.

Pirx
07-12-2020, 02:16
Sędziami byli Bachus, Hadvar, Zachar. Czy Tuff powinien to z Wami uzgodnić? Pewnie tak byłoby lepiej. Ale ni mnie to ziębi ni grzeje.

Co do mojego wyjścia - zachowałem się tak pierwszy raz w kilkunastoletniej historii grania w TW. Gratuluję doprowadzenia mnie to takiego poziomu wrzenia w niedzielny wieczór.

Jestem osobą, która potrafi się przyznać do błędu czy też przeprosić - co zresztą zrobiłem przy spóźnieniu Tuffa.

Natomiast zrobiłbym to samo ponownie (wyszedł z gry), gdybym zobaczył "kontrę na Nomadów" polegającą na rozstawieniu się kupą strzelców i piechoty przy końcowej czerwonej linii, bez opcji nawet ataku konnymi łukami z boku takiej armii (bo momentalnie doskakują do bocznej linii proce i prują w konne łuki). I staniu tak i staniu, bo przecież nie zamierzacie wpuszczać Nomadów na swoje tyły.. Tak samo nie walczyłbym z pike boxem. Szanuję swój wolny czas.

Najchętniej bym Wam oddał walkowera, ale szanuję czas i zaangażowanie Tuffa, więc nie zrobię mu takiej siary.

Zachar
07-12-2020, 08:13
Zostałem poproszony o ocenę i w sumie to przez większość powtórki nie wiedziałem kto kim gra.
Pasywna gra ze strony Baktrii i Syrakuz pewnie wynikała z czekania na rozwój wydarzeń na froncie Bojowie- Roksolanie, gdzie niestety zwyczajnie Bojowie zamknęli możliwość manewrowania dla konnych łuków ustawiając się i zamykając zasięgiem swoich proc czerwoną linię. Konni strzelcy zamieniają się wtedy w mniej liczebną pieszą jednostkę . Dlatego nie ma tu bliźniaczej pasywnej gry. Jako drużyna pasywna byli Baktria i Bojowie.
Ostatnio miałem podobną sytuację grając zwyczajny trening i również mnie tam krew zalała mimo próśb i zwracania uwagi. Dograłem tam do końca ale nie dziwię się że Pirx nie wytrzymał. Zaoszczędziliście czas bo i tak jako sędzia proponowałbym powtórkę meczu ( nawet jakbyście ją dograli do końca przy takim ustawieniu Bojów- nie dawałbym żadnych szans dla Roksolan)
CO do wyjścia z gry przed zakończeniem bitwy to na pewno należało wam napisać w grze, że liczą się z przegraną w razie niejednoznacznego werdyktu.

Proponuję tez ustalić stałych sędziów na ten turniej. najlepiej jakby było ich 5. jeżeli ktoś poprosi mnie o ocenę - nie odmówię. Najlepszym graczem nie jestem ale na multi jestem już parę lat i postaram się być obiektywny

Jeżeli chodzi o ocenę tej bitwy to jezeli chcecie podyskutować Pruber i Drellas to zapraszam na steama :)
Anonimowy nie jestem

BolesławZapomniany
07-12-2020, 11:53
Dzisiaj wydarzyla sie "trudna sytuacja"
Nastapila sporna sytuacja w meczu Legion Fretensis - TF/PRX

Mam nadzieję, że skoro wzieliście sobie za nazwę X legion to w grze Rzymem jako generała weźmiecie Cezara i użyjecie "wierności dziesiątego" :D

Pruber
07-12-2020, 14:24
Tak jak wspominałem, przyznajemy się do redline Bojów w tym meczu, ba nawet (tu pisze w moim imieniu) skłonny jestem przyznać, że pasywność była po naszej stronie tylko i aż ze względu na zasady turnieju. To była dobra lekcja i jak sądzę od tej pory zdecydowanie skupimy się na rozgrywaniu spotkań zgodnie z zasadami.
Gram w TW od 2005 roku chyba (z przerwą sporą) i tez pierwszy raz zdarzyło mi się aby mecz był powtarzany z powodu mojego błędu (lub ogólnie mojej drużyny). Toteż nie wyolbrzymiałbym i nie demonizował za bardzo Pirx. Rozumiem, też emocje, które spowodowały opuszczenie meczu, ale osobiście sądzę, że zasady nie bez kozery określają zakaz redline bowiem łamanie tej czy innej zasady się zdarzają (mało bo mało ale jednak). Natomiast zasady faktycznie nie określają sytuacji gdy przeciwnik zniknie z meczu bo to się jednak nie zdarza. Myślę, że to jest dobry moment aby w przyszłości pomyśleć nad zapisem w zasadach dotyczącym nie stawienia się rywali lub odstąpienia od walki. W aktualnej sytuacji teoretycznie każdy może przerwać walkę gdy tylko przeciwnik wykonując manewr znajdzie się za blisko linii. Oczywiście w tym przypadku nie było to chwilowe i Bojowie faktycznie stali w takim ustawieniu długo, ale wolę dmuchać na zimne bowiem w jakimś meczu wcześniejszym podczas przemieszczania wojsk, tylko na chwilę moja piechota zbliżyła się do linii co od razu zakomunikował rywal. Wystarczyło aby wyszedł z gry i też stałbym się tym złym.
Co do sędziów.. To faktycznie teraz wygląda tak, że jeśli coś nie będzie według mnie (nas) pasować w grze to muszę napisać do kogokolwiek o zweryfikowanie sytuacji i oznajmić decyzję sędziów na forum.
Będę też pamiętał, że niezapisane zasady są zasadami czyli redline kawalerią będzie jak najbardziej zgodny z zasadami według interpretacji dowolnej.
Wiem tez już, że nie jest możliwe do ustalenia, że obie strony wykazują za małe zaangażowanie bowiem faktycznie wynika to tez z zasad.
Jak mówię dobra lekcja.
Przyjmujemy na klatę uwagi sędziów i postanawiamy poprawę.

Pirx
07-12-2020, 15:34
Dzięki Pruber za te słowa. :ok:

Więc zwrotnie również uderzam się w pierś. To jest dla mnie trudny czas - przeprowadzka mojej firmy do nowej siedziby, kupa spraw klienckich, siedzenie po godzinach. Ogólnie to stresówa i wczoraj mi się to udzieliło. W normalnych okolicznościach natury bym napisał - i tak powinienem zrobić - że w świetle tej patowej sytuacji skierujmy sprawę do wspólnie wybranych sędziów i niech zdecydują czy mamy rozegrać bitwę przy analogicznych armiach i ustawieniu. Ale wczoraj zwyczajnie przeznaczyłem czas na relaks wieczorny, który okazał się kolejną okazją do stresu i wyszło jak wyszło.

Chuk, przepraszam Panowie, bo moje prywatne stresy nie powinny się przekładać na Wasz nastrój.


Co do zasad - istotnie dopiero po tej sytuacji zauważyłem, że w obecnych i granych we wcześniejszych turniejach zasadach red line brakuje kluczowego słowa "piechota":

"corner camping / red line camping są zabronione, a ich użycie skutkować będzie - w przypadku przegranej bitwy przez pokrzywdzonego - koniecznością powtórzenia meczu (ustawianie się "piechotą" [ tego słowa brakuje w obecnych zasadach ] 300 metrów od red lina, tj. zasięg 2x proc)"

Ustalałem zasady i sędziowałem dziesiątki turniejów i generalnie chodziło w tej zasadzie o umożliwienie działań kawalerii. Ale istotnie - w świetle literalnego brzmienia Zasad tego turnieju - my również łamaliśmy zasadę red line przemieszczając się w tamtym rejonie jazdą.

Generalnie to bygones, jeszcze raz sorki za mój wczorajszy i nocny foch. Liczę na świetne bitwy wieczorem.

Co do wyznaczenia sędziów turniejowych na kolejne mecze, jestem całym sercem za.

1. Zachar
2. lylu
3. Nieznajomy

Kto jeszcze ma ochotę nam pomóc?

tuff_gru
07-12-2020, 16:12
Wyjaśnienie dotyczące sędziów i problemów w meczach.

Wszelkie problemy w meczach zawsze kierujemy do organizatora turnieju. On zajmuje się rozdysponowaniem powtórek i wybraniem sędziów.

BTW akurat tutaj tak się bardzo niefajnie złożyło że my z Pirxem jesteśmy i uczestnikami i organizatorami wiec w naszej gestii było ogarniecie sędziów. Rozumiem że w takiej sytuacji moglibyśmy się umawiać ale napewno wybralibyśmy tych samych sędziów których wybrałem, bo kierowałem się po prostu zasadą kto się pierwszy zgłosi ten będzie oceniał, napisałem do kilku osób i zgłosił się Bachus, Hadvar, Zachar potem Nieznajomy i Wyk, Dodatkowo wybrałem 3 osoby 3 różnych drużyn. Rozumiem Pruber że chciałbyś tutaj mieć możliwość swojego wyboru ale powiedz mi tak szczerze czy miałbyś jakiś problem lub masz że akurat te osoby oceniały mecz...

Dopiszę to do zasad jak również wasze powyższe uwagi odnośnie przerywania bitwy red lina...
Co do przerwania bitwy zgadzam się z jedna i drugą stroną. Moge uzasadnic swoj wniosek ale wole juz temat zakonczyc - sedziowie wydali werdykt...

Pirx
07-12-2020, 16:14
Ja Tuff nie jestem organizatorem, ja tu tylko sprzątam plus coś tam sponsoruję. ;)

Teraz Ty samodzielnie dźwigasz ten ciężar na barkach. :)

BolesławZapomniany
07-12-2020, 16:28
Ja z chęcia posędziuję :cool:

Nieznajomy
07-12-2020, 16:55
Jak wam kogoś brakuje i nie macie nikogo lepszego to też mogę :P

tuff_gru
07-12-2020, 17:13
Co do wyznaczania sędziów z góry to jednak jestem za braniem kogoś kto akurat będzie pod ręką bo bezsensem będzie czekać na kogoś dzień lub dwa... To już moim zdaniem rola organizatora żeby ogarnął jak najszybciej potrzebne osoby żeby nie przedłużać turnieju.

Pamiętajcie że oprócz samych meczów musimy jeszcze ogarniać streamy, i mi na przykład nie rozegrany mecz wczoraj pokrzyżowała poważnie plany. Dzisiejszy stream musze przenieś na dzień nastepny a co za tym idzie kazdy nastepny stream bedzie pozniej także te dotyczace Warhammera tez. Juz nie mówiac o tym że specjalnie robilem stream w sobote o 16 zeby moc ten mecz zagrac.

Pirx
07-12-2020, 17:16
Tuff, spoko. Tutaj po prostu będziesz miał listę pomocniczą ludzi, którzy wyrazili chęć udziału w sędziowaniu. Co z nią zrobisz to już Twój wybór jako organizatora.

tuff_gru
07-12-2020, 17:35
Dopisałem punkty do zasad:
5. w przypadku zauważenia w trakcie bitwy błędnej kompozycji armii (przekroczenia limitu jednostek) należy bitwę przerwać skorygować błąd i rozegrać bitwę ponownie (żeby było sprawiedliwie obydwaj gracze mogą całkowicie zmienić kompozycje armii).
6. w przypadku zauważenia złamania zasad w trakcie bitwy można ją przerwać za obopólną zgodą lub rozegrać do końca a następnie zgłosić do organizatora. Dalsze bitwy można rozgrywać dalej jeżeli obydwie strony się na to zgadzają.
7. szczególne przypadki (wyjątki lub nieprzewidziane sytuacje) nieprawidłowości w przebiegu bitew, meczy i turniejów będą rozstrzygane przez sędziów.

Wszyscy powinni byc teraz zadowoleni.

Pirx
07-12-2020, 19:32
Tuff, plus trzeba dodać do red line camping wyraz "piechotą":

ustawianie się piechotą, w tym miotającą, 300 metrów od red lina, tj. zasięg 2x proc

Pirx
07-12-2020, 19:33
Tuff, plus trzeba dodać do red line camping wyraz "piechotą":

ustawianie się piechotą, w tym miotającą, 300 metrów od red lina, tj. zasięg 2x proc

Bo słusznie zauważyli Drellas i Pruber że obecnie również kawaleria nie powinna być rozstawiana w zasięgu red line. A nie o to przecież chodzi w tej zasadzie.

Hadvar
07-12-2020, 23:05
(żeby było sprawiedliwie obydwaj gracze mogą całkowicie zmienić kompozycje armii).


Na pewno to będzie sprawiedliwe? To właśnie będzie niesprawiedliwe. Jeśli będą grali tymi samymi buildami, wtedy będzie sprawiedliwie, bo jak mogą se zmienić to zmienią sobie na build całkowicie kontrujący przeciwnika. Bez sensu.

W skrajnych przypadkach mogłoby dojść do kuriozalnej sytuacji w której gracz specjalnie łamie zasadę by móc rozegrać ponownie bo źle mu idzie.

tuff_gru
08-12-2020, 02:04
Na pewno to będzie sprawiedliwe? To właśnie będzie niesprawiedliwe. Jeśli będą grali tymi samymi buildami, wtedy będzie sprawiedliwie, bo jak mogą se zmienić to zmienią sobie na build całkowicie kontrujący przeciwnika. Bez sensu.

W skrajnych przypadkach mogłoby dojść do kuriozalnej sytuacji w której gracz specjalnie łamie zasadę by móc rozegrać ponownie bo źle mu idzie.

Jeśli ktos sie pomyli i weźmie o 1 oddział drogiej jendostki za dużo (na przyklad zapki) i jeszcze jakieś jednostki, to bedzie mial sporo kasy do rozdsponowania i bedzie mogl dostosowac swoja armie pod armie przeciwnika. Zmuszanie tego drugiego do grania ta sama armia jest niesprawiedliwe.
W skrajnych przypadkach mogłoby dojść do kuriozalnej sytuacji w której gracz specjalnie wystawia build z przekroczonymi limitami żeby obejrzeć sobie armie przeciwnika a potem pozamieniać jednostki...
Zresztą napisałem że obdywaj mogą wiec sorka ale twoje argumenty o kontrujacym buildzie nie maja sensu.
Jeśli obydwaj będą mogli zrobic sobie nową armie od nowa w przypadku kiedy jeden z nich przegnie pałę i dowali jednostek za pare tysi. Sory ale chyba każdy swój mózg ma i jesli jeden oznajmi że robi nową armie to chyba drugi telepatycznie jej nie odgadnie więc zrobi też nową armie i zabawa zaczyna sie od nowa.
W przypadku kiedy zmiana jednostki jest marginalna to gracze mogą sie dogadać że jeden poprawia szybko błąd, drugi nie zmienia armii i jadą z bitwą dalej.
Hadvar sory ale sprawiedliwiej sie nie da...

Odnośnie ostatniego zdania to tego nie skomentuje bo pominołeś w którym to jest punkcie i czego on dotyczy.
Tu ci wkeleje:
5. w przypadku zauważenia w trakcie bitwy błędnej kompozycji armii (przekroczenia limitu jednostek) należy bitwę przerwać skorygować błąd i rozegrać bitwę ponownie (żeby było sprawiedliwie obydwaj gracze mogą całkowicie zmienić kompozycje armii).

Jedyne co można dodać to że gracze muszą uzgodnić z drugą stroną czy obdywaj zmieniają czy obydwaj zostają przy wybranych armiach.

Więcej wiary w ludzi Hadvar nie każdy szuka chytrych kurczków :P w zasadach żeby wygrać ten turniej. Śmiem twierdzić że nikt tego nie chce i nawet mu to przez głowę nie przechodzi i nawet pójdę dalej powiem o czyms takim co sie nazywa fairplay. To też obowiązuje i nawet nie trzeba o tym pisać.

Dodatkowo dodałem
7. szczególne przypadki (wyjątki lub nieprzewidziane sytuacje) nieprawidłowości w przebiegu bitew, meczy i turniejów będą rozstrzygane przez sędziów.
Co umozlwia przedyskutowanie jakiś chytrych kurczków :P w zasadach jeśli o czymś zapomnielismy albo nie dokladnie napisalismy.

Hadvar
08-12-2020, 07:46
Jeśli ktos sie pomyli i weźmie o 1 oddział drogiej jendostki za dużo (na przyklad zapki) i jeszcze jakieś jednostki, to bedzie mial sporo kasy do rozdsponowania i bedzie mogl dostosowac swoja armie pod armie przeciwnika. Zmuszanie tego drugiego do grania ta sama armia jest niesprawiedliwe.
W skrajnych przypadkach mogłoby dojść do kuriozalnej sytuacji w której gracz specjalnie wystawia build z przekroczonymi limitami żeby obejrzeć sobie armie przeciwnika a potem pozamieniać jednostki...
Zresztą napisałem że obdywaj mogą wiec sorka ale twoje argumenty o kontrujacym buildzie nie maja sensu.
Jeśli obydwaj będą mogli zrobic sobie nową armie od nowa w przypadku kiedy jeden z nich przegnie pałę i dowali jednostek za pare tysi. Sory ale chyba każdy swój mózg ma i jesli jeden oznajmi że robi nową armie to chyba drugi telepatycznie jej nie odgadnie więc zrobi też nową armie i zabawa zaczyna sie od nowa.
W przypadku kiedy zmiana jednostki jest marginalna to gracze mogą sie dogadać że jeden poprawia szybko błąd, drugi nie zmienia armii i jadą z bitwą dalej.
Hadvar sory ale sprawiedliwiej sie nie da...

Odnośnie ostatniego zdania to tego nie skomentuje bo pominołeś w którym to jest punkcie i czego on dotyczy.
Tu ci wkeleje:
5. w przypadku zauważenia w trakcie bitwy błędnej kompozycji armii (przekroczenia limitu jednostek) należy bitwę przerwać skorygować błąd i rozegrać bitwę ponownie (żeby było sprawiedliwie obydwaj gracze mogą całkowicie zmienić kompozycje armii).

Jedyne co można dodać to że gracze muszą uzgodnić z drugą stroną czy obdywaj zmieniają czy obydwaj zostają przy wybranych armiach.

Więcej wiary w ludzi Hadvar nie każdy szuka chytrych kurczków :P w zasadach żeby wygrać ten turniej. Śmiem twierdzić że nikt tego nie chce i nawet mu to przez głowę nie przechodzi i nawet pójdę dalej powiem o czyms takim co sie nazywa fairplay. To też obowiązuje i nawet nie trzeba o tym pisać.

Dodatkowo dodałem
7. szczególne przypadki (wyjątki lub nieprzewidziane sytuacje) nieprawidłowości w przebiegu bitew, meczy i turniejów będą rozstrzygane przez sędziów.
Co umozlwia przedyskutowanie jakiś chytrych kurczków :P w zasadach jeśli o czymś zapomnielismy albo nie dokladnie napisalismy.

OK, ostatnie zdanie faktycznie bez sensu bo myślałem na początku że chodzi o zasadę z red linem. Mea culpa. Ale nawet jeśli chodzi o kompozycję armii, to też moim zdaniem ta zasada jest dziurawa:

Jakby, wprowadza to niepotrzebny chaos i ZAWSZE może zostać uznane za niesprawiedliwe przez jedną z drużyn. Co jeśli jakaś drużyna miała konkretnie przygotowany plan na dany mecz i będzie musiała go porzucić przez to że ktoś bardzo nie lubi przegrywać? Np. ktoś pomyśli że zaskoczy wroga słoniami, wróg obsra zbroję, weźmie sobie 5x poborowych by mieć pewność że bitwa zostanie powtórzona i może sobie do woli wziąć oszczepy na tego słonia. Niby druga strona też może skontrować, ale przecież dobrze wiesz że to nie będzie to samo, tamtą bitwę dzięki np. słoniom mógłby wygrać z łatwością, a teraz może przegrać bo nie ma czym zaskoczyć przeciwnika, bo nie spodziewał się że ktoś będzie łamał zasady tylko po to by wygrać.

Wiara w ludzkie dobro to fatalny pomysł na którym wiele turniejów się już wywróciło (np. DMP2020 w Warhammera). Zasady powinny być SPRAWIEDLIWE bez wyjątków, bez możliwości nadużywania niedociągnięć i bez kwestii spornych. Ta zasada nie jest ani sprawiedliwa ani dopracowana. Nie tylko tą można wykorzystać do chamskich zagrywek ale nad tą się chwilowo zastanawiamy.

OK, zawsze coś może być przedyskutowane przez grono sędziów, ale nie lepiej by sprawa była prosta do wyjaśnienia i nie wymagała x sędziów do omawiania jednego repka? Ponadto nie jest trochę niesprawiedliwe w drugą stronę, że sędziowie ukarzą drużynę która chamsko zagrała, ale jest to dopuszczone przez zasady? Ja zawsze wychodziłem z założenia że jeśli zasady kategorycznie czegoś nie zabraniają i pozwalają na to by je wykorzystywać to można to robić i sędziowie nie mogą się przyczepić, bo to by oznaczało że zasady można do śmieci wyrzucić.

Myślę że mamy całkiem fajną i sprawiedliwą zasadę wypracowaną w Warhammerach:


W przypadku wykrycia złamania jakiejkolwiek zasady Kompozycji Armii przez któregoś z Graczy, rozgrywkę należy powtórzyć na tych samych ustawieniach i zasadach jak przed bitwą z usuniętymi błędami w Kompozycji Armii oraz bez możliwości przeznaczenia otrzymanych funduszy z wyniku usunięcia błędów na inne wydatki. Jeżeli złamanie tej zasady się powtórzy w tym samym meczu, następuje dyskwalifikacja drużyny łamiącej zasadę.

Trochę ją zmieniłem i uprościłem, u nas jest ona rozpisana dużo bardziej, jak ktoś chce to może zerknąć: https://challonge.com/pl/mp2020tww2 , ale jej główny sens został zachowany. Wydaje mi się że jest ona dobrze pomyślana bo faktycznie kara gracza tak by ten był zmuszony grać zgodnie z zasadami, i jednocześnie nie oznacza że gracz łamiący zasady od razu jest na straconej pozycji, gdyż wciąż ma szanse jeśli tylko trochę złamał zasadę.

Andrij Marszałek
08-12-2020, 09:23
To co wskazał Hadvar jako przykład z Warhammera wydaję się być w kontekście skuteczności i zachowania sztywnego pozytywnego charakteru zasad bardzo dobre i ja to popieram. Po to się ma ładne opisane zasady i mnóstwo czasu przed bitwą by zawsze ten jeszcze jeden raz zerknąć czy wszystko jest ok. Nie oszukujmy się - wystarczy jeden rzut wprawnym okiem :D

Natomiast przecież, co chyba oczywiste, nic nie stoi przecież na przeszkodzie by w czasie rozgrywki przykładowego Pirxa z przykładowym Andrijem obaj/jeden z nich pomylił się w kompozycji armii i obaj zgodnie doszli do wniosku, że sobie tę uchybienia zmienią tak by wszystko było ,,cacy''.

Hadvar
08-12-2020, 09:34
To co wskazał Hadvar jako przykład z Warhammera wydaję się być w kontekście skuteczności i zachowania sztywnego pozytywnego charakteru zasad bardzo dobre i ja to popieram. Po to się ma ładne opisane zasady i mnóstwo czasu przed bitwą by zawsze ten jeszcze jeden raz zerknąć czy wszystko jest ok. Nie oszukujmy się - wystarczy jeden rzut wprawnym okiem :D

Natomiast przecież, co chyba oczywiste, nic nie stoi przecież na przeszkodzie by w czasie rozgrywki przykładowego Pirxa z przykładowym Andrijem obaj/jeden z nich pomylił się w kompozycji armii i obaj zgodnie doszli do wniosku, że sobie tę uchybienia zmienią tak by wszystko było ,,cacy''.

Oczywiście że oczywiste, bo ja też prawie zawsze w ten sposób postępuję. Zawsze jestem zwolennikiem tego by załatwić niejasności polubownie, ale zasady kurde no muszą być, i muszą być sprawiedliwe bo nie ma pewności że wszyscy gracze będą chcieli się dogadać.

tuff_gru
08-12-2020, 09:38
To co wskazał Hadvar jako przykład z Warhammera wydaję się być w kontekście skuteczności i zachowania sztywnego pozytywnego charakteru zasad bardzo dobre i ja to popieram. Po to się ma ładne opisane zasady i mnóstwo czasu przed bitwą by zawsze ten jeszcze jeden raz zerknąć czy wszystko jest ok. Nie oszukujmy się - wystarczy jeden rzut wprawnym okiem :D

Natomiast przecież, co chyba oczywiste, nic nie stoi przecież na przeszkodzie by w czasie rozgrywki przykładowego Pirxa z przykładowym Andrijem obaj/jeden z nich pomylił się w kompozycji armii i obaj zgodnie doszli do wniosku, że sobie tę uchybienia zmienią tak by wszystko było ,,cacy''.

Pieknie napisales... Wierze ze ludzie w wiekszosci przypadkow sie dogadają, a w tych sporadycznych sedziowie pomogą.

tuff_gru
08-12-2020, 09:51
Wiara w ludzkie dobro to fatalny pomysł na którym wiele turniejów się już wywróciło (np. DMP2020 w Warhammera). Zasady powinny być SPRAWIEDLIWE bez wyjątków, bez możliwości nadużywania niedociągnięć i bez kwestii spornych. Ta zasada nie jest ani sprawiedliwa ani dopracowana. Nie tylko tą można wykorzystać do chamskich zagrywek ale nad tą się chwilowo zastanawiamy.

OK, zawsze coś może być przedyskutowane przez grono sędziów, ale nie lepiej by sprawa była prosta do wyjaśnienia i nie wymagała x sędziów do omawiania jednego repka? Ponadto nie jest trochę niesprawiedliwe w drugą stronę, że sędziowie ukarzą drużynę która chamsko zagrała, ale jest to dopuszczone przez zasady? Ja zawsze wychodziłem z założenia że jeśli zasady kategorycznie czegoś nie zabraniają i pozwalają na to by je wykorzystywać to można to robić i sędziowie nie mogą się przyczepić, bo to by oznaczało że zasady można do śmieci wyrzucić.

Myślę że mamy całkiem fajną i sprawiedliwą zasadę wypracowaną w Warhammerach:

Trochę ją zmieniłem i uprościłem, u nas jest ona rozpisana dużo bardziej, jak ktoś chce to może zerknąć: https://challonge.com/pl/mp2020tww2 , ale jej główny sens został zachowany. Wydaje mi się że jest ona dobrze pomyślana bo faktycznie kara gracza tak by ten był zmuszony grać zgodnie z zasadami, i jednocześnie nie oznacza że gracz łamiący zasady od razu jest na straconej pozycji, gdyż wciąż ma szanse jeśli tylko trochę złamał zasadę.

Co do wiary to smutno mi że tak myślisz ja mam zupełnie inne odczucia odnośnie naszej sceny.

Przesadzasz z tymi teoriami spiskowymi.

W swojej wersji sprawdiedliwości biorę pod uwagę twoje i moje argumenty dlatego daje możliwość graczom dogadania się, ty w swojej nie bierzesz moich.

Tragiczna jest ta zasada dla nowych graczy którzy nie dość że muszą wertować książkę z limitami jednostek (w warhu przeciez mamy pdfa z zasadami) to jeszcze biedni się załąmią jeśli usłyszą że muszą wywalić drogą jednostkę tylko dlatego że coś przeoczyli.
Ode mnie i od Pirxa i calej naszej watahy która od wielu lat rombie w te gry to se można czegoś takiego wymagać ale nie od poczatkujacych graczy ktorych trzeba zachecac i wybaczac im bledy.
Chociarz ja ze swoja nieuwaga i talentem do robienia glupich bledow i dziecmi za plecami niechcialbym zeby mi ktos powiedzial ze mam stracic kase za jeden oddzial zapków dlatego że zle mi sie kliknelo bo zasady mowia ze kasa za nadliczbowe oddzialy przepada.
Jakis żandarm to wymyslił...
Hadvar to ma być zabawa a nie musztrowanie ludzi...
Na szczecie ludzie i tak sie dogaduja czesto sami na logikę a nie według rygorystycznych zasad.
Sam miałem taki przypadek w któryms turnieju Warhammera kiedy ktos wykazał się rozsadnoscia i pozwolim mi jednak wydac te pieniadze ktore mialem za dodatkowego smoka czy cos... Ja sam w warhammera multi grywam rzadko na tych zasadach wiec nie dziwie sie ze ludzie moga sie mylic.
Rozumiem ze gdybym trafil wtedy na ciebie to zakazalbys mi wydawania takiej kasy z pomylki bo napewno zrobilem to specjalnie zeby cie ograć?

Pozatym juz to pogrubiałem pare razy ale widze ze przoczyleś - tam jest słowo mogą czyli moze byc i tak i tak, w zaleznosci jak sie odgadaja.

BolesławZapomniany
08-12-2020, 10:30
Ja to w ogóle nie wiem po co zawsze powtarzać mecze. Zasady są od tego, żeby je przeczytać. Koniec, kropka, jak ktoś startuje w turnieju i nie jest w stanie przeczytać/zrozumieć jednej strony zasad i trzeba przez niego powtarzać mecze, albo co gorsza męczyć się w grze, a potem ją powtarzać to nie jest to lepsza sytuacja niż jak ktoś w ogóle na mecz nie przyjdzie. Chcącemu nie dzieje się krzywda Zrozumiałe jest oczywiście jak ktoś misscliknie i weźmie 5 poborowych, albo królewskich Spartan, czy lekko za bardzo się wycofa albo rozciągnie, ale jak ktoś campi na linii jak w kampanii czy bierze 4x po 5 jednostek to nara walkower. Po co grać kolejny mecz nie mając pewności czy zakaz pt też rozumie.

ananasek32
08-12-2020, 14:25
Błędy przy kompozycji armii czasem przez przypadek mogą się zdarzyć, dlatego nie ma co wieszać koty na takich sytuacjach. Można ubiegać się o walkower w myśl z regułami, ale warto się dogadać i po prostu zagrać fajną bitwę, żeby mieć fun. O to w tym chodzi. Fajnie się bawić grą, więc w takich sytuacjach jak błędna armia można się wykazać wyrozumiałością, szczególnie, jeśli sytuacja zdarzy się raz. Każdemu się może zdarzyć. Sam miałem taką sytuację, że nie zauważyłem, że wziąłem 5 takich samych oddziałów i teammate powiedział mi, że mam nieprzepisową armię. To może zdarzyć się każdemu przez przypadek

Pirx
08-12-2020, 15:43
Panowie, tak trochę pobieżnie śledzę dyskusję, ale ja jestem przeciwny jakby co dookreśleniu wszystkiego stricte w zasadach i potem karania za błędy.

Tak, raz na turniej wychodzi trochę złej krwi i jest trochę krzyku, nerwów, emocji. Ale poza tym jest lajtowo. Do przełknięcia.

I również jestem za tym, że jak nawet ktoś popełni błąd, to od drugiej strony powinno trochę zależeć co dalej.

Hadvar
08-12-2020, 21:21
Co do wiary to smutno mi że tak myślisz ja mam zupełnie inne odczucia odnośnie naszej sceny.

Przesadzasz z tymi teoriami spiskowymi.

W swojej wersji sprawdiedliwości biorę pod uwagę twoje i moje argumenty dlatego daje możliwość graczom dogadania się, ty w swojej nie bierzesz moich.

Tragiczna jest ta zasada dla nowych graczy którzy nie dość że muszą wertować książkę z limitami jednostek (w warhu przeciez mamy pdfa z zasadami) to jeszcze biedni się załąmią jeśli usłyszą że muszą wywalić drogą jednostkę tylko dlatego że coś przeoczyli.
Ode mnie i od Pirxa i calej naszej watahy która od wielu lat rombie w te gry to se można czegoś takiego wymagać ale nie od poczatkujacych graczy ktorych trzeba zachecac i wybaczac im bledy.
Chociarz ja ze swoja nieuwaga i talentem do robienia glupich bledow i dziecmi za plecami niechcialbym zeby mi ktos powiedzial ze mam stracic kase za jeden oddzial zapków dlatego że zle mi sie kliknelo bo zasady mowia ze kasa za nadliczbowe oddzialy przepada.
Jakis żandarm to wymyslił...
Hadvar to ma być zabawa a nie musztrowanie ludzi...
Na szczecie ludzie i tak sie dogaduja czesto sami na logikę a nie według rygorystycznych zasad.
Sam miałem taki przypadek w któryms turnieju Warhammera kiedy ktos wykazał się rozsadnoscia i pozwolim mi jednak wydac te pieniadze ktore mialem za dodatkowego smoka czy cos... Ja sam w warhammera multi grywam rzadko na tych zasadach wiec nie dziwie sie ze ludzie moga sie mylic.
Rozumiem ze gdybym trafil wtedy na ciebie to zakazalbys mi wydawania takiej kasy z pomylki bo napewno zrobilem to specjalnie zeby cie ograć?

Pozatym juz to pogrubiałem pare razy ale widze ze przoczyleś - tam jest słowo mogą czyli moze byc i tak i tak, w zaleznosci jak sie odgadaja.

Dobrze, widzę że nie zdołam przekonać więc tematu nie będę drążył. Mam tylko nadzieję że nikt nie będzie miał za złe mi lub komuś innemu korzystanie zasad w formie która jest obecnie ;)

tuff_gru
08-12-2020, 23:10
Dobrze, widzę że nie zdołam przekonać więc tematu nie będę drążył. Mam tylko nadzieję że nikt nie będzie miał za złe mi lub komuś innemu korzystanie zasad w formie która jest obecnie ;)

Uwaga! Hadvar bedzie stosował chytre tryki! :) Bachus szykuj się!

tuff_gru
08-12-2020, 23:58
Można rozgrywać kolejne mecze. Termin daje do soboty do 12.12.2020.

Il Duce
09-12-2020, 08:43
Bardzo krótki czas,3 dni na nawiązanie kontaktu i rozegranie to naprawdę malutko. Oczywiście postaramy się wywiązać z terminu ale mam nadzieję że jest brana pod uwagę możliwość przedłużki,to jest efekt uboczny tego że wyniki są podawane dopiero na streamie bo właściwie dopiero wczoraj wszyscy się dowiedzieli z kim grają(a przynajmniej ja się dowiedziałem dopiero wczoraj).

Pirx
09-12-2020, 10:24
Tak, my z Nieznajomym już mamy zagwozdkę z terminem. Proponuję pozostawienie możliwości rozgrywania meczu w niedzielę, powiedzmy do 20. Bo jak rozumiem Tuff chce w niedzielę wieczorem zrobić stream z bitew.

Nieznajomy
09-12-2020, 10:58
Elegancki stream był wczoraj, Tuff postarałes sie :) . Zaskakujące bitwy i wyniki, dobrze że nie obstawiamy meczy bo bym przegrał duzo pieniędzy :D

tuff_gru
09-12-2020, 13:22
Tak, my z Nieznajomym już mamy zagwozdkę z terminem. Proponuję pozostawienie możliwości rozgrywania meczu w niedzielę, powiedzmy do 20. Bo jak rozumiem Tuff chce w niedzielę wieczorem zrobić stream z bitew.

Możemy ta zrobić

tuff_gru
09-12-2020, 13:26
Można rozgrywać kolejne mecze. Termin daje do soboty do 12.12.2020.

Dla jasnosci mowie o meczach rundy drugiej górnej drabinki.
1 runde drabinki dolnej zrobimy po tym bo nie zdolam nagrac wiecej niz 4 mecze w ciagu jednego streama

Andrij Marszałek
09-12-2020, 13:28
No dolnych i tak nie możemy jeszcze grać przecież bez tamtych wyników :faraon:

tuff_gru
09-12-2020, 22:00
No dolnych i tak nie możemy jeszcze grać przecież bez tamtych wyników :faraon:

Chodzilo mi o to zeby ktos sie nie spieszyl zeby 2 mecze zagrac

tuff_gru
10-12-2020, 11:14
Na chalogne dalem opcje obstawiania wygranych poszczegolnych druzyn
https://challonge.com/pl/uy0cbkyh

Jesli kogos to interesuje to zapodajcie swoje glosy - bedzie ciekawie, potem w trakcie streama sprawdze jak byly obstawiane wyniki :)

tuff_gru
14-12-2020, 17:00
Dzisiejszy stream z rundy 2 o 20:00


https://www.youtube.com/watch?v=dEdIzudSXYM

BolesławZapomniany
15-12-2020, 01:21
Super stream Tuff. Przegrane Tuffa z Pirxem oraz Czarixa poprawiły mój humor po meczu z Sebą ;) w niezłym gronie będziemy się tłuc w drzewku przegranych. Nasza pierwsza bitwa z Sebą i Timim była z mojej strony mega chaotyczna. Chłopaki zagrali mega dobrze i na spokojnie, w przeciwieństwie do nas. Nie zagraliśmy źle, ale popełniliśmy sporo błędów (za duże odległości, głupie straty genków, brak karania błędów rywali) - zbyt dużo, żeby móc myśleć o zwycięstwie. W pierwszej bitwie niepotrzebnie rozesłałem jazde, przez to miałem 4 miejsca na polu bitwy, które musiałem ciągle doglądać przez co kompletnie nie ogarnąłęm. Obie bitwy były podobne i w obu przy przewadze rywali w łukach i jeździe oraz falandze jedynym wyjściem było zrushowanie barbarzyńców. Cóż nie udało się :) W drugiej bitwie mimo, iż wiedzieliśmy jak zapewne zagra rywal to już za bardzo nie mieliśmy frakcji do podjęcia walki z takimi buildami. Gratulacje dla Seby i Tomiego. Moim zdaniem są faworytami obok Bachusa i Nieznajomego, mimo iż może są nieco niżej notowani, to mają dużą przewagę w wyborze nacji.
*
Tutaj chciałbym zwrócić na coś uwagę. I nie jest to broń Boże krytyka czy próba usprawiedliwiania się chciałbym tylko rozpocząć dyskusję.
Otóż to jest dobry moment żeby zaobserwować pewne problemy w zasad pod kątem przyszłych turniejów. Zgadzam się z Zacharem, który podjął część tych problemów jakiś czas temu Uważam, że kompletny brak resetu po grupach w połączeniu z takim, a nie innym wyglądem drzewek i grup w bardzo zróżnicowany sposób dotyka różne zespoły - jedne dotyka bardzo mocno - a inne foruje.
Przykład naszej drużyny z Pavlusem jest bardzo dobry: (powtarzam to nie usprawiedliwianie się) otóż mieliśmy dosyć wyrównaną grupę, nie jakąś mocną (chociaż 3 drużyny trafiły do 2 rundy, a 4 z 3 grały w barażach). Siłą rzeczy zeszły w niej dosyć mocne frakcje (wiemy też, że to był nasz wybór) po wyjściu z grupy z drugiego miejsca zagraliśmy mecz, w którym straciliśmy 4 frakcje. W kolejnej rundzie zagraliśmy na przeciwnika, który miał cztery frakcje więcej do użycia oraz zdecydowanie dominował w swojej grupie (zużył w niej większość gorszych frakcji), do tego w pierwszym meczu wybierał jako pierwszy, a w drugim, kiedy kontrować mogła druga drużyna jej roster nacji był już bardzo niewielki, po ewentualnej przegranej nasza drużyna trafia na Zachara i Tma, którzy... też mają 4 nacje więcej(a gdybyśmy w obu meczach grali po 3 mecze to nawet 8). Spadamy na początek drzewka przegranych, wybombieni z frakcji po "ambitnej" próbie walki w drzewku zwycięzców. System oczywiście promuje zajęcie 1 miejsca tylko, że tym samym bardzo uderza w drugie, wręcz zrównuje je z miejscem 3, które moim zdaniem powinno być czymś a'la dziką kartą (przechodzisz, no ale masz ciężko). Tymczasem moim zdaniem drużyny z 3 miejsca mają łatwiej niż te z drugiego. I tutaj leży problem, gdyż przy teoretycznej oraz najbardziej logicznej symulacji (gdzie drużyny stojące wyżej po prostu wygrywają) w 1 rundzie wygrywają drużyny z 2 miejsca, by w następnej przegrać z drużyną z 1 miejsca. Drużyny z 3 lądują w drzewku przegranych, a do nich dołączają drużyny z przegrane z drugiej rundy czyli byłe 2 miejsca. Jaki jest efekt? Drugie miejsca spotykają się znowu z trzecimi tylko, że trzecie mają przewage 4-8 nacji, a jest bardzo prawdopodobne, że w drugiej rundzie zużyły jakieś naprawdę mocne.
Moim zdaniem na przyszłość trzeba zmienić przynajmniej jedną rzecz, żeby przywileje dzewka, losowania i zasad się aż tak nie kumulowały.
1 Należy wprowadzić podział na koszyki - rozwiązanie najprostsze i zmieniające najmniej (byłoby pewnie trochę krzyku przy tym kto jest w jakim koszyku, ale to mały problem, dodatkowo w przeszłości była grana liga ze względu na poziom), ale usunęło by problem dużego zróżnicowania w poziomach grup, a co za tym idzie w zużyciu nacji.
albo
2. Wprowadzenie w jakimś stopniu resetu nacji - Sam fakt, że ilość dlc może tutaj różnie wpływać jest oczywisty, ale niestety równie jak oczywisty równie nie do zażegnania. Proponuję więc np. reset 1/4 zużytych nacji czyli np. po grupach drużyna może wybrać jedną nację mocarną i dwie zrównoważone do resetu (można też wpisać kilka odgórnych nacji, których nie moża resetować np. Rzym czy Kusz). Inną opcją jest też reset nacji, bądź ich części po rozegraniu jakiejś ilości bitew (frakcje są chyba 34 więc np. po 10-12 bitwach)
albo
3. Zmienić sposób wychodzenia drużyn z trzecich miejsc - wiem, że problemem była w tym turnieju liczebność (strasznie brakuje 4 drużyn więcej w fazie pucharowej), ale może pójść w coś takiego jak aktualnie ma miejsce na piłkarskim Euro? Np, że drużyny z 1 miejsc walczą z trzecimi, a drugie z drugimi? Wtedy i 1 miejsca mają nagrodę i mamy zachowaną liczbę meczów i bardziej sprawiedliwe drzewko przegranych. Przez liczbę drużyn trzeba by wtedy z drzewka przegranych i zwycięzców zrobić kolejne grupy, których wychodzą po dwie drużyny i one grają półfinały. Albo opcja, że wychodzą tylko dwie najlepsze drużyny z 3 miejsc, albo grają między sobą małą grupę, z której wychodzą dwa, albo po prostu grają dwa dwumecze? W drugim przypadku wychodziłyby 2 drużyny z 3 miejsc i jakoś trzeba by było ułożyć inne mecze. Dogrywkowe mecze 3 miejsc mogłyby być grane frakcjami z Augusta. Te wyjścia są najmniej doskonałe i wymagają dużo kombinowania, aktualne rozwiązanie byłoby spoko, gdyby tak bardzo nie uderzało w zasoby nacji drużyn z drugich i trzecich miejsc, więc moim zdaniem najprostsze wyjście to po prostu mały reset
Jestem ciekawy Waszych spostrzeżeń oraz opinii co do aktualnego drzewka i moich propozycji. Powtórzę, że to nie jest to hejt na turniej bo Tuff robi super robotę, ani żaden ból dupy po przegranej, czy usprawiedliwianie się, gdyż Seba i Timi byli sporo lepsi. Przykład naszej drużyny był po prostu moim zdaniem idealny do pokazania pewnych problemów.

Pirx
15-12-2020, 05:25
Można różne rzeczy próbować ale.. nie przy narzędziu jakim jest challonge. Mnie np. bardzo nie podoba się dysproporcja w wykorzystanych nacjach w drzewku zwycięzców i przegranych. Jest zbyt duża. Plus te lądowanie po 2 rundzie w 1 rundzie przegranych. Ale tak jest ułożony challonge i tyle. Jak ktoś zna lepsze narzędzie do hostowania to chętnie przyjmiemy. Alternatywnie można robić jakieś drzewka w Excelu czy grupy na forum jak za starych lat. Wówczas ma się full kontrolę nad rozgrywką.

Andrij Marszałek
15-12-2020, 07:00
Moim zdaniem, kwestia że challonge ma jakieś tam ułomności wgl nie powinna stanowić problemu, a jest nadzwyczaj eksponowana. Dawno temu wgl się tego nie używało i jakoś się żyło. Myślę, że znajdzie się gdy będzie trzeba, jakaś dobra dusza, która poukłada odpowiednie tabelki na challongu czy poza nim. O reszcie problemu teraz się nie wypowiem.

Nieznajomy
15-12-2020, 09:18
Ja to lubiłem typowe rozpisywanie na forum . To był klimacik , tylko bardziej wymagający :)

Pirx
15-12-2020, 10:35
No z mojej perspektywy też nie ma problemu, żeby skorzystać z innego, chałupniczego narzędzia.

Samo rozbicie turnieju na 2 drabinki (zwycięzcy, po porażce) jest mega pomysłem. Ale już np. to, że drużyny, które wygrały w 2 rundzie mogą dojść do finału zużywając 8 nacji, a te które przegrały w 2 rundzie - minimum 20, wydaje się zbyt dużą dysproporcją.

BolesławZapomniany
15-12-2020, 12:04
No też nie wiem dlaczego trzymamy się tego challonge, ale właśnie dlatego przy takim wyglądzie drabinek proponowałem ten częściowy reset nacji.

Il Duce
15-12-2020, 14:06
Generalnie myślę że problem rozwiązałby mój wcześniejszy pomysł mianowicie przy grupach 4 osobowych nikt nie odpada,każdy przechodzi,4 drużyna od razu trafia do drabinki przegranych. Dysproporcja między przegranymi a zwycięzcami w zużytych frakcjach musi być,pamiętajcie - normalnie by tych drużyn już nie było w turnieju,a dzięki fajnemu pomysłowi Tuffa drużyny dostają drugie życie,to normalne że ponoszą za to koszt w postaci cięższej rywalizacji. Jedyne co w tym systemie jest złe to faktycznie sytuacja w której dochodzi do paradoksu że drużyna która przegra pierwszy mecz jest w lepszej sytuacji niż drużyna która z nią wygrała ale przegrała starcie z drużyną z pierwszego miejsca z innej grupy.

Jeśli chodzi o dysproporcje grup to ja naprawdę nie wiem o co chodzi bo akurat teraz grupy były naprawdę dość wyrównane. No bo na jakiej zasadzie ma się odbywać przydzielanie do koszyków? Nie jesteśmy Uefą która prowadzi ranking poszczególnych drużyn i byłoby to bardzo trudne i też potencjalnie prowadziłoby to do "niesprawiedliwości". Poza tym przypominam że w każdym sporcie i turnieju zdarzają się grupy łatwiejsze i trudniejsze i powtarzam jeszcze raz że tym razem grupy były całkiem wyrównane.

Wreszcie przechodząc już do podsumowania - Challonge to jest bardzo dobry program,ale jak każdy program swoje ograniczenia posiada,widoczne zwłaszcza przy tak złożonej formule turnieju. Mimo to uważam że nie ma lepszego narzędzia do organizacji wszelkiej maści wydarzeń. Choć oczywiście to organizator decyduje jak chce to przeprowadzić i jeśli ktoś postanowi że woli stary system forumowy za pomocą excela bądź karki papieru to nic mi do tego tak długo jak będzie to sensownie działać.

BolesławZapomniany
15-12-2020, 14:36
Akurat podział nie byłby problemem bo chociażby liga była kiedyś grana z podziałem na poziom, teraz: np. półfinaliści ostatniego turnieju 1v1 to 1 koszyk, Cwierćfinaliści drugi itp. nowi czwarty. Jako, że gramy 2v2 pododawałoby się "wskaźniki" obu graczy i podzieliło na dwa. Zdaję sobie też sprawę, że sam mógłbym trafić do najwyżej trzeciego.
Tak pomysł z przejściem 4 drużyn też jest spoko i wtedy można by zrobić też normalną fazę pucharowa, albo też drzewko przegranych.
Niektóre grupy były owszem bardzo wyrównane, ale nie wszystkie. Mocna drużyna, która w grupie zajmując 1 miejsce wyprztykała się z różnych Massagetów, Odrysów i Luzytan, ma gigantyczną przewagę nad drużyną z 1 miejsca, która, żeby zająć to miejsce musiała rzucić wiele mocnych nacji, a o zdobywcach drugiego miejsca, którzy musieli jeszcze grać kolejne mecze to już nie ma co mówić. Dlatego też wydaje mi się, że taki niewielki reset (kilku nacji) byłby najlepszym rozwiązaniem przy takim formacie turnieju, nie przechyliłby wajchy w drugą stronę, a pomógł tym, którzy najbardziej ucierpieli na niesprawiedliwości zasad. I mówię to w kontekście przyszłych turniejów, nie po to żeby sobie teraz dopomóc.

tuff_gru
15-12-2020, 19:03
Na następny turniej zrobie swoje drzewko i grupy na oddzielnej grafice, wtedy bedzie mozna wszystko dowolnie ukladac. W obencym ukladzie najgorsze jest to ze druzyny z 2 rundy gornej drabinki wracaja do 1 rondu dolnej drabinki.
Chyba najlatwiej byloby zrobic dwa oddzielne drzewka ktore spotykaja sie w finale i dodac do tego dwa dolne drzewka mieszajace sie.
A wogole najprosciej byloby zrezygnowac z calkowitej eliminacji frakcji i moze zrobic cos w rodzaju banowania map i frakcji.

tuff_gru
15-12-2020, 19:07
No też nie wiem dlaczego trzymamy się tego challonge, ale właśnie dlatego przy takim wyglądzie drabinek proponowałem ten częściowy reset nacji.

Trzymamy sie bo ulozenie drabinki trwa 15 minut, a updejtowanie jeszcze szybciej.
Do tego wyglada calkiem niezle.
Zrobinie tego na wlasniej grafice napewno zajmie wiecej czasu nie mowiac potem o updejtowaniu.
Dla mnie napewno odpada opcja excelowa bo jest to dla mnie tragedia graficzna...

tuff_gru
15-12-2020, 19:17
Można rozgrywać kolejne mecze. Termin daje do soboty do 19.12.2020.
Gramy równocześnie drabinkę górną rundę 3 i drabinke dolną - runde 1

Dodatkowo mozna juz glosowac na nastepnych foworytów poszczególnych meczy:
https://challonge.com/pl/uy0cbkyh

Ponieważ jest to moment kiedy zostanie rozegrane az 6 meczy to zrobimy jednego straama przed ktorym bedzie glosowanie ktore 4 mecze wybieramy do obejrzenia.
(Jak widzieliscie po ostatnim streamie nagranie wiecej niz 4 mecze odpada - zbyt dlugo by to trwało a zrobienie 2 streamow zbyt wydluzy rozgrywki, zresztą stream na 2 mecze też troche nie ma sensu)

tuff_gru
18-12-2020, 13:17
Dodałem ankiete odnośnie 4 meczów na kolejny stream

Zachar
18-12-2020, 21:48
Czy nasz mecz może mieć małą przedłużkę? powiedzmy do wtorku?
Zepsuł mi się komputer i nie wiem czy uda mi się go szybko naprawić. Podejrzewam procesor albo płytę główną. Najprędzej w poniedziałek będę próbował coś w tym kierunku robić.
Rozmawiałem już z Twoim Mistrzem, jeżeli nie uda mi się szybko uporać z problemem oddamy mecz walkowerem.
Drugi komp w chacie nie udźwignie Romka :( mam nadzieje , że Tuff wydłużysz nam termin wyjątkowo do wtorku wieczorem?
mam nadzieje , że to jednak problem mniejszy powiedzmy wadliwego zasilacza bo inaczej pożegnam się ze sceną multi na dłużej :(

Pirx
18-12-2020, 21:49
Pytanie jak jest z dostępnością pozostałych graczy we wtorek wieczorem.

tuff_gru
19-12-2020, 15:45
Pytanie jak jest z dostępnością pozostałych graczy we wtorek wieczorem.

Tak, jestem w drodze wyjatku sklonny zrobic tą jedna przedlużke (wtedy wasz mecz nie bylby nagrany na poniedzialkowym streame, ale to i tak sie dobrze sklada bo dwa mecze odpadaja).
Zalezy to tez od pozostalych graczy tak jak napisal Pirx.

Zachar
19-12-2020, 18:16
Pożyczyłem trochę gorszego kompa od znajomego na czas naprawy. Właśnie wszystko instaluje i możliwe że uda się jutro rozegrać o umówionej o godzinie 20 porze.
Na niższych detalach ale powinno pójść

po sprawdzeniu w 2 kontrolnych meczach na multi wszystko śmiga płynniutko.. Dla pewności obniżę sobie na średnie detale.

Gramy jutro o 20. Nie będzie walkowera :P

czarix
21-12-2020, 11:39
stream na dwa mecze, to może odcinek na dwa starcia? :P Zawsze się można podpytać czy ktoś inny mógł by nagrać ;)

Pirx
21-12-2020, 11:45
Z tego co się słyszy "na mieście", to może być dłuuugi stream. ;) Nawet przy 4 meczach. Jestem mega ciekaw, szczególnie meczu Bachus/Nieznajomy vs Seba/tomi oraz Zachar/TM vs lylu/Pavlus.

Andrij Marszałek
21-12-2020, 12:07
Plotki ploteczki :D

BolesławZapomniany
22-12-2020, 23:59
Kolejny super streamik Tuff, fajny turniej, fajnie było wziąć udział i dzięki za grę. Muszę jednak dołożyć swoją łyżeczkę dziegciu do tej naszej beczki miodu. No bo kurde już abstrachując od dyskusji po ostatniej rundzie, to jednak ciężko było nam z Pavlusem coś ugrać Luzytanami i Nerwiami na Kusz i Tylis. Ta przewaga nacji, u drużyny które odpadły wcześniej była gigantyczna. Zagraliśmy ambitnie z Sebą i Timim wywalając Kusz i Arwernów, którymi mielibyśmy teraz o wiele większe szanse w 2 i 3 bitwie. Gdybyśmy przycwaniakowali i odpadli z Andrijem to nie dość, że trafilibyśmy do łatwiejszej części drzewka przegranych to jeszcze mielibyśmy kilka potężnych frakcji więcej.
*
Komentując jeszcze naszą bitwe no to druga gra była mega pechowa bo cała Saba złamała się dosłownie w sekundę po śmierci generała. Co do trzeciej to nie zgodzę się Tuff, że Nerwiowie są bardzo mocną frakcją, dla mnie to biedni kuzyni pozostałych Galów. Są o poziom gorsi, mają dużo gorszą piechotę (która może i pokona miecze za 700 reszty, ale wymaga to mega mikro i wielu szarz co czyni to nacje trudniejszą i zarazem słabszą). Na 10 gier między równymi graczami Nerwiowie przegrają z 8 z Arwernami czy Tylis, ich piechota jest po prostu ewidentnie słabsza i rzadko da się to nadrobić nieco silniejszą jazdą, szarżami czy harcownikami. Nerwiowie są też gorsi niż Getowie, Icenowie, Galacja czy Arewakowie, są na poziomie Luzytan i chyba ich też stawiam przed nimi. Są biedniejszą wersją Swebów (dodatkowo bez Ario)
Wydaję mi się też, że mój build Egiptu był wręcz idealny na to co zaproponował Pont, miałem gigantyczną przewage proc, a 8 thureosów wspieranych przez 3 galackie powodowało, że ani nagie miecze, ani piki, ani thureosy przeciwnika nie stanowiły zagrożenia, pobrałem mało jazdy bo potrzebowałem jej tylko po to, żeby łapać jazdę wroga (przy wsparciu włóczni i piechoty, której miałem, aż za dużo było to dość, żeby bronić łuków). Wydaję mi się, że w 1v1 to byłby wręcz niegrywalny matchup. Tak samo w armii Pavlusa wzięliśmy sporo łuków i proc. Ostatecznie mieliśmy bardzo dużą przewagę dystansową. Po zobaczeniu armii przeciwników nasz plan był taki, żeby wygrać walkę dystansową i jak bajbardziej obić przeciwnika procami (jak najbardziej zniwelować przewagę tylis w piechocie). Pavlus miał wytrzymać na tyle, żebym zdążył się uporać z Pontem (prawie) i starać się nie walczyć. Niestety w skutek misplayów i błędów w komunikacji, Nerwiowie zaczęli walczyć o dużo za wcześnie, a kawaleria nie zdołała złapać rydwanów :( I tak samo liczba jazdy Pavlusa była z dwoma oddziałami lepszych włóczni i jeszcze moich karyjskich odpowiednia ochrona przed jazda wroga i rydwanami. Wiedzieliśmy, że jak Pont nabierze jazdy to nie mamy czego szukać, więc zdecydowaliśmy się na jej minimum. No, ale nie pykło. Uważam, ze pierwszy raz w turnieju zagraliśmy na naprawdę dobrym poziomie no i odpadliśmy :D
Generalnie super, że znowu Romek żyje i liczę na następne turnieje (może liga). Z chęcią pomogę przy jakiś sprawach organizacyjnych. Dobra robota Tuff.

Pirx
23-12-2020, 09:47
Myślę, że na ocenę sprawiedliwości/niesprawiedliwości zużytych nacji przyjdzie czas po zakończeniu turnieju. Wtedy też będzie pełny obraz sytuacji.

Co do Waszych bitew lylu, to mam wrażenie że:
- w drugiej bitwie zabrakło Wam trochę zimnej krwi, chociaż mikro mieliście znacznie lepsze - atakowaliście pod górkę, zamiast wyczekać zejście chłopaków na równy grunt (tak, Masesylowie mieli jazdę harcowniczą, ale można było z nią coś powalczyć, może złapać); plus ten genek Saby zagrał ogromnie ryzykownie i to niestety myślę, że kosztowało Was bitwę. Swoją drogą Luzytanie super sobie radzili z Kuszem. Nie wiem czemu Kusz nie zagrał pikami, to byłby szach mat na Luzytan.
- w trzeciej bitwie zaryzykowaliście tą lekką kawką i moim zdaniem przegraliście już na etapie ukazania się 4 kapadockich u TM. Nie mieliście żadnej kontry na kawalerię przeciwnika, a do upilnowania mnóstwo strzelców. Podobnie to wyszło w sumie w moich i Tuffa bitwach z Bachusem i Nieznajomym. Build piechotno-strzelecki jest ryzykowny.

Ogólnie to zagraliście bardzo dobrze, jak na trochę gorsze nacje. Ale o przegranej zadecydowały ww. niuanse. Z kolei Zachar i TM podeszli do 2 i 3 bitwy bardziej na chłodno. Zmusili Was do ataku i kontrowali.

Dla mnie sporym zaskoczeniem był dobór nacji przez WYK i Hadvara. Same zrównoważone i to całkiem mocne. Przy dostępności nadaj dużej ilości nacji mocarnych, również niezapkowych. Na pewno WYK i Hadvar super się ustawili z mocarnymi do końca turnieju. Natomiast mają ograniczone pole wyboru z nacjami zrównoważonymi. Spodziewałem się, że zagrają zrównoważonymi i słabszymi mocarnymi.

PS: zaktualizowałem rozpiskę i wykorzystane nacje.

Zachar
23-12-2020, 10:14
Gratulacje Lylu za to jaki zrobiliście postęp w grze. Przypominając sobie nasz pierwszy treningowy mecz to z każdym meczem stawaliście się lepsi i groźniejsi. Trochę mi przykro , że trafiliśmy na siebie i że okazało się że to my jesteśmy uprzywilejowanym zespołem przegranym 1 rundy. Chce jeszcze dodać że nie "cwaniakowaliśmy" w meczu z Siarą i Pingwinem i przegraliśmy bo po prostu zagraliśmy wówczas słabo. Liczę że wasz team pozostanie niezmieniony i będziecie grali w kolejnych drużynówkach. Chciałbym teraz trochę potrenować by napsuć krwi najstarszemu małżeństwu w stawce :). Właśnie na mecz z nimi i głównymi faworytami WYKiem/Hadvarem czekałem najbardziej. Niezależnie od wyniku 50% celu zostało już wykonane

co do puli nacji może wyjść na to że ci co rozegrają więcej meczów zresteują sobie nacje, ograją się więcej i ostatecznie w finale nie będą na straconej pozycji grając z finalistami mknącymi autostradą, którym pozostały jednak jakieś niewygodne nacje w meczu best of 5

Nieznajomy
23-12-2020, 10:51
Zresetowanie nacji drużynie z dolnej drabinki i zostawienie pozostałych nacji drużynie z górnej drabinki było by idiotyczne, zepsuło by to obraz gier finałowych xd
Ostatnio myślałem o tym , a do resetu nacji nie zostało zbyt wiele

Zachar
23-12-2020, 10:56
Tak samo ja wskazałem problem odpadającego w 2 rundzie. Nie zmienia się jednak zasad w trakcie turnieju i jasno one określają że finalista nie będzie miał resetu dopóki nie wykorzysta nacji.
I bardzo nie podobałoby mi się gdyby zmiana została wymuszona ;)

Nieznajomy
23-12-2020, 11:00
No to śmieszne akurat , kara za to że się wygrywało xd

Zachar
23-12-2020, 11:04
Ale przecież zasady są od początku czytelne. Przecież nie wymyśliłem prochu. Trzeba było obudzić się szybciej i wskazać problem przed startem :P
Kara za wygrywanie dotyczy też wygranych 1 rundy?
Bonusem zajęcia 1 miejsca w grupie jest szersza pula nacji i start z pominięciem rundy 1. Nie ma tu żadnej kary. To tylko świadczy że górna drabinka też powinna myśleć o oszczędzaniu dobrych nacji na koniec turnieju.
Dolna drabinka za to ma cholernie długa drogę do finału więc jak dla mnie jest ok
Do tego przegrany górnej drabinki 1/2 może wykosić takiego dłużej grającego z dolnej drabinki i ostatecznie spotkacie się ponownie z podobną ilością nacji w finale

Nieznajomy
23-12-2020, 11:09
Tak tak :D . Nie będę się kłócił bo jakoś mi się nie chce . Chodzi mi o to że taka sytuacja zepsuje całkowity obraz turnieju .

To turniej Tuffa zrobi z tym co będzie chciał

Zachar
23-12-2020, 11:17
Mi też się nie chce :P
nie zepsuje obrazu jedynie wasz komfort :)

Pirx
23-12-2020, 11:20
Totalnie się z tym nie zgadzam Nieznajomy, taka sytuacja doda smaczku.

Jeżeli ktoś przejdzie całą, maksymalną ścieżkę meczową do finału (odpadnięcie w 2 rundzie górnej drabinki, dojście dolną drabinką do finału), to będzie dopiero historia. ;)

Równie dobrze można narzekać że Wy mieliście trudniejszą przeprawę w 2 ostatnich rundach, a WYK i Hadvar - łatwiejszą. Ale wątpię żeby to psuło turniej.

Nieznajomy
23-12-2020, 11:21
Poza tym nikt nie powiedział że akurat my będziemy w finale

Można trochę narzekać xd

Będzie co będzie ;) . Trzymam kciuki za was Pirx

Zachar
23-12-2020, 11:22
Dobra już nie cisnę tematu. Przepraszam ;)

Pirx
23-12-2020, 11:23
W sumie to my tu gadu gadu, a w praktyce w TUFF 1v1 zasadą było, że gracz, który szybko odpadł, daleko nie zaszedł do przodu. Z reguły potykał się na kolejnej rundzie w dolnej drabince. Mikro weryfikuje rzeczywistość.

Zachar
23-12-2020, 11:28
No tez jestem przekonany że przegrany pojedynku Bachus/Nieznajomy vs WYK/Hadvar będzie zdecydowanym faworytem w pojedynku z zespołem dolnej drabinki. To po prostu obecnie 2 najmocniejsze teamy

Pirx
23-12-2020, 12:02
A swoją drogą, to naprawdę mega był pomysł z tymi nagraniami Tuffa bez wskazywania wyników.

W tym świetle zobowiązuję się sumiennie nie ciągnąć ludzi za język w przyszłości i samemu języka nie dawać. :D

Ploteczkom mówimy STOP. :P

Zachar
23-12-2020, 12:08
mi się podoba też opcja obstawiania wyniku. Szkoda tylko że nie można podejrzeć wyników bez oddania głosu. Bo jak tu zagłosować na siebie? Racjonalnie musiałbym oddać głos na Tuffa i Pirxa a i to jest jakoś dla mnie za trudne :D

a czy miał ktoś jakieś problemy z lagami? Może w przyszłym turnieju drużynowym udałoby się zwiększyć limit do max 30 jednostek?

Andrij Marszałek
23-12-2020, 13:25
Wydaję mi się, że poziom lagów jest naprawdę minimalny. Jedyne problemy jakie występują to czasem z internetem. Także 30 może byłaby ok? ;d

Z drugiej strony 25 wydaje się całkiem optymalne.

tuff_gru
23-12-2020, 15:08
Dzieki za slowa uznania :)

Ale my ty gadugadu a turniej trwa

Można rozgrywać kolejne mecze. Termin daje do niedzieli do 27.12.2020. (tylko bez opóźnień :) )
Teraz gramy tylko drabinkę dolną - mecze 14 i 13

Proponuje żeby mecz 20 czyli tak naprawdę mecz o 3 miejsce jeszcze poczekał bo potem drużyna zwycięzka będzie miała bardzo długi zastój do finału.

Dodatkowo można już głosować na następnych faworytów poszczególnych meczy:
https://challonge.com/pl/uy0cbkyh

Nieznajomy
23-12-2020, 15:12
To my się już na mecz umówiliśmy :drunk:

Pirx
23-12-2020, 15:20
Grajcie, grajcie - będzie super materiał na osobny stream dla Tuffa. ;)

Mnie się mega podobają te zasady do 25 jednostek.

tuff_gru
23-12-2020, 15:21
To my się już na mecz umówiliśmy :drunk:

To nie grajcie go jeszcze bo wygrany bedzie czekal 3 tygodnie na final, a moze jeszcze jakies opoznienia beda.
Na chyba że tak wam pasuje... To jak kto woli, ja moge zawsze nagrac pozniej...

Chyba ze moze cos przyspieszymy z dolna drabinka runda 3 i 4

BolesławZapomniany
23-12-2020, 15:30
- w trzeciej bitwie zaryzykowaliście tą lekką kawką i moim zdaniem przegraliście już na etapie ukazania się 4 kapadockich u TM. Nie mieliście żadnej kontry na kawalerię przeciwnika, a do upilnowania mnóstwo strzelców. Podobnie to wyszło w sumie w moich i Tuffa bitwach z Bachusem i Nieznajomym. Build piechotno-strzelecki jest ryzykowny.

Ogólnie to zagraliście bardzo dobrze, jak na trochę gorsze nacje. Ale o przegranej zadecydowały ww. niuanse. Z kolei Zachar i TM podeszli do 2 i 3 bitwy bardziej na chłodno. Zmusili Was do ataku i kontrowali.

No grając golasami (Luzytanie, Nerwiowie) cieżko czekać, ale też no nie chciało nam się zrobić z gierki pół godzinnego stania. Co do trzeciej bitwy to mieliśmy dylemat, że albo ja Swebami, a Pavlus Maceodnia/Maessylami, albo jak Egiptem, a Pavlus Nerwiami. Zdawaliśmy sobie w pełni sprawę z tego, że przeciwnik będzie miał przewagę kawalerii, dlatego zdecydowaliśmy się mieć 6 oddziałów lekkiej jazdy, jednych łuczników na wielbłądach do obrony, lk jest najlepsza żeby szybko łapać oddziały wroga do pomocy jeździe miały być 2 cięższe oddziały włóczników nerwiów plus moi karyjscy,, galaccy i z dwa oddziały thureosów. Moim zdaniem to była odpowiednia liczba, tylko, że no Nerwiowie zostali złapani w rozkroku, za szybko i niezdążywszy nic zrobić łukami. Ja miałem taką sytuację, że mogłem im spokojnie dosłać wiele oddziałów, no ale się źle zgadaliśmy. Mi do late gamu została prawie cała armia więc plan nie był zły, dużo gorzej z wykonaniem :D Gdyby Nerwiowie wytrzymali z 2 min dłużej (tzn gdybyśmy się lepiej zgrali i nie walczyli tak wcześniej) to z pontu została by sama poobijana kapadocka, a na obite nerwiami tylis ruszyła by moja cała armia (3 pełne galackie, 2 tańsze galackie z 5 pełnych thureosów i jakieś 3 ogryzki, karyjscy i z 6 jednostek strzelających) wtedy z tym co zostało by nerwiom moglibyśmy spokojnie powalczyć, no ale nie wyszło.
A co do tych nacji no to już nie mówię o ogólnych rozrachunkach, ale o tym, że no w tym przypadku drużyna, która odpadła pierwsza, miała przez ten jeden dodatkowy mecz sporą przewagę, że akurat my w 2 rundzie wywaliliśmy się z ostatnich najmocniejszych mocarnych frakcji (z wyjątkiem Rzymu).

Nieznajomy
23-12-2020, 15:57
Nie musimy przyspieszać , ja wyjeżdżam 30tego i wracam 3ciego więc dla mnie to jeszcze lepiej . Także poczekamy

Twój Mistrz
23-12-2020, 16:23
Gratulacje Lylu za to jaki zrobiliście postęp w grze. Przypominając sobie nasz pierwszy treningowy mecz to z każdym meczem stawaliście się lepsi i groźniejsi. Trochę mi przykro , że trafiliśmy na siebie i że okazało się że to my jesteśmy uprzywilejowanym zespołem przegranym 1 rundy. Chce jeszcze dodać że nie "cwaniakowaliśmy" w meczu z Siarą i Pingwinem i przegraliśmy bo po prostu zagraliśmy wówczas słabo. Liczę że wasz team pozostanie niezmieniony i będziecie grali w kolejnych drużynówkach. Chciałbym teraz trochę potrenować by napsuć krwi najstarszemu małżeństwu w stawce :). Właśnie na mecz z nimi i głównymi faworytami WYKiem/Hadvarem czekałem najbardziej. Niezależnie od wyniku 50% celu zostało już wykonane

co do puli nacji może wyjść na to że ci co rozegrają więcej meczów zresteują sobie nacje, ograją się więcej i ostatecznie w finale nie będą na straconej pozycji grając z finalistami mknącymi autostradą, którym pozostały jednak jakieś niewygodne nacje w meczu best of 5

No może troszkę cwaniakowaliśmy. Ostatecznie w 2 bitwie nie wzięliśmy najsilniejszych nacji jakie mamy a takie raczej średnie :D Ale fakt faktem my zagraliśmy słabo, chłopaki nieźle a 2 bitwy zupełnie to nie oddaliśmy :D

BolesławZapomniany
23-12-2020, 17:01
No Kusz słaba nacja, jeszcze się wachałeś między Rzymem, a Kuszem i mieliśmy nadzieję, że weźmiesz Rzym. To chyba dosyć szeroko podzielana opinia, że Kusz jest op :D
A co do naszego progresu to bardziej bym to nazwał powrotem do formy w moim przypadku i nauce mety po zmianie limitów i paczach, a u Pavlusa to była nauka gry 2v2. Na początku to wyglądało tragicznie.

Nieznajomy
23-12-2020, 17:58
Kusz jest mocny , w rękach np Bachusa robi robotę.

Z Pavlusem trochę trenowaliśmy , jego gra później wyglądała dosyć spoko :)

BolesławZapomniany
23-12-2020, 18:08
No moim zdaniem z mocarnych najmocniejsze są Kusz, Rzym, Bojowie, Tylis, Arwernowie, nieco gorsi są Icenowie, Getowie i Swebowie, potem Arewakowie, a na dnie Nerwiowie i Luzytanie

Nieznajomy
23-12-2020, 18:56
Akurat ja to lubię Nerwiow i uważam że są na poziomie takich Arwernow. Ale wiadome to tylko moje odczucia, każdy gra indywidualnie

Hadvar
24-12-2020, 00:56
No moim zdaniem z mocarnych najmocniejsze są Kusz, Rzym, Bojowie, Tylis, Arwernowie, nieco gorsi są Icenowie, Getowie i Swebowie, potem Arewakowie, a na dnie Nerwiowie i Luzytanie

Oj myślę że Arewakowie to są znacznie słabsi od Nerwiów

BolesławZapomniany
24-12-2020, 02:21
Oj myślę że Arewakowie to są znacznie słabsi od Nerwiów

Ciekawe, bo szlachta jest minimalnie lepsza niż zapki(i minimalnie droższa), Arewakowie mają dostęp i do zarówno nagiej piechoty od szarż(naznaczeni) za 600 jak i piechoty bardziej defensywnej(scutarii), natomiast Nerwiowie mają nie licząc tanich oddziałów samą piechotę do szarż i to za 690 czyli naprawdę drogą (Luzytanie posiadając znacznie lepszych szermierzy za 720 i głównie za pancerz ich oraz szlachetnych szermierzy są uznawani za frakcję słabą. No i brak silnych włóczni). Wydaję mi się, że stabilniejsi scutarii są lepszym wyborem, a naznaczeni kosztują mniej pieniędzy kiedy chce się iść agresywnie, no i Arewakowie w ogóle dają jakiś wybór. Włócznie Nerwiowie też mają gorsze, niby poborowi są ciutke lepsi niż najtańsi Arewaków, ale scutarii z włóczniami są zdecydowaanie lepsi niż reszta tego co proponują Nerwiowie, świetnie się nadają jako mocniejsza 1 linia. Arewakowie mają balearskich, a Nerwiowie galijskich łowców, ja osobiście wolę łuki niż proce, a te są tańsze, a ale wiem, że wielu tutaj dużo bardziej przedkłada proce nad łuki więc ciężko mi powiedzieć kto ma tutaj lepsze jednostki (ale postawie na Nerwiów). Jazde do ww. mają niemal identyczną. No i Nerwiowie mają lepszych harcowników. Koniec końców w moim wyliczeniu Nerwiowie wychodzą na niewielki plus w jednostkach dystansowych i ha, natomiast Arewakowie powiedzmy, że bardziej zdecydowanie w piechocie do ww. i we włóczniach. A w romku pomimo ostatniego trendu zwiększającego rolę proc i jazdy to piechota ma podstawowe i największe znaczenie. Podtrzymuję, że są na poziomie Luzytan :D

Nie chce mi się porównywać szczegółowo Nerwiów i Arwernów, ale ich jedyna przewaga to posiadanie ha, na wszystkich innych frontach mocno odstają(oprócz identycznych strzelców)

Il Duce
24-12-2020, 10:26
No moim zdaniem z mocarnych najmocniejsze są Kusz, Rzym, Bojowie, Tylis, Arwernowie, nieco gorsi są Icenowie, Getowie i Swebowie, potem Arewakowie, a na dnie Nerwiowie i Luzytanie

Nie zgodzę się z tym rankingiem w wielu miejscach. Rzym jest specyficzną frakcją bo ma wiele dobrych jednostek ale główny problem tej frakcji leży w tym że nie ma taniego dobrego strzelania a ich włócznie nie rzucają oszczepami więc są o wiele gorsze od barbarzyńskich odpowiedników a cenowo wygląda to podobnie. Tacy wojownicy z włóczniami zjadają pomocniczą piechotę za 400 bez trudu,podobnie robią poborowi z Vigiles. Z tego względu Rzym nie jest w ścisłym topie i nigdy nie był. Jeśli chodzi o najgorsze mocarne to są to bez dwóch zdań Luzytanie i Arewakowie,potem Odrysowie. Arewakowie nie mają żadnych dobrych średnich mieczy,scutarii mocno przegrywają z każdą inną barbarzyńską piechotą podobnego przedziału cenowego. Ci "słabi" miecznicy Nerwiów za 690 robią ze średniej piechoty Arewaków mielone kotlety i to jest największy problem tej frakcji. A jak opierasz swoją armię Arewaków na szlachetnych noblach to nagle nie masz pieniędzy na nic innego więc i tak przegrasz bo przeciwnik po prostu zostawi Ci te 4 elitarne miecze na koniec i je potem rozjedzie/wystrzela/zaleje masą i tyle będzie z tych cudownych mieczy za 1380. Nerwiów bym dał nieco wyżej od Icenów czy Galatów ale poniżej tego ścisłego topu.

Nieznajomy
24-12-2020, 10:28
Wesołych Świąt i po 2k killi co mecz :P :)

Pirx
24-12-2020, 10:35
Dobre życzenia ;) zasłużonego odpoczynku Panowie od codziennych trosk i stresów.

Hadvar
24-12-2020, 11:35
Wesołych Panowie i niech Ares Wam sprzyja na polu bitwy!

Il Duce
24-12-2020, 13:20
Dołączam się do życzeń,wszystkiego co najlepsze,dużo zdrówka,spokoju i udanego odpoczynku a po świętach z błogosławieństwem Aresa,Marsa i wszystkich bogów wojny ponownie skrzyżujemy miecze na polach bitew ;).

BolesławZapomniany
24-12-2020, 13:33
Nie zgodzę się z tym rankingiem w wielu miejscach. Rzym jest specyficzną frakcją bo ma wiele dobrych jednostek ale główny problem tej frakcji leży w tym że nie ma taniego dobrego strzelania a ich włócznie nie rzucają oszczepami więc są o wiele gorsze od barbarzyńskich odpowiedników a cenowo wygląda to podobnie. Tacy wojownicy z włóczniami zjadają pomocniczą piechotę za 400 bez trudu,podobnie robią poborowi z Vigiles. Z tego względu Rzym nie jest w ścisłym topie i nigdy nie był. Jeśli chodzi o najgorsze mocarne to są to bez dwóch zdań Luzytanie i Arewakowie,potem Odrysowie. Arewakowie nie mają żadnych dobrych średnich mieczy,scutarii mocno przegrywają z każdą inną barbarzyńską piechotą podobnego przedziału cenowego. Ci "słabi" miecznicy Nerwiów za 690 robią ze średniej piechoty Arewaków mielone kotlety i to jest największy problem tej frakcji. A jak opierasz swoją armię Arewaków na szlachetnych noblach to nagle nie masz pieniędzy na nic innego więc i tak przegrasz bo przeciwnik po prostu zostawi Ci te 4 elitarne miecze na koniec i je potem rozjedzie/wystrzela/zaleje masą i tyle będzie z tych cudownych mieczy za 1380. Nerwiów bym dał nieco wyżej od Icenów czy Galatów ale poniżej tego ścisłego topu.

Co do scutarii to zależy co się rozumie przez podobny przedział cenowy, bo praktycznie żadni barbarzyńcy nie mają piechoty za 620-660 (a jak już mają to jest praktycznie nieużywana) wiadomo, że scutarii to nie poziom piechoty za 700, ale dzięki temu, że są tańsi można zrobić mocniejszą pierwszą linie, dzięki czemu siła piechoty się wyrównuje, do tego są naznaczeni, którzy w czystej szarży z szałem pokonują np. libijską piechotę. I Arewakowie dają wybór. Nerwiowie go nie dają i uważam że 690 jak za słabo opancerzone oddziały pod szarże to trochę za dużo jak na ryzyko. Owszem te oddziały zmasakruja scutarii, ale jeżeli przed sobą będą miały 100 osobowe oddziały scutarii z włóczniami i przyjmą szarże zwykłych scutarii to nie jestem pewien kto skończy jako kotlet :)
Co do Rzymu to wydaje mi się, że przy tych zasadach i budżetach jest dużo mocniejszy niż przy starych. Ma gwarantowane 8 mieczy, które są lepsze niż większość wszystkich przednajlepszych piechot, co zawsze daje przewage nad np. barbami, którzy zazwyczaj mają ich 7 (3 zapki i różni poplecznicy), 4 oddziały najemnych strzelców rzeczywiście trochę drenują budżet, ale wygrają na większość branych buildó strzelców (żeby z nimi wygrać przy podobny poziomie graczy trzeba wziąc z 5-7 oddziałów, np. 4 łuki i 1 proce, 4 proce i 2 łuki) do tego z tego co widziałem na streamach i moich sparingach Rzym prawie zawsze wygrywał, a z barbami często dość przekonująco (sam się dziwiłem). Dodatkowo dzięki swojemu wielkiemu rosterowi jest elastyczny i może budować się pod różne egzotyczne matchupy. No, ale jak to czy Nerwiowie są lepsi od Arewaków jest dyskusyjne (przynajmniej moim zdaniem) to to, że Nerwiowie odstają od kuzynów już chyba nie. Icenowie też są moim zdaniem lepsi. Wiem, że najlepszym graczom często nie robi różnicy czym grają, ale wydaje mi się, że na mecz finałowy woleli by mieć Tylis czy Bojów zamiast Nerwiów, a jak nie to może przyszłość pokaże nam taki matchup :D

Bez znaczenia kto ma rację życzę wszystki Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku!!!

tuff_gru
24-12-2020, 23:10
Wesołych świąt przyłączam się do 2k na bitwę!

Andrij Marszałek
25-12-2020, 01:28
Przyłączę się oczywiście do życzeń i rzucę dwoma luźnymi rzemyśleniami od siebie.

Rzym umieściłbym w ścisłym topie z kilku powodów. Nie muszę mówić chyba o uniwersalności jaką Rzym daje swojej piechocie i mocy swoich elitarnych strzelców, co moim zdaniem wyrównuje braki w jego słabości w braku ich tańszej wersji. Vigiles są lepsiw bezpośrednim starciu z poborowymi i dowolnymi innymi tanimi włócznikami(lepsze staty, kwadrat) problem jest tylko i aż brak oszczepów, trzeba się bez tego obejść, za to mamy 8 ,,średnich mieczy'' i przez to więcej pieniędzy na właśnie strzelców i jazdę) niż przeciwnik na barbarach z 4/3 zapkami, bez tego piechotę ma zwyczajnie dużo słabszą i trzeba się sporo napocić by z 5 słabszymi mieczami coś zrobić przeciwko 4 evocati i 4 weterani, ewentualnie Rzym może zaskoczyć czymś zupełnie niestandardowym(pretorianie, gladiatorzy, słonie, jazda szturmowa etc, czym barbary nie mogą), nie chce mi się już opisywać argumentów, ale Rzym zdecydowanie jest w czołówce moim zdaniem, nie jest to na pewno frakcja, która zawsze można czymś skontrować i rozbić spodziewany build.

Zdecydowanie negatywnie wypowiedziałbym się natomiast o Icenach Dla mnie to są tacy ubocy Arwernowie. Nie widzę u nich opcji gry na cokolwiek innego niż taka biedna kopia typowego buildu barbarów pod piechotę. Jazda na nic ciekawego nie pozwala bo jest zwyczajnie nie za słaba by walczyć z czymkolwiek oprócz jakiejś obywatelskiej czy lekkiej jazdy( całkiem dobra mobilność), piechota jest zwyczajnie słabsza niż u konkurencji, proce są za drogie, innych strzelców jak u konkurencji brak, rydwany to tragedia, włócznicy no ok niby spoko, ale włócznie za 320 wygrają tylko z tańszymi włócznikami u przeciwnika po dłuuuuuugiej walce jak oponent pozwoli na dłuższą walkę, a ci za 600 no niby ok, jako jakaś kontra pod włócznie Swebów, czy dłuższe utrzymanie przeciwnika(ale tak naprawdę niewiele nam to daję jak nie ma możliwości zrobienia przewagi kawką czy strzelcami) Nie widzę po prostu plusów u tych nieszczęsnych Icenów. Jestem skłonny zaryzykować stwierdzenie, że Arewakowie są z nimi niemal na równym poziomie.

Hadvar
25-12-2020, 01:36
do tego są naznaczeni, którzy w czystej szarży z szałem pokonują np. libijską piechotę.


Otóż nie, oczywiście że nie. Polecam zrobić sobie samemu test, bo wynik jest zadziwiający. Nie myślałem że Libijska Piechota aż tak bardzo zmiecie z planszy Painted Ones. Libijska piechota wygrała zabijając 90 Painted Ones samemu tracąc 43 żołnierzy (77 zostało), a do tego bot był głupi i nie wyłączył Libijskim walki w formacji.

tuff_gru
25-12-2020, 13:51
Otóż nie, oczywiście że nie. Polecam zrobić sobie samemu test, bo wynik jest zadziwiający. Nie myślałem że Libijska Piechota aż tak bardzo zmiecie z planszy Painted Ones. Libijska piechota wygrała zabijając 90 Painted Ones samemu tracąc 43 żołnierzy (77 zostało), a do tego bot był głupi i nie wyłączył Libijskim walki w formacji.

a to ciekawe... musze przetestować...

tuff_gru
25-12-2020, 13:54
Mecz Legion Fretensis vs Dzieci Pyrrusa wrzuciłem na swojego discorda do dzialu dyskusja ogolna w TUFF CUP 2020 2vs2 11.11.202

BolesławZapomniany
28-12-2020, 20:33
Otóż nie, oczywiście że nie. Polecam zrobić sobie samemu test, bo wynik jest zadziwiający. Nie myślałem że Libijska Piechota aż tak bardzo zmiecie z planszy Painted Ones. Libijska piechota wygrała zabijając 90 Painted Ones samemu tracąc 43 żołnierzy (77 zostało), a do tego bot był głupi i nie wyłączył Libijskim walki w formacji.

Otóż robiłem te testy i to kilkakrotnie z Zacharem przed pierwszą WKA kiedy grałem Arewakami na Kartaginę Pirxa. Naznaczeni na szaleńczej szarży wygrywali z libijską chyba w każdym scenariuszu z włączoną umiejętnością szaleńczej szarży. Jeżeli teraz jest inaczej to albo patche coś poważnie zmieniły, albo test z botem był jakiś niemiarodajny (wątpie), albo ktoś z nas popełnił błąd przy testach. Oczywiście mówię o naznaczonych Arewaków, ci Icenów są gorsi.

Co do opinii Andrija o Icenach to zgadzam się, że są słabszą wersją Arwernów, ale nie uważam, że aż tak słabszą. Do tego rydwany na pierwszy rzut oka mogą się okazywać tragiczne, ale moim zdaniem nie są (fakt, że przez antyspaghetti patch rydwany w ogóle są dużo mniej skuteczne i jakoś ostatnio lubią uciekać po stracie jednego lub na 1-2 ginie generał), kosztują 900, a więc nie taki znowu majątek, są szybsze, a zabijają w podobny sposób co ich kuzyni z kosami (tylko siłą rzeczy mają mniejsze pole rażenia) jako, że teraz rydwany są najbardziej delikatne w historii RII i tak trzyma się je na late game, albo nawet bardzo późny late game. Przy braku jazdy przeciwnika mogą spokojnie wytłuc 200-300 żołnierzy, a dzięki szybkości wcześniej dorwać proce, to, że rzucają to prawie niezauważalny plusik, ale zawsze doda to parę killi oraz obije nieco goniący oddział kawalerii.

Hadvar
28-12-2020, 23:53
Otóż robiłem te testy i to kilkakrotnie z Zacharem przed pierwszą WKA kiedy grałem Arewakami na Kartaginę Pirxa. Naznaczeni na szaleńczej szarży wygrywali z libijską chyba w każdym scenariuszu z włączoną umiejętnością szaleńczej szarży. Jeżeli teraz jest inaczej to albo patche coś poważnie zmieniły, albo test z botem był jakiś niemiarodajny (wątpie), albo ktoś z nas popełnił błąd przy testach. Oczywiście mówię o naznaczonych Arewaków, ci Icenów są gorsi.

No na makaronach to nic dziwnego że wygrywali :P Czasy się jednak zmieniły i makaronów już nie ma, tak więc polecam sprawdzić sobie teraz, bo testy sprzed 4 lat można w wielu przypadkach do śmieci wrzucić.

tuff_gru
29-12-2020, 13:00
Dzisiaj wieczorem zapraszam serdecznie :)


https://www.youtube.com/watch?v=Ltu8tyZGPeA

tuff_gru
30-12-2020, 16:40
Można rozgrywać kolejne mecze. Termin daje do niedzieli do 03.01.2021. (tylko bez opóźnień )

Dodatkowo można już głosować na następnych faworytów poszczególnych meczy:
https://challonge.com/pl/uy0cbkyh

BolesławZapomniany
30-12-2020, 20:14
No bardzo możliwe, co prawda nadal uważam, że Arewakowie są mało grani i przez to może trochę niedoceniani, ale rzeczywiście może teraz są słabi jak na mocarnych. Nadal jednak uważam, że linia średnich włóczni Arewaków z drugą linią słabej ciężkiej piechoty/naznaczonych, wygra z linią poborowych/włóczni za 400 Nerwiów plus drugą linią złożoną z okrutnych. Tak czy inaczej moja główna teza, że Nerwiowie sporo ustępują reszcie barbów potwierdził mecz Tuffa/Pirxa z Zacharem/Tm'em. Nerwiami naprawdę ciężko narzeźbić przeciwko równemu/lepszemu graczowi grającemu barbami/ Rzymem. Z luzytanami, odrysami czy arewakami można jeszcze szczęścia popróbować. :p

Pirx
30-12-2020, 20:23
Tak czy inaczej moja główna teza, że Nerwiowie sporo ustępują reszcie barbów potwierdził mecz Tuffa/Pirxa z Zacharem/Tm'em. Nerwiami naprawdę ciężko narzeźbić przeciwko równemu/lepszemu graczowi grającemu barbami/ Rzymem. Z luzytanami, odrysami czy arewakami można jeszcze szczęścia popróbować. :p

Ta bitwa była grana na ogromnym lagu więc nie jest w żadnym stopniu miarodajna.

Nieznajomy
30-12-2020, 21:08
Nie rozumiem dlaczego wgl graliście na na lagu. Pirx miałeś sporo kawalerii ,sam wiesz że nie da się nia grać na lagu...

Ja bym napewno przełożył bitwę

Pirx
30-12-2020, 22:20
Tak to już jest jak się gra na ostatnią chwilę. Przerabiane wielokrotnie. Człowiek się zwyczajnie nie uczy na błędach. ;)

Twój Mistrz
31-12-2020, 16:48
Co do tamtego meczu my też mało kawalerii nie mieliśmy. Chłopaków również ostrzegałem przed bitwą i przed wyborem jeszcze nacji, że łącze może nie być stabilne...

tuff_gru
01-01-2021, 05:38
Nie rozumiem dlaczego wgl graliście na na lagu. Pirx miałeś sporo kawalerii ,sam wiesz że nie da się nia grać na lagu...

Ja bym napewno przełożył bitwę

Tu troszke sprostuje.

Tuż przed meczem dostalismy info od TM ze nie u niego pradu i nie bedzie do 3 rano ale ze moze grac na lapku po internecie z telefonu. Zastrzegal ze moze byc lag i ze beteria w lapku moze sie rozladowac.
Zaproponowalem przelozenie meczu na poniedzialek, ale Zachar napisal ze musi oddac kompa i ze bedzie mogl grac dopieo w srode. Odpowiedzialem ze sroda to za dluga przedlozka i ze odpada.
Poniewaz chlopaki nie mieli innej opcji zgodzilismy sie grac na lagu a gdyby bateria sie rozladowala to trudno walkower...
Zagralismy bitwe, lagi byly i przegralismy. Potem chlopaki powiedzieli ze zostalo 10% baterii wiec mozemy zagrac w poniedzialek o 23...
Tak wiem dziwnie to wszystko wyszło... I powiem szczerze bo siedzi m to troche w glowie - bitwy byly bardzo fajne (pomijajac te pierwsza) i bylem z nich bardzo zadwolony a ostatnia super mega pomimo przegranej ale cala ta sytacja spwodowala u mnie lekki niesmaczek...

Zachar
01-01-2021, 08:34
Przede wszystkim życzę wszystkiego dobrego w Nowym roku :D
Przykro mi, że wychodzą tu sugestie machlojek jakiś. Ustaliliśmy przez meczem przedłużka terminu nie wchodzi w grę. Maksymalnie może to być jeden dzień. To że graliśmy w ostatni dzień też dziwne nie jest bo wcześniej były święta i nie każdy może w te dni grać. Po bitwie zmieniałem plany i ustalałem z kumplem to że będę mógł oddać pożyczonego kompa dzień później ( nie wiedziałem jak długo instalowanie wszystkiego od 0) Dałem znać że możemy dokończyć w poniedziałek. Zgodziliście się i fajnie, że udało się dograć do końca. Jeżeli by nie doszło do walki w ten dzień byłby walkower 2:1 dla was

Nie był to żaden diaboliczny plan na zwycięstwo, po prostu częste trudności z dograniem terminów. Jeżeli pozostaje niesmaczek to po prostu zachowajmy to dla siebie by nie wzbudzać u innych poczucia winy.

tuff_gru
01-01-2021, 09:05
Nie był to żaden diaboliczny plan na zwycięstwo, po prostu częste trudności z dograniem terminów. Jeżeli pozostaje niesmaczek to po prostu zachowajmy to dla siebie by nie wzbudzać u innych poczucia winy.

Padlo pytanie dlaczego gralismy na lagach to wytlumaczylem...
Skoro jest lekkie poczucie winy to moze dlatego jest maly niesmaczek... :)

tuff_gru
05-01-2021, 13:46
Można rozgrywać kolejne mecze. Termin daje do niedzieli do 10.01.2021. (tylko bez opóźnień )
Gramy górna i dolna drabinke rownoczesnie, takze Kwikwerema i Hetajrowie tez rozgrywaja swoj mecz.
Wiem ze mozna by wczesniej zrobic stream ale niestety do niedzieli jestem niedostepny.
Tylko prosze o nie przekładanie na pozniej.

Dodatkowo można już głosować na następnych faworytów poszczególnych meczy:
https://challonge.com/pl/uy0cbkyh

Zachar
05-01-2021, 13:48
My już jesteśmy umówieni na mecz na sobotę wieczorem 09.01

Seba Fallus III Wielki
05-01-2021, 13:59
Potwierdzam :D

tuff_gru
11-01-2021, 13:31
Dzisiaj półfinały:

https://www.youtube.com/watch?v=pyC_QvItUc4

tuff_gru
12-01-2021, 12:04
Proponuje finaly dolnej i gornej drabinki rozegrac na zywo jesli jestescie zainteresowani
Moglibysmy sie umowic na przyklad na czwartek na 21 a final finalow zrobic w sobote lub w niedziele o 20:30 (final finalów bedzie mial wiecej bitew z tego co pamietam)

Final dolnej drabinki gramy do 2 zwycestw a final gornej do 3 zwyciestw

tuff_gru
13-01-2021, 08:49
Jutro wieczorem finał Dolnej drabinki :)


https://www.youtube.com/watch?v=YGqqHtBZnHU

Seba Fallus III Wielki
13-01-2021, 22:17
Wam też buguje się grupowanie jednostek ? W czasie tego turnieju często wariują mi jednostki gdy je połączę w grupy (bez różnicy czy otwarte czy zamknięte - utrzymujące formacje). Ten problem pojawia się czasami od zawsze ale ostatnio zadziwiająco często mam z tym problem. Też to zauważyliście ?

Nieznajomy
14-01-2021, 12:15
Na to jakoś nie zwróciłem uwagi . Mnie to najbardziej wkurzają bugi kawalerii

tuff_gru
16-01-2021, 19:27
Ta kawaleria to jest tragedia - tak samo jak w Attyli- moze tylko jezdzic do przodu, i jak sie juz wyda rozkaz to nie mozna go zmienic bo odrazu staje...

tuff_gru
17-01-2021, 11:24
Dzisiaj wieczorem WIELKI FINAŁ! Czterech zawodników zmierzy się w walce o puchar TUFF CUP 2vs2 2020.

Faworyci to do tej pory nie pokonani Hetajrowie Alexandra.
Tą drużynę tworzy Bachus - Ekspert od gry frakcjami zrównoważonymi charakteryzujący się zimną krwią. Twórca rozproszonej taktyki męczenia przeciwnika. Zwyciezca TUFF CUP 1vs1. Drugi zawodnik to Nieznajomy - Ekspert od walki piechotą, ale również bardzo doświadczony i wszechstronny zawodnik.

Przeciwko nim, w szranki staną Argyraspidzi, pretendenci którzy nieoczekiwanie pokonali drugich faworytów Rzymską lekką kwinkweremę w finale dolnej drabinki.
Tworzy ją Mongoł8 - stary wyjadacz polskiej sceny total war specjalista od walki konnymi łucznikami, który swoimi dowodzeniem jazdą odwrócił wynik niejednej bitwy. Drugi gracz to również doświadczony tomi.tiger - jego opanowanie na polu bitwy i znakomita gra frakcjami barbarzyńskimi wzbudza strach u przeciwników.

Zapraszam!!! 17.01.2021 r. godzina 20:00


https://www.youtube.com/watch?v=6grtflaJAv0

BolesławZapomniany
19-01-2021, 12:41
Gratuluję Zwycięzcom, mega zagraliście, szczególnie finał :D

Nieznajomy
19-01-2021, 18:19
Gratuluję Zwycięzcom, mega zagraliście, szczególnie finał :D



Dzięki Lylu :)

BolesławZapomniany
20-01-2021, 14:25
Dzięki Lylu :)

No i zaspoilerowałeś kto wygrał finał :mrgreen::mrgreen:

tuff_gru
21-01-2021, 13:28
Zamowilem dzisiaj nagrody za 1 i 3 miejsca, powinny dojsc w poniedzialek

Co do 2 miejsca to musza mi napisac swoje adresy na maila lub steam bo inaczej ciezko bedzie z wysylka, a nie odzywaja sie od finalu :)

Zachar
18-03-2023, 21:25
Czy może ktoś ze starych graczy nie zatęsknił za starą dobrą kampanią?:D

Lord_Legionista
26-03-2023, 10:12
@zachar jak cos z chcia sluzymy pomoca w kampani wrzuce info

Zachar
12-05-2023, 18:45
myślę o powrocie do organizowania kampanii ale połącząnej nieco z nagrodami z mojej kolekcji nfts. bo wkręciłem się ostatnio trochę w tworzenie obrazów . ale chyba będę musiał pytać starych graczy indywidualnie

Gajusz Mariusz
13-05-2023, 21:25
myślę o powrocie do organizowania kampanii ale połącząnej nieco z nagrodami z mojej kolekcji nfts. bo wkręciłem się ostatnio trochę w tworzenie obrazów . ale chyba będę musiał pytać starych graczy indywidualnie
Na to wychodzi :(

Zachar
02-10-2023, 21:28
niestety nie zmobilizowałem się do pisania do innych, liczyłem trochę mały odzew, ale nikt już tu nie zagląda chyba :(

Gajusz Mariusz
03-10-2023, 18:01
niestety nie zmobilizowałem się do pisania do innych, liczyłem trochę mały odzew, ale nikt już tu nie zagląda chyba :(
Sad but true :o