PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie projekt spolszczenia jest najbardziej potrzebny?



21-02-2010, 20:27
Postanowiłem wam zaproponować ankietę w której moglibyście wybrać modyfikacje na której
spolszczeniu najbardziej by wam zależało. Chciałem się zorientować jakie są wasze typy.


Jeśli macie inne propozycje modów to napisz w poście pod warunkiem spełnienia kryteriów

Warunki jakie stawiałem w wybraniu modów kandydujących są następujące:
-Jest nimi duże zainteresowanie (duża ilość postów na forach o nim)
-Muszą posiadać wątek na totalwar.org
-Mieć sub-forum na twcenter.net (co świadczy o tym że nie zostaną porzucone)


Oczywiście jest to tylko luźna propozycja polonizacji do niczego nie zobowiązująca nikogo.

Andzia
21-02-2010, 20:39
Na sam początek proponuję żebyś dokończył spolszczenie TATW (zostały tylko 2 pliki) i BC i w miarę pojawienia nowych wersji je aktualizował dopiero wtedy zaczął inny projekt polonizacyjny

Ale jeśli chodzi o nowe projekty to proponuję Warhammer TW, ostatnio zrobiło się głośno o tym modzie zarówno na TWC jak na naszym forum, albo mógłbyś dalej rozwijać spolszczenie stworzone przez sir Raleigh do Stainless Steel 6.1 (dokończyć je i stworzyć kompatybilne z SS6.2 RC4)

21-02-2010, 20:47
Na sam początek proponuję żebyś dokończył spolszczenie TATW (zostały tylko 2 pliki) i BC i w miarę pojawienia nowych wersji je aktualizował dopiero wtedy zaczął inny projekt polonizacyjny

Ale jeśli chodzi o nowe projekty to proponuję Warhammer TW, ostatnio zrobiło się głośno o tym modzie zarówno na TWC jak na naszym forum, albo mógłbyś dalej rozwijać spolszczenie stworzone przez sir Raleigh do Stainless Steel 6.1 (dokończyć je i stworzyć kompatybilne z SS6.2 RC4)

Ja za tłumaczenie w dużym stopniu nie odpowiadam potrzebni są do tego ci co znają się lepiej na angielskim. Moje zadanie określam jako koordynator projektów, który rozdziela pliki potrzebne do przetłumaczenie, tłumaczy zasady co i jak, oraz dokonuje konwersji aby pasowały obecne spolszczenia do nowych wersji.
Postęp nad spolszczeniami już zależy od użytkowników forum.
Czyli od was :)

kretu19955
21-02-2010, 21:17
Ja proponowałbym Spolszczyć TATW 1.3 oraz Total War Eras.

battlecryleee
27-02-2010, 16:39
Ja proponuje LITHUANIA MOD 1.2

27-02-2010, 18:39
Ja proponowałbym Spolszczyć TATW 1.3 oraz Total War Eras.

Spolszczenia można dostosowywać na następne, lepsze wersje modyfikacji, tłumaczenie poprzednich wersji jest zbędne i stosunek wniesionej pracy nie jest proporcjonalny do ilości chętnych by z tego spolszczenia skorzystać.


Ja proponuje LITHUANIA MOD 1.2
W sumie okej ale jest on trochę mało popularny zwłaszcza na twcenter(sądząc po ilości postów)
więc tutaj było by pewnie podobnie.

Fallen
28-02-2010, 13:03
Proponowałbym There:New...

01-03-2010, 17:48
Kingdoms Grand Campaign Mod to będzie następna modyfikacji która zostanie spolszczona. Zajęła w ankiecie drugie miejsce (21% 4 głosy). Wkrótce umieszczę odpowiedni temat o postępie.
Co prawda więcej zebrał Warhammer: Total War ale to bardzo obszernie zmieniona modyfikacji w której jest masa tekstów do przetłumaczenia, dlatego też przynajmniej na razie nie będę rzucać się na tak głęboką wodę.

Kingdoms Grand Campaign Mod usuwam z ankiety i dodaje nowe z propozycji, dlatego też zostanie przez to wyzerowana.

[IG] Misiak
13-03-2010, 22:41
Ja tylko czekam na spolszczenie SS z RC. i taką odpowiedź zaznaczyłem. Dla mnie mod numer 1 na świecie:D i te Bizancjum :D

14-03-2010, 13:53
Misiak]Ja tylko czekam na spolszczenie SS z RC. i taką odpowiedź zaznaczyłem. Dla mnie mod numer 1 na świecie:D i te Bizancjum :D

Napisałem do sir Raleigh aby udostępnił mi najnowszą wersję spolszczenia pod SS 6.1, abym mógł dokonać konwersji na 6.2 i nie poprawiać już zgłoszonych błędów.

Jeśli odpowie pozytywnie to spolszczenie będzie ;)

jan_boruta
20-03-2010, 09:14
Jak dla mnie - Thera, dHRR, Total War Eras i Sicilian Vespers. Osobiście zacznę spolszczenie modu Thera gdy wyjdzie jego pełna wersja 3.

Soul of Night
21-03-2010, 13:06
Jak dla mnie - Thera, dHRR, Total War Eras i Sicilian Vespers. Osobiście zacznę spolszczenie modu Thera gdy wyjdzie jego pełna wersja 3.

A na kiedy datowane jest jej wyjście?

Ja stawiam na Total War Eras.

kretu19955
21-03-2010, 14:55
Jeśli dobrze doczytałem(nie znam dobrze ani nawet średnio angielskiego) to już wyszła http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=343535

[IG] Misiak
01-06-2010, 11:54
ah to trzymam kciuki by spolszczenie SS RC+RR wyszło. A tak swoją drogą to dziwi mni etorchę fakt, że ni ema spolszczenia do EB na Rome. W końcu to chyba najlepszy (lub jeden z najlepszych) modów pod RTW:]

pozwolę sobie napisać post pod postem i zapytać się czy jest jakaś wiadomość dotycząca ewentualnego spolszczenia do SS 6.2 +RC?

Pozwoliłem sobie scalić posty. Kyuzo

21-06-2010, 10:31
Misiak]ah to trzymam kciuki by spolszczenie SS RC+RR wyszło. A tak swoją drogą to dziwi mni etorchę fakt, że ni ema spolszczenia do EB na Rome. W końcu to chyba najlepszy (lub jeden z najlepszych) modów pod RTW:]

Widać nie najlepszy ;)


Misiak]pozwolę sobie napisać post pod postem i zapytać się czy jest jakaś wiadomość dotycząca ewentualnego spolszczenia do SS 6.2 +RC?

Na razie czekam na odpowiedź władz forum co oni mogą postanowić w kwestii projektów polonizacyjnych, jeśli odpowiedź będzie zadowalająca to projekt ruszy.

10-07-2010, 22:07
Dobra następne spolszczenie jakie ukaże się pod moim kierownictwem to Stainless Steel 6.2 RC zajął pierwsze miejsce w ankiecie!
Oczywiście chodzi o tą modyfikacje http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=204562

PS. Przez usunięcie tej modyfikacji z ankiety została zresetowana proszę o ponowny głos!

jepetto1
15-07-2010, 08:32
Ostatecznie zaznaczyłem Inny a mam na myśli rosyjski mod Ренессанс TW. W sumie jeszcze nie wyszedł ale zapowiada sie bardzo ciekawie no i do konca ankiety tez zostało troche czasu.




Dobra następne spolszczenie jakie ukaże się pod moim kierownictwem to Stainless Steel 6.2 RC zajął pierwsze miejsce w ankiecie!
Oczywiście chodzi o tą modyfikacje http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=204562

PS. Przez usunięcie tej modyfikacji z ankiety została zresetowana proszę o ponowny głos!

Ale masz na myśli tylko do 6.2 bez tych wszystkich submodów w kompilacji RR/RC czy włącznie : >?

15-07-2010, 11:46
No żeby przetłumaczyć wszystkie submody to bym na to nigdy nie wpadł ;)
Chodzi mi oczywiście o zwykła wersji 6.2 RC4 była to kolejna wersji po 6.1, chociaż wyraźnie było napisanie że to jest ta wersja, więc wiadomo o co chodzi.

jepetto1
15-07-2010, 13:34
Ale ta wersja RC4 spolszczenia byłaby kompatabilna z RR/RC? Naewt częściowe spolszczenie było by fantastyczną sprawą

15-07-2010, 13:43
Ale ta wersja RC4 spolszczenia byłaby kompatabilna z RR/RC? Naewt częściowe spolszczenie było by fantastyczną sprawą

Nie wiem co wprowadzają te dodatki RR/RC(nowe jednostki, prowincje? Jeśli tak to działać nie będzie) ale chyba nie myślisz że dla każdej wersji z niech która wychodzi co tydzień inna ze "zmianami" będę pod nie dopasowywać spolszczeń, już prędzej w ogóle bym nie brał za spolszczenia dla SS.

jepetto1
15-07-2010, 15:33
w tych dodatkach jak sam pewnie wiesz są różne eventy, projekty jednostek itd. Nie nie mam na myśli żeby spolszczać wszystkie te submody, jednakże fajniej mi sie z nimi gra, i chodzi mi o to czy gdy wgram spolszczenie to ktore planujesz, to czy trzon gry bedzie spolszczony bo o to mi chodzi i czy gra sie sypac przez to nie bedzie?


E: a sory, wlasnie sprawdizlem na twcenter że to inna wersja nie kompatabilna z żadnym z submodów. zainstaluje i sprawdza jakie różnice są miedzy RC4 a RR/RC

15-07-2010, 15:51
w tych dodatkach jak sam pewnie wiesz są różne eventy, projekty jednostek itd. Nie nie mam na myśli żeby spolszczać wszystkie te submody, jednakże fajniej mi sie z nimi gra, i chodzi mi o to czy gdy wgram spolszczenie to ktore planujesz, to czy trzon gry bedzie spolszczony bo o to mi chodzi i czy gra sie sypac przez to nie bedzie?


Jeśli chodzi o RTW/MTW2 spolszczenie zawsze jest do konkretnej wersji, nie ma takiego czegoś jak "uniwersalne spolszczenie" chyba że nie są wprowadzane ŻADNE zmiany w plikach odpowiedzialnych za tekst (np. brak folderu text)

dunios
22-07-2010, 21:10
Moim zdaniem trzeba jak najszybciej zrobić polonizacje Third Age Total War 2.0

22-07-2010, 21:56
Moim zdaniem trzeba jak najszybciej zrobić polonizacje Third Age Total War 2.0
Jak znajdą się chętni do przetłumaczenia nowego tekstu to "no problem" ale jeszcze nowej wersji nie sprawdzałem więc nie wiem na jak dużą skalę wprowadzili zmiany, mam nadzieje że nie "zaszaleli" w plikach ;)

OskarX
26-07-2010, 11:25
Właśnie ściągam moda Total War Eras 2.4, ale on jest taki wielki ,że przydało by się spolszczenia, potem by go mozna na KO wprowdzic ;d Chodz i tak pewnie nikt nie zrobi, a TA to juz kazdy zna na pamięć :P

26-07-2010, 11:29
Już bardziej od niego popularny jest Warhammer a po co spolszczenie do mniej znanych modów? Skoro mało osób z niego skorzysta a jeszcze mniej przyłączy się do projektu polonizacji

Seraphin
05-08-2010, 15:33
Chciałbym tylko zauważyć, ze wyszła nowa wersja moda Stainless Steel 6.3 (http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?p=7803440#post7803440).

Szkoda, że mod wyszedł chwilę po obraniu przez Was kolejnego moda do spolszczenia, bo polonizacja najnowszej wersji miałaby większy sens... ;)

05-08-2010, 17:05
Tak widziałem...ale przy obecnym stanie dostępności tłumaczy to żadne projekt nie ma sensu ;)

Dunkel
17-10-2010, 18:12
proponuję przetłumaczenie na polski mod Bellum Crucis 6.0.
mam kilku znajomych, którzy mogliby się tego podjąć w zamian za jakąś reklamę w spolszczeniu (no jakoś tak), by po prostu dobra sławę mieli i może ktoś kiedyś u nich zamówi tłumaczenie z włoskiego. Co sądzicie?
Jeśli uważacie że to ma sens to miałbym jedną prośbę - czy jest ktoś w stanie dostarczyć taki całościowy plik z rzeczami do przetłumaczenia? oczywiście trzeba byłoby je posegregować je wg ważności, bo jeśli dobrze doczytałem to w 5 także są eventy po włosku...
no tam wiecie, szczegóły do uzgodnienia :)

17-10-2010, 19:29
proponuję przetłumaczenie na polski mod Bellum Crucis 6.0.
mam kilku znajomych, którzy mogliby się tego podjąć w zamian za jakąś reklamę w spolszczeniu (no jakoś tak), by po prostu dobra sławę mieli i może ktoś kiedyś u nich zamówi tłumaczenie z włoskiego.

..i może frytki do tego ;)

Dunkel
17-10-2010, 21:22
no co?

24-10-2010, 20:09
no co?

Dla "graczy od graczy" a nie od "reklamodawców dla pracodawców". Przynajmniej na razie ;)

Dodałem do ankiety kilka dodatkowych propozycji, i proszę związku z tym ponownie zagłosować.
Następny wybór padł na Invasio Barbarorum II (chodzi o
INVASIO BARBARORVM 2:AFRICA VANDALORVM) który zajął trzecie miejsce w rankingu i miał 14%(4 głosy) to najlepszy wybór moim zdaniem. Będzie to pierwsza modyfikacja z epoki starożytności spolszczona. Chociaż to mój typ na następny projekt to zabiorę się za niego gdy ukończę BC i TATW, oraz o ile będę miał możliwości czasowe czego nie mogę przewidzieć :)

Dunkel
26-10-2010, 05:40
mi nie chodzi o to by robić banery oczobitne i świetliste, nawet nie mam na myśli jakiegoś większego nadmienia, tylko nazwanie pliku by x, i gdzie małymi literkami umieścić maila dla zainteresowanych. Ludzie, a właściwie jedna konkretna osoba plus ewentualnie dodatki, są studentami, po studiach chcą być tłumaczami, a życie obecnie wymusza niezależność...
no, ale jak uważasz...

26-10-2010, 17:39
mi nie chodzi o to by robić banery oczobitne i świetliste,

Ja to nazywam reklamą i to mi się kojarzy z tym słowem ;)

Tak maila da się zrobić, ale twoje miejsce w informacji instalatora i w temacie mogło być max na jedną linijkę tekstu, więcej szczegółów w zasadach uczestniczenia w moich projektach.

Trzeba było myśleć o zapotrzebowaniu na dany zawód i znalezieniu przyszłej pracy przed wybraniem studiów, a nie po :)

Dunkel
27-10-2010, 07:22
doczytaj... to już nie mój problem, ja mam inny zawód. Ja po prostu chcę zagrać w przetłumaczonego Bellum Crucis ;) i myśle, że inni też by chcieli... jedna linijka tekstu pewnie by uszła...
ps. tłumaczenie podsunąłbym już dawno sam, ale nie wiem jak to się robi :P

28-10-2010, 11:55
a to mnie zamotałeś :lol: wiesz sytuacja wygląda ta że aby modyfikacji była spolszczona musi spełnione kilka warunków jak np. musi być po angielsku (bo tylko taki język ogarniam)
musi mieć dość dużą liczbę głosów w ankiecie (bo po co robić spolszczenie jeśli nikt nie będzie w nie grał?)
a teraz mam jeszcze dwa projekty i je muszę najpierw skończyć.

Dunkel
28-10-2010, 18:06
ok, widzisz, ja się na tyle nie znam, że postanowiłem szukać tu pomocy, nie jest to takie proste wydobyć pliki z eventami czy opisem interfejsu z takiego Bellum Crucis? :D wiesz, na forum oficjalnym wyczytałem od ruskich, że oni to zrobili od razu na swoje, więc stad myślałem i wciąż uważam, że da się to zrobić ;)
może proponuję wpisać Bellum Crucis 6.1 do ankiety...? bo widzę, że dominuje inna opcja, a jakoś mało wypowiedzi na temat co by chcieli...

30-10-2010, 13:07
ok, widzisz, ja się na tyle nie znam, że postanowiłem szukać tu pomocy, nie jest to takie proste wydobyć pliki z eventami czy opisem interfejsu z takiego Bellum Crucis? .
No tak to łatwe nie jest ale jak toś już zrobił kilka projektów nie zwykle nie ma problemów. To zwykle taka "łamigłówka" ;)



:D wiesz, na forum oficjalnym wyczytałem od ruskich, że oni to zrobili od razu na swoje, więc stad myślałem i wciąż uważam, że da się to zrobić ;)
Da się wiele ale trzeba mieć ludzi i chęci



może proponuję wpisać Bellum Crucis 6.1 do ankiety...? bo widzę, że dominuje inna opcja, a jakoś mało wypowiedzi na temat co by chcieli...
A to jakaś wielka różniąca? Każdy projekt za który się zabieram dotyczy zawsze najnowszej wersji danej modyfikacji .

Dunkel
30-10-2010, 14:14
Da się wiele ale trzeba mieć ludzi i chęci

A to jakaś wielka różniąca? Każdy projekt za który się zabieram dotyczy zawsze najnowszej wersji danej modyfikacji .
ad.1.
to ja mam ludzi od włoskiego chętnych odnośnie Bellum Crucis.
ad.2.
nie zauważyłem, że ta opcja jest... :roll:

01-11-2010, 17:46
Da się wiele ale trzeba mieć ludzi i chęci

A to jakaś wielka różniąca? Każdy projekt za który się zabieram dotyczy zawsze najnowszej wersji danej modyfikacji .
ad.1.
to ja mam ludzi od włoskiego chętnych odnośnie Bellum Crucis.

To jeszcze dobry wynik w ankiecie i możemy zaczynać myśleć o decyzji: "Czy zacząć tworzyć spolszczenie" ;)


Aktualizacja ankiety, proszę o ponowny przemyślany głos na modyfikacje.

Araven
02-02-2011, 14:16
Witam. Szanowny Tiberiusie mam takie pytanie dlaczego usunąłeś poprzednią ankietę? W tej jaką usunąłeś mój ulubiony mod tj. Bellum Crucis miał 14 głosów, teraz ma 1 i to mój. :lol: Sam pisałeś, że ankieta dotyczy najnowszej wersji modyfikacji czyli dla Bellum Crucis było to 6.1, a teraz usunąłeś wyniki głosowania z poprzedniej ankiety i w tej obecnej wprowadziłeś rozbicie Bellum Crucis na wersję 5.1 i najnowszą 6.1? Ty o tym decydujesz, ale naprawdę trochę mnie osłabiło usunięcie wyników poprzedniej ankiety... Dziękuję Ci za nadzór na polonizacją wielu modów. Korzystam osobiscie np. z tłumaczenia do Broken Crescent - cudo. Pozdrawiam i powodzenia. :D

02-02-2011, 14:56
Modyfikacja ankiety oznacza jej wyczyszczenie, a chciałem dodać kilka ważnych modów które się w ostatnim czasie pojawiły.

Dla mnie różnica między BC jest taka że na 6.1 każdy może oddać głos ale tylko 5.1 może zostać przetłumaczone z przyczyn wiadomych ;)
Chciałem tym uściślić wybór. Być może administracja wyrazi chęć dalszej współpracy :D i uda mi się dokonać kolejnych spolszczeń modów angielskojęzycznych, oczywiście.

Dunkel
02-02-2011, 16:04
spokojjnie Bellum Crucis 6.1 bedzie prędzej czy później, na razie później, ale będzie.

Araven
02-02-2011, 16:22
spokojjnie Bellum Crucis 6.1 bedzie prędzej czy później, na razie później, ale będzie.
Witam. Dzięki Dunkel. Ja tam cierpliwy jestem. Mod jest tak rewelacyjny, że ja gram w niego po włosku już ponad miesiąc i się nawet przyzwyczaiłem do tego romańskiego języka (pomagam sobie czasem translatorami z google bo nie znam ani słowa po włosku :mrgreen: poza jednym tj. "ciao"... :twisted: ). Ale wersja polska to marzenie wręcz, (angielska też by mnie zadowoliła). Trzymam kciuki. Pozdrawiam. :P

Ensis
02-02-2011, 17:07
Moim zdaniem powinieneś zrobić dla odmiany spolszczenia jakiegoś moda pod ETW lub NTW.

02-02-2011, 19:04
ojj a znasz się na textach ETW i NTW bo ja nie bardzo, może ty powinieneś?

[IG] Misiak
18-03-2011, 09:47
Empire i Napoleona są....jakie są. Moim zdaniem dobrze, że Tiberiusowi się chce cokolwiek polonizować. Od tego zacznijmy. Po drugie w mody pod Medievala gra raczej największa rzesza ludzi. Po trzecie niektóre modyfikacje są tak miodne i mają tyle dodatkowych tekstów dla niektórych niezrozumiałych, że aż żal się za nie, nie brać. Ode mnie wielki szacunek dla Tiberiusa, jego ekipy. Odwalają kawał dobrej roboty.

Fuxik
02-04-2011, 16:16
Jak dla mnie Stainless Steel 6.4 :']

HaNiBaL
16-04-2011, 10:36
według mnie theraV3

16-04-2011, 13:25
Myślę że co nie którzy powinni już o tym wiedzieć, bo od dawna nic nowego nie powstaje i żadne prace nie idą do przodu. Informuje was abyście nie robili sobie zbędnej nadziei.
Nie spodziewajcie się następnych projektów spolszczeń, czy kontynuacji obecnych. Obi wanowi nie zależy już na dalszym rozwoju tego segmentu forum, które się same zaczęło się w pewnym czasie rozstać a teraz przez brak dostępu do forum z strony głównej, i inne "innowacje", projekty czy poradniki zeszły na dalszy plan.
Jeśli są więc jakieś zażalenia z tego powodu, to nie do mnie.

Obi Wan
28-04-2011, 15:00
Mysle Tiberiusie,ze zanim cos napiszesz to sie kilka razy zastanow!!! Nie pisz,ze nie zalezy mi na projektach polonizacyjnych, bo tak nie jest i sam o tym wiesz... Napisalem Ci,ze moze czas poszukac jakiejs dorywczej pracy zamiast wyciagac ciagle lapke do wlascicela forum... Troche Ci sie w glowie poprzewracalo, moze cos bys w koncu zrobil dla spolecznosci za "free"...? Napisz moze na czym Ci tak naprwade zalezy...!!! :evil:

Araven
28-04-2011, 15:05
Hm. To takie buty... No coś jednak powstaje. Znaczy spolszczenie do Bellum Crucis 6.1. Trwają prace nad jego poprawieniem i Ludzie robią to za free i Nikt nawet nie pomyślał by dostawać za to kasę. To Forum dla hobbystów a nie komercja jakaś. Może i poprawiamy niekoniecznie super profesjonalnie. Ale działamy. Nawet dośc prężnie zważywszy na to ile jest tam tekstu. Pozdrawiam.

T&D TWC
06-06-2011, 11:34
Pytanie czy ktoś by mógł dodać mody Broken crescent(nowe wersje się szykują 2.4) I call of warhammer???

Araven
06-06-2011, 11:56
Pytanie czy ktoś by mógł dodać mody Broken crescent(nowe wersje się szykują 2.4) I call of warhammer???
Powiem tak głosowanie w tej i kolejnej ankiecie niewiele zmienia. Bo spolszczenia są robione na zasadzie zbierania ochotników do pracy nad danym modem. Liczba głosów na takie czy inne spolszczenie nic nie zmienia bo nie ma stałej ekipy spolszczającej. Fajnie jakby powstała, ale jakoś mam za dużo lat by w to wierzyć. Taki Filip69 sam się zorganizował i spolszczenie do EB 1.2 robi razem z jedną czy dwoma osobami. Spolszczanie Bellum z włoskiego to też inicjatywa była fanów moda (teraz trzeba będzie wersję dla 6.2 spolszcenia zrobić). Zaczął tłumaczyć Bellum z włoskiego Joopiter używając translatora a potem kilka osób żmudnie poprawiało sieczkę po translatorze by była przyswajalna...(i nadal poprawia i błędy eliminuje 8-) ) Tak to wygląda. Pozdrawiam.

T&D TWC
06-06-2011, 12:28
Dzięki za info.Może bym skroił kilka osób z TWC.Porozglądam się, popytam.

radoxx4
13-06-2011, 14:41
Popieram w pełni polonizację BC 6.2 i jak czas pozwoli sam dołącze :)

Herod
04-08-2011, 18:52
Ja tylko zaznaczę iż gdyby ktoś chciał mi pomóc przy spolszczaniu Call of Warhammera to ja się osobiście nie obrażę. Tak, wiem iż jest po angielsku, większość zna ten język w dostatecznym stopniu, ale mimo wszystko każdy chętny mile widziany.