PDA

Zobacz pełną wersję : Jak korzystacie z fortów???



Witold
01-03-2010, 20:40
Tutaj wypisujecie jak wykorzystujecie forty.

Ja buduje fort praktycznie przy każdym postoje moich armii.

Phenomeon
01-03-2010, 20:43
Jeśli chodzi o singla, forty nie mają wielkiego znaczenia i używam ich sporadycznie.

W multi pozostawienie armii w polu w pobliżu przeciwnika często kończy się natychmiastowym zniknięciem owej armii, tak więc forty są koniecznością.

Krzyzak
01-03-2010, 20:49
Ja forty buduję zazwyczaj na granicach ale tylko wtedy, gdy szykuje jakąś wyprawę wojenną :D Tak to forty stawiałem tylko przy bitwach z Mongołami, których było około 40 bo liczyłem ...

kuroi
01-03-2010, 21:22
Zagłosowałem na strategiczne punkty. Głownie na przejściach rzek na wschodzie. W ten sposób powstrzymuje mongołów ;)

Nezahualcoyotl
01-03-2010, 22:26
Forty uzywam jako tymczasowe zakwaterowanie dla Generalow,oddzialow oraz wszelkiej masci agentow na czas Zarazy ;)
viewtopic.php?f=21&t=409 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=21&t=409)
P.S.5 opcji i moge wybrac 5 opcji...spoko ankieta :mrgreen: :!:

Radowid Srogi
02-03-2010, 06:46
a ja stawiam forty przy brodach, mostach ogólnie wszędzie gdzie można ograniczyć ilość armii które wezmą udział w bitwie; podczas przeprawy przez ziemie wroga

Ituriel32
02-03-2010, 09:00
Tylko w strategicznych miejscach. Wojsko + gienek + dyplomata.

Czik
02-03-2010, 09:42
Na singlu rzadko korzystam, bo nie chce mi się w to bawić - przeważnie najlepszą obroną jest atak. Wyjątkiem jest walka z hordami.

Kretson
02-03-2010, 14:10
Stawiem forty tylko w strategicznych miejcach, ale używam ich także jako stanowisk dla armii i generałów.

kamilios
02-03-2010, 17:54
pomiędzy górami, na brodach rzecznych, i przy mostach. W każdym miejscu przez, które wróg inaczej się nie przeciśnie.

Adamsky
02-03-2010, 20:29
Oczywiście w przesmykach i przełęczach górskich. 1 fort + 1 szpieg/klecha/zabójca (byle młody) w nim i już nic mi z tej strony nie zagrażało. Szczególnie dobre w Pirenejach i Alpach. Skuteczne do kampanii terytorialnej.

kamix
05-03-2010, 23:34
W Strategicznych punktach wraz z obsadą ... taki fort potrafi panować nad całkiem ładnym skrawkiem ziemi, a postawiony w odpowiednim miejscu zabezpieczyć cały region, Oczywiście jako stanowisko armii z generałem również, przy postoju w marszu lub przerwie w działaniach wojennych.

FOXGrabarz
13-11-2010, 19:05
Ja tam z fortów skorzystałem raz czy dwa więc zaznaczyłem że nie korzystam, ale ani razu nie walczyłem z Mongołami lub Czarną Śmiercią to zobaczę.

Kuzyn
13-11-2010, 20:12
Praktycznie nie używam fortów, lepiej zająć od razu teren :D
Kiedyś stawiałem w Rome na przejściach ale tak to tylko same strażnice.

Krzyzak
13-11-2010, 20:50
Chyba, że mowa o KO. Tam forty są konieczną koniecznością :P

Ulv
13-11-2010, 21:48
Korzystam sporadycznie, chyba że bawię się w kampanię terytorialną. Wtedy buduję forty w strategicznych punktach mapy.

Dragon44
28-11-2010, 12:08
Ja buduje forty w strategicznych miejscach na mapie np: przed mostem

Dagorad
30-11-2010, 18:18
Nie buduje nigdy. W polu można pokonać przeważające siły wroga a fort ogranicza tylko zasięg działania itd.

tengri
03-12-2010, 09:34
w kampanii przeciw SI forty są niemal zbędne, jak już ktoś zauważył; głównie dlatego, że - poza pastuchami (Mongołami i Timurydami) - rzadko trzeba się przeciwstawić natarciu przeważających sił wroga (pomijam oddziały-przynęty, które podstwiam katolickim wrogom, by jak najszybciej dostali ekskomunikę;). parę razy zdarzyło mi się przeszarżować i wylądować z niewielkim oddziałem pośród licznych wrogów, bez możliwości salwacji. wtedy faktycznie budowałem fort, by zadać przeciwnikowi jak największe straty, a przy odrobinie szczęścia nawet doczekać odsieczy - SI istotnie zna różne sztuczki by nam to umożliwić: od armii wyłącznie kawaleryjskiej, po niedopilnowanie maszyn oblężniczych, na które wypuszczamy się jednym oddziałem konnicy;) ale to są wyjątki.

Sovereign21
03-12-2010, 10:25
Tu się podpiszę.. w multi nie grałem, ale w kampanii SI fort jest zbędnym dodatkiem.. Nie używałem fortów nawet podczas obrony przed nomadami. Zreszta jak Tatarzy z dwoma-trzema oddziałami słoni obskoczy taki fort (nie mówiąc o wszędobylskich ciężkich łucznikach) to kaplica. Jedyny raz jaki pamiętam to postawienie fortu w cieśninie gibraltarskiej podczas gry Anglią, aby utrudnić Maurom ich małą akcję ofensywną..

Presidente
08-01-2011, 15:54
Ja fortów używam na czas zarazy by mi jednostki w miastach nie ginęły i żebym mógł zaatakować innych, gdy zaraza minie. Rzadko kiedy stawiam forty w strategicznych punktach z dużym garnizonem lepiej jest po prostu przeciwnika zatrzymać i kiedy oblega go to walczyć w polu (bitwa w polu jest po prostu, jak dla mnie, ciekawsza).

Czynczyl
08-01-2011, 23:06
Oczywiście,że tylko nadają się do obrony celów strategicznych,a szczególnie do obrony krain położonych w górach,wówczas stawia się forcik w przełęczy i AI ma problem :D

Krzyzak
09-01-2011, 09:54
Stawić fort i włożyć do niego agenta. To AI nigdy nie przejdzie...

kapifili
09-03-2013, 11:04
w kampanii przeciw SI forty są niemal zbędne, jak już ktoś zauważył; głównie dlatego, że - poza pastuchami (Mongołami i Timurydami) - rzadko trzeba się przeciwstawić natarciu przeważających sił wroga (pomijam oddziały-przynęty, które podstwiam katolickim wrogom, by jak najszybciej dostali ekskomunikę;). parę razy zdarzyło mi się przeszarżować i wylądować z niewielkim oddziałem pośród licznych wrogów, bez możliwości salwacji. wtedy faktycznie budowałem fort, by zadać przeciwnikowi jak największe straty, a przy odrobinie szczęścia nawet doczekać odsieczy - SI istotnie zna różne sztuczki by nam to umożliwić: od armii wyłącznie kawaleryjskiej, po niedopilnowanie maszyn oblężniczych, na które wypuszczamy się jednym oddziałem konnicy;) ale to są wyjątki.
Kim są Timurydzi?

Asuryan
09-03-2013, 11:16
To nacja która została błędnie przetłumaczona jako Tatarzy.

nazgul3456
09-03-2013, 20:51
Według mnie najlepiej stawiać forty w takich miejscach jak przełęcz, albo przejście między kontynentami (te zielone strzałki :D)

Reznow45
09-03-2013, 22:36
Obstawiać mosty, ewentualnie (grając Rusią) zablokować przejście dla Mongołów :D

kapifili
10-03-2013, 09:45
Obstawiać mosty, ewentualnie (grając Rusią) zablokować przejście dla Mongołów :D
Ja gram Polską i mam posiadłość Sarkel (czy jakoś tak) ale Mongołowie dzisiejszą Rosją w ogóle się nie interesują. Ciekawe dlaczego :?: :roll:

Nezahualcoyotl
10-03-2013, 10:39
Kierunki ekspansji Mongolow oraz Tatarow sa generowane losowo.Zazwyczaj zmierzaja w strone Kijowa lub Antiochii by nastepnie podbijac wszystko dookola tych miast ;) Jezeli jedna nacja kieruje sie na Rus to druga leci na "Ziemie Swieta" lub odwrotnie.Tylko raz mi sie zdarzylo ze Tatarzy poszli w slad za Mongolami i zaczeli ostry dym na Bliskim Wschodzie. :twisted:
Wracajac do tematu to polecam stosowanie fortow jako..."przystanki" dla przemieszczajacych sie oddzialow bez generalow.Wowczas dezercja jest nie straszna.Metoda dobra zwlaszcza jezeli sie gra w kampanie terytorialna ;)

kapifili
10-03-2013, 18:40
Kierunki ekspansji Mongolow oraz Tatarow sa generowane losowo.Zazwyczaj zmierzaja w strone Kijowa lub Antiochii by nastepnie podbijac wszystko dookola tych miast ;) Jezeli jedna nacja kieruje sie na Rus to druga leci na "Ziemie Swieta" lub odwrotnie.Tylko raz mi sie zdarzylo ze Tatarzy poszli w slad za Mongolami i zaczeli ostry dym na Bliskim Wschodzie. :twisted:
Wracajac do tematu to polecam stosowanie fortow jako..."przystanki" dla przemieszczajacych sie oddzialow bez generalow.Wowczas dezercja jest nie straszna.Metoda dobra zwlaszcza jezeli sie gra w kampanie terytorialna ;)
Ja mam tak że Mongołowie i Tatarzy razem poszli w stronę Ziemi Świętej i się ze sobą biją ;) A to moja pierwsza kampania w tej grze :mrgreen:
Ja forty stawiam w strategicznych miejscach, ponieważ dobrze wiem jak w Rome kilka razy mi to pomogło. ;)

kotkiller
11-03-2013, 00:07
A ja stawiam forty na cennych surowcach handlowych. Potem wsadzam tam kupca i wychodzę armią. Obcy kupiec mi nie zabije mojego i nie zagarnie surowca.

Aracz
20-03-2013, 11:21
Ja forty buduję w strategicznych miejscach. Jak się ustawi taki fort między bizantyjskimi górami bądź przy jakichś mostach czy przejściach wodnych gdzie może naraz atakować tylko jedna armia to wrogowie często po prostu boją się atakować i biedaczki stoją pod fortem. A jak zaatakują to w forcie dużo łatwiej się bronić.

Wald
20-03-2013, 16:03
Ja fortów używam podczas kampanii ofensywnych(na terenie wroga) w czasie braku możliwości ruchu, co pozwala mi na bezpieczny marsz. Druga sytuacja to umacnianie granic, ale to rzecz normalna :D np. HRE- fortyfikuje granice z Italią(przejścia w Alpach,...).
Inne zastosowanie to tworzenie baz wypadowych, grając frakcjami gdzie przeważa pustkowie, np. Maurowie.

Żakuj
20-03-2013, 22:21
Ja również forty buduję w miejscach strategicznych, po czym zostawiam w nich tylko jedną jednostkę (chyba, że to miejsce, z którego na 100% spodziewam się ataku). Oprócz tego buduję sporo fortów wokół miast oraz w środku państwa, co spowalnia przeciwnika podczas marszu a mi daje możliwość zebrania sił. Dodatkowo AI czasem głupieje po prostu stojąc w miejscu, bądź będąc pod samym miastem atakuje fort :)

adriankowaty
21-03-2013, 04:27
Oprócz obsady miejsc strategicznych, także jako ozdobę.

sir Wróbel
01-04-2013, 17:58
Najlepiej to forty stawiać przy miastach.

Reznow45
01-04-2013, 18:32
??? Po co? Miasta mają swoje fortyfikacje, więc po co ci forty przy miastach?

Przemysł II
02-04-2013, 14:17
@up.
Czasami forty opłaca się stawiać np. w czasie trwania epidemii dżumy, kiedy to chronisz armię przed stratami. Oczywiscie armia musi być zdrowa przed wejściem do takiego fortu. Nie zmienia to faktu, żestawianie fortów w większości sytaucji nie ma sensu.

OskarX
02-04-2013, 14:30
Forty przy miastach opłaca się stawiać, kiedy wróg atakuje i nie ma artylerii. Zyskujemy wtedy dodatkową turę na rekrutację wojsk, albo przysłanie wsparcia. W krucjacie postawiłem 3 forty przy Bagdadzie i Mongołowie zamiast zaatakować poszli dalej :D

Reznow45
03-04-2013, 19:26
Wiadomo, gdy są sytuacje "niekonwencjonalne" to jak najbardziej (sam fortami wokół bodajże Tbilisi kiedyś zatrzymałem Mongołów, AI nie przewidziało tego i stali w miejscu przez jakieś kilkaset lat ;) ), ale tak po prostu stawianie obok miast to moim zdaniem marnotractwo.

cyborgowiec97
05-04-2013, 18:34
Ja zawsze stawiam przy mostach i osadzam 2-3 tanimi jednostkami. Nie płace dużo na utrzymanie, a w przypadku niespodziewanego ataku taki fort da mi czas na przygotowanie obrony.

Gajusz Mariusz
19-01-2014, 23:24
Nie używam, w odróżnieniu od Romków I i II.