PDA

Zobacz pełną wersję : Romanum.historicus.pl - Historia starożytnego Rzymu



05-04-2010, 19:00
Szukałem i nie znalazłem tematu który zawiera informacyjnie o największej stronie na temat starożytnego Rzymu. A zasługuje na taki z pewnością ;) Wszystko w przejrzysty sposób opisane i wyjaśnione!

http://www.romanum.historicus.pl/Zdj/top.gif
http://www.romanum.historicus.pl/

co o niej sądzicie?

11-04-2010, 15:10
Jeszcze na starym forum, wrzuciłem z tej strony informacje o rzymskich formacjach do tematu o starożytnych formacjach(czy jakoś tak). :wink:

Baal-Melkart
12-04-2010, 17:19
Strona stanowi przydatne kompendium wiedzy o Rzymie. Zdażało mi się czasami z niej korzystać i wygląda na żetelną. Brakuje mi jednak w niej jednaj rzeczy - PRZYPISÓW! Ale jak na opracowanie internetowe i tak jest całkiem nieźle.

cosiek
29-08-2012, 20:39
Bardzo się cieszę że moja strona pojawiłą się na forum jako topic.
Dodam od siebie, że strona od niedawna jest po głębokiej przebudowie i prosiłbym o ocenę!
Może jakieś błędy merytoryczne, coś z wyglądem lub nawigacją jest według Was nie tak? Proszę o wskazówki!
WItrynę tworzę od 2004 roku i staram się zebrać wszelkie informacje odnośnie Imperium Romanum.

A jeżeli chodzi o przypisy to pracuję nad tym!
Cosiek

Lwie Serce
29-08-2012, 21:08
Znam tą stronę, okazała się bardzo przydatna kiedy chciałem się co nieco dowiedzieć o Rzymie.

sargon
31-08-2012, 18:46
Dodam od siebie, że strona od niedawna jest po głębokiej przebudowie i prosiłbym o ocenę!Niestety, ale krótki rzut oka mówi mi, ze niewiele się zmieniło.
Ot, choćby o machinach miotających:
- onager wymyślony w Grecji przez Ammianusa Marcellinusa ok. 385 r pne?
- skorpion wymyślony przez Rzymian ok. 50 r pne? Pierwsza wzmianka o skorpionach pochodzi od Polybiosa (8.5.6) i dotyczy arsenału Syrakuz w czasie II wojny punickiej
Pierwszy knyf nawet wiem skąd - Jurga "Machiny wojenne" s. 30 (ewentualnie inna strona, jeśli drugie wydanie). Radzę zarzucić posługiwanie się tym jako źródłem informacji, bo to gniot (bez względu na wydanie), podobnie zresztą jak Murawskiego "Akcjum", bo widzę w sekcji od flocie informacje z niego, co tylko pogarsza sprawę.
Duża ilość poruszonych zagadnień czyni Twoją stronę niewątpliwie w pewien sposób cenną, z punktu widzenia początkujących, ponieważ owe zagadnienia takim czytelnikom sygnalizuje, wprowadza, jednak błędne informacje własnie u takich odbiorców mają duże szanse się utrwalić i skrzywić pojęcie o temacie.

Aha, to powyżej to merytorycznie. Jesli chodzi o wygląd i strukturę, to myślę, zę jest OK. Przejrzysty podział, łatwo się nawiguje, przyjemne kolorki.

Herod
31-08-2012, 20:37
Dlatego ja polecam książki sprawdzonych autorów, wcześniej zlustrowane kilka razy w internecie... stosując zasadę ograniczonego zaufania (czytam sobie teraz Colinsa i liczę "dziwy"). Strony internetowe takie jak ta przeglądałem jak stawiałem pierwsze kroki (fajnie iż nic nie zapamiętałem z tamtych dni i nie miałem prawie dostępu do internetu - tylko do książek. Zresztą tamte dni dobrze wspominam).

cosiek
01-09-2012, 11:19
Dziękuję za rady!

Postaram się zająć tym wreszcie i poprawić błędy merytoryczne.

Pozdrawiam,
Cosiek

01-09-2012, 11:24
. stosując zasadę ograniczonego zaufania (czytam sobie teraz Colinsa i liczę "dziwy").
...o tym prawisz? Legiony Cezara – Stephen Dando-Collins? :roll:

Herod
01-09-2012, 11:39
O "III Galijskim", gdzie autor Colins popełnia idiotyczne błędy pokroju uzbrojenia i opancerzenia partyjskich katafraktów.Podejrzewam zatem iż skoro myli się w oczywistych kwestiach to i w trudniejszych też są takie "niespodzianki". Ale cóż, w końcu to wydała Bellona.

cosiek
01-09-2012, 12:50
- onager wymyślony w Grecji przez Ammianusa Marcellinusa ok. 385 r pne?
A przez kogo i kiedy dokładnie?

sargon
02-09-2012, 09:03
A przez kogo i kiedy dokładnie?Nie wiadomo - tyle, że Jurga ma w jednym rację, ze onager należy identyfikowac z monankonem. Ten drugi wedle mojej wiedzy jest wspomniany przez Filona z Bizancjum, ale nie mam Marsdena, by to potwierdzić.
W każdym razie, Ammianus Marcellinus był rzymskim historykiem i wojskowym z IV w naszej ery.

cosiek
02-09-2012, 11:44
A przez kogo i kiedy dokładnie?Nie wiadomo - tyle, że Jurga ma w jednym rację, ze onager należy identyfikowac z monankonem. Ten drugi wedle mojej wiedzy jest wspomniany przez Filona z Bizancjum, ale nie mam Marsdena, by to potwierdzić.
W każdym razie, Ammianus Marcellinus był rzymskim historykiem i wojskowym z IV w naszej ery.

Dziękuję za wskazówkę. Racja głupi błąd! Już poprawiłem. A są gdzieś w internecie polskie wydania pozycji Ammianusa Marcellinusa? Chciałbym dorzucić też cytat do artykułu.

Herod
02-09-2012, 14:33
. A są gdzieś w internecie polskie wydania pozycji Ammianusa Marcellinusa?

Nie ma (szukałem kilka miesięcy temu). Ale w Wikipedii angielskiej, przy opisie machiny jest cytat angielski.

sargon
05-09-2012, 14:54
A przez kogo i kiedy dokładnie?Nie wiadomo - tyle, że Jurga ma w jednym rację, ze onager należy identyfikowac z monankonem. Ten drugi wedle mojej wiedzy jest wspomniany przez Filona z Bizancjum, ale nie mam Marsdena, by to potwierdzić.
W każdym razie, Ammianus Marcellinus był rzymskim historykiem i wojskowym z IV w naszej ery.

Dziękuję za wskazówkę. Racja głupi błąd! Już poprawiłem. A są gdzieś w internecie polskie wydania pozycji Ammianusa Marcellinusa? Chciałbym dorzucić też cytat do artykułu.Monankon. ;)
Marsdena nadal nie mogę potwierdzić, ale jako źródło możesz też wrzucić np. Alan Wilkins "Roman artillery" s. 66, wzmianka o monankonie u Philo: "Poliorketika" 91.36

cosiek
06-09-2012, 15:27
dzięki wielkie :)

cosiek
14-10-2012, 09:53
Prosiłbym Was o wskazywanie mi błędów w treści i artykułach. Co jest nie tak lub nie zgadza się z prawdą historyczną!

Będę niezwykle wdzięczny, a strona zyska na wiarygodności!

Cosiek

cosiek
22-02-2013, 12:06
Wykopuję temat!
Czy mogę liczyć na jakieś podpowiedzi lub poprawki co do treści? Prosiłbym także o podsyłanie wszelkich artykułów lub pisanie o antycznym Rzymie :)

Cosiek