PDA

Zobacz pełną wersję : Przyszłość polskiego moddingu - DEBATA



roman zabawa
27-04-2010, 09:48
Zapraszam wszystkich szefów projektów modyfikacyjnych, modderów oraz osoby interesujące się mocno modyfikacjami do wzięcia udziału w dyskusji. Jej celem jest ustalenie w jaki sposób serwis mógłby wesprzeć projekty modderskie. Przypominam że w związku ze zmianą właściciela serwisu pojawiła się możliwość większego wpływania na kształt totalwar.org.pl przez użytkowników. Prosimy o wyważone głosy, analizy, postulaty i propozycje.

Jednocześnie prosimy osoby postronne o niezaśmiecanie tematu wątkami pobocznymi, gdyż będą one usuwane.

Jeszcze raz gorąco zapraszam do dyskusji.

Gajush
27-04-2010, 10:23
Może zaczne od zagadnienia, które jest w pewnym stopniu oczywiste. Mianowicie tłumaczenia.
Od jakiegoś czasu intensywnie obserwuje działy modów i widze, że wszyscy jak jeden mąż barykają sie z problemem tłumaczenia Angielski-Polski i na odwrót.
Osoby które prowadzą Mody nawet jak znają angielski to raczej nie są w stanie bawić sie w tłumacza i modera jednocześnie.
Jest to dość trudne zagadnienie bo oczywiście właściciel forum nie będzie teraz płacił za kolejne strony tłumaczeń ba tłumaczeń specjalistycznych dotyczących konkretnych epok i wymagających konkretnej wiedzy.
Może jednak same osoby zainteresowane czyli moderzy znają środowiska takich tłumaczy, którzy poprostu za free nie mają czasu np. Portale internetowe o konkretnej tematyce. Może władze forum są w stanie pójść na jakiś barter z takimi specjalistami np. reklama na forum za jakąś ilość tłumaczeń albo suportu przy tłumaczeniach w zamian za nagłaśniania wydarzeń na forach partnerskich.
Myśle, że można znależć też inne rozwiązania jak np. praktyki dla osób bez doświadcznia po albo w trakcie filologii angielskiej, której władzy forum po określonej robocie wystawią referencję po odbytej praktyce.

Teraz słowo za samymi zainteresowanymi spolszczeniem modyfikacji i przełożenia własnych modyfikacji na język angielski.

Barsa
27-04-2010, 10:33
Hmmm kiedy była rekrutacja na redaktorów, zgłosiło się dwóch ludzi do tłumaczeń, z tym, że chodziło raczej o tłumaczenie artykułów i newsów(jeden za free, drugi za "symboliczną kaskę", o ile dobrze pamiętam)... nie wiem czy zgodziliby się tłumaczyć takie coś, ale spróbować można, ogólnie myślę, że władzę serwisu mogłyby zredagować takiego newsa, że szuka się tłumaczy...

roman zabawa
30-04-2010, 11:39
Dyskusja o spolszczeniach umknęła, ale chyba mamy główne założenia w pamięci 8-)

W takim ujęciu, Gajushu, właściwie serwis zatrudnia tłumaczy, a modderzy stają się tylko, brakuje mi dobrego słowa, powiedzmy że kontrolerami prac.
Dobrze to zrozumiałem?

Gajush
30-04-2010, 12:01
Właściwie masz rację. Bo jeśli rzeczywiście władze forum miałyby wspomagać ten aspekt to muszą to kontrolować w 100% inaczej będzie rozpierdziel i nic na dłuższą metę z tego nie wyjdzie.
Moderatorzy zgłaszają swoje potrzeby zgodnie z określonymi wytycznymi, władze/komisja rozpatrują wniosek na bazie określonych z góry wytycznych, władze forum zlecają to do tłumaczenie za ... , a Moderator (ludzie z ekipy) pilnuje, aby tłumaczenia były zrobione dobrze i wtedy składa na koniec prac tłumacza swoją opinie. np. praca dobra, wykonana w 100% albo tłumacz dał ciała i nie chce nic robić.

Uważam, że jeśli rzeczywiście miałoby dojść do tego to sposób motywacji tłumaczy nie powinien być omawiany publicznie. To jest tak jak z umową o prace. Jeden zarabia tyle a drugi tyle i jeden tłumacz wcale nie musi wiedzieć jak jest motywowany jego kolega. Tak jest w większości firm gdzie zarobki są sprawą poufną i pracodawca (władza forum) nie chce ich rozpowszechniania, bo odrazu powstają niezadowolone głosy, bo ktoś ma więcej ode mnie.

Ponieważ 2 posty zostały skasowane powtórzę, że nadal mi brakuje opinii samych moderów w tej debacie.

Silesian_Noble
30-04-2010, 19:28
Ciężko mi zabrać głos w dyskusji o modach, gdzie ton nadaje roman_zabawa, bo dał mi się zapamiętać jako ten, co akuratnie moderom rzuca kłody pod nogi (vel dawny szantaż odnośnie dalszego hostowania subforum wwmwe na org.pl). Dla dobra sprawy postaram się jednak osobiste animozje odłożyć na bok.

Po pierwsze sprawa projektów polonizacyjnych ma dla mnie osobiście znaczenie marginalne i nie rozumiem czemu ta akuratnie kwestia jest tu tak rozdmuchiwana. Z mojego punktu widzenia to nawet dobrze że projekty są w języku angielskim, ot zawsze to dodatkowa motywacja żeby się z 'angola' podszkolić i jest to piękny przykład jak przez zabawę można się edukować. Tym bardziej dziwię się tym, którzy chcą za przeproszeniem leniom zrobić na skróty i podjąć wysiłek tłumaczenia tego czy owego.

Sprawa zasadnicza, brakuje mi tutaj precyzyjnego sformułowania pomocy forum dla moderów. Tzn czy chodzi tutaj o odpowiednia ekspozycję i strukturę tej części forum, która tyczy się modów, czy może chodzi tu o działanie bardziej ambitne w postaci aktywnego wsparcia projektów moderskich?

Kwestia ekspozycji sekcji modów na forum. To właściwie jest cząstka ogólnego tematu restrukturyzacji strony. Wiele było głosów o niskiej funkcjonalności obecnych front page i mglistej czytelność samego forum. Jeśli mógłbym coś zaproponować, to przede wszystkim reformę front page. Podzielić stronę główną na 4 równe sekcje (kolejność przypadkowa): 1. modów, 2. multiplayer, 3. poradników TW i ogólnej dyskusji o TW, 4. historii i rozmów luźnych. Po kliknięciu w 1 lub 2 lub 3 pojawiła by się kolejna strona wyboru: 1. shogun+medieval, 2. rome, 3. medieval2, 4. empire, 5 napoleon. I wówczas już na front page było by widoczne co strona oferuje odwiedzającym, a kolejna podstrona byłaby intuicyjna dla gości. Każda z 4 sekcji front page składać by się mogła z większej subsekcji o newsach/artukułach i mniejszej subsekcji zawierającej tematy dajmy na to ostatnio dodane i/lub tematy najpopularniejsze. Myślę że taka struktura forum dobrze i sprawiedliwie eksponowałaby każdą składową forum, w tym omawianych tu modów.

Co się tyczy aktywnego wsparcia moderów w ich projektach, tutaj potencjalnych działań ze strony adminów jest sporo, choć... nie wiem czy org.pl ma jeszcze dość 'pary'. Wiemy że forum po traumatycznych wydarzeniach awarii serwera i dalszych powikłaniach własnościowych jest w dołku i pewnie nie ma już takiego autorytetu i możliwości co kiedyś. Mimo to odważę się zasugerować kilka opcji, przy czym będę wypowiadał się z perspektywy platformy m2/k z którą dość jestem obeznany i która na chwilę obecną daje chyba najlepsze możliwości modowania.

1. Po pierwsze można przeprowadzić zasadnicza debatę o tym jak mógłby wyglądać polski mod z prawdziwego zdarzenia. Polskie średniowiecze to długa i barwna epoka, zrobienie moda o całości nie pozwoli oddać wiele szczegółów konkretnych wieków średniowiecza, zdecydowanie lepiej jest skoncentrować się na wybranym aspekcie dziejowym. Można by się więc zastanowić jaki polski mod byłby dla polskich graczy 'najwdzięczniejszy', tzn czy o budowaniu potęgi pierwszej monarchii, czy o walkach książąt Polski dzielnicowej, czy o odrodzeniu Królestwa czasów Kazimierza Wielkiego itp.
Dalej możnaby spróbować zbudować ekipę do takiego zadania, po pierwsze przeprowadzić rekrutacje na własnym podwórku, po drugie zainicjować promocję na innych forach (nie pomijając for M&B).
Na pewno brakowałoby grafików (to bolączka każdego projektu), można więc spróbować poszukać grafików na forach graficznych.

2. Można pójść w zupełnie innym kierunku i trochę tak na skróty. Mianowicie przeprowadzić debatę i wybrać najciekawszy mod z punktu widzenia polskich graczy. Nastepnie spróbować powołać ekipę, która stworzyłaby polski 'sub mod' do niego, który by uczynił grę Polską bardziej historyczną i przyjemniejszą (co nie znaczy łatwiejszą).

Org.pl jako nazwijmy to instytucja publiczna ma większą siłę przebicia niż 'osoba fizyczna'. Dlatego siła głosu org.pl jest większa. Nie wiem czy org.pl jest w stanie w jakikolwiek sposób wspierać finansowo takie poczynania, ale obawiam się że to nie wchodzi w rachubę. I bez tego można by całkiem sporo. Na pewno stronka org.pl może być partnerem dla innych form mediów (pisemka branżowe, programy TV, sam dystrybutor gier) i w ten sposób propagować prace nad ewentualnym polskim modem. Można nawiązać współpracę z bractwami rycerskimi, które dysponują spora wiedzą z zakresu bronioznastwa, a nawet z samymi historykami. Ja przykładowo działając w ekipie Broken Crescent nawiązałem współprace z wybitnym polskim profesorem archeologii i znawcą tematu wojskowości wielkiego stepu w średniowieczu, z którym konsultuje swoje pomysły.

Tak na marginesie propo zrobienia polskiego projektu. Trashing_Mad nawrócił się na średniowiecze i zaczął dłubać przy nowym polskim rosterze, przy którym staram się z nim dzielić dobrą radą. Więc gdyby tworzyć nowy projekt polskiego moda pod egidą org.pl to solidnego unit makera już macie ;)

Z innej beczki. Oczywiście bardzo by było pożądane 'zatrudnić' kogoś, kto uświadomiłby polskich graczy co się dzieje w temacie modów na świecie. A wciąż dzieje się wiele. Powinien się na front page pojawić przynajmniej jeden artykuł na tydzień o nowościach modowych z TWC.

Tyle z moich propozycji tudzież uwag. Zastrzegam sobie prawo do bycia omylnym w niektórych, a w szczególnym przypadku we wszystkich zgłoszonych powyżej wnioskach ;)

Gajush
01-05-2010, 10:08
Po pierwsze sprawa projektów polonizacyjnych ma dla mnie osobiście znaczenie marginalne i nie rozumiem czemu ta akuratnie kwestia jest tu tak rozdmuchiwana. Z mojego punktu widzenia to nawet dobrze że projekty są w języku angielskim, ot zawsze to dodatkowa motywacja żeby się z 'angola' podszkolić i jest to piękny przykład jak przez zabawę można się edukować. Tym bardziej dziwię się tym, którzy chcą za przeproszeniem leniom zrobić na skróty i podjąć wysiłek tłumaczenia tego czy owego.

1. Właśnie dlatego cały czas podkreślałem, że najbardziej brakowało opinij samych moderatorów. Sprawa nie jest rozdmuchiwana tylko to był jedyny wątek jaki zostal podjęty od założenie debaty.
Uważam jednak, że tłumaczenia mają bardzo duży wpływ na rozgrywkę. Powstaja kolejne polonizacje zagranicznych modów wiec zapotrzebowanie na tłumaczenie jest. Jest MOD Limesa w j. angielskim i myśle, że taka rodzimma produkcja też powinna być w j.polskim.
Osobiście nie znam na tyle angielskiego by poczuć klimat gry która jest w j. angielskim i myśle, że nie jestem jedyny. Ponieważ jestem osobą pracującą to gram glownie w weekendy i to raczej po nocach, a siedzenie po nocach ze slownikiem zamiast z piwkiem przy grze troche rozbiega się z celem. Tyle o tłumaczeniach.
2. Ciekawy pomysł na stworzenie ekipy która by opracowała sub Moda pod flagą org-a, ale mam wątpliwości co do ogarnięcia tego tematu na tym etapie. Stawiamy pierwsze kroczki narazie w debacie, czy to nie byłyby za wysokie progi? Ale pomysł jak najbardziej rozwojowy i jestem ciekaw co na to administracja?

01-05-2010, 11:58
Witam wszystkim, i proszę wybaczyć moją początkową nie obecność w tym temacie jakże ważnym dla nas.


Właściwie masz rację. Bo jeśli rzeczywiście władze forum miałyby wspomagać ten aspekt to muszą to kontrolować w 100% inaczej będzie rozpierdziel i nic na dłuższą metę z tego nie wyjdzie.
Moderatorzy zgłaszają swoje potrzeby zgodnie z określonymi wytycznymi, władze/komisja rozpatrują wniosek na bazie określonych z góry wytycznych, władze forum zlecają to do tłumaczenie za ... , a Moderator (ludzie z ekipy) pilnuje, aby tłumaczenia były zrobione dobrze i wtedy składa na koniec prac tłumacza swoją opinie. np. praca dobra, wykonana w 100% albo tłumacz dał ciała i nie chce nic robić.

Też tak uważam, prace tłumaczy powinna kontrolować jedna osoba i ze własnego doświadczenia wiem że to dobre rozwiązanie i przynosi wiele dobrego. A prace są z kolei lepiej koordynowane co jest ważne aby nie tracić czasu na nie potrzebne dyskusje co do rozdzielenia materiału.



Uważam, że jeśli rzeczywiście miałoby dojść do tego to sposób motywacji tłumaczy nie powinien być omawiany publicznie. To jest tak jak z umową o prace. Jeden zarabia tyle a drugi tyle i jeden tłumacz wcale nie musi wiedzieć jak jest motywowany jego kolega. Tak jest w większości firm gdzie zarobki są sprawą poufną i pracodawca (władza forum) nie chce ich rozpowszechniania, bo odrazu powstają niezadowolone głosy, bo ktoś ma więcej ode mnie.


Tutaj również się z tobą zgodzę bo jeśli "wynagrodzenie" miało by być przyznawane, nie potrzebne jest upublicznianie tej kwestii aby uniknąć zarzutów co do konkretnych osób o to co robią i w zamian za co.


Ciężko mi zabrać głos w dyskusji o modach, gdzie ton nadaje roman_zabawa, bo dał mi się zapamiętać jako ten, co akuratnie moderom rzuca kłody pod nogi (vel dawny szantaż odnośnie dalszego hostowania subforum wwmwe na org.pl). Dla dobra sprawy postaram się jednak osobiste animozje odłożyć na bok.

Ja także odłożyłem dawne spory na bok bo trzeba patrzeć w przyszłość dawniej nie było tu tak łatwo nawet o jakąkolwiek pomocną rękę ale teraz jest szansa aby w końcu coś zmienić na lepsze.



Po pierwsze sprawa projektów polonizacyjnych ma dla mnie osobiście znaczenie marginalne i nie rozumiem czemu ta akuratnie kwestia jest tu tak rozdmuchiwana. Z mojego punktu widzenia to nawet dobrze że projekty są w języku angielskim, ot zawsze to dodatkowa motywacja żeby się z 'angola' podszkolić i jest to piękny przykład jak przez zabawę można się edukować. Tym bardziej dziwię się tym, którzy chcą za przeproszeniem leniom zrobić na skróty i podjąć wysiłek tłumaczenia tego czy owego.


Przyznał by ci racje jednak prawda jest taka że to jest największa przeszkoda dla większości użytkowników forum aby zacząć grać w jakąkolwiek modyfikacje, bo w końcu ilu jest użytkowników na forum nie licząc gości którzy dłużej grają w zagraniczne modyfikacje? Można zobaczyć w wątkach że przewija się tam 10 -20 osób nie więcej.
Sam widzę po ściągnięciach spolszczeń że jest to potrzebne i to jest atutem każdej modyfikacji że można pograć w niego mając pewność że zrozumie się nie tylko napisy w głównym menu ale i pozna się to co twórcy chcieli odzwierciedlić w nim.



Sprawa zasadnicza, brakuje mi tutaj precyzyjnego sformułowania pomocy forum dla moderów. Tzn czy chodzi tutaj o odpowiednia ekspozycję i strukturę tej części forum, która tyczy się modów, czy może chodzi tu o działanie bardziej ambitne w postaci aktywnego wsparcia projektów moderskich?


Według mnie chodzi o te obydwie sprawy, jednak coś za coś w zamian za lepszą ekspozycje polskiej sceny i wsparcie cały polscy modelerzy nie powinni tego wykorzystywać i wędrować na twcenter aby olać tutejsze forum, po zebraniu ekipy i nabyciu podstawowych umiejętności.
Ktoś może odnieść wrażenie że staram się pisać tylko o sobie i moich spostrzeżeniach ale to zmieni forum na lepsze na dłuższą metę.
Osobiście chodzi mi przede wszystkim o to aby wynagrodzić czas spędzony pracą nad modyfikacją bardziej zasłużonym twórcom, o co już zabiegałem i starałem się za komunikować, jestem pewien że podniosło by to jakość co wybitniejszym projektom i zachowało im ciągłość wspierania, kontynuacji a także pomoc użytkownikom w ich problemach związanych ze danym projektem.
Na pewno jest możliwość zebrania na to odpowiednich środków bo strona ma swoją renomę i pomimo awarii nadal cieszy się największym zaufaniem wśród graczy serii total war, dobrze było by tym umiejętnie pokierować.



Kwestia ekspozycji sekcji modów na forum. To właściwie jest cząstka ogólnego tematu restrukturyzacji strony. Wiele było głosów o niskiej funkcjonalności obecnych front page i mglistej czytelność samego forum. Jeśli mógłbym coś zaproponować, to przede wszystkim reformę front page. Podzielić stronę główną na 4 równe sekcje (kolejność przypadkowa): 1. modów, 2. multiplayer, 3. poradników TW i ogólnej dyskusji o TW, 4. historii i rozmów luźnych. Po kliknięciu w 1 lub 2 lub 3 pojawiła by się kolejna strona wyboru: 1. shogun+medieval, 2. rome, 3. medieval2, 4. empire, 5 napoleon. I wówczas już na front page było by widoczne co strona oferuje odwiedzającym, a kolejna podstrona byłaby intuicyjna dla gości. Każda z 4 sekcji front page składać by się mogła z większej subsekcji o newsach/artukułach i mniejszej subsekcji zawierającej tematy dajmy na to ostatnio dodane i/lub tematy najpopularniejsze. Myślę że taka struktura forum dobrze i sprawiedliwie eksponowałaby każdą składową forum, w tym omawianych tu modów.


Jestem za tym każdy narzeka na wykonanie strony głównej i ograniczeń w poruszaniu się po nim to powinno być wzięte również pod uwagę. Aby coraz bardziej stało się przyjazne ale i czytelne.



Co się tyczy aktywnego wsparcia moderów w ich projektach, tutaj potencjalnych działań ze strony adminów jest sporo, choć... nie wiem czy org.pl ma jeszcze dość 'pary'. Wiemy że forum po traumatycznych wydarzeniach awarii serwera i dalszych powikłaniach własnościowych jest w dołku i pewnie nie ma już takiego autorytetu i możliwości co kiedyś. Mimo to odważę się zasugerować kilka opcji, przy czym będę wypowiadał się z perspektywy platformy m2/k z którą dość jestem obeznany i która na chwilę obecną daje chyba najlepsze możliwości modowania.


Czy rzeczywiście sił wystarczy też nie jestem do tego do końca przekonany ale co szkodzi spróbować. Masz racje MT2 ma obecnie najlepsze możliwości modowania ale nie zapominajmy o nieśmiertelnym RTW ;)



1. Po pierwsze można przeprowadzić zasadnicza debatę o tym jak mógłby wyglądać polski mod z prawdziwego zdarzenia. Polskie średniowiecze to długa i barwna epoka, zrobienie moda o całości nie pozwoli oddać wiele szczegółów konkretnych wieków średniowiecza, zdecydowanie lepiej jest skoncentrować się na wybranym aspekcie dziejowym. Można by się więc zastanowić jaki polski mod byłby dla polskich graczy 'najwdzięczniejszy', tzn czy o budowaniu potęgi pierwszej monarchii, czy o walkach książąt Polski dzielnicowej, czy o odrodzeniu Królestwa czasów Kazimierza Wielkiego itp.
Dalej możnaby spróbować zbudować ekipę do takiego zadania, po pierwsze przeprowadzić rekrutacje na własnym podwórku, po drugie zainicjować promocję na innych forach (nie pomijając for M&B).
Na pewno brakowałoby grafików (to bolączka każdego projektu), można więc spróbować poszukać grafików na forach graficznych.


To dobry pomysł zdecydowanie jest to odwiecznie marzenie każdego twórcy modyfikacji, ale myślę aby nie tylko skupiać się tylko na jednym okresie w historii zwolenników innych epok również mamy wielu a oni też potrzebują się wykazać :)
Wiem jedno że jeśli już byśmy zaczęli jakiś wielki wspólny projekt to powinniśmy iść szerokim frontem jednak nie przeceniając swoich sił i nie obiecując za wiele.



2. Można pójść w zupełnie innym kierunku i trochę tak na skróty. Mianowicie przeprowadzić debatę i wybrać najciekawszy mod z punktu widzenia polskich graczy. Nastepnie spróbować powołać ekipę, która stworzyłaby polski 'sub mod' do niego, który by uczynił grę Polską bardziej historyczną i przyjemniejszą (co nie znaczy łatwiejszą).

Tak to krótsza droga i zdecydowanie szybciej przyniosła by pożądane efekty więc dobry pomysł aby wystartować z tym na początek. Myślę że to było by warte rozpatrzenia jeśli tylko powstała by chęć zebrania się w tym celu. ;)


Silesian_Noble uważam że poruszyłeś najważniejsze wątki w tej dyskusji więc się do nich odnosiłem i wyrażałem swoją opinię, nie miej tego za złe.

Dodam też że dobrze się stało aby ten temat powstał, w końcu roman wyszedł z tą propozycją rozwoju tego działu strony, a nie jego pozostawianiu sobie samemu. Wiem że administracja forum jest tym także zainteresowania i proszę was nie zawiedźcie naszego zaufania do waszych działań.

daniel22
02-05-2010, 11:31
2. Można pójść w zupełnie innym kierunku i trochę tak na skróty. Mianowicie przeprowadzić debatę i wybrać najciekawszy mod z punktu widzenia polskich graczy. Nastepnie spróbować powołać ekipę, która stworzyłaby polski 'sub mod' do niego, który by uczynił grę Polską bardziej historyczną i przyjemniejszą (co nie znaczy łatwiejszą).
A może stworzenie uniwersalnej frakcji Polski dałoby jeszcze lepszy pożytek? Mielibyśmy połączenie Twoich dwóch propozycji. O co chodzi? Mod łatwo przyswajalny do modyfikacji i łączenia z innymi modami. Dzięki temu takie ekipy jak SS czy DLV na pewno w kolejnych wersjach swych modyfikacji (o ile wyjda..) wdrążały by nasza frakcje do swych modyfikacji. (głownie chodzi mi tu o kompletny rooster, imiona, drzewko itp) Natomiast dla fanów tegoż państwa (czyli raczej wsyzstkich Polaków) byłaby możliwość zagrania w modyfikacje osobną, posiadającą własną mape, system gospodarczy itd.
Mam nadzieje że wiecie o co mi chodzi ; ).
Takie rozwiązaje daje nam dużo możliwości. Tworzenie od podstaw nowej gigantycznej modyfikacji pokroju SS czy DLV nie ma sensu kompletnie! Nam pozostaje poprawa Polski i terenów wschodnich. WWmwE jest świetną pracą, ale cięzko byłoby ją połączyć np. z SS, bo jest modem bardziej globalnym. Ale z WWmwE można wiele przydatnych rzeczy wyciągnąć...

pzdr. Voodo. ; )

02-05-2010, 12:20
2. Można pójść w zupełnie innym kierunku i trochę tak na skróty. Mianowicie przeprowadzić debatę i wybrać najciekawszy mod z punktu widzenia polskich graczy. Nastepnie spróbować powołać ekipę, która stworzyłaby polski 'sub mod' do niego, który by uczynił grę Polską bardziej historyczną i przyjemniejszą (co nie znaczy łatwiejszą).
A może stworzenie uniwersalnej frakcji Polski dałoby jeszcze lepszy pożytek? Mielibyśmy połączenie Twoich dwóch propozycji. O co chodzi? Mod łatwo przyswajalny do modyfikacji i łączenia z innymi modami. Dzięki temu takie ekipy jak SS czy DLV na pewno w kolejnych wersjach swych modyfikacji (o ile wyjda..) wdrążały by nasza frakcje do swych modyfikacji. (głownie chodzi mi tu o kompletny rooster, imiona, drzewko itp) Natomiast dla fanów tegoż państwa (czyli raczej wsyzstkich Polaków) byłaby możliwość zagrania w modyfikacje osobną, posiadającą własną mape, system gospodarczy itd.
Mam nadzieje że wiecie o co mi chodzi ; ).
Takie rozwiązaje daje nam dużo możliwości. Tworzenie od podstaw nowej gigantycznej modyfikacji pokroju SS czy DLV nie ma sensu kompletnie! Nam pozostaje poprawa Polski i terenów wschodnich. WWmwE jest świetną pracą, ale cięzko byłoby ją połączyć np. z SS, bo jest modem bardziej globalnym. Ale z WWmwE można wiele przydatnych rzeczy wyciągnąć...

pzdr. Voodo. ; )

Czy w tej dyskusji nie powinny zabierać głosu osoby nie związane ze tworzeniem modyfikacji?
To zamknięty temat i jeśli chcemy aby dyskusja przebiegała na temat i na poziomie posty innych użytkowników powinny być usuwane!
a wypowiedzi w stylu "A może", "uniwersalnej frakcji Polski", Mod łatwo przyswajalny do modyfikacji "
piszą osoby które to nie mają o działaniu modyfikacja żadnego pojęcia.

daniel22
02-05-2010, 15:09
Tiberius Caesar Augustus wygłupiłeś się straaaaaaaasznie tym postem i lepiej żebyś go usunął. lol2
Zapewniam Cie że wiem o modowaniu więcej niż Ty. ; ) Ale to nie o tym wątek, wiec spełnił małą prośbę i wypowiadaj się bardziej merytorycznie. Specjalnie podpisałem się starym nickiem, by takie osoby jak roman czy Rayoken mogły mnie skojarzyć. ; )

02-05-2010, 16:06
Tiberius Caesar Augustus wygłupiłeś się straaaaaaaasznie tym postem i lepiej żebyś go usunął. lol2
Zapewniam Cie że wiem o modowaniu więcej niż Ty. ; ) Ale to nie o tym wątek, wiec spełnił małą prośbę i wypowiadaj się bardziej merytorycznie. Specjalnie podpisałem się starym nickiem, by takie osoby jak roman czy Rayoken mogły mnie skojarzyć. ; )

Więcej niż ja? No pewnie zapomniałem że połowa modyfikacji na twcenter jest twojej produkcji...ale szkoda że przynajmniej nawet tutaj o tobie nic nie słychać. Bo widzisz chodzi o to aby polska scena modyfikacji, nie odżyłą na twcenter, ale tutaj na totalwar.org.
Co do metryczności to dobrze że byś znalazł w słowniku to słowo a szczególnie jego znaczenie, pisaniem w stylu "Mod łatwo przyswajalny do modyfikacji i łączenia z innymi modami. "nie dojedzie tutaj ta debaty nigdy do sedna sprawy.

To już nie będzie modyfikacja totalwar.org a tylko jakaś część we wspomnianych modyfikacjach który będzie kopiowany do innych "wielkich modów" a jedynie co z tego wszyscy będą mieć to wymienienie w creditsi, na prawdę tego nie widzisz?
Jeśli cokolwiek doszło by do skutku bo nie wiele użytkowników chce tworzyć mody zagraniczne które jeszcze nie będą w języku polski to pewnie wycinane z tej naszej "przyswajalnej modyfikacji" było by tylko część naszej pracy i taki był by tego efekty bo to co my uważamy że tak powinno być, twórcy tamtych modyfikacji mogą uznać za błędne lub zbędne...

Dyskusja szła dobrym torem, warto się zastanowić nad sub-modem dodającym realizmu Polskiej frakcji czy całą modyfikacje poświęconą głównie Polsce i to nie zostanie na pewno odzwierciedlone w innych modyfikacjach zagranicznych.

Silesian_Noble
02-05-2010, 17:41
A może stworzenie uniwersalnej frakcji Polski dałoby jeszcze lepszy pożytek? Mielibyśmy połączenie Twoich dwóch propozycji. O co chodzi? Mod łatwo przyswajalny do modyfikacji i łączenia z innymi modami. Dzięki temu takie ekipy jak SS czy DLV na pewno w kolejnych wersjach swych modyfikacji (o ile wyjda..) wdrążały by nasza frakcje do swych modyfikacji. (głownie chodzi mi tu o kompletny rooster, imiona, drzewko itp) Natomiast dla fanów tegoż państwa (czyli raczej wsyzstkich Polaków) byłaby możliwość zagrania w modyfikacje osobną, posiadającą własną mape, system gospodarczy itd.
Mam nadzieje że wiecie o co mi chodzi ; ).
Takie rozwiązaje daje nam dużo możliwości. Tworzenie od podstaw nowej gigantycznej modyfikacji pokroju SS czy DLV nie ma sensu kompletnie! Nam pozostaje poprawa Polski i terenów wschodnich. WWmwE jest świetną pracą, ale cięzko byłoby ją połączyć np. z SS, bo jest modem bardziej globalnym. Ale z WWmwE można wiele przydatnych rzeczy wyciągnąć...
pzdr. Voodo. ; )


Jeśli cokolwiek doszło by do skutku bo nie wiele użytkowników chce tworzyć mody zagraniczne które jeszcze nie będą w języku polski to pewnie wycinane z tej naszej "przyswajalnej modyfikacji" było by tylko część naszej pracy i taki był by tego efekty bo to co my uważamy że tak powinno być, twórcy tamtych modyfikacji mogą uznać za błędne lub zbędne...

Całkowicie zgadzam się z Tiberiusem. I muszę [powiedzieć Ci Vodoo, że jesteś w swych założeniach straaasznie naiwny. Ale do rzeczy.


A może stworzenie uniwersalnej frakcji Polski dałoby jeszcze lepszy pożytek? Mielibyśmy połączenie Twoich dwóch propozycji. O co chodzi? Mod łatwo przyswajalny do modyfikacji i łączenia z innymi modami.
Takie coś nie istnieje. Bo czymże by to coś było? Pakietem jednostek i imion, i chyba niczym więcej.


Dzięki temu takie ekipy jak SS czy DLV na pewno w kolejnych wersjach swych modyfikacji (o ile wyjda..) wdrążały by nasza frakcje do swych modyfikacji
Nic bardziej błędnego. Po pierwsze to z naszej ewentualnej 'paczki jednostek' wybrali by sobie tylko to co im sie podoba i co są w stanie zmieścić (chyba oba rzeczone mody dobiły juz limitu 500), po czym owym jednostkom daliby swoją statystykę, zaś w efekcie mielibyśmy w końcu ładne jednostki z tymi samymi dziadoskimi walorami co zwykle. Suma sumarum nijak by to nie poprawiło grywalności Polską, bo ta zależy między innymi od pozycji na mapie oraz ogólnego balansu, a życie wiele razy już pokazało iż twórcy tych i innych modów mają w nosie nacechowane historycznością i logiką postulaty fanów takich jak my (przeważnie zbywa się je zarzutem nacjonalizmu).


Tworzenie od podstaw nowej gigantycznej modyfikacji pokroju SS czy DLV nie ma sensu kompletnie!
Słuchaj, ta debata jest nie po to by rzucać słowa na wiatr. Jeśli to jest twoja opinia, to należaloby ją poprzeć jakąś sensowną argumentacją, w przeciwnym razie jest to zwykły trolling.

Ja jestem zupełnie odmiennego zdania. Dopóki nie ma zapowiedzi medieval3, doputy zrobienie polskiego moda z prawdziwego zdarzenia ma jak największy sens. Argumentów są tony, wyłuskam tu dla Was najważniejsze:
1. Z technicznego punktu widzenia platforma medieval2 jest dla modowania najlepsza, być może jest nieco słabiej modowalna od roma, ale od tegoż odróżnia się nieporównywalnie wyższym poziomem graficznym i wieloma unikalnymi cechami.
2. O modowaniu medieval2 wiemy bardzo wiele, mnóstwo jest poradników na TWC.
3. Wielu jest moderów medieval2, sklecenie odpowiedniej ekipy wymagaloby tylko odrobiny szczęścia.
4. Zrobienie moda z prawdziwego zdarzenia nie było nigdy prostsze. Wiele modyfikacji ma obecnie status open source i można czerpać z nich garściami. Dodatkowo inne ekipy są dużo bardziej skłonne do użyczenia swojej pracy niż to bywało niegdyś. Już nie ma tego co dawniej, skrywania pracy dla siebie, jest dużo większa życzliwość między ekipami.
5. Jest chyba tylko jeden sposób, aby zagwarantować sobie lepsze odwzorowanie Polski w medievalu3. Tylko dzięki zrobieniu wysoce grywalnej i popularnej modyfikacji medieval2, gdzie Polska będzie atrakcyjnie i historycznie ukazana, można dotrzeć do wyobraźni CA i zaszczepić im godny wizerunek Królestwa Polskiego. Przecież taki mod byłby dla nich doskonałym źródłem informacji inspirującym do zrobienia lepszej Polski niż ta, którą mamy w medievalu2. Taka jest moim zdaniem prawda - tak długo jak wszystkie mody będą powielać tę samą ahistoryczną, słabą i mało ciekawą Polskę, tak długo CA nie zainteresuje się aby zrobić z tą Polską coś interesującego.

Wracając do meritum - stworzenie submoda czy moda własnego?

Submod:
Za:
- mamy gotową podstawkę, niewiele rzeczy trzeba zmienić by osiągnąć jako tako zadawalający efekt
Przeciw:
- jesteśmy ograniczeni wizją twórców. Można nieco ją modyfikować, ale ogólnego charakteru moda zmienić nie sposób
- czasem trudniej jest zmodyfikować czyjeś zaawansowane skrypty, niż zrobić własne od zera
- trudno jest znaleźć moda, który byłby dla nas dobra podstawką (ot chociażby ze względu na geografię mapy)

Mod własny:
Za:
- to my tworzymy wizję moda i mamy wpływ na wszystko. Jesteśmy skrepowani tylko mechaniką gry i wydolnością ekipy.
- prestiż i honor, w końcu Polacy zrobiliby godnego naszej historii moda.
Przeciw:
- trzeba dobrej ekipy, sporo samozaparcia i wiele czasu (choć nie tak znowuż strasznie dużo, kwestia odpowiedniej ekipy i zaangażowanych w swą pracę moderów)

02-05-2010, 20:41
Wracając do meritum - stworzenie submoda czy moda własnego?

Submod:
Za:
- mamy gotową podstawkę, niewiele rzeczy trzeba zmienić by osiągnąć jako tako zadawalający efekt
Przeciw:
- jesteśmy ograniczeni wizją twórców. Można nieco ją modyfikować, ale ogólnego charakteru moda zmienić nie sposób
- czasem trudniej jest zmodyfikować czyjeś zaawansowane skrypty, niż zrobić własne od zera
- trudno jest znaleźć moda, który byłby dla nas dobra podstawką (ot chociażby ze względu na geografię mapy)

Mod własny:
Za:
- to my tworzymy wizję moda i mamy wpływ na wszystko. Jesteśmy skrepowani tylko mechaniką gry i wydolnością ekipy.
- prestiż i honor, w końcu Polacy zrobiliby godnego naszej historii moda.
Przeciw:
- trzeba dobrej ekipy, sporo samozaparcia i wiele czasu (choć nie tak znowuż strasznie dużo, kwestia odpowiedniej ekipy i zaangażowanych w swą pracę moderów)

Tak tu pojawiają się trudności z wyborem. Oczywiście druga propozycja wydaje sie lepsza bo byśmy zrobili to tak naprawdę co byśmy chcieli ukazać i wreszce pokazać że umiemy coś z lekcji historii. Wreszcie też to frakcja "Polska" byłą by wzorem dla innych modów jak należ za nią się zabierać.
Jednak nie mam pewności co do tego wspólnego projektu więc proponował bym jakiegoś sub-moda totalwar.org tak można powiedzieć... na próbę. Wtedy też powstały by podstawy na przyszłość takie jak organizacja, materiały i sposoby ich zdobycia, jednostki, grafiki. Gdyby ten submod został ukończony z powodzeniem to przystąpili byśmy już dobrze dobrani i przygotowaniu, do wielkiej modyfikacji z Polską w roli głównej odwzorowaną jak nigdy wcześniej.

Ale wracając do kwestii forum to totalwar.org i z ich strony pomoc była by nie zbędna do realizacji i ułatwiło by to prace nad tymi modyfikacjami.

Salvo
03-05-2010, 11:00
Może zaczne od zagadnienia, które jest w pewnym stopniu oczywiste. Mianowicie tłumaczenia.
Po Angielsku grać nie możecie?
Bezsens i stata czasu moim zdaniem.
Roman
Cieszy mnie, że w końcu wychodzicie moderom naprzeciw, już samo konsultowanie decyzji z nami to jedna z form pomocy o jakie prosicie.
Chciałbym się więcej powypowiadać, ale jako emerytowany moder i len nic więcej logicznego, poza pochwałą nie powiem :(

Rapsod
04-05-2010, 15:41
Choć wśród Polaków jest wielu zdolnych moderów, pracują oni na dla zagranicznych modyfikacji. Czas to zmienić, schować dumę do kieszeni i podporządkować się jednemu ośrodkowi decyzyjnemu, który poprowadzi prace. Silesian_Noble stworzył fantastyczną mapę do Eastern Europe TW. Wiele ekip moderskich udzieliło zgody na wykorzystanie swoich jednostek w projekcie. Należy przenieść te jednostki, pożonglować trochę bronią i rekrutacją oraz dodać brakujące nacje: Polskę (którą tworzy Trashing_Mad) i Serbię. Jestem za tym, aby szybko założyć odpowiedni dział i rozpocząć aktywną rekrutację (zadanie dla administracji, aby szukać i zachęcać polskich moderów). Gdy zebrana zostanie ekipa złożona z mapera, modelarza, grafika, grafika jednostek, skryptera, skryptera mapy i pijara można ruszać i dokończyć mod. Udany projekt i na bieżąco podawane postępy zachęcą kolejnych ludzi do działania.

Silesian_Noble
04-05-2010, 17:33
Polscy moderzy pouciekali na TWC bo na org.pl to w najlepszym wypadku mogłeś spotkać dokuczliwego trola ;) org.pl nie postawiło na mody toteż moder nie bardzo mógł się tu odnaleźć. Był pewien czas że jeszcze jako tako to funkcjonowało (za czasów początków wwmwe), gdzie były tłumaczenia poradników i w ogóle kilku osobom się chciało ogarnąć ten bajzel. Ale gdzieś tak w okolicy odejścia Fraqa i przejęcia sprawy sterów w ręce romana zabawy rozpoczęła się powolna agonia (aczkolwiek nie twierdze że oba wydarzenia są ze sobą jakoś ściśle powiązane, przytoczyłem je na potrzeby chronologii). W konsekwencji mamy dziś sytuację, gdzie Polacy: Wudang kieruje Broken Crescent, Gracul szefuje Stainless Steel, Taro_M robi submoda skin packa do Third Age, a pozostali polegli tu i ówdzie (w tym i ja i Trashing i Vondagar i paru innych również).

Jakoś mam osobiste uprzedzenia do propozycji by to administracja org.pl kierowała polskim modem. No nie widzę tego by nie moder nie historyk kierował moderskim projektem historycznego moda. Choć bardzo by się przydała otwartość administracji i wsparcie nazwijmy to propagandowe nie tylko na łonie własnego podwórka, co także a może nawet przede wszystkim we współpracy z innymi agendami.

Rapsod
04-05-2010, 18:24
Ja liczę, że to Ty jako właściciel EE pokierujesz pracami.

Silesian_Noble
04-05-2010, 18:46
Rapsod proszę, nie czas na personalia. Wpierw trzeba się zastanowić co i jak, a później dopiero zabrać się za dobór odpowiednich osób. Poza tym ze mną jest ten zasadniczy problem, że zobowiązałem się zrobić mapę dla BC3 i jeszcze sporo pracy mnie tam czeka.

Marat
04-05-2010, 22:38
Spokojnie, nikt nie będzie przejmował władzy nad projektami. Nie chce się zbytnio wtrącać do waszej rozmowy, więc napiszę tylko tyle - zostałem "opiekunem" działów modowych, także jeżeli komuś nie odpowiada osoba Romana to może z propozycjami pisać do mnie ( oczywiście gdy zostanie już coś ustalone tutaj, zaczniecie działać i będziecie czegoś potrzebowali ;) ), a najwyższą instancją jest zawsze ObiWan, który jest otwarty na propozycje ;) Także najlepiej nie przypominać już starych dziejów, bo to tylko psuje atmosferę.


Rapsod proszę, nie czas na personalia. Wpierw trzeba się zastanowić co i jak, a później dopiero zabrać się za dobór odpowiednich osób. Poza tym ze mną jest ten zasadniczy problem, że zobowiązałem się zrobić mapę dla BC3 i jeszcze sporo pracy mnie tam czeka.

Z tego co mówił Rapsod, to EE:TW jest na etapie dodawania jednostek z innych modów? Szkoda byłoby marnować to i czekać. Może na czas twojej pracy w BC, niech Rapsod przejmie tymczasowo "szefostwo" i zorganizuje prace oraz ludzi ( sam tego chce, to nie mój pomysł ). Zawsze już coś się ruszy nim powrócisz do projektu. Co myślisz o Zbroźle? On zdaje się grzebał w Teutonicu, robił swoja nakładkę, myślę, ze nadał by się do skrypterki, można zawsze zagadać. Także zastanów się nad tym i broń Boże nie bierz tego za próby "rządzenia się", bo o technicznej stronie modowania nie wiem za dużo, to tylko luźna propozycja ;)

Na koniec mogę tylko życzyć wszystkim ekipom powodzenia i mieć nadzieje, że coś się ruszy na serwisie.

roman zabawa
04-05-2010, 22:46
Przepraszam, że skrótowo i może nieczytelnie, ale jestem na urlopie, piszę z doskoku spoza domu. Debatę czytam w miarę możliwości i staram się rejestrować wszystkie postulaty. Proszę o wyrozumiałość jeśli coś, co napiszę będzie niezrozumiałe.

W każdym razie od momentu zmiany właściciela, czyli zakupu serwisu przez ObiWana, modding obok kampanii online i multiplayera jest w czołówce priorytetów. Taką hierarchię działań przyjęliśmy, gdyż po zapaści najzwyczajniej w świecie nie zaangażujemy równomiernie sił we wszystkie zagadnienia totalwara. Twórcy np. AARów mogą poczuć się pokrzywdzeni, ale po pierwsze nie jest tak, że na wszystkim innym stawiamy kreskę, a po drugie debata nie o tym ;)

Priorytet oznacza uwzględnienie, wręcz jak najlepsze wyeksponowanie modyfikacji na przyszłej stronie głównej. Powtórzę za newsem - raportem ze strony głównej, niedługo pojawi się pierwsza zmiana strony, a w drugim etapie uzyskamy docelowy efekt. Na forum natomiast będziemy starali się dobrać taką ekipę moderatorską, by moderzy nie byli odciągani od swych prac do czynności melioracyjnych takich jak zapobieganie spamu, dublowaniu tematów itp.

Wszystko inne zależy już od pomysłowości samych moderów. Rayoken zgłosił pomysł promocji na innych serwisach - poddam to pod uwagę Obiego. Padł pomysł koncentracji sił na jednym, polskim modzie - jeśli jest zgoda całego środowiska, proszę bardzo, aczkolwiek nie chcemy, by inne projekty były pokrzywdzone. Generalnie administracja stara się pełnić funkcję pomocniczą, ale też chyba jasne jest, że nie może wszystkiego robić w zastępstwie samych zainteresowanych.

O kierowaniu nie ma mowy, a nawet jeśli jacyś członkowie administracji brali udział w jakimś projekcie, nie dopuścimy aby inne czuły się poszkodowane.

Przepraszam za ogólnikowość, dopiero w piątek będę mógł napisać na spokojnie więcej.
Pozdrawiam,

Rapsod
05-05-2010, 12:30
Taro_M
Trashing_Mad
Rusek
Joopiter - zdolny grafik, potrzebuje tylko nauki w kolorowaniu jednostek.

Czyż potrzeba więcej grafików?

Proszę o rozpoczęcie akcji propagandowej zachęcającej do udziału w projekcie EE. Od ukazania dotychczasowych sukcesów po wątki patriotyczne. Rayoken - obiecaj zwycięstwo, a pójdziemy za Tobą. ;)

Silesian_Noble
05-05-2010, 21:52
Rapsod, Ty to jesteś w gorącej wodzie kąpany ;) Niczego nie obiecam, bo obecnie priorytetem jest dla mnie BC3. Poza tym zbyt wcześnie ferujesz wyroki, nie ma co się upierać przy konkretnym rozwiązaniu, tylko szkoda że inni moderzy się nie wypowiadają, a tym samym nie przedstawiają alternatyw. Rzeczywiście plusem EE:TW jest w zasadzie gotowa mapa. Z drugiej strony jej zasięg geograficzny zbyt obszerny wyklucza opcję pokazania rozbicia dzielnicowego w Polsce (tym samym odrębnych księstw dzielnicowych). Pytanie czy chcielibyśmy zrobić mod:
- bardziej europejski, pasuje na okres potęgi monarchii pierwszych Piastów i zjednoczonego w XIVw królestwa - tu mapa EE:TW jak znalazł
- bardziej polski, pasuje na okres rozbicia dzielnicowego, wojen wewnętrznych o prymat ziem polskich - tu przydałaby się mapa o zmniejszonym zasięgu geograficznym, ale też i wydatnie zwiększonej rozdzielczości

thrashing_mad
05-05-2010, 23:56
Mod z Polską dzielnicową wydaje się być bardziej realistycznym przedsięwzięciem IMO.

Amrod
06-05-2010, 00:12
Rosyjscy modderzy zrobili Rusichi, jeden z najlepszych modów, który skupił się właściwie tylko i wyłącznie na trzech księstwach ruskich. Nie zaszkodziło to mu, a wręcz pomogło. Myślę, że starania polskiej sceny powinny podążyć tą samą drogą i stworzyć polską modyfikację w pełnym znaczeniu tego słowa.

Silesian_Noble
06-05-2010, 00:33
Ja szczerze mówiąc też na chwilę obecną skłaniałbym się w stronę moda o rozbiciu dzielnicowym. Oznaczałoby to zrobienie nowej mapy, ale kurczę grywalność takiej modyfikacji mogłaby być wyjątkowo miodna.

Marat
06-05-2010, 09:53
I tu tkwi problem medievalowej sceny moderskiej. Kolejny projekt zostanie porzucony, a zacznie sie nowy i od nowa robienie mapy itp ( w dodatku nie wcześniej, niż po skończeniu mapy do BC3 ). A tymczasem mapa już jest, gdzie Polska jest dobrze odwzorowana, chętni do dalszej pracy też są.
Owszem, perspektywa rozbicia dzielnicowego też jest ciekawa, ale to znowu minimum rok pracy, w ciągu którego może się wydarzyć wiele rzeczy, kilka osób może zrezygnować z powodów osobistych i projekt stanie w miejscu?
Dlaczego nie dać szansy chłopakom, skoro Rapsod pali się do pracy i chce zebrać ekipe? Przecież i tak do momentu skończenia mapy BC3, ba, do ew. momentu zrobienia mapy do rozbicia dzielnicowego, chłopaki będą "bezrobotne". Niech więc tworzą, jeżeli są chęci. Nie uda się, trudno, straty wielkiej ( po za ich czasem ) nie będzie.

06-05-2010, 12:05
I tu tkwi problem medievalowej sceny moderskiej. Kolejny projekt zostanie porzucony, a zacznie sie nowy i od nowa robienie mapy itp ( w dodatku nie wcześniej, niż po skończeniu mapy do BC3 ). A tymczasem mapa już jest, gdzie Polska jest dobrze odwzorowana, chętni do dalszej pracy też są.
Owszem, perspektywa rozbicia dzielnicowego też jest ciekawa, ale to znowu minimum rok pracy, w ciągu którego może się wydarzyć wiele rzeczy, kilka osób może zrezygnować z powodów osobistych i projekt stanie w miejscu?
Dlaczego nie dać szansy chłopakom, skoro Rapsod pali się do pracy i chce zebrać ekipe? Przecież i tak do momentu skończenia mapy BC3, ba, do ew. momentu zrobienia mapy do rozbicia dzielnicowego, chłopaki będą "bezrobotne". Niech więc tworzą, jeżeli są chęci. Nie uda się, trudno, straty wielkiej ( po za ich czasem ) nie będzie.

I to wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla tych którzy są w gorącej wodzie kompanii ;)


Rapsod, Ty to jesteś w gorącej wodzie kąpany ;) Niczego nie obiecam, bo obecnie priorytetem jest dla mnie BC3. Poza tym zbyt wcześnie ferujesz wyroki, nie ma co się upierać przy konkretnym rozwiązaniu, tylko szkoda że inni moderzy się nie wypowiadają, a tym samym nie przedstawiają alternatyw. Rzeczywiście plusem EE:TW jest w zasadzie gotowa mapa. Z drugiej strony jej zasięg geograficzny zbyt obszerny wyklucza opcję pokazania rozbicia dzielnicowego w Polsce (tym samym odrębnych księstw dzielnicowych). Pytanie czy chcielibyśmy zrobić mod:
- bardziej europejski, pasuje na okres potęgi monarchii pierwszych Piastów i zjednoczonego w XIVw królestwa - tu mapa EE:TW jak znalazł
- bardziej polski, pasuje na okres rozbicia dzielnicowego, wojen wewnętrznych o prymat ziem polskich - tu przydałaby się mapa o zmniejszonym zasięgu geograficznym, ale też i wydatnie zwiększonej rozdzielczości

Bardziej polski, bo co będzie wyróżniać się nasz modyfikacje pośród SS czy DLV tylko lepsza, bardziej rozbudowana polska? to nie przyciągnie innych jeśli już coś robić to coś co się wyróżni pośród tłumów, stworzenie modyfikacji regionalnej i odzwierciedlenie najlepiej w nim swoich założeń.

Gajush
06-05-2010, 14:22
Rozbicie dzielnicowe moim zdaniem będzie mało nowatorskie, chociażby wlaśnie ze względu na Rusichi.
Jeśli mogę coś zasugerować to:
Dymitriady
Potop Szwedzki

Odrazu wciągacie w gre graczy ze wschodu lub/i z za Bałtyku.

Rapsod
06-05-2010, 16:17
Zapominasz Rayokenie o jednym: Jednostki do EE są już gotowe. Potrzebni są skrypterzy i osoby żonglujące broniami. A mod dzielnicowy? Już widzę kilkunastu modelarzy i grafików, którzy to zrobią... :roll:

Amrod
06-05-2010, 16:51
Tylko fajnie by było jakbyście pomyśleli też o ciekawych skryptach w kampanii, micromanagment, rozbudowane drzewko budynków i powiązane z nimi relacje i możliwości szkolenia czy zdolność otrzymywania atrybutów. Bo w sumie wszędzie jest dużo fajnych jednostek, ale to w zasadzie tylko grafika, najwięcej czasu spędza się na mapie kampanii. Nikt na pewno nie potrzebuje kolejnego SS bo on już jest.

A czemu zapożyczenie z Rusichi byłoby złe? Tam można naprawdę ulepszyć ten pomysł, bo mimo wszystko potencjał z wiosek nie jest wykorzystany w pełni np. budowanie określonych budynków tylko w danej wsi czy mieście (tkalnie, porty do spływu drzewa i zboża w naszych realiach, pałace szlacheckie, zamki - w zależności od okresu, dynamiczniejszy rozwój tychże, specjalizacje rozwoju).

Silesian_Noble
06-05-2010, 19:57
Rapsodzie, jednostki w EE:TW nie były skończone. Z tego co pamiętam to na dobra sprawę chyba tylko dwa modele były dopracowane, ale i tak nie miały wariantów upgrade. Poza tym poszczególne księstwa dzielnicowe może z wyjątkiem Mazowsza nie różniły by się w kwestii rostera jakoś specjalnie jaskrawo. To jest bardziej kwestia pewnej żonglerki uposażenia i podłożenia dzielnicowych barw/herbów.

Chyba nie obejdzie się bez ankiety ;)

Marat
06-05-2010, 20:23
Dodałem ankiete, choć ciut ubogą w informacje o zasięgu mapy.

Silesian_Noble
06-05-2010, 22:11
Maracie, tu chyba chodziło raczej o zapytanie jakiego typu moda byśmy preferowali, czy osadzonego na mapie o zasięgu ziem polskich i okolicznych sąsiadów, czy też może jednak zlokalizowanego w szerszym kontekście geograficznym. Obecna ankieta to chyba nie jest to o co nam chodziło. Tak się składa że i za pierwszych Piastów mieliśmy rozbicie dzielnicową (patrz państwo Miecława, albo podział pomiędzy Krzywoustego a Zbigniewa). W chwili obecnej wątpię by ktokolwiek z głosujących był świadomy co wiąże się z jego wyborem ;) Proponowałbym w pierwszym poście przedstawić szkic zasięgu mapy wariantu polskiego oraz szkic zasięgu mapy wariantu europejskiego (czyli jak rozumiem mapy z EE:TW) oraz w kilku punktach określić potencjalny charakter obu modyfikacji, a następnie w ankiecie odnieść się z pytaniem do tego właśnie zestawienia. Wówczas mielibyśmy pewność, że głosujący wie na co glosuje. Sugerowałbym również zrobienie ankiety jawnej (ma forum taką opcję?), żeby było widać kto na co głosuje. Bo trochę inną wagę ma głos niedzielnego forumowicza org.pl, a trochę inną moder który mógłby potencjalnie współtworzyć późnej ów projekt.

Marat
06-05-2010, 22:21
Masz rację, zmylił mnie jeden z twoich postów ;) Przecież EE:TW ma zaczynac się jakoś na przełomie XII-XIII wieku. Skoro ma byc imiennie, to po prostu niech każdy się wypowie w tym temacie, bo w ankietach takiej opcji raczej nie ma.

Gajush
07-05-2010, 08:58
A czemu zapożyczenie z Rusichi byłoby złe? Tam można naprawdę ulepszyć ten pomysł, bo mimo wszystko potencjał z wiosek nie jest wykorzystany w pełni np. budowanie określonych budynków tylko w danej wsi czy mieście (tkalnie, porty do spływu drzewa i zboża w naszych realiach, pałace szlacheckie, zamki - w zależności od okresu, dynamiczniejszy rozwój tychże, specjalizacje rozwoju).
Jest to ulepszanie czyjegoś pomysłu, jak tu się zbiera takie grono fachowców to i pomysł powinien być na miare ekipy. Pospolite ruszenie zamiast krucjat, hordy szwedów, avanturnicza wyprawa Grigoria Otriepieva i walka o tron Moskwiewski.
Nie wiem wydaje mi się że to było by dużo ciekawsze niż powielanie Rusichiev

Silesian_Noble
07-05-2010, 09:46
Jest to ulepszanie czyjegoś pomysłu, jak tu się zbiera takie grono fachowców to i pomysł powinien być na miare ekipy. Pospolite ruszenie zamiast krucjat, hordy szwedów, avanturnicza wyprawa Grigoria Otriepieva i walka o tron Moskwiewski.
Nie wiem wydaje mi się że to było by dużo ciekawsze niż powielanie Rusichiev
Nie rozumiem tego zarzutu o powielaniu Rusichi. Wdg twojej (moim zdaniem wadliwej) logiki to Rusichi skopiowało pomysł od Moda HRR (który pokazał rozbicie dzielnicowe w HRE) tudzież od moda KotI (który pokazuje walkę klanów szkockich o prymat). Równie dobrze możesz powiedzieć, że wszystkie mody powielają podstawkę, bo są o średniowieczu... A to jest absurdem. Pokazanie rozbicia dzielnicowego Polski byłoby absolutnie oryginalnym projektem, o unikatowym zasięgu mapy, o unikatowych nacjach, nowych jednostkach i mam nadzieje szeregu unikatowych cech. Nie kopiowałbym od Rusichi systemu wiosek bo to moim zdaniem wyjątkowo głupi pomysł, przynajmniej w postaci obecnej. Ja bym zrobił inteligentniejszy system o większej dozie naturalności, tzn część settlements miałoby charakter stolic prowincji, a część zwykłych stolic kasztelanii, ale tych drugich nie zatapiałbym w prowincjach tych pierwszych. Chociażby dlatego, że rzadko kiedy mieliśmy sytuacje, w których podbój dotyczył całej prowincji, właśnie dużo częściej kończył się on wchłonięciem jakieś części danej prowincji, co odpowiadało terenowi jednej bądź kilku kasztelanii.

Robienie moda o potopie szwedzkim... To jest zadanie ostro pod górkę. Bo z pewnością wiele średniowiecznych struktur tech-tree się przedawniło, jednostki średniowieczne się już nie nadają a tym nowym wypadałoby dać jakieś renesansowe animacje, w które medievalII jest ubogi. Jeśli o mnie chodzi to ja się nie znam na owych czasach i na taki projekt się nie piszę.

Gajush
07-05-2010, 10:29
Nie rozumiem tego zarzutu o powielaniu Rusichi. Wdg twojej (moim zdaniem wadliwej) logiki to Rusichi skopiowało pomysł od Moda HRR (który pokazał rozbicie dzielnicowe w HRE) tudzież od moda KotI (który pokazuje walkę klanów szkockich o prymat). Równie dobrze możesz powiedzieć, że wszystkie mody powielają podstawkę, bo są o średniowieczu...

To nie był zarzut tylko i wyłącznie polemika z Amrodem na temat rozwijania elementów Rusichi.
W tej całej dyskusji brakuje właśnie szkieletu nowej produkcji.

Amrod
07-05-2010, 10:57
Gajushu, przecież o skryptach też wspomniałem (a w cytacie odniosłeś się do drugiej części mojej wiadomości). Podałeś konkretne przykłady, jak mogłyby wyglądać w naszym regionie (tylko identyczne prawie są w Rusichi mimo wszystko ;), ale po prostu to kwestia pomysłu czegoś nowego, formy, wiadomo, że niektóre muszą wyglądać tak jak ktoś już wymyślił lub jak gra tego wymaga (krucjaty). Po prostu moim zdaniem, skrypty kampanii to coś co ożywia grę. Ciekawa i inna mapa również. Podobieństw nie da się uniknąć z samej zasady. Chyba, że zrobicie Avatar: Total War :P
Nie napisałem przecież o powielaniu Rusichi, ale ulepszeniu tego pomysłu czy po prostu sposobu na to, żeby mod był ciekawy. A pomysł Silesiana z tymi kasztelaniami jest dobrym tego rozwinięciem (rozumiem, że te "wioski" po prostu przeszłyby w formę przygranicznych prowincji - podobnie jak w kampanii krzyżackiej, rzecz jasna w bardzo uproszczonej formie).

Ale ok, nie jestem modderem to się nie wcinam, wskazałem tylko co wydaje mi się, że jest ważne. Powodzenia i mam nadzieję, że to jakoś ruszy :)

Gajush
08-05-2010, 02:43
Amrod ja akurat ustosunkowałem się do drugiej części twojej wypowiedzi gdyż, (ponieważ, dlatego, że) uznałem twoją drugą część wypowiedzi nawiązaniem do mojej:

Rozbicie dzielnicowe moim zdaniem będzie mało nowatorskie, chociażby wlaśnie ze względu na Rusichi.
Jeśli mogę coś zasugerować to:
Dymitriady
Potop Szwedzki

Odrazu wciągacie w gre graczy ze wschodu lub/i z za Bałtyku.
Osobiście uważam ze skrypty są jak najbardziej potrzebne. Raz to co piszesz ty, czyli ożywienie kampanij, dwa to dzięki skryptom można ukierunkować rozgrywkę w "nurt historii" o czym przez dwa tygodnie dyskutowałem poza forum z Tyberiuszem. Niestety głównie przez brak czasu zrezygnowaliśmy wspólnie z pewnych pomysłów w v2.3

Osobiście uważam, że Panowie mają bardzo dobry pomysł z modem ukierunkowanym na historie Polski (który może być Polską wizytówką w świecie TW), ale też uważam że sprawa tłumaczeń ma zasadnicze znaczenie i mam nadzieje, że administracja reprezentowana przez Romana nie ominie tego zagadnienia biorąc za dobrą monetę stwierdzenie: "przez grę do nauki angielskiego."
W życiu codziennym nikt z nas nie potrzebuje znajomości angielskiego w aspekcie historii i taktyk wojskowych, jeśli ktoś potrzebuje takiej wiedzy w j. angielskim to sobie właśnie weźmie słownik i posprawdza. Jak ktoś potrzebuje do pracy czy do szkoły to weźmie książkę z przedmiotu lub korki w danej tematyce, ale na pewno nie w kontekście zbroi, taktyk, czy smaczków historycznych. Wszystkie kolejne gry z serii TW wydane po MD są wydawane w j.polskim nie po to, żeby zniechęcić potencjalnych klientów, tylko wręcz przeciwnie by zdobyć większą rzesze graczy w Polsce. Czy MODY w Polsce żądzą się innymi prawami?? nie sądzę, co więcej pozostaje przy stanowisku, że administracja powinna wziąć udział administracyjny przy pewnych projektach tłumaczeniowych, w tym również przy projekcie, który Silesian_Noble i Rapsod napędzają. Czy wydacie rozbicie dzielnicowe tylko po polsku? Czy może tylko po angielsku? Nie przyda wam się pomoc przy tłumaczeniach? Kto weźmie na barki ten ciężar? Rapsod? może Silesian? Uważam, że o tym powinni zastanowić się wszyscy którzy tworzą, chcą tworzyć lub dopiero będą to robić, bo prędzej czy później każdy, kto będzie chciał walczyć z modami na org.pl a nie tylko na twcenter spotka się z problemem tłumaczeń.

W mojej opini z debaty na dzień dzisiejszy wynikają dwa zagadnienia (kolejno w miarę powstawanie tematów):
1. tłumaczenia
2. Mod pro Polski

Ponieważ pierwszy temat sam założyłem trudno mi pisać czego tu brakuje, ewentualnie mogę odpowiadać na pytania. Natomiast przy zagadnieniu dwa ewidentnie brak przywódcy = anarchia = nie wykonalne. Oraz brak sprecyzowania czego ewentualnie oczekujecie od administracji oprócz przebudowy działu.
Za prace nad Modem możecie się zabrać przecież sami bez Romana i dobrej woli ObiWana. Ale tytuł debaty brzmi "Przyszłość Modingu" - czyli to co będzie zbudowane teraz będzie funkcjonować przez dłuższy czas. Nie obraźcie się, ale ekipę do zrobienia Moda możecie zebrać i bez tej debaty. Pytanie brzmi jak ma wyglądać Polski moding w przyszłości? Dla mnie brzmi również: Czym ma być Polski Moding na arenie międzynarodowej. Jak stworzyć polskie EB? Jak pobić EB i wiele innych? Jak w końcu to całe przedsięwzięcie napędzać. Są turnieje Multi, ale dlaczego nie ma napędzania działu Modów, które świetnie można połączyć z AAR w kontekście promocji tych ze modów (tu Roman miał pewne zmartwienia, że dział AAR został porzucony bo brak sił przerobowych). Skąd brać na to wszystko kasiore i wiele innych pytań.
Widzę są tu osoby o wiele,wiel...eee bardziej doświadczone ode mnie w modowaniu (ja jestem raczkujący niemowlak) i z doświadczeniem z zagranicznych modów i międzynarodowych ekip. Panowie zastanówcie się co uczyni Polski Moding nowatorskim i wyjątkowym. Co to ma być? Jaki w tym ma brać udział administracja? Jak motywować ludzi do pracy i jak zwiększać ich kompetencje. Przy Rusichach ktoś napisał, że tam pracują zawodowi graficy. Co stoi na przeszkodzie by z amatorów(zaangażowanych) w jakiej kol wiek dziedzinie związanej z TW zrobić zawodowców? Szkolenia??(już jest motywacja dla gościa który uczy się jakiegoś programu) Jakie?? MAmy kupe dofinansowań z UE trzeba z tego korzystać przy pomocy orga. Zanim powstaną kolejne posty pomyślcie jak ma wyglądać Moding w Polsce a nie jak ma wyglądać kolejna modyfikacja. Trzeba stawiać pytania co chcemy osiągnąć, a nie jakie są przeszkody. Owszem pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, ale najpierw postawmy konkretne cele a potem zabierajmy się, czy zabierajcie się do kolejnej modyfikacji.
Mam nadzieje, że się rozpisałem nie na darmo. Mam również nadzieje, że administracja jest elastyczna i jest gotowa podjąć poważne i skomplikowane tematy, mam nadzieje że jutro(właściwie to dziś) 8.05.2010 ukaże się news na głównej o Modzie TGAW v 2.3 i administracja wykaże się elastycznością w tym temacie a thrashing mad nie będzie miał tego nikomu za złe. Mam nadzieje, że zostanie podjęta logiczna i dojrzała dyskusja oraz mam nadzieje, że nadzieja nie jest tylko matką głupich i naiwnych.

Gajush

Silesian_Noble
08-05-2010, 12:34
Osobiście uważam, że Panowie mają bardzo dobry pomysł z modem ukierunkowanym na historie Polski (który może być Polską wizytówką w świecie TW), ale też uważam że sprawa tłumaczeń ma zasadnicze znaczenie i mam nadzieje, że administracja reprezentowana przez Romana nie ominie tego zagadnienia biorąc za dobrą monetę stwierdzenie: "przez grę do nauki angielskiego."
W życiu codziennym nikt z nas nie potrzebuje znajomości angielskiego w aspekcie historii i taktyk wojskowych, jeśli ktoś potrzebuje takiej wiedzy w j. angielskim to sobie właśnie weźmie słownik i posprawdza.
Ło Jezu litości! Przecież w medievaluII wogóle nie ma tego typu zaawansowanej terminologii! Są proste sformułowania typu 'szarżuj'!

MAmy kupe dofinansowań z UE trzeba z tego korzystać przy pomocy orga.
Chyba ponosi Cię fantazja ;)

Zanim powstaną kolejne posty pomyślcie jak ma wyglądać Moding w Polsce a nie jak ma wyglądać kolejna modyfikacja.
Gajuszu, Ty chyba nie czytałeś całego wątku? Przecież pisałem co można by zrobić by wzmocnić kulejący modding w Polsce. W kwestiach organizacyjnych też przedstawiłem sugestie.

10-05-2010, 21:15
Osobiście uważam, że Panowie mają bardzo dobry pomysł z modem ukierunkowanym na historie Polski (który może być Polską wizytówką w świecie TW), ale też uważam że sprawa tłumaczeń ma zasadnicze znaczenie i mam nadzieje, że administracja reprezentowana przez Romana nie ominie tego zagadnienia biorąc za dobrą monetę stwierdzenie: "przez grę do nauki angielskiego."
W życiu codziennym nikt z nas nie potrzebuje znajomości angielskiego w aspekcie historii i taktyk wojskowych, jeśli ktoś potrzebuje takiej wiedzy w j. angielskim to sobie właśnie weźmie słownik i posprawdza.
Ło Jezu litości! Przecież w medievaluII wogóle nie ma tego typu zaawansowanej terminologii! Są proste sformułowania typu 'szarżuj'!

Tutaj chodzi Gajushowi przede wszystkim o opisy jednostek i umiejętności/świty postaci które często mają mniej znaną terminologię nawet nauczycielom od angielskiego, więc jeśli porównamy to do poziomy znajomości wiedzy o języku angielskiego przeciętego gracza, wychodzi na to że ale to on dostanie spolszczenie dzięki któremu zrozumie większość tekstu w grze lub będzie klikał sobie domyślając się "co do czego i z czym" oczywiście nie do końca czerpiąc całą przyjemność gry a co dopiero mówić tu o historii czy podbudowaniu swojej wiedzy w tym zakresie.

Ronin
11-05-2010, 22:59
Nie jestem moderem. Ale jestem historykiem więc pozwolę sobie się tutaj wypowiedzieć. Przede wszystkim dzięki Bogu że powstał taki wątek bo polska scena moderska jest w rozsypce a takie działania jak Tyberiusza można policzyć na palcach jednej ręki i jeszcze miejsce zostanie.

Ale do meritum choć osobiście nie jestem specjalistą od Średniowiecza to jednak mam w swoich zasobach kilka książek z tej tematyki a zwłaszcza 2 tomy Wielkiej Historii Polski Pod Redakcją Jerzego Wyrozumskiego wydane jako peweien element 12 tomowej historii Polski od czasów najdawniejszych po Współczesność.
Posiadam Tom 1 Najdawniejsze Dzieje Ziem Polskich (do VII wieku) a także tom 2 Dzieje Polski Piastowskiej (VIII – 1370) wydane w 1999r w bardzo przestronnej formie gdzie jest masa ciekawych rycin i rysunków postaci królów czy Papieży Zdjęcia niektórych pozostałości Średniowiecznych w Polsce tj. Zamków Katedr etc a także co szczególnie mnie zainspirowało w kontekście waszej dyskusji pewne schematy gospodarki w czasach Piastowskich w formie diagramu który można by w prosty sposób dodać do ewentualnej gry w okresie rozbicia dzielnicowego.
Generalnie rzecz ujmując jeżeli bylibyście zainteresowani jakąś formą współpracy to jestem do dyspozycji. Posiadam też kilka Historycznych Atlasów które również można by wykorzystać przy organizacji mapy kampanii i zasięgu Polski w poszczególnych okresach Rozbicia Dzielnicowego czy szerzej Państwa Polskiego. Mógłbym np. porobić foty cyfrówką, ciekawych zdjęć czy rycin z tych tomów i przesłać komuś na maila zawsze grafik miałby mniej roboty albo poszukać czegoś w necie bo mam teraz trochę więcej czasu wolnego.


Tak więc jeżeli tylko ruszy jakaś koncepcja co do przyszłości waszej pracy to piszę się na jakąś formę pomocy jeżeli oczywiście taka okoliczność by zaszła że mógłbym się na coś przydać.

Ps. Dobrze by było gdyby Moderzy którzy podejmą pracę nad modyfikacją byli zwolnieni z pełnionych innych funkcji na serwisie żeby to ich nie rozpraszało. Wydaje mi się że już dość było prac które po pół roku padały z braku motywacji więc teraz warto by zadbać i o to ale to już Brożka Administracji. Ja jako zwykły szarak nie mam tu nic do powiedzenia chociaż i ten wątek postaram się jako aktywny forumowicz poruszyć z paroma osobami z Redakcji.

Aha na koniec muszę powiedzieć że koncepcja Rozbicia Dzielnicowego jest bardzo fajna z punktu widzenia czysto Historycznego ale obawiam się że dla szerszego grona odbiorców także zagranicznych którzy i tak nie mają zielonego pojęcia o tym gdzie polska leży nie mówiąc już o jej zawiłej nieco historii to będzie trudny mod i może podzielić jednak niszowe produkcje z cyklu Lithuanian Mod czy coś w tym stylu.

Do promocji Polski bo w zasadzie o to tu chodzi i do tego żeby CA naprawdę dostrzegła że Polska to nie jest jeszcze jedna prowincja gdzieś tam na zadupiu Europy a tak jesteśmy przedstawieni w Medievalu I i II to jednak potrzeba tak mi się zdaje czegoś w rodzaju EE TW czyli szerszego aspektu a nie wąskiego podejścia do tematu. Ale to moja prywatna opinia więc co zdecydujecie będzie dobrze.

Pozdrawiam Ronin.

Gajush
14-05-2010, 18:23
Co o ty wszystkim myśli administracja? Czy temat po prostu umarł?

16-05-2010, 11:08
Temat o nowej modyfikacji trochę ucichł, a nasze oczekiwanie względem przyszłości modów chyba przerosły administracje :lol:

roman zabawa
17-05-2010, 13:55
Szczerze to raczej odczuwam pewien niedosyt ;)
Pozwólcie, że wyłuskam najważniejsze punkty i je omówimy zaczynając od najbardziej maglowanego.

Dominuje pomysł na modyfikację pod M2. Pytanie jak widzicie wsparcie? Zaznaczam, że nie chciałbym, aby inne projekty na tym cierpiały. Według mnie lepszym rozwiązaniem byłyby równe szanse dla każdego pomysłu i ewentualne premiowanie aktywniejszych, rozwojowych. Oczywiście inne warunki miałaby modyfikacja typu spolszczenie (widzę, że nie cieszy się popularnością wśród modderów, ale też przecież nie zakażemy komuś tłumaczenia, prawda?), inne małe poprawki czy nowe jednostki, a inne gdy pojawia się solidny zespół z czymś więcej niż mglista wizja. Czyli może nie tyle równe szanse, co sprzyjający klimat 8-)

Teraz na język konkretów. Proponowałbym raz w tygodniu, najlepiej w jakiś dzień weekendowy zbiorczego newsa podsumowującego stan prac w poszczególnych modyfikacjach. Pojawiałoby się to regularnie, z odnośnikami do poszczególnych części forum. Następny pomysł to ogłaszanie konkursów na np. jakąś konkretną jednostkę pod modyfikację, gdzie jurorem byłby m.in. szef danego projektu. Pomysł Silesian_Noble o promocji na innych serwisach jest bardzo dobry, spróbujemy go wdrożyć.

Proszę o jakieś inne sugestie.

Salvo
18-05-2010, 14:38
Pomóżcie Trashingowi i zróbcie super moda pod Medieval 2, boję się, że Trashing sam sobie nie poradzi (jest świetnym moderem, ale czasami zbyt amitnym, jak na ludzkie możliwości).
Jak prace daleko pójdą to na wakacje może też pomogę.

Rapsod
18-05-2010, 15:46
Jeśli Trashing użyczy swoich jednostek, a Silesan_Noble przeniesie prawa do jednostek (Lithuania Mod, Magyar Mod, Rusichi, etc.) z Baltic i EE na WWMWE, to przy pomocy kilku skrypterów wydamy wraz z Joopiterem nowe WWMWE z niesamowitymi jednostkami i z poprawioną rekrutacją, regionalizacją i z kilkoma dodatkami typu emergent faction czy nowe grafiki miast na mapie kampanii.

Gajush
20-05-2010, 15:17
Ja to rozumiem tak: redakcja chce pomóc, ale chyba po pomoc każdy będzie się zwracać sam a administracja będzie ropatrywać poszczególne przypadki oddzielnie. Czyli wachlarz tematów też będzie spory :)
A czy administracja sama ma jakieś pomysły co do rozwoju działu modów?
I tak trochę z innej beczki, czy org planuje w te wakacje zrobić jakiś event dla forumowiczów? moze na Grunwaldzie?

Ronin
21-05-2010, 21:48
thrashing_mad niech narazie dokończy swoją pracę. Do tego czasu i tak się pewnie nic nie ruszy w temacie. Szkoda że scena modderska nie ma jednego mocnego autorytetu bo tylko na autorytecie można zbudować jakąś trwalszą koncepcję. Ale z tego co czytam to Polacy się realizują w zagranicznych przedsięwzięciach gdzie są w ścisłym gronie decydentów więc narazie pewnie nikt nie wesprze "ewentualnego polskiego projektu", który z resztą administracja jeszcze chce rozmywać, zamiast oficjalnie poprzeć "Tak robicie to czy to a my was popieramy w 100 %".
Jest jeszcze jedna kwestia mentalności im większy team tym więcej swar i problemów a jak nie ma osoby która potrafi załagodzić ewentualne konflikty w ekipie to się to kończy ogólnym rozgardiaszem i końcem prac. Jak dotąd to chyba największy polski problem. Niestety. :(

roman zabawa
24-05-2010, 12:43
Rozmawiałem z ObiWanem, pokazałem mu tę dyskusję, poproszę go też o wypowiedź. Myśli o spotkaniu ludzi mocniej związanych z serwisem, ale na razie chyba to tylko w sferze mglistych planów. Póki co w rękach obecnego właściciela orga leżą następujące narzędzia do pomocy modderom:

- redakcja,
- forum,
- strona główna,
- wsparcie finansowe,
- wsparcie prestiżowe.

Redakcja to newsy. Zaproponowałem nowy wariant, jakby podsumowywanie zamieszczane co jakiś czas, piszcie czy to jest zły pomysł, dobry, wymagający modyfikacji, czy może dotychczasowa forma wystarczy. W kwestii forum uwzględniam głos Silesian_Nobla, ale także prosiłbym o głos jak oceniacie wady i zalety skumulowanego Świata Modów. Kwestię strony głównej serwisu na razie może pomińmy do momentu pojawienia się wersji przejściowej. Wsparcie finansowe... tutaj Obi jak najbardziej jest chętny do udzielania wsparcia, ale żeby nie wzbudzać sporów i zawiści musi się to odbywać na jasnych, akceptowalnych zasadach i rzeczywiście wspierać działania modyfikacyjne.

Nie rozumiem za bardzo uwagi o rozmywaniu... tzn. co, mamy wskazać jeden konkretny projekt i tam kierować wszystkie dostępne siły i środki, a resztę spuścić na bambus? Przepraszam ale wydaje mi się, że forum jest dla wszystkich użytkowników i każda aktywność powinna być wspierana. Oczywiście w jakiś określonych proporcjach np. fantasta bez konkretów nie może być traktowany tak samo jak zgrana ekipa z wydaną kolejną wersją modyfikacji.

Problem dla nas tkwi w tym, że wiemy z grubsza co robić w takich działach jak kampanie czy multiplayer. Natomiast w dziale modów chcielibyśmy pokierować się radami ekspertów, a kto może wiedzieć lepiej od Was samych co może posłużyć modyfikacjom?

Gajush
24-05-2010, 16:34
Roman na jakiej zasadzie chcecie określić system wsparcia. To znaczy kogo jak wspierać?
Czy to wsparcie będzie omawiane tu czy raczej drogą mailową.
Co miałeś na myśli pisząc:
- wsparcie prestiżowe.

Co do spotkania, to my z Teberiuszem myślimy na Grunwaldzie w sobote wieczorem zorganizować grilla dla chętnych, bez szału oczywiście. Żadnych wpłat z tego tytułu nie oczekujemy. Bardzo chętnie spotkamy się i z administracją i z ludźmi którzy robią mody, jednostki i grafiki i oczywiście tymi którzy grają w TGAW.
Jeśli ktoś jest chętny proszę pisać na info@tgaw.pl zobaczymy czy wogóle ktoś zechce się spotkać i ile było by ewentualnie osób. Jest to jeszcze na etapie planowanie ale zgłaszać się już można.

Marat
24-05-2010, 17:07
Oczyściłem topic ze zbędnego i nic nie wnoszącego posta Turkopola ( i bede to robił z kolejnymi oraz karał ostami ). To nie temat TGAW i twoich animozji do ekipy tego moda.

Teraz do tematu, dobrze by było, jakby znalazła się osoba-redaktor odpowiedzialna za informowanie o postępach prac/nowych wersjach rodzimych produkcji w newsach. Na razie jest z tym licho, choć to głównie z powodu braków kadrowych. Przydałby się taki koordynator ;)


narazie pewnie nikt nie wesprze "ewentualnego polskiego projektu", który z resztą administracja jeszcze chce rozmywać, zamiast oficjalnie poprzeć "Tak robicie to czy to a my was popieramy w 100 %".

Nie rozumiem ciebie, mamy nakazać np. Tiberiusowi, który jest fanem starozytności aby pomagał KLA przy XVIII wieku, albo Silesianowi przy średniowieczu? Albo nakazać KLA/Silesianowi, by się przerzucili na Rome i zaczęli wspierać TGAW?


Pomóżcie Trashingowi i zróbcie super moda pod Medieval 2, boję się, że Trashing sam sobie nie poradzi (jest świetnym moderem, ale czasami zbyt amitnym, jak na ludzkie możliwości).

Trashing nie robi wielkiego moda pod Medka, tylko skinnpack dla Polski i co najwyżej wyraża chęć pomocy w jakimś projekcie ( na miarę swoich możliwości czasowych ). Także niech na razie zajmie się tym co robi, a jak skończy, to może do tego czasu coś się "urodzi" i wtedy dołączy do ekipy, jak będzie taka jego wola.

apollo7100
24-05-2010, 18:21
ja chetnie zrobilbym moda o wojnach Polski z XVIIw tylko jestem laikiem w tworzeniu nowych tekstur, animacji modeli i map...prosilbym o jakies porady i wskazowki, a oto moja pierwotna wizja podzialu polski na prowincje, wzorowana na podziale administracyjnym z 1619eoku.

turkopol
24-05-2010, 18:27
Podjąłbym sie chetnie ale nie ma obecnie sprzyjajacych warunków. Ale nie na takiej mapie gdzie jest sama Polska bo nie byłoby z kim walczyć. Teraz to i tak po frytkach. Postarajcie sie uwinąc z moją prosbą. Narazie znikam.

apollo7100
24-05-2010, 18:48
mam sporo zgromadzonych materialow z tamtego okresu i po prostu chcialbym aby powstal mod dotyczacy tego okresu, bo z tego co wiem jeszcze takiego nie bylo, a czasy sa jak najbardziej burzliwe i wojenne, odpowiednie do wojny totalnej. Ramy czasowe moglyby byc od wyboru na krola Batorego(1576) do śmierci Sobieskiego(1696) , czyli 120 lat.

Marat
24-05-2010, 18:54
tylko jestem laikiem w tworzeniu nowych tekstur, animacji modeli i map

Nic więcej nie trzeba cytować.

Amrod
24-05-2010, 18:59
Poszukiwacz źródeł to też potrzebna osoba Marat ;) Przecież nawet EB Team urządza takie konkursy na wskazanie "cudów", a i inni nie pogardzają chyba takimi informacjami.

thrashing_mad
24-05-2010, 19:07
ja chetnie zrobilbym moda o wojnach Polski z XVIIw tylko jestem laikiem w tworzeniu nowych tekstur, animacji modeli i map...prosilbym o jakies porady i wskazowki, a oto moja pierwotna wizja podzialu polski na prowincje, wzorowana na podziale administracyjnym z 1619eoku.

Poczytaj tu (http://www.twcenter.net/forums/forumdisplay.php?f=1016) i zrób mapę, a ja zrobię jednostki (część już mam). :mrgreen:

apollo7100
24-05-2010, 19:14
Zapraszam (...) osoby interesujące się mocno modyfikacjami do wzięcia udziału w dyskusji.

chcialbym zaczac jakies wlasne modyfikacje wiec zwrocilem sie z prosba o porady i wskazowki odnosnie modyfikowania...

Marat
24-05-2010, 19:47
Od tego są poradniki. Tu mamy debatować nad rozruszaniem polskiej sceny, tak, by powstawały na niej mody. Co najwyżej możesz dac swoje spostrzeżenia, czego potrzeba takim osobom jak ty, takim które mają chęci, ale nie mają umiejętności.
Może jakaś akcja tłumaczenia poradników z TWC na nasz język? Wystarczy poprosić bardziej doświadczonych moderów o tematy ( np. Silesiana ), a na pewno dadzą kilka ważniejszych.

apollo7100
24-05-2010, 20:14
z tym tlumaczeniem to bardzo dobry pomysl, sadze ze jest wiele osob zaineresowanych modowaniem, jednak poziom angielskiego nie jest na tyle zaawansowany aby moc w pelni kozystac z dobrodziejstw TWC.

Gajush
24-05-2010, 21:32
Zapomniałem ustosunkować się do pytania Romana.
Myślę, że raz w tygodniu to trochę za często dawać news-y. W mojej opinii - nie wiele teraz sie dzieje by sie kusić na news raz w tygodniu. Jednak propozycja jest jak najbardziej dobra i na pewno potrzebna. Jak tylko TGAW coś będzie miał do zaoferowania podeślemy news-a.
Myślę, że bardzo ciekawym miejscem na takie news-y jest tam gdzie są zapomniane już Igrzyska, Gdzie ObiWan staje się właścicielem, Gdzie jest Napoleon i Nabór. Wiadomo musiałby taki news mieć estetyczną i ciekawą grafikę.
Kto będzie odpowiedzialny za to? Ktoś konkretny czy do wyboru do koloru. Lepiej, żeby to była jedna osoba a w przypadku jej nieobecności (np. urlop) ktos w zastępstwie czyli właściwie każdy, kto ma uprawnienia. Czy do news-ów mają dostęp administratorzy czy też moderatorzy?

Co do struktury zaproponowanej przez Silesian_Nobla. Nie za bardzo widzę to oczami wyobraźni tzn nie widzę korzyści jakie by to dało.
Forumowicze już się przyzwyczaili do obecnej struktury forum ... sam nie wiem. Za dobrze chyba znam forum i zmiany tylko wszystko skomplikują. To jest taki stereotypowy lęk przed zmianami.

Na pewno musi być wyeksponowany wątek polskiego Moduingu jako tego ważniejszego.

Ronin
24-05-2010, 23:03
Wszyscy się chyba zgadzają że wyróżnienie polskiego Moddingu na Serwisie to pierwsza kwestia którą można i należałoby zrobić. Chodzi tu zarówno o News-y jak i inne dodatki np. Patche i submody jeżeli takowe by kiedyś powstały. To wszystko w oddzielnym sektorze na stronie głównej wyróżnione barwami biało-czerwonymi z dopiskiem Polskie Modyfikacje. I tu można się zastanowić czy mieściłyby się tu wszystkie modyfikacje robione przez Polaków czy tylko te Historyczne związane z naszymi dziejami.

Kwestia druga którą podjął Amrod jako pomoc przy projektach można by zatrudnić forumowiczów nie koniecznie aktywnych moderów ale właśnie zbieraczy materiałów z których możnaby w dalszej perspektywie za pomocą dobrego grafika sporządzić np. Ikony Postaci czy innych elementów graficznych w grze. Jak widać do takiej pomocy ludzie są skłonni. A każda pomoc jest przecież odciążeniem np. aktywnego modera od pracy. Musiałaby powstać odpowiednia komórka która selekcjonowałaby materiały dostarczone od nazwijmy to umowie wolontariuszy. Głównie zapewne byłyby to wszelkiego rodzaju mapy Historyczne i zdjęcia postaci Papieży Żołnierzy z danej epoki etc...

W dalszej perspektywie czasu gdyby projekt był w fazie realizacji należałoby się zastanowić nad tym czy nie powołać jakiejś komórki PR żeby odpowiednio nakręcić temat ale nie tak jak to miało miejsce do tej pory czyli super ogłoszenie na pierwszej stronie że Zaczynamy Super Projekt po czym po paru miesiącach po cichu się wszyscy z niego wycofują. Bo to tylko powoduje frustrację. A raczej tak jak to robi chociażby CA zacząć pracę nad projektem a na etapie bliskiej finalizacji powiedzmy 75%-80% prac powiadomić o tym że na ukończeniu jest taki a taki mod. Po pierwsze lepiej brzmi po drugie potencjalny nabywca będzie miał psychiczną pewność że mod w ogóle ujrzy światło dzienne.

Ktoś może powiedzieć że jak to nie informować od razu o projekcie a robić go w 4 ścianach? To może i kontrowersyjne podejście ale lepiej się mile zachwycić niż nie mile rozczarować. A takie rozczarowania następowały nie raz kiedy po hura optymizmie nadchodziła nie miła niespodzianka że nagle prace zostają przerwane.

Żeby nie było też tak że nie podajemy żadnej informacji co do kierunku najbliższych prac i rozwoju można by po każdorazowym wydaniu Moda dawać ankietę w której podawałoby się jakie są koncepcje na przyszłość powiedzmy trzy wersje następnego moda osadzonego w np. Sredniowieczu, Wojny XVII wieczne, bądź w Polsce XVIII wieku. Z trzech potencjalnych płaszczyzn dalszej pracy forumowicze wybieraliby tą która w danej chwili ich najbardziej interesuje. Oczywiście z racji takiej a nie innej historii oscylowalibyśmy między zgoła znanymi datami granicznymi między powstaniem Państwa Polskiego a Rozbiorami. Ale w tym czasie działo się wiele i na kilka dobrych czysto polskich produkcji powinno starczyć i materiału i chęci.

Temat oczyszczony ze zbędnych postów. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś żale do moderatorów, niech zgłosi się do admina, albo do działu "Forum Totalwar.org.pl - Marat

01-07-2010, 17:48
Dawno nikt tu nie pisał...
To jak władze forum macie już jakąś wizję tego przedsięwzięcia?
Proponuje małe podsumowanie i wprowadzanie planów w życie :D

Silesian_Noble
01-07-2010, 20:45
Dawno nikt tu nie pisał...
To jak władze forum macie już jakąś wizję tego przedsięwzięcia?
Proponuje małe podsumowanie i wprowadzanie planów w życie :D
Ja się pokuszę o skromne podsumowanie. Rapsod próbuje wznowić prace nad EE:TW, przy czym ja obiecałem kilka poprawek na mapę nanieść, a czy ktoś dołączył się do reaktywacji, nie wiem (choć przymierzał się Marat). Pewnie Rapsod zabierze głos i wyjaśni. Dalej zawiązał się nowy projekt osadzony w średniowieczu sprzed inwazji mongolskiej, którego współtworzę z Trashingiem. Prace idą tu do przodu i pewnie w nieodległej przyszłości zrobimy preview. W kwestii prac polonizujących - ja się nie orientuje, więc tu się nie wypowiem. Tak to wygląda od strony moderów. A od strony administracji? Cicho sza. Przynajmniej ani ja i Trashing chyba też nie żadnych propozycji konkretnego wsparcia nie uświadczyliśmy.

01-07-2010, 21:04
Ja się pokuszę o skromne podsumowanie.

To bardziej była podpucha na odzew administracji ;)


W kwestii prac polonizujących - ja się nie orientuje, więc tu się nie wypowiem. Tak to wygląda od strony moderów. A od strony administracji? Cicho sza. Przynajmniej ani ja i Trashing chyba też nie żadnych propozycji konkretnego wsparcia nie uświadczyliśmy.

Tu z kolei mogę się ja wypowiedzieć. ;) Osoby do pracy przy tłumaczeniu można znaleźć ale wsparcie były i by tu przydatne z tego względu że wpłynęło by to na szybkość tłumaczenia i ich jakość zbliżając się do "profesjonalizmu"
A jeśli chodzi o praca nad modyfikacją wymaga jeszcze większego nakładu i jako że jest okres wakacji muszę wybrać pracę "normalną" niż nad modyfikacji. Oczywiście wolał bym całkowicie poświęcić się tworzeniu które już nie przynosi mi takiej satysfakcji jak kiedyś. Wsparcie pozwoliło by dynamicznie przyspieszyć rozwój moda, w innym wypadku nie zdążę z ukończeniem go przed rokiem szkolnym, w którym będę musiał go najprawdopodobniej porzucić na czas nie określony.
Tak czy owak modyfikacja jak i projekty czekają tylko na wsparcie, i póki sytuacja nie stanie się jasna, wszytko wstrzymane czekając na "rozwój wydarzeń".

Marat
01-07-2010, 21:22
Przynajmniej ani ja i Trashing chyba też nie żadnych propozycji konkretnego wsparcia nie uświadczyliśmy.

No Trashing akurat dostał news'a na temat swojego skinpacka ( optowałem nawet by grafike dać do niego, ale mieliśmy kłopoty z redakcji ). Wasz nowy projekt jak na razie nie jest oficjalny - więc jeżeli chodzi o newsa bądź udzielenie wam subforum, musicie dać jakiś znak i przedstawić chociaż część pracy ;) Jeżeli chodzi o inne sprawy, to napisz w tym temacie, czego potrzebujecie od administracji? Tylko konkretnie.


Wsparcie pozwoliło by dynamicznie przyspieszyć rozwój moda, w innym wypadku nie zdążę z ukończeniem go przed rokiem szkolnym, w którym będę musiał go najprawdopodobniej porzucić na czas nie określony.
Tak czy owak modyfikacja jak i projekty czekają tylko na wsparcie, i póki sytuacja nie stanie się jasna, wszytko wstrzymane czekając na "rozwój wydarzeń".

Jakiego wsparcia może udzielić serwis? I znowu konkretnie proszę. Wysłałeś do administracji pomysł dot. finansowania. Mnie osobiście nie podoba się taka forma ( opłacanie tylko przez serwis ), o wiele lepsze wydają się wpłaty fanów ( wtedy lepszy mod dostaje więcej ). Nie możesz liczyć, że administracja będzie płaciła nie wiadomo jak wielkie sumy za modyfikacje. Co jeszcze oprocz tego można zaoferować ze strony serwisu?

01-07-2010, 21:39
Jakiego wsparcia może udzielić serwis? I znowu konkretnie proszę. Wysłałeś do administracji pomysł dot. finansowania. Mnie osobiście nie podoba się taka forma ( opłacanie tylko przez serwis ), o wiele lepsze wydają się wpłaty fanów ( wtedy lepszy mod dostaje więcej ). Nie możesz liczyć, że administracja będzie płaciła nie wiadomo jak wielkie sumy za modyfikacje.

Pisze głownie w tym aspekcie nie z byle jakich powodów, nie stawiam warunków ale raczej propozycje które realnie należy potraktować i przyniosą korzyści serwisu ale długo terminowe.
Ja ze swojego doświadczenia mam trochę mieszane uczucia związane z pomocą fanów, gdyż sam staram zainteresować ich nie tyle modyfikacją bo tu wszystko jest ok, tylko wsparcia twórców w różnych formach i nie odnosi to wielkiego skutku. Osobiście jestem za metodą "niech wygra silniejszy" bo po co mają być wspierane projektu nie ciekawe lub pozbawione pomysłu, nawet jeśli chodzi o moje.
Nie oczekuje wielkich sum wszystko było by ustalone na przejrzystych zasadach, w których administracja podjęła by ostateczną decyzje co do wielkości wsparcia, sama czy za pomocą ankiety na forum.


Co jeszcze oprocz tego można zaoferować ze strony serwisu?
Mam takie przeczucie że jeśli chcecie wprowadzić na forum jakieś zmiany to wszystko będzie, kiedyś... ale jak się to już stanie to każdy będzie "happy". Ja bym proponował stopniowe wprowadzanie zmian w zależności od pojawiających się zapotrzebowania lub nie potrzebnych ograniczeń.
Na pewno promocja modów czyli miejsce dla nich stałe na stornie głównej już będzie rewolucją chodzi o newsy lub może mini pod stronę na wzór wiki twcenter jednak nie w wiki totalwar.org.pl ;)

Silesian_Noble
01-07-2010, 21:43
Jakiego wsparcia może udzielić serwis? I znowu konkretnie proszę. Wysłałeś do administracji pomysł dot. finansowania. Mnie osobiście nie podoba się taka forma ( opłacanie tylko przez serwis ), o wiele lepsze wydają się wpłaty fanów ( wtedy lepszy mod dostaje więcej ). Nie możesz liczyć, że administracja będzie płaciła nie wiadomo jak wielkie sumy za modyfikacje. Co jeszcze oprocz tego można zaoferować ze strony serwisu?
Wsparcie finansowe dla moderów z jakiegokolwiek źródła jest z jednej strony nieco kontrowersyjne (bo kłócą się z ideą niekomercyjnych projektów), z drugiej jednak nie ukrywam byłyby dla moderów ogromnym wsparciem i motywacją. Gdybym mógł powiedzieć żonie, że te godziny spędzone nad mapą to nie jest 'głupia zabawa' tylko zajęcie, za które wpada mi trochę grosza, to już by mi głowy awanturami o to nie suszyła. A tak to się muszę przed żoną z modowaniem kryć (autentycznie). Z drugiej strony na ile nasza społeczność mogłaby finansowo wspierać moderów? Obawiam się, że byłyby to śmieszne (kilkunastozłotowe na głowę na miesiąc?) kwoty. Może dawny serwis u szczytów swej popularności, gdzie znacznie więcej (tak mi się wydaje) było odwiedzających, byłby w stanie wygenerować dla moderów jakiś godziwy grosz, ale obecnie to jestem sceptycznie nastawiony. Choć pomysł sam w sobie popieram.

Marat
01-07-2010, 22:43
Ale pominąłeś moje pytanie. Czego oczekujecie z Trashingiem dla waszego moda?

Silesian_Noble
01-07-2010, 23:30
Ale pominąłeś moje pytanie. Czego oczekujecie z Trashingiem dla waszego moda?
Po pierwsze myślałem, że to administracja będzie aktywnie poszukiwać owocnych rozwiązań, robić rozeznanie co się dzieje i podejmowac jakieś inicjatywy. Trudno sobie wyobrazić, by moder miał sobie robić research w książkach historycznych, malować mapę w paincie, skryptować ją w notatniku i do tego jeszcze głowić się jak administracja mogłaby mi pomóc. Gdy za dużo zadań na głowie, to w poszczególnych nie jesteś efektywny. Z drugiej strony rozumiem, że trudno administracji coś przedsięwziąć, gdy projekt oficjalnie nie ogłoszony (choć zasięg geograficzny ustalony, mapa się tworzy, lista nacji spisana, rostery w trakcie realizacji, główne ewenty opracowane, ba i chwytliwą nazwe mod już posiada ;) ), aczkolwiek nieoficjalnie Trashing w swoim temacie już zwiastował powstanie tejże produkcji. Z resztą my z Trashingiem z samym apelem o wsparcie wystąpimy zapewne wraz z pierwszym preview, teraz nie chcieliśmy się specjalnie agitować, by nie przeszkadzać reaktywacji EE:TW pod kierownictwem Rapsoda.

Co może adminstracja? Przede wszystkim uruchomić wyobraźnię i zacząć myśleć, a nie czekać aż pomysły same z nieba spadną ;) A co ja bym zrobił, gdyby gwiazda administracji mą pierś zdobiła? Przede wszystkim starałbym się na wstępie oszacować potencjał krajowej sceny moderskiej, tzn kto się na modowaniu zna, co robi teraz, co chciałby robić, tudzież jakie mody jeszcze dyszą, z jakimi się borykają problemami, co chcą osiągnąć etc. Mając elementy układanki próbowałbym je stosownie dopasować, a brakujące fragmenty tych modowych puzzli (z pewnością jest takich sporo) próbował własnym sumptem zorganizować. Jak? Jeśli jakiemuś projektowi brakuje researchu - to może nawiązać oficjalną współpracę z forum typu historycy.org? Jesli brakuje grafików - może poszukać ich na stosownych forach pasjonackich? A jeśli brakuje innej maści moderów - może spróbować wyłowić ich w miejscach gdzie się zrzeszają, np TWC? No tak, ale org.pl nawet nie ma statusu oficjalnego partnera TWC (a ma go kilkanaście innych for), mimo, iż kiedyś szczycił się mianem największego nieanglojęzycznego fora TW na świecie... Może więc administracji lepiej będzie zacząć od zrobienia porządku na swoim podwórku, a dopiero później spróbować pozamiatać sąsiednie podwórko moderów? ;)

02-07-2010, 11:21
- wsparcie finansowe,
Wsparcie finansowe... tutaj Obi jak najbardziej jest chętny do udzielania wsparcia, ale żeby nie wzbudzać sporów i zawiści musi się to odbywać na jasnych, akceptowalnych zasadach i rzeczywiście wspierać działania modyfikacyjne.

Odwołała się du do dawnej wypowiedzi Romana, skoro Obi wyraził chęć do wsparcia finansowego to swój plan przestawiłem administracji, jeśli są jakieś nie jasności lub nie pasuje on wam, to mam kilka innych rozwiązań.
Ten projekt finansowania opisywał co i za co. Jeśli jednak Obi i serwis nie chcą wyłożyć za to kasy, to można ją pozyskać od forumowiczów (to tylko propozycja) tj. wysłanie smsa za pewną kwotę aby uzyskać dostęp do część forum lub innych informacji, a może nawet sprzedaż za pośrednictwem tego forum gadżetów i z tych pieniędzy wesprzeć?(oczywiście wszystko to że świadomością wsparcia projektów a nie "że zakup czegoś się nie opłaca" to nie Tesco) Jeśli nie chcecie wyłożyć kasy to tu macie propozycje jak je zdobyć ale to nie jest gwarancją sukcesu i trochę długo terminowe bo zanim się coś nazbiera czasu upłynie sporo.


Wsparcie finansowe dla moderów z jakiegokolwiek źródła jest z jednej strony nieco kontrowersyjne (bo kłócą się z ideą niekomercyjnych projektów), z drugiej jednak nie ukrywam byłyby dla moderów ogromnym wsparciem i motywacją. Gdybym mógł powiedzieć żonie, że te godziny spędzone nad mapą to nie jest 'głupia zabawa' tylko zajęcie, za które wpada mi trochę grosza, to już by mi głowy awanturami o to nie suszyła. A tak to się muszę przed żoną z modowaniem kryć (autentycznie). Z drugiej strony na ile nasza społeczność mogłaby finansowo wspierać moderów? Obawiam się, że byłyby to śmieszne (kilkunastozłotowe na głowę na miesiąc?) kwoty. Może dawny serwis u szczytów swej popularności, gdzie znacznie więcej (tak mi się wydaje) było odwiedzających, byłby w stanie wygenerować dla moderów jakiś godziwy grosz, ale obecnie to jestem sceptycznie nastawiony. Choć pomysł sam w sobie popieram.

U mnie sytuacja wygląda podobnie. Nic tak nie działa na jakość i coraz lepsze wykonywanie tego co się umie za godną zapłatę, nie muszę ukrywać że działa to motywującą i "brak czasu" nie powinien tu być wymówką skoro jest on przeznaczony na pracę na rzecz modyfikacji.
Również chciałbym powiedzieć: "patrzcie za te godziny spędzone przy projektach spolszczeń i budowaniu kolejnych wersji modyfikacje mam jakieś grosz", a nie tylko "poklepanie po plecach" i "good work".
Wypadało by tu z mojej strony poruszyć prace moddelerów bo tak jak Silesian_Noble" jaki i ja i pewnie innych, siedzenie przy komputerze i krycie się ze swoją pracą na "cele charytatywne", bo to chyba jasne że spędzamy dużo czasu aby inni mogli w to grać i się z tego cieszyć, a serwisowi totalwar.org.pl użytkowników przez to przybywa, nie da się ukryć choć możecie zaprzeczać że to wszystko znaczenia nie ma.
Dlatego jeśli pojawił się ku temu możliwość to zrobiłem chyba już wystarczająco dużo aby teraz uzyskać jakąś konkretną odpowiedź, bo czasu mało, a go można dobrze wykorzystać.

Marat
04-07-2010, 12:30
spędzamy dużo czasu aby inni mogli w to grać i się z tego cieszyć, a serwisowi totalwar.org.pl użytkowników przez to przybywa, nie da się ukryć choć możecie zaprzeczać że to wszystko znaczenia nie ma.

A czy modowi nie przybywa fanów dzięki możliwości promowania go na serwisie?

kuroi
04-07-2010, 12:52
spędzamy dużo czasu aby inni mogli w to grać i się z tego cieszyć, a serwisowi totalwar.org.pl użytkowników przez to przybywa, nie da się ukryć choć możecie zaprzeczać że to wszystko znaczenia nie ma.

A czy modowi nie przybywa fanów dzięki możliwości promowania go na serwisie?
A czy mod jest robiony by mieć więcej fanów, czy żeby zadowolić tych, którzy go tworzą oraz tych, którzy już o nim wiedzą? :D

Silesian_Noble
04-07-2010, 12:57
A czy modowi nie przybywa fanów dzięki możliwości promowania go na serwisie?
Ilość fanów jest sprawą drugą, a nawet trzeciorzędową. W końcu moderzy robią mody przede wszystkim dla siebie, realizują własne wizje (tak tak, moderzy to nie filantropi którzy własny czas poświęcają dla cudzych zachcianek, tak naprawdę napędza ich chęć pogrania w np. medievala idealnego, którym ma być tworzony przez nich mod), a jeśli przy okazji podoba się to innym, to tylko dodatkowy powód do radości. Natomiast sam serwis czerpie realne korzyści z hostowania modów i dyskusji o nich, bo mody generują większą popularność, a więcej odwiedzających to automatycznie większe korzyści finansowe (wpływy z reklam) dla właścicieli strony. Osobna sprawa to na ile wpływy z reklam rekompensują koszty utrzymania serwisu. Jeśli kompensują z naddatkiem, to uczciwość i dalekowzroczność nakazywałaby z moderami się podzielić. Aczkolwiek taki scenariusz z całą pewnością miałby zastosowanie dla forum typu TWC, dla którego mody są siłą pociągowa, notabene czyniące z TWC absolutnego lidera w branży for TW. org.pl z modami kuleje straszliwie i ja bym w tym upatrywał kiepskiej poniekąd kondycji serwisu, który jak wiemy nie pozbierał się jeszcze od sławetnego krachu. Może więc warto zainwestować w mody i moderów, którzy niewątpliwie rozkręciliby serwis. No bo to przecież nie multiplayer, tylko mody uczyniły serie TW tak popularną. I proszę popatrzeć, z jaką niechęcią traktuje się Empire, czy Napoleona, które można modować w bardzo zawężonym stopniu. Zaś prawdziwy renesans przechodzi medieval2, najlepsza obecnie platforma do modowania w serii TW.

Rapsod
04-07-2010, 18:39
Ja powiem tyle: Masa ludzi na forum chwaliła się swoimi próbami modyfikacji, wyłapywaniem błędów WWMWE i nawet ich naprawianiem, szukała nauczycieli w modowaniu, etc. Pomimo ogłoszenia globalnego NIKT jak dotąd z całego forum nie zgłosił się do pomocy, nawet do tak mało absorbującego zajęcia jak przenoszenie jednostek. Jedynie Amrod obiecał stworzyć drzewko budowli. Działania promocyjne administracji nic więc tutaj nie pomogą. Po prostu brakuje ludzi - forumowicze wolą modować dla siebie, tworzyć górnolotne pomysły na zrobienie w pojedynkę supermodów i porzucają to po miesiącu. Osobiście wysłałem zaproszenia do Polaków działających na TWC. Większość odpisała, stwierdziła że zajmuje się teraz wielkimi modyfikacjami pokroju BC czy SS i życzyła mi powodzenia. Samo moje zaproszenie i obietnica skonsolidowania polskiej sceny moderskiej, wydały im się najwyraźniej mało wiarygodne.

04-07-2010, 21:58
Wynika więc z tego że nie można liczyć przynajmniej na razie na pomoc innych "nowych" tylko postawić na tych pewniaków z tego forum, i im pomóc w każdy możliwy sposób ;)
Nie szukać czegoś co jest daleko, a docenić to co się ma i odpowiednio to wykorzystać.



Ilość fanów jest sprawą drugą, a nawet trzeciorzędową. W końcu moderzy robią mody przede wszystkim dla siebie, realizują własne wizje (tak tak, moderzy to nie filantropi którzy własny czas poświęcają dla cudzych zachcianek, tak naprawdę napędza ich chęć pogrania w np. medievala idealnego, którym ma być tworzony przez nich mod), a jeśli przy okazji podoba się to innym, to tylko dodatkowy powód do radości. Natomiast sam serwis czerpie realne korzyści z hostowania modów i dyskusji o nich, bo mody generują większą popularność, a więcej odwiedzających to automatycznie większe korzyści finansowe (wpływy z reklam) dla właścicieli strony. Osobna sprawa to na ile wpływy z reklam rekompensują koszty utrzymania serwisu. Jeśli kompensują z naddatkiem, to uczciwość i dalekowzroczność nakazywałaby z moderami się podzielić. Aczkolwiek taki scenariusz z całą pewnością miałby zastosowanie dla forum typu TWC, dla którego mody są siłą pociągowa, notabene czyniące z TWC absolutnego lidera w branży for TW. org.pl z modami kuleje straszliwie i ja bym w tym upatrywał kiepskiej poniekąd kondycji serwisu, który jak wiemy nie pozbierał się jeszcze od sławetnego krachu. Może więc warto zainwestować w mody i moderów, którzy niewątpliwie rozkręciliby serwis. No bo to przecież nie multiplayer, tylko mody uczyniły serie TW tak popularną. I proszę popatrzeć, z jaką niechęcią traktuje się Empire, czy Napoleona, które można modować w bardzo zawężonym stopniu. Zaś prawdziwy renesans przechodzi medieval2, najlepsza obecnie platforma do modowania w serii TW.

Tu przyznaje ci racje, bo myślę podobnie.Trzeba postawić na modelerów i mody, i to oni będą siłą napędową forum. Trzeba było prześledzić sens całej serii totalwar aby dojść do tego wniosku, bo czym były by bez tego, chyba tylko drugim "Imperial Glory" ;)



Osobiście wysłałem zaproszenia do Polaków działających na TWC. Większość odpisała, stwierdziła że zajmuje się teraz wielkimi modyfikacjami pokroju BC czy SS i życzyła mi powodzenia. Samo moje zaproszenie i obietnica skonsolidowania polskiej sceny moderskiej, wydały im się najwyraźniej mało wiarygodne.

Ja z doświadczenia mam podobne, po prosu zwykle słychać "Powodzenia" niż "dobra zróbmy to może coś z tego wyjdzie". Rożni się jedynie platforma bo na RTW można włączać koleje dobre pomysły, z racji co raz mniej aktywnych projektów udzielających nawet wszystkich praw do wykorzystywania swoich materiałów, można teraz tworzyć doskonałą kombinacje, czasami natykając się na jakieś nowe możliwości nie zbyt popularne, nie wykorzystywane w innych popularnych modyfikacjach.

Aby więc polska scena modelereska była odnowiona, musimy pokazać wszyscy że taka jest i tylko czekać na innych, którzy są gotowi się przyłączyć. Same planowaniem nie przyciąga sympatii innych a jedynie kolejne wątpliwości i obietnice "bez pokrycia".

Ronin
04-07-2010, 22:13
Rapsod napisał(a):
Osobiście wysłałem zaproszenia do Polaków działających na TWC. Większość odpisała, stwierdziła że zajmuje się teraz wielkimi modyfikacjami pokroju BC czy SS i życzyła mi powodzenia. Samo moje zaproszenie i obietnica skonsolidowania polskiej sceny moderskiej, wydały im się najwyraźniej mało wiarygodne.



Więc tym bardziej jeżeli modderzy którzy pracują dla innych rynków odmawiają współpracy to należy Polską scenę moddingu która jeszcze pozostała skupić na jednym projekcie żeby wysiłki skumulować a nie rozdrabniać na kilka projektów przy których będzie pracować jeden czy dwóch modderów góra. Skoro jak naliczyłem to jest ich obecnie między 5-7 o ile któregoś nie ominąłem w obliczeniach. A przynajmniej tylu jest aktywnych na forum.

Obi Wan
07-07-2010, 15:45
Może i ja zabiorę głos w tej debacie bo nie do końca zgadzam się z wysuniętymi tutaj tezami. Ale może po kolei, żeby wszyscz mieli jasność jak sprawa wygląda. Tak naprawdę serwis stał się moją własnością w połowie kwietnia, a nie w momencie ogłoszenia na stronie głównej o zmianie właściciela. W momencie przejęcia było mnóstwo spraw, które trzeba było szybko i sprawnie załatwić, m.in. różne płatności,podpisanie umów,itp. W tym momencie działanie serwisu od strony technicznej jest niezagrożone, jest podpisana umowa o użyczeniu serwera,robieniu kopii bazy danych,itp. Poprzednio jak się okazało wszystko było robione na tzw."gębę" z tego też powodu po crashu nie było możliwości odzyskania utraconych informacji! Wiele razy podkreślałem ja i koledzy z administracji, że serwis jest otwarty jak nigdy na współpracę,pomysły i inne rzeczy związane z jego odbudową. Ja mimo,że kupiłem orga to nadal jestem zwykłym użtkownikiem, dostępnym na gadu-gadu,na privie praktycznie non stop. Do tej pory niewielu użytkowników kontaktowało się ze mną osobiście, a przecież wiecie że nie gryzę i zawsze chętnie odpowiem i porozmawiam ;) Jeśli chodzi o kwestię modów,od razu dodam że kompletnie się na tym nie znam :D, to serwis powinniście traktować jak "piaskownicę" na osiedlu. Jest własnością spółdzielni ale to Wy moderzy powinniście powiedzieć czego potrzebujecie, czy chcecie budować zamki z piasku,czy babki robić czy może bawić się żołnierzykami. Roman jako administrator ruszył z debatą ale tak naprawdę nie wysunięto żadnych konkretnych wniosków, planów działania,itp. Spójrzcie na dział kampani online.Są ludzie,którzy tym żyją, piszą poradniki,zmieniają mapy,regulamin, są liderami,dzięki którym dział ten się rozwija. Podobnie jest w dziale multi, w dość krótkim czasie dzięki zaangażowaniu kilku osób udało się zorganizować Ligę Klanową 3v3 i Mistrzostwa Polski 1v1 z bardzo dobrym efektem. Chłpocy przyszli powiedzieli,że chcą pobawić się żołnierzykami, znalazły się jakieś pieniadze na nagrody i wszystko gra! Oczywiście wiem, że dział modów to coś innego ale wydaje mi się, że brakuje w naszej społeczności lidera, który powiedziałby: ok w ciągu miesiąca kończymy np: wwmwe a potem lecimy z nowym projektem, wspólnym pomysłem. Mam wrażenie, że siedzicie w piaskownicy i każdy chce robić coś innego, jeden robić babki z piasku,drugi grać w kapselki :D Na domiar złego od czasu do czasu jeden moder jedzie mi na gadu-gadu na drugiego,że ten nic nie umie,że jego grę wywala do windy,itp.!!! Trudno w tym momencie, widząc to wszystko podjąć jakąkolwiek decyzję o wsaprciu finansowym. Niektórzy może nie wiedzą ale jestem właścicielem dość dużych firm handlowych i lubię kiedy wszystko jest poukładane i jest plan działania! Jeśli chodzi o dofinansowywanie to jestem jak najbardziej za, ale muszą być jasne tego zasady. Na razie całe koszty funkcjonowania serwisu (opłata za serwer,domena,nagrody, wdrożenie "skórki") pokrywam sam, za klikanie w reklamy do tej pory uzbierało się może z 200 złotych,a wydatki są w tysiącach. Dlaczego Wam to piszę? Ano dlatego,że niebawem wracam do Polski na stałe i chcę znaleźć dobrych reklamodawców, dzięki którym pozyskamy pieniądze m.in. na dofinansowanie Waszych działań. Możliwe jest też, że wystartujemy ze sklepem dla fanów jak było dawniej. Chciałbym żeby serwis na siebie zarabiał a całe zyski szły na jego rozwój. Oczywiście teraz mogę przeznaczyć jakieś "niewielki" środki na wsparcie Waszych projektów ale muszą być określone jasne kryteria przyznania takiej pomocy!!! Oprócz tego macie tą wyżej wspomnianą "piaskownicę", która daje wiele możliwości w postaci newsów,rang specjalnych,itp.
Reasumując serwis jest otwarty na Wasze pomysły i współpracę, na prawdę chcemy Wam pomóc tylko musicie nam napisać czego dokładnie chcecie :D Chyba nigdy nie napisałem dłuższego posta na tym forum, muszę uciekać bo już moja małżonka mnie ściga ;)

Silesian_Noble
07-07-2010, 21:29
Bardzo mnie twój post, Obi Wanie, ucieszył. Widzę że mamy odpowiedniego człowieka na właściwym stanowisku ;) Pierwsze co proponuje, to przeniesienie dyskusji do specjalnie wydzielonej części senatu i zaproszenie do niej tych kilku działających moderów. Niech tam każdy zda relacje z tego co robi, z tego co zamierza robić i czego oczekuje od serwisu. Nie ma sensu omawiać tego na forum publicznym, które jest dobrym miejscem na przedstawienie osiągniętego konsensusu i ustalonych reguł współpracy.

Pierwszy konkretny pomysł mogę podać tu i teraz. Otóż proponuje utworzenia osobnej kategorii, obok adminów, redaktorów i moderatorów - kategorii moderów. Każdy moder miałby prawo do własnej rangi, a w podpisie miałby sygnaturę ze swoim statusem, tzn moder wraz z podaną specjalizacją oraz projektem w którym partycypuje. Tym samym moderzy awansowali by trochę w hierarchii, bo obecnie chyba jednak niesłusznie, są jak zwykli użytkownicy. Prócz tego osoby próbujące swych sił w modowaniu wiedziałyby do kogo się zwrócić z pytaniem o konkretną poradę.

Gajush
08-07-2010, 09:15
Silesian_Noble ma rację dyskusja powinna być zamknięta aż do momentu ustalenia konkretów, które będą ogłoszone wszech i wobec.
Największym problemem a jednocześnie wsparciem było by finansowanie – to jest oczywiste. Ale jak? Z czyich środków?
Nasz sklepik na tgaw.pl totalnie się nie sprawdził. Datki na rzecz Moda też się nie sprawdziły.
Tajemnicą nie jest, że TGAW w tej chwili jest finansowany z środków prywatnych osób na zasadzie wpłat bezpośrednich, ale to też nie jest rozwiązanie na dłuższą metę, tym bardziej kiedy jest zerowy finansowy odzew ze strony forumowiczów. Oczywiście jeśli każdy zespół będzie się starał o takie coś to nikt tego nie zabroni a wręcz przeciwnie. Ale ile jest na forum takich osób? Nie sprzedaliśmy ani jednego gadżetu :(, to raczej o czymś świadczy.
Oczywiście wsparcie ze strony serwisu o jakim tu pisaliście jest potrzebne i bez tego się nie obędzie i tu na szczęście nie ma przeszkód.
Mam pytanie do bardziej obeznanych: jak wsparcie wygląda na TWC? Ja np. nie mam zielonego pojęcia myślę, że Obi też nie. Jak to jest, że TWC skupia wokół siebie tyle moderów i modów, które ciągle rozwija ją się. Co tam jest takiego, że Polacy wolą działać tam niż pomagać wam? Dlaczego?
Może warto przyjąć pewne narzędzia od nich za nim org opracuje swoje schematy.
W tej chwili proponowałbym wdrożyć 4 rzeczy:
- przenieść dyskusję za zamknięte drzwi
- wypunktować wszystkie pomysły które już padły – w zwięzłych punktach by było łatwiej realizować je. Proponuje aby narazie każdy wypunktował swoje i zamieścił w debacie. Potem je się połączy i podzieli wg zasadności, priorytetów, możliwości i czasu.
- przedstawić jak to wygląda na TWC – również w punktach.
- oraz aktywny udział Obiego i Romana o ile jest to możliwe. Aby podejmować szybkie decyzje, co można a co nie i terminy realizacji.
Jeśli zamkniemy wspólnie decyzjami te punkty w najbliższym czasie możemy powiedzieć że debata zmierza w jakimś kierunku, bo w tej chwili to takie było przekomarzanie się i lanie wody bez konkretów.
Ponieważ każdy w jakiś sposób się przedstawił swoim dorobkiem lub jak Obi, ja również napisze kim jestem by wyjaśnić czemu tu się udzielam jednocześnie nie modując.
Jestem fanem TW od czasu Shoguna i lubie grać jak w podstawki tak i w mody ale w języku który rozumiem Pl i Ru.
Lubie kiedy gra/mod ma klimat - wtedy potrafię pół urlopu spędzić przy kompie śpiąc po 4-6 godzin.
Nie lubie nudy samo granie mi już nie wystarcza, wiec chce wpierać tych którzy potrafią dostarczyć mi to co lubie, czyli mody. Stąd moja współpraca z Tyberiuszem.
Pracuje w niemieckim koncernie i koordynuje międzynarodowe projekty marketingowe na rynkach wschodnich: eventy dla klientów, targi budowlane, promocje na poszczególnych rynkach, prace poszczególnych osób/działów nad ogólnie pojętymi drukami i projektami.

Edit- pozwoliłem sobie na kolorek


Zebrałem pomysły z debaty. Tak to się prezentuje:

Gajush:
-Tłumaczenia, szlifowanie tekstów – osoba z tzw. Lekkim piórem z j.angielskim

Silesian:
- Kwestia ekspozycji sekcji modów na forum
- Przeprowadzić zasadnicza debatę o tym jak mógłby wyglądać polski mod z prawdziwego zdarzenia
- Osoba odpowiedzialna za zbieranie i publikowanie informacji o światowym modingu
- Otóż proponuje utworzenia osobnej kategorii, obok adminów, redaktorów i moderatorów - kategorii moderów.

Marat:
- osoba-redaktor odpowiedzialna za informowanie o postępach prac/nowych wersjach rodzimych produkcji w newsach.

Amrod:
- Pomoc przy wyszukiwaniu informacji dot. Epoki w którym osadzony jest mod – określony mianem zbieracz

Ronin
-komórka PR

Rapsod
- pomysłów się jako takich nie dopatrzyłem ale za to zabrozował laikowi siłe TWC i dziure orga w kwestii modów

I ogólnie przebijające tematy w dyskusji podzieliłbym to na dwa stanowiska:
- koordynator działu modów
- redaktor, tłumacz, lekkie pióro, osoba odpowiedzialna za zbieranie informacji o światowych modach

Od siebie poprosiłbym kierowników modów o stworzenie niezależnych list idealnego teamu do stworzenia moda.
Pozwoli mi to zrozumieć czego wam tak naprawdę trzeba pod względem kadrowym.
Proszę także odpowiedzieć na pytanie co do TWC co ini mają czego nie ma org

Jeśli coś opuściłem to wrzucać, będziemy uzupełniać liste i zamykać. Proponuje zamknąć ją do 16.07.2010
Następnie przedyskutować ją po przez głosowanie i zacząć wdrażać w życie.
Inaczej będzie to niekończąca się debata. Jęśli cele będą realizowane i będą przynosić efekt będziemy mogli realizować kolejne pomysły.

Uważam, że trzeba zacząć działać inaczej będziemy jak na sejmiku szlacheckim debatować bez końca.
I tak roboty trochę jest, a najwięcej dla administracji z przebudową.

Obi Wan
09-07-2010, 12:10
Ok. Dzisiaj wrocilem z 2 dniowej delegacji, ogarne troche sytuacje w firmie a potem zabierzemy sie do pracy w kwesti modow.

thrashing_mad
09-07-2010, 13:06
Jak to jest, że TWC skupia wokół siebie tyle moderów i modów, które ciągle rozwija ją się.

Jest anglojęzyczne, tak że przyciąga ludzi z całego świata. Z biegiem lat to tam skupiła się cała społeczność, wymieniając doświadczenia, tworząc obszerną bazę tutoriali, etc. Na org pl jest po prostu zbyt mało użytkowników (2818 w porównaniu do 83,000 na TWC).

Gajush
09-07-2010, 13:57
Jest anglojęzyczne, tak że przyciąga ludzi z całego świata. Z biegiem lat to tam skupiła się cała społeczność, wymieniając doświadczenia, tworząc obszerną bazę tutoriali, etc. Na org pl jest po prostu zbyt mało użytkowników (2818 w porównaniu do 83,000 na TWC).

Myśle, że jak TWC przeżyje oczyszczenie jak org to tam też nie bedzie tylu.
Ważne jest ilu jest aktywnych.

Rozumiem wymiana doświadczenia, baza, kontakty ale czy tylko to powoduje że polacy tworzą w zagranicznych ekipach.
Przecież nic nie stało na przeszkodzie by być aktywnym tam i tworzyć polskie mody. Czy coś źle rozumiem?

thrashing_mad
09-07-2010, 14:52
Rozumiem wymiana doświadczenia, baza, kontakty ale czy tylko to powoduje że polacy tworzą w zagranicznych ekipach.
Przecież nic nie stało na przeszkodzie by być aktywnym tam i tworzyć polskie mody. Czy coś źle rozumiem?

Nie mam pojęcia - trzeba by ich spytać. Pewnie łatwiej dołączyć do jednego z licznych projektów na TWC które mają duże szanse na realizacje, niż próbować zebrać się i stworzyć coś tutaj (gdzie niewiele się dzieje jeśli idzie o mody).

Gajush
09-07-2010, 15:06
No bo jeśli jest tak jak piszesz to problem w mojej ocenie polega raczej nie w forum, tylko w ludziach.

Moim zdaniem to najważniejsze pytanie jest dlaczego ludzie wolą działać na TWC. Inaczej będzie tak: Forum przebuduje dzial Modów wykona postulaty a tu i tak nic nie będzie się działo.
Selesian mógłbyś coś dodać?

Czy w waszej opinii te pomysły spowodują, że ci którzy zaczną tworzyć zostaną tu a nie uciekną na TWC?
Co do powrotu z TWC chyba nawet nie ma co marzyć w tej chwili.

coolvon
09-07-2010, 21:35
Szanowni Państwo

Jestem od wielu lat fanem i forumowiczem serii TW. Czekałem z wielką niecierpliwością na ETW, niestety mała różnorodność jednostek bradzo mnie zmartwiła. Próbowałem się ratować dodatkami DLC ale cały czas uważam że jest ich mało. Wiem że scena moderska jest bardzo szeroka, ale wiele projektów to bardzo mierne propozycje (nie mam zamiaru nikogo obrażć). Ja jestem tylko graczem nie interesuje się mechaniką gry czy modowaniem i jest mi całkowicie obojętne czy miałbym kupić za niewielkią kwotę kolejne DLC od SEGI czy od twórcy niezależnego/modera.

Dlatego uważam że można by spróbować wykonać takie DLC/mod zawierający 6/12 jednostek i sprzedać produkt graczom takim jak ja:)
Warunkiem było by tylko wykonanie modeli w wysokiej jakości, z odpowiednim opisem charakterystyki i wpasowujący się do oryginału gry. Przykładem może być fantastyczny dodatek Danovy Ornamentum MOD. Wiem z obserwacji, że ambitne projekty giną po miesiącach czy latach nie zakończone, więc po co rzucać się z "motyką na słońce"

Jeśli zależy Wam na rozruszaniu sceny moderskiej i pozyskaniu przy tym środków na własne cele lub na większe projekty to spróbujcie:)

Pozdrawiam

Amrod
09-07-2010, 22:21
Sprzedaż modyfikacji jest zabroniona w licencji oprogramowania. Poza tym DLC to w większości przypadków, mówiąc kolokwialnie "dojenie" nabywców niepełnowartościowego produktu a akceptacja takiej polityki wydawców jest niezbyt fajnym zagraniem nawet wobec nas samych, graczy.

coolvon
10-07-2010, 10:07
No to fatalnie. A co z graczami którzy oprócz przyjemności z gry dodatki chcieliby traktować jak wersje kolekcjonerskie w której zamiast zbierać karty z postaciami/graczami chcieliby zbierać dodatkowe unikalne jednostki? Wydanie 4 DLC to zdecydowanie za mało. Dziwię się, że twórcy nie chcieliby dodatkowo zarobić, a części graczy zrobić przyjemność.

Juras
10-07-2010, 19:05
Co do kwestii polskich moderów to raczej nie jest ich za wiele ,a np. ja chciałbym pomóc i poświęcić na to czas. Niestety moje doświadczenie jest małe. Próbowałem metodą prób i błędów ,oraz o wsparciu anglojęzycznych tutoriali. Niestety z bardziej zaawansowanym angielskim mam kłopoty( uczyłem się rosyjskiego i niemieckiego) dlatego nie bardzo mi wychodziło. Polskich tutoriali jest naprawdę bardzo mało ,żeby zgłaszać się do pomocy przy poważniejszych modyfikacjach. Myślę ,że jeśli by się znalazły tutoriale dla "bardziej opornych" to by się więcej osób znalazło do pomocy.

Obi Wan
10-07-2010, 21:19
Poproszę listę użytkowników, którzy zostaną przeniesieni do Senatu gdzie będziemy kontynuować debatę.

Silesian_Noble
11-07-2010, 00:26
Poproszę listę użytkowników, którzy zostaną przeniesieni do Senatu gdzie będziemy kontynuować debatę.
Jeśli chodzi o platformę M2/K to na pewno ja (skromność wrodzona niezamierzona ;) ), Trashing_Mad, Rapsod, Zbrozlo, Wudang_Clown, Gracul (czy on jest na org.pl zarejestrowany?), Taro_M (jak wyżej). Ach no i Tiberius chyba polonizuje. O innych platformach się nie wypowiadam, bo się zwyczajnie nie znam.

Rapsod
11-07-2010, 19:28
Zapomniałeś jeszcze o Joopiterze. W końcu wydawane kolejne wersje WWMWE to moja i Jego zasługa.

thrashing_mad
11-07-2010, 23:21
Jeśli chodzi o platformę M2/K to na pewno ja (skromność wrodzona niezamierzona ;) ), Thrashing_Mad, Rapsod, Zbrozlo, Wudang_Clown, Gracul (czy on jest na org.pl zarejestrowany?), Taro_M (jak wyżej). Ach no i Tiberius chyba polonizuje. O innych platformach się nie wypowiadam, bo się zwyczajnie nie znam.

;)

Obi Wan
13-07-2010, 09:09
Czyli to wszyscy? Poprosze ktoregos z administratorow aby dal Wam odpowiednie uprawnienia. Ja jestem w trakcie przeprowadzki do Polski mam zajebisty Sajgon z tego powodu. Aktywnie wroce do Was w przyszlym tygodniu.


P.S. Uprawnienia przyznane, jesli kogos pominelismy pisac do mnie na gg.

PrisonNeo
13-07-2010, 11:30
Ja chciałbym się jeszcze wypowiedzieć w kwesti TWC. Mnie wcale nie dziwi, że większość osób modujących z Polski właśnie tam promuje się. To jest bardzo proste. Może nie którzy tutaj kojarzą moje jednostki robione pod ETW-głownie polskie, po zaprezentowaniu ich na tym forum nie spotkały się z dużym zainteresowaniem chociaż większość miała pozmieniane modele co w tamtym czasie jeszcze nie było zbyt popularne, posty w temacie z moimi pracami można policzyć na palcach(może troszke więcej). Na TWC wystawiłem te same jednoski i spotkały się z o wiele większym zainteresowaniem, głównie Polaków, ale też i obcokrajowców, ludzie pisali mi co jeszcze mogę zmienić co poprawić, wywiązała się z tego dyskusja historyczna. Co prawda nie zbyt dużo pisałem w tym temacie głównie z przyczyn nie znania tak dobrze języka angielskiego. Co prawda temat ten jest osadzony w dziale EW, ale nie dawno zaprezentowane te same jednoski też tutaj w dziale EW nie miały takiej popularności. Tak więc dla początkujących i nie tylko lepiej rozwijać swoje projekty na TWC gdzie mogą zdobyć duże poparcie i nowych członków ekipy (tutaj mało osób zna się na modowaniu, albo mam tylko takie wrażenie), tutaj znowu mogę przytoczyć przykład EW gdzie KLA już od paru miesięcy ogłasza nabór i nie ma chętnych, chociaż wielu chce się doczekać premiery moda. To są główne przyczyny emigracji na TWC, jest ich więcej ale nie będe ich przytaczał.

Gajush
13-07-2010, 21:40
ja myśle, że mimo iż temat główny został przeniesiony do Senatu to użytkownicy, którzy nie mają do niego dostępu a mają coś do powiedzenie jak PrisonNeo czy Ronin powinni tu pisać. Jeśli dział rodzimego moddingu ma się rozwinąć to głos powinni mieć i ci którzy nie mają wstępu do izby najwyższej - Comitia centuriata

karollo8686
24-08-2012, 18:22
Witam
Mimo ze jestem nowa osoba zglaszam swa kandydature do tlumaczenia z angielskiego na polski i odwrotnie .
Angielski mam zaawansowany posiadam Firsta i Telc 2b . Zajmuje sie dodatkowo tlumaczeniem ang i udzielam korepetycje . Innych umiejetnosci nie posiadam oprocz wiedzy , zadnego tworzenia jednostek sie nie podejme , gdyz nie umiem tego robic ;].
Jesli bede Wam potrzebny to mozna do mnie pisac na gg43223045
lub e mail karollo8686@o2.pl
Z powazaniem Karol

Samick
25-08-2012, 10:47
Ekipy tłumaczące BC, SS oraz TATW przyjmą Ciebie z otwartymi ramionami. Jeśli chcesz możesz zacząć od zera tłumaczyć ETC, dwie osoby zgłaszały już chęci podjęcia się prac.

karollo8686
26-08-2012, 18:27
wiec prosze o namiar tych osob skontaktuje sie z nimi i podzielimy sie praca tak bedzie napewno latwiej i szybciej

Samick
27-08-2012, 15:29
Napisz w temacie odnośnie Eras Total Conquest, a nożyce się odezwą. ;)

karollo8686
29-08-2012, 14:34
zobaczymy ;]