PDA

Zobacz pełną wersję : [ROZWIĄZANE] Jak grać grać hiszpanią



pawelk198604
12-05-2010, 11:49
Ostatnio kupiłem sobie Medieval 2 Total war złota edycja, zacząłem grać Hiszpanią udało mi się wywalić arabów z półwyspu Iberyjskiego oraz pokonać Portugalię, szykowałem się żeby wykończyć do końca Maurów ale zaatakowała mnie Francja więc niemal wszystkie armie na Francję i doszedłem aż pod Paryż i go zdobyłem, miałem też przejściowe problemy z Anglią. Najgorszy był jednak Mediolan który był w sojuszu z Francją zaoferowali mi żebym był ich wasalem z miejsca odmówiłem mam z nimi naprawdę ciężkie boje ale podbiłem i złupiłem kilka ich miast ale oni ciągle mnie atakują. Podbiłem spory kawałek Europy zachodniej ale kampania jest raczej nie do wygrania bo zostało mi tylko 60 tur, coś koło tego.

Miałem też nie złe jazdy z państwem kościelnym jak zaczynałem mieć dobrą passe to zabraniali mi walczyć, ale nie obchodziło mnie to byłem przez to kilka razy ekskomunikowany.

Chciałbym się dowiedzieć jaka jest najlepsza strategia grając Hiszpanią????


***********
PISOWNIA!! Poprawiona ...
Samick

Kitraiel
12-05-2010, 13:23
Strategii jest wiele, poszukaj w dziale ogólnym Medieval II (a nie podzamczu) tematu o Hiszpanii. Od siebie dodam tylko że jeśli chcesz przedłużyć kampanię możesz edytować plik descr_strat, niejeden poradnik już jest na forum.

Jeśli masz jakieś szczegółowe pytania odnośnie Hiszpanii, możesz śmiało pisać w tamtym wątku.

Bulbozaur277
12-05-2010, 13:24
Strategia jest prosta :)
Rozstrzelać w piz*u wszystkich

Czyli innymi słowy:
Po zjednoczeniu Półwyspu Iberyjskiego stwórz sobie dwie armie, zaatakuj Francje i przyj ciągle na wschód. Jak pod Twoimi rządami znajdzie się cała zachodnia i środkowa Europa to popłyń do Jerozolimy i wygrałeś.
Ja jak grałem Anglią i stosowałem taktykę rozstrzelać w piz*u wszystkich aka cały czas do przodu skończyłem grę jakoś tak w 120 tur.
Szczerze mówiąc to nie wiem czy do Medievala do się wymyślić inną strategię niż ta wymieniona wyżej.

pawelk198604
12-05-2010, 13:32
Chciałbym wiedzieć czy warto przejmować się zdaniem watykaknu oraz jak najłatwiej podbić mediolanj (frakcje), miałem spore problemy z tą frakcją w końcu zdecydowałem się na desant, zdobyłem genue i Milan i Wenecje dało mi to trochę oddechu na kontynencie. ale nadal mnie napadają i nie chcą się poddać.

Ciekaw jestem jak najlepiej grać z Hiszpanią przedewszystkim z kim zawierać sojusze i jak t robić bo z tym mam największy kłopot

Bulbozaur277
12-05-2010, 13:40
Nie przejmuj się papieżem. Sojusze sobie daruj i tak nie są nic warte. A co do podboju Mediolanu, to nie rozumiem co Ci sprawia problem. Po prostu idziesz i pokonujesz ich. Może masz za małe armie albo walczysz samymi chłopami :P

pawelk198604
12-05-2010, 13:52
Chciałbym wiedziec też czy jak zaczne poszerać granice na wschód to przensić też stolice, pamiętam że jak kiedyś grałem w Rome Total War to przenosiłem stolice tam gdzie potrzebowałem nowych generałow i wygrałem, wtedy grałem tymi niebieskimi nie pamiętam jak dokładnie jak się ta frakcja nazywała, ktos mi poradził żebym przenosił stolice jak front będze się przesówał.

Bulbozaur277
12-05-2010, 13:55
Stolicę najlepiej ustawić w środku państwa. Korupcja będzie mniejsza i ludzie bardziej zadowoleni.

pawelk198604
12-05-2010, 18:12
Czy do każdej armi trzeba powinno się przypisywać generała? jak naprzykład brakuje dowódców bo wszyscy są w polu

Kitraiel
12-05-2010, 18:23
Jak najbardziej. Tylko nie zapominaj że generał daje bonusy w postaci dowództwa, rycerstwa/strachu oraz lojalności. Oczywiście to wszystko zależy od wielu współczynników, ale bez dowódcy armia może łatwo zdezerterować pod rządami zwykłego kapitana (szczególnie kiedy król ma niski autorytet) Warto mieć dowódców z rodziny również ze względu na ich umiejętności/postaci które często dają różne ciekawe efekty jak dodatkowe morale czy szybkość armii, jednak do szybkich wypadów można śmiało wyznaczać armie z samych jednostek "Zwykłych", szczególnie że jeśli sie taki zwykły kapitan wykaże, może zostać zaadoptowany ;)

pawelk198604
12-05-2010, 18:43
Teraz zaczełem grać od nowa, jak narazie odpukać idzie dobrze, ale pdczas ostatniej kapani miałem nie dostatek generałów a samych jednostek bałem się puszczać je puszczać bez dowódców, więc można puszczać armie bez generałów.

Nezahualcoyotl
12-05-2010, 20:10
Okresl sobie jasno cele jeszcze przed rozgrywka ;)
Jak i przeciw komu chcesz prowadzic dzialania wojenne.
1.Opanuj Plw.Iberyjski
2.Wybuduj fort w Pirenejach i obsadz go silna zaloga
3.Rozwijaj miasta(jeden zamek-cytadela wystarczy Tobie na caly Plw.)
4.Wyslij szpiegow do Francji(bedziesz wiedzial co w trawie piszczy)a potem zabojcow-sabotazystow ;) :twisted:
5.Rozwal Maurow az do Timbuktu(naprawde warto :!: )
6.Rozwijaj dyplomacje z frakcjami chrzescijanskimi
7.Kieruj ekspansje na Wschod opanowujac Afryke Pln. az do...Jerozolimy(jak sie da to sugeruj dla Papy cele krucjaty ;) )
8.Umocnij sie w Ziemi Swietej i czekaj na...Mongolow lub troszke pozniej na Tatarow
9.W miedzyczasie podbijaj co sie da :lol: :twisted: :twisted:
Jezeli to Twoje pierwsze spotkanie z Medkiem sugeruje podboj wzdluz wybrzezy(wieksze zyski i szybsza komunikacja)

Witold
12-05-2010, 20:58
10. Pozwól kompowi zarządzać podatkami.

pawelk198604
12-05-2010, 20:59
Dzięki za podpowiedź.

Brave
16-05-2010, 11:53
Ja grając kampanie Hiszpanią po opanowaniu półwyspu podbiłem Maurów, ale na Egipt już nie parłem.

Przy dobrym rozwinięciu miast masz dużo kasy i podbijasz Francję, ale ja pierw zrobiłem desant na Anglię i Szkocję :D.

OskarX
16-05-2010, 12:20
10. Pozwól kompowi zarządzać podatkami.

Ja nie polecam, wszędzie robi tak, zeby byly zielone buzki, a podatki niskie. Ja tam wole zolte i max podatki.

1.Opanuj plw.Iberyjski [albo w zgodzie z papa, albo nie]
2-Zajmij Maurów
3-Przyszykuj armie na granicy Francji i pol armii przy granicy Egiptu.
4-Jak zaatakuje Francja, to ich zajmij, jak Egipt to sie bron
5-Caly czas rob budynki na kase, wzmanciaj wojsko. Zajmij Francje.
6-Dalej to juz albo zajmuj sie Egiptem, albo Milanem, Anglia i hre...

Mniej wiecej tak to powinno wygladac. Ja na twoim miejscu zrobilbym flotę i desant na Rosję, czy jak kto woli "Ruś" 8-) :lol: :lol:

Brave
16-05-2010, 14:56
Po podbicu Francji najwiekszy problem może ci sprawić właśnie HRE, dlatego podczas podbijania Francji bądź z nimi w dobrych stosunkach. ;)

olek77
16-05-2010, 15:14
Więc tak, proponuję zagrać tak podobnie do mojej kampanii.

Na samym początku sojusz z Portugalią i szybki atak na Maurów na Płw. Iberyjskim, potem na Algier. Zostawiamy im Marrakesz i chcesz aby zostali wasalami to skutku. Gdy się zgodzą atakujemy Portugalię (a od początku gry strzeżemy granic z Francją), zabieramy Portugalczykom Pampelune i idziemy na Lizbone, Prosimy o wasalstwo znów do skutku. Po tym wszystkim gdy mamy umocnione granice z Francją możemy zająć resztę Afryki(na Egipt odradzam się wybierać). Po zajęciu Afryki możemy podbić Francję zostawiając im kilka prowincji, wcześniej można podpisać sojusz z Anglią jeśli nie ma ich już na kontynencie. Francja staje się naszym wasalam. W tym momencie gry miasta i cytadele powinny być już rozwinięte na maxa, więc i kasy mamy dużo. Dalej sytuacja może być już różna , gdyż zależy to od tego co działo się w międzyczasie w Europie. Gdy mamy dużo kasy możemy zaatakować jakieś państwo, zabraćim 1 prowincje, zaproponować wasalstwo i całą kase jaką mamy i gitara. W następnej turze wszystko odzyskamy. Podbijamy Amerykę, czyniąc Azteków wasalami (fajnie gdy długo żyją ;D ).

A tak wygląda obecnie moja kampania Hiszpanią:
http://img215.imageshack.us/img215/4907/0021kk.jpg

pawelk198604
18-05-2010, 13:58
Ostatnio pidbiłem Francje i zaczełem skupować prowincje od niemców, a najszmnieszniejsze jest to że mam z nimi wojnę, ale na 15 tys florenów za prowincje gotowi są wszystko wyprzedać;-)