PDA

Zobacz pełną wersję : Gra klatkuje



HellVard
01-07-2010, 16:05
Witam, gram w Medievala już jakieś 2 miesiące, ostatnio z modem Third Age: Total War.(zainstalowałem go jakieś 2-3 tygodnie temu) Od kilku dni zauważyłem znaczny spadek wydajności gry. Nawet przy małych bitwach z niewieloma jednostkami gra zaczyna klatkować. Od początku gram na wysokich detalach, dzisiaj zmieniłem je na najniższe, ale to nic nie dało. Gra często zaciną się nawet na mapie kampanii. Mój komp: GeForce 9800Gt, 2Gb RAM, procek Pentium D 3,0 Ghz, system XP SP2. Nie zmieniałem ani nie instalowałem ostatnio żadnych sterowników. W czym tkwi problem i jak go naprawić?? Momentami wręcz nie da się grać, a przedtem grało się płynnie na high detalu.

kirlan
01-07-2010, 17:10
na początek kilka pomysłów standardowych: :idea:
1) oczyść pulpit (więcej o tym napisałem tu:Medieval: Total War » Medieval & Viking Invasion> problemy techniczne - post z Wt cze 08, 2010 i następny)
2) PEŁNY skan antywirusowy
3) wywal pliki tymczasowe i inne internetowe ciasteczka - no może nie wszystkie
4) inne metody zwalniania RAM ze zbędnie załadowanych składników (patrz w postach wyżej wskazanych)
5) sprawdź częstotliwość odświeżania - zmniejsz do 60 Hz
==============
:idea: jak nie zadziała to sprawdź czy ci automatycznie nie ściągnęło nowszego sterownika karty graficznej

Scooter
01-07-2010, 20:47
Mam podobną kartę (gf240gt) i ten sam problem. Jak zainstalowałem medka na czysty system było ok ale instalacje BadCompany2, Cal of duty mw2 cos mi pochrzanilo. Mysle ze to wina najnowszych Direct X lub sterowników karty graficznej

HellVard
02-07-2010, 17:54
Dzięki za pomoc, po zmniejszeniu odświeżania gra przyspieszyła, chociaż czasem jeszcze się zacina, zwykle po chwili to mija.

kirlan
02-07-2010, 19:06
..... Jak zainstalowałem medka na czysty system było ok ale instalacje BadCompany2, Cal of duty mw2 cos mi pochrzanilo. Mysle ze to wina najnowszych Direct X lub sterowników karty graficznej
Nieraz z grami automatycznie instalują się serowniki i nie raczą nawet spytać się o zdanie, albo chociaż się "zaanonsować" włażąc z buciorami w nasz wypielęgnowany i zoptymalizowany system - jakby się przekradały :x ciut przypomina to "włamanie" albo inną samowolkę :evil: (przy okazji może zajść zmiana konfiguracji :!: jako efekt "myślenia" :lol: programu instalacyjnego albo efekt wiary programistów że istnieje jakaś "zawsze dobra" :lol: :lol: konfiguracja :( ,, :evil: ) ale do rzeczy:
:roll: - scooter - to co napisałeś powyżej potwierdza tezę o "potajemnym" zainstalowaniu sterowników zarówno u HellVard'a jak i oczywiście u Ciebie albo tezę o nieproszonej zmianie konfiguracji
:D HellVard - Cieszę się że zmiana częstotliwości odświeżania pomogła 8-)
skoro jednak to nie załatwia wszystkiego - proponuję wam obu - Tobie HellVard i Tobie scooter :idea: powrócić do starego sterownika karty
====================
jeśli nie wiesz jak - to czytaj dalej (poniższe czynności przy okazji zabezpieczą Cię, a przynajmniej zmniejszą zagrożenie że ktoś / lub coś namota ci w konfiguracji - a to też może prowadzić do klatkowania)
jak wiesz - to pewnie już powróciłeś do dawnych sterowników i grasz na luzie 8-)
=====================
wykonaj poniższe czynności :!: w takiej kolejności właśnie :!: i koniecznie wszystkie :!:
:!: stanowczo odradzam pominięcie którejkolwiek :!:
(sam niedawno "zapomniałem" zrobić kopii zapasowej przed "eksperymentami" no i musiałem instalować cały system od początku :x - eh! taki człowiek stary a czasem tak lekkomyślny :oops: !)
=================================
POWRÓT DO STAREGO STEROWNIKA (oraz blokada automatycznej aktualizacji sterownika) - instrukcja mocno nieoficjalna

1) w panelu sterowania we właściwościach systemu sprawdź / zmień :
:arrow: na karcie "przywracanie systemu" zadbaj żeby NIE było parafki obok "Wyłącz przywracanie systemu na wszystkich dyskach" oraz wybierz dysk na którym jest system i w zaawansowanych przydziel tak przynajmniej 300 - 700 MB na robienie kopii zapasowej albo i więcej
:arrow: na karcie "Aktualizacje automatyczne" wybierz "powiadom mnie ale nie pobieraj i nie instaluj"
:arrow: na karcie "zdalny" usuń parafki (jeśli są) z pola "pomoc zdalna" oraz z pola "pulpit zdalny"
:arrow: na karcie "sprzęt" w części "sterowniki" kliknij "windows update" , wybierz opcję żeby pytał Cię o przeszukanie (......) jak wykryje nowe urządzenie.
2) zrób kopię zapasową systemu (absolutne minimum to "system state" / stan systemu - rejestr praktycznie, folder "windows" i folder "program files") - zapisz sobie / zapamiętaj dokładną datę jaką przydzielono "punktowi powrotu"
3) utwórz dysk ratunkowy , na wszelki wypadek odszukaj też "PRODUCT KEY" - czyli szyfr do twojej instalki windowsa
4) jak nie masz pod ręka dobrego KRĄŻKA z DOBRYM (starym) sterownikiem do karty to go teraz znajdź / utwórz ( osobiście pendrive'a jako nośnika sterowników nie polecam).
5) W panelu sterowania wybierz "system" > "sprzęt" > "menadżer urządzeń" > karta graficzna (lub karty graficzne) - podwójny klik na pierwszą , na karcie "sterownik" kliknij "przywróć" sterownik - oczywiście czeka cię restart - zrób go na spokojnie - po ukończeniu procesu przywracania nawet jeśli system tego nie zażąda, nawet jeśli zrobi coś na kształt "szybkiego resetu" .
6) pora odpowiedzieć na kilka pytań: czy udało się przywrócić poprzedni sterownik? czy system działa dobrze (i czy gra działa dobrze jak dawniej)?
:?: Wsio gra? :arrow: To miłego grania :D 8-)
:?: System w miarę ok :) , ale grafika tragiczna :cry: , albo bez zmian dla gierki? albo nie można było lub nie udało się przywrócić dawnego sterownika :|
:arrow: no to wykorzystaj krążek ze sterownikiem karty graficznej - zainstaluj i powinno być ok
:?: :arrow: totalna kaszana z kompem ? :shock: :o :cry: to dysk ratunkowy w dłoń, do stacji i jazda - wróć do poprzedniej konfiguracji - do "punktu przywracania"
=============================
******************
================================================== ======
sory że powyżej tak rozwlekle i łopatologicznie piszę :oops:
ale piszę także z myślą o tych co może zajrzą tu później (jak zawsze takiego posta)
- zajrzą z tym samym problemem, a może niekoniecznie są fanami uczenia się struktury rejestru windows na pamięć ;)

Scooter
03-07-2010, 07:37
Kirlan po części masz rację ale trzeba pamiętać o tym że medek to już dość stara gra. Grając w coś nowego potrzebujemy najnowszych sterowników a grając w medka potrzebujemy starszych , więc musiał bym co chwila je odinstalowywać i instalować :lol:
Po za tym nie wszystkie najnowsze karty graficzne chcą obsługiwać medka i inne starsze gry.

kirlan
05-07-2010, 17:33
........ Grając w coś nowego potrzebujemy najnowszych sterowników a grając w medka potrzebujemy starszych , więc musiał bym co chwila je odinstalowywać i instalować .........
n i e k o n i e c z n i e :!:
----------------------
:idea: dwa systemy na 1 kompie !
właściwie to niemal dwa kompy w jednym hardware !
(np XP nówka i XP staruszek ,albo wręcz 7 i 98
- każdy z nich inny zestaw sterowników i inna konfiguracja
- w wielu przypadkach daje to extra komfort gry 8-)
(choć przyznaję: niektórych zonków przeskoczyć się nie da :evil: ZWŁASZCZA z niektórymi kartami grafiki - no chyba że wymianę karty dopuścić jako rozwiązanie)
---------------
"dwusytstem" ma też niestety wadę - zabiera trochę miejsca na twardzielu :(
ale jak masz nówka sprzęt to przecież 1,5 giga w tą czy w tamtą nie robi strasznej różnicy
(wobec pozostałych 78,5 giga że o większych nie wspomnę ;) )
==================
jest i drugi pomysł - duuuuuużo mniej dyskożerny
ale muszę sobie przypomnieć jak to było - napiszę później

bartus
29-09-2010, 21:31
Witam wszystkich,mam podobny problem,MTW jak i RTW klatkuja podczas gdy ETW smiga bez zarzutu,wiem ze mój sprzet to nie szczyt marzeń(laptop 2.0 intel core 2,up to 1791 geforce 9600m gs turbocashe,4gb ddr3)ale to medka powinno wytarczyc zwlaszcza ze gralem w niego na slabszym sprzecie,Mafia 2 i Assasin 2 tez smigaja ale i tak chcialbym pograc w medka,strasznie mnie to frustruje,obecnie mam wina 7,ale sprawdzalem na xp i viscie i to samo:-(ma ktos jakies pomysly,viry wykluczam

Scooter
01-10-2010, 20:29
sterowniki do karty graficznej

02-10-2010, 09:34
:idea: dwa systemy na 1 kompie !


Miałem tak, kapitalne rozwiązanie, jeszcze jak był Win 98 i młodziutki XP- ek...Piękna sprawa popieram i potwierdzam, zero problemów z grami, programami wszelkiej maści... :)
pozdrawiam

bartus
02-10-2010, 20:33
a co lepiej 98 czy xp?ja mam tylko z xp z service packiem 3:-(

02-10-2010, 20:58
a co lepiej 98 czy xp?ja mam tylko z xp z service packiem 3:-(
Ja pisałem o dawnych czasach Win 98, to historia ;) Ewentualnie jak napisał kirlan , mieć XP i np vistę, to tak, ale jak się nie zna to lepiej samemu nie robić dwóch systemów, poprosić kogoś kto ma opanowane.

bartus
02-10-2010, 22:43
za viste dzieki,nie jestem masochista:-)