PDA

Zobacz pełną wersję : Niemcy wypowiadają nam wojne gazową.



Witold
30-08-2010, 09:22
http://finanse.wp.pl/kat,104122,title,Niemcy-blokuja-dotacje-na-gazoport,wid,12614471,wiadomosc.html?ticaid=1acba


Niemcy nie chcą, by Polska dostała 80 milionów euro, czyli 320 milionów złotych unijnej dotacji na budowę gazoportu w Świnoujściu - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Oficjalnie chodzi o zastrzeżenia ekologiczne, nieoficjalnie o to, że nasz terminal będzie konkurencją dla gazociągu Nord Stream.

dawid96
30-08-2010, 09:50
Boją się że będziemy sprzedawać im tani gaz z Świnoujścia a tego z Nord Stream nikt nie będzie chciał. :)

exar
30-08-2010, 09:57
Boją się że będziemy sprzedawać im tani gaz z Świnoujścia a tego z Nord Stream nikt nie będzie chciał. :)
Ale ten gazoport nie jest po to by gaz sprzedawać tylko rozładowywać zakupiony. Budując tą infrastrukturę mamy się uniezależnić od rosyjskiego gazu.

dawid96
30-08-2010, 10:08
Mój błąd :? Teraz doczytałem to oni chcieli nam sprzedawać gaz. Jak powstanie gazoport to nie będą mogli go sprzedać bo będzięmy mieli zapewnione zaopatrzenie na gaz.

Idill`a (MZ)
30-08-2010, 10:12
Ale ten gazoport nie jest po to by gaz sprzedawać tylko rozładowywać zakupiony. Budując tą infrastrukturę mamy się uniezależnić od rosyjskiego gazu.

Racja.
Plan budowy nord stream, jak dla mnie jest częścią jakiegoś szerszego planu, być może ataku gazowego( w celu jakiegoś wymuszenia, finansowego bądź politycznego) na takie post radzieckie republiki jak Białoruś czy Ukraina, być może, jestem ciekawy. Nord stream ma po prostu zmniejszyć reakcję zachodu na przerwy w dostawach gazu, Polska w tym planie nie jest uwzględniona czergo efektem jest ta reakcja, taka moja hipoteza.

Dagorad
30-08-2010, 13:47
Niemcy mają dużo powodów by to robić dodatkowo dochodzi jeszcze współpraca z Ruskami no i oczywiście fakt że to oni będę częściowo za to płacić. Nord stream sprawia że Zachód nic nie zrobi w wypadku przerwania dostaw do jakiejś tam Ukrainy przecież ona nie jest nawet w UE. W wypadku zablokowania dostaw Polsce czy krajom bałtyckim też nic nie zrobią zwłaszcza że Unia się sypie czego dowodem jest wyraźne dzielenie państw na bogate i biedne (przy okazji bankructwa Grecji) czy też romskie i nie romskie.

Nie ma czegoś takiego jak interes wspólnoty europejskiej w ostatnich miesiącach padł mit zjednoczonej Europy w której interesy są wspólne teraz Niemcy mają dawać pieniądze na coś co godzi w ich interes więc się burzą nic dziwnego normalna sprawa ba najlogiczniejsza i najbardziej sensowna oczywiście dla kogoś kto nie wierzy w utopijne marzenia.

Witold
30-08-2010, 20:13
A co nam szkodzi wybudowanie Gazportu z własnej kasy???

dawid96
30-08-2010, 20:19
Tak, tylko z naszą dziurą w budżecie kasy na ledwo co starczy a co dopiero gazoport :|

Szczypior
30-08-2010, 20:58
Polska nie jest biednym krajem, to politycy nam to wmawiają, wkońcu to 6 gospodarka Europy i 20 świata. Budowa gazoportu przez samych Polaków była by hmm nieopłacalna? I tak połowa kwoty przeznaczona na ten gazociąg to w większości pier****ne łapówki. Lepiej się o to kłucić...

Witold
30-08-2010, 21:08
Niemożliwe aby nawet polskie budownictwo było skorumpowane.

Ale biorąc pod uwagę upadek greckiej gospodarki padł mit Solidarnej Europy(Oczywiście na tym upadku najlepiej wyjdą nasi sąsiedzi zza Odry). Więc myślę że Polska powinna się pomału od uzależniać od dotacji.

dawid96
31-08-2010, 07:08
Nawet musi, bo Unia zmniejsza dotacje a niedługo nie będzie ich w ogóle.
Bez kasy z Unii to w Polsce by była lipa. :(

31-08-2010, 14:02
Czemu lipa, przecież to za nasze są te dotacje.