PDA

Zobacz pełną wersję : Wargaming - ogólnie



.:PW:.Hektor
19-09-2010, 20:35
Zbieram armię do WFB zbieram O&G. Może ktoś z was też zbiera? Może 40k? Jak ktoś zbiera proszę się wpisywać. Będzie można pogadać, popytać i.t.d.

cezar91
22-09-2010, 16:37
Ja zbieram do WH40k

Asuryan
09-10-2010, 00:24
To bardzo drogie hobby. Kiedyś zbierałem HE, ale by wystawić jakąś porządną armię musiałbym w to jeszcze włożyć jeszcze grubą kasę. Najfajniejsze z kolekcjonowania figurek jest ich malowanie :mrgreen:

Janek
09-10-2010, 10:23
To bardzo drogie hobby. Kiedyś zbierałem HE, ale by wystawić jakąś porządną armię musiałbym w to jeszcze włożyć jeszcze grubą kasę. Najfajniejsze z kolekcjonowania figurek jest ich malowanie :mrgreen:

x2
Ja mam trochę lizardmenów, ale po pewnym czasie mnie koszty osłabiły - gdzieś teraz leżą w szafie i czekają na lepsze czasy ;)

PaskudnyPludrak
10-10-2010, 14:39
Bo wszystkie bitewniaki GW są paskudnie drogie ,do tego jeszcze z każdą kolejną edycją listy armii się zmieniają i przy okazji rosną koszty ich wystawienia :lol: ,a figurki GW tanie nie są ,choć można grać na proxy ,a sam system WFB nie jest jakiś super,ja np wolę historyki głównie z modelami w skali 15mm np takie DBA(ponad 500 armii do wyboru ,od wczesnej starożytności po średniowiecze) można spokojnie złożyć armię nawet za 70zł ze świetnych figurek 15mm różnych firm do wyboru do koloru od hetytów przez azteków,chińczyków po szwajcarskich pikinierów,a jak ktoś woli 1/72 to może się zmieścić nawet w 50zł ,tyle że mało ludzi gra w tej skali,sam system jest dość uproszczony,ale za to bardzo dynamiczny szybko i przyjemnie się gra.W innych systemach historycznych zasady są już o wiele bardziej rozbudowane(w niektórych aż do przesady) , i trzeba też znacznie więcej zainwestować w armię ,ale nie aż tyle co w systemach GW.No i oczywiście malowanie modeli to sama przyjemność i badanie tematu jak nosili się wojacy których akurat malujemy ;)
Świetnie zapowiada się polski system bitewny Ogniem i Mieczem ,jest już masa kapitalnych modeli w skali 15mm ,z systemów fantasy podoba mi się jedynie "Flintloque" to niby okres Napoleoński w świecie fantasy gdzie np za Francuzów robią elfy ,za Angoli orki ,a za Rosjan umarlaki :lol:

Janek
10-10-2010, 16:19
A propos - ostatnio w sklepach pojawiła się gra karciana Warhammer: Inwazja. Trochę podobna do MtG, tylko IMO jest trochę "prostsza w użyciu", więc można sobie tak po prostu pograć ze znajomymi. Podstawka kosztuje bodajże 120 czy 140 zł - można też dokupywać dodatki, ale na samej podstawce też można grać - gra teoretycznie jest na 2 osoby, ale przy odrobinę twórczym rozwinięciu zasad w 4 gra się nawet fajniej :)
A jak ktoś chciałby na poważniej grać, to dodatkową zaletą jest to, że dodatki zawierają konkretne karty (a nie losowe jak w 90% innych karcianek) - więc nie trzeba kupować 10 zestawów, licząc na to, że w końcu się trafi kartę o którą nam chodzi.

zbyszko z bogdańca
17-10-2010, 18:19
gram w 40k mam 3 armie gwardie i dwa zakony space marines no jest to drogię ale za to jest to fajne hobby w historyczne bym grał tylko nie mam z kim i to jest ból.

Herod
21-01-2012, 17:15
Napiszę kilka słów, po tym jak się nieco zapoznałem naocznie z tematem i za pomocą Pludraka z Wargamingiem.

WFB nie jest tani, nie ma co tu ukrywać. To jego główna wada (druga to, że aby znaleźć poza większym miastem drugiego do gry to jest sztuka). Ale ma też zalety, które już na pierwszy rzut oka dostrzegłem.

1). Rozmiar. Weź swego dużego kciuka, zgnij górę i masz przykładowy rozmiar figurki. To coś a'la skala 1/48 (jak dodasz pióro figurkę to jeszcze więcej). Rozmiar może być zarówno zaletą jak i wadą - żeby pomalować figurkę trzeba trochę zachodu. Zwłąszcza gdy mówimy o cieniowaniu.
2). Ilość armii... mamy ok. 10 (może więcej nawet) rodzajów armii. Nieumarli, Orkowie, Ludzie, Elfy, Krasnoludy, Jaszczuroludzie. Często kilka rodzajów. Każda z nich to różnorodna paleta barw. Przykładowo ja dorwałem muzyka i uczę się na nim malować. W barwach Averlandu (czerń i żółć... cieniowanie żółci mnie nieco denerwuje). Można wybrać i łatwiejsze schematy (z kilkunastu). Trochę gorzej może być wśród Orków i Goblinów, tudzież Elfów... pierwsze jednak nadrabiają różnymi kawałkami zbroi, elementami, detalami z którymi można się bawić. Warto też zwrócić uwagę na Bretonnię - o ile piechota raczej nas nie zaszczyci (to dość naturalne kolory) to już kawaleria... każdy rycerz bretoński w innej barwie, z innym herbem (sam możesz wybierać, choćby z autentycznych herbarzy... ja zastanawiam się nad zrobieniem jednego w barwach Melsztyńskich), często z innym hełmem. Różne wzory kropierzy etc. Za to takie Skaveny... oprócz różnorodności opancerzenia, detali to możemy jeszcze pobawić się futerkami.
3). Możliwość konwersji - cholernie bogata. Masz trochę wyobraźni i czasu to możesz zrobić naprawdę oryginalne, pomysłowe rzeczy. Np. Z połączenia szkieletorka i gobliniego fanatyka (to takie małe zielone w płaszczu z wielką, metalową kulą na długim łańcuchu). Taka mała scenka - szkielet obrywa w łeb kulą, odchyla się do tyłu... do kuli łańcuch, pod ostrym kątem w górę... i na samej górze goblin, w momencie całkowitej bezładności, z wywieszonym jęzorem... zresztą Orkowie i Gobliny dają najwięcej czarnego, brutalnego humoru. Co nie znaczy, że innych figurek nie można konwertować... ja temu gotowemu muzykowi pragnę doczepić jedną, małą rzecz do pasa... która zasadniczo ma kontrastować z jego bogatym strojem.
4). Cena... zależy wszystko od tego co chcesz zbierać i jak chcesz grać. Armii raczej nie kupisz w jeden dzień, bo raz to jest drogie... dwa - nie ma sensu. Lepiej zbierać po regimencie (najmniejszy regiment to te jedno pudełko), a nawet po figurce (co jest możliwe - ja swego muzyka kupiłem właśnie w takim antykwariacie-sklepie, niedaleko kościoła Mariackiego, jak idziesz po kącie 45 stopni po wyjściu ze świętej anny, idziesz do końca, korygujesz na Kościół, druga uliczka w lewo... zresztą warto chociażby zapoznać się z tematem, kupując jedną figurkę za ok. 8 zł. Obejrzeć, spróbować... akurat widziałem sporo Bretońskiego chłopstwa, trochę elfów, od groma zielonoskórych i skavenow.
Figurki warto kupować po trochu. Nawet jeżeli nie będziesz często grał to dochodzi jedna fajna rzecz - malowanie. Z figurką, jedną, można się męczyć szmat czasu (im większa wprawa i doświadczenie to tym szybciej, ale prawdopodobnie krócej niż godzinę nie będzie, a jak będziesz się bawił w ich konwertowanie). Malowanie raz jest dość odprężające (chyba, że spaprasz) dwa... ma się satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Ot, taka przypadłość majsterkowicza. A jak ładnie ci wyjdzie to i na półeczce dasz.
Zresztą cena jest zależna od armii - Gobliny i Orkowie są względnie tani dla przykładu, a Elfy (Wysokie) to spory wydatek. Wszystko zależy od rozpisek... GW może to i owo zmieniać, ale bez obaw - nie są to zmiany sakramencko drastyczne (to te wartości/koszty punktowe - przykładowo zwykły imperialny halabardnik to wydatek 5 punktów w 7 edycji, szkielet to 8... jak zrobisz z niego muzyka, oficjera, sztandarowego, dasz mu jakieś dodatkowe uzbrojenie to koszt rośnie - punktowy, bo te elementy i tak będziesz miał w pudełku). Im bardziej zaawansowana jednostka tym punktowo droższa (względnie finansowo też, ale tylko względnie... kirasjer to 4 halabardników, a finansowo za jednego kirasjera [sprzedawanego jako zestaw 5 szt z możliwością wykonania albo kirasjera albo rajtara...] płacisz jak za dwóch halabardników. Przy czym dadzą ci jeszcze więcej radochy - są trudniejsze w malowaniu... dlatego chytre GM zaleca, aby najpierw pomalować kilku zwykłych piechurów i nabyć praktyki. Zresztą GW wyszedł ostatnio z fajną ofertą - są małe paczuszki szkieletów po 5 sztuk do kupienia za 25 złotych, czyli 5 złotych szkielecik (5 sztuk to jedna linia. Kupisz sobie paczkę jedną szkieletów po 10 sztuk w której jest muzyk, oficjer i sztandarowy, a potem mniejszym kosztem o te kilkanaście złotych dobudujesz kolejne linie). Zresztą (chociaż można nad tym ubolewać, bo to nie metal) o połowę stanieli też tacy kawalerzyści - Czarni Rycerze (kiedyś metalowi za 30 zł sztuka, teraz plastikowi za 70-80 zł 5 sztuk). Figurki zasadniczo kupujesz raz i nie ważne ile edycji będzie kolejnych... będzie nowa, można grać starymi, nawet bardzo. Co więcej figurki... mogą być pewną inwestycją kapitału na dłuższą metę, jak znaczki... znajdzie się na tym świecie trochę świrów, którzy za bardzo starą figurkę dadzą i jej kilkukrotną wartość... wystarczy popatrzeć na ceny bardzo starych edycji WFB.
Zakupy możesz też robić na allegro i poszukać ciekawych ofert... często są to już pomalowane figurki (czyli musisz przemalować) ale bywa że i o połowę tańsze (oczywiście warto uważnie czytać i przyglądać się).
Figurki też zawsze (swe) możesz spróbować pomalować w inny schemat lub użyć w inny sposób.

Ja będę przyglądał się teraz 15mm figurką to Wargammingu... jest on o wiele tańszy z racji ilości figurek, ale też mym zdaniem ma też pewne wady (z racji ich pyciego rozmiaru... chociaż z drugiej strony mniejsze wymagania w malowaniu... co niekoniecznie musi być zaletą).).

PaskudnyPludrak
21-01-2012, 19:55
Warhammer jest ok ,tym bardziej jak ktoś lubi to uniwersum ,sam kiedyś grałem w WFB (zresztą chyba każdy fan bitewniaków miał styczność z WH) figurki ciągle są piękne ,choć te z poprzednich edycji ,było o niebo ładniejsze ,a najładniejsze te z początku lat 90tych.No ale sam system (zasady)tak jak kiedyś się zagrywałem ,to dziś wydaję mi się trochę prymitywny ,'powergamerski' i nie chodzi o to ,że fantasy bo są systemy fantasy/sf z naprawdę fajnymi zasadami w porównaniu do WFB (jednak są to systemy niszowe w porównaniu z grami GW).
Co do systemów historycznych ,to nie tylko skala 15mm ,choć ta ostatnio jest najpopularniejsza w PL ,zwłaszcza w pewnych okresach-antyk,nowożytność(szczególnie XVIIw),na zachodzie natomiast popularna jest też skala 28mm ,choć i tam 15mm powoli zaczyna dominować.Między innymi dlatego,że przy 28mm potrzeba naprawdę sporo miejsca do rozegrania porządnej dużej bitwy ,przy 15mm już nie ,choć trochę też trzeba ;) baa do rozgrywania naprawdę dużych starć lepiej zejść ze skalą jeszcze niżej ,np do Napoleonki ,czy wojny secesyjnej itp bardzo popularne są skale -10,6mm a nawet 3mm.
http://img717.imageshack.us/img717/6313/gallery1300134341300h.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/717/gallery1300134341300h.jpg/)
http://img11.imageshack.us/img11/8599/acwunion3.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/11/acwunion3.jpg/)
http://img818.imageshack.us/img818/1761/194978sm6mmbritishhisto.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/818/194978sm6mmbritishhisto.jpg/)
http://img854.imageshack.us/img854/2382/6mmnaoleonicprussiankui.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/854/6mmnaoleonicprussiankui.jpg/)

Mimo ,że w bitewniakach podstawka z kilkoma modelami robi za określoną liczbę ludzi (w zależności od systemu ,w niektórych nawet za kilkuset) to do rozegrania np takiej bitwy na skalę Borodino,Waterloo czy choćby Kann,Grunwaldu,Beresteczka...ciągle potrzeba masy modeli i 'trochę' miejsca ,w skali 28mm to nie wiem czy sala gimnastyczna by wystarczyła.
W realiach IIwś,czy współczesnych konfliktów zbrojnych najpopoluraniejsza skala u nas to słynne 1/72 ,choć sporo ludzi gra też we 'Flames of war' czyli skala 15mm ,dość popularna skala też to 3mm (głównie modele oddziału ósmego)
Co do malowania to oczywiście skala 28mm daję największe możliwości zaprezentowania swoich zdolności malarskich ,ze wzgl na dokładną skomplikowaną rzeźbę ,masę szczegółów etc jednak niektórzy producenci modeli w skali 15mm(m.in nasi rodzimi)robią takie małe cudeńka ,że dosłownie tylko troszkę ustępują modelom w skali 28mm ,i też można się wykazać kunsztem malarskim ,stosować wszelakie wyszukane techniki itd a jednocześnie ktoś kto maluję modele przeciętnie, śmiało da sobie z nimi radę i będą wyglądać przyzwoicie,fajnie ,co jest o wiele trudniejsze w większych skalach.
Np na blogu naszego rodzimego mistrza pędzla ,widać ,że modele w skali 15mm też można pięknie pomalować
http://yori-hobby.blogspot.com/


Ja będę przyglądał się teraz 15mm figurką to Wargammingu... jest on o wiele tańszy z racji ilości figurek,
To zależy od systemu tak jak ci pisałem,w zasadzie tylko DBA jest systemem z takimi małymi armiami (pod wzgl ilości figurek)no chyba ,że jakieś systemy skirmishowe,natomiast systemy takie jak np Ospreyowski FOG(Field of glory) to takie do których potrzeba sporo figurek ,więcej niż do WH, a mimo to zapłacisz mniej niż za dużą armię do WH.
Wszystkim miłośnikom bojów XVIIw Rzeczpospolitej ,polecam nasz rodzimy system 'Ogniem i Mieczem' ,podręcznik już jest ,modele są (i to nie byle jakie)skala 15mm ,do wyboru-RON(z podziałem korona/litwa),Szwecja,Kozacy,Tatarzy,Turcja na dniach premiera figurek Moskali ,rzesza graczy ciągle rośnie w całym kraju ,pierwsze oficjalne turnieje ,co ważne system wzbudził spore zainteresowanie na zachodzie , i niebawem wyjdzie edycja w języku angielskim ,figurki OIM już od dawna są tam w sprzedaży bo śmiało można ich używać do innych systemów XVIIw ,tym bardziej że to jedne z ładniejszych modeli na rynku do tego okresu.
(fotki modeli OIM znalazły się nawet w podręczniku do systemu wydawanego przez Ospreya -Field of Glory -Renaissance)
http://www.ogniemimieczem.wargamer.pl/

Herod
21-01-2012, 20:09
To zależy. Mi generalnie nie podoba mi się większość starych figurek... zbyt klockowate... beczułkowate... ale taki Nekromanta z 4 edycji (którego miałem zaszczyt oglądać) to jednak swój klimat ma. Teraz wyszła ta 8 edycja i prezentuje się cacy (tak wnioskuję z filmików). Wszystko wygląda o wiele delikatniej, płynniej... a jednocześnie ma być wytrzymałe, że nie pęknie. Ja mam prawdopodobnie muzyka z 6 edycji, a nie mogę się nadziwić pewnym elementom jak np. chorągiewka przy flecie. Mam nadzieję, że opanuję dostatecznie żółć... a niebawem, jak Bozia da, do mego domostwa zawita 16 rycerzy Reiksgwardii. Do Przemalowania (i tutaj myślę nad własną inwencją twórczą, poprzez stworzenie własnego zakonu z własnymi barwami a'la Averland...). Trochę się męczę z tym cieniowaniem, wiadomo pierwsza figurka, ale w internecie znalazłem kilka porządnych zdjęć Averlandu w przyzwoitej jakości, gdzie mogę sobie podpatrzeć co i gdzie.

WFB zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Raz coś wzmacniają drugi raz obcinają... przykładowo w 7 edycji wielką furorę miała robić np. Bretonia. Ta ich silna, tania kawaleria. Teraz Rycerzyki dostały w pysk od GW, która to wzmocniła piechotę (tutaj też się łasi na forsę... im więcej figurek pieszych zejdzie tym lepiej). Mnie tam nigdy PG nie pociągał... wolę grać klimatycznie, chociażbym dostał baty.

PaskudnyPludrak
21-01-2012, 20:30
To zależy. Mi generalnie nie podoba mi się większość starych figurek... zbyt klockowate... beczułkowate... ale taki Nekromanta z 4 edycji (którego miałem zaszczyt oglądać) to jednak swój klimat ma. Teraz wyszła ta 8 edycja i prezentuje się cacy (tak wnioskuję z filmików). Wszystko wygląda o wiele delikatniej, płynniej... a jednocześnie ma być wytrzymałe, że nie pęknie. Ja mam prawdopodobnie muzyka z 6 edycji, a nie mogę się nadziwić pewnym elementom jak np. chorągiewka przy flecie. Mam nadzieję, że opanuję dostatecznie żółć... a niebawem, jak Bozia da, do mego domostwa zawita 16 rycerzy Reiksgwardii. Do Przemalowania (i tutaj myślę nad własną inwencją twórczą, poprzez stworzenie własnego zakonu z własnymi barwami a'la Averland...). Trochę się męczę z tym cieniowaniem, wiadomo pierwsza figurka, ale w internecie znalazłem kilka porządnych zdjęć Averlandu w przyzwoitej jakości, gdzie mogę sobie podpatrzeć co i gdzie.

WFB zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Raz coś wzmacniają drugi raz obcinają... przykładowo w 7 edycji wielką furorę miała robić np. Bretonia. Ta ich silna, tania kawaleria. Teraz Rycerzyki dostały w pysk od GW, która to wzmocniła piechotę (tutaj też się łasi na forsę... im więcej figurek pieszych zejdzie tym lepiej). Mnie tam nigdy PG nie pociągał... wolę grać klimatycznie, chociażbym dostał baty.
Faktycznie słyszałem ,że figurki z najnowszej edycji są najładniejsze od dłuższego czasu ,ja jednak, jak i wielu graczy pamiętających starsze edycje mam sentyment do starych modeli GW ,ehh jak pomyśle za jaki bezcen sprzedałem (ok 10lat temu )swoje figurki do WH -armię Orków i goblinów ,Wood elfów i Bretonie to szału dostaję ,biorąc pod uwagę jaką dziś mają wartość (nie tylko materialną)
Z GW dziś mnie jeszcze tylko trochę ciągnie do Mordheim ,może kiedyś złoże sobie jakąś bandę ,ale na pewno nie tylko z modeli GW.
A widziałeś jakie figurtaski robią dziś bracia Perry ,którzy kiedyś rzeźbili dla GW ,poszli w historyki ,co ciekawe jeden z nich jeszcze jak pracował w GW ,stracił dłoń (przy zabawie w rekonstrukcję ,przy dziale)GW zafundowało mu jakąś super protezę ,dzięki czemu dalej mógł rzeźbić.
http://www.perry-miniatures.com/index.php
Ty nie lubisz PG ale na turniejach WH jest masa dzieciaków którzy lubią ,do tego albo w ogóle nie mają pomalowanych figurek ,albo byle jak popaćkane farbą ,na turniejach historycznych bitewniaków, graczy z niepomalowanymi armiami w ogóle się nie dopuszcza i zazwyczaj figurki są bardzo fajnie pomalowane ,do tego wszystko jest fachowo przygotowane ,tereny etc ,poza tym systemy historyczne nie za bardzo dają możliwość PG np wspomniany przez mnie 'Ogniem i Mieczem' tu możesz grać z przeciwnikiem armią znacznie słabszą w punktach i ciągle masz spore szanse na zwycięstwo.No i oczywiście nie ma żadnych przegiętych jednostek typu magowie ,smoki itp

Nawet jeżeli nie będziesz często grał to dochodzi jedna fajna rzecz - malowanie. Z figurką, jedną, można się męczyć szmat czasu (im większa wprawa i doświadczenie to tym szybciej, ale prawdopodobnie krócej niż godzinę nie będzie, a jak będziesz się bawił w ich konwertowanie). Malowanie raz jest dość odprężające (chyba, że spaprasz) dwa... ma się satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Ot, taka przypadłość majsterkowicza. A jak ładnie ci wyjdzie to i na półeczce dasz.

Ładne pomalowanie jednej figurki(nawet w skali 15mm) to przynajmniej kilka godz pracy ,im figurka ma więcej szczegółów tym więcej czasu/pracy trzeba poświęcić.
Martin ,jesteś z Krakowa ? jak tak to możemy się kiedyś umówić na granie w DBA lub w Ogniem i Mieczem (w krk dość sporo graczy jest) gramy najczęściej w weekendy ,w różnych miejscach ,czasem na UJ na Gołębiej ,albo po sklepach z figurkami itp.

Herod
21-01-2012, 21:57
Ty nie lubisz PG ale na turniejach WH jest masa dzieciaków którzy lubią ,do tego albo w ogóle nie mają pomalowanych figurek ,albo byle jak popaćkane farbą

W temacie turniejów jestem raczej zielony. PG mogę odpuścić, ostatecznie kupno jednego czy dwóch dział jakoś przeżyję (jeżeli będę w jakimś turnieju brał udział. Jak bozia da to będę miał za jakiś czas własny zakon rycerski, a i regiment [obowiązkowo!] 7 kirasjerów się znajdzie... jeżeli będzie mi starczyło sił... nie ukrywam, że jestem człekiem raczkującym w kwestii farb i będę musiał pewnych ludzi często pytać o porady. Ale 50mm rycerz, konny... całe zgrupowanie... to się będzie chociażby sensownie prezentować na mej skromnej półeczce Fantasy). Ale co ja... aha... ostatnio przeglądałem nieco internet... miałem natchnienie odlania sobie 30 halabardników/ muszkieterów z jednego... ale zapoznałem się nieco z tematem (zakazane, a raczej zakazane kopiowanie... a raczej organizatorzy turniejów jak i sami gracze najprędzej cię zwyzywają i odprawią z kwitkiem za takie coś... i jeszcze koszta takiej zabawy w odlewnika-hutnika też nie fajne)... tam była jakaś wzmianka o turniejach i niemalowanych figurkach, że nie i w ogóle... ale na turniejach się nie znam, zresztą mam nadzieję wciągnąć wciągającego kolegę, który ma kilkunastu orków i goblinów i który mi mówi teraz co i jak...

16 rycerzy... będę miał malowania na bardzo, bardzo długi czas... a pewnie będę ich jeszcze przemalowywał jak uznam, że mogę lepiej... chociaż wolałbym 16 kirasjerów. Mimo wszystko, z racji mego zainteresowania to miło by było mieć ich, mieć malutkie zgrupowanie na własność. Armatka, trochę piechurów, trochę jazdy (na to wychodzi, że tej będzie dużo stosunkowo dużo... jak bozia da), czarodziej.


ehh jak pomyśle za jaki bezcen sprzedałem (ok 10lat temu )swoje figurki do WH -armię Orków i goblinów ,Wood elfów i Bretonie to szału dostaję ,biorąc pod uwagę jaką dziś mają wartość (nie tylko materialną)

:P To była 4/5 edycja? Istotnie, to byłyby (materialnie) kokosy na dzień dzisiejszy. Wszystko metal... niektórzy jednak nie znają ich wartości i tak - na allegro straszy mnie (pewnie podpucha) jak ktoś chce 61 takich figurek (piechota, łucznicy i kusznicy imperium) puścić za 80 złotych... już ktoś chyba dostrzegł okazje co prawda i korzystając z mechanizmów licytacyjnych się zabezpieczył (a ja ostrożnie podbijałem złośliwie mu cenę... samemu nie na te figurki nie korci, bo postur bojowych za mało, a i kłóci się ta piechota z moją wizją regimentu pieszego... z drobnymi konwersjami...)

Tu zresztą za aukcyja http://allegro.pl/62-figurek-empire-kusznicy-lucznicy-itp-buyou-i2065164698.html

Człowiek się zastanawia czy ktoś jaj sobie nie robi z tą ceną... przecież to jest kradzież... jakby wnuczęta znalazły u zmarłego dziadziusia na strychu tajemniczy, podniszczony obrazek, puściły go na jakiejś wyprzedaży za grosze... a to był Rembrandt.

Sam ostro się zastanawiam nad zakupem tego nekromanty 4 ed (taki ze stojącą, tubą na łbie... a z tej tuby włosy), albo chociaż inżyniera metalowego (imperium)... mała inwestycyja, za kilka lat w razie czego można spróbować sprzedać z przebiciem. Antyki. :)

Nie powiem, poznaję grenadierów. To jest talent, który budzi mój respekt. Pocieszam się myślą, że skoro wampiry (Banshee, Upiory... kotomordy nieumarły smok) wyszły im tak dobrze to i letnie Imperium gorsze nie będzie. Może wrócą do tych "trzewiczków" z 6 edycji... żeby tak Kislev powrócił na salony ze swymi skrzydlatymi lansjerami (wzorowanymi na naszej i moskiewskiej Husarii) to by było coś.

Czy tam przegięte... pewnie zdarza się. Pocieszam się iż smoki kwalifikują się jako "Duży cel". Papcio Inżynier, imperialna armata... trochę szczęścia przy rzucie kośćmi...

Ja na OiM poczekam, aż wydadzą Kurlandczyków. To się im przyjrzę.



Martin ,jesteś z Krakowa ? jak tak to możemy się kiedyś umówić na granie w DBA lub w Ogniem i Mieczem (w krk dość sporo graczy jest) gramy najczęściej w weekendy ,w różnych miejscach ,czasem na UJ na Gołębiej ,albo po sklepach z figurkami itp.

Jestem w tygodniu w Krakowie zazwyczaj, bo studiuję na UJocie Historyję... ale mieszkam w Niepodległej Dolinie Dunajca, niedaleko (wychodzę na balkon, patrzę i widzę... 1,5-2h marszu) Twierdzy Szlachetnego Spycimira Melsztyńskiego, który to bił złego Oleśnickiego, biskupa krakowskiego, pies mu mordę lizał. Pewnie kiedyś będzie się można umówić na spotkanie...

PaskudnyPludrak
21-01-2012, 22:27
W temacie turniejów jestem raczej zielony. PG mogę odpuścić, ostatecznie kupno jednego czy dwóch dział jakoś przeżyję (jeżeli będę w jakimś turnieju brał udział. Jak bozia da to będę miał za jakiś czas własny zakon rycerski, a i regiment [obowiązkowo!] 7 kirasjerów się znajdzie... jeżeli będzie mi starczyło sił... nie ukrywam, że jestem człekiem raczkującym w kwestii farb i będę musiał pewnych ludzi często pytać o porady. Ale 50mm rycerz, konny... całe zgrupowanie... to się będzie chociażby sensownie prezentować na mej skromnej półeczce Fantasy). Ale co ja... aha... ostatnio przeglądałem nieco internet... miałem natchnienie odlania sobie 30 halabardników/ muszkieterów z jednego... ale zapoznałem się nieco z tematem (zakazane, a raczej zakazane kopiowanie... a raczej organizatorzy turniejów jak i sami gracze najprędzej cię zwyzywają i odprawią z kwitkiem za takie coś... i jeszcze koszta takiej zabawy w odlewnika-hutnika też nie fajne)... tam była jakaś wzmianka o turniejach i niemalowanych figurkach, że nie i w ogóle... ale na turniejach się nie znam, zresztą mam nadzieję wciągnąć wciągającego kolegę, który ma kilkunastu orków i goblinów i który mi mówi teraz co i jak...


Mam kilku znajomych którzy ciągle pogrywają w WFB ale bardziej w swoim gronie (starzy wyjadacze ,mistrzowie pędzla dobrze znani w środowisku ,często malują na zamówienie) bo twierdzą ,że na turniejach czy w klubach/sklepach dominuję dzieciarnia z pg armiami ,do tego niepomalowanymi ,poza tym nie podoba im się polityka GW ,a wielu znam też takich którzy całkowicie porzucili gry GW na rzecz 'historyków' bądź innych systemów fantasy/sf.Ale żeby nie było ,ja cię nie chce zniechęcić do WH ,a jedynie zachęcić też do jakiegoś systemu historycznego ;)



:P To była 4/5 edycja? Istotnie, to byłyby (materialnie) kokosy na dzień dzisiejszy. Wszystko metal...
Nie pamiętam dokładnie która to była edycja ,chyba 5ta ,pamiętam ,że to była ta podstawka z Brettonią i Lizardmenami ,ale miałem też sporo modeli z poprzednich edycji ,właśnie głównie metale które jeszcze były w blistrach z logo 'citadel miniatures' a nie GW



Ja na OiM poczekam, aż wydadzą Kurlandczyków. To się im przyjrzę.


Z tego co się orientuję ,to do Kurlandii nie będzie chyba dodatkowych modeli ,a jedynie rozpiska ,Kurlandczycy nosili się po pludracku ,bądź po naszemu,wystarczy przemieszać już dostępne modele Szwedów,Polaków,można dodać jakiegoś Moskala dla smaczku ,ewentualnie trochę konwersji i i Kurlandczycy gotowi.



Jestem w tygodniu w Krakowie zazwyczaj, bo studiuję na UJocie Historyję... ale mieszkam w Niepodległej Dolinie Dunajca, niedaleko (wychodzę na balkon, patrzę i widzę... 1,5-2h marszu) Twierdzy Szlachetnego Spycimira Melsztyńskiego, który to bił złego Oleśnickiego, biskupa krakowskiego, pies mu mordę lizał. Pewnie kiedyś będzie się można umówić na spotkanie...
Szkoda ,że nie weekendy bo w tyg jestem zagoniony ,w każdym bądź razie jak kiedyś byś miał ochote zagrać i będziesz w Krakowie w weekend , daj znać ,to jakoś się umówimy ,i zagramy w OIM bądź w DBA.
Trochę moich figurek
http://img835.imageshack.us/img835/6179/608c7cf0c2133e02.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/835/608c7cf0c2133e02.jpg/)
http://img703.imageshack.us/img703/3659/cb782e6113c95c91.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/703/cb782e6113c95c91.jpg/)
http://img833.imageshack.us/img833/3443/f9665b1101e70273.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/833/f9665b1101e70273.jpg/)
http://img515.imageshack.us/img515/3599/46696105078169552459100.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/515/46696105078169552459100.jpg/)
http://img193.imageshack.us/img193/8661/41291105080246218918100.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/193/41291105080246218918100.jpg/)
http://img191.imageshack.us/img191/9256/57945105080212885588100.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/191/57945105080212885588100.jpg/)
http://img831.imageshack.us/img831/5918/17933014197765586251010.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/831/17933014197765586251010.jpg/)
http://img28.imageshack.us/img28/1480/20012715657218106972410.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/28/20012715657218106972410.jpg/)
http://img28.imageshack.us/img28/8905/23075916342357038458510.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/28/23075916342357038458510.jpg/)
http://img546.imageshack.us/img546/2001/22601619068716765822510.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/546/22601619068716765822510.jpg/)
http://img23.imageshack.us/img23/6126/47428105058712887738100.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/23/47428105058712887738100.jpg/)
http://img823.imageshack.us/img823/7808/clip2ue.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/823/clip2ue.jpg/)
http://img607.imageshack.us/img607/3757/clip6l.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/607/clip6l.jpg/)
http://img833.imageshack.us/img833/3063/clipboard02cwo.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/833/clipboard02cwo.jpg/)
http://img864.imageshack.us/img864/7937/clipboard02nb.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/864/clipboard02nb.jpg/)
http://img849.imageshack.us/img849/2219/karolingiancav2.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/karolingiancav2.jpg/)

Herod
21-01-2012, 23:27
Bardzo fajnie ci cieniowanie wychodzi. Żebym ja kiedyś taki poziom osiągnął to będzie dobrze (a droga daleka). Zwłaszcza moi ulubieni Rajtarzy fajnie ci wyszli.


Mam kilku znajomych którzy ciągle pogrywają w WFB ale bardziej w swoim gronie (starzy wyjadacze ,mistrzowie pędzla dobrze znani w środowisku ,często malują na zamówienie) bo twierdzą ,że na turniejach to sama dzieciarnia z pg armiami ,do tego niepomalowanymi ,poza tym nie podoba im się polityka GW ,a wielu znam też takich którzy całkowicie porzucili gry GW na rzecz 'historyków' bądź innych systemów fantasy/sf.Ale żeby nie było ,ja cię nie chce zniechęcić do WH ,a jedynie zachęcić też do jakiegoś systemu historycznego

Zdziczenie obyczajów wśród młodzieży. Ja się tam na turnieje mimo wszystko psychologicznie nie nastawiam... ale mimo wszystko cieszy mnie względna taniość Imperium (mam jeszcze szkieleta-składaka, ale raczej na VC się nie nastawiam z racji tych cen). Kilka wielkich dział na drugiej linii i jakoś to by pewnie było.
Polityka GW potrafi faktycznie zbulwersować człowieka... WFRP byli oburzeni np. porządkami, jakie zaszły w wyniku powstania 7 edycji, którą stworzyli niejako gracze WFB tocząc serię kilkuset bitew... teraz chociażby gracze WFB (przynajmniej znam takiego) są oburzeni tym, że GW rzekł iż Burza Chaosu nigdy nie miała miejsce i tak dalej i tak dalej. Mnie tam głównie drażni polityka cenowa, a z racji tego iż planuję zgromadzić gromadkę Imperialnych to jestem spokojny... bo GW najpewniej nie zniszczy podpory Warhammera.

Musiałbym obejrzeć te wszelkie historyczne gry bitewne. Nawet są ciekawe te figurki, chociaż mikroskopijne jak na mój gust. Może znaleźliby się jacyś chłopcy cesarza Maksymiliana Habsburga... ale zastanowię się nad tymi kurlandczykami (może i zbroja 3/4 by się nawet znalazła)

PaskudnyPludrak
22-01-2012, 00:10
Bardzo fajnie ci cieniowanie wychodzi. Żebym ja kiedyś taki poziom osiągnął to będzie dobrze (a droga daleka). Zwłaszcza moi ulubieni Rajtarzy fajnie ci wyszli.


No nawet jakoś mi idzie malowanie 15tek (gorzej z większą skalą) ,choć to ciągle taki tabletop ,czyli raczej nie na konkursy malowania ;) ale pochwalę się ,że w konkursie malowania na forum OIM moje figurki zajęły 4 miejsce ,jednak na to miejsce zasłużyłem sobie tym ,że moje modele były pomalowane najbardziej koszernie ,bo technicznie wielu uczestników mnie przewyższało ,aczkolwiek gdyby była oceniana tylko koszerność historyczna byłoby to miejsce 1.
Moje cieniowanie to najprostszy ze sposobów czyli wash ,potem suchy pędzel,troszkę poprawek i tyle,spokojnie osiągniesz taki poziom jak będziesz dużo malował ,z tym ,że tak jak pisałem w 28mm o dobre cieniowanie o wiele trudniej niż w 15mm ,tu już trzeba się posługiwać bardziej wyszukanymi technikami żeby to fajnie wyglądało ;) Przyznam ,że ja choć maluję figurki dobrych kilka lat ,to jak ze swoich 15tek jestem w miarę zadowolony ,tak z 28ek już niekoniecznie :mrgreen:


Musiałbym obejrzeć te wszelkie historyczne gry bitewne. Nawet są ciekawe te figurki, chociaż mikroskopijne jak na mój gust. Może znaleźliby się jacyś chłopcy cesarza Maksymiliana Habsburga... ale zastanowię się nad tymi kurlandczykami (może i zbroja 3/4 by się nawet znalazła)
Najlepsza okazja na zapoznanie się z bitewniakami historycznymi na większą skalę , w naszym rejonie to 'Pola Chwały' w Niepołomicach ,gdzie zjeżdzają się miłośnicy wargamingu z całego kraju(jak i zagranicy)można zapoznać się z wieloma systemami ,samemu zagrać ,tyle ,że to dopiero Wrzesień .W Krakowie jest sporo ludzi grających w OIM ,kilka osób z armiami do DBA ,najwięcej graczy zajmujących się 'historykami' jest jednak w Warszawie.Natomiast jeśli idzie o WH to przypuszczam ,że w KR gra masa ludzi.

Herod
22-01-2012, 00:19
Postaram się nie zapomnieć o tych Niepołomicach i jak nic mi ważnego nie wypadnie (i znajdę to to miejsce) to pewnie zajrzę.
Mnie strasznie ostatnimi czasy (przez Warhammera) kręcą klimaty landsknechtowskie.

PaskudnyPludrak
22-01-2012, 00:26
Postaram się nie zapomnieć o tych Niepołomicach i jak nic mi ważnego nie wypadnie (i znajdę to to miejsce) to pewnie zajrzę.
Mnie strasznie ostatnimi czasy (przez Warhammera) kręcą klimaty landsknechtowskie.
Mnie też to kręci :mrgreen: (choć nie mam jeszcze żadnej armii w tych klimatach) i do tego najlepsze właśnie 'Field of glory -renaissance' , w Wawie jest kilku graczy z fajnymi armiami ,którzy zresztą robią pokazy na 'Polach chwały' właśnie.
Tu kilka ich raportów w tych klimatach ;)
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=132 (http://portal.strategie.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=808:fogr-hiszpanie-kontra-francuzi-1557&catid=48:relacje-z-rozgrywek&Itemid=132)
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=132 (http://portal.strategie.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=669:dbr-barletta-1502&catid=48:relacje-z-rozgrywek&Itemid=132)
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=132 (http://portal.strategie.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=595:fogr-wojny-woskie-hiszpanie-kontra-francuzi-ok-1530-rozgrywka-w-klubie-agresor-20032011&catid=48:relacje-z-rozgrywek&Itemid=132)
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=132 (http://portal.strategie.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=489:fogr-wojny-woskie-hiszpanie-kontra-francuzi-rozgrywka-w-klubie-agresor-18012011&catid=48:relacje-z-rozgrywek&Itemid=132)
Jakże waść królewskiego zamku w Niepołomicach nie znajdziesz :?: jak będą się zbliżały Pola chwały to ci przypomnę ;) poza wargamingiem jest masa atrakcji -rekonstrukcje ,wykłady różnych historyków(autorów popularnych opracowań,powieści)m.in Radosława Sikory ,Marcina Gawędy(zapalonego fana bitewniaków) Jacka Komudy etc ,spotkania z kombatantami ,weteranami AK,LWP,targ,pokazy filmów,wieczorem koncert zazwyczaj Jacka Kowalskiego ,a potem wielka biesiada ,którą zawsze kończę w fatalnym stanie :roll:
Tu filmiki na YT z Pól chwały ,trochę o historii imprezy ,rekonstruktorzy jak zwykle pierdzielą kocopoły :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=a4m-kq0BktQ
http://www.youtube.com/watch?v=0povn7E_L2c

Montrose
23-01-2012, 17:17
Bracia radujcie się! :D Imperator nas wysłuchał. Będziemy mieli sklep GW w Wawie!

http://www.games-workshop.com/gws/conte ... =20400026a (http://www.games-workshop.com/gws/content/article.jsp?aId=20400026a)

Herod
23-01-2012, 18:57
Bądź pozdrowiony Synu Imperatora z Wojnicza, do którego 541 Valhallański Regiment Gwardii Imperialnej z Zakliczynus Primus ma kilka godzin marszu pieszego / 30 min. jazdy pojazdem mechanicznym.

Kto ma w Wawie ten ma... ja nie burżuj, robię zapasy na Allegrosze.

Bardzo fajni te Armie Pludrak, to muszę przyznać. Szczególnie na zbliżeniach. Szkoda, że same Francuzy z domieszką LK kontra Hiszpańce. Ale jednak przyzwoicie się to wszystko prezentuje. Zwłaszcza ta informacja o salwie Arkebuzerów. ;)

Ja dzisiaj w przypływie emocji zakupiłem zalążek Regimentu Kirasjerów. Już mam dla niego przewidzianą paletę barw... tylko trzeba będzie poczyścić, więc trochę to zejdzie. Najpierw ten muzyk (którego czyściłem z 2 razy i teraz staram się wdrażać metodę "8 warstw"... to w przypadku żółci, nad czernią się jeszcze głowię, a Averland (http://www.google.pl/imgres?q=Averland&um=1&hl=pl&sa=N&tbm=isch&tbnid=B7baBPwj-G3Y_M:&imgrefurl=http://www.games-workshop.com/gws/content/article.jsp%3FcategoryId%3D%26pIndex%3D2%26aId%3D1 4200005%26multiPageMode%3Dtrue%26start%3D3&docid=M87uo2TZvAcEsM&imgurl=http://www.games-workshop.com/MEDIA_CustomProductCatalog/m2470028_Averland_art.jpg&w=370&h=370&ei=Q60dT7bJC4Wb-gb_8qTPCg&zoom=1&iact=hc&vpx=467&vpy=129&dur=37&hovh=225&hovw=225&tx=125&ty=123&sig=107869954966360303008&page=1&tbnh=128&tbnw=128&start=0&ndsp=21&ved=1t:429,r:2,s:0&biw=1333&bih=603) trochę tej barwy zużywa. Mimo wszystko jestem na dobrej drodze wykonanie przyzwoitego malowania w 28mm.

Montrose
23-01-2012, 19:41
Niech Imperator i Sanguinius udzielą ci swego błogosławieństwa szlachetny gwardzisto. ;)

No w wawie to się jest raczej raz na ruski rok. Chodzi raczej o to że oferta mail order będzie łatwiej dostępna.
Poza tym człowiek zawsze się cieszy jak widzi że takie fajne hobby jak bitewniaki zdobywa coraz więcej zwolleników w naszym kraju.

Moze jak skończysz to zarzucisz jakieś fotki tego muzyka :D Ja sam to się ostatnio przez pół roku męczę z 5 scoutami SM :lol:

Herod
24-01-2012, 17:24
Oczywiście, że dam forum. ;) A potem mam nadzieję (już prawie w mych łapkach) pierwsze 8 rycerzy Imperialnych. Własny Zakon, z Własnym herbem, barwami i wielkim mistrzem (który też, jeżeli tylko dobiorę części, ma szanse być dość oryginalnym Wielkim Mistrzem).
Może za jakiś czas sprawię sobie jednego gwardzistę Imperialnego na półeczkę... ale póki co widziałem tylko Cadiańczyków w komisie. Żadnego porządnego Valhallańczyka.

PS...

28mm, też fantasy. Metalowe, zarąbiste figurki... nie wiem czy akceptowane na turniejach, ale mój szacunek wzbudzają. Dzieło Hiszpańców, pięknie wykonane... Delikatność formy, wykończenia... ACH! Porównując do tego mego Kirasjera... to on wygląda jak zabaweczka przy nich. Żywię nadzieję, że nowe (!?) figurki imperialne, wydane w VI-VII będą przypominać te cacuszka...
Cieszy mnie jedna myśl, że prawdopodobnie (Biorąc pod uwagę Wampiry i Orków) i do Imperium będą wydawane małe pudełka po 4-5 żołnierzy za ok 25 złotych. Ma to dla mnie kapitalne znaczenie, chociażby psychologiczne - łatwiej w tygodniu, w ciągu dwóch tygodni kupić takie pudło i wydać po 5 złotych za figurkę niż te większe, w cenie 67 zł za 10 (z tym iż w przypadku Imperium mamy możliwość z takiego pudła złożenia trzech typów formacji z muzykiem i sztandarowym... zawsze jakieś resztki zostają, tarcze, miecze, groty włóczni i ostrza halabard... i chyba sztandar jest. Ale mimo wszystko 5 ludzi to jeden szereg, a 10 to już regimencik).

http://www.monolith-icon.eu/sklep//index.php?products=product&prod_id=1250 - omawiany rajtar



__________________________________________________ _____

http://www.youtube.com/watch?v=Z4xO98-WFJg&feature=youtu.be - dla Pludraka, trochę nowych figurek 8 edycji. Dokładnie pokazane ramki, małe detale.

Montrose
28-01-2012, 11:47
GW postanowiło reanimować LOTRA.

http://www.games-workshop.com/gws/wnt/b ... 100010-gws (http://www.games-workshop.com/gws/wnt/blog.jsp?pid=1100010-gws)

PaskudnyPludrak
08-02-2012, 16:28
Świetna armia krasnoludów do WFB złożona z bardzo starych modeli citadel,maruder.... :shock:

http://www.warseer.com/forums/showthrea ... Dwarf-army (http://www.warseer.com/forums/showthread.php?295868-Classic-all-metal-Dwarf-army)

Herod
09-02-2012, 21:35
Muszę przyznać iż niektóre figurki z tamtych lat były o piękniejsze niż te obecne. Oczywiście jeżeli chodzi o krasnale, bo Imperium (szara piechota, jazda, artyleria w większości) było brzydsze niż obecnie.

Stosunkowo zaczynam sobie zdawać sprawę iż Pludrak nieco przesadził z tą ceną. Przynajmniej jeżeli chodzi o dość stabilne Imperium.
Ma aktualna armia:

8 Rycerzy
1 Rajtar
20 Włóczników
24 Muszkieterów
16 Kuszników
8 Wolnej kompanii
3 Niby-artylerzystów
Działo Imperialne
Muzyk, bez przydziału

Razem punktowo

Wielki mistrz - już mam koncept, kilka elementów... jeszcze jakaś modelina lub greenstaf... robiony z figurki seneszela, będzie gruntowny tiuning. 145 pkt.
7 rycerzy, powiedzmy z muzykiem i chorążym - 175 pkt
Rajtaro-kirasjer - 25 pkt
Muzyk - 10pkt
Włócznicy - 120pkt,
Muszkieterzy - 213
Kusznicy - 148
Ochotnicy - 40
Działo - 100

Razem punktów: 976, czyli całkiem dużo.
Wydanych złotych 253 (poszczę od uciech książkowo-kulinarnych, piwa i tytoniu nie używam. Gry też odpadły, hulaką nie jestem {nieco psychiczny tak, ale to nie kosztuje, bo leków i tak nie biorę}).
Zaoszczędzono złotych: 350zł. (łącznie bym wydał 600, gdybym kupował nowe w paczusiach. Co jest raczej głupie... chociaż miałbym bitsy... które mógłbym żreć)

Planuję jeszcze dokupić kapłana, działo, piekłomiota, 8 kolejnych rycerzy, maga, 5 rajtarów w dalszej przyszłości i włóczników w bliższej. Dużo tych ostatnich, bo chcę wystawić ładny czworobok pikinierów).

Wszystko to zawdzięczam aukcją. Trzeba trochę posiedzieć nad rozpoznaniem, ale jak widać można zebrać siły pokaźne tanim kosztem.
Po rozeznaniu stwierdzam iż najtaniej i najszybciej zebrać idzie Orków i Goblinów, Imperium, Skavenów... może jeszcze krasnoludy, ale łba bym nie dał. Dlaczego? Zielonoskórych mamy pewne przepełnienie, ciągle można znaleźć zestawy podstawowe z goblinami i krasnoludami. Nie ma często sensu zbierać dwóch armii, więc odsprzedają po niskich cenach całe oddziały. Widok 20-40 goblinów za 30-50 złotych jest dość częsty. Możne zebrać ładną armię zielonoskórych, w oddział zielonych dajemy fanatyka (taki goblin na grzybkach, który kręci większą od siebie kulą na łańcuchu i jest dość nieprzewidywalny), a taki szkrab przy dobrym rzucie może roznieść na kawałki spory oddział takiego rycerstwa... przez co nawet te bidoki jak gobliny budzą respekt.

Skaveni - ma to związek z innym zestawem startowym dla dwóch graczy, czyli "Wyspą Krwi". Znów mamy sytuację gdy jak z goblinami. Z tym, że tutaj będzie ta sytuacja się rozwijać naprzód i to prężnie. Ostatnio widziałem bardzo przyjemną armijkę za ok. 100 złotych (po tyle ostatecznie poszła). Jakieś 40-80 klanszczurów, 2 wielkie szczuroogry (spora figurka), dzwon (spora figurka), inżynier, miotacz zatrutych kul i co tam jeszcze (miotacz ognia). Da się więc znów wykpić tanim kosztem.

Elfy... znów ta "Wyspa Krwi", ale te mogą często zostawać przy właścicielach.

Imperium - najbardziej podstawowa armia Starego Świata to nowi kupują... po czym się pewnie rozmyślają. Nie mi wnikać, rynek pełny.

Może jeszcze Vampire Counts, jak się obserwuję uważnie sytuację (w każdym przypadku dobrze wcześniej zapoznać się z katalogiem zdjęciowym figurek, aby kupić te Games Workshop, a nie np. Mantic Games). Ale tutaj sytuacja jest mniej prężna niż w pozostałych przypadkach. Chwilowo Wampiry dostały pewnego kopa to ludzie zbierają.

Z innymi armiami bywa różnie, ale warto mieć oczy otwarte w takich sytuacjach.

Ale Chaos - jak najbardziej, też idzie kupić.

Montrose
10-02-2012, 12:12
Jak chcesz jakąś sensowną rozpiskę to przejrzyj najpierw tą stronę :D
http://forum.wfb-pol.org/viewforum.php?f=18

Herod
11-02-2012, 10:33
Montrose, ja buduję armię klimatyczną. ;) Wypociny Power Gamerów, którzy płaczą jak nagle, wraz z nową edycją zmienią się im zasady (i osłabi frakcja) mało mnie obchodzą, ale dzięki za link do strony. Może tam znajdę ciekawe porady malarskie, te by mi się przydały. Nie ukrywam też iż staram się tą moją armię w miarę możliwości optymalizować i ulepszać, ale w granicach - aby nie utracić klimatu.

Zwłaszcza, że z tą edycją wzmocniono piechotę zasadami specjalnymi jak "Horda", więc duże bloki piechoty, taniej piechoty jak Imperialna są opłacalne. ;)



Edit.


Bardzo Fajne to forum z linka. Znalazłem tam jak cieniować czerń. Dzięki.

PaskudnyPludrak
11-02-2012, 12:09
Stosunkowo zaczynam sobie zdawać sprawę iż Pludrak nieco przesadził z tą ceną. Przynajmniej jeżeli chodzi o dość stabilne
Zgoda ,jak śledzisz alegro to można za całkiem nieduże pieniądze złożyć przyzwoitą grywalną armię ,jednak żeby złożyć liczniejszą armię,trzeba już wydać dużo więcej ,i tu inne systemy(mam na myśli głównie historyczne) wypadają dużo lepiej ,tym bardziej kiedy też się śledzi alegro ,bądź giełdy figurek na różnych forach ;) A w skali 1/72 można złożyć ogromne armię za śmieszne pieniądze.
Ostatnio przypomniałem sobie o Epicu 40.000 ,znajomy kiedyś miał podstawkę ,zapowiadało się to bardzo fajnie ,ostatecznie jednak nie grałem. Dziś ponoć zasady GW udostępnia za darmo ,tylko o figurki ciężko.

Herod
11-02-2012, 12:32
Ja się ciebie pytałem o 1/72, to stwierdziłeś iż nikt w to nie gra (w interesujących mnie okresach). A cena mi pasowała. :P
Porównując to, ile wydałem na ok. 1000 punktów do np. cen podjazdu z OiM wychodzę lepiej mym zdaniem, na Patrol (malutkie bitwy po 500 punktów) mam aż nadto, a Patrol jest odpowiednikiem właśnie takiego Podjazdu.
Póki co złożenie standardowej armii 1500 punktów jest w mym zasięgu, za tą symboliczną kwotę. Nie ukrywam jednak iż widok bloku 70 pikinierów (których planuję wykonać na modłę XVI wieczną, przynajmniej pierwszy szereg w tych pięknych płytowych zbrojach), z rękawami muszkieterów będzie dla mnie największą radochą.

PaskudnyPludrak
11-02-2012, 14:16
Ja się ciebie pytałem o 1/72, to stwierdziłeś iż nikt w to nie gra (w interesujących mnie okresach). A cena mi pasowała. :P

Bo mało ludzi gra w tej skali ,przynajmniej w systemy w okresach które cie interesowały.... zdecydowanie dominuję 15mm ,natomiast IIwś ,czy współczesne konflikty zbrojne w skali 1/72 są dość popularne ,o czym pisałem.
Zakładając jednak ,że chciałbyś grać ze znajomym(grupką znajomych)np w 'Field of Glory',i zdecydowalibyście się na skalę 1/72 ,złożylibyście ogromne armię za bardzo małe pieniądze.


Porównując to, ile wydałem na ok. 1000 punktów do np. cen podjazdu z OiM wychodzę lepiej mym zdaniem, na Patrol (malutkie bitwy po 500 punktów) mam aż nadto, a Patrol jest odpowiednikiem właśnie takiego Podjazdu.

Pojawiła się właśnie grywalna podstawka podjazdu Rzeczpospolitej ,i kosztuję 155zł ,dla innych nacji będą w podobnych cenach ,to oczywiście skromy podjazd ,ale wystarczy dokupić dowolnego boxa i będzie znacznie silniejszy.Na forum OIM jest też giełda figurek ,i zdarzają się często gęsto okazję ,poza tym na domowe/klubowe granie można używać modeli różnych firm ,niektóre są dużo tańsze od WG, jednak WG to świetna jakość modeli ,jedne z najładniejszych do tego okresu a Polacy,Kozacy,Turcy,Tatarzy,Moskale zdecydowanie najładniejsi (i najkoszerniejsi)w tej skali.

Herod
11-02-2012, 15:17
Na domowe granie to ja mogę używać figurek wyciętych z papieru. ;) Figurki niemarkowe np. (jak czytałem tą recenzję) nie będą miały z naturalnych przyczyn bytu na rozmaitych turniejach, a trochę byłoby mi szkoda, gdybym wydał pieniądze, że tak się wyrażę "na próżno" i musiał od nowa gromadzić swą armię (taki sam zapis obowiązuje na turniejach - poważnych turniejach - Warhammera).

Tak z ciekawości, ile metalowych figurek 15mm znajduje się w takim boku "podjazdu"? Chciałbym sobie wyliczyć ile liczyłaby taka dywizja (nie podstawki, same figurki. Tak na oko).
Co jak co to te figurki OiM ą faktycznie ładne, chociaż strasznie małe jak na mój wizualny gust (pika mych pikinierów będzie liczyła jakieś 90mm, a to już jest co widać na półeczce i odkurzacz nie zeżre. :D)

PaskudnyPludrak
11-02-2012, 23:52
Na domowe granie to ja mogę używać figurek wyciętych z papieru. ;) Figurki niemarkowe np. (jak czytałem tą recenzję) nie będą miały z naturalnych przyczyn bytu na rozmaitych turniejach, a trochę byłoby mi szkoda, gdybym wydał pieniądze, że tak się wyrażę "na próżno" i musiał od nowa gromadzić swą armię (taki sam zapis obowiązuje na turniejach - poważnych turniejach - Warhammera).

Turnieje,turniejami ,najwięcej się gra jednak po klubach/sklepach,w domu ,gra kartonikami to żadna przyjemność,tak samo zresztą jak niepomalowanymi modelami.A złożenie fafuśnego podjazdu tylko z modeli WG na turnieje to nie są znowu jakieś duże pieniądze ,dywizja owszem (ale na turnieje na poziomie dywizji prędko się nie zanosi).
Niemniej jednak OIM ciągle wypada taniej od WH ,zarówno kupując nowe boxy ,blistry ,jak i polując na alegro ,giełdach figurek...



Tak z ciekawości, ile metalowych figurek 15mm znajduje się w takim boku "podjazdu"?
W gotowym podjeździe RON jest ok 35 jeźdźców ,razem z końmi ok 70 figurek +metalowe podstawki ,rohatyny(ze stali hartowanej) samoprzylepne sztandary świetnej jakości.


Co jak co to te figurki OiM ą faktycznie ładne, chociaż strasznie małe jak na mój wizualny gust (pika mych pikinierów będzie liczyła jakieś 90mm, a to już jest co widać na półeczce i odkurzacz nie zeżre. :D)
Kwestia gustu ,ja np generalnie wole skalę 15mm.
Ostatnio dostałem ciężkie baty w OIM ,normalnie masakra ,moje śledziojady (sama rajtaria) nie wiedziały gdzie uciekać ,jak wpadli na nich pancerni i 'kozacy' z rohatynami ,a z flanek 'kozacy' z pospolitakami ,zachciało mi się zabawy w karakol :roll:

Herod
12-02-2012, 18:43
Pisałem wczoraj posta o 1:30, zeżarło mi tekst. Więc piszę jeszcze raz.


zachciało mi się zabawy w karakol

:P Ale to w końcu jest rzekomo najlepsza piechota w grze, nie ma wstydu. Grałeś z równym przeciwnikiem, czy z silniejszym? Czy zastosowano ten lekko dziwny system? Chociaż nawet ciekawy. System wyrównywania szans.
Możliwość karakolowania jednak brzmi świetnie jak na mój gust.


Niemniej jednak OIM ciągle wypada taniej od WH ,zarówno kupując nowe boxy ,blistry ,jak i polując na alegro ,giełdach figurek...

Nie znam cen allegrowych figurek WG. Wiem tylko tyle, że to metal jest. Metalowe figurki są droższe niż plastiki. Póki co odpowiednik podjazdu ("Patrol" na 500 punktów) złożyłem za podobne pieniądze jak ten nowy patrol z OiM. Przy czym mam więcej figurek (licząc samych ludzi... no cóż, konie zmieniają sprawę). Polując na allegro, przynajmniej w kwestii niektórych frakcji, patrol można złożyć za kilkaset złotych... 100-150, zależy co będziesz składał. Na obecną chwilę Imperium, Orkowie, Skaveni są najtańsi. Rycerzy to mamy wprost potop, za 1/3, za 1/2 ceny 8 sztuk (związane jest to z osłabieniem, a raczej wzmocnieniem piechoty. Teraz takie Imperium nie zmiażdży czołową szarżą nieprzyjaciela... trzeba oskrzydlać. :D).
Oczywiście tutaj porównuję zakupy z allegro do zakupów nowych figurek WG, a to nie jest do końca sprawiedliwe porównanie.


Kwestia gustu ,ja np generalnie wole skalę 15mm.

Prawda, to kwestia gustu. Je generalnie, aby mieć jak najmniej ataków na moje hobby staram się myśleć o jak najbardziej ludzkich figurkach (fe Vampire Counts i reszta, vivat Imperium, Bretonia, względnie Wysokie Elfy) o słusznych rozmiarach. Aby dobrze były widoczne na półeczce, aby ich jamnik nie połknął. 15mm sięga mniej-więcej na wysokość saczka piechura imperium, konny do szyi... to troszeczkę mało, takie pchełki na tej półeczce. 28mm dobrze widać, konny to już całkiem pokaźna figurka... a jak dorobię te 6m piki mym włócznikom... to ok. 10 cm... widać z daleka, zwłaszcza w tłoku. To cieszy oko, nic tego nie zje, nic tego nie wciągnie, nie zgubię przypadkiem. Ot, w kwestii półeczkowej są dla mnie praktyczniejsi (inna kwestia to transport, w której będzie królować 15mm)
Jeszcze troszeczkę i skończę mego muzyka (chociaż nie jest to jakieś wybitne malowanie, oczy teraz są mym wrogiem numer uno)...

PaskudnyPludrak
12-02-2012, 23:28
:P Ale to w końcu jest rzekomo najlepsza piechota w grze, nie ma wstydu. .
Rzecz w tym ,że nie miałem piechoty ,a samą rajtarię ,w tym tylko jeden skwadron uzbrojony w arkebuzy ,reszta tylko pistolety.Co do tej najlepszej piechoty w grze ,to równie dobra jest piechota kozacka (szczególnie rejestrowi,choć mołojcy też niczego sobie) oczywiście schowana za taborem ,ale Szwedów też lepiej schować za jakimiś umocnieniami mimo ,że bronią się lepiej od Kozaków ,za to Kozacy trochę lepiej strzelają na większą odległość.


Możliwość karakolowania jednak brzmi świetnie jak na mój gust.


Właśnie pierwszy raz stosowałem karakol ,żeby się przekonać jak to działa ,akurat wyszło kiepsko ze wzgl na fatalne rzuty ,ale może trochę namieszać przy pomyślnych wiatrach, generalnie zasada fajna i dośc realistycznie oddaje tę taktykę.Zazwyczaj jednak preferuję klasyczną szarżę ,szwedzcy rajtarzy mogą śmiało stawać w szranki z niemal każdą kawalerią w grze ,poważnym problemem dla nich jest dopiero husaria ,kłopotliwi bywają pancerni,'kozacy' uzbrojeni w rohatyny i z niektórymi bisurmanami bywa ciężko.

Grałeś z równym przeciwnikiem, czy z silniejszym?
Na punkty równo ,jednak RON było liczniejsze ,ja miałem 18 podstawek -54 figurek(czyli ok 900 żołdaków,gdyż w OIM jedna podstawka robi za ok 50 ludzi) ,kolega 24 podstawek-72 figurek (ok 1200 żołdaków) Szwedzi nadrabiają -dobrym wyszkoleniem ,dyscypliną ,w większości mają zasade 'weterani', dlatego jest ich mniej .Generalnie podjazd szwedzki (zarówno rajtarski jak i oddział wydzielony) to najmniejszy (pod wzgl ilości figurek) podjazd w OIM ,nawet przy max punktów,najliczniejszy to chyba zaporoski.

Czy zastosowano ten lekko dziwny system? Chociaż nawet ciekawy. System wyrównywania szans.

Ten system jest bardzo fajny ,nie wyrównuję szans jakoś bardzo ,a często potrafi też namieszać po obu stronach. Bardzo fajnie oddaje realia ówczesnego pola bitwy ,wszak nie zawsze wszystkie oddziały na czas docierały na pole bitwy ,często niektórzy odmawiali walki zanim jeszcze doszło do bitwy ,ostatecznie tę walkę podejmowali lub nie ,zdarzali się nieudolni dowódcy nie mający posłuchu u wojska etc
Ja np w tej ostatniej bitwie ,od początku miałem zdezorganizowany jeden skwadron rajtarii ,i nic nie mogłem nimi zrobić ,co turę oczywiście próbowałem ich 'zebrać' ale pech chciał ,że nie wychodziło i do końca bitwy stali bezczynnie ,w końcu uciekli.Kolega z kolei miał o jeden rozkaz mniej u jednego z dowódców.


Aby dobrze były widoczne na półeczce, aby ich jamnik nie połknął. 15mm sięga mniej-więcej na wysokość saczka piechura imperium, konny do szyi... to troszeczkę mało, takie pchełki na tej półeczce. 28mm dobrze widać, konny to już całkiem pokaźna figurka... a jak dorobię te 6m piki mym włócznikom... to ok. 10 cm... widać z daleka, zwłaszcza w tłoku. To cieszy oko, nic tego nie zje, nic tego nie wciągnie, nie zgubię przypadkiem. Ot, w kwestii półeczkowej są dla mnie praktyczniejsi (inna kwestia to transport, w której będzie królować 15mm)
Jeszcze troszeczkę i skończę mego muzyka (chociaż nie jest to jakieś wybitne malowanie, oczy teraz są mym wrogiem numer uno)...
Oj nie przesadzaj ,mnie moich figurek pies nie połknął ,na półce też fajnie wyglądają ,szczególnie w dużych ilościach ,nic nie gubię ,nie niszczę ,transportuję się elegancko na macie magnetycznej.Musisz chyba kiedyś zobaczyć fajne 15mm na żywo ,oczywiście dobrze pomalowane.

Herod
21-02-2012, 16:26
W końcu pomalowałem muzyka, za piątym razem, nawet podstawkę jako-taką ze żwirku, trawki i dwóch kamyczków zrobiłem.
Zdjęcia niestety nie dam z prostej przyczyny... nie mam czym. Mój aparat to jakiś stary model, który dobry jest do fotografowania jamnika, ale figurka na zdjęciu będzie bardzo rozmazana. Nieco lepsza jest komórka, ale nie mogę znaleźć portu USB... więc nici.

Ale nie o tym, bo znalazłem coś takiego.

http://www.manticgames.com/Fantasy.html

Firma Mantic Games. Może niektórzy wiedzą, słyszeli... w Firmie tej pracują starzy, byli pracownicy Games Workshop, odpowiadający za WFB i WH40k, w tym szef marketingu.
Firma produkuje oczywiście figurki, w skali 28mm. Wydała własną grę (instrukcja za darmo, do pobrania w PDFie, tak samo jak zarys armii), która może wielu przypaść do gustu - to taki pocięty, uproszczony, szybki, bardziej taktyczny Warhammer Fantasy (zasady pisała ta sama osoba co pisała do Warhammera Fantasy Battles). Całość to 12 stron, głównie suchego tekstu, dwie strony zasad specjalnych i tyle. Przypomina mi to "Bitwę o Przełęcz Czaszki" (starter WFB), który okroimy ze zdjęć i większości obrazków (po nawet okrojony podręcznik do 8 ed. to jakieś 50 stron). Zasady proste, więc i sporów mało i łatwo wytłumaczyć.

Druga, ważna zaleta - Mantic Games i Pan od Marketingu do głupców nie należą, chcąc przetrwać na rynku swe figurki zrobił uniwersalnie - docelowo rasy mają mniej-więcej odpowiadać tym z GW. Ta sama skala, nieco inny wygląd. Czy nieco... często duży. I to lepszy. Przykładem niech będą Nieumarli (głównie piechota) i Orkowie (wszystek). Co więcej - wydawałoby się iż za tym wyglądem pójdzie cena... poszła. W dół. Obecnie, za nową laleczkę w ślicznym plastikowym, kolorowym pudełku, z kalkomanią, płacimy 3 zł (GWorkszopowy nowy podstawowy piechur Imperium to obecnie - biorąc oficjalne ceny z Polskiej Strony tej firmy - kosztuje... bagatela... 7,50 od sztuki. I jest zasadniczo brzydszy, prostszy w budowie (korpusik i dobór tarczy/uzbrojenia). Paczki MG to głównie regimenty po 20 figurek (Orkowie są więksi - 16) za 60 złotych, GW to 10 figurek za 75 złotych. MG można też kupić i w 10 figurek, za ok. 30 złotych od paczki). Żeby jeszcze nie było - te figurki, ładne i tanie, są honorowane na praktycznie wszystkich turniejach WFB w Polsce, bo wielu ludzi średnio się godzi na politykę finansowo-jakościową GW). Wyjątek - szpartanie z Wargammera (to chyba ci sami od OiM), chyba reprezentują w tym kraju GW. To chyba jeden turniej w roku, więc mała strata.

Mantic Games wziął się za produkcję gry w klimatach SF, oczywiście sporo ras pasuje do tych z WH40k. Do tego są piękne, zwłaszcza figurki korporacji (Imperial Guard W40k), za cenę nieco niższą niż ta GW dostajemy oddział przypominający ludzi, nie goryle.

Rasy Fantasy obecnie posiadające figurki tej firmy - Nieumarli, Wysokie Elfy, Krasnoludy, Krasnoludy Chaosu (które GW olała dawno, dawno temu) Orkowie z Goblinami... nie ma jeszcze ludzi. Rozpiski dla większości, o ile nie dla wszystkich ras są do pobrania w PDFie, podręcznik drukowany w lecie wyjdzie.

Rasy SF posiadające figurki - Korporacja (IG), Orkowie, Squigi (to takie kosmiczne krasnoludy, dawny projekt GW, zarzucony. Trochę jak SM)... jest już projekt kosmicznych szczurów (nazwy nie napiszę), dla mnie pomysł fajny bo figurki użyje się i tu i tam.

Dodatkowo na zachętę - jeszcze jakiś czas temu można było w dość łatwy sposób wystarać się o próbkę darmową, testową - dwa śliczne ghoule za darmo. Teraz też chyba można, więc warto założyć konto i zapisać się na całkowicie darmowy newsteller firmy. Można nie interesować się WFB/ Kings of War - gra MG... ale darmowe figurki (warte według Games Workshop ponad dychę) to chyba warte są tych kilka minut zachodu... choćby, aby postawić na półkę, bo są piękne.


Ps. Inne rasy są w drodze. Warto zaznaczyć iż tutaj idziemy w taktykę raczej, więc czarodzieje czy potwory mają mało do gadania (i jest ich mało). Grunt to piechota, strzelcy, jazda i machiny.
Twórcy mają też poczucie humoru, każda wypryska oddziału piechoty posiada takie maleństwo jak np. Kościsty Szczur (a może pies... takie pytanie sami zadają), Buldog krasnoludzki, Kocie Elfów lub snotling u Orków. Przy czym małe bestyjki mają zastosowanie, dziwaczne i śmieszne... buldog to taki "granat" jak radzieckie ppanc. psy...

Z armii ludzkiej, stosując obecne figurki innych firm, można swobodnie stworzyć jakąkolwiek armię z historii świata - od starożytności do XVII wieku. Bardzo wszechstronny wybór oddziałów, konni łucznicy/rajtarzy/arkebuzerzy itd.

Tyle chciałem napisać. :)

PaskudnyPludrak
21-02-2012, 17:45
Figurki apetyczne ,generalnie sporo jest firm produkujących modele fantasy które śmiało można wykorzystywać w uniwersum Warhammera.Tak jak pisałem od dłuższego czasu noszę się zamiarem złożenia jakiejś bandy do Mordheim ,ale właśnie mix modeli różnych firm.

. Wyjątek - szpartanie z Wargammera (to chyba ci sami od OiM), chyba reprezentują w tym kraju GW. To chyba jeden turniej w roku, więc mała strata.


Chyba nie ,oficjalnych dystrubutorów GW jest kilku ,WG raczej nie jest najważniejszym, prędzej Bard ,Faber&Faber.... no a teraz będzie sklep GW w Wawie. Pozatym z tego co się orientuję to WG już się chyba nie bawi w organizowanie dużych turniejów WH, zresztą wszystkie turnieje którym oficjalnie 'patronuję' GW mają taki wymóg a w takim Bardzie modelami nieGW nie zagrasz nie tyle co na turnieju a nawet w sklepie się przyczepią ,baaa tam nie zagrasz w nic ani niczym czego oni nie sprzedają nawet jak jesteś stałym klientem ,natomiast niejednokrotnie bywając w Wargamerze(głównie kieleckim) widziałem ,że w WH i WH40k ludzie grali nie tylko modelami GW.



Z armii ludzkiej, stosując obecne figurki innych firm, można swobodnie stworzyć jakąkolwiek armię z historii świata - od starożytności do XVII wieku. Bardzo wszechstronny wybór oddziałów, konni łucznicy/rajtarzy/arkebuzerzy itd.

To fakt producentów zajmujących się modelami historycznymi w różnych skalach jest cała masa http://www.miniatures4wargamers.com/manufacturers.html -to te najpopularniejsze ,ale czemu akurat do XVIIw ? przecież do późniejszych okresów modeli też nie brakuję ,chyba ,że chodzi ci o Mantic Games ,jednak tam modeli historycznych znaleźć nie mogę.


A w OIM pojawiła się zapowiedź modeli rajtarów moskiewskich ,wyższego dowództwa moskiewskiego i artylerzystów kozackich.
http://www.ogniemimieczem.wargamer.pl/i ... Itemid=114 (http://www.ogniemimieczem.wargamer.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=40&Itemid=114)

Herod
21-02-2012, 18:17
Chyba nie ,oficjalnych dystrubutorów GW jest kilku ,WG raczej nie jest najważniejszym, prędzej Bard ,Faber&Faber.... no a teraz będzie sklep GW w Wawie. Pozatym z tego co się orientuję to WG już się chyba nie bawi w organizowanie dużych turniejów WH, zresztą wszystkie turnieje którym oficjalnie 'patronuję' GW mają taki wymóg a w takim Bardzie modelami nieGW nie zagrasz nie tyle co na turnieju a nawet w sklepie się przyczepią ,baaa tam nie zagrasz w nic ani niczym czego oni nie sprzedają nawet jak jesteś stałym klientem ,natomiast niejednokrotnie bywając w Wargamerze(głównie kieleckim) widziałem ,że w WH i WH40k ludzie grali nie tylko modelami GW.

Wczoraj szukałem, dwa tematy na dwóch różnych forach znalazłem, o stosunku WG do modeli mantica na ich turniejach WFB. W obydwóch pytaniach rzekli iż "nie ma takiej opcji". Dane z 2010.

http://www.wargamer.pl/forum/viewtopic.php?f=74&t=9797 - ich oficjalne forum.


To fakt producentów zajmujących się modelami historycznymi w różnych skalach jest cała masa http://www.miniatures4wargamers.com/manufacturers.html -to te najpopularniejsze ,ale czemu akurat do XVIIw ? przecież do późniejszych okresów modeli też nie brakuję ,chyba ,że chodzi ci o Mantic Games ,jednak tam modeli historycznych znaleźć nie mogę.

Chodziło mi o KoW, rozpiska armii ludzkiej pozwala skompletować taką właśnie armię, do XVII w. włącznie, bez utraty grywalności.

PaskudnyPludrak
21-02-2012, 19:26
Wczoraj szukałem, dwa tematy na dwóch różnych forach znalazłem, o stosunku WG do modeli mantica na ich turniejach WFB. W obydwóch pytaniach rzekli iż "nie ma takiej opcji". Dane z 2010.


Zgoda ,ale taką politykę turniejową stosują chyba wszystkie sklepy,firmy współpracujące bezpośrednio z GW ,więc WG nie jest wyjątkiem a niektóre sklepy mają jeszcze bardziej restrykcyjną politykę w kwestii wyłączności modeli GW np wspomniany Bard.

Herod
21-02-2012, 19:54
Ja się staram wypowiedzieć tylko za turnieje większe, zgodnie z moją wiedzą. Tam w ligę sklepową lub granie po tych sklepach nie staram się wnikać. W F&F w Warszawie też nie zagrasz w nic innego. Natomiast, pomimo mych wątpliwości, zostałem w niedzielę zapewniony przez jednego z graczy o dłuższym stażu iż zarówno w Polsce jak i coraz bardziej na zachodzie gra na turniejach wyłącznie figurkami GW staje się w przeważanej mierze mitem (pewnie zostają te wspierane przez GW). Dziwić się nie mogę, za nowe to trzeba bulić niemiłosiernie. Grywalna horda halabardników (40 szt) to wydatek rzędu ok. 300 zł, a nie są to modele na wagę złota. Horda Gwardii Elektorskiej (coś, co już coś warta na polu bitwy i może być oparciem strategii) nazywa się goldswordsmenami - za nowe (ceny GW) zapłacimy 500 zł, co jest absurdem. Gdybym nie nabywał okresowo figurek na allegro to bym nawet na to to nie popatrzył. Więc nie ma co się dziwić iż figurki takich firm jak Mantic (horda WH ich świetnych szkieletów to 120 zł, do KoV wielka mega-horda 60 figurek to 180 zł) wyszły na przeciw polityce zarobkowej GW (bo z przyczyn czysto pragmatycznych - po cóż te hordy powstały jak nie dla zwiększenia sprzedaży masowej piechoty, której podniesiono ceny) i wydają coś takiego. Tylko bohaterowie w większości okropni w wydaniu MG, natomiast odwrotnie robi GW - zaczęło wydawać piękniutkich bohaterów. Oczywiście tam jest metal, tu mamy żywicę... ale na samym bohaterze nigdzie nie ugrasz, a ja wolałbym, aby GW ruszył się w końcu z tą poprawą antycznych, brzydkich wzorów najliczniejszych figurek w tej edycji - szarej piechoty.
Bo jazdę poprawia, tylko tej jazdy obecnie prawie się nie wykorzystuje.

Montrose
23-02-2012, 11:10
Pozwolę sobie zamieścić zdjęcia nowości do wh40k :D
http://www.warseer.com/forums/attachment.php?attachmentid=133209&d=1329832602

http://2.bp.blogspot.com/-qjdC2o-hLwk/T0Onh6NOiEI/AAAAAAAAESg/iXjwzaY2TF0/s1600/img8n.jpg

http://www.brueckenkopf-online.com/wp-content/uploads/2012/02/w4_thunderwolves.jpg

http://www.brueckenkopf-online.com/wp-content/uploads/2012/02/w4_thunderwolves2.jpg

http://www.dakkadakka.com/s/i/at/at2/2012/2/21/e87012c6dfdb1ab3b319cadba2caccfa_15829.jpg

http://www.brueckenkopf-online.com/wp-content/uploads/2012/02/w4_tervigon.jpg

http://www.brueckenkopf-online.com/wp-content/uploads/2012/02/w4_tyrannofex1.jpg

http://www.brueckenkopf-online.com/wp-content/uploads/2012/02/w4_hivelord2.jpg

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/426892_349534575086120_153487338024179_1041361_768 229452_n.jpg

http://www.brueckenkopf-online.com/wp-content/uploads/2012/02/w4_fenriswolves.jpg

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/409379_349534551752789_153487338024179_1041360_197 1280251_n.jpg

Herod
19-03-2012, 18:56
http://www.mikromodele.fora.pl/inne-modele-another-models,16/figurki-15mm,1729.html

Porównanie rozmiarów figurek, długo szukałem tego zdjęcia.



http://www.hat.com/current28.html


Tanie (brzydkie) 28mm modele od Hata. Można użyć w Warhammerze, np. do Bretonni.








__________________________________________________ _______________



Osobna kwestia: http://www.beastsofwar.com/historical-battles/scots-lancers-warlord-games/

http://www.brueckenkopf-online.com/?p=8561


Właśnie takie reklamy i zestawy sprawiają, że jak wybieram pomiędzy nowoczesnym Averland i staroświecką Sylvanią to nie mogę jakoś zrezygnować z tej pierwszej. Wspaniałe, tanie modele zastępcze.

Herod
01-04-2012, 13:07
http://www.warandpeacegames.com.au/shop/productDetails.do?categoryId=1649&productId=216011


http://images47.fotosik.pl/1441/88575aec0d3daa3amed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Nowe figurki Rycerzy od Braci Perry.


__________________________________________________ ____________________________________






http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=E4r2swcAITo


Prezentacja nowych oddziałów dla Imperium.

Herod
15-04-2012, 15:41
Jako iż codziennie się głowię jak tutaj złożyć tanio turniejową armię do WFB. Czy jest to niemożliwe? Oczywiście, że nie.
Czy trzeba ściśle kierować się ścieżką modeli kupionych z drugiej ręki? Też nie. Więc jak?

1. Należy znaleźć armię mało liczną, czyli kosztowną punktowo.
2. Dobrze jest się rozeznać w kwestii zamienników.

Więc jakie to armie? Ano najlepszym przykładem są stare, dobre opancerzone Krasnoludy. Z definicji mało liczna armia, nastawiona na pancerną defensywę i zarzucanie wroga tonami żelastwa i kamieni.

Pozwoliłem sobie skorzystać z rozpiski z Border Princes, rozpiska Turniejowa (najpowszechniejsze są turnieje 2,4k punktowe). W Polsce na 99% turniejach dopuszcza się zamienniki innych firm, byle spełniały tzw. WYSWIG (to co widzisz jest faktycznie tym co widzisz).


Runelord (1#, 248 pts)
1 Runelord, 248 pts (General; Hand Weapon; Gromril Armor; Shield)
1 Runic Armor (Rune of Stone)
1 Runic Talisman (Spelleater Rune x2)

Thane (1#, 165 pts)
1 Thane (Battle Standard Bearer), 165 pts (Hand Weapon; Gromril Armor; Battle Standard Bearer)
1 Runic Weapon (Rune of Fire)
1 Runic Armor (Master Rune of Gromril; Rune of Preservation; Rune of Resistance)
1 Runic Talisman (Rune of the Furnace)

Thane (1#, 99 pts)
1 Thane, 99 pts (Always Strikes Last; Hand Weapon; Great Weapon; Gromril Armor)
1 Runic Armor (Rune of Stone)
1 Runic Talisman (Master Rune of Challenge)

Master Engineer (1#, 70 pts)
1 Master Engineer, 70 pts (Hand Weapon; Gromril Armor)

Thunderers (10#, 140 pts)
10 Thunderers, 140 pts (Hand Weapon; Dwarf Handgun; Light Armour)

Thunderers (10#, 140 pts)
10 Thunderers, 140 pts (Hand Weapon; Dwarf Handgun; Light Armour)

Dwarf Warriors (40#, 425 pts)
39 Dwarf Warriors, 425 pts (Always Strikes Last; Musician Mus; Standard Bearer Std; Hand Weapon; Great Weapon; Heavy Armour)
1 Veteran (Always Strikes Last; Hand Weapon; Great Weapon; Heavy Armour)

Hammerers (30#, 440 pts)
29 Hammerers, 440 pts (Always Strikes Last; Musician Mus; Standard Bearer Std; Hand Weapon; Great Weapon; Heavy Armour; Stubborn)
1 Gate Keeper (Always Strikes Last; Hand Weapon; Great Weapon; Heavy Armour)
1 Runic Standard (Rune of Slowness x1)

Hammerers (5#, 66 pts)
5 Hammerers, 66 pts (Always Strikes Last; Musician Mus; Hand Weapon; Great Weapon; Heavy Armour; Stubborn)

Artillery Battery (5#, 170 pts)
1 Grudge Thrower, 170 pts (Rune of Accuracy; Rune of Penetrating x2; Stone Thrower)
3 Crew (Hand Weapon; Light Armour)
1 Engineer (Hand Weapon; Light Armour)

Artillery Battery (5#, 150 pts)
1 Grudge Thrower, 150 pts (Rune of Accuracy; Rune of Burning; Rune of Penetrating x1; Stone Thrower)
3 Crew (Hand Weapon; Light Armour)
1 Engineer (Hand Weapon; Light Armour)

Artillery Battery (5#, 145 pts)
1 Cannon, 145 pts (Rune of Burning; Rune of Forging; Cannon)
3 Crew (Hand Weapon; Light Armour)
1 Engineer (Hand Weapon; Light Armour)

Artillery Battery (5#, 140 pts)
1 Cannon, 140 pts (Rune of Forging; Cannon)
3 Crew (Hand Weapon; Light Armour)
1 Engineer (Hand Weapon; Light Armour)


Czyli 2 katapulty, 2 działa, 30 muszkieterów, 39 Wojowników z bronią jednoręczną, 34 wojowników z bronią dwuręczną, 4 bohaterów.
Nie widzę tutaj dość popularnych Górników (piechota z kilofami), ani musowego kowadła zagłady (czyli... modelu kowadła), zapewne się nie zmieściły w rozpisce... mimo wszystko nie są to jakieś kosztowne modele.

Szukamy zamienników, trafiamy do Mantica. Produkuje takie dość LOTRowe krasnoludki.
Teraz obliczamy koszty,

http://allegro.pl/armia-krasnoludow-91-figurek-mantic-games-i2256016568.html

Batalion Krasnoludzki od Mantica: Dwa działa, 30 Muszkieterów, 40 Wojowników-tarczowników, 15 Młotodzierżców (broń dwuręczna). Razem 222 zł.

http://allegro.pl/krasnoludy-z-dwurecznymi-mlotami-x20-mantic-games-i2238978152.html

Kolejne 20 Młotodzierżców (to nasz najsilniejszy i najbardziej niszczycielski oddział piechoty do robienia roz**ierdolu. Taka gwiazda i elita, do ochrony szefa). Jeden krasnoludek zostaje. Razem 62 zł.

http://allegro.pl/zestaw-4-krasnoludzkich-bohaterow-mantic-games-i2225660403.html
Bohaterzy. Bohaterów możesz próbować skonwertować (czyli zrobić) przy pomocy masy modelarskiej, nożyka i odpowiednich kolorów z innych figurek, które pozostaną ci z jakiegoś oddziału. Albo też kupić gotowych. Razem 71 zł. Figurki są metalowe.

Katapulty

http://allegro.pl/katapulta-z-obsluga-mantic-games-i2278976436.html

Kupujesz dwie, razem 40 zł. Szkielety wywalasz, malujesz na krasnoludzko.

Dodatkowi członkowie załogi, nasi kandydaci to 10 kuszników/muszkieterów. W Warhammerze obsługa liczy po trzech gości na działo. Z nich uzupełnisz załogi dział i uformujesz załogi katapult.

http://allegro.pl/kusznicy-strzelcy-x-10-mantic-games-i2223280876.html - 19 zł.

Łącznie wydasz, za turniejową armię,


414 złotych

119figurek-ludzików w skali 28mm, 4 sztuki artylerii.

Przy czym, jeżeli postarasz się wykonać własnych bohaterów śmiało możesz od tej kwoty odliczyć 50 złotych.

kizi
15-04-2012, 23:24
Drożej punktowo nie wyjdze Bretka albo jakiś Chaos na knightach czy cuś takiego?

Herod
16-04-2012, 13:03
Owszem, wyjdzie drożej. Zarówno punktowo jak i finansowo.
Do Chaosu nikt masowo nie produkuje zamienników... owszem, można spróbować wykorzystać wikingów, ale jazdy i tak nie będzie Tylko GW taką robi masowo.
Bretonia - przekładowa rozpiska:


Lord na pegazie: tarcza, GGhelm, Dragonbane gem, ASF, HKB
Magiczka 4 lev konno: haevens, DS, Falcon Horn of Fredemund
Bsb: wyrmlance, enchanted schield, luckstone
Kowboj: questing vow, dragonhelm, dawnstone, tarcza, 2rak

11 kotrów fcg
12 kotrów fcg
4 pedzie fcg
4 pedzie fcg
3 pedzie
5 yeomanów
5 yeomanów
treb
treb

Jeżeli trebusze sam sobie człowiek wykona... lub kupi katapy szkieletowe od mantica (przy czym musi sobie i tak zorganizować 8 ludzi do ich obsługi).... trzy paczki jazdy od Fireforge games na jazdę (Yeomeni i Kotorzy, czyli giermkowie i rycerze) to 300 zł. Pegazy... jeżeli sam sobie robisz to kupujesz paczkę od Fireforge, czyli kolejne 100 zł i skrzydła (widziałem takie, 15 zł od pary... kolejne 120+ zł).... plus bohaterzy... to tak 550-600 zł na taką Bretonie. Ogólnie to taki przykład. Mantic ma wypuścić w 2013 serię figurek ludzkich, więc być może koszty Bretonni ulegną redukcji.
Drogie punktowo są jeszcze elfy, ale tutaj rynek zamienników jest płytki. Ogry są bardzo drogie punktowo, ale kompletny brak zamienników. Na to wychodzi, że krasnoludy są najtańsze (2,70 od figurki lub mniej). Chyba, że ktoś znajdzie odpowiednie zamienniki do innych ras to może kombinować.

PaskudnyPludrak
25-04-2012, 16:49
Fotki z jednego z największych konwentów wargamingowych -Salute 2012
http://ilovewargameing.21.forumer.com/v ... php?t=4000 (http://ilovewargameing.21.forumer.com/viewtopic.php?t=4000)
http://ilovewargameing.21.forumer.com/v ... php?t=4001 (http://ilovewargameing.21.forumer.com/viewtopic.php?t=4001)
http://ilovewargameing.21.forumer.com/v ... php?t=4002 (http://ilovewargameing.21.forumer.com/viewtopic.php?t=4002)

Herod
02-05-2012, 09:11
http://www.hourofwolves.org/?view=battles&which=july7_firstTriumverate

Link do strony z kilkoma galeriami zawierających zdjęcia rozmaitych armii, od Tolkienowskich poprzez Warhammerowskie, nieumarłe, Wikingów, Hoplitów, Rzymian na ZSRR kończąc. A także raporty z kilku bitew. Skala od 15-28mm.

PaskudnyPludrak
04-05-2012, 22:56
Filmik przedstawiający 'stoły' na Salute 2012
http://www.youtube.com/watch?v=w-RL1dTZ ... re=g-all-u (http://www.youtube.com/watch?v=w-RL1dTZytQ&feature=g-all-u)

Herod
06-05-2012, 12:29
http://uploading.com/files/7d1amc5b/Zdjecia.rar/

Stół ma 2,5m.
Aby się pochwalić tym co już mam. Cześć do zmycia, wszyscy do przemalowania.
Od lewej regiment włóczników, oddział łuczników, muszkieterzy, oczywiście działa, rycerze, działo, na końcu włócznicy.
Z tyłu GS metalowi i milicja. Na chwilę obecną mam jakieś 235 figurek, przeważnie od GW i z 6 ed.

PaskudnyPludrak
06-05-2012, 15:25
No armia już konkretna ,tylko jeszcze to pomalować
hehe gdybym ja miał policzyć moje figurki we wszystkich skalach(choć gros to 15mm) byłoby coś ok 2 tyś(jak nie więcej)-oczywiście niepomalowanych ,pomalowanych ok 300-400 ,tak już mam ,że kupuje figurki obsesyjnie nałogowo a tempo malowania wyjątkowo wolne ,tzn tempo ok jak już przysiądę do malowania ,gorzej właśnie się za to zabrać ,muszę złapać wenę ,czasem mi się zdarza nic nie malować nawet przez miesiąc czasu ,np obecnie chorągwie 'kozacka' i wołoska do OIM mają już pomalowanych jeźdźców a na konie się nie mogą doczekać od miesiąca.
ps.biblioteczka też fajna ,widzę ,że jednak się skusiłeś na 'Lata wojen' i masz Kapitana Alatriste ;)

Herod
06-05-2012, 17:14
Ja niestety nie mam czasu pomalować. Nawet te podstawowe kolory, pod bejcę. Męczę i męczę mą 18-stkę kuszników, a im trzeba jeszcze sztandar cholerny namalować... dodatkowo staram się malować ich po landsknechcku (chociaż muszę trzymać przewagę czarnego i żółtego)... czyli papugi, pasiaste papugi. Miałem nadzieję przesiąść się na VC - nieumarłych rzymian, Trochę porzeźbić w plastiku od Wargames Factory, raz-dwa czerwonym i białym, kalkomania na tarczę i do bejcy - tempo błyskawiczne. Do tego Rzymianin 2,30zł od figurki. Nowej (tyle co Szwedzki piechur 28mm od Warlords Games - brałbym, ale za mało bufiastych spodni). Ale nikt Imperium mego nie kupił, wiec sobie bandę rozwijam.... w planie kirasjerzy (metal), piechota Imperialna Habsburgów z wojny XXX (trochę metalu - oficer i reszta z dowództwa) - na pikinierów, arkebuzerzy (metal), rycerze od perrych, pewnie jeszcze jedno działo (Hellblaster, działo organkowe... albo Saker od Warlords Games), bohaterzy (metal) - czyli Wallenstein i spółka... zresztą sam wiesz z PW... a potem to kto wie? Może wózek od GW, dla magów... ale jakoś nie mam werwy do nabywania nowych produktów z tej firmy. Coś z Allegro... Aha - kodeks armii, bo nie mam. Pewnie koło 400 figurek stanie w szeregach na wielkiej szafie.
Biblioteczka jest jaka jest - była przecena w Matrasie to coś tam kupiłem, a miałem dylemat czy brać Lata Wojen czy Messerschmity nad Sofią, ale przynajmniej to pierwsze dobrze się czyta. Tylko mało o samym Wallensteinie.

Herod
08-06-2012, 16:38
Fajny Pulkownik. Troche nudne podstawki, ale detale na pulkowniku sa ladne.

Ja skorzystam z okazji i napisze kilka slow o skali 28mm, bowiem natrafilem na cos arcyciekawego.

http://www.wargamer.pl/index.php?catId=1542

http://www.oldgloryminiatures.com/categories.asp?cat=55

Oto oferta Wargamera, figurki firmy Old Glory. Cena - 50 zlotych za 30 pieszych lub 10 konnych wojownikow.
Jest to chyba najtansza i najlepsza propozycja na rynku. 1.67 zl za piechura, 5 zl. za rycerza.
Wiec jezeli ktos twierdzi iz modele tej skali sa drogie to sie myli.


http://www.thenode.pl/artykuly/przegldy/252-alternatywy-gw-old-glory-miniatures

Porownanie skali.

Old Glory to zasadniczo skala 27-28mm. Oferta... od modeli fantasy do historycznych. Historyczne od ery rydwanow do XIX-XX wieku, sa wszyscy wazniejsi i wielu mniej waznych. Mozna zlozyc wiekszosc armii Hellenistycznych, Grekow klasycznych (Sparta i inni), Rzym jaki sie chce (moze oprocz Krolewskiego), Sassanidow, Galow, sredniowieczne panstwa, samurajow, Szwecje, Cesarstwo, Vlada Palownika z banda, Turczynow, RON na husarzach, legie cudzoziemska itd. Oferta jest przebogata.

Sam planuje po sprzedarzy modeli GW zbudowanie (moze bardziej dla kolekcji niz do gry, bo z tym moze byc klopot) Seleukidow do systemu Warhammer Ancient Battle i Clash of Empire. Cena jest zbyt dobra, aby sobie odmowic - za 200 zlotych 120 sarissophoroi lub 40 Husarzy.


Chciałbym poinformować, że już nie zamawiamy modeli Old Glory - jakichkolwiek, jedyne co mamy ewentualnie posiada sklep na Wilczej. Dopytam ich o wskazany przez Pana zestaw. Chciałbym też powiedzieć, że ceny obowiązujące na stronie są to ceny wyprzedażowe. Jeżeli jeszcze coś mamy, będą obowiązywać ceny sklepów stacjonarnych.

Czyli klops.

PaskudnyPludrak
08-06-2012, 21:16
Fajny Pulkownik. Troche nudne podstawki, ale detale na pulkowniku sa ladne.

J
Podstawki nudne bo nie przepadam za ich robieniem (poza tym trochę irytują mnie przegięte podstawki ze skałkami ,kwiatkami etc-zupełnie nie koszerne ) podobnie jak za malowaniem koni , w obu przypadkach to dla mnie zło konieczne


F
Ja skorzystam z okazji i napisze kilka slow o skali 28mm, bowiem natrafilem na cos arcyciekawego.

http://www.wargamer.pl/index.php?catId=1542

http://www.oldgloryminiatures.com/categories.asp?cat=55

Oto oferta Wargamera, figurki firmy Old Glory. Cena - 50 zlotych za 30 pieszych lub 10 konnych wojownikow.
Jest to chyba najtansza i najlepsza propozycja na rynku. 1.67 zl za piechura, 5 zl. za rycerza.
Wiec jezeli ktos twierdzi iz modele tej skali sa drogie to sie myli.

Pamiętaj jednak ,że to wyprzedaż modeli OG które akurat WG ma na stanie ;)a z tego co się orientuję nie jest tego za wiele i wyprzedają je dlatego ,że słabo się sprzedawały, zakup modeli OG bezpośrednio z USA wcale nie jest taki tani ,wiem bo swego czasu zamawiałem ich 15tki jak jeszcze to była jedna firma bo obecnie się podzielili.Mam też kilkunastu muszkieterów 28mm OG -bardzo fajne modele choć trzeba się trochę naskrobać

Herod
09-06-2012, 06:05
http://www.oldgloryminiatures.com/proddetail.asp?prod=OGAC


JOIN THE OLD GLORY ARMY
With a $50.00 yearly membership you will recieve:
*A fully laminated membership card
*40% off all products!
*Receive 12 free figures which will be given as a set with your first order. Please make a note in the Additional Info section when placing your first order to remind us to send your free figures

After you join the Old Glory Army, you will receive an email with your password with an explanation of how the discount works.

Mysle iz dlatego jest tak tanio (ale sie bede pytal o katafraktow Seleucidow to sie dowiem co i jak)(bo zakup samodzielny z USA to oprocz ich vatu i oplaty za transport - okazyjnie - clo i nasz vat. Jak towar idzie na handel to mozemy domagac sie zwrotu VATu).


http://www.victrixlimited.com/

Nowi hoplici. :)

Rhaegrim
11-06-2012, 19:41
ja zbieram eldarów ale nie mam z kim grać,ponieważ mieszkam na wsi a kupuję z internetu

Herod
14-06-2012, 08:54
Tak już bywa, wieś polska nie sprzyja bitewniakom, nawet tak popularnym (i przez niektórych przeklinanych) Warhammerom i Lord of the Ring.

Rhaegrim
14-06-2012, 16:50
Zgadzam się.

Herod
15-06-2012, 20:14
Tak z ciekawości - dużo ich masz, jakich dokładnie i ile cię to wyszło? Zastanawiałem się niegdyś nad gwardią do Wh 40k, ale jak zobaczyłem ceny pojazdów to zawału dostałem...

Rhaegrim
18-06-2012, 19:56
10 guardianów z działkiem szurikenowym, 6 banshee z egzarchą,władcę upiorów i oddział wsparcia
i kilka książek a . Kosztowało to chyba z 700 zł

Też zastanawiałem sie nad gwardią ale wole eldarów . Mają ciekawą historię

Co do WFB, to myślałem też o krasnalach ale zrezygnowałem
Bardziej spodobał mi się WH40

Herod
19-06-2012, 10:14
Sporo, muszę to przyznać.

Za 700 zł, w tej samej skali to ja mam... 48 Katafraktów metalowych od Magister Milites, 80 falangistów i 24 gwardzistów. No ale cóż. to nie GW.

W każdym razie w wargamerze (strasznie dziurawa oferta) zrobiłem małe zakupy, cztery syntagmy sarissophoroi sobie złożę. Potem albo Magister Militum (lub 1st Corps) żeby zdobyć jazdę, albo Wargames factory i ich galowie na galatów.

Rhaegrim
19-06-2012, 11:11
Najbardziej żałuję,że nie mam z kim grać.
Brat kupuję tyranidów ale malowanie zajmie mu rok.
:cry:

Mam małe pytanie, kogo zbierasz?

Herod
19-06-2012, 16:10
Zbierałem Imperium do WFB (na poprzedniej stronie jest link do paczki ze zdjęciami). Miałem ich nawet dużo. Ale wszedł nowy kodeks i się okazało iż jedna z najbardziej ludzkich armii stała się bandą kuglarskich wózków i kurokotów, czyli upośledzonych gryfów. Do tego ceny gw = zniechęcenie mnie do systemu. WYprzedaję powoli tą armię, sprzedałem już GS. Resztę muszę zmyć i sfotografować.

Teraz przerzuciłem się na coś co lubię, na czym się znam i w czym dobrze się czuję - Wargaming historyczny. Ale w skali 28mm, z rozmachem, nie ten miniaturowy 15mm czy 10mm. Oczywiście starożytność. Jako iż kocham las długich włóczni i pancerną jazdę (czyli w WFB mało grywalne jednostki), a także moja praca licencjacka ma z tym związek (zresztą w przyszłości mam nadzieję szerzej zajmować się Monarchią) to składam sobie armię hellenistyczną, czyli Monarchię Seleukidów (Sukcesorzy po Aleksandrze Macedońskim).

Rhaegrim
19-06-2012, 20:35
Może będe zbierał jakąś barbarzyńską armią.
Jednak nie wiem kogo wybrać galów czy germanów.
Widziałem zdjęcia i raczej łatwo się ich maluje.

_______________________________

Do WFB zraziły mnie te ciągle nowe edycje.
Kolega miał Bitwę o przełęcz czaszki, potem wyszła nowa edycja i już wszystko nowe.
Stare książki kosztowały 83 zł teraz nowe kosztują 112
Ciągle wychodzące erraty to mnie zniechęciło do WFB.

Herod
19-06-2012, 21:52
1. Dlatego kodeksy nowe kosztują ponieważ zwiększyła się ich jakość wydania i to wyraźnie. Papier kredowy, wszystko kolorowe, twarda oprawa.
2. W mych oczach to akurat plus iż co 5 lat coś się przetasuje, zwłaszcza w zestawach startowych pokroju Wyspy Krwi i Bitwy na Przełęczy Czaszki
3. Barbarzyńcy mym skromnym zdaniem są w gronie najtrudniejszych do pomalowania armii (może Persowie im dorównują). To raz z racji ich różnorodności, dwa - jak chcemy się pomęczyć i zrobić historycznie wszystko np. takich Galów lub Brytów to jednak trochę pracy trzeba włożyć. Najłatwiej to się maluje Rzymian lub Spartan - kilka farb na krzyż, armia klonów niemalże. Do tego są niewielkie (w porównaniu do barbarzyńców).
4. Nie pisz już posta pod postem, tylko edytuj.

Rhaegrim
20-06-2012, 14:03
No to może będe zbierać rzymian,spartanie nie za bardzo mi się podobają .
Zgadzam się, pomalowanie brytów z ich tatuażami niebieskimi to dla mnie wyzwanie.
W małym stopniu jestem pesymistą.

Herod
30-06-2012, 16:24
http://www.clashofempires.co.uk/

Tu masz link do strony jednej z gier, wykorzystujących 28mm figurki. Clash of Empire. Po lewej można znaleźć listę z kilkunastoma listami armii do pobrania (system jest nowy, wychodzą za darmo co jakiś czas. Więcej jest w podręcznikach - wyszły trzy. O Imperium Rzymskim i jego wczesnych wrogach, głownie germanie, dakowie i brytowie. O Wikingach i o Grecji i Persji.

Jeżeli chodzi o Rzymian to w Polsce najłatwiej teraz dostać figurki Warlord Games i Wargames Factory. Warlord Games oferuje figurki wczesnego cesarstwa, ceny nie są złe - w okolicach 3 zł. Wargames Factory robi Rzym Mariański, legiony cezara za 2,4 od figurki legionisty (wielkie paczki, 48 figurek za 115 zł), plus taniutka jazda (12 konnych auxilia za 72 zł). Oprócz tego zawsze możesz swe armie urozmaicić sprzymierzeńcami, co zabije nudę malowania (tutaj znów kłaniają się te dwie firmy i ich tani galowie, germanie, brytowie, numidyjczycy).

http://www.wargamer.pl/index.php?id=15207

Zestaw startowy, nawet opłacalny.




__________________________________________________ __________________________________________________ _________



Ech, ciężko ma ten wargaming historyczny w Polsce. Nie dziwota iż jest dość niepopularny, skoro modeli do niego u nas brak. Wargamer.pl nie dość iż uciął swoją ofertę o modele Magister Militum i Old Glory (czyli tanie i dobre), to jeszcze grzebie się z wysyłką (bo ma małego dostawcę)... na me nieszczęście jest to jedyny chyba w Polsce sprzedawca figurek historycznych (zwłaszcza w porządnej skali 28mm),

Gdyby MM nadal był w grze można by było sobie złożyć tanią armię Seleukidów czy Antygonidów - 12 jeźdźców za 8 zł, 8 falangitów za 8 zł (a może to tylko ceny z przeceny) - do FoG'a... ale płacić 2 zł lub więcej (Xyston) za coś wielkości gumki z ołówka (lub nogi kusznika 28mm) razy kilkaset. Oczywiście to przy cenach OiM (4 od konnego, koło 3 za pieszego) wygląda nawet kusząco.
Zawsze przynajmniej zostaje opcja kupna bezpośrednio u producenta. 20 za przesyłkę, można przeżyć.



__________________________________________________ _______________________________________


http://macpheesminiaturemen.blogspot.com/2009/03/wargames-factory-celt-warband-out-of.html

Prezentacja zawartości pudełka Celt Warband - 28mm celtowie, którzy posłużą mi za Galatów.
Jest szał.

PaskudnyPludrak
02-07-2012, 18:07
Ech, ciężko ma ten wargaming historyczny w Polsce. Nie dziwota iż jest dość niepopularny, skoro modeli do niego u nas brak. Wargamer.pl nie dość iż uciął swoją ofertę o modele Magister Militum i Old Glory (czyli tanie i dobre), to jeszcze grzebie się z wysyłką (bo ma małego dostawcę)... na me nieszczęście jest to jedyny chyba w Polsce sprzedawca figurek historycznych (zwłaszcza w porządnej skali 28mm),


WG swego czasu naściągał masę figurek do WG historycznego (m.in Old Glory) jednak sprzedawało się to bardzo cieniutko i powoli ,kilka lat kurzyło się na stojakach ,były nawet niedawno wyprzedaże modeli OG dużo taniej ,ostatecznie stwierdzili ,że lepiej zamawiać na życzenie klienta ,fakt trzeba trochę poczekać ,czasem nawet dłużej niż jakby się zamawiało bezpośrednio od producenta (jeśli chodzi o Europe) ale np z oferty 15mm większość mają na stanie :)
Generalnie tak jak pisałem jeśli chodzi o wargaming historyczny to najpopularniejsza skala u nas to 15mm i 1/72(IIwś,modern) i to się najlepiej sprzedaje ,stąd WG ma na stanie najwięcej 15mm bo sklepów z 1/72 jest cała masa (nawet w supermarketach można kupić 1/72 :lol: )
Ze sklepów był jeszcze kiedyś kamrat ,mieli bardzo szeroką ofertę w skalach ,producentach (nawet szerszą od WG) też ściągali na zamówienie klienta, ale ci to dopiero robili numery ,zamówiłem u nich Rzymian 15mm z warmodeling ,czekałem dosłownie pół roku ,nie odpisywali na maile,zero kontaktu ,już myślałem ,że paczka nie przyjdzie a tu nagle przyszła.Nie tylko ja miałem z tym sklepem takie przygody.

. ale płacić 2 zł lub więcej (Xyston) za coś wielkości gumki z ołówka (lub nogi kusznika 28mm) razy kilkaset.
No ale Xyston to klasa sama w sobie ,to najpiękniejsze modele 15mm ,niesamowita rzeźba ,detale -to już podchodzi pod szczegółowość skali 28mm.Poza tym masa wzorów ,cały czas pojawia się co nowego ,nawet stare zestawy są urozmaicane ,cud malina !!! aha i najważniejsze -full cosher !!!



Gdyby MM nadal był w grze można by było sobie złożyć tanią armię Seleukidów czy Antygonidów - 12 jeźdźców za 8 zł, 8 falangitów za 8 zł (a może to tylko ceny z przeceny) - do FoG'a... ale płacić 2 zł lub więcej (Xyston) za coś wielkości gumki z ołówka (lub nogi kusznika 28mm) razy kilkaset. Oczywiście to przy cenach OiM (4 od konnego, koło 3 za pieszego) wygląda nawet kusząco.
Zawsze przynajmniej zostaje opcja kupna bezpośrednio u producenta. 20 za przesyłkę, można przeżyć.


modele MM 15mm nie są takie złe ale przy Xystonie czy CB się chowają.Bardzo tanie figurki 15mm ma Essex http://www.essexminiatures.co.uk/ ,modele bardzo różne ,niektóre fajne no ale znów przy Xystonie,CB.. nie mają lotów,zamawiałem bezpośrednio od nich z wysyłką nie ma problemów ,szybciutko tydzień/dwa i figurki w domu.
Na pewno nie pchałbym się w FOG'a w 28mm ,no chyba ,żeby oglądać figurki na półce bo u nas i tak jest garstka grających w FOG i wszyscy grają w 15mm.Jak dla mnie 28mm jest ok tylko dla systemów typu skirmish (ten system mnie ostatnio zainteresował http://www.brinkofbattle.com/) ,w systemach gdzie odgrywa się duże starcia im mniejsza skala tym lepiej !!!
Fajny AAR z Trakami w roli głównej FOG właśnie
http://polewalki.blogspot.com/

Herod
02-07-2012, 18:46
1. Armię do FOG'a w 15mm, ale mniejsza z tym nie ma tanich 15mm (2-3 zł za piechurka w tej skali nie dam, skoro mam za te same pieniądze lub mniejsze - 28mm) to nie ma i armii.
2. W moim podpisie masz link do kilku sporych bitew w tej skali. Skala 15mm (10mm pomijam, to już nie są figurki tylko jakieś szpilki) nie jest dla mnie ani atrakcyjna do gry ani tym bardziej do malowania/kolekcjonowania/postawienia na półce. Osobiście nie mam też żadnych oporów do grania np. na podłodze, jeżeli stół ma być za mały. 28mm jest mym zdaniem najbardziej atrakcyjna wizualnie, z daleka widać np. detale na figurce, więc osobiście nie dziwię się iż (między innymi) scena Warhammerowa jest tak potężna w tym kraju.
Ten pan chyba gra w FOG'a w 28mm i też to fajnie wygląda, bez sięgania po lupę: http://iron-mitten.blogspot.com/search/label/Roman%20Campaign
Co do skali 1/72 - dostanie w Krakowie niektórych wzorów - głównie HAT graniczy z cudem niestety.

W 28mm składam armię do Clash of Empire i Warhammer Ancient Battles (no dobra, zbieram Seleukidów w związku z mymi zainteresowaniami więc zapewne z mych figurek w dalekiej przyszłości będzie można złożyć kilka takich armii Seleukidów, z sojusznikami - galatowie, etolowie, hoplici najemni, Machabejczycy, i inni drobniejsi) . Już teraz mam ciut za dużo pezhetairoi. O dziwo mam z kim grać w to. :) Dodatkowo aspekt kolekcjonerski mnie najbardziej przekonuje.

PaskudnyPludrak
02-07-2012, 19:23
1. Armię do FOG'a w 15mm, ale mniejsza z tym nie ma tanich 15mm (2-3 zł za piechurka w tej skali nie dam, skoro mam za te same pieniądze lub mniejsze - 28mm) to nie ma i armii.

Oczywiście ,że są 15mm dużo tańsze od 28mm ,choćby wspomniany przez mnie Essex http://www.essexminiatures.co.uk/ czy właśnie MM ,lub np taki Warmodelling http://www.warmodelling.com/index.php?cPath=239_248 gdzie ceny armii startowych do FOG'a(200/300 figurek) w przeliczeniu na pln wahają się w cenach 250-350zł ,z zamówieniem od nas z kraju nie ma żadnych problemów .Jest w czym przebierać w producentach skali 15 mm ,na Xystonie świat się nie kończy.
Xyston jest taki drogi bo ma kapitalne modele ,cenią się i słusznie


2. W moim podpisie masz link do kilku sporych bitew w tej skali.
Porównując to do dużej bitwy w FOG,DBR w 15mm czy nawet OIM na poziomie dywizji to mało tam modeli na stole

28mm jest mym zdaniem najbardziej atrakcyjna wizualnie
zgoda ,niestety jak dla mnie skala 28mm jest atrakcyjna jedynie wizualnie ,pomijając systemy skirmishowe oczywiście.


W 28mm składam armię do Clash of Empire i Warhammer Ancient Battles (no dobra, zbieram Seleukidów w związku z mymi zainteresowaniami więc zapewne z mych figurek w dalekiej przyszłości będzie można złożyć kilka takich armii Seleukidów, z sojusznikami - galatowie, etolowie, hoplici najemni, Machabejczycy, i inni drobniejsi) . Już teraz mam ciut za dużo pezhetairoi. O dziwo mam z kim grać w to. :) Dodatkowo aspekt kolekcjonerski mnie najbardziej przekonuje.
Najważniejsze ,że masz z kim grać ,sugerowałem ci skale 15 mm i systemy FOG,DBxxx bo są najpopularniejsze u nas w kraju jeśli chodzi o antyk i najłatwiej znaleźć graczy .

Herod
02-07-2012, 20:05
Oczywiście ,że są 15mm dużo tańsze od 28mm ,choćby wspomniany przez mnie Essex http://www.essexminiatures.co.uk/ czy właśnie MM ,lub np taki Warmodelling http://www.warmodelling.com/index.php?cPath=239_248 gdzie ceny armii startowych do FOG'a(200/300 figurek) w przeliczeniu na pln wahają się w cenach 250-350zł ,z zamówieniem od nas z kraju nie ma żadnych problemów .Jest w czym przebierać w producentach skali 15 mm ,na Xystonie świat się nie kończy.
Xyston jest taki drogi bo ma kapitalne modele ,cenią się i słusznie

Sęk w tym iż chciałbym po prostu dostać to w Polsce, u Wargamera (który z Essexem współpracy nie prowadzi, chciałem trochę ich 25mm modeli), bez babrania się w Euro (i Paypal).



Porównując to do dużej bitwy w FOG,DBR w 15mm czy nawet OIM na poziomie dywizji to mało tam modeli na stole

Pomnóż ich liczbę razy cztery lub podzieli OiM na poziomie dywizji przez 4 (5 w przypadku jazdy). Dla mnie to iż 15mm figurki do 1/4 figurki 28mm (noga) widać gołym okiem, gdy ustawię sobie rajtara przy rycerzu, muszkietera szwedzkiego przy Imperialnym. Zresztą - i tak walczą oddziały, a figurki tu i tu robią za wizualną dekorację (no, może w WABie te są bardziej "żwawe")

Ps. DBA i pokrewnymi nie zamierzam się nigdy zajmować. FOG ok, może jednak kupię trochę modelików z Esexa to sobie złożę Seleukidów/ Machabeuszy (ale wolałbym aby Wargamer to sprowadził najpierw). FOG jest rozbudowany, realistyczny i historyczny (jak CoE lub WAB), DBA to ahistoryczne i prostackie "coś", z bitwami na kilkanaście figurek (owe 12 podstawek... przy 60 w FOG). Mi się do gry nie śpieszy (bo i tak nie mam możliwości grać w to często), grać z kim jest, ew. figurki mogę wykorzystać w Warhammerze (w tym to graczy nie brakuje, w samym Krakowie w Vanaheimie jest co 2-4 tygodnie turniej na kilkadziesiąt osób), bardziej więc myślę pod względem historyka, kolekcjonera, malarza. Ska;a 28mm jest do tego idealna

Ps. Za 350 złotych można kupić 144 figurek Rzymian od Wargames Factory. Dokupić Numidów/ Galów i mamy nawet za dużo figurek do CoE lub WAB'a.

PaskudnyPludrak
02-07-2012, 21:30
Ps. DBA i pokrewnymi nie zamierzam się nigdy zajmować. FOG ok, może jednak kupię trochę modelików z Esexa to sobie złożę Seleukidów/ Machabeuszy (ale wolałbym aby Wargamer to sprowadził najpierw). FOG jest rozbudowany, realistyczny i historyczny (jak CoE lub WAB), DBA to ahistoryczne i prostackie "coś", z bitwami na kilkanaście figurek (owe 12 podstawek... przy 60 w FOG).
FOG w dużej mierze jest klonem systemów spod znaku DBxxx np DBMM,DBR.... te z kolei to takie rozbudowane DBA ,nawet podstawkowanie jest takie samo ,z mechaniki wiele jest wręcz zerżnięte z rodziny DBxxx .Co się tyczy samego DBA ,faktycznie jest to system abstrakcyjny jeśli chodzi o ilość modeli potrzebnych do gry ,ale już sama mechanika ,zasady są genialne, jedne z najlepszych na świecie o czym świadczy choćby fakt ,że twórcy innych systemów czerpią z DBA garściami.Army listy z DBA też są świetne i historyczne ,bitwy mimo małej ilości modeli przypominają historyczne starcia a nie jatkę herosów walczących na śmierć i życie. Każdy kto choć raz zagrał w DBA nie przejdzie już obok tego systemu obojętnie.


Sęk w tym iż chciałbym po prostu dostać to w Polsce, u Wargamera (który z Essexem współpracy nie prowadzi, chciałem trochę ich 25mm modeli), bez babrania się w Euro (i Paypal).

Z tego co się orientuję WG chciał nawiązać współpracę z Essexem już kilka lat temu ,tylko Essex nie był zainteresowany.

Zresztą - i tak walczą oddziały, a figurki tu i tu robią za wizualną dekorację (no, może w WABie te są bardziej "żwawe")

Zgoda ale ja wole taką dekoracje gdzie tych figurek jest na tyle ,że przypomina to już duże starcie(a nie potyczkę) i do tego figurki wyglądają w miarę ciekawie ,dlatego skala 15mm jest dla mnie idealna ,poza tym najlepiej mi się maluję 15mm .

Herod
02-07-2012, 21:47
Army listy z DBA też są świetne i historyczne ,

Masz na myśli owy podział na klasy wojowników? Czyli Sarissophoroi jest tak samo traktowany co pikinier flamandzki, a katafrakt seleukidzki niczym rycerz burgundzki?
Dla mnie bitwa kilkudziesięciu modeli (nawet pomińmy już te modele) tych 12 podstawek nie ma szans uchodzić za np. bitwę pod Gaugamelą (http://www.hourofwolves.org/?view=armies&which=persia&pic=21 Persowie ) Trudno mi nawet sobie wyobrazić falangę... już w FoG taka falanga 15mm wygląda okropnie, zwłaszcza na głębokość, a tutaj...
Ja na szczęście nie grałem, poczytałem tylko trochę recenzji ludzi co właśnie w DBA grają... dziękuję, wolę CoE (jest i opcja grania w 15mm), FoG i WAB'a. Tam jest uwzględniony każdy szczegół, w tym uzbrojenie i wyszkolenie.

Ps.
Co do liczebności armii, w starterze do FoG armia Macedońska składa się ze 210 15mm figurek. Ok, ładnie. Armia Seleukidzka do CoE na standardowe punkty (2,5k) to ok. 118 ludków (falanga razy trzy, w tym droga gwardia, łucznicy syryjscy, thureophoroi, drodzy katafrakci i towarzysze). WAB to kolejne 40-50 figurek.

PaskudnyPludrak
02-07-2012, 21:56
Masz na myśli owy podział na klasy wojowników? Czyli Sarissophoroi jest tak samo traktowany co pikinier flamandzki, a katafrakt seleukidzki niczym rycerz burgundzki?

Ten podział też jest abstrakcyjny ,ale z drugiej strony wszystko jest tak pomyślane że wychodzą z tego dość historyczne armie (choć dobrze trochę poczytać o armii którą się składa ;)) ,zresztą jest wyraźny podział na okresy ,są sugerowani historyczni przeciwnicy.A ,że gracze grają np Samurajowie Vs Armia Aleksandra Macedońskiego czy Husyci vs Aztekowie to inna sprawa :lol:


Dla mnie bitwa kilkudziesięciu modeli (nawet pomińmy już te modele) tych 12 podstawek nie ma szans uchodzić za np. bitwę pod Gaugamelą (http://www.hourofwolves.org/?view=armies&which=persia&pic=21 Persowie ) Trudno mi nawet sobie wyobrazić falangę... już w FoG taka falanga 15mm wygląda okropnie, zwłaszcza na głębokość, a tutaj...

Bo DBA absolutnie nie nadaję się odgrywania historycznych starć co innego DBMM ,DBR... czy FOG właśnie.DBA to właśnie taki abstrakcyjny, przyjemny ,szybki bitewniak (gra zazwyczaj trwa max 1godz) aczkolwiek z genialną mechaniką.

Herod
02-07-2012, 22:10
No cóż, tą abstrakcyjnością w tym aspekcie to mi to przypomina DBA szachy z tymi figurami. Ja od wargamingu historycznego oczekuję pewnej miary realizmu, nie abstrakcyjności (ja pomijam przeciwników bo to inna bajka, a i nie zawsze można mieć historycznego zapewne). W WABie widać doskonale różnice między rycerstwem normańskim, a katafraktami (odrębne zasady dla każdego typu), a ci różnią się z kolei od takich Towarzyszy, ci od jazdy medyjskiej, ta od galijskiej... WAB i CoE (i z tego co widz Osprey'owski FoG chyba też) mają rozpisane po prostu uzbrojenie na kilkadziesiąt kategorii, podkategorii etc. Jest różnica między pół-ladrami, a całymi ladrami. Między Xystonem, kontos i zwykłą włócznią. Między tarczą legionisty, a thureos itd. Dodatkowo kwestie Morale i wyszkolenia, dyscypliny. Jest tego dużo, ale pozytywnie wpływa na realizm i historyczność.

PaskudnyPludrak
02-07-2012, 22:18
No cóż, tą abstrakcyjnością w tym aspekcie to mi to przypomina DBA szachy z tymi figurami.
Hehe i nie tylko tobie DBA przypomina szachy ,niemal każdy kto poznał/grał w DBA mówi ,że to takie szachy ;) Natomiast rodzina DBA czyli właśnie DBR,DBMM i wiele innych .... to już bardzo rozbudowane systemy ,jest już wyraźny podział na konkretne jednostki ,armie są znacznie większe itp itd

Herod
02-07-2012, 22:37
Zgoda ale ja wole taką dekoracje gdzie tych figurek jest na tyle ,że przypomina to już duże starcie(a nie potyczkę)

Zapewniam cię iż stado 150 figurek 28mm przypomina właśnie duże starcie, a kwadrat 10 cm na 10 cm (25 figurek) o wiele prędzej wygląda niczym 256 osobowa syntagma (ukazana chociażby w "Aleksandrze") niż dwa paski po 4 figurki. To tylko złośliwy mit iż w 28mm bitwy przypominają "przerośnięty skrimisz".

PaskudnyPludrak
02-07-2012, 22:47
Zgoda ale ja wole taką dekoracje gdzie tych figurek jest na tyle ,że przypomina to już duże starcie(a nie potyczkę)

Zapewniam cię iż stado 150 figurek 28mm przypomina właśnie duże starcie, a kwadrat 10 cm na 10 cm (25 figurek) o wiele prędzej wygląda niczym 256 osobowa syntagma (ukazana chociażby w "Aleksandrze") niż dwa paski po 4 figurki. To tylko złośliwy mit iż w 28mm bitwy przypominają "przerośnięty skrimisz".
Grałem w WFB duże bitwy na 200 a czasem nawet 300 figurek i w ogóle nie było miejsca do manewrowania ,była w zasadzie tylko możliwość ataku naprzód ,a w skali 15mm uczestniczyłem w bitwie na przeszło 1tyś (OIM)figurek i było sporo miejsca do manewrowania,'makiety' były porównywalne.
Nie ma w ogóle o czym dyskutować ,ty wolisz skalę 28mm ja 15mm ,koniec kropka ;) obyś faktycznie miał z kim grać ,jednak na dwóch największych konwentach WG historycznego w PL , WAB'a ani COE nie widać :mrgreen:

Herod
02-07-2012, 22:54
Grałem w WFB duże bitwy nawet na ponad 200 figurek i w ogóle nie było miejsca do manewrowania ,była w zasadzie tylko możliwość ataku naprzód

W którą edycję grałeś?

PaskudnyPludrak
02-07-2012, 23:06
Grałem w WFB duże bitwy nawet na ponad 200 figurek i w ogóle nie było miejsca do manewrowania ,była w zasadzie tylko możliwość ataku naprzód

W którą edycję grałeś?
W 4 albo 5 ,nie pamiętam już ,w każdym bądź razie to była ta edycja z podstawką z lizardmenami i bretonią

Herod
02-07-2012, 23:24
Ano, to jest różnica. Wówczas pełno było oddziałów małych na stole, można było na szerokość zastawić. Teraz królują odziały po 40 figurek (20 cm na 8cm) W WAB oddziały walczące to też 20-30 figurek. Nie zajmują całej szerokości stołu (formacja jest głęboka na 3 i więcej szeregów). Na mym 2,5 metrowym stole takie klocki (których dana strona od groma wielu mieć nie będzie, me Imperium miało takie 3) mają pole do popisu i manewru.
Zresztą typowe starożytne bitwy jak Pydna czy Magnezja to właśnie takie starcia czołowe (centrum) plus manewry na skrzydłach.

PaskudnyPludrak
02-07-2012, 23:41
Ano, to jest różnica. Wówczas pełno było oddziałów małych na stole, można było na szerokość zastawić. Teraz królują odziały po 40 figurek (20 cm na 8cm) W WAB oddziały walczące to też 20-30 figurek. Nie zajmują całej szerokości stołu (formacja jest głęboka na 3 i więcej szeregów). Na mym 2,5 metrowym stole takie klocki (których dana strona od groma wielu mieć nie będzie, me Imperium miało takie 3) mają pole do popisu i manewru.

Choćbyś nie wiem jak kombinował to na twoim stole i tak zmieści się znacznie więcej modeli w skali 15mm niż w skali 28mm ;)
15mm to i tak już duża skala do odgrywania większych starć ,tak jak pisałem im mniejsza skala tym lepiej.

Herod
03-07-2012, 00:06
Jak pisałem liczą się tak naprawdę oddziały, a nie liczba tych figurek. Skoro wiesz jak wyglądają to weź np. plan bitwy pod Rafią. Teraz wyobraź sobie iż taki kwadracik, prostokącik to oddział. Teraz kliknij na ten link w podpisie, rozdział 7. Nie wygląda właśnie to jak Rafia (ustawienie wojsk)


15mm to i tak już duża skala do odgrywania większych starć ,tak jak pisałem im mniejsza skala tym lepiej.
Tylko po co? Aby się cieszyć "ziarenkami piasku" na metalowych podkładkach? Dla mnie oddział ma się prezentować konkretnie nie ze względu na liczbę (przy czym 40 figurek 28mm wygląda bardzo dobrze w takim oddziale) figurek w nim, ale na jakość tychże. :P


http://caliban-somewhen.blogspot.com/2010_12_01_archive.html

Magnezja 28mm :)

PaskudnyPludrak
03-07-2012, 02:54
Jak pisałem liczą się tak naprawdę oddziały, a nie liczba tych figurek.
Tylko po co?
Po to ,że tych oddziałów w skali 15mm zmieścisz na stole znacznie więcej niż w skali 28mm ,np w FOG'u legion jest podzielony na kohorty itd a nie tak jak w WAB'ie klocek kilkudziesięciu figurek robi za cały legion :roll: ,czy ty w ogóle kiedykolwiek grałeś w jakiegoś bitewniaka po za WH ?
Sklep Vanheim ? oni pakowali się już w niejednego bitewniaka i nic z tego nie wychodziło ,z WG się nie dogadali w kwestii OIM ,z FOW też u nich kiepsko , tak jak i BARD propagują głównie systemy GW.

Herod
03-07-2012, 06:27
Nie Vanheim, a Vanaheim.


Sklep Vanheim ? oni pakowali się już w niejednego bitewniaka i nic z tego nie wychodziło ,z WG się nie dogadali w kwestii OIM ,z FOW też u nich kiepsko , tak jak i BARD propagują głównie systemy GW.

I co z tego? Trzymają się tego co przynosi dochód, czyli GW. A jako iż są ludzie to są i turnieje-lokale, od całkiem dawna.
http://forum.wfb-pol.org/viewforum.php?f=24



Po to ,że tych oddziałów w skali 15mm zmieścisz na stole znacznie więcej niż w skali 28mm ,np w FOG'u legion jest podzielony na kohorty itd a nie tak jak w WAB'ie klocek kilkudziesięciu figurek robi za cały legion

Może też robić za centurię, kohortę, armię możesz budować jak tylko chcesz (o czym uprzedzają twórcy). Co wnosi ten podział na kohorty w FoGu, na to iż jeden oddział jest podzielony na np. cztery elementy (zamiast 30), którymi się manewruje w obrębie oddziału (no i na polu bitwy), zmieniając jego szerokość lub głębokość?

PaskudnyPludrak
04-07-2012, 01:16
Co wnosi ten podział na kohorty w FoGu, na to iż jeden oddział jest podzielony na np. cztery elementy (zamiast 30), którymi się manewruje w obrębie oddziału (no i na polu bitwy), zmieniając jego szerokość lub głębokość?
Nie potrafię ci odpowiedzieć na to pytanie bo nie znam jeszcze aż tak dobrze zasad ,ale polecam np ten artykuł http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=133 (http://portal.strategie.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=778:fog-armia-rzymska-z-czasow-republiki&catid=47:artykuy-komentarze-wywiady&Itemid=133)
Bez wzgl na system w skali 28mm do rozegrania porządnej ,dużej bitwy też trzeba masy figurek co widać choćby na wstawionym przez ciebie linku z Magnezją ,a przy zakupie takich ilości figurek 15mm wychodzi taniej ,szybciej i prościej się maluję ,nie trzeba potężnego stołu.... dlatego mnie bardziej odpowiada skala 15mm ,w DBA,FOG'a grałem ,oba systemy mnie oczarowały ,w WFB się nagrałem swego czasu i już raczej mnie nie ciągnie do produkcji spod znaku GW(z wyjątkiem farbek i pewnych narzędzi modelarskich).
"de gustibus non est disputandum" PAX ;)




I co z tego? Trzymają się tego co przynosi dochód, czyli GW. A jako iż są ludzie to są i turnieje-lokale, od całkiem dawna.
http://forum.wfb-pol.org/viewforum.php?f=24

Wszystko ok ,chodziło mi o to ,że swego czasu zapowiadali się ,że będą promować systemy historyczne a póki co raczej nic w tym kierunku nie robią ,chwycili się coś tam właśnie WAB kiedy w KRK jest już kilku graczy z armiami do DBA ,jak i chętni do FOG o OIM nie wspominając bo po za Wawą to najwięcej aktywnych graczy jest chyba w KRK.

Herod
05-07-2012, 12:18
W sumie to ja bardziej chciałem w Clash of Empire grać, niż w WABa (w WAB'a właśnie będę grać w Vanaheimie, aczkolwiek ci dwaj z którymi się umawiam nie są zbyt komunikatywni). CoE wydaje się być systemem nad wyraz rozbudowanym.
Co do cen - np. Katafrakt Seleukidzki od Xystona (bo chyba innych nie warto brać pod uwagę, Essex to pomyłka historyczna, Old glory ma gigantyczną przesyłkę) kosztuje 5 zł. Katafrakt 28mm od 1st Corps to 10 zł. Do FoG potrzeba takich 64, natomiast 32 do WAB'a czy CoE wystarczy na bardzo solidną punktowo bitwę.


ani COE nie widać

Bo to nowa gra, a u nas coś co jest nowe dłuuugo się przebija.

Co do FoG, zapoznałem się z zasadami. Pomijając cenę to wielkich różnic między skalą 25/28mm, a 15mm nie ma. Ot, stół i podstawki powiększasz o 1/3 i tyle.
Podział na kohorty i manipuły - jak sobie zorganizujesz. :P Podstawą są BG, składające się z iluś tam podstawek - np. moi katafrakci to maksymalnie dwie BG po 6 podstawek każda (czyli 36 katafraktów). No, dużo to to nie jest...

W każdym razie zmieniłem swe zamówienie w Wargamerze i teraz staram się nabyć nieco modeli 15mm (liczę iż i ty rozbudujesz swój Epir do znośnych rozmiarów). Na początek katafrakci, agema (katafrakci), ile basilike... może jakaś falanga też wpadnie (aczkolwiek modeli MM już w ogóle nie ma).

PaskudnyPludrak
05-07-2012, 15:11
W każdym razie zmieniłem swe zamówienie w Wargamerze i teraz staram się nabyć nieco modeli 15mm (liczę iż i ty rozbudujesz swój Epir do znośnych rozmiarów). Na początek katafrakci, agema (katafrakci), ile basilike... może jakaś falanga też wpadnie (aczkolwiek modeli MM już w ogóle nie ma).
Do Epiru mam już w zasadzie figurek na tyle ,że wystarczy na konkretną armię do FOG ,problem w tym ,że zaledwie kilkanaście podstawek pomalowanych(armia do DBA + 3 podstawki) reszta leży w blistrach ,mam też ten starter http://www.warmodelling.com/product_inf ... ts_id=1051 (http://www.warmodelling.com/product_info.php?products_id=1051) niestety też niepomalowane ,no ale jakby była perspektywa gry w FOG w KR to jakoś bym się sprężył i jedną armię byłbym w stanie w miarę szybko pomalować.
Na forum strategie czasem ludzie robią wspólne zamówienie np z Old glory właśnie.Fajne modele ma peter pig ale ci to dopiero sobie liczą za wysyłkę do PL jakiś absurd ,ale zawsze można kupić przez jakiegoś znajomego w UK
http://www.peterpig.co.uk/

Herod
05-07-2012, 22:59
Mi to może chwilę zająć zebranie tego. No cóż, ceny modeli są nieco kłopotliwe mimo wszystko (tego producenta 8 kosztuje 15-16, Xyston 20, zostaje jeszcze co prawda Essex - brzydki - i Magister Millitum (mało wzorów, ale dość ładny. Niestety Wargamer wyprzedał wszystko więc zostaje Import). Przynajmniej jednostki elitarne i thureophoroi zamierzam w Xystonie nabyć. Myślę iż me pierwsze zamówienie to będzie Argyraspides (8 podstawek), plus Ile Basilike (4 podstawki) plus Kataphraktoi (12 podstawek po 3 figurki) plus Agema (4 podstawki po 3) - czyli na maksymalnie 12 podstawek jazdy "Syryjskiej" będę miał całe... 20 (ale jazda królewska z głowy). Najwcześniej za miesiąc dostanę zamówienie.
W tym czasie maluję Kurlandczyków od ciebie, idzie powoli... z metalu farba lubi odprysnąć miejscami, przez co muszę poprawiać... czasami kilka razy. Staram się, aby było znośnie historycznie, otwieram Osprey'a o angielskiej jeździe z XVII wieku i Imperialnej z wojny domowej, wzoruje się na Żelaznobokich i kirasjerach z końca wojny XXX. Szarfy - czyli pasy na brzuszkach czerwone, kurteczki żółte. Dowódcę już sobie wykombinowałem dzięki gięciu - zaleta metalu, trębacza też. Sztandarowy, też problemu nie ma, sztandar wydrukuję prawdopodobnie. To będzie jedyna kompania ze sztandarem.
Oczy ludzikom chyba jednak odpuszczę, pod hełm nie sięgnę należycie pędzlem, a faktycznie tego nie widać. Bardzo przyjemnie maluje mi się koniki z racji ich różnorodności pod względem barw i odcienia (chociaż zapewne Leibkompania miała dość jednolite koniki).
A potem do bejcy, co zrobi elementarne cieniowanie i zastąpi wash, na to potem lakier od Humbrola (nie akrylowy) i farba zostanie na figurce na wieki wieków.
Fajnie iż masz akurat tych Rzymian.


__________________________________________________ ___________________________________

Próbuję się teraz połapać w mechanice walki macedońskiej falangi (owych pikinierów)... póki co widzę tylko jakieś bzdury typu "dwa szeregi ofensywnych włóczników (np. hoplitów) mają taką samą premię do walki co 3 szeregi pikinierów (falangitów), więc żeby osiągnąć przewagę nad tymi dwoma szeregami hoplitów, thureophoroi, innego potworka trzeba mieć... cztery szeregi swych pikinierów, na równym terenie... pewnie coś pokręciłem. obym coś pokręcił...




__________________________________________________ ____________________________________________

Jakby co - szykuję małą recenzję podręcznika i systemu "Ogniem i Mieczem". Będzie trochę fotografii mego własnego autorstwa i masę narzekania.

Rhaegrim
25-07-2012, 13:04
Chętnie przeczytam.

chudolf
25-07-2012, 17:20
Ciekawi mnie jak się gra w takie gry bitewne. Dajmy na to jakiś Ancient Wars. Ustawia się na stole figurki, formacje żołnierzy i co dalej? Losuje kością kto o ile oczek się przesuwa?

Herod
25-07-2012, 18:41
To zależy od systemu. Dajmy na to Ogniem i Mieczem - odległość jest już z góry ustalona (20 centymetrów dla jazdy, ale różna dodatkowa dla szarży lub ucieczki). Zasadniczo najwięcej rzutów jest w walce, strzelaniu i ogniem i mieczem. Oprócz samego rzutu liczą się parametry jednostki bowiem rzuca się na "mniejsze bądź równe". Kostka jest K10 (czyli dziesięcoboczna). Husarz ma walkę wręcz 7 więc musi wyrzucić 7 lub mniej. Ale jakiś szlachciur ma 5 itd. Postaram się do recenzji dodać raport z "Ogniem i Mieczem" w formie pdf do pobrania i - jak znajdę - króciutką instrukcję do Warhammera, co objaśnia co i jak dla tego systemu (nawet podobnego do mechaniki OiM). Idę pisać dalej recenzję. Mam 5-6 stron bez zdjęć, skończę, przeprowadzę korektę i zamieszczę. Aczkolwiek nie poruszam tam aż tak istotnych kwestii mechaniki od podszewki co kwestii ceny i jakości produktu. Do mechaniki najbardziej przyda się wam właśnie ten raport.

Mój tekst pojawi się dziś późnym wieczorem lub jutro z rana.

Herod
12-08-2012, 20:29
http://admin.thearmypainter.com/files/downloads/pdf/army_paiting_guide.pdf

Jakby ktoś był ciekawy - krótki poradnik jak malować szybko i schludnie.

No cóż, ceny są jakie są. Inna 5 pułkowa dywizja Rosjan, która akurat mi się podobała (i którą bym nawet był gotów sobie złożyć) składałaby się z pułku pomiestnej, dragonów pogranicznych, rajtarów, strzelców wybornych i nowego stroja soldatów... czyli jakieś 47 PS bez dodatkowych kompanii i baterii, 1355 złotych, nie licząc dowódców. Cena bliska armii Imperium (nowej)

Herod
24-08-2012, 15:59
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=189&p=213231#p213231

Raport z małej bitwy w FOGu, bitwa dość jednostronna (rzeź Kartagińskiej bandy), ale zdjęcia ładne.

PaskudnyPludrak
24-08-2012, 21:40
Fajny raporcik ,też kiedyś złotałem Kartaginę Kadzika ,tyle ,że w DBA ,na turnieju DBC

Herod
25-08-2012, 19:10
Skoro już mowa o DBA:

http://www.dbaol.com/

Oto DBA Online, dla tych co chą zobaczyć co to "figurkowy" wargaming. Jeszcze w to nie grałem (myszka zepsuta), ale niech inni zobaczą.

Sophie
05-09-2012, 22:28
Nie miałam pojęcia, gdzie umieścić swój post, więc spróbuję tutaj.
Szukam pomocy (zdaję sobie sprawę, że sprawa nie dotyczy RoN i jestem gotowa na lincz). Chciałabym dołączyć do forum, które związane jest z grami strategicznymi/bitewnymi i poznać osoby, które lubią tego typu rozrywkę. Przeszukuję sieć, ale znajduję jedynie nieaktywne strony. Podzielcie się jakimś ciekawym linkiem, informacją, czymkolwiek.
Czy są miejsca, gdzie spotykają się fani i można zobaczyć taką walkę?

Lokalizacja: Warszawa

Serdecznie pozdrawiam :)
Sophie

fenr1r
06-09-2012, 16:05
(zdaję sobie sprawę, że sprawa nie dotyczy RoN i jestem gotowa na lincz)

Herod, 40 batów!

Chodzi o bitewniaki, takie z figurkami? Jest temat o tym na forum: viewtopic.php?f=24&t=6371 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=24&t=6371)

Przeniosłem

v

Herod
06-09-2012, 20:10
Warszawa to najbogatsze miejsce, jeżeli chodzi o wargaming figurkowy. Pytanie tylko jaki wargaming (historyczny, fantasy, sf) byś chciała, jaki masz portfel, jaką skalę byś lubiła. Zasadniczo polecam cztery fora, są tam specjalne działy:

1. Border Princess o WFB
2. Na powyższym forum będzie dział przekierowujący do forum o Warhammer 40k
3. Forum http://strategie.net.pl/index.php, wszystkiego po trochu.
4. http://forum.oim.wargamer.pl/ - Ogniem i Mieczem, polski bitewniak, który opisałem po trosze w tym temacie.

Na forach najlepiej poszukać odpowiednich tematów o spotkaniach. Na ślepo pokazów (małych bitew) szukałbym w sklepach Wargamera http://www.wargamer.pl/index.php? lub sieci BARD.

Sophie
06-09-2012, 23:02
Dziękuję za szybką pomoc :)
Zabieram się za dalsze szukanie.

(Baty? Niezle)

Herod
08-09-2012, 08:57
Nowości od Xystona,

http://images37.fotosik.pl/1758/24d2d3aa9906615a.jpg

Katon i familia Scypionów. A konkretnie Katon, Massynisa, Gajusz Laellius i dwie wersje Afrykańskiego.

http://images48.fotosik.pl/392/a73e09624b334969.jpg

Kawaleria Politikoi

PaskudnyPludrak
08-09-2012, 19:46
Familia Scypionów rządzi ,Politikoi też niczego sobie ,generalnie kapitalne modele !!! Xyston po raz kolejny udowadnia ,że w tej skali w antyku ,nie ma sobie równych.
Popaćkałem ostatnio ekwitów (warmodelling) ale jeszcze konie zostały ,niebawem wrzucę fotki.
Kolejne Pola Chwały zbliżają się wielkimi krokami ,zachęcam wszystkich do przybycia ;) Obok warszawskiego Grenadiera jest to drugi największy konwent związany z wargamingiem historycznym ,ale nie tylko -nie brakuję też rekonstrukcji (od starożytności po wojnę w Iraku) ,spotkań z historykami ,kombatantami....... Ostatni weekend Września ,Zamek Królewski w Niepołomicach.

Herod
09-09-2012, 10:42
Szkoda, że Xystonowy rzeźbiarz spaprał końskie pancerze jazdy Machabeuszów (pytanie czy w ogóle one miały pancerze, ale jeżeli nawet to nie tak rozbudowane). Tak samo regularni wojownicy, ani jeden nie ma włóczni (tylko same kopisy i machiry). Zapewne będę musiał dać ogłoszenie w sprawie nabycia/wymiany koni zwykłych, o dobrej rzeźbie (Xyston, Old Glory).

PaskudnyPludrak
14-09-2012, 21:58
Ciekawy artykuł o Wargamingu
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=110 (http://portal.strategie.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1391:moliwe-narzdzie-badania-moliwoci-o-rozrywkowych-grach-wojennych-i-poytku-jaki-mog-przynie&catid=21:artykuly-historyczne&Itemid=110)

Herod
15-09-2012, 12:06
Najlepsze iż autorem tego artykułu jest Dr.hab. Michał Stachura, starożytnik z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szef gra, ale niestety w niszówki-planszówki.

http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=233&t=10521

O grze pana doktora, sam twórca to pierwsze zdjęcie nad planszą, w środku siedzi.

PaskudnyPludrak
22-11-2012, 21:41
W Krakowie akurat graczy nie brakuję, podobnie w innych większych miastach ,nie kojarzę jak jest w Szczecinie. System stopniowo zyskuję coraz więcej graczy,nawet poza granicami naszego kraju (np Szwecja,Węgry,Ukraina) w Kwietniu premiera podręcznika po angielsku.
Niebawem wrzucę jakiś fajny pełny raport bitewny z OIM

Ensis
17-02-2013, 15:33
Mam jedno pytanie, pewnie oczywiste, ale i tak je zadam.
Skala budynków musi odpowiadać skali jednostek?

PaskudnyPludrak
18-02-2013, 00:25
Mam jedno pytanie, pewnie oczywiste, ale i tak je zadam.
Skala budynków musi odpowiadać skali jednostek?
Tak

Aracz
28-02-2013, 15:13
Gdzie można kupić te gry? Wiem że w złotych tarasach jest cytadela, ale widziałem tam tylko Warhammer 40k i z LOTR'a figurki, a ja chciałem sobie Field of Glory strzelić.

PaskudnyPludrak
28-02-2013, 16:09
Gdzie można kupić te gry? Wiem że w złotych tarasach jest cytadela, ale widziałem tam tylko Warhammer 40k i z LOTR'a figurki, a ja chciałem sobie Field of Glory strzelić.
Np na Wilczej w Warszawie
http://www.wargamer.pl/index.php?secId=8
Field of Glory to tylko podręczniki, można też zamówić tutaj
http://wojenna.pl/

Aracz
28-02-2013, 18:09
Ja jeszcze widziałem figurki formacji z okresu antyku, wie ktoś jak one się nazywają?

PaskudnyPludrak
28-02-2013, 19:09
Ja jeszcze widziałem figurki formacji z okresu antyku, wie ktoś jak one się nazywają?
Bo FOG to system figurkowy, ale Osprey wydaję tylko podręczniki, figurkami się nie zajmują ,nie ma gotowych zestawów tak jak w przypadku WFB,LOTR,WH40k
Producentów zajmujących się produkcją figurek do antyku w różnej skali jest cała masa, we wspomnianym wargamerze w Warszawie mają Corvus Belli i Xystona w 15mm i jeszcze innych producentów w skali 25/28mm.
Tu taki mini przegląd producentów figurek do antyku w skali 15mm
http://www.madaxeman.com/main/15mm_anci ... pliers.php (http://www.madaxeman.com/main/15mm_ancients_suppliers.php)

PaskudnyPludrak
06-03-2013, 00:00
Niedawno skończone, najemna piechota na służbie szwedzkiej(varvade) początek szwedzkiej interwencji w Wojnie 30 letniej, producent testudo, skala 15mm
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/zielony3_zps2b7d11e5.jpg
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/zielony2_zpsdc9010c5.jpg

Aracz
07-03-2013, 17:18
Wydają się trochę nieproporcjonalne, ale są dobrze pomalowane. Mi się jednak podobają :D

Aztec
07-03-2013, 17:41
zawsze chciałem zagrać w grę tego typu, lecz to dość drogie hobby :P

mam natomiast z 200 żołnierzyków z okresu 2 wojny światowej :lol: jeszcze z dzieciństwa zostały

Aracz
07-03-2013, 18:57
Ja kiedyś dostałem z tysiąc żołnierzyków o wymiarach klawisza od klawiatury. Byli Rosjanie, Niemcy, Anglicy, Amerykanie, Chińczycy i partyzantów trochę, tylko się zgubiły :oops:
Teraz chyba zacznę grać w to Ogniem i Mieczem, tyle że kasy muszę nazbierać :D

Aztec
07-03-2013, 20:54
Ja kiedyś dostałem z tysiąc żołnierzyków o wymiarach klawisza od klawiatury. Byli Rosjanie, Niemcy, Anglicy, Amerykanie, Chińczycy i partyzantów trochę, tylko się zgubiły :oops:
Teraz chyba zacznę grać w to Ogniem i Mieczem, tyle że kasy muszę nazbierać :D

:O 1000... ja... chcę :D

Kiedyś na Dymarkach świętokrzyskich zauważyłem na straganie rycerzy plastikowych, kupiłem wszystkie 4 opakowania :lol: było ich tam ze 100 i + 2 katapulty, które na prawdę strzelały, ubaw był przedni :lol:

Co do OiM to też bym z chęcią zaczął ale nie mam z kim grać, żaden z moich znajomych nie ma takich zainteresowań :)

PaskudnyPludrak
07-03-2013, 21:04
mam natomiast z 200 żołnierzyków z okresu 2 wojny światowej :lol: jeszcze z dzieciństwa zostały
Domyślam się, że skala 1/72, jest to u nas dość popularna skala w bitewniakach ok IIwś


Co do OiM to też bym z chęcią zaczął ale nie mam z kim grać, żaden z moich znajomych nie ma takich zainteresowań :)
W Kielcach jest sklep WG, kilka osób też tam gra w OIM.

Aztec
07-03-2013, 21:13
mam natomiast z 200 żołnierzyków z okresu 2 wojny światowej :lol: jeszcze z dzieciństwa zostały
Domyślam się, że skala 1/72, jest to u nas dość popularna skala w bitewniakach ok IIwś


Co do OiM to też bym z chęcią zaczął ale nie mam z kim grać, żaden z moich znajomych nie ma takich zainteresowań :)
W Kielcach jest sklep WG, kilka osób też tam gra w OIM.


oj nie wiem jaka skala, żołnierzyki mają po ok 2,5-3 cm.

Nie miałbym czasu nawet jeździć do Kielc :D chociaż w sobotę obejrzeć sobie figurki to mógłbym skoczyć

Aracz
07-03-2013, 21:29
Jeśli mieszkasz przy stolicy jest w złotych tarasach sklep cytadela, ale są tam tylko figurki Warhammer:40k Dawn of War i figurki z LotR'a. Widziałem jak sprzedawca uczył tam grać 8 letniego chłopaczynę i jego siostrę w podobnym wieku :D

Aztec
08-03-2013, 20:45
chciałbym się zapytać czy takie figurki będą się nadawały do gry
http://www.hobby.szeroka5.pl/product_in ... ierzy.html (http://www.hobby.szeroka5.pl/product_info.php/info/p9991_Italeri-6006-Rosyjscy-Grenadierzy.html)
czy tylko jako pokazówka ?

oraz gdzie nabyć farby po niskiej cenie ? :lol:

Aracz
08-03-2013, 22:29
Z tego co wiem, w tych które się nadają się do gry jest coś na styl statystyk, nie po prostu same ludziki. I tu jest sklep modelarski, i do tego tylko "HOBBY"

PaskudnyPludrak
08-03-2013, 23:07
chciałbym się zapytać czy takie figurki będą się nadawały do gry
http://www.hobby.szeroka5.pl/product_in ... ierzy.html (http://www.hobby.szeroka5.pl/product_info.php/info/p9991_Italeri-6006-Rosyjscy-Grenadierzy.html)

Jak najbardziej, jednak zanim zaczniesz zbierać jakieś figurki do gry, zastanów się w jaki system chcesz grać, w jakie systemy się grywa w twojej okolicy,w jakiej skali, czy w ogóle są jacyś gracze.Niestety wargaming historyczny to niszowe hobby, a już u nas w kraju bardzo niszowe.



oraz gdzie nabyć farby po niskiej cenie ? :lol:
ehh tyle tych sklepów jest, choćby na allegro są tanie farbki.

Z tego co wiem, w tych które się nadają się do gry jest coś na styl statystyk, nie po prostu same ludziki.
Wszystkie statystyki jednostek są w podręcznikach, większość systemów jest stworzona tak, że można grać w każdej skali(kwestia rozmiarów podstawek) przy użyciu jakichkolwiek figurek, baa można grać samymi kartonikami(symbolizującymi jednostki).

Aracz
09-03-2013, 09:47
To ciekawe :D
A podręcznik trzeba kupować osobno?

Aztec
09-03-2013, 10:31
Chciałbym sobie trochę poćwiczyć malowanie :D a na te figurki za 23 zł to nie są specjalnie wysokie cenowo a jest ich, aż 50. Tutoriali malowania to jest chyba od grona...

Asuryan
09-03-2013, 10:40
Aracz :arrow: tak. Przeważnie nie tylko podręcznik, ale także i kodeks danej armii.

PaskudnyPludrak
10-03-2013, 21:28
To ciekawe :D
A podręcznik trzeba kupować osobno?
Jak już pisałem większość systemów historycznych to tylko i wyłącznie podręczniki, nie jak w przypadku systemów fantasy/sf GW boxy/startery z figurkami,podręcznikami,miarkami,kostkami itd
Zdarzają się wyjątki jak np Flames of War gdzie wydawca od razu zajmuję się produkcją figurek do swojego systemu, podobnie jest w przypadku naszego rodzimego OIM, ale i tak można grać modelami innych producentów(choć nie na oficjalnych turniejach).Większość wydawców systemów historycznych skupia się głównie na podręcznikach/zasadach i tyle, figurek można używać jakich się chce, byleby pasowały do okresu.

Samick
11-03-2013, 09:06
1) Moja połowica maluje zwykłymi akrylami i chociaż na konkurs się nie nadają, to z figurki na figurkę idzie jej coraz lepiej. Co więcej! Wczoraj osobiście usiadłem do malowania armii i zmalowałem cztery wierzchowce. :)

2) Parę dni temu widziałem na Allegro licytację podręcznika do OiM, zaczynała się od stówki. Może jeszcze jest?

PaskudnyPludrak
27-03-2013, 15:06
Trochę moich ostatnich bohomazów
Ekwici (15mm Warmodelling)
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/Clipboard04-1_zpsba8caa95.jpg
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/Clipboard05-1_zpscf44d505.jpg
Harcownicy (15mm Xyston)
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/Clipboard03-2_zpsc4433744.jpg
Ci sarissoforoi już dawno pomalowani, ale dopiero niedawno doczekali się przyzwoitych tarcz (kalki :D ) 15mm Xyston
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/Clipboard02-2_zps21111295.jpg
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/sariss_zps84053d42.jpg
Piechota polska Wrzesień 39 (15mm Battlefront)
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/Clipboard06-2_zps97a172fe.jpg

Ensis
29-06-2013, 18:26
Odnośnie Tombstone – nowy system o Dzikim Zachodzie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=132 (http://portal.strategie.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1599:tombstone-nowy-system-o-dzikim-zachodzie-1&catid=48:relacje-z-rozgrywek&Itemid=132)
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=132 (http://portal.strategie.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1601:tombstone-nowy-system-o-dzikim-zachodzie-2&catid=48:relacje-z-rozgrywek&Itemid=132)

Na http://www.qrminiatures.pl/qrm/index.html jest trochę nowego towaru.
Galeria: http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=230&t=10342
https://lh3.googleusercontent.com/-wytL94QR_eM/TxSKEfXFmRI/AAAAAAAAFVc/rF5FKk631xw/s800/qr_miniatures_rr7_kazan_tatars.jpg

PaskudnyPludrak
29-06-2013, 21:43
Na http://www.qrminiatures.pl/qrm/index.html jest trochę nowego towaru.
Galeria: http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=230&t=10342
https://lh3.googleusercontent.com/-wytL94QR_eM/TxSKEfXFmRI/AAAAAAAAFVc/rF5FKk631xw/s800/qr_miniatures_rr7_kazan_tatars.jpg
Mam trochę modeli 'QR', kapitalne figurki, biją na głowę wielu zachodnich producentów 15mm, figurki niemal bez nadlewek i malują się same :)

PaskudnyPludrak
30-10-2013, 14:36
Moi Mongołowie do DBA
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/Clipboard02_zps40c089bd.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/Clipboard02_zps40c089bd.jpg.html)
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/Clipboard04_zpsc5b918b3.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/Clipboard04_zpsc5b918b3.jpg.html)

PaskudnyPludrak
05-02-2014, 16:57
Ostatnio popaćkałem takich wikingów(Artizan designs 25/28mm) do Sagi, oczywiście zostały jeszcze podstawki do roboty(i ok 30 kolejnych wikingów).
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/vik_zps140c9ff3.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/vik_zps140c9ff3.jpg.html)

PaskudnyPludrak
12-04-2014, 14:35
Moja ostatnia pisanka :D amerykański oficer do Muskets & Tomahawks-ok amerykańskiej wojny o niepodległość,skala 28mm, producent Perry miniatures.
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/Oficer_zps233a80ac.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/Oficer_zps233a80ac.jpg.html)
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/oficer7_zps38c469ef.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/oficer7_zps38c469ef.jpg.html)
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/oficer3_zpsd87b5ab0.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/oficer3_zpsd87b5ab0.jpg.html)
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/oficer4_zps8b34dfeb.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/oficer4_zps8b34dfeb.jpg.html)

Herod
30-04-2014, 14:04
Mój nowy projekt


http://images63.fotosik.pl/873/50ccc4439e09af4dmed.jpg (http://www.fotosik.pl)


Więcej zdjęć na blogu. http://vaevictis15mm.blogspot.com


https://lh5.googleusercontent.com/-A1d_wmcxMUI/U05Qcy18sjI/AAAAAAAAAWk/jGIhghZrLag/w737-h553-no/Grenadier+officer+1.jpg


Więcej zdjęć na blogu mym:


http://vaevictis15mm.blogspot.com/2014/04/regiment-grenadierow-von-rall-pierwszy.html


Plus coś fantasy:


https://lh6.googleusercontent.com/-Qw8hURm6iYw/UzaanU--NmI/AAAAAAAAAGM/uB85LsKMYas/w760-h570-no/Black+knights+1.jpg


http://vaevictis15mm.blogspot.com/2014/04/pierwszy-i-ostatni-black-knight-first.html

PaskudnyPludrak
03-05-2014, 15:23
Fajnie Herodzie(Telamonie) znów Cię tu widzieć ;)
A to mój amerykański ranger ok Wojny o niepodległość USA.
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/ranger11_zps25048bf3.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/ranger11_zps25048bf3.jpg.html)
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/ranger9_zps50fe745b.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/ranger9_zps50fe745b.jpg.html)
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/Ranger10_zpsba3d32f4.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/Ranger10_zpsba3d32f4.jpg.html)

PaskudnyPludrak
21-05-2014, 18:43
Dwóch wikingów doczekało się podstawek.
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/viking_zps5bda7cc6.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/viking_zps5bda7cc6.jpg.html)
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/Viking1_zps9d868f4c.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/Viking1_zps9d868f4c.jpg.html)

PaskudnyPludrak
19-06-2014, 14:47
Kolejny amerykański ranger do Muskets & Tomahawks
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/2ranger1_zps5c5e55f4.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/2ranger1_zps5c5e55f4.jpg.html)http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/2ranger4_zps41947b87.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/2ranger4_zps41947b87.jpg.html)http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/2ranger5_zpsd0b6bed1.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/2ranger5_zpsd0b6bed1.jpg.html)
http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/2ranger6_zps689e5119.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/2ranger6_zps689e5119.jpg.html)http://i1162.photobucket.com/albums/q532/SimonCorso/2ranger3_zpsee1bdb98.jpg (http://s1162.photobucket.com/user/SimonCorso/media/2ranger3_zpsee1bdb98.jpg.html)

Herod
20-06-2014, 11:34
Mam do sprzedania podręcznik do gry "Ogniem i Mieczem".
Zainteresowanych prosiłbym o pisanie na adres e-mailowy Marekkrassus@interia.pl.

Ensis
15-01-2015, 14:02
Neuroshima Tactics! chyba martwa, dzięki czemu -75%: http://www.rebel.pl/category.php/1,1612/Neuroshima-Tactics.html

Araven
05-05-2017, 09:19
Mam pytanie dotyczące WFB, czy wyszedł Army Book Leśnych Elfów po polsku? Edycja obojętna potrzebuję nieco info o nich i ich jednostkach.

Arroyo
05-05-2017, 10:07
6 Edycja miała polski Armybook Leśnych Elfów, mam go nawet.

PaskudnyPludrak
01-04-2020, 16:37
Na ostatnich Polach Chwały w Niepołomicach miałem okazję brać udział w rozgrywce historycznej bitwy nad rzeką Piawą 1809r, wg zmodyfikowanych zasad systemu Bogowie Wojny-Napoleon. Historycznie bitwę wygrali Francuzi, tym razem jednak dostali srogie baty, pewnie dlatego, że mieli dwóch dowódców z których każdy miał inną wizję bitwy :rolleyes:.Trochę fotek, figurki w skali 1/72(20mm) różnych producentów, chyba wszystkich dostępnych na rynku :)
Francuzi próbują obejść lewe skrzydło nieprzyjaciela.
https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/71185103_2496001910460061_6363199400000356352_n.jp g?_nc_cat=111&_nc_sid=110474&_nc_ohc=J2c2xd_-N0EAX_K7CiW&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=e97ea84264591316e2a811e7c472aaef&oe=5EAB4563
Walki w terenie zabudowanym.
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/71293868_2496001957126723_7365811901244112896_n.jp g?_nc_cat=106&_nc_sid=110474&_nc_ohc=QQ6zFQ3npvsAX9IWd4D&_nc_ht=scontent-frt3-1.xx&oh=7cd03a5fdd26543d7bf5105b5ecbdfe7&oe=5EA935EF
Starcie francuskich dragonów z cesarskimi huzarami wspieranymi przez artylerię.
https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/71201896_2496001963793389_1197122705267097600_n.jp g?_nc_cat=110&_nc_sid=110474&_nc_ohc=QuGHuI4mvToAX-EebZM&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=adcdc18ff8440a1fce5060ec08e4444b&oe=5EA8D75F
Masy francuskiej piechoty nacierają w centrum.
https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/71225890_2496001987126720_4826948769985593344_n.jp g?_nc_cat=110&_nc_sid=110474&_nc_ohc=wVf_XVC3VVsAX8h2zsU&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=3f995aa93e23fbfe2369bbda3317c982&oe=5EAA020C
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/71181390_2496002010460051_50249755858567168_n.jpg? _nc_cat=104&_nc_sid=110474&_nc_ohc=qcAszK_yNRcAX-Z9Lhp&_nc_ht=scontent-frt3-1.xx&oh=c341e5db208cbfaeebead44090ad5999&oe=5EA8FC53
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/71821818_2496002057126713_4460818347193270272_n.jp g?_nc_cat=104&_nc_sid=110474&_nc_ohc=5eHa8WN8uTUAX-fGcdz&_nc_ht=scontent-frt3-1.xx&oh=7bb4e15ce9339de84cd1ba358cbcb827&oe=5EAB173D
Francuski atak(huzarzy,strzelcy konni,różne rodzaje piechoty + wsparcie artylerii konnej) na prawe skrzydło cesarskie.
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/71206097_2496002077126711_2113296683281416192_n.jp g?_nc_cat=108&_nc_sid=110474&_nc_ohc=kNqKmnSfPSkAX-aKZYT&_nc_ht=scontent-frt3-1.xx&oh=b41a7e46c10bdf4211de61e166ada208&oe=5EAB6DD3
Widok na całe pole bitwy.
https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/91471650_354351802152582_5471868350344724480_n.jpg ?_nc_cat=105&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=hmVs90St6lMAX81X3s6&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=7b5c49f96211ada6c8816bd1ef86a74b&oe=5EAABF21
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/Battle_of_Piave_River_1809.JPG
https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/91549181_665331190899378_6266428869083922432_n.jpg ?_nc_cat=110&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=yozjEgDQ3rEAX-UCcRr&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=be8616fcd75a4e1204e62d5e21f3bbab&oe=5EA9E6DA
https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/91505160_2771123812983014_2951825233201332224_n.jp g?_nc_cat=105&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=KJoHX9e4Pq0AX8k5vUa&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=ddb6d3f51885900fc00d82a639f11af8&oe=5EA9DFD7