PDA

Zobacz pełną wersję : Samodzielne modowanie roma? Czy to może miec miejsce?



Jerrus_Maximus
16-10-2010, 13:06
Witajcie dzielni i waleczni gracze.
Kiedy znalazłem to forum przyszedł mi do głowy diabelski plan. Mam teraz duzo czasu i czasami strasznie się nudzę, postanowiłem więc zrobić coś, nad czym siedziałem lata temu naprawdę długo. Dawno temu(może to było z 7 lat temu) dużo grałem. Był to co prawda schyłek mojej przygody z grami, ale wspominam go bardzo dobrze wlaśnie dzięki wejściu roma na rynek. Kupiłem go, ale nie zdążyłem w niego za długo pograć, bo jak to już mówiłem był to okres mojego coraz mniejszego zainteresowania grami. Pamiętam tą frustrację, gdy bitwa z udziałem powyżej 6 tysięcy żołnierzy wogóle nie wychodziła. Teraz mam lepszy komputer, który wytrzymuje nawet skrajnie wypchane pola bitew. Przyznaję, że to dobry sposób na wyżycie się, bitwa macedonską armią z 7 pontyjskimi, albo rzymian z armenią, gdzie dochodzi do długiej i krętej sieki.
Przejdę jednak do sedna sprawy. Mam problem z kampanią, która zaczęła mnie denerwować. Jest mnóstwo rzeczy których totalnie nie akceptuję. Mówię naprzykład o zasięgu działań postaci, czy koszcie utrzymania jednostek. Te sprawy jednak rozwiązałem i to bez problemów. Zauważyłem jednak, iż rozgrywka mogłaby być ciekawsza. Pomogłoby w tym stworzenie nowy miast, zagęszczenie występowania osad. Takie zmiany są jednak poza moim zasięgiem. Tu wchodzi bowiem sprawa bardziej skomplikowana, niż zmiana parametrów jednostek w plikach tekstowych. Czy ktoś się tym interesował?
Niedługo po tym jak zmieniłem trochę kampanię, zacząłem szukać jakiegoś programu który by mi pomógł wprowadzić o wiele szersze zmiany. Znalazłem kilka edytorów(np:trivium), ale jeszcze ich nie próbowałem uruchamiać. Czy ktoś tutaj, już coś takiego robił?
Skopiowałem najważniejsze teksty i jestem gotów do instalacji tych aplikacji. Kiedyś, pamiętam, widziałem siedząc przy komputerze kolegi, jak ten włącza właśnie taki edytor. Wyglądał tak: na środku 3d mapa z wszystkim co zwykle wyswietla się na mapie kampanii. Po bokach okna tekstowe do wpisywania nowych informacji i zmiany starych. Czy to właśnie był któryś z tych programów? Jeśli tak to który? Czy ktoś wie może czy działał poprawnie?
Zmiany które chciałbym wprowadzić są niewielkie, aczkolwiek ważne dla realizmu rozgrywki. Zauważyłem, że po tym jak zwiększyłem zasięg ruchu i zmniejszyłem koszta jednostek, wydłużyłem czas budowy jednistek, niektóre frakcje znikały wręcz natychmiast. Zmieniłem więc początkowe nastawienie frakcji do siebie, co wydłużyło ponad dwukrotnie czas znikania większości z tych frakcji. Lecz pojedyńcze, jak naprzykład monarchia seleucydów, czy kartagina i tak przestają funkcjonować już po 18 turach podbijane przez sasiednich agresorów. Wymyśliłem, więc sobie, że stwarzając nowe miasta i modyfikując dotychczasowe, wydłużę jeszcze agonię tych pseudomocarstw, być może o długi czas. Co o tym myślicie?
Wprowadzając zmiany, zauważyłem kilka pozytywnych zmian. M. in.: słabsze frakcje zaczęły z dużym skutkiem stawiać się wiekszym, zawiązały się ciekawe sojusze które potrafiły utrzymywać się przez długi czas, a czasami jeszcze prowadzić do osłabienia słabego przeciwnika. Mogę wam nawet podać kilka przykładów, gdzie coś takiego zaszło. Zwykle Grecja jako słaby kraj szybko upada, podbija ją macedonia, lub brutusowie. Nic takiego się nie odbyło po zmianach. Grecja walcząc z macedonią sprzymierzyła się z brutusami, co zaś po długiej wojnie poskromili macedonię. Ta przerwała wojnę i zawarła pokój. Był ku temu ważny powód. Z północy zaatakowała ją tracja. Brutusowie nie chcieli im odpuścić, ale potrzebywali czyjegos wsparcia. Grecja nie dawała rady, prowadziła wojny na wschodzie kłóciła się z potężnymi sąsiadami, którzy chcieli zająć jej wyspy. Dopiero po wprowadzeniu blokad portów przez rzymian, grecy zdecydowali się podjąć walkę z macedonią. Wygraliby, gdyby rzymianie nie zdecydowali sie zaatakować macedoni z północy co wzbudziło zaainteresowanie dacji(sprzymierzonej do tego z tracją)... i tak dalej....
Ciekawe co z tego wyjdzie.
Dzieki wielkie za wszystko.

Kuzyn
16-10-2010, 22:10
Nie wiem konkretnie co masz na myśli. Oczywiście modding to super sprawa szczególnie w tego typu grach gdzie często jest to niezbędne na dłuższą metę. Ja osobiście brałem się tylko za prowincje i miasta. Dzięki np. dodaniu miasta Olimpia i oddaniu posągu Zeusa w jej terytorium rozwinąłem trochę wojnę w tamtych terenach. Z początku gdy dodawałem tylko miasta bez jednostek Grecja zawsze po 1 turze miała już Olimpię. Później już tylko Macedonia miała w plecy i przegrywała. Teraz gdy nauczyłem się w końcu poprawnie dodawać wojska (xd) skierowałem w te rejony Brutusów. Brutusi podbijają Olimpię, Grecy Appolonie a Macedończycy Ateny. Każdy ma coś dla siebie i już rozgrywka jest bardziej atrakcyjna. Udało mi się też poprzez dodanie nowych miast nakłonić Daków aby zbliżyli się bardziej do Morza Śródziemnego. Wystarczyło jedno miasta Domavium między Segesticą a Bylazorą. Niestety nie sprawdziło się to przy Tracji, którzy dostali miasto do podbicia w pewnym sensie za darmo bo od każdej strony otoczone ich terenami. Ogólnie programami żadnymi się nie posługiwałem, raz gdy chciałem spróbować nie mógł on odczytać mojego descr_strat i były same błędy. Myślę, że lepiej zmiany robić manualnie z poradnikami niż na żywca ufając programowi.
Może chciałbyś też stworzyć jakiegoś małego mini-moda z podstawowymi zmianami? Ja chętnie bym na to poszedł zajmując się położeniem miast i innych spraw z nimi związanymi. Mocno mi brakuje moda, który wprowadziłby nacje takie jak Ilyria czy też Wikingowie. Czasem dodanie tylko w tym przypadku dwóch państw i pewnej ilości miast już wpływa jakoś na tą rozgrywkę.

Jerrus_Maximus
18-10-2010, 15:49
Wielkie dzięki za odpowiedź. Cieszy mnie informacja, że można dodawać miasta. Pojawiło się więc w mojej głowie pytanie. Jak to zrobić prawidłowo?
Nie mam o tym pojęcia. Nigdy nie siedziałem nad tym zbyt długo. Zmieniałem różne rzeczy, ale nigdy nie robiłem tak drastycznych zmian, jak przeniesienie cudu, czy utworzenie dodatkowego miasta. Wydawało mi się, że jest to niemożliwe, że potrzebny jest program, który otworzy pliki i pozwoli zmienic ich tresć. Teraz moje przypuszczenia w części zostały rozwiane. Wcześniej tylko utwierdzały się: odpoiwedniego programu nie mogłem znaleźć, wymieniony przeze mnie Trivium nie działa poprawnie. Nie mozna w nim robić nowych regionów, a przy jakichkolwiek zmianach, w położeniach surowców, czy liczbie mieszkańców miasta, następowały nieodwracalne zmiany, wprawiające mnie w zdziwienie(po zmianie liczby mieszkańców Rzymu, gdy otworzyłem nową kampanię, okazało się, że nie jestem już sprzymierzony z resztą frakcji rzymskich).
Zrezygnowany wchodzę dzisiaj na forum i czego się dowiaduje? Można robic nowe regiony, prowincje. Widocznie czegoś nie zauważyłem.
Wcześniejsze moje modyfikacje były niezłym wstępem do mających w przyszłości(taką mam nadzieję) zaistnieć. Mogę wam coś o tym powiedzieć, wyjasniając przy tym jak dużą mam nadzieję lepiej się bawić urealistycznioną grą.
Otóż po zmianach takich jak wrowadzenie nowych kosztów jednostek, czy wydłużeniu czasu budowy budynków, zwiększeniu zasięgu ruchu jednostek, modyfikacja nastawienia frakcji do przeciwnych, gra okazała się ciekawsza. Nadal mnie to nie satysfakcjonuje. To jest jednak inna sprawa. Zaczynając kampanię wiedziałem, że będzie miało znaczenie to,którą frakcją będę grał. Zdecydował się rozpocząć kampanie juliuszami i grekami. Ta druga okazała się ciekawsza, pierwsza nie odbiegała jakoś bardzo od tych przed wprowadzonymi zmianami. Rzymianami gra się monotonnie. Są praktycznie nietykalni. Ktokolwiek postanowi zaatakować kończy się to fiaskiem. Chocby był to potężny przeciwnik, rzymianie i tak go pokonają i będą dążyć do statecznego zwycięstwa. Grając grekami zauwazyłem, że sprawa ma się nieco inaczej. Podbój szedł Cesarstwu dużo ciężej szczególnie na północy, gdzie po 13 latach od rozpoczęcia kampani i 2 od rozpoczęcia wojny na 5 tur galowie opanowli jedno z rzymskich miast. Senat oczywiście zaareagował i wygonił barbarzyńców, wkrótce juliusze zajęli Patavium, mimo to galowie stawiali im miły dla oka upór. Wysłałem tam agenta by oglądać przebieg starć i byłem pod wrażeniem. Galowie przegrywali wiecej bitew, ale co to były za bitwy. W największych ścierało się nawet 5 armi(około 20000). Potem na krótki czas przystopowali. Gdyby barbarzyńcy przez długi czas nie utrzymywali przymierza(Dacja, Germania, Galowie, Brytowie)ta chwila byłaby naprawdę krótka, a może wogóle by nie zaistniała. Oprócz tej przyczyny miała ona także inną, położoną bardziej na południu. Do chwili rozejmu senat i chwilowo reszta rzymian, pomagali juliuszom. Wszelkie galijskie eskapady były przerywane przez armie senatu. Na poludniu, także zaczynało się gotować. Będąc obecnym na Sycyli szybko sprzymierzyłem się z Kartaginą, razem pokonaliśmy rzymian. Kartagina, ku memu zdumieniu nie przerwała walk i jednocześnie odciążając mnie wylądowała trzema armiami na półwyspie apenińskim. Wymiana ciosów była rażąco dziwna. Natychmiast rozpoczeły się oblężenia. Na morzy rozbrzmiało piekło i widziałem już prawie upadek brutusów naciskanych wszędzie. Niczego takiego nie bylo oczywiście, bo natychmiast siły rzymskie z północy zostały przerzucone na południe.
Ten wyczerpujący opis, poświęcam przemyśleniom wszystkich zainteresowanych zmianami w romie.

Kuzyn
18-10-2010, 17:51
Odnośnie pytania jak dodawać miasta, odsyłam do http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=248&t=5718.
Takie małe i proste zmiany najlepiej robić manualnie, chyba, że bierzesz się za tworzenie nowych państw i tak dalej to już są tutaj wymagane programy od projektowania itp.
Co do tych zmian to fajnie ci wyszło z tą dyplomacją =p, zazwyczaj wszyscy zawsze przegrywają z Rzymem (no może oprócz tych narażonych na Scypionów). Jeśli chciałbyś kilka nowych miasta to udostępnię ci pliki.

Co zmienione?
1. Położenie Apolloni i jej portu bodajże.
2. Lekko przesunięte granice Juliuszów na północ (dosłownie 2 pola).
3. Kilka granic u Scytów przesuniętych na zachód za pewną rzekę.
4. Cześć klifów została usunięta.
5. Morze Martwe koło Jerozolimy miało u mnie jakiegoś buga i z tego co pamiętam trochę je zmniejszyłem i usunąłem płynąca koło niego rzekę.
6. Posąg Zeusa jest w obrębie nowej prowincji, Macedonia traci korzyści jakie płynęły z cudu.
7. Zmodyfikowany także teren w kilku miejscach tak aby tereny wokół miast były dostępne.

Co dodane?
1. Oslo, Skandynawia (położenie historyczne odbiega od tego w grze, ponieważ nie miałem zbytnio czasu modyfikować terenów)
2. Domavium, Dalmacja Wschodnia (powoduje ekspansję Daków na południe, oczywiście bez zmian w dyplomacjach itp., nie wiem jak zachowa się u ciebie)
3. Histropol, Tracja Wschodnia (otoczona morzem i Tracją, jednak nie motywuje Traków do walki więc może być dobrym przyczułkiem do rozpoczęcia wojny z nimi)
4. Abydos, Frygia Północna (miasto nad Pergamun(?), czasem Grecy wybierają się na przechadzkę żeby odbić się po stratach)
5. Euphesperiaes, Nowa Libia (nie daleko Cyrene, najczęściej Kartagina po zajęciu Leptis Magna kieruje się tam)
6. Knossos, Stara Kreta (stworzone tylko po to aby podzielić Kretę na dwie części, nie wpływa na grę AI)
7. Chalkis, Eubea (to miasto także nie wpływa na grę AI lub jeszcze się tego nie doczekałem, zajmuje teren wyspy obok Aten)
8. Epidamnos, Kerkyra (leży obok Apolloni i stanowi granicę między Saloną a Apollonią, w moich kampaniach najczęściej trafia to do Greków)
9. Pantikapajon, Bosporia (rozdziela Krym na dwie części, nie jestem przedmiotem zainteresowania dla AI)
10. Trapezunt, Pont Wschodni (wydarł część terenu ze starego Pontu, rozdziela Pont i Armenię lecz Pont po kilku turach zajmuje to miasto)
11. Olimpia, Góry Olimpii (leży nie daleko posągu Zeusa, który jest teraz przynależny do tej prowincji, w pierwotnej wersji bez armii Grecy mieli to miasto po pierwszej turze, teraz podbijają je po kilkunastu turach Brutusi)
12. Aleria, Korsyka (przykładowe miasto dodane z tutoriala, wędruje od razu do Kartaginy, jako jedyne nie posiada armii, po kilku turach podbijane przez Juliuszów)

Miasto 1 jest zbudowane na planie kultury barbarzyńskiej.
Miasta 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 są zbudowane na planie kultury greckiej.
Miasta 10 i 12 są zbudowane na planie kultury wschodniej (10) i kartagińskiej (12).

Małe modyfikacje ale według mnie są dobrym dodatkiem jeśli ktoś chce grać na podstawce a brakuje mu miast. W przyszłości planuje dodać jeszcze kilka terenów u Scytów, Arabów i w dzisiejszej Turcji. Chcę także zmienić wartość przedmiotów z handlu, aby stał się on bardziej ważny elementem gry.

Informacja jeszcze odnośnie gdy używasz opcji -show_err. Gra po wyłączeniu wywala błąd o jednej prowincji związany z poziomem osady a ludnością chyba, na razie nie miałem czasu tego poprawić.
Teraz podam ci pliki, które musisz podmienić i konsekwencje tego podmienia.

Rome TW/data/world/maps/base/map_regions.tga - plik odpowiada za modyfikacje prowincji, położenie miast i portów
Rome TW/data/world/maps/base/map_features.tga - usuwa zbędne klify i jedną rzekę
Rome TW/data/world/maps/base/map_ground_types.tga - modyfikuje teren
Rome TW/data/world/maps/base/map_heights.tga - modyfikuje wysokości
Rome TW/data/world/maps/base/descr_regions.txt - informacje techniczne na temat prowincji
Data/world/maps/campaign/imperial_campaign/descr_srat.txt - dodaje na mapę miasta, armie (jedno miasto do Kartaginy, reszta barbarzyńska, częściowo rozwinięta na niskim poziomie), była także zmiana we frakcjach więc wszystkie są grywalne prócz Senatu i barbarzyńców
Data/world/maps/campaign/imperial_campaign/descr_mercenaries.txt - dodana możliwość rekrutacji najemników
Data/world/maps/campaign/imperial_campaign/descr_regions_and_settlement_name_lookup.txt - dodanie nazw "komputerowych" danych prowincji i miast
Data/text/imperial_campaign_regions_and_settlement_names.txt - nazwy "komputerowe" i te wyświetlane na ekranie (prowincje i miasta), jeśli używasz wersji Rome z antologii pewnie masz miasta po angielsku, po wklejeniu tego pliku zauważysz może, że miasta są po polsku.

PRZED ZMIANAMI UTWÓRZ KOPIE ZAPASOWE POWYŻSZYCH PLIKÓW.
PRZED URUCHOMIENIEM GRY USUŃ PLIK MAP.RWM Z FOLDERU BASE. GRA WYGENERUJE GO PONOWNIE (POTRZEBNY DO WPROWADZENIA NOWYCH ZMIAN).

Download:
http://www.speedyshare.com/files/24755695/noweprowincje_bykuzyn.rar


--
Po za tematem mam pytanko, byłbyś zainteresowany aby stworzyć ze mną jakieś kampanie prowincjonalne? Opierając się na wszystkim tym samym tylko z nowymi mapkami np. walka tylko na włoskim bucie.

Jerrus_Maximus
26-03-2011, 11:29
Witajcie, wracam po wielu miesiącach, znów znalazłem trochę czasu.
Ostatnio przypomniałem sobie o romie, wszystkich tych niesamowitych bitwach itd., itp.... no i wpadł mi do głowy pomysł odnośnie kampanii. Zastanawiałem się nad wyglądem miast, jednostek, interfejsu... aż w końcu zacząłem mędrkowanie na temat liczby ludności w miastach. Po chwili namysłu doszedłem do wniosku, że może uczynić rozgrywkę ciekawszą. Kiedy modowałem roma zajmowałem się głównie parametrami jednostek, nowymi prowincjami... uważałem, że o już wszystko co można zrobić. Teraz jednak zastanawiam się nad jeszcze jedną modyfikacją. Wątpię czy jest ona możliwa, ale warto spróbować.
Limit żołnierzy w jednostce jest wydaje mi się określony. Czy nie da się go przekroczyć? :| Nikt nic nie wymyślił? :?:
Widzicie, zwiększenie ilości żołdaków w jednostce pozwoliłoby określić nie tylko rozmiary bitew, ale i zdolność danych frakcji(w czasie kampani)do podjęcia wojny.
Mogę podać jakieś przykłady. Powiedzmy, że dowodzę juliuszami i prowadzę wojnę z galami. Zająłem już parę miast. Stoję wielką(bo 10-tysięczną) armią pod granicami. Moi żołnierze są doświadczeni. Żeby wyrównać szanse Galowie musieliby wystawić przeciwko mnie przynajmniej 16 tysięcy ludzi. Wystarczy policzyć, że przy 12 miastach, z których każde ma średnio 2500 mieszkańców to ponad połowa ludności. W wypadku przegranej prowadzenie przez galów wojny byłoby utrudnione jeśli nie niemożliwe. Nawet gdybym nie zajmował miast Galowie staliby się bezbronni(przynajmniej na parę tur). Wzrosłoby też znaczenie dyplomacji(wyjaśnie na przykładzie).
Drugi przykład to powiedzmy dalsza część historii. Podbijam sobie spokojnie Galię, gdy do akcji wkraczają Iberowie. Atakują mnie ponad 10 tysiącami ludzi. Musze sprowadzić oddziały walczące z Galami. Doprowadzi to do tego, że nie będzie miał kto bronić północnych granic. Wkracza dyplomacja. Wybieram kilka zajętych galijskich miast, które są nic nie warte, głównie dlatego, że mieszkają tam sami niedobitkowie. Oferuję re mieścidła Galom w zamian za pokój. Dorzucę jeszcze trochę denarów. Dzięki temu nie będę musiał walczyć na dwa fronty.

kuroi
26-03-2011, 21:59
Limit żołnierzy w jednostce to 242(3?) i NIE DA SIĘ go podwyższyć. Jest to zakodowane w silniku gry i nawet, gdyby ktoś to zrobił, to byłoby to nie zgodne z prawem... :roll:
Niestety, tak to już jest....

Maharbal
27-03-2011, 08:54
Zgadza się. Można natomiast zrobić co innego, co będzie bodaj nawet lepszym rozwiązaniem-podwyższyć koszty rekrutacyjne jednostek(tak jak jest np: w modzie karaislam pod BC na MTW II). Przypuśćmy, że hastati zamiast tego, ile tam było? coś koło 300? denarów, kosztowaliby 3x tyle. Komputer nie byłby w stanie wystawić tak liczebnych armii, i zapewne doszłyby do tego rezultaty, które Jerrus_Maximus przedstawił w swoim poście. Należałoby się tylko dobrze zastanowić nad wyważeniem cen.

Samick
27-03-2011, 10:56
A może sięgniesz po Rome Total Realism Mod?

viewtopic.php?f=57&t=7286 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=57&t=7286)
viewtopic.php?f=57&t=232 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=57&t=232)
viewtopic.php?f=57&t=2903 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=57&t=2903)
http://www.twcenter.net/forums/forumdisplay.php?f=26

Jerrus_Maximus
28-03-2011, 16:18
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Szkoda, że nie da się nic zrobić z tą liczbą w jednostce.
Jeśli chodzi o ten wariant ze zwiększeniem kosztów, to już kiedyś go wypróbowywałem, było całkiem nieźle, ale to było wiele lat temu. Powodem, dla którego zwiększałem ceny były (nie)możliwości sprzętu i chęć utrudnienia sobie gry. W połączeniu z wydłużeniem czasu budowy budynków i zwiększeniem ich kosztów, gra robiła się o wiele trudniejsza. Pamiętam, że przeszedłem wtedy wiele kampanii. Tyle, że teraz wróciłem do roma w poszukiwaniu większych emocji. Bitwy już obcykałem(choć miałem chęć zrobienia większej jatki :lol: ), więc poszukuję nowych pomysłów na kampanię. Wielkie dzięki za podrzucenie mi moda(chociaż muszę się w tym jeszcze rozeznać :? ). Na pewno wypróbuje któreś jego wersje. Nie będę musiał sam robić nowych prowincji. Mam tylko nadzieję, że są gdzieś ich spolszczenia.
Ten nowy pomysł, o którym opowiedziałem w poprzednich wiadomościach polegał na uczynieniu ludność jednym ze środków potrzebnych do zwycięstwa. Z tego co widzę, wszyscy tylko ją mordują, nikt o nią nie dba itd, itp, a ja bym chciał, żeby jej brak był dokuczliwy. Żeby wymordowanie ludności jakiegoś miasta naprawdę bolało i to nie tylko dlatego, że coś zostało zniszczone, tylko dlatego, że może wystąpić brak populacji(którą by można wcielić do wojska).
Pojawia się moje nowe pytanie. Czy jest możliwość manipulowania(w plikach) liczbą ludności dostępnymi środkami? Sytuacja którą przedstawiłem na górze mogłaby się pojawić, także gdyby liczba dostępnej ludności była mniejsza. Ma może ktoś jakieś pomysły?

PS:Jeszcze jedno pytanie. Czy pliki tekstowe moda też da się zmieniać?