PDA

Zobacz pełną wersję : Ulubione greckie polis



Ekaton
25-10-2010, 20:48
No właśnie, które z greckich polis lubicie i cenicie najbardziej?

Ja oddam swój głos na Milet. Swego czasu było to jedno z najwspanialszych miast greckich: założyło około 80 kolonii, tam narodziła się filozofia, wydało na świat Hekatajosa i Arystydesa a jego żeglarze docierali aż do Gibraltaru. Miasto było również jednym z największych ówczesnych centr handlu.

Milet bohatersko przewodził również wielkiemu powstaniu państw jońskich. Według przekazów miasto upadło dopiero po dwudziestym oblężeniu i walczyło nawet gdy nie było już żadnej nadziei. Nie poddało się, walczyło do końca.

Szacunkiem darzę również Spartę, ale nie podoba mi się przede wszystkim system jej rządów, oparty jedynie na brutalnej sile i opresji innych.

Na Ateny nie głosuję ze względu na bzdurną demokrację, która doprowadziła do faktycznych rządów niewielkiej grupki oligarchów i wygnania wielu ludzi, którzy usiłowali przeciwstawić się tyranii kierowanej przez demagogów większości.

Beota
25-10-2010, 22:32
Milet - silne, bohaterskie miasto a jednocześnie ojczyzna filozofów.

Jak wspomniał Ekaton, Ateny to przykład chorych rządów tłumu. Bodajże Herodot pisał, że łatwiej przekonać tysiąc Ateńczyków niż jednego Spartańskiego króla. Motłoch Aten reagował dokładnie tak jak sobie tego życzyła grupka oligarchów. Ideałem ustroju jeśli chodzi o starożytność jest moim zdaniem Republika Rzymska. Dobre ograniczenie władzy jest kluczem do wolności.

tolomei
25-10-2010, 23:03
Sparta, Termopile to jedna z najważniejszych bitew w historii świata.

jester1
25-10-2010, 23:22
Teby.


Dlaczego? Wprowadzili innowacje do falangi (szyk ukośny bodajże) i są najmniej rozreklamowaną polis.

Przemysł II
04-11-2010, 18:57
This is SPARTA!!!! :D :D :D

Maksimuss
18-11-2010, 21:46
Oczywiście Sparta za waleczność i odwagę

Bessieres
01-12-2010, 16:06
Również oddałem głos na Spartę. Najbardziej imponuje mi wychowanie spartańskie - przygotowywanie ogółu mężczyzn do wojny.
Nie można też zapomnieć o 300 - "This is Sparta!" Bitwa pod Termopilami to chyba jedna z najlepiej "wchłoniętych" bitew przez kulturę masową ;)

MateuszKL
01-12-2010, 16:14
Teby. Dały pstryczka w nos tym wszystkim waszym "kolebkom demokracji", "ojczyznom wojowników".

hamilkar
19-12-2010, 17:13
Syrakuzy za dyplomacje [lawirowanie miedzy kartaginą i Rzymem] i przejście na strone hanibala ,mężną obrone i zmyślnych wynalazków obronych Archimedesa, głeboką agonie .

Radowid Srogi
20-12-2010, 21:55
O 300 spartanach każdy pamięta, a to że w Termopilach poległo również 700 tespijczyków zaś 400 tebańczyków się poddało nikt nie pamięta.

Mateusz18121995
28-12-2010, 14:31
Wiem, że starożytna Macedonia nie była do końca częścią grecjii a tym bardziej greckim polis ale jakbym miał wybierać spośród państw greckich wybrał bym właśnie Macedonię.

Dlaczego? A dlatego, że z Macedoni pochodziło jednych z dwóch najwspanialszych wodzów Starożytności: Filip II i Aleksander Wielki, po drugie Macedończycy w znacznej mierze przyczynili się do rozwoju cywilizacji hellenistycznej i poszerzeniu się "świata greckiego", a po trzecie z Macedonii pochodzi pierwowzór armii renesansowej/barokowej (choć muszkietów co prawda nie mieli :D, ale chodzi mi o falangitów(pikinierzy) i hetajrów(kirasjerzy) ). Zresztą sama armia wzoru Macedońskiego prawdopodobnie jako jedyna mogła skutecznie walczyć z legionami, ale na skutek czy to niekompetencji dowódców, geniuszu wrogów czy czynników trzecich, falangici nie odnieśli wiele chlubnych starć z Rzymem.

Celt
15-09-2012, 19:04
Co ten temat robi w dziale "Średniowiecze od 476 do 1492"? Przecież to temat jak najbardziej starożytny, a nie średniowieczny.

Ja oddałem głos na Ateny - za filozofów i sztukę.

Lwie Serce
15-09-2012, 19:17
Widzę że temat odżywiony to i ja się wypowiem.
Przede wszystkim najbardziej szanuję Spartę. Potężne polis słynące z doskonałych hoplitów (aczkolwiek nie tak doskonałych jak tebański święty zastęp który dawał łupnia Spartanom). Dzielnie walczyli z Persami pod Termopilami i podobało mi się to że jak się spóźnili na bitwę pod Maratonem to chcieli zmazać tę plamę na honorze i pokazać Persom co znaczy zetknięcie ze spartańską włócznią :D
Lubię też Teby za wspomniany przeze mnie święty zastęp. Mam pytanie jeśli ktoś wie, bo czytałem na wikipedii że święty zastęp był złożony z homoseksualistów ale jak wiadomo to wątpliwe źródło dlatego się pytam czy to prawda?

Celt
15-09-2012, 19:23
A jakich Sparta miała wybitnych literatów, filozofów, artystów? Bo nie kojarzę ani jednego...

"Kto nie ma w głowie, ten ma w nogach" - mówią. Czy Sparta właśnie tak miała? Czy żołnierze to jedyne, co miała do zaoferowania?

Lwie Serce
15-09-2012, 19:26
Sparta miała walecznych wojowników i to na nich opierało się całe polis i jego społeczeństwo. Podziwiam Spartan za odwagę i męstwo. Oczywiście Ateńczycy też je okazywali ale Spartan szanuję najbardziej.

Ouroboros
16-09-2012, 06:41
A jakich Sparta miała wybitnych literatów, filozofów, artystów? Bo nie kojarzę ani jednego...

Za wybitnego filozofa uważany był Chilon ze Sparty - uznany za jednego z "siedmiu mędrców".

McAbra
20-09-2012, 10:43
Teby, z powodów podobnych do Jestera.

Kobrax
17-11-2012, 18:23
Sparta.

buger13
18-11-2012, 10:11
Ateny

Krzywousty
02-03-2013, 21:46
Lubie Leonidasa dlatego zaglosuje na Sparte !! xD

Edhardo
09-04-2013, 15:38
Sparta organizacja prostota oddanie swemu polis a Teby to sługusy Persów.

RockMiguel
03-07-2013, 17:04
Ateny- a nie jacyś antyczni naziści ze Sparty:P

Wonsz
31-07-2013, 10:59
Mi się tam naziści z Rzymianami kojarzyli 8-)

Ituriel32
17-01-2014, 17:49
Ja zagłosowałem na Syrakuzy. Za wojny jakie prowadzili.

W zasadzie lubię wszystkie polis, bo niby takie podobne a jednak rożne.

Gajusz Mariusz
17-01-2014, 23:55
Z osobna każde polis jest warte uwagi, ale za legendę- SPARTA!!!!

Arroyo
08-11-2014, 20:18
Mimo, że od ostatniego posta tutaj minęło prawie 8 miesięcy, to jednak odkopuję temat. Zagłosowałem na Teby, a dlaczego? Gdyż Teby miały słynny Święty Zastęp Tebański, który doprowadził do upadku potęgi Sparty i do zepchnięcia jej do miana małego polis. Poza tym za to, że w ogóle suszyli zęby na Filipa II, za co przypłacili później zburzeniem stolicy.

Piner
09-11-2014, 14:08
Ponieważ nie ma na liście Pergamonu wybieram Spartę za stworzenie niezwykłego systemu państwowego oraz za wykorzystanie materiału ludzkiego w procesie przemiany w wojownika.

Dymitr
14-01-2015, 21:47
Z ankiety wynika że moja odpowiedź nie była zbyt zaskakująca ale w końcu Sparta to kolebka wojowników, ludzi gotowych żeby oddać życie w obronie domu, honoru i zasad. Co można więcej dodać chyba tylko AU AU AU !!!!
Trzystu za Jednego i Jeden za Trzystu.

Polemajos
24-10-2015, 12:20
Teby za wprowadzenie szyku skośnego, używanego potem przez Filipa II i jego syna Aleksandra oraz za Leuktry i Mantineję.

Henryk5pio
02-11-2015, 16:32
Zaznaczyłem Ateny, za utworzenie Ateńskiego Związku Morskiego, który potem przekształcił się w de facto Ateńskie Imperium. Kto wie co by było, gdyby to Ateny wygrały II wojnę peloponeską...

Piner
03-11-2015, 22:27
Czy przypadkiem powstanie tego Związku nie doprowadziło do rywalizacji a potem wojny miedzy Spartą i Atenami?

Henryk5pio
04-11-2015, 14:29
@Piner Początkowo to w ogóle był Związek Hellenów, który miał na celu odeprzeć inwazję Kserksesa I, a były w nim i Ateny i Sparta. Jednakże Spartanie wycofali się z walki, kiedy ta przeniosła się na tereny Hellespontu i Azji Mniejszej z powodu kryzysu związanego z Pauzanaiszem, a dowództwo objęli Ateńczycy, następnie tworząc Związek Morski. Jeszcze później związek się "przepoczwarzył" w Ateńskie Imperium ;) Co do rywalizacji to Spartanie juz wcześniej podpadli Ateńczykom m.in. tym, że sprzeciwiali się odbudowaniu murów Aten zburzonych przez Persów. Ogólnie uważali Ateńczyków za najpoważniejszych rywali w Helladzie.

Piner
04-11-2015, 15:15
Z drugiej strony Spartanie raczej lekceważyli a czasami wyśmiewali się z Ateńczyków. Pamiętać też trzeba ze po pokonaniu Mardoniusza gdy powstał Związek Morski pomiędzy obiema poleis, doszło do sporów o przywództwo.