PDA

Zobacz pełną wersję : MEDIEVAL TOTAL WAR - dyskusje ogólne



KLAssurbanipal
28-08-2009, 16:37
Tutaj dyskutujemy ogólnie na temat MTW. :)

ratownik
04-09-2009, 15:51
Gra ktoś jeszcze w tą część?

Co trzeba zrobić żeby móc rekrutować łuczników angielskich? albo takich specjalnych rycerzy chyba templariuszy? Każda nacja ma jakąś jednostkę specjalną?

Może będzie łatwiej jak ktoś skieruje mnie do poradnika :) Czy w ogóle taki jest?
Mam jakąś książeczkę (przynajmniej powinna być - muszę w ogóle znaleźć samą grę :) ) w pudełku ale wiem że nigdy nie znalazłem tam odpowiedzi na wszystkie pytania :roll:

Przemysł II
04-09-2009, 16:44
aby móc zrekrutować Templariuszy na czystej grze musisz zwołać krucjatę, potem możesz np rozwiązać oddział templariuszy i wynająć ich jako najemników, ale aby to zrobić potrzebujesz chyba tawerny ( nie pamiętam dokładnie bo od 2 lat nie grałem w tą grę)

04-09-2009, 17:25
aby móc zrekrutować Templariuszy na czystej grze musisz zwołać krucjatę, potem możesz np rozwiązać oddział templariuszy i wynająć ich jako najemników, ale aby to zrobić potrzebujesz chyba tawerny ( nie pamiętam dokładnie bo od 2 lat nie grałem w tą grę)

Prawdę rzekłeś ;)

Przemysł II
04-09-2009, 19:36
post ratownika mnie poruszył i dzisiaj zainstalowałem Medka I i Total Szok :D zupełnie inna grafika od Medka II lub Roma, ale kampanię którą zacząłem dokończę i tak :D wciągnęła mnie ta gra i przypomniały mi się moje pierwsze kroki z Total War :D

ratownik
04-09-2009, 19:50
:)

No i zgrzyt:/ raz na jakiś czas gdy chcę wyjść do menu gry (po naciśnięciu ESC) lub gdy kliknę zapisz grę to wywala mnie do systemu :/ Jak temu zaradzić? To wkurzające jest jak chce zapisać grę a ta mnie wywala i wszystko tracę grr

Tom McClaris
04-09-2009, 19:52
Co zrobić żeby strzelać z katapult płonącymi kulami?

ratownik
05-09-2009, 11:13
jest coś takiego jak drzewko technologiczne?

Gdzie mogę sprawdzić jakie budynki należy postawić aby mieć daną jednostkę ? np łuczników angielskich czy halabardników?

lukazus
06-09-2009, 19:22
Przekopiowałem te pliki z płytki z Instrukcjami:
Jakość grafik marna ale litery są widoczne.

drzewo technologii

http://odsiebie.com/pokaz/5337318---bd50.html


jednostki

http://odsiebie.com/pokaz/5337365---4ef4.html

Dunkel
08-09-2009, 00:06
post ratownika mnie poruszył i dzisiaj zainstalowałem Medka I i Total Szok :D zupełnie inna grafika od Medka II lub Roma, ale kampanię którą zacząłem dokończę i tak :D wciągnęła mnie ta gra i przypomniały mi się moje pierwsze kroki z Total War :D
no i wspaniała muzyka, w dwójce trochę zgapiają, ale moim zdaniem to już nie to samo...


:)

No i zgrzyt:/ raz na jakiś czas gdy chcę wyjść do menu gry (po naciśnięciu ESC) lub gdy kliknę zapisz grę to wywala mnie do systemu :/ Jak temu zaradzić? To wkurzające jest jak chce zapisać grę a ta mnie wywala i wszystko tracę grr
cóż, tak bywa, dlatego w medka I gram na starym kompie, co wiąże się z olewaniem najnowszych sterowników i innego badziewia.
wywalanie zdarza się, trzeba najlepiej save'ować grę przed bitwą, czy końcem tury...
jak zauważyłem osobiście wiele zależy od kodeków, np. gryzie się często najnowszy AllPlayer z kodekami powodując czarny ekran podczas bitwy i inne tego typu smaczki...

Dunkel
11-09-2009, 00:15
jak się odblokowywało Polskę by mogła zwoływać krucjaty?
który plik trzeba poprawić?

ratownik
11-09-2009, 22:00
jak działa Dżihad? mam owy symbol wyprodukowany ale nie mogę go nigdzie "wysłać" po prostu sobie jest :roll:

Dunkel
12-09-2009, 00:10
jak działa Dżihad? mam owy symbol wyprodukowany ale nie mogę go nigdzie "wysłać" po prostu sobie jest :roll:
rozumiem, że wyprodukowałeś budynek dający możliwość zwołania Dżihadu i uczyniłeś to zakładce szkolenie woja i masz taki symbol na mapie...
nie da się go przenieść na wybraną katolicką prowincję? może zdaje się Dżihad jest tylko gdy katolicy podbiją jakąś muzułmańską prowincję?

ratownik
12-09-2009, 11:38
jak działa Dżihad? mam owy symbol wyprodukowany ale nie mogę go nigdzie "wysłać" po prostu sobie jest :roll:
rozumiem, że wyprodukowałeś budynek dający możliwość zwołania Dżihadu i uczyniłeś to zakładce szkolenie woja i masz taki symbol na mapie...
nie da się go przenieść na wybraną katolicką prowincję? może zdaje się Dżihad jest tylko gdy katolicy podbiją jakąś muzułmańską prowincję?

Tak właśnie zrobiłem wyprodukowałem i mam na mapie :)

Bizancjum wpadło w moje dwie prowincje i na nich też nie mogłem wysłać dżihadu :/ może musi to być konkretnie jakaś frakcja katolicka :)

Zaraz kogoś zleje i zobaczymy co wyjdzie :)

bombelko
13-09-2009, 11:03
A ja mam takie pytanie ogólne - co robicie z pojmanymi żołnierzami? wybijacie po bitwie czy zostawiacie, żeby dostać okup? Wiadomo, jak się porwie króla to kasa leci niezła (mi bizancjum zapłaciło 15tys. florenów), ale jak się wypuści armie 600chłopa za nawet z 3-4k to mogą jeszcze nieźle namieszać;]

ratownik
13-09-2009, 12:07
A ja mam takie pytanie ogólne - co robicie z pojmanymi żołnierzami? wybijacie po bitwie czy zostawiacie, żeby dostać okup? Wiadomo, jak się porwie króla to kasa leci niezła (mi bizancjum zapłaciło 15tys. florenów), ale jak się wypuści armie 600chłopa za nawet z 3-4k to mogą jeszcze nieźle namieszać;]

Ja mam podobne pytanie w odniesieniu do buntu

ktora opcja lepsza?
zabij wszystkich?
zabij przywodcow?
wypusc wszystkich?

Jak one wplywaja na poziom zaufania w prowincji, na zadowolenie, na to czy za dwie tury znowu nie będzie jakiegoś powstania :)

Stopa
13-09-2009, 13:24
Okupy są śmiesznie niskie, ale komp stosunkowo rzadko wykupuje jeńców (jak jest 1000+ to jeszcze mi się nie zdarzyło bym ich wypuścił). Czasem też morduję jeńców,żeby generał dostał +1 strach.
Co do buntów, to za pierwszym razem w danej prowincji zabijam przywódców, za drugim razem wszystkich. Czasem wypuszczam wszystkich, ale to rzadko.

bombelko
13-09-2009, 21:36
Przyłaczam sie do pytania Dunkela. Czy Polska może wyprawiać krucjaty? Jakie budynki trzeba posiadać? Czy trzeba podmieniać jakieś pliki?

Dunkel
14-09-2009, 14:43
Przyłaczam sie do pytania Dunkela. Czy Polska może wyprawiać krucjaty? Jakie budynki trzeba posiadać? Czy trzeba podmieniać jakieś pliki?
Polską na pewno nie wypuścisz krucjaty, trzeba pewien plik zmienić, tylko nie wiem jak, no i nie wiem który...


Okupy są śmiesznie niskie, ale komp stosunkowo rzadko wykupuje jeńców (jak jest 1000+ to jeszcze mi się nie zdarzyło bym ich wypuścił). Czasem też morduję jeńców,żeby generał dostał +1 strach.
Co do buntów, to za pierwszym razem w danej prowincji zabijam przywódców, za drugim razem wszystkich. Czasem wypuszczam wszystkich, ale to rzadko.
Wy nie pomyliście części gry? W I części gry podczas bitwy można nałapać woja, można go zabić czy leci morale u generała przy stałych praktykach a strach idzie w górę, natomiast późniejsze zdarzenia przy nałapaniu woja są automatyczne - komp albo informuje, że sprzedał woja albo powiadamia, że przeciwnik nie miał kasy i jeńcy zostali straceni...
czyżby coś w opcjach mam inaczej zaznaczone?

ratownik
14-09-2009, 14:53
Przyłaczam sie do pytania Dunkela. Czy Polska może wyprawiać krucjaty? Jakie budynki trzeba posiadać? Czy trzeba podmieniać jakieś pliki?
Polską na pewno nie wypuścisz krucjaty, trzeba pewien plik zmienić, tylko nie wiem jak, no i nie wiem który...


Okupy są śmiesznie niskie, ale komp stosunkowo rzadko wykupuje jeńców (jak jest 1000+ to jeszcze mi się nie zdarzyło bym ich wypuścił). Czasem też morduję jeńców,żeby generał dostał +1 strach.
Co do buntów, to za pierwszym razem w danej prowincji zabijam przywódców, za drugim razem wszystkich. Czasem wypuszczam wszystkich, ale to rzadko.
Wy nie pomyliście części gry? W I części gry podczas bitwy można nałapać woja, można go zabić czy leci morale u generała przy stałych praktykach a strach idzie w górę, natomiast późniejsze zdarzenia przy nałapaniu woja są automatyczne - komp albo informuje, że sprzedał woja albo powiadamia, że przeciwnik nie miał kasy i jeńcy zostali straceni...
czyżby coś w opcjach mam inaczej zaznaczone?


Musisz rozgraniczyć dwa tematy:
Pierwszy temat to łapanie woja rebelii - możesz zabić wszystkich, zabić przywódców, uwolnić wszystkich (i o to pytałem jak te opcje mają wpływ na grę, lojalność, ewentualną następną rebelie)
Drugi temat to łapanie woja przeciwnika gdzie masz tylko info ile złapałeś i ewentualnie jakich arystokratów i czy okup został zapłacony czy nie został zapłacony i " nie zawracasz sobie nimi głowy" Oczywiście przed końcem bitwy możesz wyrżnąć jeńców wtedy strach generała rośnie ale morale jednostek pada :/

Dunkel
14-09-2009, 15:21
owszem, zapomniałem o jeńcach, tu zazwyczaj nie miałem buntów, bo to hamuje rozwój, ewentualnie nabija doświadczenie jednostkom i nic więcej. Buntowników jak już to wyżynałem, nie mogłem się powstrzymać...

Stopa
14-09-2009, 17:16
Oczywiście przed końcem bitwy możesz wyrżnąć jeńców wtedy strach generała rośnie ale morale jednostek pada :/
Za pierwszym razem generał dostaje tylko 1+ strach, więc ten jeden raz wyrżnąć jeńców można bezkarnie

Dunkel
18-09-2009, 12:13
Przyłaczam sie do pytania Dunkela. Czy Polska może wyprawiać krucjaty? Jakie budynki trzeba posiadać? Czy trzeba podmieniać jakieś pliki?
dobra, zdaje się, że to rozgryzłem na podstawie tego tematu, konkretnie tego postu:
http://www.twcenter.net/forums/showthre ... ost3464524 (http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?p=3464524#post3464524)

analogicznie w pliku CRUSADER_BUILD_PROD13.TXT w pliku Medieval Total War, w Program Files trzeba przy budynku Chapter House dodać polską nację, np. Danię i Węgry tez można dodać.
Gotowiec: CHAPTER_HOUSE Chapter House "AGENT_PRODUCER, TROOP_PRODUCER" 500 4 {CHURCH} Chapter House "POVERTY_STRICKEN(5), DESPERATE_DEFENCE(100), CATHOLIC_EXPANSIONIST(80), CATHOLIC_NAVAL_EXPANSIONIST(80), CATHOLIC_TRADER(80), CATHOLIC_CRUSADER_TRADER(200), CATHOLIC_EXPANSIONIST_CRUSADER(200), CATHOLIC_DEFENSIVE_CRUSADER(200), POPE(100), CATHOLIC_DEFENSIVE(80), CATHOLIC_ISOLATIONIST(80), ORTHODOX_DEFENSIVE(80), ORTHODOX_EXPANSIONIST(80), ORTHODOX_STAGNANT(80), MUSLIM_PEACEFUL(0), MUSLIM_EXPANSIONIST(0), MUSLIM_DEVOUT(0), BARBARIAN_RAIDER(0), REBELS(0), CLOSE_TO_SUPPORT_LIMIT(10), " NO CATHOLIC 2 "{ FN_ENGLISH, FN_FRENCH, FN_GERMAN_HRE, FN_ITALIAN, FN_SPANISH, FN_ARAGONESE, FN_SICILIAN, FN_POLISH }"

i podobnie można sobie odblokować jednostki wojskowe dla krucjat jak Hospilaterzy(Joannici), Krzyżacy, Templariusze, z tym, że trzeba to zrobić w pliku CRUSADERS_UNIT_PROD11.TXT - przynajmniej tak się mój nazywa...
jeszcze jedno:
tacy Hospilaterzy mogą mieć tylko FN_ITALIAN, gdy dodajesz kogokolwiek to zdaje się powinno to być tak: HospitallerFootKnights (...statystyki etc.) "FULLPLAR, YES, YES" "FN_ITALIAN, FN_POLISH" "Missile, Shocktroop, Spear, Cavalry" (...) SWORD "HIGH,LATE" "FN_ITALIAN, FN_POLISH"
czyli dodajemy przecinek spację i ograniczamy cudzysłowem-""
w jednostkach musimy dwa razy dodać dany kraj.

sposób zapisu podejrzałem od jednostek, które są dostępne dla więcej niż tylko jeden kraj.

Praktyka: na razie w kampanii wybudowałem w Polsce relikwiarz/chapter house, 4 lata dzielą mnie od zrealizowania krucjaty w panelu rekrutacyjnym. Moim celem oczywiście Jerozolima. Zobaczymy czy jednostki będą działać, na razie wszystko gra, może prócz tego, że Papiestwo się reaktywowało i już kazało mi skończyć wojnę z Niemcami...na szczęście została im tylko Genua...
ps. jednostki krucjatowe odblokowałem wszystkie - zobaczymy czy się będzie gryzło, stwierdziłem, że skoro już nie ma Francji, Włoch, zaraz nie będzie Niemiec to dlaczego ograniczać sobie przyjemność... :D

bombelko
20-09-2009, 22:23
a czy jak to zmienie to zmiany pojawią się w zaczętej już kampani? czy musze wszystko od nowa zaczynać?

Dunkel
20-09-2009, 22:46
od razu, w zaczętej kampanii będzie miał możliwość krucjaty, przecież zmieniasz plik, który jest ogólny (choć wiem, ze nie zawsze tak jest).
póki co moja krucjata podąża w kierunku Jerusalem. Jest na razie w Węgrzech i składa się niestety z samych wojów, których dałem osobiście plus jedna jednostka kawalerii Joannitów i jedna piechota zakonna. Gorliwość prowincji ponad 60procent. WTF?
Jak grałem Francją to tych jednostek miałem więcej podczas pochodu...

może należy coś zmienić jeszcze?

Pink
16-10-2009, 20:17
Mam mały problem z desantem morskim, a dokładniej nie wiem jak mam rozmieścić statki, aby moja armia mogła dokonać desantu na Sardynię. W każdym akwenie muszę umieścić swój statek czy jak ? Gram w Medievala I krótko, więc proszę o wyrozumiałość ;) Ogólnie gra jest świetna, grafika w ogóle nie przeszkadza, a klimat gry wciąga niesamowicie.
Poniżej zamieszczam screena z problem przedstawionym na początku posta. Wspomoże ktoś :) ?
http://img148.imageshack.us/img148/5052/beztytuumj.jpg

Dunkel
16-10-2009, 22:22
easy.
powinieneś rozmieścić statki na kursie na Sardynię.
Czyli obsadź jeszcze Zatokę Lwią i Morze Liguryjskie i powinno być ok.
Musisz też pamiętać, że desant (chyba) zrobisz w każdych warunkach, ale jeśli utracisz port to będziesz miał problem z wydostaniem się z wyspy.


no a moja krucjata rozwaliła wszystkich Egipcjan, szkoda, że dwie nacje zniknęły z powodu braku potomka przez co gra stała się o niebo łatwiejsza...
w najbliższym czasie uruchomię chyba Polskę w okresie późnym i tam zdążę do jak najszybszego posiadania inkwizytorów, najlepiej wielkiego inkwizytora. Świetnie się człowiek pozbywa wrogich generałów.

Pink
16-10-2009, 23:01
Dzięki za odp, teraz bezproblemowo zorganizuje desant na Sardynię. Co do krucjat moja wyprawa zbliża się pomału do granic Egiptu, wiadomo co to oznacza dla niewiernych :twisted: Rycerze Santiago wymiatają na polu bitwy :)

Dunkel
17-10-2009, 10:05
to patrz sobie na gorliwość prowincji przez które przechodzi krucjata. Jak prowadzisz przez Północną Afrykę to pewnie gdzieniegdzie gorliwość jest równa np. 10 %, co w praktyce oznacza, że tych rycerzy Santiago i innych ziomków ubywa z Twojej krucjaty (dezercja), stąd też ja często robiłem szlak statkami by bezpośrednio przerzucić woja na muzułmańską prowincję. Jakby nie było jakoś tam komp się szykuje odkąd wypowiadasz im krucjatę(choć ja zawsze miałem za dużo woja by coś mi mogli przeszkodzić...), dlatego taki szybki desant też ma swój plus
pozdr

Pink
17-10-2009, 10:47
A ja się dziwiłem dlaczego moja krucjata jakaś szczupła jest :D Na szczęście przed Egiptem mam posiłki, które mogą dołączyć do krucjaty. Dzięki za podpowiedź, nie miałem pojęcia, że gorliwość wpływa na stan wyprawy. Następnym razem chyba wybiorę drogę przez morze :)

Furiusz
22-11-2009, 15:12
Może jakaś partyjka online?

Dunkel
01-12-2009, 23:34
wiecie jak sprawdzić poziom trudności kampanii gdy ona trwa?

Argaleb
30-12-2009, 23:19
Z tego co wiem nie da się tego zrobić.

Dunkel
02-01-2010, 14:58
da się zmienić imiona władców czy dowódców wojskowych?

Horvath
20-01-2010, 12:33
W grze się nie da, chyba że można w plikach coś pozmieniać, ale wątpię, bo imiona późniejszych generałów generują się losowo.

McGregor
17-02-2010, 14:36
Hi, Mam taki głupi problem, pewnie się uśmiejecie ale nie wiem jak to załatwić. Jak już mi sie uruchomi gra to nie wiem jak poruszać jednostkami ponieważ nie działa mi myszka (sprawdziłem w innych grach jest ok, i wszystko generalnie sprawnie jest). Nie mogę też zmienić na myszkę ustawień w zakładce options i controls. może coś przeoczyłem?

Bronti
01-03-2010, 21:51
Panowie i Panie ma ktoś może z was tak zmodyfikowany plik żeby można było produkować jednostki krucjatowe i spieszone. Mam wersję 1.1 - podstawka bez Wikingów.

M&T
23-06-2010, 10:56
Czy mógłby ktoś podać dokładny zestaw budynków, potrzebny do rekrutacji Litewskiej Jazdy (Lithuanian Cavalry), w prowincji Litwa? I czy należy spełnić jakieś inne wymagania aby można było rozpocząć jej rekrutację? Czy można ją rekrutować od początku, czy dopiero w późniejszym etapie gry?

Dunkel
23-06-2010, 12:16
yyy, na podstawce czy w XL?
w XL zdaje się tylko niektóre nacje mają tę jednostkę plus wystarczy zdaje się Horse Breeder...(równoległy poziom co polscy wasale)

M&T
23-06-2010, 13:38
Chodzi o 'podstawkę' (dokładnie wydanie Battle Collection).

Gram Polską. Wróciłem do MTW 1 po wielu latach a pamiętam, że kiedyś miałem problem z pojawieniem się Litewskiej Jazdy - nie chciałbym budować w ciemno, na zasadzie prób i błędów, bo to koszty są i czas też się liczy ;)

Dunkel
24-06-2010, 08:14
http://www.speedyshare.com/files/23107136/Jednostki.pdf

całe drzewko technologiczne - tam masz rozpisane...

chochlik20
16-07-2010, 13:42
jak można odblokować wszystki nacje - węgrów, aragończyków i tak dalej? próbowałem sam poszperać w plikach ale nic mi z tego nie wyszło.

Dunkel
16-07-2010, 14:37
yyy, dziwne, ja miałem od początku wszystkie nacje dostępne, nie myli Ci się z Medieval 2?

chochlik20
16-07-2010, 14:49
nie, mam wersje 1.0

Dunkel
16-07-2010, 15:02
hm... bodajże polecali są uaktualnić...
kurde, jak patrzę w folder to nie mogę znaleźć odpowiedniego pliku dot. frakcji, możesz podać lokalizację to może coś podpowiem...

chochlik20
16-07-2010, 15:15
a gdzie można znaleść patche do niego??

Dunkel
16-07-2010, 16:18
viewtopic.php?f=39&t=239 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=39&t=239)
... trochę poszperaj poczytaj tematy na forum:)

chochlik20
22-07-2010, 11:59
już udało mi sie odblokować :)

Wonk
11-11-2010, 21:52
Wie ktoś czy zmieniło się coś w sprawie hotseat medievala jedynki? Jeśli ktokolwiek wie coś na temat hotseat w medievalu jedynce proszę o informacje w tej sprawie. Z góry dziękuję.

Samick
11-11-2010, 23:01
Nie ma.

Goblin_Wizard
05-12-2010, 01:01
Witam!

Czy ktoś wie co trzeba zrobić, żeby nie wyświetlało się intro i reszta filmików na początku? O ile pamiętam to tworzyło się jakiś pusty plik tekstowy tylko nie pamiętam już nazwy.

EDIT: ok znalazłem. Plik nazywa się skipcredits.txt

Samick
14-01-2011, 17:56
Wie ktoś gdzie dopaść zafoliowanego Medka z dodatkiem?

14-01-2011, 23:00
Ja powiem jak zrobiłem...Nie szukałem nie googlowałem, poszedłem do Empiku, mieli jeszcze gdzieś na składzie i ściągnęli. W internecie czasami oferty są dziwne, nieaktualizowane, wystarczyć zerknąć na cenę...Kiedyś była wydana w serii ekstra klasyki przez cdprojekt...Najlepszym rozwiązaniem jest jak dla mnie, czasami tak robię, to zamówić grę w sklepie komputronika, do sklepu dostawy są codziennie, jeżeli mają grę na stanie, to na drugi dzień jest....Już więcej pomysłów nie mam, może ktoś jeszcze coś podpowie? ;)

Kretson
04-07-2011, 20:21
Mam pytanie - jak spieszyć kawalerię przed bitwą?

Pzdr.

Goblin_Wizard
04-07-2011, 21:21
Przed bitwą klikasz prawym na ikonie oddziału - jak pojawi się opcja spieszenia to ok, a jak nie to nie. Nie każdą kawalerię można spieszyć.

Kretson
04-07-2011, 22:08
Kliknąłem i mam opis statystyk jednostek (jest, że można spieszyć) - co dalej?
Pzdr.

Goblin_Wizard
04-07-2011, 22:15
Przed bitwą - w znaczeniu, że w momencie jak już zaakceptujesz "manualne" rozegranie bitwy i ustawiasz jednostki na mapie taktycznej, a nie na podsumowaniu zanim jeszcze zdecydujesz się na bitwę.

Wez Pigulke
01-02-2012, 18:34
Cześć
Zechciało mi się przypomnieć Medka i:
Jak to jest z dodatkowym Valor za mistrza gildii. Jeśli jednostka wymaga jakiegoś budynku na lvl mniejszym niż max, to jednostki wymagające go mają + 1 valor. Ale co z jednostkami, które wymagają kilku budynków np: byzantine cavalry: łucznik miecze i konie. czy rozwiniecie ich na max lvl da mi kawalerie na 3 poziomie valora na starcie?
Co daje +1 dyscypliny z akademii wojskowej? Co dają uniwersytety i akademia medyczna, oraz pałace?
Czy są jakieś ciekawe klawisze inne niż np. shift, v które w czymś pomagają w czasie kampanii i bitwy?
Mam tez problem z bitwami. Wole wysługiwać się komputerem. W m2 i rome szło mi nie najgorzej.

Samick
01-02-2012, 19:30
Dyscyplina jak sama nazwa wskazuje, zwiększa dyscyplinę. Na co się to przekłada? Na to iż oddział nie wpadnie w panikę i nie zacznie uciekać przy byle okazji. ;)


Mam tez problem z bitwami. Wole wysługiwać się komputerem. W m2 i rome szło mi nie najgorzej.

Niestety, do tego trzeba się przyzwyczaić. :)

Na resztę pytań nie znam odpowiedzi.

Wez Pigulke
03-02-2012, 15:08
Jeszcze 2 pytania:
Czy bonus za mistrza gildii sumuje się z bonusem od prowincji? "duma tego regionu"
Czy statystyki na http://www.totalwar.org/strategy/twug/index.html podane są po uwzględnieniu bonusu z tarczy? W jakich sytuacjach ten bonus działa, a w jakich nie?

Goblin_Wizard
09-02-2012, 11:59
Wez Pigulke - zamiast zadawać tyle pytań zrób najpierw tutorial i ewentualnie przeczytaj instrukcję (jeśli zgubiłeś to tutaj (http://www.replacementdocs.com/download.php?view.5963) masz w pdf).
To co piszesz brzmi nieco dziwnie bo ja mam wersję angielską ale jeśli dobrze zrozumiałem to:
1. bunus z prowincji sumuje się z bonusem z budynków.
2. Jeśli jednostka wymaga kilku budynków to tylko pierwszy z listy daje bonus do valour. Dla konnicy jest to oczywiście Master horse breeder, dla pikinierów Master Spearmaker, itd.
3. Dyscyplina wpływa na samowole oddziałów na polu bitwy. Im wyższa tym dokładniej wypełniają rozkazy i mniej działają na własną rękę (jak np. szarżujące często zupełnie bezsensownie rycerstwo).
4. Sterowanie i bitwy są dosyć proste. Jak zrobisz tutorial to zobaczysz, że przydają się zarówno shift, alt, ctrl jak i prawie cała część numeryczna.

Dunkel
16-02-2012, 18:01
dodam jeszcze, że dyscyplina sprawia, że w praktyce trzymają szyk, jedziesz konnicą klinem i raz, że ignorują zaczepki (np. jakiś łuczników uciekających, którzy czasem wejdą pod kopyta) jak i cofka i ponowna szarża wychodzi lepiej. Kurde, mało co z Medka 1 pamiętam.
Czy przypadkiem Valour nie sprawiał także, że przeciwnicy uciekali w popłochu? miałem raz jednostkę +7 to by było coś, zostawiałem ją na koniec, reszta klinczowała z wrogiem i akurat to byli krzyżowcy rozciągnięci bardzo szeroko szarżą powodowali ucieczkę 3 oddziałów z miejsca.

16-02-2012, 18:22
Nie macie polskich wersji? Tak się pytam, z czystej ciekawości, bo w polskiej lepiej komuś podpowiadać, ale link podany jest całkowicie słuszny i prawdę prawi :)

Wez Pigulke - zamiast zadawać tyle pytań zrób najpierw tutorial i ewentualnie przeczytaj instrukcję (jeśli zgubiłeś to tutaj (http://www.replacementdocs.com/download.php?view.5963) masz w pdf).

Goblin_Wizard
16-02-2012, 19:05
Nie macie polskich wersji? Tak się pytam, z czystej ciekawości, bo w polskiej lepiej komuś podpowiadać, ale link podany jest całkowicie słuszny i prawdę prawi :)
No mam. Jedną polską i dwie angielskie. Gram w angielską od 10 lat i po prostu się przyzwyczaiłem. Łatwiej mi dzięki temu porozumieć się z ludźmi na międzynarodowych forach. Dodatkowo od dawna nie gram już w "czystego" medka tylko tłukę różne mody, a one są tylko i wyłącznie po angielsku (sam też pracuję nad modem w wersji ang.). Grając na wersji ang. nie mam "zgrzytów" w kwestii plików lokalizacji. Podsumowując: plusy wersji ang. mocno przeważają nad minusami.

22-02-2012, 22:24
Mody sa ciekawe, grałem swego czasu, a jaką modyfikację robisz?
Z tego widać że Tolkiena "męczysz" czy to tylko taka wprawka?
I nie orientujesz się czy jest gdzieś w necie najnowsza wersja tego:
viewtopic.php?f=40&t=685&p=92616#p92616 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=40&t=685&p=92616#p92616)
pozdrawiam

Samick
22-02-2012, 22:34
I nie orientujesz się czy jest gdzieś w necie najnowsza wersja tego:
viewtopic.php?f=40&t=685&p=92616#p92616
pozdrawiam

Najnowsza wersja to wersja 1.5 jak coś, jutro mogę gdzieś wrzucić.

Cegorach w końcu nie skończył wersji 2.0... o ile zaczął, bo słyszałem tylko zapowiedzi prac.

Goblin_Wizard
23-02-2012, 08:48
Mody sa ciekawe, grałem swego czasu, a jaką modyfikację robisz?
Z tego widać że Tolkiena "męczysz" czy to tylko taka wprawka?
"męczysz" dobrze określa moja pracę na tym modem. Brak czasu nie pozwala mi niestety zrobić tyle ile bym chciał. Na szczęście ostatnio dołączył do mnie gość ze Szwecji, który ma się zająć się grafiką i muzyką. Poza tym nie zaczynamy od zera bo np. jednostki i część map bitewnych mamy z poprzedniego niedokończonego moda. Generalnie mogę powiedzieć, że widzę "światełko w tunelu" ;)


I nie orientujesz się czy jest gdzieś w necie najnowsza wersja tego:
viewtopic.php?f=40&t=685&p=92616#p92616 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=40&t=685&p=92616#p92616)
pozdrawiam
Samick prawdę rzekł, a ostatnią wersję masz np tutaj:
1. PMTW_1.5_INSTALL.zip (http://www.gamefront.com/files/20499932/PMTW_1.5_INSTALL.zip)

2. PMTW_The_Patch.zip (http://www.gamefront.com/files/20499946/PMTW_The_Patch.zip)

3. PMTW_MUSIC_PACK_01.exe (http://www.gamefront.com/files/20500001/PMTW_MUSIC_PACK_01.exe)

23-02-2012, 11:56
Goblin_WizardDzięki za info :) Jak będziesz miał betę chociażby to zgłaszam się na ochotnika by ją "przemęczyć" :)
"męczysz" to oczywiście w formie żartu pozytywnego, darzę bez zgrywania się w tym momencie- szacunkiem tych, co potrafią poświęcać swój wolny czas na modyfikacje, wiem co oznacza modowanie, bo mam za sobą złe doświadczenia w tym względzie, odnośnie braku czasu :)
-----------
z innej bajki:
Jestem bardzo zadowolony że ktoś gra jeszcze w drugą najlepszą grę z tej serii. Pochwalę się, że udało mi się na nowym sprzęcie, pod win 7 64 bit uruchomić Medka, gdybym kupił inną kartę grafiki mógłbym się cmoknąć w nos, fakt, intro się nie wyświetla, ale mnie to nie dziwi, ale bitwy i mapa kampanii sprawnie chodzi. Dla tych co mają problemy, to przypominam że win 7 ma w zgodnościach pełen wypas systemów plus opcje inne, warto pokombinować z tym :)

Kot
07-03-2012, 14:15
No niestety:( teraz każdy tylko w Medievala 2,Shoguna i Empire:(
zawsze można by zorganizować jakąś bitwe online:P

Dunkel
07-03-2012, 14:28
Pochwalę się, że udało mi się na nowym sprzęcie, pod win 7 64 bit uruchomić Medka, gdybym kupił inną kartę grafiki mógłbym się cmoknąć w nos, fakt, intro się nie wyświetla, ale mnie to nie dziwi, ale bitwy i mapa kampanii sprawnie chodzi. Dla tych co mają problemy, to przypominam że win 7 ma w zgodnościach pełen wypas systemów plus opcje inne, warto pokombinować z tym :)
jaką masz grafę? radeona?

07-03-2012, 22:24
Pochwalę się, że udało mi się na nowym sprzęcie, pod win 7 64 bit uruchomić Medka, gdybym kupił inną kartę grafiki mógłbym się cmoknąć w nos, fakt, intro się nie wyświetla, ale mnie to nie dziwi, ale bitwy i mapa kampanii sprawnie chodzi. Dla tych co mają problemy, to przypominam że win 7 ma w zgodnościach pełen wypas systemów plus opcje inne, warto pokombinować z tym :)
jaką masz grafę? radeona?
W inszym temacie, odnośnie kupna laptopa, to napisałem :) I chodzi, ale jakbym miał kartę GeForce GTX 560 TI 1GB , to już mogłoby być po ptakach :) Radeony są niestety często bezużyteczne, jak masz najnowszą kartę, bo część starych gier ich nie widzi, np. K.O.T.O.R. 1 i K.O.T.O.R. 2 a gry te spokojnie wytrzymuja konkurencję z najnowszymi cRPGami, widziałem jak się po instalacji prawoidłowej nie chciały się uruchomić, nie wiem jak to jest laptopami :roll:

Jakbyś kupował PC- ta, to bym doradził, ale nvidia pod stacjonarny spokojnie daje rady i w starych grach, mam taki sprzęt, podaję by pomóc może na coś ciebie natknie, ale laptopy są specyficzne, nim zakupisz moim zdaniem zrób jak kolega z pracy z kilka dni przeglądał , wertował, pytał się i wybrał, kupił dokładnie to co chciał, a nie co było fajne technicznie, a to duża różnica :roll: Ważna jest poza karta system operacyjny, sterowniki kodeki, lub ich brak przy starych grach...Monitor, teraz gry się robi panoramiczne, a kiedyś była inna technologia...Trzeba wypośrodkować, mnie się póki co udało, ze starych gier nie tylko z serii Total War, chodzą sprawnie bez problemów, nie wiem czy pomogłem, ale jeżeli chociaż ciut, to dobrze :D
[spoiler:2t08pm49]procesor: Core i5-2500K 3,3-3,7 GHz (4C/4T)
chłodzenie: Corsair Cooling Hydro Series H60
karta graficzna: GeForce GTX 560 1GB
płyta główna: MSI P67A-GD55 (B3)
RAM: 8GB RAM DDR3 1600 MHz Corsair Vengeance Blue
dyski: Western Digital Caviar Green 1TB
napęd optyczny: Lite-ON DVD+/-RW
obudowa: Fractal Design Define R3
zasilacz: Corsair CMPSU-600CXV2EU 600W
monitor
24'' iiyama ProLite E2473HDS-1 LED[/spoiler:2t08pm49]

Dunkel
08-03-2012, 03:22
fakt, pokazywałeś swój sprzęt. Pomyliłem nicki w mej pamięci. :D

kirlan
08-03-2012, 08:33
Jak czytam i widzę co się wyrabia (niekompatybilność) to
dochodzę do wniosku że
warto kupić sobie starego używanego kompa za przysłowiowe 200 zł z zainstalowanym fabrycznie Windows 98 albo okrojonym XP do grania w stare gry

Bynajmniej nie namawiam do opalania się przed 12 calowym monitorem CRT!!

- wystarczy żeby nasz super nowoczesny 30 calowy monitor OLED obsługiwał tryb 800x600 pikseli , 24 bity głębi kolorów oraz miał wejście D-SUB i jazda: można się zagrywać w gry z lat 90 - 2005

Upraszczam oczywiście :!: bo wiadomo: nie wszystko chwyci, chodzi o ideę:
dwa kompy: full wypas nówka do najnowszych gierek + staruszek do rarytasów z dawnych lat

w sumie oba mogą być na stałe podłączone pod jeden dobry monitor z wejściem HDMI , D-SUB i jeszcze antenowym (funkcja telewizora)

:idea: :shock: Właśnie sobie przypomniałem że gry Wideo/ telewizyjne też miały swój urok - i soje standardy. Tyle że w wiele z nich można teraz zagrać w wersji na przeglądarkę www , a stare total-wary nie mają jak dotąd wersji na nowe (64 bitowe) kompy :cry:

Samick
08-03-2012, 23:01
Niestety ludzie w erze lapków są już zbyt wygodni by odświeżać swoje stare blaszaki. Wolą się męczyć, narzekać i kląć, że coś nie działa niż sięgnąć po najlepsze remedium.

Co do systemu poleciłbym jednak system XP z SP2. Mamy stabilność, mamy łatwiejszy dostęp do sterowników. Cofanie się, aż do 98 nie jest konieczne, ale jak będzie aż tak bardzo potrzebne, zawsze można zainstalować Win98 na innej partycji, co trudne nie jest i oba systemy działają w sprawny sposób koło siebie.

Dunkel
08-03-2012, 23:29
to, co piszecie to prawda.
Szanować stare kompy! :D
Jednakże i ja odkąd na lapiku mi chodził MTW to blaszaka odstawiłem w kąt, póki co. Zobaczymy jak będzie na nowym sprzęcie, póki co nie będę się rozdrabniał, najpierw BC 6.3 w MTW2

09-03-2012, 11:40
Na nowym też chodzi, przecież sobie tego nie wymyśliłem :D nie popadajmy w przesadę i nie katujmy się starymi kompami, nawet Szogun 1 chodzi, wystarczy trochę pokombinować, w sumie wszystko zostało powiedziane w danych tematach :)

Kot
09-03-2012, 22:03
Może urządzimy jakąś bitwe panowie w MTW1:D?
Tak nieco nudno bije się z kompem na single:<

kirlan
12-03-2012, 15:15
Kurde! Chętnie bym spróbował, :D :D

Tylko z czasem kiepściutko u mnie... :(
Ale dajcie znać jakby co ... może choć trochę bym pograł ... 8-)
...
Hmmm... Ah!! :D
Chyba zaraz zagram krótką "historyczną" przeciw maszynie - z braku laku...

Yamamoto
29-10-2013, 14:25
Jako miłośnik historii wojskowości ( i fan fantasy) po obejrzeniu serialu Viking zachciało mi sie zagrać coś "średniowiecznego" .

Jeśli poprzednia część , Shogun Total War był innowacyjny i przez samo to posiadał wielkie zalety to Medieval jest jego jeszcze lepszym odbiciem :lol: Klimat serii jest bardziej swojski i różnorodny, przez co ta gra jest jak dobre wino ;)

qtango
11-11-2013, 12:34
Mozecie mi przypomieć jak doszkalało sie jednostki ?

Goblin_Wizard
11-11-2013, 16:49
Mozecie mi przypomieć jak doszkalało sie jednostki ?
Po prostu przeciągasz jednostkę, którą chcesz doszkolić do kolejki produkcyjnej danej prowincji.

qtango
11-11-2013, 21:08
Dzieki

DespoliatoR
12-02-2014, 21:31
Ahoj! Niedawno odnalazłem przypadkiem grę i naszła mnie ochota by po kilku latach przerwy powalczyć sobie na nowo :) Gram w Viking Invasion i mam pytanie, czy możliwe jest brytyjskimi plemionami podbicie prowincji Wikingów czy przez całą grę skazany jestem jedynie na obronę przed ich desantem? A drugie pytanie to... czy ktoś w ogóle jeszcze w to gra? :D

Dunkel
12-02-2014, 21:35
No ja już dawno nie grałem...
Z tego, co pamiętam to tradycyjne "rozścielasz" linię statków z Anglii do Norwegii i przerzucasz wojo.

DespoliatoR
12-02-2014, 21:43
Tylko że nie mogę żadnego statku umieścić na morzu wikingów, oni mają jedynie 2 prowincje i wygląda na to że ich prowincji zdobyć się nie da...Może gdyby tam nie było okrętów wikingów to desant by się udał. Mowa oczywiście o MTW Viking Invasion

Samick
12-02-2014, 21:52
Skandynawia Wikingów od reszty wody oddzielona jest akwenem/akwenami, na które nie mogą wpłynąć inne jednostki pływające niż Wikingów, ale... Pozostaje jedna, niepewna furtka. Zebranie armii wszelkich agentów, przekupienie armii w prowincji i produkowanie nowego wojska z przekupywaniem kolejnych armii przeciwnika oraz rozbijanie go. Tylko niestety, jeśli dobrze pamiętam metoda udała się częściowo, ponieważ inne nacje niż Wikingowie ma tam minusy do stabilności, a król wikingów odradza się nawet gdy nie ma następców.

Dunkel
12-02-2014, 21:55
Kurde, widzisz... Nie pamiętam... :D Poza tym w tym dodatku to naparzałem drugą stroną...
Może się nie da, bo jest już jakiś tam statek i trzeba bitwę rozegrać?
Wiem, że to proste, ale przyszło mi do głowy...
Może portu na starcie nie ma? Wątpię, żeby Norwedzy nie mają portu...
Spróbuj wcisnąć V i czy jest na zielono?
A może jakiś bug :(
Właśnie, na jakiej konfiguracji grasz? System, karta graficzna?

Edit: Samick odpowiedział, widać, że pamięta lepiej. :D

DespoliatoR
12-02-2014, 23:00
hehe, dzięki, właśnie coś podobnego mi świtało w głowie, tylko żeby przekupić generała to trzeba mieć duuuuuuużooo kasiory, niekiedy generałem jest książę więc korupcja odpada. Fajnie że ktoś jeszcze pamięta że ta gra istnieje :P

Mefisto7
24-02-2014, 18:05
Po 10ciu latach od grania zakupiłem wreszcie Złotą Edycję. Ukochana część TW powraca... Ostatnia, w której komputer jeszcze dość silnie się czuje na mapie kampanii, bez miliona współrzędnych do ogarnięcia, co mu nie wychodzi. Także z jakimś niewysłowienie wspaniałym tajemniczym klimatem, najlepszym w serii. (Aczkolwiek nie, żebym potępiał Rome i Medieval 2)

Niestety po tylu latach modów w M2, mała ilość prowincji będzie mi się rzucała w oczy. Spotkaliście na swojej drodze jakiegoś moda zwiększającego znacznie ich liczbę? W modyfikacjach na forum jest jeden, który dodaje ze dwie ledwo... Przede wszystkim przydałoby się coś, co rozwija ich liczbę w środkowej i wschodniej Europie... ;)

Lord Wełnowór
04-03-2014, 22:51
Witam. Nie wiecie może gdzie można legalnie dostać medievala? W sklepach już chyba go nie dostaniemy, a na allegro są tylko używane, co mnie za bardzo nie satysfakcjonuje :/

ciahho
24-02-2016, 03:54
cześć! nie wiem czy ktoś tu jeszcze zajrzy i czy gra w tą grę, ale ja nigdy nie grałem w żadnego total wara, ten jest pierwszy, gram jakiś czas i pojawia się tylko jeden problem, grałem kilka kampanii na różnych poziomach trudności normal, hard, expert, polską, aragonią, danią i mam ten sam problem przychodzi rok ok. 1150 - 1180 władam już ok. 1/3 europy do tej pory potrafiłem rozgrywać bitwy bez żadnej porażki lub sporadycznie przegrywając, a nagle gra zaczyna jakby boostować oddziały komputera, podaję przykład w bitwie puszczam 3 oddziały mojej kawalerii królewskiej z opancerzeniem +2 na jeden oddział kawalerii królewskiej kompa bez żadnego opancerzenia i moi dostają baty!!! why? powinni wygrać lekko a kończy się tak, że komp ma nadal 3/4 oddziału a z moich 3 zostają niedobitki, teren równy, męstwo podobne, może komp miał o 1-2 poziomy wyższe, inny przykład gram danią i moi landsmeni do pewnego momentu koszą wszystkich, jak już mam pół mapy to przychodzą bitwy gdzie z milicją kompa nie mogą wygrać, panika i ucieczka, a wcześniej nie przegrałem żadnej bitwy, czy ktoś spotkał się z takimi problemami?

Goblin_Wizard
27-02-2016, 22:36
A jak była różnica w poziomie dowódców, bo nic o tym nie piszesz? Każde dwie gwiazdki generała to o jeden wyższe męstwo każdej jednostki (czyli +1 atak, +1 obrona i +2 do morale dla każdego oddziału). Jak różnica była duża to nic dziwnego, że Twoje jednostki dostały baty. Różnica dwóch poziomów męstwa, przy takich samych jednostkach, to już bardzo dużo.

ciahho
07-03-2016, 16:17
wow! nie spodziewałem się jakiejkolwiek odpowiedzi w temacie dot. gry "z zamierzchłych czasów" więc na wstępie dzięki

co do rozgrywki gram wciąż i ucząc się tej gry zwracam uwagę na morale, wcześniej nie wiedziałem nawet jak sprawdzać jakie dana jednostka morale ma, wraz z odkryciem funkcji przycisku f1 dużo się wyjaśniło ;) chociaż sytuacja, o której wspomniałem i tak pozostaje w pewnej sferze enigmą :eek: nie mam już save'a i nie pamiętam jaka była dokładnie zależność w tamtej sytuacji jeżeli chodzi o gwiazdki dowódców, ale chyba nie była duża, bo moje jednostki miały męstwo 1 - 2 więc podejrzewam, że mój dowódca miał 1 - 2 gwiazdki, a jednostki komputera miały w większości męstwo na poziomie 3 więc pewnie i dowódca miał jakieś 4? gwiazdki

generalnie niekontrolowanie przeze mnie morale jest częściowym wytłumaczeniem sytuacji, ja wcześniej zawsze zażynałem jeńców więc napewno morale leżało, ale sama różnica w morale powinna skutkować tym, że moje jednostki po chwili walki pójdą w długą i wtedy odniosą wysokie straty (od ciosów w plecy), a tu wyglądało to tak, że moje jednostki walczyły były 3 vs. 1 więc chronione skrzydła i przewaga dodawało im otuchy, ale walcząc dostawały baty niemiłosierne (3 jednostki z wyższym upgradem zbroi vs. 1 jednostka tej samej klasy!)

jedyne wytłumaczenie jakie udało mi się znaleźć to info iż w medku 1 na wyższych poziomach trudności w walce jednostki komputera dostają boosty do statystyk i tyle

Goblin_Wizard
08-03-2016, 07:51
Morale nie wpływa na zdolności bitewne. Po prostu jednostka z dużym morale dłużej będzie walczyła (zanim zacznie uciekać) przy niekorzystnych dla siebie warunkach. Zarzynanie jeńców to maksymalnie tylko -3 do morale więc jeśli używasz głównie doborowych jednostek to nie powinno być problemu. Inne cechy specjalne dowódcy często to wyrównują. Różnica w początkowej jakości + różnica w męstwie daje często znaczne różnice w stratach nawet 10:1. Jeśli chcesz zobaczyć co ma jaki wpływ na różnicę w stratach to ściągnij sobie ten programik (http://forums.totalwar.org/vb/local_links.php?action=jump&catid=166&id=756) i poeksperymentuj.