PDA

Zobacz pełną wersję : PYTANIA POCZĄTKUJĄCYCH GRACZY



Strony : [1] 2 3

Mavrug
29-08-2009, 23:41
Było coś takiego na forum zanim umarło :evil: :evil: :evil: Kto ma jakieś pytania to niech wali w tym temacie :D Tak więc zacznę:
1. Podczas oblężenia mojej wioski co turę ubywa mi wojska w środku :roll: skoro pisze że żarła starczy na 7 tur to chyba mi z głodu nie padają, no to co jest? tak powinno być? (tylko na poziomie very hard na medium tak nie miałem)
2. Korupcja- przyczyny i jak zwalczyć/zmniejszyć, o ile to możliwe? Od czego zależy? Mając 30 prowincji płaciłem 15 tys denarów za samą korupcje :shock:
3. Najbardziej denerwujące mnie. Kiedy klikam "koniec tury" automatycznie ubywa mi ze skarbca parę tysięcy denarów (zależnie od tego ile mam, ale zabiera większość). Przecież wszelkie przychody i wydatki są podliczane na początku każdej tury i powinno tylko dodać albo odjąć a zawsze najpierw znika mi te parę tysięcy. (np. mam 9 tys w skarbcu, naciskam 'koniec tury' i mi zabiera 8 tys, wszystkie nacje wykonują swój ruch i znowu moja kolej, przychodzi sprawozdanie i pisze że jestem 8 tys na plusie i znowu mam 9tys.) Także pytanie: za co ja płace? :D
4. Zauważyłem dzisiaj, że w menu gdzie jest kampania, bitwa gracza itp pojawiła mi się opcja "Kampania: Prowincje". Skąd to się wzięło i jak to odblokowałem i co to jest? :shock:

Jarl
30-08-2009, 12:52
1. W wypadku oblężeń zawsze ubywa ludzi, to normalne.
2. Z tego co pamiętam, trzeba zainwestować w budynki do prawa.
3. Utrzymanie armii? Wspomniana korupcja? Dochód jest doliczany pod koniec przeliczenia.
4. Pewnie moda jakiegoś wgrałeś, albo coś. Pozostałość po zamiarach twórców, zapewne chcieli zrobić więcej niż jedną kampanię.

Mavrug
30-08-2009, 21:51
1. Może i tak ale grając na medium/medium tego chyba nie było albo nie zauważyłem, bo gdy zacząłem od nowa vh/vh to mi się to rzuciło w oczy już po 10 min gry (btw. ale kompowi oczywiście podczas oblężenia wojska nie odejmuje bo zawsze ma pełny skład nawet po 6 turach oblężenia).
2. ok thx :D
3. Utrzymanie armii, korupcja i reszta jest podliczana na początku nowej tury a moje straty denarów polegają na tym że klikając "koniec tury" ubywa mi złota i ilość tego co mi zniknie jest zależna od tego ile mam, jak mam 2tys to strace 1,5tys a jak mam 10 tys to strace 8tys, a korupcja rośnie pomału i nie ma takich wachań także to nie może być to :|
4. Nie wgrywałem żadnego moda, tylko ręcznie zmieniłem 'niegrywalne' nacje na grywalne i mi się to pojawiło, więc nie wiem :shock:

Jarl
30-08-2009, 21:57
Hmm. Może masz coś na autozarządzaniu? Przynajmniej na to wygląda.

Mavrug
30-08-2009, 22:26
:oops: o tym nie pomyślałem :oops: to komputer wydaje całą moją kasę na rozbudowe i werbunek :oops:
No to pierwsze 3 punkty rozwikłane tylko ta 'dodatkowa kampania' mnie dręczy jeszcze

http://img35.imageshack.us/img35/2954/kmpa.th.jpg (http://img35.imageshack.us/i/kmpa.jpg/)

Jak mówiłem- zero modów zainstalowanych, czysty RTW: Antologia i tylko zmienione ręcznie nacje na grywalne. Nikt tego nie ma oprócz mnie :?: :!: :shock:

Jarl
30-08-2009, 22:29
Mówisz, że grzebałeś TYLKO w descr_strat.txt?

Mavrug
30-08-2009, 22:32
tak. tylko wedle opisu z forum dodanie nacji. Mam RTW tydzien dopiero także modami się jeszcze nie interesowałem

Jarl
30-08-2009, 22:34
Dobra, chyba wiem o co chodzi. Wykasuj zbędny folder (pewnie przypadkowo stworzyłeś) z data/world/maps/campaign. Powinny zostać tylko imperial_campaign i sons_of_mars.

Mavrug
30-08-2009, 22:41
hm okazało się że na wszelki wypadek sobie skopiowałem do tego folderu w którym ma być tylko imperial_campaign i sons_of_mars ten oryginalny descr_strat.txt i od tego mi się zrobiła ta 'dodatkowa kampania'. I tak dziwne :mrgreen: przeniosłem i zniknęła

Mavrug
08-09-2009, 22:01
kolejne pytanko. tym razem bitwy morskie. Zauważyłem że jeżeli otoczę 1 statek przeciwnika z kilku stron moją flotą to w bitwie bierze udział tylko ten który wydał atak a jednostki posiłkowe chyba nie biorą udziału w bitwie :roll: w statystykach po bitwie oddział któremu wydałem rozkaz ataku ma ileś tam zabitych, ileś straconych a posiłkowe oddziały ZAWSZE "zabitych 0, straconych 0, uleczonych 0" czy to bug? To opłaca się z kilku stron statkami podjechać czy to nie ma sensu? bo niby szacunkowe szanse są większe to jednak te statki nie zadają żadnych obrażeń :|

GSA
09-09-2009, 14:30
Nie wiem co to jest ale to normalne... Nie zauważyłeś przypadkiem, że w stratach pojawiają się tylko statki które zostały zniszczone CAŁKOWICIE (zostało na nich 0) a ilość żołnierzy na statkach twoich i komputera ubywa?

Mavrug
09-09-2009, 14:43
no to wiem ale pisałem o szczegółach bitwy. Tam zawsze straty i obrazenia zadane ma tylko flota której bezpośrednio wydałem rozkaz a pomocnicze nie. Zresztą po walce też widać jak naciskam na statki to atakująca ma tam jakieś straty w ludziach a pomocnicze nigdy nic nie tracą i załoga na full.

Jarl
09-09-2009, 14:50
A próbowałeś kiedyś wydawać rozkaz ataku jakimś crapnym statkiem, który nie miałby szans na wygranie takiej bitwy samemu?

Mavrug
13-09-2009, 12:40
Z tymi statkami szukam okazji to dam znać ;)

Co jakiś czas w wiadomości dyplomatycznej dostaje takie coś:
"Następujące frakcje stały się królestwami zależnymi, tracąc swoją suwerenność". Domyślam się że to skutek zawarcia protektoratu, na czym to polega bo jeszcze nie udało mi się tego mieć? :D

PS. dziękówa dla Jarl za wszelką pomoc :)

Jarl
13-09-2009, 15:34
"Następujące frakcje stały się królestwami zależnymi, tracąc swoją suwerenność". Domyślam się że to skutek zawarcia protektoratu, na czym to polega bo jeszcze nie udało mi się tego mieć? :D
Sojusz i oddawanie połowy dochodów na rzecz państwa-opiekuna.

kuroi
16-09-2009, 19:16
A co trzeba zrobić, żeby państwo na takie coś przystało? Bo nie raz oferowałem protekcję państwu, które jest na samej krawędzi upadku. Jedno miasto, brak armii i moja armia na jego ziemiach. NIC. jeszcze nikt się nie zgodził na protekcję. Czemu?

Dodam jeszcze jedno pytanie.

Oszczepy. Czy one mają jakąś rację bytu? Mały zasięg, ilość i raczej słabe obrażenia. Może ja o czymś nie wiem?

Mavrug
16-09-2009, 22:01
Z protektoratem mam tą samą sytuacje z brutusami i selucydami, po 1 mieście a zbyt honorowi żeby ulec. Może to zależy od nacji? Jedne bardziej uległe a inne zbyt dumne?

Z oszczepami się zgadzam, peltaści to kompletnie bezużyteczna jednostka, używam ich tylko jako najemników jak muszę w jakimś mieście na zadupiu populacje zwiększyć i degraduje na wieśniaków. Ich to chyba nawet chłopi rozwalą :lol: Zamiast tracić na nich miejsce lepiej mieć ten jeden oddział nawet najgorszych wojów ;)

Hasharin
18-09-2009, 20:13
Witam.
Otóż, jest taka sprawa... Chciałbym, żeby każda nacja w bitwie gracza miała dostęp do wszystkich najemników, jakich można spotkać w grze. Czy da się coś takiego zrobić i jak?
Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Hasharin.

EDIT:
Przepraszam za double'a, ale widzę, że muszę odświeżyć temat...
Jeszcze jedno pytanie- jak sprawić, by w bitwie gracza można było wybrać buntowników? Wiem, że się da, bo jest tak w modzie LOTR:TW.

Jarl
19-09-2009, 16:58
A co trzeba zrobić, żeby państwo na takie coś przystało? Bo nie raz oferowałem protekcję państwu, które jest na samej krawędzi upadku. Jedno miasto, brak armii i moja armia na jego ziemiach. NIC. jeszcze nikt się nie zgodził na protekcję. Czemu?
AI na RTW jest jakie jest, imho trzeba zaoferowac im odpowiednia ilosc denarow albo jakies prowincje. Rzadko sie zgadzaja, ale jest to mozliwe.


Oszczepy. Czy one mają jakąś rację bytu? Mały zasięg, ilość i raczej słabe obrażenia. Może ja o czymś nie wiem?
Nie ma zadnego sensu rekrutowac oszczepnikow. O niebo lepsi sa lucznicy, zwlaszcza podpakowani na zloty miecz, ktorzy potrafia solidnie zmiekczyc zastepy wroga przed zwarciem - chyba jedyni "oszczepnicy" warci uwagi to legionisci rzymscy.

Herod
19-09-2009, 20:53
Z oszczepami się zgadzam, peltaści to kompletnie bezużyteczna jednostka, używam ich tylko jako najemników jak muszę w jakimś mieście na zadupiu populacje zwiększyć i degraduje na wieśniaków. Ich to chyba nawet chłopi rozwalą :lol: Zamiast tracić na nich miejsce lepiej mieć ten jeden oddział nawet najgorszych wojów ;)

Przesada. Są różne typy lekkozbrojnych oszczepników. Tacy peltaści ciężkozbrojni już całkiem nieźle się spisują i ubezpieczają flanki falangi.

Do tego szybko się poruszają, przez co zwykła piechota wroga nie może ich dogonić. Potrafią się ukrywać na większości terenów, więc mogą być użyteczni w zasadzkach (obrzuć zaskoczonego wroga oszczepami, a potem zmiataj). Osłona skrzydeł armii... a w dodatku BI nawet potrafią się pluskać w rzece.

Do tego dość dobrzy w starciach ze słoniami i rydwanami. O ile w czystym romku wystarczą sami łucznicy z ognistymi strzałami, aby przestraszyć słoniki, to już w modach lepiej spisują się oszczepnicy.

Witia
19-09-2009, 20:56
Przeciwko komputerowi dobrze spisuje się nawet milicja.

Mavrug
20-09-2009, 15:26
a jest możliwość ulepszenia broni i zbroi na złotą, nacją która nie ma żadnej świątyni co dodaje bony do broni ? Bo kuźnia dodaje tylko +2. Raz tylko miałem 3 oddziały słoni ze złotą bronią i brązową zbroją i nie mam pojęcia skąd oni wzięli złote skoro miałem tylko pierwszy poziom kuźni.

spiryt
20-09-2009, 20:39
A ja mam proste pytanie, które mnie nurtuje, a nie mogłem na żadnym forum o grze dojrzeć odpowiedzi (może słabo szukałem):

- z tego co kojarzę, we wszystkich TW a przynajmniej Rome i Medieval II, jednostki w zwarciu generalnie dzielą się na broń : "lekką" i "ciężką".

O ile atak, obrona "armour pierce" "potężna szarża" itp są dość oczywiste, zastanawiam się jaki wpływ ma to rozróżnienie na działanie jednostki.

Amrod
20-09-2009, 21:12
W przypadku konnicy ma to związek z masą wierzchowca a przez to siłą szarży, szybkością i przebicia. Z piechotą pewnie jest analogicznie.

Niesmiertelnik
20-09-2009, 21:58
Jeżeli można sie pomądrzyć to z chęcią dodam swoje 3 grosze.

Jednostki piechoty różnią się masą
Piechota ciężka ma masę 1.3
piechota lekka ma masę 0,7 - 1.0.
Jazda jest zróżnicowana masą ze względu na wierzchowce jakie zostały użyte.
Dla przykładu:
light horse mass 4.25
heavy horse mass 5.5
horse cataphract mass 7

Gra zawiera w sobie uproszczony model fizyczny dający przewagę cięższej jednostce.
Przewaga ta uwidacznia się szczególnie w momencie gdy jedna jednostka szarżuje na drugą, o niższej masie i stojącą nieruchomo.

Jeżeli skupimy się na piechocie - nie ma siły, żeby jednostka ciężka została przepchnięta przez lekką. Jej masa kolizyjna jest za mała. Jeżeli dodamy do tego niższe najczęściej morale, trening, pancerz, obronę i atak, to mamy czysty przepis na rout lekkiej piechoty po paru sekundach walki.
W przypadku szarży ciężkiej jazdy na piechotę jest jeszcze bardziej dramatycznie - widać fruwające wojsko.

Zachowanie jednostek tłumaczy też poniższy fragment - znaleziony na tym forum kilka lat temu i już od dawna niedostępny.
Jest to model z MTW1, ale ryzykuję założenie, że prawdopodobnie wzór na trafienie wroga pozostał niezmieniony do MTW2 i nadal może być wykorzystywany przy ETW


chance to kill = 1.9% * 1.2 ^ df
difference factor df = attack - defend + bonus
attack is the attack value of the striker
defend is the defend value of the opponent
bonus is any combat modifier that applies
charge is added in as a combat modifier

Charge (from the Strategy Guide):

Clicking on an enemy unit causes your unit to go to charge speed once it gets close to the enemy unit.
It takes 2 or 3 seconds to reach maximum charge speed (presumably from walking speed).
A charging soldier makes immediate strikes against all opponents he contacts.
Each time he fights a little momentum is lost.
When sufficient momentum is lost, the charge ends and the soldier looses the charge bonus.
(Note: we know now that running speed is above the momentum threshold for charge bonus.
So, men moving at full running speed get the charge bonus if they contact enemy men.)

Pushback:
In an attack, the striker has a chance of pushing back his opponent which gives him a strong combat bonus on the next strike.
Factors affecting the chance of pushback are: kill chance, advantage in supporting ranks, mounted vs foot.
Charging cavalry always pushes back any foot soldier who is not facing him with a spear, pike or polearm.

Mavrug
21-09-2009, 13:36
a na moje pytanie wyżej ktoś odpowie? bo chyba odeszło w zapomnienie :D

Amrod
21-09-2009, 13:42
Raczej tylko za pomocą świątyń (chociażte przeważnie ulepszają atak a nie obronę), możliwe, że to jakaś cecha generała stacjonującego w danym mieście a konkretnie świta. Jak Ci to przeszkadza to po prostu dodaj sobie w plikach te +3 zamiast dwóch ;)

Mavrug
21-09-2009, 14:07
Dzieki. Mi to ogólnie nie przeszkadza ale ciągle tylko czytam jak to np "łucznicy, najlepiej ze złotą bronią tak koszą" to się zastanawiałem jak cholera tą złotą można mieć skoro takie popularne :D

A tak poza tym to jak to jest z tymi ulepszeniami. Powiedzmy jednostka ma atak 9, dorobi się mu srebrny miecz czyli pokazane jako +2 to po prostu ma atak 11? A doświadczenie to w ogóle nie wiem co daje, ale różnica w walce widoczna także chyba wszystkiego :D klikając PPM na jednostce powinny im wzrastać staty wraz z rozwojem :idea: :)

Furiusz
21-09-2009, 14:11
I wzrastają, vauka doświadczenia daje +1 i do zbroi i do ataku.

Amrod
21-09-2009, 14:13
Owszem, ale do innych atrybutów. Jak zdolność obrony itd.

Jeśli słyszałeś upgradzie na +3 to zapewne chodziło o multiplayer.

Amrod
21-09-2009, 17:42
Tu jest jak odblokować rebeliantów na multiplayer.
http://www.youtube.com/watch?v=pIkIBViejfs
Co do najemników, to bodajże, trzeba dopisać w pliku export_descr_unit państwa, które mają daną jednostkę rekrutować. Ale nie ręczę, bo nie sprawdzałem.

Mavrug
21-09-2009, 18:32
I wzrastają, vauka doświadczenia daje +1 i do zbroi i do ataku.

Faktycznie wzrasta, mój błąd :oops: :oops: :D

Jarl
21-09-2009, 21:42
Obrażenia od pocisków wzrastają tak samo przy mieczyku jak i valorze.

A świątynie można przejmować w miastach obcych frakcji.

ratownik
22-09-2009, 16:56
SIemanko :)

Dziś kupiłem RTW Antologia i....dupa zainstalowałem ale nie mogę grać. Żadna część mi nie rusza - wyskakuje komunikat że nie znaleziono d3d9.dll. i że jak zainstaluję te aplikację to problem znikinie ;/

O co kurde kaman ? podkreślę że komputer to dla mnie zagadka więc proszę dużymi literami :/

Amrod
22-09-2009, 16:59
Tzn. zainstaluj DirectX 9.0c (prawdopodobnie pytał o to przy instalacji a Ty nie zezwoliłeś). Plik instalacyjny powinien być gdzieś na płycie.

ratownik
22-09-2009, 17:41
Tzn. zainstaluj DirectX 9.0c (prawdopodobnie pytał o to przy instalacji a Ty nie zezwoliłeś). Plik instalacyjny powinien być gdzieś na płycie.

Pytał tylko o ikone na pulpicie i o gamearcade - tego nie chcialem.
Poszukam dziadostwa na płycie. :)

ratownik
22-09-2009, 18:00
No i zmartwień ciąg dalszy...

ten directX9.0c znalazłem w sieci, ściągnąłem, rozpakowałem, skopiowałem do windows/system32 reset maszyny i teraz mam problem taki:

"Nie znaleziono punktu wejścia procedury DdEntry10 w bibliotece DDRAW.dll." ....

Amrod
22-09-2009, 18:43
Namieszałeś tylko i pod prąd robisz. Ściągnij ze strony microsoftu (ewentualnie stąd (http://www.dobreprogramy.pl/DirectX,Program,Windows,12667.html), najlepiej jednak znaleźć na płycie, na każdej jest) normalny plik instalacyjny, żadnego wypakowywania czy wklejania do katalogu windows (tam łatwo coś zepsuć i nie wiadomo co z tego teraz wyjdzie, nawet nie wiadomo co ściągnąłeś).

ratownik
22-09-2009, 18:46
Namieszałeś tylko i pod prąd robisz. Ściągnij ze strony microsoftu (ewentualnie stąd (http://www.dobreprogramy.pl/DirectX,Program,Windows,12667.html), najlepiej jednak znaleźć na płycie, na każdej jest) normalny plik instalacyjny, żadnego wypakowywania czy wklejania do katalogu windows (tam łatwo coś zepsuć i nie wiadomo co z tego teraz wyjdzie, nawet nie wiadomo co ściągnąłeś).

Wyciąłem to co wkleiłem i pojawia się znów ten sam komunikt że brakuje d3d9.dll. :) teraz zrobię jak napisałeś (na płycie nie znalazłem ;/ ) i może będzie ok :)

ratownik
22-09-2009, 20:10
super dzięki za poradę :D gra działa :)
W porównaniu z medkiem I jest superaśna !
Wszystko chodzi płynnie :) wywaliło mnie tzn zresetowało mi kompa jak włączyłem przeglądanie miasta na mapie bitwy coś takiego. Rzuciłem okiem na moją piękną osadę i sru resecik :) ale jak na razie po za tym dziwnym zdarzeniem wszystko chodzi super :)

Mavrug
22-09-2009, 20:32
Czy morale mają wpływ na jakość w boju? W sensie im bardziej morale spadną tym gorszy atak i obrona czy tylko są zwiastunem że jednostka niedługo może dać nogę z pola bitwy :?:

spiryt
22-09-2009, 21:45
Jeżeli można sie pomądrzyć to z chęcią dodam swoje 3 g

[/i]


Dzięki za pomądrzenie się, to bardzo ciekawe :)

Spróbuję to zaobserwować w grze, jak to wygląda w "praniu".

Soul of Night
23-09-2009, 08:53
Czy morale mają wpływ na jakość w boju? W sensie im bardziej morale spadną tym gorszy atak i obrona czy tylko są zwiastunem że jednostka niedługo może dać nogę z pola bitwy :?:

Obniżają prędkość ataku :P No i żołnierze zaczynają się cofać przez co łamią ogólny szyk, co wpływa także na jakość ataku i obrony ;)

Furiusz
24-09-2009, 08:29
takie może głu[pie pytanie ale jestem nowy :D jaki trzeba mieć transfer by w miarę normalnie grać online?

Soul of Night
24-09-2009, 10:37
takie może głu[pie pytanie ale jestem nowy :D jaki trzeba mieć transfer by w miarę normalnie grać online?

Zależy od skali jednostek. Na 1mb nie tnie.

Furiusz
24-09-2009, 10:48
możesz rozszerzyć swoją wypowiedź, tylko tak dużymi literami ;)
od razu dodam mój transfer to 1,3m/sek ciekaw jestem czy dam rade zagrać online

Soul of Night
24-09-2009, 10:57
możesz rozszerzyć swoją wypowiedź, tylko tak dużymi literami ;)
od razu dodam mój transfer to 1,3m/sek ciekaw jestem czy dam rade zagrać online
Wszystko zależy od gry na, która trafisz. Po prostu musisz zaryzykować i spróbować. No i uważać skąd są inni gracze...

Furiusz
24-09-2009, 11:12
O co chodzi z tymi innymi graczami/ rozumiem, że jak ktoś ma super szybkie łącze to stoi się na straconej pozycji bo szybciej bedzie reagowały jego jednostki na rozkazy?

Amrod
24-09-2009, 13:08
Total Wary nie są grami pokroju FPS i nie jest aż tak ważna prędkość łącza (a raczej pingi do 200ms, tak na oko, można spokojnie grać). Jednostki i tak z opóźnieniem reagują na komendy (np. w Empire, gdzie potrafią się odrywać od zwarcia przez dobre kilkanaście sekund). Aczkolwiek wiadomo, że im krótszy czas reakcji tym lepiej, ale to raczej przekłada się na wszystkich graczy, gdyż jak zaczniesz lagować, to automatycznie gra laguje wszystkim. Nastepuje niejako "dostosowanie się" do najsłabszego komputera.

tyranid
24-09-2009, 16:26
jak zagrać przez internet. mam gamespy i konto ale gdy się loguje w rome i próbuje dołączyć pojawia się ,, nie można dołączyć do gry (GS)" co to za błąd mam gre z seri antologia.

Furiusz
24-09-2009, 19:49
jeszcze jedno kiedy (najwcześniej) uzyskuje się reformy Mariusza ?

Amrod
24-09-2009, 19:54
jak zagrać przez internet. mam gamespy i konto ale gdy się loguje w rome i próbuje dołączyć pojawia się ,, nie można dołączyć do gry (GS)" co to za błąd mam gre z seri antologia.
Może standardowo. Sprawdź czy zapora Windows nie blokuje Rome, albo jakiś inny firewall i dodaj go do wyjątków.

@Furiusz: jesli mnie pamięć nie myli to wraz z budowanie Pałacu Cesarskiego (najwyższego budynku zarządcy).

Furiusz
24-09-2009, 20:02
Myli bo nie miałem tego budynku a wczesny legion już tak. tak się domyślam, że jest granica lat ale jest tez zapewne inna opcja na uzyskanie tegoż - a do lat w okolicach 130 BC nie chce mi się czekać, a mam zamiar zagrać w końcu Scipionami.

Amrod
24-09-2009, 20:35
To niestety musisz poczekać aż jakiś modder się odezwie (jeśli się odezwie), który będzie wiedział gdzie jest plik ze skryptami reformy.

Mavrug
24-09-2009, 20:40
Myli bo nie miałem tego budynku a wczesny legion już tak. tak się domyślam, że jest granica lat ale jest tez zapewne inna opcja na uzyskanie tegoż - a do lat w okolicach 130 BC nie chce mi się czekać, a mam zamiar zagrać w końcu Scipionami.

Mi się pojawiła reforma w momencie zbudowania tego pałacu. Najlepiej chłopów wysyłać do jednego miasta to już po paru turach można mieć :twisted: ;)

Amrod
24-09-2009, 20:53
No właśnie, twcenter też zdaje się potwierdzać to co napisałem, jak również ich wiki (http://www.twcenter.net/wiki/Marian_reforms). Musiałeś coś "przegapić".

Mavrug
25-09-2009, 10:27
czy jest jakaś możliwość ustawienia miejsca podkopu :?: Jak robię 1 to ok, koło bramy tak jak chce ale 2 bym chciał z drugiej strony bramy a mi się zawsze pojawia na wschodniej albo zachodniej części muru :?


Myli bo nie miałem tego budynku a wczesny legion już tak.
Reforma pojawia się bodajże po zbudowaniu tego pałacu przez obojętnie którą rodzinę rzymską, więc może ty nie miałeś pałacu a komp go zbudował swoimi Juliuszami/Brutusami/Scypionami :?: :idea:

Furiusz
25-09-2009, 10:56
Myśl jest, tyle, że komp robi pod schemat, zatem musi być coś jeszcze :D

tyranid
25-09-2009, 13:55
a jak dodać rome do wyjątków w firewall? rome mam dodane do wyjątków windows a oprócz tego mam avasta

Mavrug
26-09-2009, 14:57
W bitwach historycznych jest opcja zapisywania walki a w kampanii się nie da :?: :?: Bo czasami piękny bój wychodzi i chciałoby się pamiątkę ;)

tyranid
26-09-2009, 18:54
też podpisuje się pod pytaniem. czy można to robić za pomocą rome czy trzeba użyć dodatkowego programu?

26-09-2009, 19:44
Jeśli nie możecie w Rome, to może Frapsem ?

tyranid
27-09-2009, 09:37
a ty możesz w rome to robić?

27-09-2009, 17:22
Już nie pamiętam, bo nie mam zainstalowanego Rome, ale Fraps jest znanym i dobrym programem do takich rzeczy. ;)

Mavrug
28-09-2009, 17:55
Mam wielki problem i nie wiem o co chodzi. Gram Scytią, udało mi się podbić macedońską stolice. W następnej turze stoczyłem ciężką bitwę (700 moich konnych łuczników przeciwko 2800 falangi i jazdy greckiej). Cudem wygrałem ale straty ogromne. W każdym oddziale zostało mi po 30 jednostek. Od razu zaatakowali mnie Brutusii ze swoją armią liczącą 1800 ludzi przeciwko moim 300tu. Pomyślałem luzik, 1 tura przeszkolę wszystkich i wygram bez problemu. I tu jest problem, jednostki nie chcą się przeszkolić (nigdy nie było z tym problemu podczas oblężenia szło normalnie budować nowe wojsko i przeszkalać) a tutaj dodaje do kolejki do przeszkolenia i buduje onagery przy okazji, daje koniec tury.. i nic. Tak jak jest dalej są w kolejce do przeszkolenia. Jedyne co to udało mi się zwerbować onagery, ale gdy minęła następna tura to kolejne już się nie chciały zwerbować, a jednostki dalej nie chcą się przeszkolić, tylko pisze że pozostało "0 tur" do końca :?
Dodam również że budynki też nie chcą się budować. Nigdy tak nie miałem, czy to jakiś bug jest czy co :?: :?:

Seba Fallus III Wielki
29-09-2009, 13:27
Niestety nie znam odp na to pytanie ale mam własne . Co trzeba wybudować by móc rekrutować pierwszą kohortę legionu bo nigdy w kampanii jej nie wyszkoliłem ???

Amrod
29-09-2009, 13:44
Bodajże dostajesz ją za spełnienie misji Senatu poza tym, póxniej można rekrutować w samym Rzymie aczkolwiek tego nie sprawdzałem.

Mavrug
29-09-2009, 13:50
Po reformie jest dostępna w którymś tam ulepszeniu koszar, chyba ostatnim :)

Seba Fallus III Wielki
29-09-2009, 14:08
Dzięki :D

Mavrug
29-09-2009, 19:40
Mógłby ktoś scharakteryzować poziomy trudności czym się różnią? Bo na razie wiem tylko że na VH komp ma staty +3, a jak z resztą? Jest różnica taktyczna w boju czy tylko staty :?:

Furiusz
29-09-2009, 21:18
Różnica jest głównie w polityce kompa - przy e nikt ciebie nie atakuję na m czasem się zdarzy, na h to norma a zdrady i przekupstwa się zdażają na vh jest tego jeszcze więcej, jeśli idzie o bitwy to dla mnie główna zmiana było to, że jednostki kompa póxniej wpadały w panike, na e prawie bez kontaktu, na vh utrzymują się całkiem długo.

ratownik
29-09-2009, 22:46
jak wykonywać podkopy i co one w ogóle dają?

nie potrafię skorzystać z tej opcji jednostek :/

podobnie krąg kantabryjski czy coś takiego podobnego :/

Furiusz
30-09-2009, 06:56
podkopy zawalaja kawałek kamiennego muru, musisz wybrac jednostke i kazać jej wejść do wejścia do podkopu dalej zrobi ona juz swoje. Krag właczasz klawiszem f, jednostki jeżdżą w kółko i strzelają - spada celnośc i siła ale trudniej je trafić łucznikami czy innymi lekkozbrojnymi.

Mavrug
30-09-2009, 09:18
jak wykonywać podkopy i co one w ogóle dają?

nie potrafię skorzystać z tej opcji jednostek :/


Skoro nie potrafisz skorzystać to pewnie dlatego że patrzałeś na opcje budowy przy oblężeniu miast które miało palisady/ostrokół. Podkopy są dostępne tylko w wypadku murów.


jeśli idzie o bitwy to dla mnie główna zmiana było to, że jednostki kompa póxniej wpadały w panike, na e prawie bez kontaktu, na vh utrzymują się całkiem długo.


Dzięki, chodzi mi głównie o statystyki czy się zmieniają jeszcze na jakimś poziomie poza very hard, np czy na hard mają +1?

spiryt
30-09-2009, 17:38
Dzięki za ciekawe odpowiedzi jak dotąd - mam jeszcze jedno pytanie.

Czy ilość powalonych zdolnych do następnej bitwy -czy też po ludzku/Romowemu "Strat uleczonych" od czegoś zależy, czy jest to losowe np. 2- 40 % strat ?

Nie widziałem tego nigdzie, ale wydaje mi się że jakąś tam logikę musi mieć, bo zwykle liczby "uleczonych" są 3, 5,6, ale jak już są większe to zwykle ok.30...

Z tego co widzę lepiej z bitwy wychodzi kawaleria (co ma jakiś sens) i Ci, którzy dostali wciry na początku bitwy (tu już nie widzę żadnego...). Ale to może być tylko przypadek.


EDIT: Ponieważ dawno w Roma nie grałem - nie pamiętam - czy kawaleria jest dalej "słaba w lesie" jak w Medievalu 1?

Furiusz
30-09-2009, 18:03
jak masz postać chirurg bodaj to zwiększa on ich liczbe o 20%

Mavrug
30-09-2009, 18:09
To ja może ponowie moje pytanie które znowu poszło w niepamięć ;)

Czy da się ustawić miejsce podkopu czy to zawsze komp wybiera :?: :?:

Amrod
30-09-2009, 18:22
Zawsze komputer wybiera.

kuroi
30-09-2009, 18:37
Czy da się zrobić tak, żeby dane frakcje miały sojusz i nie mogły go złamać? Coś na kształt tego, co mają Rzymianie na początku.

I druga rzecz, gdzie mogę zmienić warunki zwycięstwa?

ratownik
01-10-2009, 12:47
RTW wciąga mnie coraz bardziej :) super gra !

Mam pytanko o rekrutacje jednostek. Podbiłem Hiszpanie, pobiłem Galów, mam dwie prowincje Numidi a wszędzie mogę rekrutować tylko "swoich" żołnierzy. Da się w ogóle rekrutować wojska przeciwnika? Jedyny sposób jaki znam to nabór najemnikow.

Furiusz
01-10-2009, 12:51
Nie, nie da się

tyranid
02-10-2009, 18:10
ponawiam pytanie ponieważ NIKT mi nie odpowiedział

jak zagrać przez internet. mam gamespy i konto ale gdy się loguje w rome i próbuje dołączyć pojawia się ,, nie można dołączyć do gry (GS)" co to za błąd mam gre z seri antologia.

kuroi
03-10-2009, 08:06
Ponadto od Kartaginy często odpycha mnie jedna rzecz - nie mają łuczników, co w bitwach online jest minusem nie do opisania. Procarze są co prawda lepsi w pewnych warunkach i przeciwko odpowiednim jednostkom, ale to nie to samo.
Wyjaśni ktoś w najdrobniejszych szczegółach drugie zdanie? :)
Jakie to warunki i jakie jednostki?

Furiusz
03-10-2009, 08:41
Jak dla mnie falanga zaatakowana ze skrzydła lub tyłu. Procarze szybciej strzelają więc przy powolnej falandze dużo to daje. Łucznicy lepsi bo ogniste strzały wywołuja panikę.

Mavrug
03-10-2009, 14:37
1. Jak wpływają na jakość w boju mają gwiazdki generała?
2. Gdzie można werbować słonie (jako najemników)? Przeszedłem już 4 nacjami grę i w żadnej części mapy nie spotkałem się z tą możliwością. Domyślam się że gdzieś w Azji i Afryce ale jak wyżej napisałem coś ni ma..

Furiusz
03-10-2009, 14:39
1. Jak wpływają na jakość w boju mają gwiazdki generała?
Jak dla mnie żołnierze później uciekają, nic poza tym nie zauważyłem


2. Gdzie można werbować słonie (jako najemników)?
ja ich spotkałem w południowej afryce w okolicach kartaginy. i na zachód od niej przy numidach.

ratownik
03-10-2009, 19:05
2. Gdzie można werbować słonie (jako najemników)?
ja ich spotkałem w południowej afryce w okolicach kartaginy. i na zachód od niej przy numidach.[/quote]

Dokładnie :)

Śmisznie wyglądają słonie w Rzymskiej armii ale dają radę :)

JA mam pytanko apropo hmm porządku publicznego/gospodarki. Właśnie jestem na końcówce kampanii. Zauważyłem że inne rody Rzymskie w niektórych miastach nie mają zupełnie garnizonu. Ja jak wyjdę wojskami z jakiegoś miasta np Hiszpania to zaraz "buźka robi się czerwona" i się robi bunt. Politykę nastawiam na "wzrost" :/

Z kolei gdy przejmuje Rzymskie miasta w których wybije całą ludność to wystarczy jeden odział i porządek jest zachowany.

Czy jest na to jakiś przepis? Czy to przypadek?

Furiusz
03-10-2009, 19:18
Zależy od gospodarki (im większa nędza na rozpisce tym bardziej skłonni do buntu, odległości od stolicy na peryferiach częściej się buntują, od wzrostu populacji tzn jak jest mały to i przy mniejszych liczbach ludności może dojść przeludnienie, przynajmniej tak dla mnie to wygląda.

Mavrug
03-10-2009, 21:12
JA mam pytanko apropo hmm porządku publicznego/gospodarki. Właśnie jestem na końcówce kampanii. Zauważyłem że inne rody Rzymskie w niektórych miastach nie mają zupełnie garnizonu. Ja jak wyjdę wojskami z jakiegoś miasta np Hiszpania to zaraz "buźka robi się czerwona" i się robi bunt. Politykę nastawiam na "wzrost" :/

Z kolei gdy przejmuje Rzymskie miasta w których wybije całą ludność to wystarczy jeden odział i porządek jest zachowany.

Czy jest na to jakiś przepis? Czy to przypadek?

Według mnie największą rolę odgrywa tutaj "kara kulturowa". Dlatego w własnych miastach rdzennie rzymskich nie trzeba mieć dużego garnizonu. Nie wiem jak gra komputer ale może niszczy wszystkie budynki podbitej nacji i buduje się od nowa? Wtedy by nie miał kary kulturowej i osada by była zadowolona bez garnizonu lecz trzeba się budować od nowa ^^

ps. Właśnie miałem taką sytuacje nie wiem jakim cudem komputer to zrobił. Wysłałem szpiega do miasta i w środku było tylko 5 oddziałów, porządek publiczny 90%, liczba ludności- 46 000 :shock: :shock: :shock: Co najśmieszniejsze stolica była dosyć daleko (aha, to było jak grałem w BI) ;)

kuroi
03-10-2009, 21:23
U mnie kluczowy wpływ na zachowanie ludności ma właśnie jej ilość. Zaraz po wyrżnięciu mam ponad 200% porządku publicznego ;) A co do "ary kulturowej" to chyba wystarczy wybudować nowy budynek władz i kara znika ;)

Mavrug
03-10-2009, 21:32
A co do "ary kulturowej" to chyba wystarczy wybudować nowy budynek władz i kara znika ;)
Hm nie zwróciłem na to uwagi czy znika po zbudowaniu własnego zarządu. Wiem tylko że każdy obcy budynek odejmuje ok. -5% do porządku, chyba że zniszczysz lub ulepszysz. Muszę to jutro sprawdzić :)

Jarl
03-10-2009, 22:13
1. Jak wpływają na jakość w boju mają gwiazdki generała?
Morale twoich jednostek wzrasta, lepszy przelicznik przy automatycznym rozstrzygnięciu.


2. Gdzie można werbować słonie (jako najemników)? Przeszedłem już 4 nacjami grę i w żadnej części mapy nie spotkałem się z tą możliwością. Domyślam się że gdzieś w Azji i Afryce ale jak wyżej napisałem coś ni ma..
W prowincjach z "towarem" w postaci słonia (okolice Antiochii, Kartaginy itd.). Musisz sam je obczaić, ja już nie pamiętam. Miej na uwadze także, iż to dość rzadka jednostka.


JA mam pytanko apropo hmm porządku publicznego/gospodarki. Właśnie jestem na końcówce kampanii. Zauważyłem że inne rody Rzymskie w niektórych miastach nie mają zupełnie garnizonu. Ja jak wyjdę wojskami z jakiegoś miasta np Hiszpania to zaraz "buźka robi się czerwona" i się robi bunt. Politykę nastawiam na "wzrost" :/

Odległość od stolicy swoje robi, pamiętaj żeby mieć ją zawsze mniej więcej pośrodku imperium. W zdobytych miastach też buduj wszelkie możliwe budynki, tak aby wszystkie (czasem się nie da, jak np. z najlepszym pałacem rządcy, resztę z reguły można burzyć) były "twoje". Ponadto miej na uwadze wysokość podatku. Nie da się też ukryć, że komp w kampanii ma o wiele łatwiej - zawsze gdzieś mu się kręci po kilku przegranych bitwach (zakończonych totalną anihilacją armii) jakieś pół paska, mimo tego że ty przy tej samej ilości prowincji jesteś w stanie wystawić np. ledwo 2 pełne pionki. Cóż, w pewien sposób rekompensuje to jego głupotę...

tyranid
04-10-2009, 08:37
czy ciężka kawaleria rozwala wszystkie inne kawalerie? chodzi mi o to czy jest tak jak w szogun że lekka rozwala ciężką średnia lekką a ciężka średnia?

a i o co chodzi z atakiem i obroną? czy gdy atakuje dany oddział to liczy się tylko atak?

Jarl
04-10-2009, 09:41
czy ciężka kawaleria rozwala wszystkie inne kawalerie? chodzi mi o to czy jest tak jak w szogun że lekka rozwala ciężką średnia lekką a ciężka średnia?
To zależy. Lekkie kawalerie z ap (łowczynie głów i pustynna jazda) mogą skutecznie walczyć z ciężką jazdą, generalnie jednak ciężka jazda dominuje na polu bitwy.


a i o co chodzi z atakiem i obroną? czy gdy atakuje dany oddział to liczy się tylko atak?
Jest wiele niewidocznych współczynników, np. obrona jest efektem kilku składowych (pancerz, zdolność obrony, tarcza) itd. Nie ma łatwej odpowiedzi na to pytanie, trzeba testować samemu.

Mavrug
04-10-2009, 10:54
a i o co chodzi z atakiem i obroną? czy gdy atakuje dany oddział to liczy się tylko atak?

W BI ten system się chyba nie zmienił także powiem na przykładzie. Tam jest u Sasanidów jakaś ciężka jazda (Cli-coś tam :P ) która ma 6 ataku i 30 obrony, praktycznie 2 oddziałami potrafiłem rozwalić 10 i więcej oddziałów włóczników ze stratami rzędu 15 ludzi (na medium) także myślę że obrona jest tu priorytetem :D

A jak się ma tą zdolność "skutecznie przebija pancerz" to to działa chyba tak że u jednostki atakowanej obrona z pancerza się nie liczy, tylko z tarczy i zdolność uników :D Dobrze myślę?

Jarl
04-10-2009, 11:39
Tam jest u Sasanidów jakaś ciężka jazda (Cli-coś tam :P )
Clibinarii.


jak się ma tą zdolność "skutecznie przebija pancerz" to to działa chyba tak że u jednostki atakowanej obrona z pancerza się nie liczy, tylko z tarczy i zdolność uników :D Dobrze myślę?
AP redukuje pancerz przeciwnika do połowy.

renji
06-10-2009, 08:20
nie wiem czy zauważyliście ale można przekupywać jednostki rzymskie ( za grosze...)
a te się przyłączają wiec też chciał bym zapytać czy grając inna nacja też jest taki oto sposób ?;>

czekam na odpowiedź

kuroi
06-10-2009, 14:36
Można przekupić ale się do nas nie przyłączą. Zasada jest taka, że tylko te jednostki które można rekrutować się do nas przyłączą po przekupieniu.

marcinus1002
07-10-2009, 15:58
Czy nie ma żadnego modu który by dodawał hot-seat do Rome?

Spukologist
07-10-2009, 18:40
Chyba nie ma :cry: , bo jak by był to powstałoby dużo KO dla Rome.

Soul of Night
07-10-2009, 19:49
Chyba nie ma :cry: , bo jak by był to powstałoby dużo KO dla Rome.

Jest. Umożliwia granie w 2 osoby na jednym kompie. Zero komfortu, skrypt skomplikowany w obsłudze. Zwie się PEB czy coś takiego. Nie ma nawet sensu uruchamiać.

ratownik
11-10-2009, 19:18
Dawno tu nie pisałem

Na dzień dobry - forum wygląda do dupy...jest nieczytelne.

A co do gry. Jak skutecznie walczyć (wykorzystać) formacje potrafiące ustawić się w falangę?

Zauważyłem że jak ustawie odziały frontem do przeciwnika i przeciwnik "wejdzie mi na włócznie" to jest rzeźnia i wygrywam. Wystarczy jednak że to ja muszę podejść do przeciwnika to już jest kapa. Gdy wyłączam "opcje falangi" żeby pobiegli to zupełnie tracą na sile i jakości a nie potrafią się "złożyć" tuż przed atakiem. Problem jest też gdy walczę przeciwko jednostce miotającej....falanga dostaje ostro.

Może ktoś mi zdradzić jakieś wskazówki jak nimi skutecznie walczyć?

Furiusz
11-10-2009, 20:12
proste - falanga nie jest stworzona ani do biegania, ani do walki z jednostkami dystansowymi. Co prawda da się wyłączyć umiejętność specjalna i podbiec trochę - przydaje się gdy inną falangą związaliśmy już wroga a akurat nie mamy bardziej mobilnej jednostki pod ręką, podbiegamy z boku ew. od tyłu i robimy rzeźnie. Inaczej gdy poszczególne jednostki falangi "rozchodzą" się do piechoty/kawalerii wroga to w powstałe luki możesz wjechać jednostkami bardziej mobilnymi czy to lekka piechota czy kawalerią.

po co w ogóle podbiegać do wroga, da się bez problemu do niego podejść - jednostki się nie zmęczą nie złamią szyku. trwa to parę sekund dłużej. Co do miotaczy - na nich jest tylko jedna rada, właśni miotacze ew. kawaleria wszelkiego typu.

Falanga to najprostsza chyba formacja w ataku. Przeciwnik prędzej czy później będzie musiał wpaść na twoja falangę a jednostkami mobilniejszymi flankujesz tedy i wszystko :D

kuroi
11-10-2009, 20:39
Co do miotaczy - na nich jest tylko jedna rada, właśni miotacze ew. kawaleria wszelkiego typu.
W prawdzie Macedończycy mają z tym kłopot, ale ciężcy hoplici nie muszą obawiać się miotaczy ;)

Furiusz
11-10-2009, 22:19
Ja wiem, łucznikami galów można rozwalić każdą jednostkę falangi - ni jak jej nie dogonisz, zawsze atakują z zasadzki (bo mogą się schować nawet na pustyni w trawie :D ) trzeba mieć tylko dwie takie jednostki na każdą jedną jednostkę falangi (i ew. złoty mieczyk)

Mavrug
11-10-2009, 22:40
Jest jakiś sposób na rydwany które wpadły w panikę :?: Jestem początkujący w używaniu ich i strasznie mnie denerwują. Jak wpadną w panikę to do końca bitwy biegają byle gdzie i ani ich zabić nie można ani nic (mówię o własnych rydwanach) :roll:

kuroi
12-10-2009, 08:12
Jest jakiś sposób na rydwany które wpadły w panikę :?: Jestem początkujący w używaniu ich i strasznie mnie denerwują. Jak wpadną w panikę to do końca bitwy biegają byle gdzie i ani ich zabić nie można ani nic (mówię o własnych rydwanach) :roll:
Chyba nie. A powinna być opcja taka jak u słoni, zabicie koni ^^

Mavrug
12-10-2009, 18:41
Kolejne 2 pytanka.
1.Komputer często tak robi że jak mam przewagę liczebną w trakcie bitwy gdy podchodzę do niego to zaczyna uciekać z pola bitwy za czerwoną granice i koniec walki jest bez żadnych strat z obu stron. Ja nie mam takiej możliwości, odwrót jest możliwy tylko w wypadku obsady onagerów gdy porzucą sprzęt lub gdy jednostce spadną morale. Raz miałem walkę 1 oddział lekkiej jazdy + generał vs 3 000 Rzymian i nie mogłem uciec też :? (ale udało mi się go uratować, z 200 ludzi przetrwało.. dwóch :lol: w tym generał ;) )

2.Czasem w bitwach jest status że "jednostka nie może uciec", głównie przy podboju miast, się rozumie, wygrywasz = przeciwnik traci wszystko. Ale czasem jest tak że np. przy jakimś nabrzeżu pojawia się ikona "nie może uciec" a po walce ci co zdołali z bitwy zbiec uciekają normalnie :roll: :?

crann
12-10-2009, 21:32
Siema mam takie oto pytanie...
nie mogę sobie poradzić z patchowaniem gry do 1.5
mam rome TW 1.0.0.0
który patch najpierw wgrać?
wgrałem 1.3 to gra nie chciała nawet ruszyć:/
Pzdr

Jarl
14-10-2009, 23:02
Na dzień dobry - forum wygląda do dupy...jest nieczytelne.
W sensie?


A co do gry. Jak skutecznie walczyć (wykorzystać) formacje potrafiące ustawić się w falangę?
Falanga ma zastosowanie takie, że stoi jak mur i nie przepuszcza niemal niczego. Ma to swoje słabe strony, między innymi właśnie ograniczona mobilność. Bez jednostek wsparcia (kawaleria, miotacze - najlepiej oczywiście łucznicy/procarze) jedyne co będziesz mógł robić to biegać w nieskończoność. Taki urok tej gry, pewnych rzeczy nie przeskoczysz, musisz szukać innych rozwiązań.


Jest jakiś sposób na rydwany które wpadły w panikę :?: Jestem początkujący w używaniu ich i strasznie mnie denerwują. Jak wpadną w panikę to do końca bitwy biegają byle gdzie i ani ich zabić nie można ani nic (mówię o własnych rydwanach) :roll:
Niestety największą wadą rydwanów z kosami jest ich szał, którego nie można ujarzmić, a samej jednostki nie da się w trakcie bitwy pozbyć. Skuteczna, ale bardzo ryzykowna broń (rydwany egipskie i brytyjskie nie wpadają w szał).


Ja wiem, łucznikami galów można rozwalić każdą jednostkę falangi - ni jak jej nie dogonisz, zawsze atakują z zasadzki (bo mogą się schować nawet na pustyni w trawie :D ) trzeba mieć tylko dwie takie jednostki na każdą jedną jednostkę falangi (i ew. złoty mieczyk)
Chyba wysiłek niewspółmierny do problemu. Są inne sposoby, o wiele tańsze i skuteczniejsze (młot i kowadło, manewrowanie jazdą). Ale skoro już mowa o łucznikach, to niemal każdy rodzaj (tak, nawet ci za 190) będzie skuteczny, zwłaszcza na złotym ataku.


Kolejne 2 pytanka.
Hmm, nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Z tego co czytałem kiedyś na totalwar.com - niby mamy do czynienia z bugami, ale to już dawno temu było. Taki urok gry, komputer wszędzie ma fory.


nie mogę sobie poradzić z patchowaniem gry do 1.5
mam rome TW 1.0.0.0
Kiedy kupowałeś grę? (to ma znaczenie)

Olafinh0
17-10-2009, 18:58
z tego co patrzyłem w plikach gry i na forum, jest jakaś kampania sons_of_mars
ja mam tylko imperial campaign i tyle
kiedy to sons_of_mars sie odblokuje??
dodam, że grę przeszedłem (house of julii)

Jarl
18-10-2009, 21:39
Sons of Mars to prolog.

sianokos
21-10-2009, 17:21
AVE
mam pytanko (przeczytałem post zanim zadałem pytanie ale)czy to możliwe że po przejściu kampanii zajęciu 73 prowincji i zostaniu 4 frakcji tzn. ja-juliusze ,komp :scypionowie , egipt i numandia nie mogę wywołać wojny ze scypionami wyskakuje komunikat ze mam zbyt małe poparcie i nie mogę zaatakować senatu senatu dawno już nie ma nie ma żadnych członków w senacie i dziwi mnie tez to ze scypionowie mogą mnie atakować bo robią to cały czas a ja mam ich jako frakcję neutralną nadmienię ze gra orginalna antologia platynowa kolekcja wersja 1.5 o co kaman w tym wszystkim czy moze da sie jakoś umieścić członka w senacie wtedy byłbym jedynym (wcześniej był jeden członek w senacie właśnie scypion potraktowałem go zabójcą senat pusty a tu nie daje rady ich zaatakować) czy zrobiłem błąd niszcząc frakcje senat przed ukończeniem kampani i zawarłem sojusz ze scypionami przy jakiejś 30 prowincji i tak się dzieje???
pomóżcie bo juz nie mam pomysłó czytam te instrukcje i poradnik juz 3 raz i chyba nic wiecej tam sie nie wyczyta a chcę zeby moja mapka była cała w kolorze czerwonym

Furiusz
21-10-2009, 17:42
AVE
mam pytanko (przeczytałem post zanim zadałem pytanie ale)czy to możliwe że po przejściu kampanii zajęciu 73 prowincji i zostaniu 4 frakcji tzn. ja-juliusze ,komp :scypionowie , egipt i numandia
jakim cudem tego dokonałeś? Mnie zawsze w okolicach 25 prowincji senat wyklina i zaczyna się wojna domowa.


o co kaman w tym wszystkim czy moze da sie jakoś umieścić członka w senacie wtedy byłbym jedynym (wcześniej był jeden członek w senacie właśnie scypion potraktowałem go zabójcą senat pusty a tu nie daje rady ich zaatakować) czy zrobiłem błąd niszcząc frakcje senat przed ukończeniem kampani i zawarłem sojusz ze scypionami przy jakiejś 30 prowincji i tak się dzieje???
Co prawda nigdy nie miałem takiej sytuacji ale, podejrzewam, że chodzi właśnie o coś podobnego - wojna domowa zaczyna się wtedy gdy senat uzna, że któraś z frakcji jest za silna, wyklina wtedy wszystkie i zaczyna się wojna domowa. Jeśli senat tego nie zrobił obowiązuje zakaz atakowania (absolutny) jednostek frakcji rzymskiej - tzn masz ścisły sojusz którego nie możesz złamać, chyba, że masz poparcie ludu maksymalne. Senat daje się co prawda zaatakować wcześniej (chyba pewności nie mam, kiedyś przez przypadek coś takiego włączyłem :D) ale pojęcia nie mam, to tylko rpzypuszczenia.

sianokos
21-10-2009, 20:35
źle mnie zrozumiałeś mnie tez senat wypowiedział wojnę gdzieś przed 30 prowincją napisałem ze przeszedłem kampanie tych 50 prowincji mam teraz 74 prowincje i dziwi mnie to ze scypion mnie atakuje a ja go nie mogę i mało tego mam go jako frakcje neutralna aa w zakładce senat nikogo nie ma a komp daje mi komunikat gdy che zaatakować scypionów ze senatu nie mogę atakować zbyt małe poparcie czyżby jakiś błąd się wkradł podczas sejwowania gry a tak na marginesie to czy po przejściu 50 prowincji i osiągnięciu celu to senatem nie jestem ja??

Furiusz
21-10-2009, 21:06
Raz grałem powyżej 50 prow. senatu wtedy nie ma.

MateuszKL
21-10-2009, 21:37
A mi nigdy senat wojny nie wypowiedział. Zawsze sam go musiałem najechać, chociaż prowincje podbijałem bardzo szybko a inne rzymskie rody z reguły blokowałem terytorialnie (np Juliuszami zamiast wysyłać wielkie armie do Galii, atakowałem Kartaginę i Grecję i inne rody były otoczone mną). Dopiero jak lud zaczął mnie wystarczająca wielbić mogłem zaatakować senat.

kuroi
21-10-2009, 21:51
mam pytanie. czy jeśli w mieście nie ma żadnej akademii, to namiestnik i tak będzie zdobywał jakieś atrybuty?
I jak duży wpływ ma akademia, skryptorium i Ludus Magna na rozwój postaci? Wpływa też na zabójców i szpiegów?

Mavrug
22-10-2009, 19:55
Siedząc w mieście u mnie bardzo często dostaje atrybuty. Na plus i minus. Dowodzenie na minus a zarządzanie, porządek i sprawy miasta rosną ;) A przeciwko agentom to tylko się da dostawać chyba jak np. nie uda się dyplomacie przekupić generała to mu rośnie zwiększenie łapówki, nie uda się zamach itp
A te budowle mają dość duży wpływ gdyż mogą zmniejszyć negatywne cechy postaci i dodają dużo pozytywnych, a negatywnych chyba w ogóle tylko trzeba posiedzieć parę tur.

Olafinh0
24-10-2009, 19:34
mam jeszcze jedno pytanie: w jakim folderze znajdują się zrobione screeny??
czy trzeba w programiku jakimś??

Amrod
24-10-2009, 19:50
Szukaj folderu "tgas".

Olafinh0
24-10-2009, 22:08
dzięki, ale ich nie da się zobaczyć, bo są w formacie .tga
jak można takiego screena zobaczyć??

Mavrug
24-10-2009, 22:10
Mi się otwierają przez Nero PhotoSnap Viewer

Amrod
24-10-2009, 22:16
Ewentualnie przez IrfanView.

Olafinh0
24-10-2009, 22:20
ok, dzięki

Mavrug
26-10-2009, 16:10
Czy drogi dają cokolwiek w takich miejscach jak np. Rhodos :?: Np. handel. Trochę by to chyba było bez sensu :mrgreen:

kuroi
26-10-2009, 16:44
Czy drogi dają cokolwiek w takich miejscach jak np. Rhodos :?: Np. handel. Trochę by to chyba było bez sensu :mrgreen:
Cóż, teoretycznie tak, bo towary muszą jakoś do portu dojechać ;)

Olafinh0
26-10-2009, 17:38
sprawdzalem kilka razy, jak daje open w irfanview to sie robi czarne tlo i tyle :p
co robić?

Mavrug
26-10-2009, 18:19
Proponuję w google wpisać "tga - czym otworzyć" lub coś w ten deseń i wyskoczy ci multum tematów z nazwami programów przez które można otworzyć te pliki. Jeżeli ci ten w/w nie działa to ściągaj inne i próbuj.

Olafinh0
29-10-2009, 10:18
ok, dzięki za pomoc

Mavrug
29-10-2009, 20:16
Może mnie ktoś oświecić jak się poruszać tą cholerną falangą? Grałem już macedonią, grecją, seleucydami, egiptem i dalej nie umiem ich opanować :? . Załóżmy zwykłą bitwę na równym terenie. Każe im iść to trzymają formacje, gdy podchodzę blisko to podnoszą sarissy by zaatakować idealnie w środek, choćby się mieli o 1mm ruszyć w bok i tak muszą podnosić i wtedy akurat szarża kompa =dead. Myślałem że skuteczne będzie po prostu wydanie rozkazu marszu za jednostkę przeciwnika to gdy się spotkają zaczną od razu walczyć jednak i to nie wyszło zbytnio bo zanim do nich dotrze ze się nabijają na dzidy xd to kilkudziesięciu zdąży zginąć.. A komputer zawsze idzie prościutko 10 oddziałami falangi i wszystko ładnie pięknie :evil:

Furiusz
29-10-2009, 20:32
Nie wiem ja takich problemów nigdy nie miałem. Tworzyłem formacje falanga zaznaczałem ją jako grupę i nią manewrowałem, potem w miarę potrzeby odrywałem poszczególne jednostki, nie podnosili mi tez nigdy saris, no chyba, że kazałem im się obrócić (bo kawaleria walnęła w plecy, obrót, kawalerii po chwili nie ma i wracamy do walki z piechotą :D), włócznie podnoszą gdy muszą skorygować kurs, zatem warto przed kontaktem wmanewrować tak by jak najmniej było owej korekty.
Jedyne co może być w tym trudne to to, że falanga ma tendencję do rwania się gdy trzeba podbiec, obrócić się o 90 stopni etc. W walce od czoła nigdy nie miałem z nią problemów.

kuroi
29-10-2009, 20:53
Heh, u mnie już tak nie jest... Namieszałem trochę w pliku export_descr_units i teraz oszczepnicy są przydatni ;) Teraz maja po 17 ataku dystansowego,(dodatkowo zrobiłem, że w zwarciu walczą za pomocą włóczni) zaś większości ciężkozbrojnych jednostek zabrałem "umiejętność obrony", bo jeśli wierzyć info z pliku to wpływa to tylko na odporność na ostrzał ;) I teraz legioniści i falanga maja go na stosunkowo niskim poziomie, zaś lekkie jednostki łuczników i hoplici (którym usunąłem falangę ;)) mają wyższy ten współczynnik ;) Zwiększyłem tez minimalnie morale milicji, zmniejszyłem jej utrzymanie, chłopom zmieniłem czas produkcji(0) cenę rekrutacji (ok. 50) i utrzymanie (ok. 25) :) Powiem wam, że teraz gra się o wiele przyjemniej :)

czeko
31-10-2009, 14:37
Witam,
Od niedawna gram w Rome i zastanawia mnie, ktore nacje sa grywalne, a ktore nie. Wiem ze Galia,Kartagina i Miasta Greckie sa a inne nacje :?: Z gory dzieki

Amrod
31-10-2009, 14:39
viewtopic.php?f=35&t=75 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=35&t=75)

pajotrek
01-11-2009, 12:12
Pomocy. Gram Brutusami, mam już chyba 2 miasta z 24 tysiącami ludu, jeszcze nie dostałem reform. Co zrobić żeby je dostać?
Dodam jeszcze że mam pałac cesarski

kuroi
01-11-2009, 12:22
Pomocy. Gram Brutusami, mam już chyba 2 miasta z 24 tysiącami ludu, jeszcze nie dostałem reform. Co zrobić żeby je dostać?
Dodam jeszcze że mam pałac cesarski
Reforma jest dopiero wtedy, kiedy pałac zostanie wybudowany w mieście na terenie Italii ;)

pajotrek
01-11-2009, 14:36
Dzięki. Mam jeszcze 1 pytanie. Mam hipodrom, ale nie mogę organizować wyścigów. Czy można organizować naraz igrzyska i wyścigi?

kuroi
01-11-2009, 16:05
Dzięki. Mam jeszcze 1 pytanie. Mam hipodrom, ale nie mogę organizować wyścigów. Czy można organizować naraz igrzyska i wyścigi?
Jeśli mnie pamięć nie myli, to powinna być opcja organizowania zarówno igrzysk jak i wyścigów. Pogmeraj tam trochę ;)

Soul of Night
04-11-2009, 18:48
Dzięki. Mam jeszcze 1 pytanie. Mam hipodrom, ale nie mogę organizować wyścigów. Czy można organizować naraz igrzyska i wyścigi?

W zarządzaniu miastem powinna być opcja (tuż pod podatkami) na temat wyścigów i igrzysk (zmiana częstotliwości).

pajotrek
05-11-2009, 09:45
Jeśli w mieście najpierw zrobiłem arenę to mogę tylko igrzyska,ale jeśli najpierw postawiłem hipodrom to mogę tylko wyścigi.
Mam jeszcze jedno pytanie. Szarżuję kawalerią jednostkę włóczników związanych walką wręcz. No i połowa kawalerii mi siada. Co jest? Przecież szarżuję od tyłu. Dzieje się tak też gdy szarżuję na słabą piechotę wschodu.

Amrod
05-11-2009, 10:44
Lekka kawaleria ma taką tendencję ze względu na lekkich wierzchowców a przez to małą masę co przekłada się na siłę szarży, która jest znikoma :)

pajotrek
05-11-2009, 12:52
Nie chodzi mi o ilość zabitych przeciwników przy szarży a o to że połowa moich jeźdźców ginie przy szarży w plecy włóczników.

Amrod
05-11-2009, 13:00
O tym też napisałem. Jeśli szarżowałeś lekkimi jednostkami jazdy to naturalne, ze względu na poziom wierzchowca. Katafrakcji mają cięższych i ten efekt u nich jest znikomy.

pajotrek
05-11-2009, 13:21
Czyli chodzi tylko o konie,z kropierzem czy bez ? Zgadzało by się bo przed chwilą zrobiłem test. Święty zastęp zaatakowałem principes, później zaszarżowałem tą lekką jazdą Rzymu po reformach ( nie pamiętam nazwy) i poprawiłem jazdą legionów. Zginęło ich tyle samo. Dzięki :)

kuroi
08-11-2009, 08:10
Elementarne pytanie: Jakie zmiany wprowadza poziom trudności na mapie kampanii? Zmniejszone przychody? Miasta wolniej rosną? Ludność częściej się buntuje?

Mavrug
08-11-2009, 09:42
Wydaje mi się że głównie polityka- zawieranie sojuszy itp. Na easy praktycznie można mieć sojusz z każdym po 5 min gry a na vh już nie są tacy chętni, chyba że się jest potęgą. Poza tym komp na easy z tego co pamiętam, bo raz tylko tak grałem, prawie nigdy nie atakował moich miast.

Witia
08-11-2009, 09:56
Oprócz tego co napisałeś, w bitwach automatycznych komp ma +3 do statsów bojowych ( jeżeli mnie pamięć nie myli ).

Amrod
08-11-2009, 10:03
Nacje prowdzone przez komputer dostają przede wszystkim też dodatkowe pieniądze co turę, tym więcej im wyższy poziom trudności. Dodatkowo zastrzyk gotówki, gdy są prawie pokonani (z tym ostatnim to w Medievalu 2, ale w Rome pewnie jest podobnie).

kuroi
08-11-2009, 10:04
Wydaje mi się że głównie polityka- zawieranie sojuszy itp. Na easy praktycznie można mieć sojusz z każdym po 5 min gry a na vh już nie są tacy chętni, chyba że się jest potęgą. Poza tym komp na easy z tego co pamiętam, bo raz tylko tak grałem, prawie nigdy nie atakował moich miast.
Ja, jak grałem na easy to jakoś nigdy nie mogłem mieć sojuszu z Rzymem.(grając Grecją) Poza tym, wszystkie sojusze jakie zawarłem były chamsko łamane przez...blokowanie portu przez jeden statek -.-
Nie ważne z kim. Tylko i wyłącznie Kartagina nie łamała sojuszu. Wszyscy inni, tzn. Selki, Egipt, Macedonia, Dacja, Tracja, Pont i Armenia łamały sojusz w taki właśnie głupi sposób. (żeby paręnaście lat później być na skraju upadku) (Nie ma miejsca dla zdrajców w MOIM świecie!)

Mavrug
08-11-2009, 21:17
Jak się ma ilość pktów życia do wartości bojowej? To jest tak że (nierealny przykład) dwóch generałów tej samej nacji (ta sama straż przyboczna) ma staty powiedzmy 10 ataku, 10 obrony i jeden ma 1pkt życia a drugi 2pkt życia. Logicznie rozumując są 2 razy wytrzymalsi :?:
Gdyby byli 2 razy wytrzymalsi to by z tego wynikało ze generał A mając 10 ataku, 17 obrony i 1pkt życia przegrałby z generałem B mającym 10 ataku, 10 obrony i 2 pkty życia? :mrgreen:

Furiusz
08-11-2009, 21:22
Jak się ma ilość pktów życia do wartości bojowej? To jest tak że (nierealny przykład) dwóch generałów tej samej nacji (ta sama straż przyboczna) ma staty powiedzmy 10 ataku, 10 obrony i jeden ma 1pkt życia a drugi 2pkt życia. Logicznie rozumując są 2 razy wytrzymalsi
Każda straż przyboczna wodza, ma 2 punkty życia. PŻ mają gigantyczny wpływ na walkę, jednostki mogą przyjąć więcej ciosów zanim padną. To często pozwala, na wygranie bitwy, zrób test, kaw. na podobnym poziomie, liczniejszą ale z 1PŻ naślij na straż przyboczna i zobacz kto wygra w powiedzmy 3 walkach :D

Mavrug
08-11-2009, 21:45
Tak wiem że wszyscy generałowie mają 2 pkty życia (lub więcej z bonusami) dlatego napisałem ze nierealny przykład :D Zastanawiało mnie to dlatego, bo rydwany mają PŻ aż 5 a padają jak muchy po szarży nawet lekkiej jazdy (ze względu na tragicznie niską obronę (btw w opisie jednostek na rydwanach jest że silnie opancerzenie a statystyki obrony pokazują 1pkt :mrgreen:))
Myślę że najbliższe prawdy by było według wzoru PŻ x OBRONA = wytrzymałość jednostki :P

LordHak
08-11-2009, 22:01
Witam !
Mam maly problem: gram pierwszy raz kampanie (Juliuszami) i nadszedl czas, aby "zapukac do Rzymu bram ". :lol: Juz dwa razy pisalo mi, ze czas zrobic porzadek z innymi rodzinami rzymskimi. Niestety nie moge zaatakowac cholernych Brutusow - pisze mi, ze mam zbyt male poparcie na taka akcje. Co radzicie w takiej sytuacji ?

Furiusz
08-11-2009, 22:10
Zastanawiało mnie to dlatego, bo rydwany mają PŻ aż 5 a padają jak muchy po szarży nawet lekkiej jazdy (ze względu na tragicznie niską obronę
Padają jak muchy gdy nadzieją się na falangę, najlepiej typu macedońskiego a nie greckich hoplitów :D lekką jazdę to rydwany masakrują, poza tym to pomaga też na ostrzał :D przynajmniej mi się tak wydaje.


(btw w opisie jednostek na rydwanach jest że silnie opancerzenie a statystyki obrony pokazują 1pkt
załoga rydwanu, nie sam rydwan, wbij się takimi w piechotę legionową :D


Co radzicie w takiej sytuacji ?
Wyższy patch? Nigdy nie miałem takiego problemu, na żadnym poziomie trudności :D

LordHak
08-11-2009, 22:14
Furiusz - gram na Antologii (PL), a z tego co mi wiadomo - jest juz tam zaimplementowany patch 1.5

Jarl
08-11-2009, 22:18
Furiusz - gram na Antologii (PL), a z tego co mi wiadomo - jest juz tam zaimplementowany patch 1.5
Jest. A wcześniej zdarzyło ci się zaatakować Brutusów i wziąć rozejm? Jest taki bug, wtedy sam Brutusów nie rozwalisz (ale nadal jest to możliwe, tylko musiałbyś pomóc trochę komputerowi). Scypionów, rozumiem, normalnie można atakować?

LordHak
08-11-2009, 22:22
Nigdy wczesniej nie atakowalem kogokolwiek z "rodzinki rzymskiej". Na pewno rowniez nie moge zaatakowac Senatu, Scypionow natomiast nie sprawdzalem (sa zajeci uprzykrzaniem zycia Egiptowi, a mi to pasuje :D ) ale zaraz sprawdze.
Edit:Rowniez Scypioni odpadaja - " nie mozesz zaatakowac Rzymu, poniewaz masz za male poparcie" :evil:

Jarl
08-11-2009, 22:31
A jak z poparciem u ludu i w senacie?

LordHak
08-11-2009, 22:37
A jak z poparciem u ludu i w senacie?
W senacie chyba Scypioni maja najwieksze, ja zaraz za nimi. Natomista lud najbardziej wielbi mnie.
Moze po tym, jak dostalem napis typu " ... pora juz zrobic w Rzymie porzadki po twojemu ...", po kilku turach zmienila sie sytuacja z poparciem i juz tego nie moge zrobic ? Musze czekac teraz na "odpowiedni moment" - kolejna wiadomosc z poprzedniego zdania - i "wstrzelic sie" w ta wlasnie ture z atakiem ?

Mavrug
08-11-2009, 23:04
Skoro nie możesz atakować żadnej z rodzin to sprawa jest prosta. Ja przy około 30 prowincjach mogłem zaatakować Rzym ale sobie na kilka tur to odpuściłem żeby armie powiększyć. Nie podbijałem prowincji i spadła mi popularność wśród ludu a po podbiciu kilku wioch znowu wzrosła i atak był możliwy 8-) Popularność wśród ludu zależy chyba głównie od zadowolenia w miastach + podbite tereny (i tu mi się wydaje jest tak, że liczy się stosunek do terenów podbitych przez inne rodziny rzymskie, dlatego jeżeli np. gdy scypionami kilka tur nie podbijałem a brutusi za to podbijali to spadła moja popularność)

LordHak
08-11-2009, 23:10
Rowniez wczesniej nie uderzylem na Brutusow, bo przygotowywalem sie do inwazji tworzac armie.
W takim razie pokombinuje z ta cholerna popularnoscia.
Dzieki serdeczne wszystkim za pomoc ! :)

Edit: Uf, udalo sie. Podnioslem wszystkim miastom zadowolenie na maxa i juz w nastepnej turze moglem rozpoczac "pochod na Rzym". :D

Furiusz
11-11-2009, 17:59
Jaki jest aktualny najwyższy poziom patcha pod ROME?

kuroi
11-11-2009, 18:21
Jaki jest aktualny najwyższy poziom patcha pod ROME?
1.5 romek i 1.6 BI. Alka nie wiem ;)

Furiusz
11-11-2009, 18:44
Ok to dlaczego nie mogę zagrać w BI na multi? mam wersję właśnie 1.6.

Jarl
12-11-2009, 13:47
Pamiętaj, że mało osób gra na BI. Wszyscy są na podstawce.

Furiusz
12-11-2009, 17:36
No dobra, ale ostatnio chciałem zagrać w BI, zalogowałem się, a tu pupcia, wszyscy na czerwono, do żadnej gry nie można się podłączyć, nic o co cho? pamiętam, ze czasem wersja się może nie zgadzać, stąd pytanie.
A jeszcze jedno, czasem mi się komp zawiesza jak loguje się na podstawkę :D ciekawe czemu?

Amrod
12-11-2009, 18:44
Przecież Jarl "wyraźnie" napisał, że na BI gra niewiele osób, jeżeli ktokolwiek, a to oznacza, że nie możesz dołączyć do gracza, który jest na podstawce będąc na dodatku. Obaj musicie być na BI albo obaj na RTW.

Vedymin
14-11-2009, 17:55
Witam, mam parę pytań:
Gram od już dość dawna Juliuszami, zająłem praktycznie całą Europę, została jeszcze Brytania i pozostałe rody rzymskie oraz parę innych, mało znaczących kraików w Azji mniejszej. Tu pojawia się problem z buntami: co zrobić by ich uniknąć, czy zwiększać garnizony, by stłumić niezadowolenie, czy raczej zmniejszać dzięki czemu miasto nie musi utrzymywać armii i może będzie lepiej prosperowało?
I jeszcze: mnóstwo denarów pożerają mi "korupcja i inne". I tu pytanie skąd ta korupcja (czy ma to związek z tym, że przy moich miastach stoją dyplomaci innych państw i robią jakąś akcję, pewnie propozycję łapówki? W końcu chyba im się to nie udaje, skoro miasta te są wciąż pod moją kontrolą), jak ją zmniejszyć i co to są te "inne" i również jak zniwelować te koszty?

kuroi
14-11-2009, 18:12
Korupcja zapewne ma związek z "prawem" w miastach (niektóre świątynie je podwyższają) oraz ważny jest namiestnik. (niektórzy mają cechy które zapewne mają wpływ na korupcję)
Im dalej od stolicy i im większe jest miasto tym większe niezadowolenie. Polecam rozbudować miasta do ostatniego poziomu (od 24k ludności) a potem regularnie pozwalać im się buntować i wyżynać ludność. Na parę lat będziesz miał spokój ;)

Furiusz
14-11-2009, 18:22
Co do korupcji, to jeśli w skarbcu masz dużo hajsu to się pojawia. Wiele się nie da poradzić, można popatrzeć na cechy postaci. Jeśli ma nieładne, to niech sobie powojuje gdzieś tam z brytami :D
Co do buntów, można przenieść stolice blisko tzn gdzieś na środek mapy, wtedy cecha odległość od stolicy zmniejszy się, to pomaga, zając odpowiednie cuda (ale to pewnie już masz), starać się minimalizować cechę bieda bo to jest mocno buntogenne (ale fajny nowotwór). Garnizon powinien być całkiem spory. TZN kiedyś ktoś i tak Ci się zbuntuje, gdy wybuchają zamieszki, wychodzisz z miasta garnizonem, pozwalasz przejść miastu w ręce buntowników i wybijasz je. Wtedy na chwile jest spokojnie. Zadowolenie zwiększają też obiekty typu amfiteatr oden etc. świątynie też dają bonusy.

Vedymin
14-11-2009, 19:01
Co do buntów, można przenieść stolice blisko tzn gdzieś na środek mapy, wtedy cecha odległość od stolicy zmniejszy się, to pomaga, zając odpowiednie cuda (ale to pewnie już masz), starać się minimalizować cechę bieda bo to jest mocno buntogenne (ale fajny nowotwór). Garnizon powinien być całkiem spory.Hmm, tylko jak zminimalizować nędzę? Zwykle utrzymuje się ona na dość kozackim poziomie, czy ulepszanie rolnictwa to zmniejszy? I czy garnizon powoduje zwiększenie nędzy przez koszty utrzymania oraz czy ma znaczenie na niezadowolenie jacy żołnierze są w mieście?
Bo jeśli nie to lepiej zapchać niezagrożone atakiem miasta zwykłymi chłopami zamiast obstawiać kohortami pretorianów.

Furiusz
14-11-2009, 21:15
Hmm, tylko jak zminimalizować nędzę?
Poprzez rozbudowę infrastruktury (drogi mało dają, ale ruch wojsk za to jaki jest :D), placówki handlowe typu forum, port na co najmniej drugi poziom, niektóre świątynie dają bonusy do handlu, rolnictwo tez pomaga, choć zwiększa też przyrost ludzi,a to nie za fajne bo im więcej wolnej ludności tym większa nędza, trza wyśrodkować to :D. Cuda też pomagają - kolos zwiększa handel a wiszące ogrody rolnictwo.
Ważne jest by mieć jak najmniej w mieście wolnej ludności, bo to ona tworzy biedę. Można ją np. zarekrutować do woja, wtedy znika z ogólnej liczby ludności i zadowolenie się zwiększa, czasem przez sam pobór do woja ludności z miasta, buźka zmienia się z czerwonej w niebieską.


czy garnizon powoduje zwiększenie nędzy przez koszty utrzymania
Pośrednio, koszty utrzymania są rozłożone równomiernie na całe państwo zależnie od wielkości miasta.


oraz czy ma znaczenie na niezadowolenie jacy żołnierze są w mieście?
O niczym takim nie słyszałem, nie nie ma czegoś takiego, jest kara kulturowa tzn jeśli w mieście będą budynki inne niż twojej nacji, to lud buntuje się bo pamięta niby o swoich korzeniach. Jeśli masz dużo kasy możesz powyburzać stare barbarzyńskie i postawić nowe rzymskie. Ale pewnie miasta skoczyły już o poziom w górę i i tak zamiana budynków nastąpiła.


Bo jeśli nie to lepiej zapchać niezagrożone atakiem miasta zwykłymi chłopami zamiast obstawiać kohortami pretorianów.
No dokładnie. ew. jeśli wiesz, że w danym mieście wybuchnie powstanie to przesuń tam armię i jak się zbuntuje urządź rzeź :D

Jarl
14-11-2009, 21:24
Jeśli masz dużo kasy możesz powyburzać stare barbarzyńskie i postawić nowe rzymskie.
Albo od razu stawiaj wyższe poziomy budowli.

Vedymin
15-11-2009, 18:43
Aha, dzięki za rady. Mam jeszcze jedno pytanie: jak to jest, że np. w 2 miastach mam huty, a tylko w jednym mogę ulepszyć pancerz i uzbrojenie żołnierzy do złotego poziomu, a w drugim już tylko do srebrnego? Lub tylko uzbrojenie, albo tylko opancerzenie, jak to jest? Zaznaczam, że te budynki nie są uszkodzone wcale

kuroi
15-11-2009, 18:49
Huta daje wszystko na +2. Zapewne w jednym mieście masz odpowiednią świątynie a w drugim nie.

Furiusz
15-11-2009, 18:51
świątynie, grają tu rolę. Kuźnie i ich modyfikacje dają maksymalnie +2, świątynia takiego np. Ulla daje +3 do broni miotanej tak samo i artemidy etc.

Vedymin
15-11-2009, 19:21
A, czyli dzięki hutom nigdy nie zdobędę złotych poziomów usprawnień?
Mam jeszcze jedno, ostatnie już (chyba) pytanie :)
Podczas bitwy czasami pisze, że posiłki moje, lub wroga nie przybyły, rozumiem sytuację, kiedy posiłki stoją na granicy pola bitwy i czekają na swoje miejsce, ale czasami nie ma również posiłków SI. czy tu chodzi o jakąś granicę możliwych jednostek na polu bitwy? Czy da się tą blokadę jakoś zdjąć?

kuroi
15-11-2009, 19:23
Jeśli dobrze pamiętam, to jest max 20 oddziałów po każdej ze stron. Po prostu "wyprowadź" oddziały przeciwnika z pola bitwy, lub po prostu je rozgnieć, to przyjdzie reszta ;) I wątpię, czy da się to jakoś zmienić.

Vedymin
15-11-2009, 19:32
To znaczy kiedy jest maksymalna ilość oddziałów to posiłki przychodzą i stoją na granicy pola bitwy, a ja czasami tak miałem, że "posiłki nie przybędą" czy jakoś tak

I takie już naprawdę ostatnie pytanko: Pierwsze kohorty legionów (te z orłami) można u mnie trenować tylko w Rzymie (a to nie jest stolica), nigdzie więcej, a mimo to Brutusowie i Scypioni też posiadają te jednostki. Więc skąd oni ich mają?

Furiusz
15-11-2009, 19:35
Komp ma zawsze lepiej, bo inaczej roznosiliby go gracze w proch i pył. Po prostu gracz z tego co wiem może je rekrutować tylko i wyłącznie w Rzymie.
Co do posiłków to chyba, ale pewności nie mam, nie dochodzą gdy złapiesz gości w zasadzkę.

kuroi
15-11-2009, 20:00
Zapewne pierwsze kohorty mają taką samą cechę co spartanie, tj można ich rekrutować tylko w jednym miejscu. (choć nie wiem czemu, ja mogę rekrutować spartan także w Syrakuzach O_o)

Olafinh0
15-11-2009, 20:07
ja tak samo: mogę rekrutować Spartan w Sparcie i Syrakuzach :p dziwne troche to...

Fallen
16-11-2009, 15:33
jacyś emigranci pewnieXD

Olafinh0
20-11-2009, 17:34
Według mnie, jest to jakiś błąd, bo twórcy gry nie byliby na tyle głupi, żeby spartanie byli w Syrakuzach

skinek1987
27-11-2009, 09:17
Mam takie dwa pytania:

1) Dlaczego w żadnym mieście nie mogę rekrutować pierwszej kohorty legionu? Mam już dostępną kohortę miejską i to w kilku miastach a pierwszej niestety nigdzie. Kiedyś jak zająłem któreś miasto rodu Brutusa to była właśnie pierwsza kohorta oraz taka dodatkowa jednostka morska. Nie pamiętam nazwy ale nigdzie wcześniej jej nie widziałem i to pomimo maksymalnego poziomu rozwoju portów.

2) Czy można zmienić generałowi jednostkę która go osłania? Chodzi o to, że ta początkowa kawaleria generałów jest cienka i chciałbym ją zmienić np. na kawalerię pretoriańską albo cataphracts.

Olafinh0
27-11-2009, 13:37
Na 1) powiem tak:
1 kohortę legionu można rekrutować (chyba) tylko w Rzymie
2) spróbuj coś znleźć w plikach

kuroi
27-11-2009, 15:27
Dokładnie. 1 kohortę rekrutuje się w Rzymie, i bodajże możesz dostać ich w nagrodę od senatu, ale nie jestem tego pewien ;)
A co do tego drugiego, to w pliku expord_descr_unit masz jednostki. Oddział, który towarzyszy generałowi ma w atrybutach "general_unit". ;) Ale radze najpierw zrobić kopię zapasową pliku :)

Fallen
28-11-2009, 16:42
To gwardia generalska to mogą być słoniki!

kozak75
09-12-2009, 13:55
Witam mam maly:P problem gram po raz pierwszy w ta gre podbilem kawal swiata wlasciwie nie zostaly zadne egzotyczne nacje tylko sami rzymianie i tu jest problemmam jakas mega armie zjadajaca tysiace nie mam co podbijac jestem super popularny u ludzi ale.... senat ciagle chce zebym zabijal swojego przywodce co z tym fantem zdobic jak wygrac ta gre ? zatakowac swoich? Jak podniesc popularnosc w senacie??

Vedymin
09-12-2009, 14:11
Najlepiej zignoruj te misje. Żeby być popularnym wśród senatu musisz być słaby, a jak jesteś silny to senat tego nie lubi. Lepiej podnieś popularność wśród ludu i zapukaj do bram Rzymu, a następnie powieś tych senatorów wzdłuż drogi do miasta :)

Lisek
09-12-2009, 14:30
Witam
Jeżeli pojawia ci się misja zabicia przywódcy frakcji to odmów i wtedy zaczyna się wojna. Podbijesz wtedy Rzym i wszystkie państwa rzymskie. Wówczas wygrasz. Nie opłaca się żyć dobrze z senatem w późnej fazie gry (żeby wygrać trzeba go pokonać)
A tak właściwie to jeszcze nie masz możliwości zaatakowania Rzymu? Dziwne. Czy może ty po prostu nie chcesz atakować senatu? Musisz to zrobić jeśli chcesz wygrać.

Pozdrawiam

Inglorion
11-12-2009, 17:26
1.Jakie wojska powinny być podstawą w grze? (chodzi mi o sam początek)
2. Jaka opcja jest najlepsza: Zajmij osadę, Zniewol ludność (lub coś w tym stylu) czy Wybij osadników (lub coś w tym stylu)?
3. Którym rodem grać najlepiej? Choć to chyba jest bez różnicy. Jedynie położenie inne jest (jak mniemam)
4. Czy opłaca się inwestować w kawalerię i flotę? (są misje od Senatu, żeby porty blokować. Na początku nie ma problemu, ale potem niestety moja flota pada ;D )

Furiusz
11-12-2009, 17:35
2. Jaka opcja jest najlepsza: Zajmij osadę, Zniewol ludność (lub coś w tym stylu) czy Wybij osadników (lub coś w tym stylu)?
Zależy od sytuacji, gdy i tak jest mało ludzi nie ma sensu ich wybijać, osobiście nie biorę pod uwagę opcji zniewolenia.

3. Którym rodem grać najlepiej? Choć to chyba jest bez różnicy. Jedynie położenie inne jest (jak mniemam)
Inni sa też przeciwnicy, misje senatu i świątynie, Scipioni maja też inne jednostki od reszty. Ja ich preferuję ale Brutusami też nie gardzę :D


Czy opłaca się inwestować w kawalerię i flotę? (są misje od Senatu, żeby porty blokować. Na początku nie ma problemu, ale potem niestety moja flota pada ;D )
Zależy kim grasz, julkami raczej nie jak dla mnie, potem będzie dopiero potrzebna. Scipionami koniecznie :D co do kawalerii bez niej bitwy sa znacznie trudniejsze...

Olafinh0
11-12-2009, 17:38
Wyprzedziłeś mnie :P
Co do punktu 1.: przed reformą Hastati, potem byle co

Furiusz
11-12-2009, 17:44
Ja bym stawiał na połączenie princ, ekwi, łucznicy. Gdzie tylko mogę wymienim hast na princ, sa nieopłacalni, zwłaszcza brutusami, bo jest przepaśc na walorach jak dla mnie.

Olafinh0
11-12-2009, 17:49
jeszcze pełne armie ekwitów atakujące miasta barbarzyńców wyglądają hardcorowo

Furiusz
11-12-2009, 18:02
Mi nie chodzi o wygląd a o skuteczność. Grając brutusami uważam, że lepiej zainwestować parę groszy więcej w princepsów niż bawić się hastatimi - pancerz i atak tych pierwszych nawet po modyfikacji w kuźni nie nadaje się na falangę, mogą ich jako szybcy co najwyżej obiegać. Za to princ maja bdb pancerz i niezły atak, dodaj świątynie marsa na 2/3 levelu, kuźnię i masz kilera. Falangę spokojnie zjada, hoplitów tez. Do tego szybki atak kawaleria jako, ze rzym długo nie będzie miał zmian w kaw, ekwici są mocna jednostka na poziomie średniej innych nacji i wszyscy wymiękają. łucznicy to cos co zawsze musi być na słonie/rydwany/inne dystansowe. I tak mamy swietną armię. Princ bez walorów pokona hast na 2/3 walorach, więc nie ma sensu robić tych drugich.
Podobnie ma się sytuacja z scipio - kartago długo będzie miała słaba piechotę i kawalerię, więc princ miażdżą ichnie jednostki to samo ekwici. jedynym co nastręcza problemów to słonie ale na tych są łucznicy. w walkach z Numidami konieczne są lepiej opancerzone jednostki, bo te lżejsze zostaną utopione w morzach oszczepów/kamieni/strzał.
Do egiptu też warto zabrac mocna piechote by nie spanikowali przy rydwanach :D

Inglorion
11-12-2009, 18:04
Ja tam wole grać Julkami. Która kohorta jest lepsza? Pretoriańska czy miejska? Zakładam, że miejska bo jest droższa ;D

Faktycznie... konnica odwala kawał dobrej roboty. 1 kohortą pretoriańską można (czy obstawą generała) można rozwalić sporo przeciwników. Z maszyn oblężniczych najlepsze są ... [te co w nazwie mają wielkie... i to nie jest balista; kojarzy mi się oregany tylko]

Furiusz
11-12-2009, 18:07
a tam wole grać Julkami. Która kohorta jest lepsza? Pretoriańska czy miejska? Zakładam, że miejska bo jest droższa ;D
Miejska jest najlepszą jednostką piechoty w grze :D


oregany
onagery

pytasz się o początek a masz juz urban coh?

Inglorion
11-12-2009, 18:09
pytasz się o początek a masz juz urban coh?

Nie. Po prostu grałem w bitwę i się zastanawiałem co wziąć. Czyli wychodzi na to, że co droższe to lepsze;D

Furiusz
11-12-2009, 18:11
W kampani polecam princ, ekwi i łuczników. Potem pretorian i urban do tego jazdę legionową i łuki auxi.
nie zawsze co drozsze to lepsze np. hoplici sprtańscy są de facto gorsi niz ciezkozbrojni joplici, mimo, że drożsi o wiele :D

Inglorion
11-12-2009, 18:17
A nie lepiej zamiast jazdy legionowej, konnych pretorian? Są drożsi, ale jak podałeś nie zawsze droższy znaczy lepszy ;)

Olafinh0
11-12-2009, 18:19
pretorianie moim zdaniem są lepsi

Furiusz
11-12-2009, 18:28
lepsi sa to fakt, ale jak dla mnie za drodzy wolę jazdę legionowa można ja rekrutować w zasadzie wszedzie od razu po reformach, duza siła i pancerz, po modyfikacjach w kuźni i świątyniach nie do zdarcia a i dużo tańsi :D

Inglorion
12-12-2009, 08:39
A jakie wojska trzymać w miastach? Tych samych co na wypady?

Furiusz
12-12-2009, 09:17
Chłopów, lub straż miejska, chyba, że to gdzieś na zagrożonej granicy, a wojo polowe daleko.

kuroi
12-12-2009, 09:19
Ja w centrum swojego państwa i na tyłach trzymam tylko namiestnika i chłopów. Chociaż gdzieś tu czytałem, że na wyższym poziomach miast trzeba trzymać lepsze jednostki O_o Jest w tym choć cień prawdy?

Furiusz
12-12-2009, 09:25
Zależy, na wyższych poziomach miasta potrafią się zbuntować. Niektórzy trzymają parę lepszych jednostek po miastach coby jak te się zbuntują to od razu oblegać i wyrżnąć. Ja tam trzymam po prostu jedna armie polową w centrum kraju która ma za zadanie uśmierzać takie właśnie pomysły.

Inglorion
12-12-2009, 18:14
A w jakich proporcjach powinienem mieć armię polową? Chodzi mi o ilość "legionów" (czyli ilości tych rekrutowanych jednostek).
Czyli armię w miastach mogę sobie odpuścić. No może tam ze 2 legiony hastiatów i jakiś łuczników ;)

Furiusz
12-12-2009, 19:26
ja starałem się mieć do 8 piechoty princ, 6 dystansów albo 4 łuczniki, 4 kawalerii i generał, najczęściej starcza, ew. dobierałem jeszcze najemników. Czasem do osłony skrzydeł najmowałem milicje miejska albo trairii ale tych b. rzadko.

OskarX
13-12-2009, 12:53
Co zrobic z miastem w ktorym jest zarządca, wojsko, max podatki i kasa na minusie? Sa pobudowane świątynię i budynki na kasę.

kuroi
13-12-2009, 14:15
Co zrobic z miastem w ktorym jest zarządca, wojsko, max podatki i kasa na minusie? Sa pobudowane świątynię i budynki na kasę.
To było już wałkowane wiele razy. Miasta nie dają ujemnego przychodu. Po prostu tu miasto jest jednym z większych, więc przejmuje większą część kosztów utrzymania armii. Jeśli możesz, to staraj sie nie trzymać w bezpiecznych miastach drogich jednostek. Zostaw tam chłopów.

maximus222
15-12-2009, 09:11
pomocy , zainstalowałem patch 1.1 nastepnie 1.3 nastepnie 1.5 ... mam grę po angielsku więc ją spolszczyłem ale zrobiłem backupa orginalnego "text" , no dobra odpalam grę ( przypomnę wczoraj grałem bez żadnych dodatków bez niczego , ver.1.0 , i zachciało mi się tych patchy ;p , i chciałem grać Grecją (Spartą) no to odblokowałem sobie jak tutaj na forum to pisali , odpalam grę , rozpoczynam Kampanię :Cesarstwo i wyswietla mi sie te okno mapa, no dobra klikam na miasto.. no co jest nic ? klikam wszedzie probuje myszka coś zrobić i nic ! a wczoraj grałem normalnie Juliuszami ;/ . zdenerwowałem Się ... mowie potem sprobuje juliuszami , tak samo , probuje w prologu znowu to samo , niemoge nacisnać V-akceptuj , co na poczatku senat mi misje zleca , niemoge :( pomocy prosze ja bym chciał sobie pograć a tu klapa:( , grę przywiózł mi wujek jak odrazu wyszła czyli 1.0ver. to bylo bardzo dawno znalazlem ją ze starymi płytami( nie jest porysowana )

Jarl
16-12-2009, 04:18
Odblokowanie nacji nie ma tu nic do rzeczy. Co się dzieje po reinstallu?

OskarX
17-12-2009, 16:03
Czy w romku 1.6 zawsze mozna każdego i wszystko przekupić?

Furiusz
17-12-2009, 17:31
Nie przynajmniej mi się nie zawsze udawało, a bywało, że miałem kasy po uszy.

Inglorion
17-12-2009, 21:09
Czy Grecy mają jakaś dobrą kawalerię? Czy tylko piechota (spartańscy hoplici)? A i czy da się rekrutować kreteńskich łuczników?

Furiusz
17-12-2009, 21:21
Krety tylko najemnicze, jazda grecka i osłona dowódcy to jedyna kaw, do walki w zwarciu greków. Ich piechota jest beznadziejna

Inglorion
17-12-2009, 21:38
Czyli falanga nie jest taka dobra? Hmmm... czyli nie opłaca się grać Grecją ;]

Jarl
18-12-2009, 04:24
Łohoho. Ciężkozbrojni hoplici to po SB najlepsza falanga w grze (nie lubię falangitów, mają cienką obronę i morale), w dodatku można ją rekrutować na poziomie koszar za bodaj 2400 czy 4800. Do tego zarąbiście wyglądają. Żyć nie umierać 8-).

Rzym przed reformą od Greków dostaje w tubę aż miło.

kuroi
18-12-2009, 06:07
Krety tylko najemnicze, jazda grecka i osłona dowódcy to jedyna kaw, do walki w zwarciu greków. Ich piechota jest beznadziejna

pff! Bzdury gadasz! Beznadziejna to jest piechota Partii, od Greków się odczep! :D Falanga jest dobra tylko jeśli umie się ją dobrze użyć ;) No i nie ma żadnej piechoty która radzi sobie lepiej z kawalerią wroga ;)

Inglorion
18-12-2009, 16:48
Jednak warto trzymać wojsko w mieście. Ostatnio po zdobyciu Kartaginy i wyruszeniem armią główną zostałem zaatakowany. A w mieście miałem 1 generała (jakiś taki słaby), 2x straż miejska i 3x łucznicy. Przeciwnik natomiast miał słonie (chyba 2x), generała i 3 zastępy piechoty ;) Udało mi się wygrać, choć trudno było słonie pod mury zaciągnąć. Tylko teraz mam pytanie... może by tak powiększyć tą armie w mieście. Armia główna nie jest daleko, ale nie chce mi się non stop wracać.

Jarl
18-12-2009, 17:02
A nie lepiej samemu uderzyć i przez to odciągnąć przeciwnika od swoich własnych terenów?

kuroi
18-12-2009, 17:32
Moim zdaniem dobrze jest stworzyć sieć szpiegowską. Wysyłasz szpiegów poza imperium i dzięki temu możesz parę tur wcześniej przygotować obronę danej części granicy ;)

OskarX
20-12-2009, 16:03
Czy dawanie kasy bądź prowincji, polepsza sytuację z senatem? Nie chodzi i mi oczywiście o frakcje senat, tylko czy senatorzy mnie lubią:)

Olafinh0
20-12-2009, 16:55
Nie. Jak jesteś słaby, to Senat cię lubi, a jak jesteś silny, to senatorzy cię nienawidzą.
Tak to działa

OskarX
21-12-2009, 19:19
Jako pierwszą kampanię wybrałem oczywiscie Rzym. Ale co potem? Pozostałe frakcje wydają sie nudne...i nie wiem, jaka polecacie frakcja tera zagrać?

Furiusz
21-12-2009, 19:44
Iberia albo Tracja ew. Numidia, zupełnie inne style gry moim skromnym zdaniem :D

Olafinh0
21-12-2009, 20:37
Fajnie się gra Seleucydami na h/h jak każdy cię atakuje :P

Jarl
22-12-2009, 14:50
Scytami spróbuj.

Leonidas[PL]
24-12-2009, 20:57
A ja polecam partię... Kupa zabawy przy konnych łucznikach ;-)

Amrod
24-12-2009, 21:15
Pontem http://img145.imageshack.us/img145/1340/szczerbaty.gif
Naprawdę przyjemna gra, mozliwość szybkiego opanowania Azji mniejszej a potem... ;)

Seba Fallus III Wielki
25-12-2009, 09:20
Mam małe pytanko , jak zaatakować psy bojowe żeby moi żołnierze nie atakowali treserów tylko psy ??? :?:

OskarX
25-12-2009, 11:18
Ja nie wiem moze kliknij zeby zaatakowali psy, a najlepiej zaatakuj kawaleria.

Jarl
26-12-2009, 02:43
Bug, nie da się. Najlepiej przejechać przez nie rydwanami albo poprowadzić atakowaną jednostkę tak, aby psy zatrzymały się na ciężkiej piechocie, najlepiej falandze.

Dreamer18
26-12-2009, 04:20
Gram w kampanie już sporo czasu. Podbiłem czyba 9 miast. Robie zadania dla senatu. Lecz dalej jestem wybierany na mało znaczące stanowiska w senacie (jeśli w ogolę mnie biorą). Nie długo nadejdzie śmierć 4 mojego dowódcy frakcji nie wiem jak długo to jeszcze ma trwać i co mam robić.
Daje link do seva jeśli ktoś byłby tak miły, sprawdził i powiedział co mam zrobić żeby wreszcie zostać cesarzem. Gram na średnim poziomie trudności.
http://www.speedyshare.com/files/19978453/bitwa.sav

Jarl
26-12-2009, 07:49
Misjami od Senatu się nie przejmuj, nie opłaca się ich wykonywać. Zajmij się podbojami. W garnizonach w miarę bezpiecznych (jak np Kartagina) wymień stacjonujące jednostki na chłopów. Rozwiązuj niepotrzebne oddziały, a najlepiej posyłaj je jak najszybciej w bój. W Balearach siedzi wielka armia z którą możesz śmiało ruszyć na Iberię, Macedonia też szybko pęknie pod twoim naporem (będziesz musiał rozegrać ręcznie parę bitew, a potem już z górki). Podnoś podatki, zajmuj wyspy (koniecznie Rodos - +40% do zysków z handlu).

Ja poklikałem trochę i doszedłem do czegoś takiego: http://www.speedyshare.com/files/19978700/bitwa2.sav

A Cesarzem zostaniesz jak wzrośnie twoja popularność wśród ludu (czyli zdobywaj jak najwięcej, w pewnym momencie pojawi ci się możliwość rozpoczęcia wojny domowej).

Tak btw: ta sekcja forum jest przeznaczona na techniczne problemy z grą. Przenoszę do FR.

Seba Fallus III Wielki
26-12-2009, 11:42
Ach szkoda bo to najbardziej denerwująca jednostka .

DejmienD
26-12-2009, 18:08
Witam wlasnie zainstalowalem Rome Total War'a i chcialem zagrac w internecie ale do tego potrzebuje najnowszego patcha w info pisze ze moge pobrac ze strony Totalwar.com ktora ku mojemu zdziwieniu nie dziala. Moglby mi ktos podac linka do najnowszej aktualizacji ? I jeszcze pytanko czy w Rome Total War'a w ogole odbywaja sie jakies gry przez internet i czy sa jakies trunieje e-sportowe zwiazane z tą grą.

kuroi
26-12-2009, 18:15
/cut/
http://www.lem.com.pl/plik.php?fid=165 <- 1.3
http://www.lem.com.pl/plik.php?fid=165 <- 1.5
http://www.lem.com.pl/plik.php?fid=171 <- poprawka do 1.5 ;)

DejmienD
26-12-2009, 19:01
Cos jest chyba nie tak pobralem to 32kb 1.5 patch rozpakowalem w folderze data ale nadal mam ten sam patch 1.1 ;c

Aha jest dopisane "Patch wymaga wcześniejszego zainstalowania poprawki 1.3 PL.


UWAGA: Po zainstalowaniu tego patcha, należy również zainstalować dodatkową poprawkę do polskiej"

Moglbys podac jeszcze poprawke do polskiej wersji ? ;d

kuroi
26-12-2009, 21:06
Najpierw instalujesz 1.3, potem 1.5 a potem to z 3 linka... To nie takie trudne ;)

DejmienD
26-12-2009, 22:00
OK mam wszystko :] Sa moze jakies polskie klany i ligi ?

Danek944
27-12-2009, 20:12
Siema,mam problem gram już długo w RTW ale nie wiem jak zrobić "zasadzkę" czy "pułapkę" - wiem że idzie to zrobić tylko nie wiem jak.Proszę o szybką odpowiedz.Z góry dzięki.
PS:Czy jest możliwość odblokowania Macedonii po przez podbicie jej ?

kuroi
27-12-2009, 20:28
Siema,mam problem gram już długo w RTW ale nie wiem jak zrobić "zasadzkę" czy "pułapkę" - wiem że idzie to zrobić tylko nie wiem jak.Proszę o szybką odpowiedz.Z góry dzięki.
PS:Czy jest możliwość odblokowania Macedonii po przez podbicie jej ?

Pułapkę robisz wtedy, kiedy twoja armia jest schowana w lesie ;)

Nie, Macedonię można odblokować tylko w plikach gry. jak? SZUKAJ! To jest na forum...

Danek944
28-12-2009, 08:19
Aha tylko że jak się skryje w lesie to wroga armia mnie zauważa jakoś.A jak oni mnie zaatakują to pisze : wpadłeś w pułapkę... ale dzięki za info.
Mi to nie działa jak zmieniam w plikach sam.A jak pobiorę patcha to wszystkie nacje są odblokowane,tylko nie idzie nimi grać bo jak nacisnę np w Hiszpanie lub inne to mnie wywala do menu.

kuroi
28-12-2009, 09:02
Aha tylko że jak się skryje w lesie to wroga armia mnie zauważa jakoś.A jak oni mnie zaatakują to pisze : wpadłeś w pułapkę... ale dzięki za info.
Mi to nie działa jak zmieniam w plikach sam.A jak pobiorę patcha to wszystkie nacje są odblokowane,tylko nie idzie nimi grać bo jak nacisnę np w Hiszpanie lub inne to mnie wywala do menu.

Jakiego znowu patcha? Chyba mini moda...

A jak ten plik u Ciebie wygląda?
Ja mam tak i wszystko działa:


; Custom campaign script generated by Romans Campaign Map Editor

campaign imperial_campaign
playable
romans_julii
romans_brutii
romans_scipii
egypt
seleucid
carthage
parthia
gauls
germans
britons
greek_cities
macedon
scythia
spain
thrace
end
unlockable
end
nonplayable
romans_senate
pontus
armenia
dacia
numidia
slave
end

Danek944
28-12-2009, 09:25
Nic nie zmieniałem bo reinstalowałem i jest na czysto gra zainstalowana.


; Custom campaign script generated by Romans Campaign Map Editor

campaign imperial_campaign
playable
romans_julii
romans_brutii
romans_scipii
end
unlockable
egypt
seleucid
carthage
parthia
gauls
germans
britons
greek_cities
end
nonplayable
romans_senate
macedon
pontus
armenia
dacia
scythia
spain
thrace
numidia
slave
end


start_date -270 summer
end_date 14 summer

kuroi
28-12-2009, 09:39
No to teraz te z "unlocable" przenieś do "playable"
Tak samo te "nonplayable" możesz tam przenieść ;) zasadniczo to przedział "unlocable" może być pusty (ale go nie usuwaj)

Najlepiej jest zaznaczyć frakcje i ją przeciągnąć poniżej ostatniej w "playable" ;) (i bodajże dodać na początku tabulator)

Wszystko powinno działać jak trzeba.