PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania początkujących



Strony : [1] 2 3 4 5 6

Dunkel
06-09-2009, 15:29
z tego co pamiętam to był taki temat, a ja mam wiele pytań, z którymi się borykam i bardzo proszę o odpowiedź.
1. Jak zrobić zasadzkę?
2. Co robi handlarz i gdzie się go umieszcza, w co klikać by zaczął pracować na zysk?
3. Słyszałem, że da się uzupełnić oddziały, tylko co trzeba zrobić?


--------
Tutaj proszę pisać jedynie pytania dotyczące rozwoju budynków, jednostek, handlu itp. Sprawy techniczne są objaśnione w FAQ. Jeśli tam nie znajdziecie odpowiedzi, to wtedy zakładajcie temat w Podzamczu.
Pozdrawiam,
Maximus XI

OskarX
06-09-2009, 15:41
1- Bierzesz swoją armię i idziesz nimi do lasu [moze byc lasek byle by byly drzewa xD] Jak armia "przykucnie" na mapie to znaczy ,że jej nikt nie widzi i jak ktos tam wejdzie to jest zasadzka.

2- Handlarz handluje :D Dobry, może zyskać nawet 1500 florenów. Bierzesz niego i kazesz isc na jakiś surowiec na mapie [kolo surowca pisze ile ten kupiec moze z niego brac na ture] i sobie on tam stoi i czerpie kase. Najlepiej wysylac go daleko, albo do kopalń zalezy gdzie, co i kim :D

3- Jak oddzial "oberwie" to wrzuć go do prowincji w ktorej mozesz taki oddzial wyszkolic np. wracasz rozbita armia i wchodzisz do np. Krakowa to masz chyba 3 zakladni, buduj, rekrutuj...jak mozesz jakis oddzial uzupelnic to masz 4 zakładkę "doszkól" i tam co mozesz i za ile ;) Pozdro

Dunkel
06-09-2009, 15:50
1- Bierzesz swoją armię i idziesz nimi do lasu [moze byc lasek byle by byly drzewa xD] Jak armia "przykucnie" na mapie to znaczy ,że jej nikt nie widzi i jak ktos tam wejdzie to jest zasadzka.
i wtedy jest regularna bitwa w nowym oknie, czy armia, która wchodzi w las znika? Często się zdarza, by armia wchodziła w las? Czy to się opłaca?


2- Handlarz handluje :D Dobry, może zyskać nawet 1500 florenów. Bierzesz niego i kazesz isc na jakiś surowiec na mapie [kolo surowca pisze ile ten kupiec moze z niego brac na ture] i sobie on tam stoi i czerpie kase. Najlepiej wysylac go daleko, albo do kopalń zalezy gdzie, co i kim :D
yyyy, jak taki surowiec wygląda na mapie?


3- Jak oddzial "oberwie" to wrzuć go do prowincji w ktorej mozesz taki oddzial wyszkolic np. wracasz rozbita armia i wchodzisz do np. Krakowa to masz chyba 3 zakladni, buduj, rekrutuj...jak mozesz jakis oddzial uzupelnic to masz 4 zakładkę "doszkól" i tam co mozesz i za ile ;) Pozdro
no mam zakładkę uzupełnij, ale jest szara...no ale wszystko jasne dlaczego...

i jeszcze pytania:
Jak uczynić z biskupa kardynała? Czy można wybrać papieża Polaka, gdy będę miał dużo kardynałów? Czy taki papież "pozwala" na wojnę ze chrześcijanami?
Jak otworzyć bramę obleganego miasta szpiegiem?

Przemysł II
06-09-2009, 16:00
1. -Biskup staje się automatycznie kardynałem i ty na to nie masz wpływu. Ale aby stał się kardynałem możesz np. go wysłać do pogańskiej prowincji, gdzie będzie nawracał niewiernych, zwalczaj nim heretyków i wiedźmy.
- Możesz wybrać Polaka na papieża w drodze konklawe
- Nie wiem bo raczej się nie spotkałem z tym że mój papiez mi pomagał
2. Aby otworzyć brame szpiegiem musisz go mieć w obleganym mieście, a gdy bedziesz chciał przystąpić do szturmu to będziesz widział czy szpiegowi uda sie otworzyć bramy, czy nie. Zawsze w zwoju obcego miatsa, gdzie masz szpiega pisze na dole ile procent szans na otwarcie bram ma twój szpieg.


yyyy, jak taki surowiec wygląda na mapie?
ten surowiec wygląda normalnie, np. butelka wina to wino, złota sztabka to złoto, srebrna sztabka to żelazo, itp


i wtedy jest regularna bitwa w nowym oknie, czy armia, która wchodzi w las znika? Często się zdarza, by armia wchodziła w las? Czy to się opłaca?
wtedy jest regularna bitwa w lesie, dosyć często się zdarza że armia wchodzi w las.
Jeżeli lubisz zasadzki to może ci się to opłacać, bo tamta armia nie ma mozliwosci rozstawiania się.

OskarX
06-09-2009, 16:05
1-no jak sobie idziesz kilkoma oddzialami i wpadniesz w zasadzkę np. rebeliantów to nie możesz się wycofać :/ Nie pamiętam jak to jest odwrotnie :/ Tak czy inaczej mozesz wybrac czy sam chcesz rozegrac bitwe, czy automatycznie.

2-Jest masa surowcow! Nie jest trudno rozpoznać jedwab od trawy xD Wez se kupca i najeżdżaj myszką na to co ci wydaję dziwne xD bo nie wiem jak to wytlumaczyc.

3-jest szara bo nie mozesz ich szkolic w tej prowincji, np. jak bys wsadzil dzialo do wsi xD

4-To zależy ile ma pobożności, NAJLEPIEJ wysyłaj ich na tereny islamu np. turcja, maumurowie wtedy szybciej naroscie i bij heretyków :)

5- Każdy chrześcijanin może być papieżem :D 3 Najleprzych kardynałow staje oto miano do boju :) Głosuj na kogo chcesz...najlepiej glosuj na tego kto wygra, papiez bedzie cie wtedy bardziej lubił. Mozna tez dawac kase za to ,zeby na ciebie glosowali.

6-Żaden papież nie pozwoli bić swoich...ale to zalezy kto ile ma krzyzow i jak doszlo do wojny...jak ekskomunikują np. niemcow to jak ich bedziesz lał to będzie dobrze, nawet krucjate będziesz mógł zwołać na ich miasta.

7-Wysyłasz szpiega do danej prowincji. Potem bedziesz mial tam napisane ile masz % szans na to ,że przy ataku szpiedzy otworzą bramy.

Co do "naszego" papieża, to nie ma żadnej różnicy jakiej jest narodowosci, zachowuje się tak samo! Jest tylko różnica ,że masz wtedy max krzyzykow.

Dunkel
06-09-2009, 16:31
1. -Biskup staje się automatycznie kardynałem i ty na to nie masz wpływu. Ale aby stał się kardynałem możesz np. go wysłać do pogańskiej prowincji, gdzie będzie nawracał niewiernych, zwalczaj nim heretyków i wiedźmy.
czy może też zawierać pokój? i czy kardynał jak będzie nawracał to czy to coś jemu da?
Czyli nie ma żadnych możliwości "wysyłania" próśb do papieża swojego?

co do surowców to wszystko już jasne, sprawdziłem, działa, pytanie tylko czy za każdym razem mam zakładać rally point przy takim surowcu czy wystarczy, że obok surowca stanie sobie kupiec? Lub inaczej, czy dany kupiec może założyć tylko jeden punkt handlowy czy może sobie wędrować do woli? Czy punkt handlowy można zamienić w osadę?

czy jest jakiś skrót jak w jedynce na popularność w prowincjach, ale tym razem chodzi mi o drogi i trakty handlowe?

czy jest jakiś sposób by uchronić się przed szpiegami i zabójcami wroga, jak w jedynce budując wieże strażnicze?

przy końcu rundy wyskakuje często event z propozycją mariażu, zawsze jest to dla mnie nieznana laska, nigdy nie wiem skąd pochodzi, etc. Wiecie jak to sprawdzić czy ma to jakieś znaczenie w grze, poza dziećmi?

dzięki wielkie za wszystkie informacje, dzięki Wam gra staje się dla mnie bardziej przyjemna:)

Przemysł II
06-09-2009, 16:56
czy może też zawierać pokój? i czy kardynał jak będzie nawracał to czy to coś jemu da?
Czyli nie ma żadnych możliwości "wysyłania" próśb do papieża swojego?

nie można nim przedstawiać żadnych propozycji dyplomatycznych, od tego są dyplomaci

pytanie tylko czy za każdym razem mam zakładać rally point przy takim surowcu czy wystarczy, że obok surowca stanie sobie kupiec?
za każdym razem musisz takie coś robić, samo to, że stoi obok nic nie daje

czy jest jakiś sposób by uchronić się przed szpiegami i zabójcami wroga, jak w jedynce budując wieże strażnicze?
tak, buduj swoich szpiegów i zabójców w miastach, zamkach (trzymaj ich tam), a także możesz ich umieszczać w armiach.

przy końcu rundy wyskakuje często event z propozycją mariażu, zawsze jest to dla mnie nieznana laska, nigdy nie wiem skąd pochodzi, etc. Wiecie jak to sprawdzić czy ma to jakieś znaczenie w grze, poza dziećmi?
ma to duże znaczenie bo z tych małżenstw rodzą się dzieci, które mogą się stać twoimi generałami

OskarX
06-09-2009, 17:07
1- Dyplomację może zawierać tylko dyplomata lub księżniczka

2-Papież nie jest przecież twoj xD a ,że jest twojej narodości np. Polska daje ci na początku max krzyżyków czyli papież cie kocha :D Jest taki jak inny, nie mozesz skladac zadnych prywatnych próśb. Może pograj sobie państwem papieskim xD

3-Stajesz obok surowca kupcem. Potem musisz na niego najechac albo kliknac [jak bedzie pisac ile czerpie kasy, to znaczy ,ze jest ok]

4- Kupcem mozesz chodzic gdzie chcesz i kiedy chcesz. Nie wiem o co chodzi z tymi punktami handlowymi, ale jest taki trik ,ze mozesz na danym surowcu zalozyc fort gienkiem, to mozesz sobie wsadzic duzo kupcow i beda czerpac dobrego surowca duzo kasy.

5- Mozesz dokladnie napisac co z tym eventem? Jest taki wyswietlany wtedy czy co?

Gaius Julius
06-09-2009, 17:23
no to ja jeszcze dorzucę swoje 3 grosze :)

jak sprawić żeby dana frakcja była nie śmiertelna lub żeby żadne podbite państwo nie ginęło?

OskarX
06-09-2009, 18:17
Takiego czegoś nie da się zrobic...możesz im pomagac, albo dawac kase np. kodem, ale to glupie...raz frakcja przyzyje, raz nie.
Edit:

albo coś pogrzebać w plikach, co tam chcesz.

Dunkel
06-09-2009, 18:48
2-Papież nie jest przecież twoj xD a ,że jest twojej narodości np. Polska daje ci na początku max krzyżyków czyli papież cie kocha :D Jest taki jak inny, nie mozesz skladac zadnych prywatnych próśb. Może pograj sobie państwem papieskim xD
w takim razie po co przekupywać kardynałów by głosowali nad moim kandydatem? Jaka w tym strategia?


[jak bedzie pisac ile czerpie kasy, to znaczy ,ze jest ok]
7 florenów na turę to mało, prawda? trzeba budynki budować, by coś wzrastało?


zalozyc fort gienkiem, to mozesz sobie wsadzic duzo kupcow i beda czerpac dobrego surowca duzo kasy.
gienkiem czyli generałem? bo kupcem mi nie wychodzi...co takiego trzeba kliknąć by założyć fort?
generałem jest też gubernator, prawda?

no i co do mariaży to chyba lepiej polować na księżniczkę niż brać jakąś nieznaną Brunhildę z Bytowa ;)

Jak się kupuje prowincję? Dyplomatą na dyplomatę/interesanta i propozycja daj prowincję z prpozycją zażycz sobie ile chcesz?
Czy można kupić Mediolan czy jedyna szansa by ich zająć to wojna?

dzięki jeszcze raz za dotychczasowe odpowiedzi :)

i ps. co zrobić by pograć Państwem Kościelnym?

Przemysł II
06-09-2009, 18:57
w takim razie po co przekupywać kardynałów by głosowali nad moim kandydatem? Jaka w tym strategia?
przekupywanie jest bez sensu moim zdaniem

7 florenów na turę to mało, prawda? trzeba budynki budować, by coś wzrastało?
tak, to mało- staraj się wysyłać swoich kupców jak najdalej od stolicy i swego kraju- np do Timbuktu po złoto, do Antiochii pop przyprawy, wtedy to się opłaca, buduj placówki handlowe i je rozbudowuj, kiedyś otzrymasz propozycje założenia gildi kupców, która zwieksza wartość produkowanych tam kupców założ ją
w tym temacie masz warunki uzyskania gildii kupców http://www.twcenter.net/forums/showpost.php?p=1431533&postcount=4 - Merchant Guild jak nie wiesz :)

gienkiem czyli generałem? bo kupcem mi nie wychodzi...co takiego trzeba kliknąć by założyć fort?
generałem jest też gubernator, prawda
generałem, robisz tak jakbyś chciał umieścić tak kupca( obecnie to generał) i po prawej stronie na dole będziesz miał taką opcje- budowa wieży i fortu i zbuduj fort

Jak się kupuje prowincję? Dyplomatą na dyplomatę/interesanta i propozycja daj prowincję z prpozycją zażycz sobie ile chcesz?
Czy można kupić Mediolan czy jedyna szansa by ich zająć to wojna?
możesz tak jak mówisz, albo po prostu przkup miato ( dyplomatę wyślij do miasta) Mediolanu chyba nie mozesz kupić bo to stolica panstwa i tylko wojna pozostaje

Dunkel
06-09-2009, 21:17
buduj placówki handlowe i je rozbudowuj, kiedyś otzrymasz propozycje założenia gildi kupców, która zwieksza wartość produkowanych tam kupców założ ją
w tym temacie masz warunki uzyskania gildii kupców http://www.twcenter.net/forums/showpost.php?p=1431533&postcount=4 - Merchant Guild jak nie wiesz :)

generałem, robisz tak jakbyś chciał umieścić tak kupca( obecnie to generał) i po prawej stronie na dole będziesz miał taką opcje- budowa wieży i fortu i zbuduj fort

roli kupca jakoś nie bardzo rozumiem, bo zauważyłem, że wystarczy kliknąć miasto, następne np. miejsce z winem i powstaje niebieska linia do tych miast i taki czerwony szpikulec wbity w pobliżu tego miejsca z winem. Za cholerę nie mogę kupcem tego uczynić... może ktoś rzucić screena? byłbym wdzięczny...

a jak nominować gubernatora prowincji? bo podbiłem prowincję i nie mam kim jej obsadzić by się rozwijała moim trybem, a nie automatycznym...

Jarl
07-09-2009, 00:23
roli kupca jakoś nie bardzo rozumiem, bo zauważyłem, że wystarczy kliknąć miasto, następne np. miejsce z winem i powstaje niebieska linia do tych miast i taki czerwony szpikulec wbity w pobliżu tego miejsca z winem. Za cholerę nie mogę kupcem tego uczynić... może ktoś rzucić screena? byłbym wdzięczny...
Każesz kupcowi iść po prostu na surowiec, jak otworzy szlak handlowy to w karcie postaci pojawi się linijka informująca o generowanym przychodzie/tura.

Ty wyznaczając ten czerwony punkt ustalasz rally point jednostek - jak zrekrutujesz oddział, to on automatycznie uda się w to miejsce.


a jak nominować gubernatora prowincji? bo podbiłem prowincję i nie mam kim jej obsadzić by się rozwijała moim trybem, a nie automatycznym...
Przecież wystarczy w opcjach zaznaczyć, aby zarządzać wszystkimi osadami.

Tak btw, czytałeś instrukcję do gry? Jeżeli jest to twój pierwszy TW, to naprawdę warto jest przejść tutorial i poczytać co nieco. Będzie o wiele łatwiej, a większość zagadnień jest przystępnie wyjaśniona.

Denver
07-09-2009, 10:30
a ja z innej beczki - mam SS 6.1 i gram Templarami. Niestety mój odwieczny problem to rekrutowanie jednostek. mimo rozbudowania zamków czy miast i nawrócenia nawet na ponad 80 % nie mogę zrekrutować właściwiem nikogo poza chłopskimi łucznikami (potem Muzułmańskimi) lub kusznikami w mieście. Żadnej podstawowej piechoty ani w mieście ani w zamku nie mam dostępnej - cały czas do nastepnej mozliwej jest 5 tur. Po rozbudowie nie moge też stworzyć żadnych mieczników czy pikinierów. moje siły składają się z najemników i pielgrzymów czy fanatyków po krucjatach i generałów z 5-7 gwiazdkami. Zawsze się to kończy wypowiedzeniem wojny przez Egipt i po prostu masakrą moich ludzi, bo 5 czy 6 prowincji jedną armia nie obronię.

Natomiast grając inną frakcją podejrzałem ich z ciekawości i komputer radzi sobie świetnie z rekrutacją.

Kto może pomóc?

Dunkel
07-09-2009, 20:47
Przecież wystarczy w opcjach zaznaczyć, aby zarządzać wszystkimi osadami.

Tak btw, czytałeś instrukcję do gry? Jeżeli jest to twój pierwszy TW, to naprawdę warto jest przejść tutorial i poczytać co nieco. Będzie o wiele łatwiej, a większość zagadnień jest przystępnie wyjaśniona.
a już w trakcie gry?

faktem jest, że nie czytałem uważnie, tylko po łebkach przejrzałem tekst, w tutorial nie grałem, bo i tak trzeba kampanię przejść by odblokować Polskę. Do tej pory grałem w medievala jedynkę i myślałem, że sobie dam radę, zwłaszcza na niskim poziomie.
Gram zatem Niemcami i dość szybko polubiłem się z papieżem, do tego stopnia, że zaplanowałem wspólny atak na Mediolan. Papież oczywiście tyłka nie ruszył, ale ekskomunikował Włochów. Czy można na takie coś liczyć częściej?

No i powiedzcie mi, proszę, co uczynić by biskup/kardynał łapał punkty, bo mam jednego, którym zdaje się szaleje po całej mapie, chodzi po pogańskich krainach i nic...te wiedźmy, heretycy to wyskakują jako eventy? bo jeszcze nie zauważyłem...

Jarl
08-09-2009, 14:33
a już w trakcie gry?
Esc -> Opcje gry -> Zawsze zezwalaj na budowę i rekrutację.


Gram zatem Niemcami i dość szybko polubiłem się z papieżem, do tego stopnia, że zaplanowałem wspólny atak na Mediolan. Papież oczywiście tyłka nie ruszył, ale ekskomunikował Włochów. Czy można na takie coś liczyć częściej?
Na niższych poziomach tak, dyplomacja spełnia swą rolę. Na vh raczej ciężko utrzymać dobre stosunki z Papieżem prowadząc ciągły podbój.


No i powiedzcie mi, proszę, co uczynić by biskup/kardynał łapał punkty, bo mam jednego, którym zdaje się szaleje po całej mapie, chodzi po pogańskich krainach i nic...te wiedźmy, heretycy to wyskakują jako eventy? bo jeszcze nie zauważyłem...
Trzeba ich wysyłać na tereny z niskim % katolicyzmu, najlepiej do Afryki bądź na tereny Lewantu. W ostateczności można spalić kilku heretyków bądź wiedźm - pojawiają się w prowincjach ze znacznym odsetkiem herezji (znacznym - kilkanaście % to już sporo).

Tom McClaris
08-09-2009, 15:41
Co do papieża to nie opłaca się przekupywać kardynałów. Jeśli chcesz mieć poparcie papy na maxa to wyślij do niego dyplomate i ofiaruj mu w prezencie jakąś sume florenów. Na niższych poziomach trudności starczy nawet 100.

OskarX
08-09-2009, 20:03
Co do papieża to nie opłaca się przekupywać kardynałów. Jeśli chcesz mieć poparcie papy na maxa to wyślij do niego dyplomate i ofiaruj mu w prezencie jakąś sume florenów. Na niższych poziomach trudności starczy nawet 100.

No czy ja wiem...grasz sobie Polską, nie grzeszych, budujesz kościoły, robisz księdzy. Atakują cie Niemcy i twoje poparcie u papy spada bardoz szybko...bo on woli Niemców :twisted: Zresztą wole stary sposób- zabijasz w każdej turze papieża zabójcą i jak wszystkich kardynałow zabijesz to bedzię twój :twisted: To nie jest tak ,że nie ma różnicy czy twój papa, czy inny...będziesz grał to się nauczysz, tez kiedys nic nie umialem, ale po tygodniu zalapalem ;) Szkoda ,że stare forum padło bo przeczytałem tam w jeden dzień całe podzamcze :twisted:

Soul of Night
08-09-2009, 20:30
Co do papieża to nie opłaca się przekupywać kardynałów. Jeśli chcesz mieć poparcie papy na maxa to wyślij do niego dyplomate i ofiaruj mu w prezencie jakąś sume florenów. Na niższych poziomach trudności starczy nawet 100.

No czy ja wiem...grasz sobie Polską, nie grzeszych, budujesz kościoły, robisz księdzy. Atakują cie Niemcy i twoje poparcie u papy spada bardoz szybko...bo on woli Niemców :twisted: Zresztą wole stary sposób- zabijasz w każdej turze papieża zabójcą i jak wszystkich kardynałow zabijesz to bedzię twój :twisted: To nie jest tak ,że nie ma różnicy czy twój papa, czy inny...będziesz grał to się nauczysz, tez kiedys nic nie umialem, ale po tygodniu zalapalem ;) Szkoda ,że stare forum padło bo przeczytałem tam w jeden dzień całe podzamcze :twisted:

Nie mówiliśmy o zabijaniu... Ty... Ty.. TY NIEWIERNY! ;)

Dunkel
09-09-2009, 12:24
a czy da się jakoś pokombinować w plikach z dyplomacją, żeby powiedzmy poziom gry był vh, ale żeby dyplomacją dało się łagodzić konflikty, zawierać sojusze, etc.
No i kolejna sprawa, która jeszcze nie sprawdzona w praktyce - jak zaoferuję pomoc w ataku jakiegoś państwa to czy dany kraj do tych 15rund czy iluś tam skorzysta z tego? I czy wygląda to tak, że ja idę razem z armią tego kraju, czy mogę zaatakować sobie z drugiej strony, moim zyskiem będą prowincje, etc.?

OskarX
09-09-2009, 15:33
Chyba w plikach nic nie zmienisz. Ta pomoc nie jest zupelnie tak...jak dasz w dyplomacji ,ze zaatakujesz np. niemcow to nie jest tak ,ze wybierasz sobie armie i dany kraj wybiera armie i idziecie...to jest raczej tak ,ze niemcy bija polakow, grasz wegrami to mozesz zaoferowac ta pomoc polaką np. zaatakujesz niemcow, za 3000 florenow, jak oni sie zgodzą ,a ty im nie pożesz to twoja reputacja spadnie jak nic...a mozesz atakowac jaka chcesz prowincje, to zalezy od ciebie. Ale potem nie miej pretensji ,że wziales np. kase od polaków, nie pomogles im ,a potem bedziesz wciskal komus 100k zeby zostal twoim wasalem, a oni się nie zgodza :twisted:

Jarl
10-09-2009, 17:12
a czy da się jakoś pokombinować w plikach z dyplomacją, żeby powiedzmy poziom gry był vh, ale żeby dyplomacją dało się łagodzić konflikty, zawierać sojusze, etc.
Są mody poprawiające dyplomację, musisz poszukać w Zbrojowni (http://forum.totalwar.org.pl/viewforum.php?f=19). Radziłbym spróbować sprawdzonej koncepcji, babranie się samemu w plikach może przysporzyć nieco trudności, zwłaszcza początkującym.

Dunkel
10-09-2009, 22:10
jak dasz w dyplomacji ,ze zaatakujesz np. niemcow to nie jest tak ,ze wybierasz sobie armie i dany kraj wybiera armie i idziecie...to jest raczej tak ,ze niemcy bija polakow, grasz wegrami to mozesz zaoferowac ta pomoc polaką np. zaatakujesz niemcow, za 3000 florenow, jak oni sie zgodzą ,a ty im nie pożesz to twoja reputacja spadnie jak nic...a mozesz atakowac jaka chcesz prowincje, to zalezy od ciebie.
w polu dyplomacji są dwie opcje - zażądaj i zaproponuj.
Gdy dam zażądaj ataku razem z krajem, z którym negocjuję to wyświetla się lista krajów, które można zaatakować. I vice versa. Gdy dam zażądaj ataku na kraj x to będzie opis "very demanding" gdy zaoferuję to jest "very generous". Tylko jak się to ma do rzeczywistości. Gdy kraj A nie ma wojny z krajem B a ja proponuje, że pomogę w ataku na kraj B i kraj A się zgadza to czy w praktyce zaatakuje ten kraj B w ciągu 15 tur, dla których obowiązuje nasze porozumienie?

I jeszcze wyskoczyło mi takie zdarzenie, że wystarczyło bym na jedną turę nie doszedł z wojem i nie miał styku z wrogiem a już ogłoszono rozejm, trochę bezsens, bo komp też coś planował na mnie...

OskarX
11-09-2009, 18:11
To nie jest zawsze tak samo...no ale co się dziwisz-masz wojne z Niemcami ktos by ci zaoferowal pomoc to bys przyjal, a jak ktos by prosil ,ze masz zaatakwoac np. danie to bys odmowil pewnie...tak samo komp

Abu Yusuf
11-09-2009, 21:48
Jak Ci taki system dyplomacji, prawda że niedoskonały to zrób lepszy, nie to nie jest takie proste :)

Dunkel
12-09-2009, 00:07
To nie jest zawsze tak samo...no ale co się dziwisz-masz wojne z Niemcami ktos by ci zaoferowal pomoc to bys przyjal, a jak ktos by prosil ,ze masz zaatakwoac np. danie to bys odmowil pewnie...tak samo komp
rzecz w tym, że ja jestem Niemcami i operuje na linii sąsiad - sąsiad. Oferuję niektórym państwom, jak to Szwab, pozbycie się natrętnego i kuszącego sąsiada wspólnie, po połowie atakując z dwóch stron.


Jak Ci taki system dyplomacji, prawda że niedoskonały to zrób lepszy, nie to nie jest takie proste :)
może jakieś wskazówki, podpowiedzi, możemy nawet wspólnie zrobić moda, choć nie umiem :)

Sir SoniC
13-09-2009, 00:15
Witajcie !! Mam pytanie odnośnie gildii. Czy w mieście może być więcej niż jedna gildia ?? I jak szybko gromadzić punkty niezbedne di ich budowy ??

Krzyzak
13-09-2009, 08:19
Witajcie !! Mam pytanie odnośnie gildii. Czy w mieście może być więcej niż jedna gildia ?? I jak szybko gromadzić punkty niezbedne di ich budowy ??

Z tego co wiem ( a jeste ciemny w tym temacie) może być tylko jedna gildia w miescie. A z tymi punktami to sie nie znam :D Nie wiem czy takie punkty istnieja :?

OskarX
13-09-2009, 10:52
Witajcie !! Mam pytanie odnośnie gildii. Czy w mieście może być więcej niż jedna gildia ?? I jak szybko gromadzić punkty niezbedne di ich budowy ??

Z tego co wiem ( a jeste ciemny w tym temacie) może być tylko jedna gildia w miescie. A z tymi punktami to sie nie znam :D Nie wiem czy takie punkty istnieja :?
Oczywiście istnieją punkty dla gildi, na starym forum był przyrost globalny i lokalny, poszukaj w grodzie albo tw center

Tom McClaris
13-09-2009, 16:37
Są w tym temacie http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=21&t=438&start=20

nathaniel
14-09-2009, 15:42
Jak mozna zmienic / przebudowac zamek w miasto?

Dunkel
14-09-2009, 15:49
jest przecież opcja zmiany w panelu budowy budynków, dróg, etc.

nathaniel
14-09-2009, 15:50
Ta, juz znalazlem, dzieki. Przeoczylem po prostu.

Tom McClaris
14-09-2009, 15:51
W miejscu gdzie wybierasz budynki do budowy. Tam jest opcja Zamień w zamek/miasto.
PS nie zawsze można przemieniać.

Gravi
14-09-2009, 16:13
Jak miasto przekroczy pewien poziom nie można już zmienić go w zamek

OskarX
15-09-2009, 21:01
eee to może dodam coś od siebie-jak zmniejszyc ludnosc w miastach? :( Mam 50 tysięcy ludnosci w miescie, juz się nie mieszczą i stoja na bacznosc, potem sie buntuja przy max woju i niskich podatkach :evil: Wywalają moich żołnierzy i jest cale miasto zbuntowane. Jak ich siekam to znika z 2k i w następnej turze znowu bunt :evil: Dodam ,ze wyjscie i powrot do miasta nic nie da, takze burzenie budynkow.

Soul of Night
16-09-2009, 13:23
eee to może dodam coś od siebie-jak zmniejszyc ludnosc w miastach? :( Mam 50 tysięcy ludnosci w miescie, juz się nie mieszczą i stoja na bacznosc, potem sie buntuja przy max woju i niskich podatkach :evil: Wywalają moich żołnierzy i jest cale miasto zbuntowane. Jak ich siekam to znika z 2k i w następnej turze znowu bunt :evil: Dodam ,ze wyjscie i powrot do miasta nic nie da, takze burzenie budynkow.

Jak się zbuntuje, to ich wymorduj... 50% lub więcej ludności zniknie.
Rekrutuj oddziały i wysyłaj do innych prowincji.

OskarX
16-09-2009, 16:25
Wymorduj czyli jak sie zbuntuja, przejac i splądrować? Tak nic nie daje :/ Da się inaczej?

Amrod
16-09-2009, 17:33
Nie da się zatrzymać przyrostu naturalnego, który jak sama nazwa wskazuje, jest naturalny. Jedynie wysokie wskaźniki ubóstwa, które rosną wraz z długofalowym wysokim opodatkowaniem, dodatkowo też przyda sie generał z jakimiś złymi cechami co do przyrostu, nędzy. Ale nic natychmiast. Polityka raczej długofalowa przy wysokim poziomie wzrostu.

Soul of Night
16-09-2009, 18:15
Wymorduj czyli jak sie zbuntuja, przejac i splądrować? Tak nic nie daje :/ Da się inaczej?

3 opcja. Nie 2.

kamilo251196
19-09-2009, 16:39
Jak grać w małą kampanię?Czy to mod?

Sir SoniC
20-09-2009, 13:22
Wybór małej kampanii jest w tym samym menu gdzie znajduje sie wybór frakcji którą chcesz grać. Mała kampania przewaznie odnosi się do przeżycia jednej lub kilku frakcji, natomiast duża kampania polega przeważnie na zdobyciu 45 prowincji z Jerozolimą włącznie. Przynajmniej tak jest u mnie.

Krzyzak
04-10-2009, 10:17
No to teraz ja cos napisze :P
Czy mozna zmienic dziedzica frakcji w jakis sposob ale bez zabijania go w bitwie :?: Gdzies czytalem ze sie da ale niektorzy mowia ze sie nie da wiec jestem zgubiony :roll:

OskarX
04-10-2009, 11:22
Niestety się nie da.

Sir SoniC
04-10-2009, 14:24
Mam ciekawy problem... Po zainstalowaniu patcha 1.5 zmieniła mi się nazwa regionu Jerozolimy na jakieś rosyjskie literki przez co nie mogę rekrutować ciężkiej piechoty. Wiecie czasem czy można coś na to poradzić ???

OskarX
04-10-2009, 14:35
Masz jakies mody?

Sir SoniC
04-10-2009, 14:56
Miałem Reinter Mod (czy jakoś tak) ale odinstalowałem. A problem pozostał.

Dunkel
04-10-2009, 20:39
wiec jestem zgubiony :roll:
dlaczego? napisz, bom ciekaw.

Krzyzak
04-10-2009, 21:25
wiec jestem zgubiony :roll:
dlaczego? napisz, bom ciekaw.

OMG!
Chłopie rusz trochę mózg. Napisalem tak bo nie wiedzialem komu wierzyc, skoro niektorzy mowia ze sie da,a niektorzy ze sie nie da :roll: Teraz juz wiem ze sie nie da. :P

Dunkel
04-10-2009, 21:28
chopie, to Ty rusz mózg, bo pytanie skierowałem odnośnie Twojej sytuacji na mapie, w grze...

Krzyzak
04-10-2009, 21:36
A o sytuacji mojej na mapie nie bylo mowy i nie ma to nic wspolnego z tamtym postem.

Soul of Night
05-10-2009, 13:49
Niestety się nie da.

Jest taki mod...

Sir SoniC
05-10-2009, 16:39
Widzę że fajnie się bawicie w tym temacie ale może ktoś y mi pomógł w rozwiązaniu mojego problemu który robi się dość irytujący :evil:

OskarX
05-10-2009, 18:42
Od instaluj kinga albo zrob przywracanie systemu choć nie wiem co tam mogłeś zepsuć ;-)

Sir SoniC
05-10-2009, 18:50
Konkretnie zapuściłem Retrofit moda 1.0 Czy to on może być przyczyną ??

Dunkel
05-10-2009, 22:51
A o sytuacji mojej na mapie nie bylo mowy i nie ma to nic wspolnego z tamtym postem.
nie chcesz się pochwalić, to nie, ciekawy byłem, co Cię skłoniło do takiego pytania, ale przecież się nie potnę :lol:


pytanie się zrodziło mi następujące: czy wziąć księżniczkę za żonę może tylko następca tronu? a co z królem, któremu umarła żona - nie może on "nabyć" kolejnej niewiasty?

OskarX
06-10-2009, 09:02
Konkretnie zapuściłem Retrofit moda 1.0 Czy to on może być przyczyną ??
Zrob przywracanie jak go instalowałeś albo pousuwaj bo wszystko moze byc przyczyną

kiki27
06-10-2009, 09:49
Witam, zabawe w Medievala II zacząłem niedawno. Zarówno podstawke jak i dodatek Kingdoms zaktualizowałem do najnowszych wersji (tj, 1.3 i 1.5). Niby wszustko powinno być ok, ale chyba jest tu jakiś błąd odnośnie księżniczek. Otorz, kiedy taka urodzi się w rodzinie i dojrzeje (tj chyba osiągnie 16 lat) nie można poruszać się taką po mapie kampanii. Nawet nie pojawia się w mieście, poprostu jest "martwym portretem" w drzewie genologicznym rodziny i co najwyżej mozna wybrać jej męża, odpada w tym momencie możliwość wykorzystania jej jako emisariuszki czy narzędzia na przechwytywanie obcych książąt. U gracza komputerowego ten bład nie występuje - jego księżniczki poruszają sie po mapie. :?:

Dodam jeszcze że przed spachowaniem czyli w wersji 1.00 podstawki (bo wczesniej tez tak grałem) z ksieżniczkami wszystko było OK.

Soul of Night
06-10-2009, 14:41
Witam, zabawe w Medievala II zacząłem niedawno. Zarówno podstawke jak i dodatek Kingdoms zaktualizowałem do najnowszych wersji (tj, 1.3 i 1.5). Niby wszustko powinno być ok, ale chyba jest tu jakiś błąd odnośnie księżniczek. Otorz, kiedy taka urodzi się w rodzinie i dojrzeje (tj chyba osiągnie 16 lat) nie można poruszać się taką po mapie kampanii. Nawet nie pojawia się w mieście, poprostu jest "martwym portretem" w drzewie genologicznym rodziny i co najwyżej mozna wybrać jej męża, odpada w tym momencie możliwość wykorzystania jej jako emisariuszki czy narzędzia na przechwytywanie obcych książąt. U gracza komputerowego ten bład nie występuje - jego księżniczki poruszają sie po mapie. :?:

Dodam jeszcze że przed spachowaniem czyli w wersji 1.00 podstawki (bo wczesniej tez tak grałem) z ksieżniczkami wszystko było OK.

Księżniczki - to tylko córki króla. Pewnie patrzysz na inne dziewczęta z rodu i dlatego jesteś zdziwiony.


Konkretnie zapuściłem Retrofit moda 1.0 Czy to on może być przyczyną ??

Retrofit jest modem na podstawkę.... Wiec nie wiem z jakiego drzewa, pewna życzliwa osoba mówi, ze możesz mieć przez niego problemy... Dodając jeszcze, że Retrofit jest najlepszym modem i nie powoduje żadnych błędów, dodatkowo usuwając pyskowanie komputera na Medievalu...
Ja mam zmienioną nazwę prowincji (jak klikam prawym na obszar Jerozolimy mam po rusku, ale nic się nie dzieje. Jeżeli naprawdę masz przez to problem, wejdź w plik settelments and regions i zmień nazwę Jerozolimy i regionu Jerozolimy.

kiki27
06-10-2009, 16:22
Księżniczki - to tylko córki króla. Pewnie patrzysz na inne dziewczęta z rodu i dlatego jesteś zdziwiony.

Racja to nie była córka krola. Wiec dlatego nadaje sie tylko do szybkiego ożenku i rodzenia dzieci? :)... Łata 1.5 jednak sporo wniosła, w wersji 1.00 każda dorosła kobieta mogła fizycznie przemieszczać sie po mapie (jak napisałem wcześniej). Dzieki za oświecenie.

Soul of Night
06-10-2009, 16:26
Księżniczki - to tylko córki króla. Pewnie patrzysz na inne dziewczęta z rodu i dlatego jesteś zdziwiony.

Racja to nie była córka krola. Wiec dlatego nadaje sie tylko do szybkiego ożenku i rodzenia dzieci? :)... Łata 1.5 jednak sporo wniosła, w wersji 1.00 każda dorosła kobieta mogła fizycznie przemieszczać sie po mapie (jak napisałem wcześniej). Dzieki za oświecenie.

Nigdy nie grałem na 1.00 ;) Ale teraz jest bardziej realistycznie - jednak kobiety nie miały w tamtym okresie prawie żadnych praw. Choć czasem brakuje widoku portretów kobiet przy oficerach ;)

OskarX
07-10-2009, 07:29
Jak sobie zwasaliwuje kilka państ to one mogą mnie potem zdradzić czy cos? Bo nie widzę sensu np wasalizowania niemców jak maja 1 zamek w środku mojego kraju i bede za nich mial 500 florenow na turę

Soul of Night
07-10-2009, 13:32
Jak sobie zwasaliwuje kilka państ to one mogą mnie potem zdradzić czy cos? Bo nie widzę sensu np wasalizowania niemców jak maja 1 zamek w środku mojego kraju i bede za nich mial 500 florenow na turę

Tak mogą się odwasalować kiedyś tam. Tutaj nie chodzi o zyski, tylko o sam fakt posiadania Wasala...

kiki27
12-10-2009, 22:12
W jaki sposób można zwiększyć pobozność generała/członka rodziny??? Czy nalezy przyłączać do niego księży, wstawiać do garnizonu gdzie wybudowane są kościoły/katedry itp??? Czy może zmienia się ona w sposób niezależny???

OskarX
13-10-2009, 08:37
Krucjata moze pomoże?

Soul of Night
14-10-2009, 12:58
Krucjata moze pomoże?
Może... nadzieja matką idiotów. Krucjata daje maksymalnie 2 pobożności i to jak masz farta. Albo jak zdobędziesz artefakty, których jest tyle co kot napłakał.
Pomaga trzymanie w miastach z wysoko rozwiniętymi budowlami katolickimi. Księżulkowie nic nie dają, albo niezauważalna ilość.

meelosh
19-10-2009, 19:01
Witam!
Potrzebuję Waszej pomocy:
1. Nie potrafię zrobić tak, żeby moja frakcja zarabiała pieniądze (zazwyczaj po kilku turach mam już na minusie)
2. Podobno można sterować jakąś księżną- jeżeli tak, to jak to zrobić?
z góry dzięki ;p pozdrawiam :)

Nezahualcoyotl
22-10-2009, 16:22
1.Buduj farmy,rynki,porty,drogi,etc. oraz je rozbudowywuj ;)
2.Dyplomatami lub Ksiezniczkami zawieraj umowy handlowe z innymi frakcjami :!:
3.Nie wydawaj wszystkich florenow w ciagu jednej tury :!:
4.Ogranicz zaciag wojska ;)
5.Zamieniaj zamki w miasta(ta opcje zostaw na troche pozniej ;) )
Zobacz rowniez tutaj:
viewtopic.php?f=21&t=453 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=21&t=453)

Technix
25-10-2009, 09:52
Witam!

Grałem w Medievala 2 na patchu 1.01 i wgrałem na niego (wiem, że to nierozsądne) patch zmieniający wersję z 1 na 1.02. (do gry dołożona było bonus CD z patchem od razu z 1 na 1.02, ale zauważyłem to dopiero jak ściągnąłem 1.01 :x ) Teraz gdy w ciągu bitwy przyspieszam czas, to przeskakuje na x2, potem od razu na x6 (choć wydaje mi się, że wojacy poruszają się tak szybko jak na wcześniejszym x3) i oprócz tego nie mogę usunąć sejwów z gry (wiem, pewnie muszę znaleźć folder z sejwami i usunąć je ręcznie)
Czy to normalne zachowania patchu 1.02, czy muszę reinstalować Medka?

OskarX
25-10-2009, 11:13
Ja nie wiem o co ci chodzi każdy ma przyspieszenia x2 i x6 nie ma x3

Technix
25-10-2009, 13:43
W 1.0 było 1x, 2x i 3 x, chodzi o to (m.in.), zę na 6x poruszają się podobnie do dawniejszego 3x :P
Prócz tego nie mogę usunąć sejwów w menu. W związku z tym mam zapytanie, czy każdy tak ma, czy ja coś sknociłem ;)

OskarX
25-10-2009, 14:29
Wątpię aby w 1.0 bylo x3 co do save to wejdz tam gdzie zainstalowałes medka w folder save i usun. Nie mozesz pewnie usunąć z powodu wersji

Technix
25-10-2009, 16:51
Zaprawdę powiadam Ci, tak było.

Skoro nikt nie może usunąć sejwa z menu to... Przynajmniej mogę podziękować za szybką pomoc ;)


EDIT: Czy działa u was krąg kantabryjski? Gram Turcją i jakoś moja kawaleria nic nie robi, gdy włączam tą umiejętność, za to bizantyjska kawaleria strzela do nich nie ponosząc wększych strat (wiem, żę trzeba na nich zaszarżować :P) własnie wykorzystując krąg kantabryjski.

Doom82
29-10-2009, 08:54
Hej mam pytanie dotyczace dodatkow do MTW 2.Dawno nie gralem w ta czesc TW poniewaz caly moj czas poswiecilem ETW.Ale teraz chcialbym znowu zaczac grac i moje pytanie jest nastepujace :).Jakie dotychczas wyszly dodatki i skad je moge sciagnac ??

OskarX
29-10-2009, 16:25
Kingdoms tylko jest i nie sciagaj tylko idz do sklepu ,bo piratom nie pomagamy...jest masa modow pod podstawkę

Doom82
29-10-2009, 18:37
No wlasnie a skad te mody i jaki jest najlepszy ?? A Kingdom mam orginal oczywiscie

Soul of Night
29-10-2009, 18:44
No wlasnie a skad te mody i jaki jest najlepszy ?? A Kingdom mam orginal oczywiscie

Skorzystaj z działu Świat Modów - Zbrojownia. Znajdziesz tam na pewno jakiś odpowiedni dla siebie i możesz się spytać w odpowiednim temacie o jakiś o konkretnej dacie itp.

Doom82
29-10-2009, 18:55
Ok dzieki

OskarX
06-11-2009, 21:14
Rosji zostało 1 małe nie dochodowe miasto w tym połowa wojska, kasa nic, potęga nic. Przy mieście stoi moja pełna armia+2 księży przejąłem im całe państwo. To samo mam z danią chyba ich zniszczę bo i tak się nie zgodzą. Czy jedyny sposób na wasalizacje to oddanie im całego wschodu+100k kasy?

Soul of Night
07-11-2009, 10:24
Rosji zostało 1 małe nie dochodowe miasto w tym połowa wojska, kasa nic, potęga nic. Przy mieście stoi moja pełna armia+2 księży przejąłem im całe państwo. To samo mam z danią chyba ich zniszczę bo i tak się nie zgodzą. Czy jedyny sposób na wasalizacje to oddanie im całego wschodu+100k kasy?

Niekoniecznie. Często same 15k wystarcza, aby państwo zostało wasalem - wszystko zależy od moda, ustawień gry i państw (seniora i wasala, czyli religii, położenia, wojen z innymi państwami, sojuszników).

HaXiiT
08-11-2009, 18:18
Witam. Mam pare pytań odnośnie Medievala II:
1) Czy warto instalować jakieś mody, a jeśli tak to jakie ?
2) Co (oprócz wpływu na morale) dają płonące pociski/strzały
3) Jak grać np. Turkami w zwykłym Medievalu ? Chciałbym sobie podbić np. Francję grając Turkami, a tu lipa :/

OskarX
09-11-2009, 13:41
Przeczytałbyś byś faq, byś wiedział.

"FAQ będzie aktualizowany na bieżąco.


Jak odblokować wszystkie nacje ?

Są trzy sposoby. Można ręcznie w pliku descr_strat.txt w Medieval II Total War\data\world\maps\campaign\imperial_campaign, przenieść wybrane kraje do sekcji "playable" (działanie wykonujemy w notatniku). Można ściąganąć mod do odblokowania nacji. Zalecenie w instrukcji jest najbardziej mozolne - tę frakcję, którą chcemy zagrać, należy uprzednio podbić jedną z pięciu grywalnych nacji."

O modach nikt ci nie pomoże, skąd mamy wiedzieć jakie lubisz. Wejdz do "Wszystko o modyfikacjach" potem zbrojownia i sobie wybierz sam.

Co do strzał to chyba wolniej jeszcze strzelają, ale mocniejsze obrażenia i celność w nocy.

HaXiiT
09-11-2009, 14:08
Dziękuje za odpowiedź :) Co do modów - do każdej gry można wybrać najlepsze/najpopularniejsze mody. Przykład ? H3 - WoG F3 - Valkiria Echo project
Chodzi mi o mody poprawiające i zwiększające grywalnośc. A niektórych nawet nie warto ściągać :/

PS Widzę, że do najlepszych zaliczane są głównie SS i DLV. Jakie inne możecie mi polecić i czym dokładnie różnią się te dwa ?

OskarX
09-11-2009, 14:33
Istnieje juz taki temat, w zbrojowni tam, gdzie jego miejsce. To nie jest temat o modach, a pomocy do mtw2. Osobiście mam w profilu 3 fajne mody, polecam jeszcze BROKEN CRESCENT też fajny. Soul of Night wejdzie to ci da :lol:
Zobacz sobie ten temat, poczytaj, popisz. Moze mało odwiedzany, ale lepiej tam niz tu ;)

viewtopic.php?f=19&t=2005 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=19&t=2005)

HaXiiT
09-11-2009, 17:04
Jak przenieść Greckich Ogniomistrzów z Królest do zwykłego Medievala ? I jak zwiększyć skuteczność luczników/kuszników/broni palnej/artylerii ?

OskarX
09-11-2009, 18:20
To wszystko juz masz na tym forum i nie mam zamiaru podawac linkow ;)

Soul of Night
10-11-2009, 14:46
Jak przenieść Greckich Ogniomistrzów z Królest do zwykłego Medievala ? I jak zwiększyć skuteczność luczników/kuszników/broni palnej/artylerii ?

Polecam Ci mini-moda Retrofit 6.0. Wszyscy najemnicy i dodatkowe jednostki z Królestw są dostępne w grze.
W export_descr_unit.

Footman
19-11-2009, 22:45
Witam,

Mam problem z Wielką Kampanią hotseat.
Mam Medievala 2 1.3 i Kingdoms 1.5, postępowałem zgodnie z instrukcją w FAQ, jednak nie mogę uruchomić kampanii hotseat. Nie wiem czy powinna się ona pojawić w multiplayerze, czy możliwe powinno być wybranie paru frakcji w kampanii singleplayer, tak czy siak nie mogę tego uruchomić.
Jak już mówiłem postępuje zgodnie z FAQ czyli: edytuje cofing wprowadzając takie wartości:
[hotseat]
turns = 0
scroll = 0
autoresolve_battles = 0
disable_console = 0
disable_papal_elections = 1
save_prefs = 1
update_ai_camera = 1
validate_diplomacy = 1

Ustawiam cofing na "tylko do odczytu"

No i nic. Nie działa.

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

OskarX
19-11-2009, 23:03
Mam identyczny problemik. Troche niżej masz tez hot seat tylko nie pełny usun go zeby 2 nie bylo:)

Footman
20-11-2009, 06:17
Przyznam się, że nie wiem o co chodzi :)
Na wszelki wypadek wkleję screeny z cofingiem:
http://img163.imageshack.us/gal.php?g=not1d.jpg
Nie widzę nigdzie innego hotseata :/

Soul of Night
21-11-2009, 09:43
Poprawny wygląd pliku do gry hot-seat:
[multiplayer]
playable = true

[hotseat]
autoresolve_battles = 0
disable_console = 0
disable_papal_elections = 1
save_prefs = 1
update_ai_camera = 0
validate_diplomacy = 1

Dodatkowo mod Retrofit 1.0. Bez zabawy plikami, hot-seat wchodzi jako normalny hot-seat, a nie ręczny szajs.

Furiusz
21-11-2009, 13:36
Głupie pytanie może jakie są realne minimalne wymagania Medka?

Fallen
21-11-2009, 15:23
Czemu litewscy łucznicy nie mogą stwiac palisady? :shock: :shock:
Ni ewie co robię źle.

Krzyzak
21-11-2009, 15:35
Bo Litewscy Łucznicy są za slabi zeby stawiac palisady .

Sir SoniC
21-11-2009, 20:58
Witam ! mam pytanie odnośnie Gidli. Czy można mieć np. dwie główne siedziby Gildi kupców ??

Fallen
22-11-2009, 11:19
To czemu pisze ze mogą... bug?

Krzyzak
22-11-2009, 17:32
Gdzie i kto tak pisze ? A nie sadze zeby to byl bug, bo u mnie tez nie moga palisad stawiac ;)

Buszmen33
23-11-2009, 13:35
Witam,mam pytanie odnośnie Medieval 2 total war kindoms kampania ameryki,gram Majamia.I tu moje pytanie:
1.jak we wszystkich miastach na raz ustawić np:automatyczne zarządzanie postawione na rozwój,lub we wszystkich na raz zmienić podatki?
2.Czy Majowie mają dostępnych kupców?

Soul of Night
24-11-2009, 15:02
@Wymagania...
Na najniższych detalach i małych oddziałach + niewielkie armie są bardzo niskie.
@Litewscy łucznicy...
Nie są za słabi, ani nie bug. Pale się wbija przed rozpoczęciem bitwy, na rozstawianiu oddziałów.
@Gildie...
Można mieć nieograniczoną ilość gildii początkowych (za 1k), w grze może być 1 wielka gildia (ta za 2k) na państwo i 1 Główna Siedziba (za 3k) na cały świat.
@Auto zarządzanie...
Nie nie da się tak. Jedyne co da się zmienić od razu to auto zarządzanie dla wszystkich osad od razu (bez wyboru priorytetu).
@Kupcy Majów...
Nie, a przynajmniej się z tym nie spotkałem.

Buszmen33
25-11-2009, 14:41
No i następne pytania :D
1.Jak zamienić tury na rok?(Widziałem gdzieś na forum,ale zgubiłem :X)
2.Co to jest ten tryb "Hot-Seat"?
3.Czy jest jakiś mod na kamienne forty współpracujący z Kindoms?

Soul of Night
25-11-2009, 18:21
1. FAQ.
2. Tryb grania w kampanię na jednym komputerze z możliwością wyboru więcej niż jednej frakcji.
3. Dział zbrojownia/mody uzupełniające i tam powinien być gdzieś.

OskarX
25-11-2009, 19:51
No i następne pytania :D
1.Jak zamienić tury na rok?(Widziałem gdzieś na forum,ale zgubiłem :X)
2.Co to jest ten tryb "Hot-Seat"?
3.Czy jest jakiś mod na kamienne forty współpracujący z Kindoms?

w FAQ jest

"Jak zmienić turę z dwuletniej na roczną?

Szukamy pliku descr_strat (znajduje się w C:\Program Files\SEGA\Medieval II Total War\data\world\maps\campaign\imperial_campaign). W nim znajdujemy timescale i zamieniamy z 2 na 1. Wtedy tura trwa rok.
Zmiana nie działa na starych sejwach."

2-inaczej kampania online, czyli ko. Pozwala grac z innymi graczami. Regulamin-http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=3&t=56

3-spotkałem mod tylko pod podstawkę.

Soul of Night
25-11-2009, 21:36
2-inaczej kampania online, czyli ko. Pozwala grac z innymi graczami. Regulamin-http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=3&t=56

3-spotkałem mod tylko pod podstawkę.

2. Nie tak - hot-seat nie służy do grania w KO. Gracze spragnieni rozgrywek tylko w taki sposób go używają - hot-seat ma zadanie udostępnić grę 2 osobom na 1 komputerze. Nie granie w KO.

3. Chyba chodziło o mod na podstawkę, który nie będzie gryźć się z Kingdoms. A na Kingdoms też wyszedł tego samego autorstwa.

OskarX
25-11-2009, 23:00
Masz rację, ale ko to najważniejsza funkcja hot-seatu:) jeśli chodzi o ten mod to zbrojownia, mody uzupełniające i druga strona.

Soul of Night
26-11-2009, 19:16
Masz rację, ale ko to najważniejsza funkcja hot-seatu:) jeśli chodzi o ten mod to zbrojownia, mody uzupełniające i druga strona.

Nie powiedziałbym. KO w Medku to męka, a nie gra. O wiele lepszym sposobem jest zebrania się raz na tydzień w parę osób i pogranie wspólnie - dodatkowo pogadasz, pośmiejesz się i cały Medek nabiera innego klimatu. A gra jest doskonała w porównaniu z hot-seatem - i nikt nie próbuje oszukiwać.
I przypomnę - KO nie jest funkcją hot-seatu. Wystarczy przeczytać jego definicję oraz wypowiedź producenta. KO została wymyślona przez graczy - i ma więcej rzeczywistych wad niż plusów.

Ensis
26-11-2009, 19:30
Co trzeba zrobić żeby było widać strzały naciągane na łuk, mam Królestwa 1.5.

vajpa
01-12-2009, 20:24
od jakiego okresu(daty) dostępni są dla hiszpani konkwistadorzy?

Nezahualcoyotl
01-12-2009, 21:53
Od momentu doplyniecia do Ameryki :!:
Konkwistadorow mozesz jednak tylko zaciagac do wojska wlasnie w Ameryce ;)

ranisek
08-12-2009, 12:23
ja tez mam takie pytanko bowiem :

O o chodzi z tym kardynałem tzn. jak z księdza zrobić kardynała ?
I jak np. najadę ze tam jest 80% pogaństwo to jak zrobić żeby działał tam ?

Krzyzak
08-12-2009, 13:04
Pyt 1. Żeby ksiądz został kardynałem musi mieć odpowiedni wskaźnik pobożności . Bodajże 5 krzyżyków czy czegoś i oczywiście 1 miejsce musi być puste w radzie kardynałów.
Pyt 2. Żeby ksiądz / kardynał nawracał obszar musisz go tam ustawić poprostu ;)

Adamsky
11-12-2009, 11:10
1) Chcę zmienić koszt jednostek artylerii.
2) Wypakowałem pliki unpackerem.
3) Znalazłem plik tekstowy: export_descr_unit.txt
4) Znalazłem poszukiwane wartości kosztu jednostek i je zmieniłem
5) Zapisałem zmiany
6) Co mam zrobić z tym zmienionym plikiem? Gdzieś go skopiować? Bowiem gra zmian nie dostrzega. Pamiętam, że coś się robiło. Chyba skrót do moda?
Jak to zrobić?

AdrianC
15-12-2009, 12:57
Na wstępie Witam wszystkich jako, iż jest to mój pierwszy post na tym forum.
A teraz do rzeczy.
Czy istnieje gdzieś jakiś spis wymagań, co do liczby ludności jaką musi osiągnąć poszczególny poziom miasta by wejść na wyższy?? Np. ile musi być mieszkańców we wsi by stała się małym miasteczkiem??
Jeśli taki spis istnieje to będę wdzięczny za jego udostępnienie.

Grandal
15-12-2009, 13:11
Na podstawce (opcje/mody):
wioska -> miasteczko - 400 (700)
miasteczko -> większe miasteczko - 2000 (3000)
większe miasteczko - > miasto - 6000 (7000)
miasto -> duże miasto - 12000 (15000)
duże miasto -> metropolia - 24000 (30000)

zamek -> forteca - 4500 (7000)
forteca -> cytadela - 9000 (15000)

Krzyzak
15-12-2009, 13:12
To jest napisane w menu zarządzania osadą . Muisz bodajże najechać kursorem na " Automatyczne zarządzanie " i sie pokaze . Najeżdżaj sobie myszką na te właściwośi tego typu w menu zarządzania osadą, a sie dowiesz ile jest potrzebne pkt ;)

AdrianC
15-12-2009, 13:23
Dziękuję serdecznie za odpowiedzi :) A jak sprawa ludności ma się w dodatku Królestwa :?: Bo z tego co kojarzę, bez włączania gry, to posiadam kilka wiosek, w których liczba ludności przekracza owe 400 i nadal są to wioski i nie chcą się same powiększyć, mogę jedynie przemienić je poprzez budowę w Gród.

A mam jeszcze takie pytanie odnośnie pełnej polskiej wersji Medieval II Total War.
Posiadam wersję angielską podstawki(dziś dopiero na tym forum znalazłem sposób na zainstalowanie angielskiego dodatku na polską podstawkę :/ ) i nie wiem jak wygląda polska wersja, tzn. czy spolszczone są tylko napisy, czy także okrzyki żołnierzy, dialogi w filmach, itp :?: Zastanawiam się nad wymianą i nie wiem czy warto.

OskarX
15-12-2009, 15:11
Wszystko masz napisane po polsku, napisy sa polskie, a gadają po angielsku

Dunkel
17-12-2009, 08:12
a ja mam pytanie, dopiero co teraz coś to zauważyłem - otóż, do mojego miasta podchodzą dyplomaci albo księża kompa i tak machają łapkami (oczywiście podczas wykonywania tury) na różne sposoby i potem się okazuje, że mi lojalność spada. O co chodzi? Nie mam wrogich szpiegów, tylko ci dyplomaci, ja natomiast nie mam innej opcji niż przekupić miasto, a księdzem to już w ogóle...

Grandal
17-12-2009, 14:39
Jeśli przychodzą pod Twoje miasto kapłani w innej wierze niż Twoja frakcja to nie dziwię się, że spada Ci poparcie w danym mieście. Sprawdzić musisz jaki masz w mieście procent "swojej" wiary i rekrutować kapłanów żeby Twoja jedynie słuszna wiara rosła w siłę. Dodatkowo zasztyletować całe tałatajstwo w innej niż Twoja wierze.
Dyplomaci nic Ci raczej nie kombinują, jedynie co mogą to przekupić Ci gienka, dyplomatę, armię lub miasto, ale to na 100% byś zauważył.

OskarX
17-12-2009, 15:56
U mnie w każdej grze tak jest. Dyplomaci chca przekupić miasto, a kapłani pewnie nawracaja. Mialem nawet tak raz .ze se przez 5 tur stał se dyplomata ,a w szóstej juz nie mialem miasta :@

AdrianC
17-12-2009, 21:28
Mam jeszcze jedno pytanie.
Jak się aranżuje małżeństwo między moim generałem i moją księżniczką?
Rada zleciła mi zadanie wyswatania generała z księżniczką, ale nie mam bladego pojęcia jak to zrobić :/

Gram Wielkim Księstwem Litewskim. Zarówno Generała jak i Księżniczkę zlokalizowałem. Generałem poruszać się mogę, a Księżniczką niestety nie :/

Dunkel
18-12-2009, 03:58
czemu księżniczką nie możesz się poruszać? nie wyskoczyła Ci laska w okienku z show me how? wydaje mi się, że musisz podejść księżniczką do generała i zaoferować mu mariaż. Jeśli Ci księżniczka nie chadza to podejść gienkiem na tyle blisko by ta mogła uczynić swoje.

AdrianC
18-12-2009, 11:00
Może to głupio zabrzmi, księżniczka jest, ale jej nie ma :/
Znalazłem ją przez drzewo genealogiczne kliknąłem na jej portret, wyskoczyły informacje o niej i to wszystko co mogę z nią zrobić :/ Generała wysłałem do miasta, w którym ona się znajduje i też zero reakcji :/

Krzyzak
18-12-2009, 11:30
Ksieżniczki, które " chodzą " po mapie to tylko córki królewskie . Reszta księżniczek nie chodzi po mapie, a ewentualnego kandydata na męża tej księżniczki wybiera komputer . Skoro klikasz na portret dziewczyny i wyskakują Ci informacje to jest to córka królewska, ale jeśli nie chodzi to jest to bug. Sprawdź w jakim regionie / mieście znajduję się księżniczka i zobacz czy zacznie chodzic ;) I sprawdź czy ta księzniczka jest corka krolewska ...

AdrianC
18-12-2009, 13:26
Udało się ją "ożywić". Wczytałem wcześniejszego save'a i pojawiła się wśród Agentów.

Grandal
19-12-2009, 14:47
...pojawiła się wśród Agentów.
Księżniczki właśnie tam się pojawiają, obok szpiegów, zabójców, dyplomatów i kapłanów.

Krzyzak
19-12-2009, 15:00
Grandal nie rozumiem sensu Twojego postu :roll: Po co pisałeś, że tam pojawiają się księżniczki ... Skoro AdrianC napisał, że się pojawiła wśród nich. Tzn że jest wszystko ok ... A że one się tam pojawiają to chyba wszyscy wiedzą :roll:

I właśnie za to dostaniesz ostrzeżenie - spamujesz wszędzie, a czepiasz się innych? Choćby ten post.
Pozdrawiam
SoN.

Tom McClaris
20-12-2009, 13:41
Mam pytanie. Co daje patch 1.02?

Krzyzak
20-12-2009, 13:58
Można go pobrać z tej strony. Jest w biblioteczce . Albo na płycie Kingdoms . Tam są wszystkie patche do podstawki ;)

Przypomnę się - wypowiedzi na temat, a nie głupie nabijanie postów.

Tom McClaris
20-12-2009, 14:01
Patcha mam. Kupilem go razem z Medkiem. Ale nie wiem co zmienia.
Czy ma to coś wspólnego z tym że armia nie odrzuca próby korupcji?

OskarX
20-12-2009, 15:44
Co zmieniają patche znajdziesz w google i edytuj posty;)

Tom McClaris
20-12-2009, 19:26
Szukałem w Google i niestety nie znalazłem.

Soul of Night
20-12-2009, 20:58
Szukałem w Google i niestety nie znalazłem.

Masz w readme załączonym do patcha...

Tom McClaris
21-12-2009, 14:57
Znalazłem ale niestety po angielsku.
Jak uruchomić battle editor i cinema editor?

Soul of Night
21-12-2009, 16:50
Znalazłem ale niestety po angielsku.
Jak uruchomić battle editor i cinema editor?

To już ciut bardziej zaawansowana opcja, bez obrazy, ale jak pierwszy raz masz dopiero styczność z patchem 1.2.

Tom McClaris
21-12-2009, 18:56
A jak myślałeś? No i co trzeba zrobić?

Soul of Night
22-12-2009, 14:28
A jak myślałeś? No i co trzeba zrobić?

Uważaj na ton.
Jeżeli widzisz patcha 1.2 pierwszy raz na oczy to Ci nic nie da nawet instrukcja w 7 językach świata...
Ale proszę:
Battle Editor

This tool is unsupported by either Creative Assembly or Sega, it is provided as is and there are no guarantees that it is free from bugs.

You can run the Battle Editor in two ways:

1. Run Medieval2.exe with the commandline switch:

medieval2.exe --features.editor

2. In the config file add the following option:

[features]

editor = true

__________________________________________________ ____________________

Cinematic Editor

This tool is unsupported by either Creative Assembly or Sega, it is provided as is and there are no guarantees that it is free from bugs.

NOTE: When viewing movies created in Cinematic editor in pro applications. e.g. Premiere, the Alpha channel will always be set at 0. As a result you

must ignore the Alpha channel setting in the application. Unedited movies playback normally in standard Media Player apps such WMP or VLC.

To run the Cinematic Editor you must create a new config file with any filename (e.g. CineEd.cfg) and launch medieval2.exe with the following command line switch:

Medieval2.exe @CineEd.cfg

The Config file must contain the following:

[video]

windowed = true

movies = false

tga_width = 800 #tga capture size

[capture_tga]

fps = 20

[misc]

tga_front_buffer_capture = true

[audio]

disabled = true

[cine]

show = true

width = 800

height = 600

[replay]

play = true

file = replays/replay.rpy

camera = cameras/cam1.cam #default camera to load

#The file will also need to contain one or both of these options:

[cine]

capture = true #captures the movie as .tga files using the default camera (required)

avi = true #use this if you want an AVI instead of .tga files

Tom McClaris
22-12-2009, 15:12
Taki problem ze to też jest po angielsku a w tej wersji językowej mam. Doczytałem o jakimś pliku Medieval2.exe, gdzie on jest?

OskarX
23-12-2009, 09:02
Taki problem ze to też jest po angielsku a w tej wersji językowej mam. Doczytałem o jakimś pliku Medieval2.exe, gdzie on jest?
Człowieku ty to masz problemy...i co w tego ,ze po angielsku, mozesz sobie przetłumaczyć, a ten plik poprostu wyszukaj

Tom McClaris
23-12-2009, 13:15
Ciekawe jak przetłumaczyć? No dobra nieważne.

Krzyzak
23-12-2009, 13:17
Przez np google toolbar ;) A poza tym jest wiele stron, które Ci przetłumaczą . Wpisz sobie w google . Google tłumacz i coś znajdziesz ;)

Damiano
28-12-2009, 15:52
witam! można powiedziec że jestem świeży w temacie MTW. I mam pytanie; czy Dodatek Kingdoms wnosi coś do podstawki? czy są to tylko te 4 odrębne kampanie?

Rossoneri
28-12-2009, 16:01
Jeśli dobrze pamiętam to aktualizuje podstawową wersję gry do ver 1.3, a tak po za tym to chyba nic nie zmienia, oprócz tych nowych kampanii, ale głowy nie dam sobie uciąć, może jakies małe zmiany w statystykach jednostek niektórych.

Krzyzak
28-12-2009, 18:47
Nie, Kingdoms na płytce ma patche do podstawki . A tak to nowości znajdziesz sobie np. na gram.pl w opisie gry chyba ;)

mati3333
29-12-2009, 19:01
Podałby ktoś listę patchy jakie wyszly pokolei do Medieval II bo szukałem w internecie i nie było spisu patchy.
Z gory dzieki.

Krzyzak
29-12-2009, 21:04
To trochę dziwne, bo ja jak wpisałem w google " Patche do Medieval II Total War " to od razu miałem pełno linków. Poza tym na forum już było 100 razy to pytanie i to jeszcze pewnie w tym temacie ;) Ale proszę masz tutaj link do tematu na forum, w którym są umieszczone patche do Medka II :P
viewtopic.php?f=19&t=192 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=19&t=192)

Kolejność wyjścia patchy już chyba znasz .

mati3333
29-12-2009, 21:46
dzieki

Tylko trzy są patche ? Bo na jakiejś stronie znalazłem patch 1.5

Krzyzak
30-12-2009, 07:51
Tak do Medka - podstawki są tylko trzy. Natomiast patch 1.5 jest do Kingdoms ;)

Brandalf
31-12-2009, 00:42
Gdzie mogę zmienić jezyk Medka na ang?

Z góry dzięki :)

Krzyzak
31-12-2009, 08:34
Wchodzisz w taką ścieżke :P :
Start -> Uruchom -> wpisujesz regedit.exe -> odnajdujesz wpis SEGA Medieval II Total War -> i w language wpisujesz english
;) Powinno działać, bo kiedyś czytałem, że tak można zrobić . Albo ściągnij zangielszczenie :D

Orzel93
06-01-2010, 19:13
Jak się przyłącza do krucjat?? Bo już mnie dwie ominęły

Nezahualcoyotl
06-01-2010, 19:20
Bierzesz pierwszego-lepszego Generala+7(chyba) jednostek,klikasz na okno charakterystyki tegoz Generala(lewy dolny rog masz krzyzyk),klikasz i sie przylanczasz do nawiedzonych i lecisz na zlamanie karku ku radosci Papy :twisted: :lol: :lol:

Orzel93
06-01-2010, 19:42
dzięki

kuroi
08-01-2010, 18:29
W którym roku jest inwazja mongołów i wynalezienie prochu?

Seban
08-01-2010, 19:08
mongolu nadchodza okolo 1230 wynalezienie prochu jest wczesniej ale nie pamietam kiedy

stalowycieciu
09-01-2010, 21:47
mongolu nadchodza okolo 1230 wynalezienie prochu jest wczesniej ale nie pamietam kiedy

Wynalezienie prochu w podstawce to rok 1290. Dokładnie 106. ustawieniach na standardowych ustawieniach.

januszczw
11-01-2010, 15:00
Też mam parę pytanek,a nie chce zakładać nowego wątku.

Po co są te prawa handlowe?? Jest sens je zawierać?

Zauważyłem,że dają tylko możliwość handlu kupieckiego na obcym terytorium(dochód wtedy jest większy),ale minusem jest to,że pełno obcych kupców łazi po moim terytorium i likwidują moich :/

Druga sprawa-czy rzeczywiście jeśli poślemy kupca daleko od jego miasta rodzinnego,to generuje większy dochód?? Bo ja zawsze na początku mam tylko kilkanaście monet,nieważne jak daleko wyśle kupca.Widziałem,że Ktoś tu pisał,że kupiec może dawać nawet 1500 dochodu!!! Ja najwięcej miałem tylko kilkadziesiąt... Co robię nie tak??

3 sprawa-jak to jest,że moi kupcy tak rzadko przejmują cudzych,a komputerowi udaje się uśmiercić moich,prawie za każdym razem. Nawet jeśli mój kupiec jest lepszy to ma tylko 30-40% szans na przejcie i zazwyczaj przy tym ginie,a komputer zabija moich kupców jakimiś łachmytami bez doświadczenia. Ja często tracę 2-3 kupców,aby uśmiercić jednego :/ To chyba jakiś szwindel :P

OskarX
11-01-2010, 17:30
O tym juz bylo na forum, moze nawet w tym samym temacie...wystarczy poszukać. Prawa handlowe zwiększają chyba dochód z handlu. Dochody do 1500 albo więcej moze uzyskać kupiec o najwyższym poziomie doswiadczenia na towarach mało znanych w twoim kraju np kość słoniowa. Podając przykład kubańskie cygara sa droższe niz polskie papierosy xD

januszczw
11-01-2010, 20:05
O tym juz bylo na forum, moze nawet w tym samym temacie...wystarczy poszukać
Przeszukałem cały temat i coś tam było napomknięte,ale bardzo zdawkowo,dlatego zapytałem jeszcze raz

Prawa handlowe zwiększają chyba dochód z handlu. Dochody do 1500 albo więcej moze uzyskać kupiec o najwyższym poziomie doswiadczenia na towarach mało znanych w twoim kraju
dzięki za odpowiedz,a co z pozostałą częścią pytania??

kuroi
11-01-2010, 20:14
A na jakim poziomie trudności kampanii grasz? Im wyższy tym pewnie trudniej jest załatwić wrogich kupców ;)

Grandal
11-01-2010, 20:28
Po drugie jak masz kupca 4 lub 5 to nie próbuj przekupywania wrogich kupców - trójniaków, a zaczynaj od 1 max 2.

januszczw
11-01-2010, 21:43
Po drugie jak masz kupca 4 lub 5 to nie próbuj przekupywania wrogich kupców - trójniaków, a zaczynaj od 1 max 2.
To dobra rada,problem w tym,że najczęściej komputerowi kupcy są z 4 albo wyżej,a ja jeszcze nigdy nie doszedłem nawet do 6 bo mi zawsze ginie :D Albo jestem cienki,albo mam pecha :)

kuroi
11-01-2010, 21:52
Trenuj kupców/szpiegów/zabójców/kapłanów zawsze w jednym, wybranym mieście dla danego agenta.
Dlaczego? Bo jak zwerbujesz ich odpowiednio dużo to będziesz miał oferty wybudowania gildii. Wybudowanie gildii daje lepsze umiejętności agentom których będziesz teraz werbował.

Ja, grając Mediolanem bez trudu wyskillowałem swoich kupców do maksymalnego poziomu :) Po prostu rekrutowałem ich tylko w mieście Mediolan. Co turę nowego, tak długo jak mogłem. Po kilku turach dostałem ofertę wybudowania gildii kupieckiej :) Potem było z górki ;)

Polecam też ich wysyłać daleko poza swoje terytorium. Łatwo wtedy łapią perki podróżnika i znawcy obcych obyczajów ;)

januszczw
12-01-2010, 10:40
Dzięki Kuroi :) W końcu jakaś rzeczowa wypowiedź :) A co z prawami handlowymi??? Czy rzeczywiście zawierając je mój dochód z handlu się zwiększa??? Czy tylko handel kupiecki się zwiększa??

qru
12-01-2010, 11:03
Jeżeli postawisz kupca na towarze w prowincji rebelianckiej lub u sąsiada z którym prowadzisz wojnę albo nie masz praw handlowych dochód jest automatycznie mniejszy (podobnie jak z towarów ze swojej prowincji) Ja mam zasadę im dalej tym lepiej - większa kasa. Grasz Danią albo Szkocją wyślij kupca w rejon Timbuktu po kość słoniową albo złoto zobaczysz jaką kasę będzie trzaskał i jaki skill mu urośnie.

Dunkel
12-01-2010, 12:07
Grasz Danią albo Szkocją wyślij kupca w rejon Timbuktu po kość słoniową albo złoto zobaczysz jaką kasę będzie trzaskał i jaki skill mu urośnie.
gdzie tam złoto jest? wrzuciłbyś screena? bo ja widzę tylko kość słoniową i niewolników...

Nezahualcoyotl
12-01-2010, 17:49
Odbij od samego miasta lekko w lewo ;) a najlepiej to poruszaj sie kupcem i szpiegiem(szybciej zobaczysz okolice) ;) :D

qru
12-01-2010, 19:16
Złoto na screenie:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... c4473.html (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/cea9203f514c4473.html)

klikarzek
12-01-2010, 21:58
2 krótkie pytanka mam.

Czy da się usunąć opcje nędzy/niepokojów/niepokojów religijnych etc. z miast i zamków? W sensie żeby w ogóle buntów nie było?

I drugie, wiem że było wertowane parę razy, ale chciałbym taką jedną rzetelną odpowiedź,
Jak zrobić żeby w każdym oddziale w medku, była tylko połowa stanu z jakim zaczynaliśmy? Czyli konnicy zamiast 30 było 15, piechurów zamiast 60 było 30 i zamiast 75 było 37 itd?

steinar
13-01-2010, 00:20
Mam pytanie - zacząłem robic tutorial MTW2 i w pewnym momencie pojawiło się polecenie doradcy, cobym zaatakowal armię oblegającą Caen, sęk w tym, że nigdzie nie widzę przycisku odpowiadającego za atak wypadowy, klikanie na miasto nie pomaga, a nigdzie indziej tego buttona nie widzę. Rozwiązanie na pewno jest trywialne, ale nijak nie wiem co zrobić. Będę wdzięczny za pomoc i przy okazji witam forumowiczów :)

Amrod
13-01-2010, 00:28
Zaznaczasz jednostki w zamku (może być sam generał) i klikasz na wrogą armię, która oblega ten zamek?

kuroi
13-01-2010, 05:56
I drugie, wiem że było wertowane parę razy, ale chciałbym taką jedną rzetelną odpowiedź,
Jak zrobić żeby w każdym oddziale w medku, była tylko połowa stanu z jakim zaczynaliśmy? Czyli konnicy zamiast 30 było 15, piechurów zamiast 60 było 30 i zamiast 75 było 37 itd?

1. Rozpakowujesz pliki gry unpackerem który jest w folderze gry.
2. Na wszelki wypadek robisz backup pliku export_descr_unit, który jest w folderze data.
3. Tam masz wszystko wyjaśnione na początku.
4. Dla każdej jednostki osobno ustawiasz stan osobowy.
W tym pliku jest ustawiona wartość w normalnej skali.
Zasada (na wszelki wypadek) stan osobowy w tym pliku nie może być ustawiony powyżej 60 (w normalnej skali. Wyższe skale mnożą bazową wartość x2 ;) )

UWAGA! Jeśli spieprzy Ci to coś i będziesz musiał robić reinstall to nie do mnie ;)

Edit: Mod napisał o mnie szanowny, czuję się wyróżniony! :D (żart oczywiście :))

OskarX
13-01-2010, 14:49
Chodzi zeby tylko początkowe oddziały miały mniej ludzi, czy przez całą gre? Co do pytania nr 1 to sie nie da...

Soul of Night
13-01-2010, 15:01
2 krótkie pytanka mam.

Czy da się usunąć opcje nędzy/niepokojów/niepokojów religijnych etc. z miast i zamków? W sensie żeby w ogóle buntów nie było?

I drugie, wiem że było wertowane parę razy, ale chciałbym taką jedną rzetelną odpowiedź,
Jak zrobić żeby w każdym oddziale w medku, była tylko połowa stanu z jakim zaczynaliśmy? Czyli konnicy zamiast 30 było 15, piechurów zamiast 60 było 30 i zamiast 75 było 37 itd?


Ad.1 W plikach settelment mechanic zmień wartość dla nędzy, niepokojów religijnych.
Prostszym rozwiązaniem jest dodanie w budynkach dodających zadowolenia np: 0 na końcu liczby -> zamiast 5% daje on 50%. Brak możliwości buntów ;)

Ad.2 Tak jak napisał Kuroi.
I nie zapomnij o zachowaniu oryginalnego pliku tak jak Ci napisał Szanowny Obywatel forum ;)

steinar
13-01-2010, 16:47
Zaznaczasz jednostki w zamku (może być sam generał) i klikasz na wrogą armię, która oblega ten zamek?
Dzięki, zadziałało. Widocznie tutorial był robiony w czasach kiedy miał być specjalny przycisk do tego celu, i w końcu interface zmieniono a tutoriala nie.

Soul of Night
13-01-2010, 17:12
Dzięki, zadziałało. Widocznie tutorial był robiony w czasach kiedy miał być specjalny przycisk do tego celu, i w końcu interface zmieniono a tutoriala nie.

Nie to jest normalne działanie. W każdej wersji Total Wara tak jest i jest to robione w pełnej świadomości. Gdzie by miał być niby umieszczony jakiś dodatkowy przycisk?

steinar
13-01-2010, 19:30
Nie mam pojęcia gdzie miałby być umieszczony, natomiast doradczyni w tutorialu radzi by go przycisnąć :) (zresztą nieważne, drobnostka). Mam natomiast dodatkowe pytanie, zanim wystartuje z kampanią: czy warto zmodyfikować sobie czas trwania tury na tura/jeden rok? Poguglałem trochę w sieci i różne są opinie w tej sprawie. Z tego co zrozumiałem, to warto bo: ma się więcej czasu na kampanię (inaczej można nie zdążyć?), nie warto bo: za szybko budują się budynki w miastach - w relacji do innych wydarzeń gry, za długo trzeba czekać na określone wydarzenia historyczne. Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce?

Grandal
13-01-2010, 19:51
Nie wiem na co liczysz. Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Tylu ilu użytkowników na forum tyle będzie opinii w tej sprawie.
Np. moim zdaniem warto ustawić 1 rok - 1 tura.

steinar
13-01-2010, 20:08
Nie wiem na co liczysz. ...
Na jakiś rozstrzygający argument? ;)

Grandal
13-01-2010, 22:06
Jeśli lubisz daną frakcję i chęć przeżycia "fabularnej" kampanii tą właśnie frakcją napawa Cię radością to na 1-1 dłużej sobie pograsz i nie jest tak strasznie przyspieszony czas wprowadzenia (dostępności) pewnych budynków/jednostek.
Ja tak zawsze gram (bardzo wielu innych też), a nawet 0.5-1 na hotseat ze znajomym i jest miodzio.

Dunkel
14-01-2010, 18:30
Złoto na screenie:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... c4473.html (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/cea9203f514c4473.html)
dzięki za screen :)

ottoman
18-01-2010, 13:51
jak wyglada pojawienie sie walleca w Kingdoms? kiedy? (ktora tura) i czy ma swoje wojsko?

Haller
18-01-2010, 19:55
William Wallace pojawia się gdy Szkocja jest na skraju upadku lub jesli zaatakuje Anglia.
Nie wiem tego dokladnie ale to chyba tak wyglada ;)

William ma swoje wojska

ottoman
18-01-2010, 20:32
William Wallace pojawia się gdy Szkocja jest na skraju upadku lub jesli zaatakuje Anglia.
Nie wiem tego dokladnie ale to chyba tak wyglada ;)

William ma swoje wojska
a wcale ze nie, akurat william mi sie pojawił w 22turze podczasz gdy stosunki z anglia mam dobre i miażdze (dosłownie) norwegów ;p ale te jego wojska nie zachwycaja prawde mówiac ;p

Amrod
18-01-2010, 20:53
;------------------- SCOTLAND WILLIAM WALLACE -------------------;

;setup related event counters
monitor_event FactionTurnStart FactionType scotland

add_events
event counter wallace_spawn_timer
date 0
end_add_events

generate_random_counter wallace_spawn_timer 0 12

terminate_monitor

end_monitor

;increment the wallace spawn timer
monitor_event FactionTurnStart FactionType scotland

inc_event_counter wallace_spawn_timer 1

end_monitor

;trigger Wallace when England attacks
monitor_event GeneralCaptureSettlement I_TurnNumber >= 15
and FactionType england
and TargetFactionType scotland

set_counter wallace_spawned 1

terminate_monitor

end_monitor

;trigger Wallace when Scotland is weakened
monitor_event FactionTurnStart FactionType scotland
and I_TurnNumber >= 10
and I_NumberOfSettlements scotland < 5

set_counter wallace_spawned 1

terminate_monitor

end_monitor

;trigger Wallace after a set amounted of time has passed
monitor_event FactionTurnStart FactionType scotland
and I_EventCounter wallace_spawn_timer >= 30

set_counter wallace_spawned 1

terminate_monitor

end_monitor

;spawn wallace if his spawn conditions have been met
monitor_event FactionTurnStart FactionType scotland
and I_CompareCounter wallace_spawned = 1

A więc z tego wynika, że pojawi sie gdy:
- zaatakuje Anglia po 15 turze
- do 10 tury liczba prowincji Szkocji spadnie poniżej 5
- gdy minie 30 tura a poprzednie wymagania nie zostaną spełnione

Mniej więcej.

qru
21-01-2010, 16:24
A ja zadam takie pytanie: czy gorący olej w bramie to tylko taki piękny zapis w opisie czy rzeczywiście wylewa się na szturmujących bramę.
Osobiście nie widziałem nigdy żeby się lało na głowy atakujących więc jestem ciekawy odpowiedzi. 8-)

kuroi
21-01-2010, 17:13
U mnie też to nie działa. A w Romku działało :(

Nezahualcoyotl
21-01-2010, 18:12
W Kingdoms juz sie leje az milo skwierczy :twisted: :twisted:

Grandal
21-01-2010, 20:48
Potwierdzam. Leje się, a widoczek palących się pod bramami... bezcenny.

Aravilar
21-01-2010, 23:13
I jest to jedna z najbardziej efektywnych metod obrony zamku przed przeważającymi siłami: "czop" tuż przed bramą i tylko czekamy :lol:

Maciey
22-01-2010, 12:13
Cześć, mam takie pytanie - jak odtwarzać zapisy bitew, które są do ściągnięcia na tym forum?

OskarX
22-01-2010, 14:08
Chodzi ci o powtórki [repleye] ? Jeśli tak to przez gre np. powtorka do mtw2 otwierasz przez mtw2 ;)

qru
22-01-2010, 16:29
Potwierdzam. Leje się, a widoczek palących się pod bramami... bezcenny.
Jeżeli w Kingdoms to niestety nie dane mi zobaczyć ;) Może kiedyś...

Maciey
22-01-2010, 19:25
Tak, chodzi mi o powtórki. Wiem już, że odpala je gra, ale w którym folderze mam je umieścić?

Grandal
22-01-2010, 20:02
Powtórki są w katalogu "replays". Jeśli nie masz tego katalogu to wejdź do gry -> Wczytaj grę -> Wczytaj powtórkę gry. Następnie wyjdź Medka. Katalog się pojawi. Możesz też po prostu stworzyć "replays" w głównym katalogu gry.

tatarata
31-01-2010, 11:06
Witam,
mam problem z odkryciem Ameryki.Gram Mongołami, jest już 1495r a Ameryki jak nie widać tak nie widać. Zostały mi tylko dwie zwasalizowane frakcje(Portugalia,Sycylia) a one nie palą się do wysłania karaki.W moich portach nie mogę produkować żadnego innego statku niż Dhow.Może wy mi powiecie co mam zrobić z tym fantem ;)

Nezahualcoyotl
31-01-2010, 11:29
Sadzac po dacie informacja o odkryciu kulistosci Ziemi juz zapewne byla ;)
1.Masz Gildie Odkrywcow :?:
2.Porty sa w stanie wybudowac "carracki" lub "caravele" :?:
Jezeli na jedno z powyzszych pytan odpowiedz brzmi "Nie" to nie doplyniesz do Disneylandu :lol: :!:

maremali
31-01-2010, 21:28
witam serdecznie,
jak spieszyć jazdę pamiętam, że w jedynce można to było wykonać lecz kurde tak dawno w nią grałem :( a pamięć ludzka jest zawodna w instrukcji do dwójki tego nie znalazłem
z góry dziękuję.

Grandal
01-02-2010, 11:23
witam serdecznie,
jak spieszyć jazdę pamiętam, że w jedynce można to było wykonać lecz kurde tak dawno w nią grałem :( a pamięć ludzka jest zawodna w instrukcji do dwójki tego nie znalazłem
z góry dziękuję.
Co to za zdania? Możesz jaśniej i po naszemu napisać o co Ci dokładnie chodzi?
Chodzi Ci o szarżę jazdy czy może o to jak "spiepszyć" jazdę? :)
Ludzie czy nie ma w naszym ojczystym języku kropek, przecinków i innych znaków interpunkcyjnych?

Montrose
01-02-2010, 16:08
Chodzi mu o to czy przed bitwą może kazać kawalerzystom zejść z koni tak jak to było możliwe w Medieval I. Niestety w Medieval II nie jest to możliwe.

Grandal
01-02-2010, 18:31
No to ja już nie mam pytań... "spieszyć". :lol:

maremali
01-02-2010, 20:04
"Spieszyć": «uczynić kogoś pieszym, każąc mu zsiąść z konia lub wysiąść z pojazdu mechanicznego»
cytuję za słownikiem PWN. Jeśli uważasz taką operację za zbędną i nie znasz na nią odpowiedzi to moim zdaniem niepotrzebnie zabierasz głos, bo są sytuacje w których lepiej mieć oddział twardo stojącego na ziemi wojska niż jazdy, którą w mig można stracić.
Staram się stosować polskie znaki i znaki interpukcyjne. Może mi wyjaśnisz jak miałbym inaczej zastosować znaki interpunkcyjne abyś mógł lepiej zrozumieć moje wcześniej zadane pytanie.

Grandal
01-02-2010, 22:11
Ok, ze spieszeniem jazdy masz rację. Biję się w pierś.
Co do znaków interpunkcyjnych to użyłeś ich bardzo niewiele... nie wspominając o konstrukcji zdań. Nie będę jednak tego rozwijał. Są jeszcze bardziej niechlujne posty.
Koniec OT.

maremali
07-02-2010, 22:21
Moje następne pytanie brzmi:
Czy w medku II można ustawić kolejkę dostarczania jednostek posiłkowych na pole walki?

Błysk
19-02-2010, 09:49
Ja mam głupie pytanie, ale jak zmusić łuczników czy oszczepników do szarży, zawsze muszą wszystko wystrzelać, żeby mogli rzucić się na wroga? W instrukcji do Kingdoms nic na ten temat nie mam, a do Medievala zgubiła się dość dawno temu (na szczęście Widnows jeszcze nie padł) i w związku z tym, jest jakiś sposób na odzyskanie CD-keya z plików gry, bo bez instrukcji to wiele nie zdziałam po padzie Windy.

Amrod
19-02-2010, 10:09
Musisz nacisnąć klawisz ALT i wskazać jednostkę, którą mają zaatakować.

kuroi
19-02-2010, 13:59
[...]a do Medievala zgubiła się dość dawno temu (na szczęście Widnows jeszcze nie padł) i w związku z tym, jest jakiś sposób na odzyskanie CD-keya z plików gry, bo bez instrukcji to wiele nie zdziałam po padzie Windy.
We wpisie w rejestrze masz CD-key... włącz "uruchom" i wpisz "regedit" potem poszukaj "sega" dalej sobie chyba poradzisz.

EDIT: tez mam pytanie. Gdzieś tu na forum chyba widziałem rozpiskę na temat gildii, ale teraz nie mogę jej znaleźć. Ktokolwiek widział ktokolwiek wie ^_^

Drako
23-02-2010, 19:12
viewtopic.php?f=21&t=438 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=21&t=438) w tym temacie powinno być też mnie to kiedyś zaciekawiło. O to chodzi?

kuroi
23-02-2010, 20:29
Tak. W prawdzie prośba już od jakiegoś czasu jest nieaktualna, bo "odkopali" temat ale i tak dzięki ;)

Salino
03-03-2010, 16:57
Czy jest możliwość zwołania dżihadu w podstawce? Dodam, że gram Egiptem, zniszczyłem Turcję i Biz.

kuroi
03-03-2010, 17:01
Z tego co słyszałem, to robi się to jak się wybierze islamskiego Imama.

Ituriel32
03-03-2010, 17:10
Tak. Startowy kapłan może zwołać. (czyli ten z którym zaczynasz nową kampanie)
A później trzeba wyhodować :D nowego kapłana (muła) o dużej pobożności.

Ensis
09-03-2010, 14:36
Jest jakiś sposób żeby grac bez płyty?
Chodzi mi o podstawkę, bo do dodatku mam działający obraz:)

Krzyzak
09-03-2010, 14:40
Ściągnij daemona na przykład i zamonuj sobie wirtualny napęd do podstawki ;)
P.S Co to za problem włożyć i wyjąć płytę ...

devil162
09-03-2010, 18:15
Witam mam pytanie ;) jak najlepiej rozwijać budownictwo w MIASTACH aby był jak największy dochód ?? co najpierw budować ??

Olafinh0
09-03-2010, 18:21
Mam pytanie. Bo zauważyłem, ze generalowie jakoś tak się dziwnie starzeją. Z tego co zaobserwowalem 2 tury to 1 rok u generała. Czy trzeba zmienić timescale na 1 w pliku descr_strat?
Edit: bo z tego co mi wiadomo to jak jest timescale 2.00 to tura to rok a jak 1.00 to pól roku, prawda?

Nezahualcoyotl
09-03-2010, 22:34
Witam mam pytanie ;) jak najlepiej rozwijać budownictwo w MIASTACH aby był jak największy dochód ?? co najpierw budować ??
Buduj i rozwijaj farmy,porty,markety,kopalnie,etc ;) Trzymaj w miastach TYLKO jednostki "darmowe" (jak sie zaczna burzyc zawsze mozna cos dorzucic do garnizonu)

Krzyzak
10-03-2010, 21:03
Mam pytanie. Bo zauważyłem, ze generalowie jakoś tak się dziwnie starzeją. Z tego co zaobserwowalem 2 tury to 1 rok u generała. Czy trzeba zmienić timescale na 1 w pliku descr_strat?
Edit: bo z tego co mi wiadomo to jak jest timescale 2.00 to tura to rok a jak 1.00 to pól roku, prawda?

Tak, zgadza się . Jak chcesz, żeby generałowie wolniej się starzeli i żeby czas wolniej leciał, to zmniejsz sobie timescale np, na 1 :P

sefko1
11-03-2010, 09:09
Mam pytanie. Da się coś zrobić, żeby grać większą liczbę tur w kampanii bez ingerowanie w pliki gry?
Jeśli nie, to jak taka zmiana wpływa na rozgrywkę?



Edit: bo z tego co mi wiadomo to jak jest timescale 2.00 to tura to rok a jak 1.00 to pól roku, prawda?
A nie jest tak, że jedna tura to 2 lata w grze?

devil162
11-03-2010, 12:02
Witam mam pytanie ;) jak najlepiej rozwijać budownictwo w MIASTACH aby był jak największy dochód ?? co najpierw budować ??
Buduj i rozwijaj farmy,porty,markety,kopalnie,etc ;) Trzymaj w miastach TYLKO jednostki "darmowe" (jak sie zaczna burzyc zawsze mozna cos dorzucic do garnizonu)

nie rozumiem darmowe ?? wszystkie jednostki mają jakiś koszt utrzymania :/

Amrod
11-03-2010, 12:17
Ale niektóre poziomy miast niwelują koszt utrzymania określonej liczby oddziałów stacjonujących w danej osadzie (koszt utrzymania nie jest liczony, czyli darmowy).

sefko1
11-03-2010, 12:17
Przy niektórych jest napisane, że koszty utrzymania w miastach są zerowe. Bodajże milicja miejska tak ma.

devil162
11-03-2010, 18:28
to jaki poziom powinno mieć miasto aby były darmowe ?

Krzyzak
11-03-2010, 18:34
Nie wszystkie jednostki są darmowe . Z tego co wiem to są to zazwyczaj milicję głównie :P A poziom to musi to być chyba miasto, ale pewien nie jestem ...

Witold
11-03-2010, 19:57
Metropolia daje 6 darmowych slotów gdzie jednostka dostaje darmowy koszt utrzymania.

aetryu
12-03-2010, 17:37
moze i glupie pytanie..ale na czym polega 'dostep wojskowy' ? jedynie to, ze moge lazic wojskiem po czyimś terenie bez uszczerbku na relacjach?

Krzyzak
12-03-2010, 18:07
Dostęp wojskowy, oznacza, że możesz chodzić bez problemów po terytorium innego królestwa :P

Nezahualcoyotl
12-03-2010, 18:08
Dokladnie.Sam udzieliles sobie odpowiedzi na wlasne pytanie ;)

Witold
12-03-2010, 19:51
Jest to tylko możliwe gdy stosunki z daną frakcją są praktycznie braterskie.

sefko1
13-03-2010, 07:47
Jestem nowicjuszem zarówno na tym forum, jak i w grze. Mam ją jakieś 2 tygodnie i zdążyłem jedynie liznąć 2 kampanie (Polska i Szkocja). I związku z moją amatorszczyzną nasunęło mi się kilka pytań:

1) Czy da się coś zrobić, żeby w miastach w których nie ma gubernatora budowały się budynki/jednostki? Jeżeli tak to można te funkcję w jakiś sposób kontrolować w czasie gry.

2) Jak zwiększyć prawdopodobieństwo przeżycia generała w starciu z inkwizytorem. Moje mośki padają szybciej, niż dzielne kobiety są w stanie narodzić następców. Podróżować z kapłanem?

3) Jak wyważyć relację pomiędzy ilością wojska w mieście, a morale miasta/utrzymanie. Zbyt wiele jednostek to dobre morale, ale i też wysokie koszty. Zbyt mało jednostek - to gęba zmienia mi się na niebieską/żółtą. Są lepsze sposoby na podniesienie morale niż armia/gubernator?

4) W instrukcji przeczytałem, że dobrym sposobem na walkę z przeciwnikiem jest wykończenie jego rodziny panującej. Ale co próbuje to zabójcy mają jakiś śmieszny procent (5%-16%). Jak można ich wytrenować na lepszych zabójców?

5) Czy opłaca się inwestować w katapulty? Na polu walki nie zauważyłem jakiegoś specjalnego bonusa z ich używania, poza szturmem w jednej turze. Natomiast komp buduje je w wielkich ilościach.

6) Opłaca się przekupywać armie? Wykupywać prowincje?

7) Gdzie na początku wysyłać kupców. Gdzieś daleko szukając rzadkich surowców, czy zajmować najbliższe dobro?

Na razie tyle. Zaczynam pierwszą kampanie na łatce 1.03. Zobaczymy jak sobie poradzą Portugalczycy. Pozdrawiam.

Krzyzak
13-03-2010, 08:20
Jestem nowicjuszem zarówno na tym forum, jak i w grze. Mam ją jakieś 2 tygodnie i zdążyłem jedynie liznąć 2 kampanie (Polska i Szkocja). I związku z moją amatorszczyzną nasunęło mi się kilka pytań:

1) Czy da się coś zrobić, żeby w miastach w których nie ma gubernatora budowały się budynki/jednostki? Jeżeli tak to można te funkcję w jakiś sposób kontrolować w czasie gry.

2) Jak zwiększyć prawdopodobieństwo przeżycia generała w starciu z inkwizytorem. Moje mośki padają szybciej, niż dzielne kobiety są w stanie narodzić następców. Podróżować z kapłanem?

3) Jak wyważyć relację pomiędzy ilością wojska w mieście, a morale miasta/utrzymanie. Zbyt wiele jednostek to dobre morale, ale i też wysokie koszty. Zbyt mało jednostek - to gęba zmienia mi się na niebieską/żółtą. Są lepsze sposoby na podniesienie morale niż armia/gubernator?

4) W instrukcji przeczytałem, że dobrym sposobem na walkę z przeciwnikiem jest wykończenie jego rodziny panującej. Ale co próbuje to zabójcy mają jakiś śmieszny procent (5%-16%). Jak można ich wytrenować na lepszych zabójców?

5) Czy opłaca się inwestować w katapulty? Na polu walki nie zauważyłem jakiegoś specjalnego bonusa z ich używania, poza szturmem w jednej turze. Natomiast komp buduje je w wielkich ilościach.

6) Opłaca się przekupywać armie? Wykupywać prowincje?

7) Gdzie na początku wysyłać kupców. Gdzieś daleko szukając rzadkich surowców, czy zajmować najbliższe dobro?

Na razie tyle. Zaczynam pierwszą kampanie na łatce 1.03. Zobaczymy jak sobie poradzą Portugalczycy. Pozdrawiam.

No więc tak :
1) Tak, da się tak zrobić . Musisz w dziale dowodzenia miastem odznaczyć haczyk "Automatyczne zarządzanie", albo odznaczyć "automatyczna budowa i rekrutacja jednostek" czy coś takiego ( już nie pamiętam :D ) . Albo przed rozpoczęciem kampanii odznaczyć haczyk automatyczne zarządzanie ;) Albo odwrotnie .
2) Najlepiej jak mają pobożność wyżej niż 3, ew. 3 też może być :P Bierz ze sobą kapłanów, lub zabójców, którzy odstraszają inkwizytorów ;)
3) Są . Choćby obniżenie podatków, budowanie ratusza, i kościołów ;)
4) Na początku zlecaj im zabójstwa np, kapitanów wrogich, ew. słabszych dyplomatów . Wykończyć rodzinę panującą możesz też tym sposobem, że w walkach zabijesz ich następców do tronu, króla i członków rodziny królewskiej ;)
5) Zamiast katapult, lepiej moim zdaniem robić bombardy, które dobrze rozwalają mury :P A komp ich dużo szkoli, bo jest głupi ( SZTUCZNA INTELIGENCJA ! ), i dlatego, że na to im wystarcza kasy ( jak masz u siebie automatyczne zarządzanie, to komp też ci szkoli te gówna - sorry za wyrażenie :D ) .
6) Przekupić armię jest baaardzo trudno . Musisz mieć dyplomatę na bardzo wysokim poziome ;) Co do kupowania miast, zamków - to czasami się opłaca . Jak wróg Ci śmignie prowincję, którą chciałeś i jest ona dobrym punktem strategicznym to warto ją odkupić, lub wymienić prowincję, na prowincję ;)
7) Na początku wysyłaj ich tam gdzie masz blisko, ale także tam gdzie dobrze płaci się za surowce :D Potem jak zrobisz dobrego i młodego kupca, wysyłaj je daleko w tereny ! ( opłacalny jest ten surowiec, w okolicach Timbuktu ) .

sefko1
13-03-2010, 08:27
CD.
8) Czy można bezpiecznie odblokować nacje niegrywalne : Państwo Kościelne, Mongołowie?

9) Dlaczego Mongołowie nie zakładają miast? Tylko je zdobywają i idą dalej (wiem, że to lud koczownicy, ale jakieś miasta nawet oni posiadali). Czy grając Mongołami można posiadać miasta?

10) Rozumiem, ze kupienie prowincji nie jest traktowane jako wrogi akt wobec nacji?

11) Czy jeśli surowiec należy w mojej prowincji to automatycznie czerpie z niego dochód, czy tez musi tam stać kupiec? Czy to złota trzeba budować kopalnie?

Krzyzak
13-03-2010, 09:38
CD.
8) Czy można bezpiecznie odblokować nacje niegrywalne : Państwo Kościelne, Mongołowie?

9) Dlaczego Mongołowie nie zakładają miast? Tylko je zdobywają i idą dalej (wiem, że to lud koczownicy, ale jakieś miasta nawet oni posiadali). Czy grając Mongołami można posiadać miasta?

10) Rozumiem, ze kupienie prowincji nie jest traktowane jako wrogi akt wobec nacji?

11) Czy jeśli surowiec należy w mojej prowincji to automatycznie czerpie z niego dochód, czy tez musi tam stać kupiec? Czy to złota trzeba budować kopalnie?

8) Tak można . Jest taki mod, chyba . Jak chcesz to mogę Ci przesłać bo mam go na kompie :D Zaledwie kilka mb :P
9) Oczywiście, że można . Grając Mongołami masz jedno miasto i małą armię, a potem jak się rozbudujesz to podbijasz :D Gra się nimi jak wszystkimi innymi frakcjami . A miast nie zakładają po panowie twórcy na to nie wpadli, albo im się nie chciało ;)
10) Nie, nie jest . Jest to normalne kupno prowincji lub wymiana i nie opadają przez to stosunki z danym państwem ;)
11) Nawet jeśli jest na Twoim terytorium, musi tam stać kupiec . Co do kopalni, to jak na swoim terenie masz złoto np . To jak rozbudujesz kopalnie to wzrośnie dochód z tego surowca, a także zmieni on swój wygląd na mapie, z tego co wiem ( bo ja tak mam :P ) .

OskarX
13-03-2010, 12:30
Takie sprostowanie:

3-W miescie najlepiej zostaw jednego gienka z jakims dobrym atrybutem i cechami [a nie takiego co nic nie potrafi xD] i rób chłopow-jesli nie mozesz to najtansze jednostki tak z 2 oddzialy.

5-Proponuję zmienić koszt artylerii w plikach jak wielu graczy-wtedy komp bedzie robil malo. Sam pamietam jak sie balem Niemcow jak mieli 5 pelnych armii, a nie okazalo ,ze same katapulty i balisty. Co do uzywania ich, to ja nie uzywam, bo mi sie po prostu nie chce. Ale sa przydatne i to bardzo, Jak masz przeciez wojsko to stawiasz 3 oddzialy katapult z tylu armii na wzgórzu najlepiej i zanim wróg do ciebie dojdzie, to padnie mu z 40% wojska, jak zaatakuje to go od tylu kawaleria i tak to zabijesz 3000 wojska ,a stracisz 30...oczywisice mozesz odrazu przejmowac zamki [np. czaic sie w krzakach ,a jak wrogie wojsko pojdzie to zaatakowac zamek i zajac automatycznie, albo normalnie zniczczyc brame i wybic oddzial chlopow.

sefko1
13-03-2010, 13:13
Trochę mało mam tych generałów, żeby obsadzić Nimi wszystkie prowincje.
A co do artylerii, to jak zmienić jej koszty? Może jakiś mały tutorial/link?

Krzyzak
13-03-2010, 13:31
Z tego co wiem, to zmieniasz to w descr_export_unit :P Tam masz staty jednostek, więc przypuszczam, że cena jednostek też tam będzie :D

Dunkel
13-03-2010, 14:16
i rób chłopow-jesli nie mozesz to najtansze jednostki tak z 2 oddzialy.

tu bym polemizował, choć obecnie gram w RTW a nie M2TW, ale po co budować chłopów skoro koszt utrzymania ich jest taki sam jak tej najprostszej straży miejskiej, to już chyba lepiej dorzucić te parę groszy i mieć w ewentualności jakieś lepsze mięso armatnie niż chłopów, nie?
zauważyłem, że podpowiedzi są podobne do tych dwóch gier, a koszty utrzymania chłopów i nieco lepszych jednostek wynoszą tyle samo.

Ensis
13-03-2010, 14:53
Gdzie się zmienia cd-key w rejestrze, bo mi nagle przestał pasować;/

Nezahualcoyotl
13-03-2010, 15:13
viewtopic.php?f=98&t=1668...wystarczy (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=98&t=1668...wystarczy) poszukac ;)

Krzyzak
13-03-2010, 18:20
i rób chłopow-jesli nie mozesz to najtansze jednostki tak z 2 oddzialy.

tu bym polemizował, choć obecnie gram w RTW a nie M2TW, ale po co budować chłopów skoro koszt utrzymania ich jest taki sam jak tej najprostszej straży miejskiej, to już chyba lepiej dorzucić te parę groszy i mieć w ewentualności jakieś lepsze mięso armatnie niż chłopów, nie?
zauważyłem, że podpowiedzi są podobne do tych dwóch gier, a koszty utrzymania chłopów i nieco lepszych jednostek wynoszą tyle samo.

Chłopi są tani, i zapewniają spokój, bez buntów . Ale gdy mamy bronić się w prowincji to mamy przerąbane . Bo są naprawdę, niesamowicie słabi, więc zgadzam się lepiej robić Milicję Miejską itp :D

Witold
13-03-2010, 19:32
Ja polecam inwestować w milicję włóczniczą.

devil162
13-03-2010, 20:28
milicja miejska w starciu z opancerzonymi miecznikami raczej szans nie maja

Witold
13-03-2010, 20:41
Na opancerzonych mieczników najlepsi są najemni włócznicy lub ciężka kawaleria.

kuroi
13-03-2010, 20:43
W miastach lepiej trzymać milicję bo za część oddziałów nie będziemy płacić "upkeepu"(koszt utrzymania), w zależności od wielkości miasta.

devil162
13-03-2010, 20:51
aby nie płacić za milicje miasto musi być BARDZO rozbudowane , juz nie pamietam jaki musi miec poziom ale z tego co wiem z mojej gry to jeden z ostatnich

Krzyzak
13-03-2010, 20:57
Mówiłem, mając na myśli to, że najlepsza do utrzymania porządku w mieście i ew. obrony jest milicja miejska ;) Nie wiem, jak wy ale ja jak widzę, że jakaś armia jest w pobliżu mojej prowincji to od razu wysyłam wsparcie, w postaci rycerzy feudelnych, mieczników itp, więc milicja u mnie nie walczy . Chyba, że z jakąś słabszą armią ...

Krang
13-03-2010, 23:26
Na opancerzonych mieczników najlepsi są najemni włócznicy lub ciężka kawaleria.

Z tymi włócznikami to się nie zgodzę. W MTW2 piechota z mieczami ma przewagę nad tą uzbrojoną we włócznie. ;)

Krzyzak
14-03-2010, 07:51
Na opancerzonych mieczników najlepsi są najemni włócznicy lub ciężka kawaleria.

Z tymi włócznikami to się nie zgodzę. W MTW2 piechota z mieczami ma przewagę nad tą uzbrojoną we włócznie. ;)

To jest raczej jasne ... Ale jak włócznicy na murach powalczą z miecznikami i w końcu polegną to wtedy sprawę załatwia Ciężka Kawaleria, która nie ma żadnych problemów, żeby pokonać mieczników ( którzy po starciu z wrogiem, zawsze schodzą z murów ... ) ;)

kuroi
14-03-2010, 09:56
Konnica w mieście jest bardzo nieefektywna. Nawet nie może wykonać szarży...

Krzyzak
14-03-2010, 10:01
To zależy . Mi się czasem udało, że jak miałem 3 oddziały Polskiej Konnicy na placu, to zaszarżowałem na nadchodzących kuszników ;) A zazwyczaj przed bitwą wysyłam konnicę za mury i atakuje albo katapulty i armaty, albo te słabsze jednostki piechoty ;)