PDA

Zobacz pełną wersję : Najlepsi; najbardziej znani wojownicy.Do końca średniowiecza



10-09-2009, 12:03
Pomyślałem, że każdy ma swoich ulubieńców, ankieta ze względu na ograniczenia, ma tylko tyle opcji, można oddać 2 głosy

Za końcówki nazw, z góry przepraszam, ale są dwie szkoły odmiany wyrazów obcego pochodzenia ;)

Dla mnie Wikingowie i Almugavarowie...To, co wyprawiali ci drudzy, potrafili, to najemnicy, przy których wielu znanych i bardziej popularnych przedstawiają się jak przedszkolaki...Oczywiście, jest to moja subiektywna ocena...Zapraszam, do dyskusji....

infamin
10-09-2009, 13:24
Nie ma, jak Gwardia Wareska. Pili na zabój w czasie wolnym od "pracy", a nazajutrz szli w morderczy bój wyposażeni w potężne topory :D Jancarzy to wręcz klasyka, chrześcijańscy młodzi chłopcy indoktrynowani i wychowywani na muzułmańską modłę, stawali się bardziej fanatyczni aniżeli sami wyznawcy Mahometa.

10-09-2009, 13:40
Ja mam sentyment do Wikingów i Samurajów, sporo filmów widziałem z tymi wojownikami. Kiedyś chciałem być samurajem, albo wikingiem z rogami na hełmie.

10-09-2009, 14:21
Almugavarovie i Gallowgallasi. Pierwsi wspaniale spisywali się przeciw Turkom w Anatolii i Francuzom na Sycylii, a do Irlandii mam zawsze sentyment stąd głos na ciężkozbrojna piechotę z "Wysp zachodnich" ;)

Volomir
10-09-2009, 16:23
A gdzie Slowianie? ;) Stawiam na Wikingow, bo wywarli ogromny wplyw na praktycznie cala Europe. To dzieki nim, albo przy ich pomocy formowaly sie panstwa na Rusi, mozliwe ze i Panstwo Polskie. No i cala ta otoczka pochodna od Wikingow czyli Normanowie, Huskarlowie, Gwardia Wareska itd.

tomsn
10-09-2009, 20:47
U mnie największy podziw wzbudzają samuraje. Warto pamiętać, że to nie tylko wojownicy, ale także twórcy kultury samurajskiej - dominującej ogromnie długi czas w KKW. Posiadali najlepszą na świecie broń sieczną i bardzo efektowne zbroje (choć już tak nie bardzo efektywne). Ich kultura wytworzona w średniowieczu przetrwała aż pod wiek XIX. Kodeks samuraja nie odszedł w zapomnienie jak rycerski odpowiednik. Jeśli chodzi o wychowanie prawdziwego, cnotliwego "służącego" to najbardziej chyba przypominało los młodego Spartiaty. Aha last but not least - wyszkolenie w walce 1 na 1 czy 1 na 2 i więcej stało prawdopodobnie na wyższym poziomie niż europejski odpowiednik. A gdzie łuk? taktyka? yabusame? (koń i łuk), a gdzie walka wręcz? Samuraje nie mają sobie równych w tym towarzystwie. Ciężko oczywiście to udowodnić, bo nie walczyli z w. europejskimi...

Pinotchet
10-09-2009, 23:05
Sam nie wiem, bardzo podobają mi się i lubię samurajów, janczarów ale zdecydowanie najbardziej fascynuje mnie gwardia wareska. Samo to że Harald Hardrada, był przez pewien czas jej dowódcą, daje pojęcie co to była za jednostka. Janczarów pod względem fanatyzmu i indoktrynacji można chyba jedynie porównać z 12 Dywizją Pancerną SS "Hitlerjugend", złożoną również z bardzo młodych żołnierzy całkowicie zindoktrynowanych i bardziej nawet fanatycznych niż ss-mani z 1 Dywizji Pancernej Leibstandarte SS Adolf Hitler.

tomsn
11-09-2009, 14:18
W średniowieczu, nowo wykute miecze samurajskie przechodziły "próby", polegające przeważnie na egzekucji skazańców . Po takiej próbie miecznik nanosił odpowiedni napis na trzpieniu głowni. Z zapisów tych można się dowiedzieć, że dobrze wykutym i skonstruowanym mieczem potrafiono przeciąć trzy ciała jednocześnie

co więcej: tameshigiri (próbie miecza) podlegali czasem podróżujący, bogu ducha winni wieśniacy: Oto świadectwo wagi broni - jest o wiele więcej warta niż ludzkie życie!

Volomir
11-09-2009, 14:50
Samo juz zdanie ze katana nie byla wcale dobra bronia jest zalosnie smieszne...

Moze zle sie wyrazilem, ale nie zmienia to faktu, ze katana owszem mial caly obrzadek wykuwania i byla niemalze czczona, ale jako orez nie byla niczym nadzwyczajnym.


Od strony technicznej, przy produkcji miecza japońskiego, przed setkami lat, rozwiązano jeden z najtrudniejszych problemów. Jak wykonać miecz by był on jednocześnie twardy, co pozwało na jego ostrzenie i co zrobić by nie był kruchy i łamliwy, a więc by miał cechy elastyczności? W ten sposób powstał miecz, który ma stosunkowo miękki rdzeń i twardy płaszcz. Miecz ten jest najdoskonalszą biała bronią na świecie. W średniowieczu, nowo wykute miecze samurajskie przechodziły "próby", polegające przeważnie na egzekucji skazańców . Po takiej próbie miecznik nanosił odpowiedni napis na trzpieniu głowni. Z zapisów tych można się dowiedzieć, że dobrze wykutym i skonstruowanym mieczem potrafiono przeciąć trzy ciała jednocześnie. Produkcja miecza to wielokrotne skuwanie ze sobą kilku kawałków żelaza i stali co w efekcie daje miecz złożony z tysięcy cienkich warstw. W szczególnych mieczach ilość tych warstw dochodzi do 1 miliona!

Celtowie;)

Regulus
12-09-2009, 11:16
Trochę dziwna ta ankieta, pomijając już fakt dziwacznego wyboru opcji (czemu nie ma zakonów rycerskich? Mongołów? Łuczników Angielskich? Szwajcarów? Słoni artyleryjskich? :lol: ) Wymieniasz obok siebie jednostki militarne (Gwardia Wareska), kasty społeczne (samuraje) czy wręcz całe nacje (wikingowie-Normanowie). Trudno czynić porównania w takim zestawieniu. Tymbardziej, że np. wspomniana Gwardia Wareska składała się ze wspomnianych Normanów.

12-09-2009, 16:58
Trochę dziwna ta ankieta, pomijając już fakt dziwacznego wyboru opcji (czemu nie ma zakonów rycerskich? Mongołów? Łuczników Angielskich? Szwajcarów? Słoni artyleryjskich? :lol: ) Wymieniasz obok siebie jednostki militarne (Gwardia Wareska), kasty społeczne (samuraje) czy wręcz całe nacje (wikingowie-Normanowie). Trudno czynić porównania w takim zestawieniu. Tymbardziej, że np. wspomniana Gwardia Wareska składała się ze wspomnianych Normanów.

Ankieta ma tylko 10 możliwości, wymieniłem moim zdaniem popularnych i najlepszych....Ankieta jest subiektywna, Mongołowie np. dostali łomot od jazdy arabskiej, tak na marginesie ;) Wikingowie, a Normanowie, nie stawiałbym znaku myślnika, bo o których Normanach myślisz? Od Wilhelma Zdobywcy? ;) Daj więcej możliwości, to wrzucę tam z dwadzieścia opcji :lol:
pozdrawiam.
P.S.
Nasi w finale ME w siatkę!!!!

voitek
12-09-2009, 20:57
Zaglosowalem na samurajow ;)
Katana vs karabin maszynowy :)
http://www.youtube.com/watch?v=-sHTJAKN-5k

iroon
13-09-2009, 00:14
IMO wikingowie :)

13-09-2009, 08:50
Trochę dziwna ta ankieta, pomijając już fakt dziwacznego wyboru opcji (czemu nie ma zakonów rycerskich? Mongołów? Łuczników Angielskich? Szwajcarów? Słoni artyleryjskich? :lol: ) Wymieniasz obok siebie jednostki militarne (Gwardia Wareska), kasty społeczne (samuraje) czy wręcz całe nacje (wikingowie-Normanowie).

A od kiedy wikingowie są nacją?


Trudno czynić porównania w takim zestawieniu. Tymbardziej, że np. wspomniana Gwardia Wareska składała się ze wspomnianych Normanów.

Do gwardii wareskiej rekrutowali się także Anglosasi: zob. choćby Byzantine armies 886-1118, s. 16-17 gdzie opierają się na Startegiconie Cecaumenusa ;)

Regulus
13-09-2009, 11:59
Ankieta jest subiektywna, Mongołowie np. dostali łomot od jazdy arabskiej, tak na marginesie
Mameluków raczej trudno nazwać jazdą arabską.


Wikingowie, a Normanowie, nie stawiałbym znaku myślnika, bo o których Normanach myślisz? Od Wilhelma Zdobywcy?
No właśnie nie wiem jak mam tę opcję rozumieć? Jako bajkowych wikingów z rogami na hełmach? Skoro nie chcesz "wcisnąć" tam Normanów z Normandii - moim zdaniem "najwybitniejszej" nacji średniowiecza - którzy podbili Południową Italię, Sycylię, Anglię i Antiochię, a wszędzie tam stworzyli najsprawniejsze państwa swoich czasów.


A od kiedy wikingowie są nacją?
Wszystko sprowadza się do tego jak interpretować termin wikingowie, mi chodziło o wojowników skandynawskiego pochodzenia, szczerze mówiąc nie wiem jakiego innego słowa miałem użyć.


Do gwardii wareskiej rekrutowali się także Anglosasi: zob. choćby Byzantine armies 886-1118, s. 16-17 gdzie opierają się na Startegiconie Cecaumenusa
Wiedziałem, że się tego doczepisz ;) Oczywiście, Anglosasi walczyli m.in. pod Durazzo. Ale Gwardia Wareska w ciągu swego istnienia rekrutowała się głównie z Norma... eee ludzi pochodzenia skandynawskiego ;p

13-09-2009, 12:36
Ankieta jest subiektywna, Mongołowie np. dostali łomot od jazdy arabskiej, tak na marginesie
Mameluków raczej trudno nazwać jazdą arabską.




Akurat w bitwie, gdzie przegrali Mongołowie, elitarnego wojska Mameluków, było jak na lekarstwo..Większość stanowiły wojska arabskie, i stepowi tzw."ochotnicy"
pozdrawiam

Regulus
13-09-2009, 13:34
Ankieta jest subiektywna, Mongołowie np. dostali łomot od jazdy arabskiej, tak na marginesie
Mameluków raczej trudno nazwać jazdą arabską.




Akurat w bitwie, gdzie przegrali Mongołowie, elitarnego wojska Mameluków, było jak na lekarstwo..Większość stanowiły wojska arabskie, i stepowi tzw."ochotnicy"
pozdrawiam
"Dysponowali oni około 15 do 20 tys. żołnierzy, z których większość jednak składała się z turkmeńskich lub arabskich kontyngentów plemiennych o niskiej wartości bojowej. Elitarnych oddziałów mameluckich było niewiele" - dokładniej cytując wikipedie :P
Nie wiem na ile wiarygodne jest to wspaniałe źródło, w każdym bądz razie w żadnym opracowaniu z jakim się zetknąłem nie jest wspomniane o jakieś niebagatelnej roli "arabskich kontyngentów plemiennych"... Zwycięstwo pod Ajn Dżalut, jak i następstne sukcesy, muzułmanie zawdzięczali znakomicie wyszkolonym mamelukom - Kipczakom (m.in. kipczackiego pochodzenia był sam Bajbars), walczącym podobnie do Monogołów.

13-09-2009, 13:43
Ankieta jest subiektywna, Mongołowie np. dostali łomot od jazdy arabskiej, tak na marginesie
Mameluków raczej trudno nazwać jazdą arabską.




Akurat w bitwie, gdzie przegrali Mongołowie, elitarnego wojska Mameluków, było jak na lekarstwo..Większość stanowiły wojska arabskie, i stepowi tzw."ochotnicy"
pozdrawiam
"Dysponowali oni około 15 do 20 tys. żołnierzy, z których większość jednak składała się z turkmeńskich lub arabskich kontyngentów plemiennych o niskiej wartości bojowej. Elitarnych oddziałów mameluckich było niewiele" - dokładniej cytując wikipedie :P
Nie wiem na ile wiarygodne jest to wspaniałe źródło, w każdym bądz razie w żadnym opracowaniu z jakim się zetknąłem nie jest wspomniane o jakieś niebagatelnej roli "arabskich kontyngentów plemiennych"... Zwycięstwo pod Ajn Dżalut, jak i następstne sukcesy, muzułmanie zawdzięczali znakomicie wyszkolonym mamelukom - Kipczakom (m.in. kipczackiego pochodzenia był sam Bajbars), walczącym podobnie do Monogołów.

Swoje zdanie, na temat Wikipedii, wyraziłem na starym forum, nie będę się cytował, bo bym musiał dać sobie ostrzeżenie, w skrócie, trzeba uważać...Z wiki nie korzystałem, jeżeli są odnośniki do tych danych, tzn. że nie jest tak źle... ;) jeszcze raz powtarzam, zwiększ liczbę opcji, a ujmę wszystkich :lol: , co do Mameluków, cóż zdania są podzielone, co do ich militarnych umiejętności, mieli dużo szczęścia przyznaj, chociażby z omawianą przez nas bitwą....Nie negując wszystkiego, tego co osiągnęli...Ja nie słyszałem, by mówiąc po dzisiejszemu, Egipt miał jednorodną, armię złożoną tylko i wyłącznie, z np. Mameluków ;)
Czyli reasumując, i ty masz rację i ja... :lol:

13-09-2009, 14:58
Wszystko sprowadza się do tego jak interpretować termin wikingowie, mi chodziło o wojowników skandynawskiego pochodzenia, szczerze mówiąc nie wiem jakiego innego słowa miałem użyć.

Tak jak zbójnicy tatrzańscy też nie są nacją ;).


Wiedziałem, że się tego doczepisz ;) Oczywiście, Anglosasi walczyli m.in. pod Durazzo. Ale Gwardia Wareska w ciągu swego istnienia rekrutowała się głównie z Norma... eee ludzi pochodzenia skandynawskiego ;p

Nie zasnąłbym gdybym się do czegoś nie doczepił ;)

Abu Yusuf
15-09-2009, 19:11
Janczarzy, oczywiście na sam widok tych kolorowych wojowników z trąbakmi i całą oprawą całe armie uciekały gdy się pierwszy raz z nimi stykały :D coprawda dzisiaj by ich nazwali pedałami ( za przeproszeniem) lub pajacami :D

Belizariusz
21-09-2009, 12:58
Wikingowie najlepsi wojownicy wczesnego średniowiecza i janczarzy najlepsi późnego.

Furiusz
21-09-2009, 13:52
Najlepszy, nie znaczy najbardziej znany wojownik. Nie ma wielu jednostek ot choćby długich łuków walijskich, poza tym jednostki te były tworzone w różnym czasie na różnym poziomie rozwoju, dodatkowo wiele z nich nie spotkało się w boju.

Haller
21-09-2009, 15:22
Wikingowie są według mnie najbardzej znanymi łupierzcami, mordercami na całym świecie :D

Jako pierwsi dotarli jeszcze we wczesnym średniowieczu do Ameryki Północnej. Gry dotarli do bizancjum, osiedlili siętam i pracowali jako gwardia Weagirów bodajże.

Piotruś Oprawca
28-10-2009, 00:40
Wiadomo, że X Legion Cezara, z pierwszego poboru z 61 r. p.n.e. bo po nowej rekrutacji stracili trochę na wartości.

Furiusz
28-10-2009, 17:35
Falanga Aleksandra Macedońskiego :D Ale tu chodziłoby jednak mimo wszystko autorowie o średniowiecze, niefortunnie sformułowany temat :D

Elrendur
29-10-2009, 23:13
Wikingowie - "cenię" ich za te błyskawiczne ataki na wybrzeża, gwałt i rabunek (np. łupienie brzegów Brytanii). :)

Gwardia wareska - za te ciężkie topory, ciężkie zbroje, i generalnie że są tacy ciężcy :D Gwardia idealna.

Gdybym mógł zagłosowałbym jeszcze na katafraktów - tak jak Waregowie byli wspaniałymi gwardzistami, dla mnie katafrakci stanowili idealną ciężką konnicę.

Antysocjalista
25-10-2010, 18:38
Wikingowie - każdy wie za co, budzili strach we wrogach, bezkarnie łupili wybrzeża oraz mieli arcyciekawy kult walki i śmierci

Huskarlowie - z podobnych względów co wikingowie

Ekaton
25-10-2010, 19:21
Wikingowie - twardzi, nieznający strachu wojownicy, bezkarnie łupiący wybrzeża całej północy. Nic dodać nic ująć.

Gwardia Wareska - potężna, znakomicie wyszkolona, nie mówiąc już o potężnych toporach. Chyba najlepsza gwardia okresu.

kuroi
25-10-2010, 19:28
Katafrakci i Gwardia Wareska. Po prostu lofciam Bizantyjczyków ^^
Pierwszych za ogólne "ozłomowanie" a drugich za toporki :)

Beota
25-10-2010, 22:51
Katafrakci i Gwardia Wareska. Bizancjum rządzi(ło)!

Strunin
02-12-2012, 08:23
Bez wątpienia Wikingowie. Może nie tacy naj naj najbardziej znani ale na pewno nie zapomniani. I nie zapominajmy, że gdyby nie oni...
;)

Aracz
22-01-2013, 19:49
A Krzyżacy i Templariusze? Krucjaty to znak rozpoznawczy (jak by ich było mało...) średniowiecza. A tak to Waregowie i Janczarzy. Oczywiście nie ma tu niestety zwykłej, ciężkozbrojnej szlachetnej rycerskiej armii.

Lwie Serce
22-01-2013, 19:52
W sumie to racja, rycerze byli pokonywani, ale któż nie był? Fakt, stanowili niewątpliwie najpotężniejszą siłę średniowiecznych pól bitew, zwłaszcza członkowie zakonów bo oni walczyli cały czas prawie.

Krzywousty
23-02-2013, 20:45
A gdzie jest Szlachta Polska ja się pytam ? To byli dobrzy wojownicy xD

Aracz
23-02-2013, 22:12
Jeśli liczyć renesans do średniowiecza to i husaria powinna być :D

K A M 2150
23-02-2013, 22:29
Data kończąca to 1492, więc husaria o którą zapewne Tobie chodzi nie będzie jeszcze istnieć przez dziesiątki lat.

Zapewne chodzi Tobie o tych panów, jednak w PL znaczenia nabrali dopiero w XVI wieku.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Racowie

chkaplan
24-02-2013, 21:50
Nie wiem czy dobrze rozumiem temat - bo mam wrażenie, że dyskusja czasami sie rozjeżdża - ale sam temat (literalnie) każe podawać w tym wątku propozycje najlepiej ocenianych (indywidualnie rzecz jasna) najlepszych wojowników, także tych pojedynczych jak np. Wallace, Joanna D'Arc itp.

Jeżeli tak to dla mnie jest to nasz poczciwy [i chyba nieco współcześnie zapomniany] Zawisza Czarny z Garbowa (w legendzie na pewno !)