PDA

Zobacz pełną wersję : 48÷2(9+3) = ????



Marek Aureliusz
15-04-2011, 18:26
Czyli innymi słowy - sprawdźmy co zostało w waszych głowach z lekcji matmy.

PS. Proszę śmiało odpowiadać. To nie jest trolling. Po pewnym czasie ujawnię dlaczego założyłem ten temat.

Andzia
15-04-2011, 19:28
hmmm

48÷2(9+3)=48÷2*(9+3)=48÷24=2

między nawiasem a dwójką nie ma znaku więc oznacza to mnożenie
zawsze pierwszeństwo ma nawias


PS.Jak masz jakieś ciekawe zadanie odnośnie równania prostej lub funkcji wykładniczej to proszę bardzo :P Mam w poniedziałek sprawdzian z tych tematów :( Natomiast dzisiaj otrzymałem spowrotem pracę klasową z logarytmów - równiutka 4 :D Co przy mojej nauczycielce jest wyczynem omalże niemożliwym :?

OskarX
15-04-2011, 19:38
Andzia mogłeś nie pisać, jak to zrobiłeś bo inni będą ściągać :D

48÷2(9+3)=48÷24=2

jak ja to zrobiłem, to każdy to zrobi 8-)

Nagano
15-04-2011, 19:56
Sam się zdziwiłem, że mi wyszło poprawnie. Odkąd pamiętam podczas całej mojej matematycznej edukacji zawsze bez wyjątków byłem co semestr zagrożony z matematyki :D Chyba coś mi zostało z korepetycji w liceum ;)

Witia
15-04-2011, 20:00
To wyrażenie można inaczej zapisać jako: 48÷2*(9+3), czyli jako: 48÷2*12.

A wynik ? 288, z jednego prostego powodu. Mnożenie i dzielenie są działaniami na równi silnymi. Jeżeli występują w jednym równaniu po sobie, wykonujemy je od lewej do prawej za kolejnością taką jak w równaniu.


Dla przykładu, wyrażenie 3*6/2 = 9, podczas gdy wyrażenie 3/6*2 = 1.

Takie są przynajmniej reguły kolejności wykonywania działań znane dzisiejszym matematykom ;)

Dagorad
15-04-2011, 20:02
48/2*12=288 Mnożenie i dzielenie są tak samo wysoko w hierarchii więc idzie normalna kolejność. Pierwszeństwo mają działania w nawiasach a nie same nawiasy. Ja bym to tak zrobił.

Edit. A myślałem że pierwszy podam ten wynik.

Edit2 ku usuniętemu postowi ;) . Z rozpędu :D w końcu wynik nie zgadzał się z tym o czym napisałem, już poprawiłem.

Idill`a (MZ)
15-04-2011, 20:16
Takie są przynajmniej reguły kolejności wykonywania działań znane dzisiejszym matematykom

To przyjęta konwencja, która nie zmieni się raczej na pewno to obróciło by do góry nogami całą królową nauk, trzeba by było ponownie uzasadniać teorie względności np. :)

Adamsky
15-04-2011, 22:05
48÷2(9+3)=48÷2*12=24*12=288
Wyjaśnienie zostało podane wyżej.

Carlos
15-04-2011, 22:38
Sadyści jacyś :?

Szkoda, że wcześniej nie przeczytałem komentarzy, bo zaznaczyłem odp 1. :lol:

Bronti
17-04-2011, 12:16
Wybaczcie panowie, że wtrącam wam się miedzy wódkę a zakąskę ale ile to jest 18.9% z 677?

Matisek
17-04-2011, 14:52
18,9%*677=189/1000*677=0,189*677=127,953
liczyłem z google :P

OskarX
17-04-2011, 21:17
Sprawdziłem sobie w google i niestety poprawna odpowiedź to 288 8-) Nie dziwota, że co rok oblewam z matmy :lol: W sumie na początku rozwiązałem dobrze, ale uznałem ,że Andzia ma rację

Rafi
17-04-2011, 21:22
Ja asem z matmy nigdy nie byłem, a wyszło mi dobrze ;)

Marek Aureliusz
18-04-2011, 20:24
Myślę, że nadeszła pora na wyjaśnienie.

Dla wszystkich, którzy zaznaczyli 2 mam złą wiadomość. Na pocieszenie dodam, że na początku sam myślałem, że to 2 ale szybko się nawróciłem. Witia doskonale objaśnił wam jak to działa (lecz to nie on mnie nawrócił, znałem już odpowiedź zanim założyłem temat). Prawa matematyki są niezmienne i sprawdza się również powiedzenie, że umiejętność nieużywana zanika.

Do założenia tematu skłoniło mnie wykopowe znalezisko (http://www.wykop.pl/link/705109/48-2-9- ... to-matoly/ (http://www.wykop.pl/link/705109/48-2-9-3-proste-okazuje-sie-ze-nie-dla-wszystkich-55-to-matoly/)), którego autor nie mógł uwierzyć w głupotę użytkowników pewnego amerykańskiego forum. Na pytanie ile to jest 48÷2(9+3) rozgorzała dyskusja ciągnąca się na 84 strony (http://forum.bodybuilding.com/showthrea ... =133389973 (http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=133389973))!!! Na błędną odpowiedź zagłosowało aż 1,534 osób (55.58% głosów)!!! Zabawne i zarazem straszne jest to, że ludziska nie mogły zaakceptować prostej prawdy i na poparcie swojego błędnego stanowiska wymyślały uparcie wciąż nowe argumenty (facepalm).

Nasze forum na szczęście zdało egzamin. Liczba poprawnych odpowiedzi przeważa i nawet ci, którzy wybrali złą opcję dosyć łatwo zaakceptowali oczywistą prawdę. Obyło się bez ekscesów i forumowych burd. Jestem z was dumny. Teraz wiem, że w Polsce przeważają jednak ludzie inteligentni.

PS. Jako ciekawostkę podam obliczenia przeprowadzone na 2 kalkulatorach casio (http://www.funpic.hu/en/categories/othe ... 34_picture (http://www.funpic.hu/en/categories/others-photo/39834_picture)) Jeden liczy dobrze a drugi źle :lol: Ten drugi pewnie był składany w USA...

Dagorad
18-04-2011, 20:43
Prawdę mówiąc to na początku przeważała odpowiedź z 2, ja zacząłem pisać mój post kiedy jeszcze postu Witii nie było, ale jako iż pojawiły się opinie że wynik 2 jest błędny a zabrakło później popierających 2 kolejne osoby zapewne się nimi zasugerowały no chyba że ktoś najpierw policzył a później uczciwie zaznaczył swój pierwotny wynik albo był przekonany że zaznacza dobrze. Tak czy siak wątpię żeby to forum koniec końców wypadło dużo lepiej od tego fora amerykańskiego.

Poza tym nie wiem co to za amerykańskie forum było ale jeżeli chcesz zobaczyć burdy i kłótnie w tej sprawie także na polskim podwórku to wrzuć to jakoś na wp bądź onet.

Marek Aureliusz
18-04-2011, 20:52
Prawdę mówiąc to na początku przeważała odpowiedź z 2, ja zacząłem pisać mój post kiedy jeszcze postu Witii nie było, ale jako iż pojawiły się opinie że wynik 2 jest błędny a zabrakło później popierających 2 kolejne osoby zapewne się nimi zasugerowały no chyba że ktoś najpierw policzył a później uczciwie zaznaczył swój pierwotny wynik albo był przekonany że zaznacza dobrze. Tak czy siak wątpię żeby to forum koniec końców wypadło dużo lepiej od tego fora amerykańskiego.
Przyznanie się do błędu też jest cnotą. Na tamtym forum tez ludzie udowadniali co z czego wynika ale lemingi i tak wiedziały swoje. Mi chodzi wyłącznie o to że tu się ludzie dali przekonać do poprawnej odpowiedzi a tam nie. Nawet jeśli to była kwestia bierności i ślepego podążania, to i tak pokazuje, że to u nas ludzie mądrzy wywierają wpływ na innych. W postach może tego nie widać ale za to widać przejrzyście po ankietach.

Andzia
18-04-2011, 21:01
Cnotą jest nie tylko przyznać się do błędu ale także uczenie się na błędach tak żeby ponownie je nie popełnić ;)

Marek Aureliusz
18-04-2011, 21:02
Cnotą jest nie tylko przyznać się do błędu ale także uczenie się na błędach tak żeby ponownie je nie popełnić ;)
Otóż to. Wciąż nie mogę uwierzyć jak tamci amerykanie mogą być tak zatwardziali umysłowo. Ten przypadek również pokazuje, że demokracja nie nadaje się do rozstrzygania sporów.

Furvus
19-04-2011, 10:55
Nasze forum na szczęście zdało egzamin. Liczba poprawnych odpowiedzi przeważa i nawet ci, którzy wybrali złą opcję dosyć łatwo zaakceptowali oczywistą prawdę. Obyło się bez ekscesów i forumowych burd. Jestem z was dumny. Teraz wiem, że w Polsce przeważają jednak ludzie inteligentni.
Stwierdzenie "w Polsce przeważają jednak ludzie inteligentni" na podstawie porównania podobnych tematów na dwóch forach brzmi powoduje u mnie statystyczny
http://niebezpiecznik.pl/wp-content/uploads/2010/09/double-facepalm.jpg
Przecież takie porównywanie nie ma sensu gdy bierzemy pod uwagę jakieś wzięte z sufitu dwie zupełnie niereprezentatywne grupy osób.

kuroi
19-04-2011, 11:09
Zaznaczyłem opcję pierwszą. Z uczciwości. Gdy sam rozwiązywałem, myślałem, że faktyczni jest to dwa.
Ale dzięki za wyjaśnienie, jak ktoś mnie o to zapyta, to teraz będę znał poprawna odpowiedź :)

Idill`a (MZ)
19-04-2011, 11:43
Nasze forum na szczęście zdało egzamin. Liczba poprawnych odpowiedzi przeważa i nawet ci, którzy wybrali złą opcję dosyć łatwo zaakceptowali oczywistą prawdę. Obyło się bez ekscesów i forumowych burd. Jestem z was dumny. Teraz wiem, że w Polsce przeważają jednak ludzie inteligentni.
Stwierdzenie "w Polsce przeważają jednak ludzie inteligentni" na podstawie porównania podobnych tematów na dwóch forach brzmi powoduje u mnie statystyczny
http://niebezpiecznik.pl/wp-content/uploads/2010/09/double-facepalm.jpg
Przecież takie porównywanie nie ma sensu gdy bierzemy pod uwagę jakieś wzięte z sufitu dwie zupełnie niereprezentatywne grupy osób.

Całkowita zgoda :lol: , prostolinijna by nie powiedzieć prostacka analogia/konkluzja.

Nie dość, że grupy są kompletnie nieporównywalne - przede wszystkim ze względu na niemożność określenia ich.
Poza tym ogromna ilość nieokreślonych czynników może na to wpływać. Przy takich ankietach, czy tym bardziej przy porównywaniu ankiet zaliczyć trzeba przeważające prawdopodobieństwo błędu statystycznego.

Marat
19-04-2011, 13:17
Dodatkowo forum ma nazwę "Bodybuilding and Fitness". Jak to czytam, to przed oczami staje mi Burneika 8-)

PS: Też zaznaczyłem złą odpowiedź ;)

Idill`a (MZ)
19-04-2011, 14:18
Przyznaję Burneiką mnie zgiąłeś. :lol: :)

Witia
20-04-2011, 15:59
PS. Jako ciekawostkę podam obliczenia przeprowadzone na 2 kalkulatorach casio (http://www.funpic.hu/en/categories/othe ... 34_picture) Jeden liczy dobrze a drugi źle :lol: Ten drugi pewnie był składany w USA...
Stare kalkulatory ( i niektóre języki ) nie miały zaprogramowanej w pełni prawidłowej kolejności wykonywania działań. Na szczęście dzisiaj wszystkie matlaby, C, wolpframy, mają odpowiednio rozwinięte biblioteki i pokażą prawidłowy wynik. Nawet google pokazuje dobrą odpowiedź ;)

kirlan
21-04-2011, 06:51
pamiętacie taki żart: (żeby go zrozumieć czytajcie najszybciej jak potraficie)

"- Sprawdźmy czy jesteś inteligentny i bystry!
-OK!
- Musisz szybko odpowiadać na pytania. Ja szybko pytam, Ty szybko odpowiadasz. Jasne?
- Jasne!
- Jaki kolor ma kreda?
- Biały!
- Jaki jest śnieg?
- Biały!
- Co pije krowa?
- Mleko!
- :mrgreen: :lol: ... uuuu haa haa!
- ale o co ...
- co PIJE krowa !
- :? .... yyyy ... :o O kurde!! :oops: :mrgreen: "

=======================

A teraz zobaczmy co zapamiętaliście ze szkoły!
Odpowiedzcie na pytanie : " ile jest
48÷2(9+3) =

=========================
Mechanizm ten sam!

Tuż przed pytaniem o krowę wystarczy dodać 1 pytanie o jakiś NIEbiały , a najlepiej NIEzwiązany z konkretnym kolorem "element wejścia" w innym procesie (np co kładziesz do portfela - pieniądze/ czym zasilasz telewizor - prądem) a siła uderzeniowa żartu spadnie prawie do zera!

Wystarczałoby dopisać tę brakującą gwiazdkę / kropkę mnożącą i równanie nie miałoby takiej siły rażenia!

Odpowiedzieliście "2 " ? Nie martwcie się ! Ja tez tak początkowo pomyślałem! Mimo że z układania i z rozwiązywania równań byłem w średniej naprawdę dobry (jeśli nie najlepszy na roczniku, a nie byłem na mat-fizie!!) :ugeek: .

Niestety dość łatwo daję się wpuścić w maliny sugestywnym pytaniom :oops: :mrgreen:
Chyba o to chodzi w tym "równaniu" ;) :lol: