PDA

Zobacz pełną wersję : Fundusze



Verbatov
23-05-2011, 00:34
Witam. Chciałbym poznać dokładne tajniki gospodarki w Rome Total war. O co w niej w ogóle chodzi? Dlaczego w osadzie, która jest tak samo rozbudowana, oczywiście pomijając odległość od stolicy i zadowolenie (najważniejsze to taka sama rozbudowa) daje przychód powiedzmy -1000 a druga daje mi 2000. Oczywiście wiem że przychody dotyczą też ilości utrzymywanej armii, ale powiedzcie, po co mi taka osada która co turę odejmuje sporą ilość kasy. Nie dość że garnizon muszę mieć w tym mieście duży bo zadowolenie nie jest za wysokie, to jeszcze płace grubą kasę na jej utrzymanie. Proszę o dokładne wytłumaczenie mi o co w tym chodzi. Z góry dziękuję :)

Andzia
23-05-2011, 06:35
Jeśli się nie mylę to w RTW jest małe niedopracowanie (wg. mnie) że podajmy np. masz dwie równe osady A i B dochód będzie w A -1000 jeśli będziesz tam rekrutować jednostki, jako że za żołd jednostek płaci miasto w którym byli rekrutowani

Maharbal
23-05-2011, 12:04
Na dochód miasta wpływa wiele czynników, ale gros zajmuje koszt utrzymania armii. Innymi słowy-im więcej ludzi w osadzie tym więcej płaci ona na wojsko. Dlatego miasto mające powiedzmy 24000 mieszkańców będzie miało przychód -2653, a wioska, gdzie mieszka ledwie 600 osobników generuje dochód 1405.
Nie jest więc tak, że osada przynosi straty. Po prostu utrzymuje większą ilość wojska, a jeśli dodatkowo np: ma mało partnerów handlowych (brak portu i niewiele prowincji sąsiadujących), to ten ,,dochód ujemny" będzie faktycznie wyglądał gorzej.

Andzia
23-05-2011, 13:32
Tak czy owak liczy się tylko raport finansowy na zakończenie tury :P

Cymberkaj
23-05-2011, 14:46
Nie pozbywaj się takiego miasta! To ci w niczym nie pomoże, a paradoksalnie nawet zaszkodzi. Jak już zostało to tu wyjaśnione, każde miasto płaci na utrzymanie wojska proporcjonalnie do swojej liczby mieszkańców (to, gdzie wyprodukowano oddział nie ma znaczenia).

Nawet jeśli byś się takiej osady pozbył przez np. wywołanie buntu, to ta część pieniędzy, którą ona płaciła na wojsko i tak zostanie proporcjonalnie rozdzielona i przerzucona do strat innych miast. Analogicznie, gdy zajmiesz kilka nowych miast, bez tracenia ani jednego żołnierza (tylko takie uproszczenie), to ujemne miasta, staną się mniej ujemne, bo KAŻDE dotychczasowe miasto "sprawiedliwie" (mowa o ilości ludności) zostanie zwolniona z części kosztów utrzymania wojsk, które zostaną przerzucone na te zdobyte miasta, żeby one też coś płaciły-oczywiście proporcjonalnie do swojego zaludnienia.

Aby sprawdzić, ile twoje miasto zarabia bądź traci bez uwzględniania kosztów wojsk, po prostu po włączeniu interfejsu miasta kliknij na zakładkę "Szczegóły osady"-tam jest wszystko dokładnie i w miarę prosto rozpisane, co ile w tym mieście daje. Po prostu najedź na ikonę kosztów utrzymania, dodaj je sobie w pamięci do rzeczywistego przychodu i już będziesz wiedział, jak bardzo w praktyce jest dochodowa jakaś prowincja.

Verbatov
23-05-2011, 19:21
Ok dzięki :)