PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania dotyczące Bellum Crucis 6.1 i 6.2



Bizantyjczyk
14-08-2011, 12:45
Witam!Właśnie ściągam z megauploada ten mod i mam co do niego kilka pytań;

1.Czy są w nim jednostki z dodatku Królestwa,np. w Bizancjum Miotacze ognia greckiego i archontoupoulai?
2.Czy jest zmieniona muzyka,bo jak słyszałem oglądając na YT filmik z kampanii Sycylią leciała muzyka ze Stronholda :D
3.Czy można nadal szperać w plikach np.w descr_strat,bo chciałbym dać Konstntynopolowi ogromny kamienny mur,bo z tego co widziałem na zdjęciach ma tylko wielki
4.Czy jest w tym modzie Królestwo Jerozolimy i Księstwo Antiochii,a jeśli są to czy mają jednostki z kampanii Krzyżowców?
5.Czy submod Bulgarian revolts działa ze spolszczeniem i czy można doinstalowywać inne submody do BC czy tylko jeden?
6Jak mad cracka do królestw to tem mod będzie mi działał?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi :)

Apropo to już gram od lipca zeszłego roku w medka 2 i dodatek i jakieś zróżnicowanie gry w postaci tego moda by się przydało :P

Herod
14-08-2011, 12:50
1.Czy są w nim jednostki z dodatku Królestwa,np. w Bizancjum Miotacze ognia greckiego i archontoupoulai?

Jeden - są ręczne syfony piechoty. Dwa - jako iż prawdopodobnie takiej formacji nie było (w każdym razie proszę o informacje o niej, ze źródłem) jest konna gwardia nieśmiertelnych.


4.Czy jest w tym modzie Królestwo Jerozolimy i Księstwo Antiochii,a jeśli są to czy mają jednostki z kampanii Krzyżowców?

Jest Królestwo Jerozolimy. Jest to co było w 1155.

Jak masz cracka to masz prawdopodobnie pirata. A wiesz co oznacza posiadanie pirackiej wersji, na tym forum? ;)

Bizantyjczyk
14-08-2011, 14:19
Mam oryginalnego Medievala 2 z Platynowej Kolekcji Złotej Edycji którego kupiłem 5 lipca 2010 w kieleckim empiku i zapłaciłem 69.90 zł.
Dodatek Królestwa chodził mi oczywiście z płytą,wiec bym ją oszczędzać pobrałem cracka by grac w królestwa bez płyty.
Tak więc scrackowałem królestwa by płyta za szybko się nie zużyła i by wygodniej mi się grało.

Araven
14-08-2011, 14:27
Musisz spróbować zainstalowac, zawsze mnie dziwi czemu ludzie mający oryginalne gry jeszcze je crackują, płytę można wymienić u producenta za darmo w razie uszkodzenia... Co do submodów to można mieć kilka ale jakie podalem w temacie o submodach, do 6.1 jest submod Ironmana na 4 tury i jeden na muzyke.

Piter
15-08-2011, 14:51
Wszystkie nacje mają nowe jednostki, jest dużo więcej nacji niż we wszystkich dodatkach królestw razem wziętych. Nie ma Irlandii, Walii, Litwy, ale jest Ruś Suzdalska (czy jak to sie pisze), kipczakowie, Jakieś państwo ponad Jerozolimą, Aragonia, Piza, to chyba tyle z nowych frakcji, a Gruzja jeszcze :) No i dużo nowych prowincji.

Gnejusz
15-08-2011, 18:46
Ja zapytam o turnieje:
Klikając na ikonkę jednostki najemników lub innych armii, bywa czasami - b. jednak rzadko, że gra pyta o zgodę na przeprowadzenie turnieju. turniej kosztuje 300 bizanów i w przypadku zwycięstwa naszego rycerza prestiż władcy wzrasta a w przypadku porażki maleje. Od czego zależy porażka lub przegrana i czy istnieje sposób na "podszkolenie" naszego faworyta i kto nim w ogóle jest?

Araven
15-08-2011, 19:15
Turniej rycerski dotyczy generalów nie najemnikow i w 6.2 kosztuje 3000, wynik walki w turnieju jest chyba losowy na ile sie orientuję.

Gnejusz
15-08-2011, 19:23
U mnie turniej dostaję też jak klikam na najemników w okienku rekrutacji - rzadko ale kilka razy już miałem, poza tym dostaję turniej jak kliknę na ikonkę jazdy obcej armii ale też bardzo rzadko. Po kliknięciu generałów turnieju jeszcze nie miałem.

inquisitor
16-09-2011, 17:13
Mam taki problem że nie mogę uruchomić moda, wogólę nie mogę uruchomić Kingdoms przez ikonkę tylko muszę włączać ikonami kampanii i mam pytanie czy da się coś z tym zrobić ?
Gra włącza się normalnie ale jak jest ten pierwszy ekran to gdy po nim powinno być intro to mam czarny ekran i ten błąd .

Araven
16-09-2011, 18:21
viewtopic.php?f=367&t=8785 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=8785) najpierw poczytaj czy dobrze zainstalowaleś. Jak wersja moda, jaki system operacyjny?

inquisitor
16-09-2011, 19:46
Zainstalowałem dobrze, ponieważ kingdoms mi tak robi zawsze :)
Wersja moda 6.1 instalowana na Kingdom 1.5 i Medku 1.3.
System xp professional 32 bity :)

Araven
16-09-2011, 20:31
Masz jakiegoś innego moda? Wyłącz antywira na czas instalacji. No nie wiem mod sie instaluje bez problemu zwykle. :?

inquisitor
16-09-2011, 20:37
W sumie to chodzi o to że zawsze mi Kingdoms nie włącza się przez ikone kingdomx.exe a muszę ręcznie uruchamiać poszczególne kampanie ;/

Joopiter
17-09-2011, 12:18
To jest normalne. Nie da sie otworzyc gry bezposrednio z kingdoms.exe. Potrzebne sa pliki uruchamiajace POPRZEZ kingdoms.exe wykorzystujac dodatkowe pliki z danego moda (w tym teutonic, brytania i pozostale z plyty). To albo plik .bat albo skrot z odpowiednim wpisem w srodku.

inquisitor
17-09-2011, 12:50
Uruchamiam przez plik .bat ale też wyskakuje ten błąd ;/

Araven
17-09-2011, 13:51
Uruchamiam przez plik .bat ale też wyskakuje ten błąd ;/
W katalogu mods masz katalog BellumCrucis6 co do literki jak napisalem? Jak tak to jaki ma rozmiar po instalacji 6.1? Kilka osób źle nazwało katalog docelowy i też nie mogły odpalic wtedy moda co zrozumiałe ;) . Pozdrawiam.

inquisitor
19-09-2011, 21:05
Ok działa, mam wersję 6.1 spolszczoną i nie mogę włączyć kampanii, gdy wybieram kampanie nr 4 i daje graj mam CTD ... ;/

Araven
19-09-2011, 23:06
A inne kampanie się odpalają?

inquisitor
21-09-2011, 09:15
Wporządku :)
CTD występuje czasem gdy próbuje odpalić kampanie ale rzadko :D

Araven
21-09-2011, 09:18
Czyli ok. Generalnie to miałeś wczęśniej złą nazwę katalogu czy co? Zrób sobie defragmentację dysku (to pomaga) np. programem Defragler z dobrych programów można go pobrać.

Bizantyjczyk
25-09-2011, 14:10
Mam pewien problem,nie wiem czy występuje tylko u mnie,czy u innych też,ale na przykład gdy grałem w kampanię feudalną lekką na średnim poziomie i miałem ponad 30 turę,to żadne państwo nie wszczęło z innym wojny ani żadne mnie nie zaatakowało,wczoraj zagrałem w kampanię full też na średnim,mam też ponad 30 turę i nadal nikt nikogo ani mnie nie atakuje.
Co się w takim razie dzieje?Błąd,nie te kampanie?Czy trzeba naprawdę długo czekać na to by wybuchła między jakimiś państwami wojna?

Araven
25-09-2011, 14:29
Jaka wersja 6.1 czy 6.2 i oryginalne AI? Zależy jaki masz poziom trudności. U mnie na VH bardzo szybko po 30 turze wojny się zaczynały. Zalezy tez kim grasz i ilu masz sojuszników.

Bizantyjczyk
25-09-2011, 15:38
Mam 6.1

Araven
25-09-2011, 16:35
Poczekaj nie muszą od 31 tury atakować. Grasz na oryginalnym AI, jakies submody jaki poziom trudności? Jak do 50 tury nie zaczną walczyć to dziwne będzie.

Bizantyjczyk
25-09-2011, 17:16
Gram na średnim przeważnie,żadnych submodów,ale czym zasadniczo różnią się od siebie te 4 kampanie?

Araven
25-09-2011, 17:28
Feudal Full - feudalna pełna wszystkie skrypty + stałe forty na mapie kampanii.
Full - Pelna - wszystkie skrypty bez stalych fortów na mapie kampanii.
Feudal Light - tylko podstawowe skrypty jakies 30-45% tych co jest w pełnych + stałe forty na mapie kampanii
Light - lekka - tylko podstawowe skrypty jakies 30-45% tych co jest w pełnych bez stalych fortów na mapie kampanii.
Ogólnie około 30 skryptów jest w 6.1 w kampaniach pełnych. Pozdrawiam.

Bizantyjczyk
25-09-2011, 17:49
Dzięki,bardzo mi pomogłeś :)

Kretson
02-11-2011, 15:38
Mam taki drobny problem.
Gram w 6.2 (oczywiście ze spolszczenie) wraz z submodem Aravena (wersja normalna) M/M Watykanem (kampania lekka). Mam tylko Rzym, a co turę znika mi około 2k gotówki. Czym to może być spowodowane?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Araven
02-11-2011, 17:17
Każda armia w polu to 600. Każda oblegająca 2.000 za kazdą ture oblężenia. Agenci specjalni papiestwa? Więcej pomysłów nie mam. :mrgreen:

Kretson
02-11-2011, 17:33
Dzieki, rozgryzłem problem - chodzi o inkwizytorów, to oni kosztują chyba 600 na turę.
Mam jeszcze jedno pytanie - da się zmienić coś w plikach, aby móc mieć więcej niż jedną damę (chodzi o te rekrutowane)

Araven
02-11-2011, 17:55
Raczej się nie da. Ta Dama (księżniczka) jaką wyszkolisz musi się ochajtać. Dopiero wtedy da się szkolić nastepną. Raczej nie da sie tego zmienić. Pozdrawiam.
A co do submoda zagraj na Hard. Dałem ulepszenia i do zwykłego moda i do wersji Hard, do pobrania w submodach. Niedługo będzie wersja VH, mojego submoda. 8-)
Edit: Aktualnie mam więcej niż jedną wyszkoloną księzniczkę, to akurat wynika z tego, że mam kilka innych stolic, niemiecka i węgierską, więc powinienem mieć mozliwość posiadania 3 księżniczek teoretycznie. Teraz mam 2.

Kretson
02-11-2011, 18:31
Dzięki za odpowiedź. Na hardzie zagram potem, a VH... oj czuje, że będzie harcorowo :twisted:

EDIT - mam kolejny problem, a mianowicie: Podczas szturmu na zamek bez machin (otwarta szpiegiem brama) gra wyrzuca mnie do pulpitu pokazując napis "medieval II napotka". W logu nic nie ma. Wie ktoś, co można z tym zrobić?
Pzdr.

Araven
08-11-2011, 08:28
Kretson próbuj kilka razy zmień cos w save, zapisz go pod inna nazwą i rób ten szturm. Jak dalej tak bedzie zbuduj machiny i zdobądź miasto tradycyjnie.

olek77
08-11-2011, 13:04
Dzięki za odpowiedź. Na hardzie zagram potem, a VH... oj czuje, że będzie harcorowo :twisted:

EDIT - mam kolejny problem, a mianowicie: Podczas szturmu na zamek bez machin (otwarta szpiegiem brama) gra wyrzuca mnie do pulpitu pokazując napis "medieval II napotka". W logu nic nie ma. Wie ktoś, co można z tym zrobić?
Pzdr.
Mam dokładnie to samo. Mnie tez zawsze wywala jak otwieram bramy poprzez szpiega.

Araven
08-11-2011, 13:19
Ja często używam szpiega do otwierania bram i nie mam ctd. Rada jak dla Kretsona, zmienić coś w save, ruszyc agenta np. w innym miejscu i zapisac oraz zrobic szturm. Jak nie przewinąc na kolejna turę, zmienić nazwę savu i spróbować rozegrać szturm. Nawet z udziałem obcych sojuszniczych wojsk robiłem takie szturmy przy uzyciu szpiega i było ok.
EDIT: W ostateczności jak zaden z powyższych sposobów nie pomaga to wyjątkowo konsola i komenda auto_win_attacker bez rozgrywania szturmu ręcznie w tym feralnym przypadku. Albo zagłodzenie załogi albo normalny szturm z machinami.

kuroi
11-11-2011, 13:36
Mam zamiar wrócić do M2 i być może do BC, ale chciałbym wiedzieć jak wygląda sprawa dyplomacji.
Czy frakcje w końcu znają swoje miejsce na piramidzie pokarmowej i wiedzą, kiedy należy ulec, a kiedy odmówić?
Bo nic nie wkurza bardziej jak sytuacja, gdzie królestwo, które niemalże już nie istnieje próbuje stawiać się wielkiemu imperium...
Jak to tutaj wygląda?

Araven
11-11-2011, 14:33
Dyplomacja jest sensowna. Nie ma takiej opcji by dużo slabsza frakcja nie zgodziła się na zawieszenie broni jak baty dostanie. Pograsz to zobaczysz. Żadne AI nie jest doskonałe ale to jest bardzo sensowne. Trzeba je wyczuć ale jest dość racjonalne. Oczywiście musisz dbać o swoją reputację.

Herod
11-11-2011, 15:05
Chcesz dobrego AI to walnij AI z Call of Warhammera. AI w Bellum Crucis mnie zraziło swoją głupotą (aczkolwiek są o wiele głupsze), może Araven zrobił coś lepszego. Natomiast Krowie działało w The Last Kingdom znakomicie, nawet pokój można było zachować skutecznie etc, zachowanie zresztą opisałem w temacie moda. ;)

Araven
11-11-2011, 15:31
AI z CoW niekoniecznie daje sobie radę w Bellum. Jest do pobrania w submodach jako alternatywne. Trudniej mi sie gra jednak na oryginalnym AI z Bellum. AI z CoW jest niezłe ale to z Bellum 6.2 w tym modzie jest lepsze wg mnie. Ale co jakis czas testuje nowe AI, jak znajde lepsze niż to z Bellum to dam do pobrania w submodach.

jakubisko
28-11-2011, 17:36
Witam,
mam problem z uruchomieniem moda.
Wszystko robię zgodnie z instrukcją, czyli na "gołe" MTW: królestwa instaluję Bellum Crucis 6.1,
jednak po zakończeniu instalacji wyskakuje komunikat Win (mam win7), że
program najprawdopodobniej nie został zainstalowany prawidłowo. Pod komunikatem jest pytanie czy chcę ponownie go zainstalować zgodnie z ustawieniami Win (nie wiem co przez to rozumieć). Gra przy próbie uruchomienia wywala mnie do win (pojawia critical).
Moda instalowałem wcześniej na innym kompie i wszystko grało jak należy. Instalacje posiadam właśnie z tej wersji więc
nie ma mowy o uszkodzonych plikach (zresztą dla próby ściągnąłem też pliki z włoskiego forum).
Żeby nie było za dobrze, mod negatywnie wpływa na zainstalowaną grę i po jego instalacji nie jestem w stanie jej uruchomić (oczywiście wcześniej działało wszystko jak należy).
Ratujcie proszę :)

bic44
28-11-2011, 19:11
Witam,

jest możliwość uzupełnienia Bellum o własną muzykę?

Grając możemy spotkać kilka dodanych utworów (Ostatni Mohikanin!), więc komuś udało się takie wzbogacenie.

Tylko jak tego dokonać?

Pytam, ponieważ Bellum jest jedyną pozycją, która stale gości na moim hdd, ale obecny soundtrack trochę się przejadł,

a znajdzie się tonę utworów, głównie filmowych, pasujących do klimatu, przykładowo:
http://www.youtube.com/watch?v=Rci-I8bwFSk&feature=fvst

Pozdrawiam.

Herod
28-11-2011, 19:40
Jako twórca dwóch submodów muzycznych, cieszących się niejako powodzeniem proponuję wizytę w dziale, na forum, z poradnikami moderskimi. Jest tam poradnik, gdzie krok po kroku mamy wszystko wytłumaczone (odnośnie muzyki).

Araven
28-11-2011, 20:28
Zostanę fanem każdego kto rozbuduje ścieżke dźwiekową do Bellum Crucis 6.2. obecna jest git, ale ja gram od około roku i chętnie bym zagrał ze wzbogacona muzyką. Bic44 jak opanujesz dodawanie muzyki mogę Ci dac na miary na kawalki dla nacji wschodnich np. Pozdrawiam.
edit: Szkoda, że zacny Martin nie ma czasu i ochoty na zrobienie submoda muzycznego do Bellum. Ale cała nadzieja w Tobie Bic44. :mrgreen: Naprawde trzymam kciuki.

bic44
28-11-2011, 23:23
Martin dzięki, poszukam stosownego poradnika.

Myślę, że warto uzupełnić soundtrack, na dowód jakie mogą być efekty zamieszczam ten film (od 4minuty, bodaj 503 Zimmera) jest klimat:
http://www.youtube.com/watch?v=s5C0avWFUjA

Araven muszę pochwalić Twoje modyfikacje gry, są znakomite, chociaż buntownicy w wersji v.h. okazali się nawet zbyt wymagający, więc na stałe pozostałem przy wersji hard jedynie ;)

ordenus22
29-11-2011, 15:41
Czy coś wiadomo o Bellum Crucis 6.3? Słyszałem, że Włosi coś planują, mają być podobno jakieś nowe państwa (Litwa)? Zaglądałem kiedyś na włoską stronę, ale ni w ząb nic nie rozumiałem.

Araven
29-11-2011, 16:56
Czy coś wiadomo o Bellum Crucis 6.3? Słyszałem, że Włosi coś planują, mają być podobno jakieś nowe państwa (Litwa)? Zaglądałem kiedyś na włoską stronę, ale ni w ząb nic nie rozumiałem.
http://mtwitalia.freeforumzone.leonardo ... d=10008454 (http://mtwitalia.freeforumzone.leonardo.it/discussione.aspx?idd=10008454) link do preview 6.3 kilknaście jednostek i nowa mapa. Na ile kumam ma być nowa frakcja Kalifat Abbasydów i reskin frakcji wschodnich i duże zmiany w systemie statystyk jednostek, Litwy raczej nie będzie w 6.3 tylko Abbasydzi jak napisałem. Coś koło grudnia tego roku bliżej świąt może będzie Bellum Crucis 6.3.

matmat2000
30-11-2011, 12:50
witam,
Moze ktoś mi wytlumaczyc na jakies zasadzie dzialaja dostawcy? Z wloskiego w grze wyczytalem ze moga oni dostarcza ekwipunek do generala na jakiej zasadzie to polega?

Araven
30-11-2011, 13:48
witam,
Moze ktoś mi wytlumaczyc na jakies zasadzie dzialaja dostawcy? Z wloskiego w grze wyczytalem ze moga oni dostarcza ekwipunek do generala na jakiej zasadzie to polega?
Sam nie sprawdziłem empirycznie, bo uzupełniam zapasy u wodzów przez niedługie odpoczynki we własnych miastach lub zamkach. Są 2 opcje z tego co czytałem albo dostawca musi być z generałem jako towarzyszący agent tak jak np. szpieg lub wystarczy by dostawca był w prowincji w jakiej stacjonuje nasz generał, wtedy taki generał nie powinien tracić zapasów. Poziom zapasów mozna sprawdzić w cechach generała. Tyle teoria, jak Ktos to sprawdził to prosze by opisał jak to dziął dokładnie. Pozdrawiam.

jakubisko
06-12-2011, 17:49
Witam,
mam problem z uruchomieniem moda.
Wszystko robię zgodnie z instrukcją, czyli na "gołe" MTW: królestwa instaluję Bellum Crucis 6.1,
jednak po zakończeniu instalacji wyskakuje komunikat Win (mam win7), że
program najprawdopodobniej nie został zainstalowany prawidłowo. Pod komunikatem jest pytanie czy chcę ponownie go zainstalować zgodnie z ustawieniami Win (nie wiem co przez to rozumieć). Gra przy próbie uruchomienia wywala mnie do win (pojawia się critical).
Moda instalowałem wcześniej na innym kompie i wszystko grało jak należy. Instalacje posiadam właśnie z tej wersji więc
nie ma mowy o uszkodzonych plikach (zresztą dla próby ściągnąłem też pliki z włoskiego forum).
Żeby nie było za dobrze, mod negatywnie wpływa na zainstalowaną grę i po jego instalacji nie jestem w stanie jej uruchomić (oczywiście wcześniej działało wszystko jak należy).
Ratujcie proszę :)

pomoże ktoś ? :)

Araven
06-12-2011, 18:49
Instalujesz grę na dysku na jakim masz system, jak tak to źle. Masz wyłączony system UAC (oby) ?. Po instalacji Bellum w katalogu mods masz katalog BellumCrucis6 co do literki ma tak być... ile zajmuje Ci mod? To wersja 6.1 czy 6.2? I czy napewno odpalasz ze skrótu? Każdy któremu mod nie odpala czyli (tak 1 osoba na 100) twierdzi, że instalowała zgodnie z instrukcją. Potem się okazuje, że jednak niekoniecznie, bo np. mają błąd w nazwie katalogu, albo nie zmienili podczas instalacji ścieżki w jakiej mod się instaluje na taka jaką mają u siebie Medka II, albo nie zrobili skrótu do moda w przypadku 6.1. Pozdrawiam.
edit: Porady masz wyłączone? Oby.

jakubisko
06-12-2011, 19:27
Instalujesz grę na dysku na jakim masz system, jak tak to źle? Masz wyłączony system UAC (oby) ?. Po instalacji Bellum w katalogu mods masz katalog BellumCrucis6 co do literki ma tak być? ile zajmuje Ci mod? To wersja 6.1 czy 6.2? I czy napewno odpalasz ze skrótu? Każdy któremu mod nie odpala czyli (tak 1 osoba na 100) twierdzi, że instalowała zgodnie z instrukcją. Potem się okazuje, że jednak niekoniecznie, bo np. mają błąd w nazwie katalogu, albo nie zmienili podczas instalacji ścieżki w jakiej mod się instaluje na taka jaką mają u siebie Medka II, albo nie zrobili skrótu do moda w przypadku 6.1. Pozdrawiam.
edit: Porady masz wyłączone? Oby.

dziękuję za odpowiedź

1) grę instaluję na partycji D:
2) co to jest system UAC ?
3) po zainstalowaniu bellum mam katalogg BellumCrucis...

o już działa, dodałem na końcu cyfrę 6. Przepraszam za zawracanie głowy

Araven
06-12-2011, 19:33
No to fajnie, czyli jednak brakowało czegoś w nazwie katalogu, o UAC znajdź sobie w necie, nie umiem tego fachowo wytłumaczyć :P . Na naszym forum też jest gdzieś opis. No ważne, że działa. Miłej gry. :mrgreen:

inquisitor
09-12-2011, 17:52
Grając bitwę gracza, gdy wybierzemy wszystkie epoki to pojawiają się wojska których chyb nie ma w kampanii, takie jak np Angielscy Rycerze czy billmeni, czy są Oni jednak możliwi do rekrutacji w kampanii ?

Araven
09-12-2011, 18:06
Grając bitwę gracza, gdy wybierzemy wszystkie epoki to pojawiają się wojska których chyb nie ma w kampanii, takie jak np Angielscy Rycerze czy billmeni, czy są Oni jednak możliwi do rekrutacji w kampanii ?
Jak najbardziej są do rekrutacji w kampanii. Angielscy rycerze od 1270 roku, bilmeni od 1240 - to w normalnym czystym modzie, w moim submodzie nieco szybciej. Angielscy rycerze konni są wcześniej niż przed 1270 rokiem, ale tylko w Londynie na II -gim poziomie trybunału królewskiego. Spieszeni angielscy rycerze sa wcześniej niz przed 1270 rokiem tylko w Londynie na I-szym poziomie trybunału królewskiego. Od 1270 już są w fortecach i cytadelach na odpowiednim poziomie koszar i stajni.

inquisitor
09-12-2011, 18:09
Bo przeszukiwałem grając Anglią budynki koszarów i ostania jednostka piechoty dla nich to jest Rycerze Feudalni i nigdzie nie ma mowy że którekolwiek koszary będą rekrutowały Billemnów i inne jednostki.

jakubisko
10-12-2011, 16:20
Witam, ile czasu zajmuje wam ruch komputera ?
U mnie to trwa około 5 minut...kończąc turę odpalam serial na drugim komputerze bo idzie się zanudzić.
Istnieją jakieś skuteczne sposoby na przyśpieszenie tego procesu ?
To jest chyba największa wada tej gry, czekanie na własną kolejkę. Cały klimat idzie do piachu.

Araven
10-12-2011, 16:50
To nie graj w kampanię pełną u mnie pełna ponad minutę idzie - ale mam dośc mocnego kompa. Jak masz za słabego kompa to pozostaje Ci grać w uproszczone kampanie albo dodać sobie pare skryptów do uproszczonej. W submodzie Aravena kampania uproszczona jest rozbudowana, ma dodane kilka ciekawych skryptów a tura trwa dużo szybciej niż w pełnej. to jest moja rada dla Ciebie zagraj w submoda Aravena w kampanię lekką ta bez fortów, ona ma pododawane skrypty to mniej niż pełna ale sporo więcej niż uproszczona.
edit: Jak tura trwa ponad 30 sekund w jakimkolwiek modzie to ja sobie czytam książkę wtedy, znaczy w przerwach między turami. :mrgreen:

jakubisko
10-12-2011, 18:00
Mi to konkretnie zajmuje 11 min :).
Gram na laptopie
intel core duo P8600 2,4 GHz
Geforce GT 130M
4 Gb ramu.
to zbyt słaby sprzęt ?
Sama gra działa płynnie.

Araven
10-12-2011, 19:21
Zrób defragmentację dysku, zainstaluj najnowsze sterowniki do grafiki. Użyj dodatkowo programu typu cleaner bat do czyszczenia systemu i pamięci ze śmieci różnych np. W żadnym wypadku nie graj z włączonym podglądem ruchów AI, ani z włączonym toggle_fow. Bo to bardzo wydłuża czas trwania tury. Normalna gra ma dużo mniejsze wymagania. daj znac czy te dzialanai cokolwiek pomogły.

jakubisko
11-12-2011, 00:36
dzięki, 11 minut to dramat.
Jak się wyłącza toggle fow ?
bo ruchy kompa to w opcjach

dysk defragmentuje i czyszczę ccleanerem regularnie

Araven
11-12-2011, 10:37
Jakubisko - toggle_fow czyli podgląd mapy jest domyślnie wyłączony. Czyli normalnie w grze widzisz to co podbiłeś oraz to co widzą Twoi agenci i jednostki na obcym terenie. Można sobie podejrzeć mapę uźywajac jednego z poleceń konsoli - właśnie toggle_fow, wtedy widzisz całą mapę. Wyłącza się to ponownie wpisując toggle_fow.
Edit: jeśli nie wipsałeś tej komendy i widzisz tylko swoje państwo to tak ma być i tak zostaw. Reszte możesz odkrywać agentami i wymianą map. Daj znać czy te operacje coś pomogły. Ja do defragmentacji używam darmowego defragglera z dobrych programów. ew. nieco zmniejsz jeszcze ustawienia grafiki.

Piter
11-12-2011, 10:38
toggle_fow to po prostu kod do gry, jak nie grasz na kodach to nie masz tego włączonego ;)

Araven
11-12-2011, 18:08
Jakis czas temu matmat2000 pytał o to jak działa dostawca (czyli kupiec rekrutowany w zamku). I wg mnie działa tak, że do generala mającego np. duże zapasy dajemy dostawcę i on powoduje, że poziom zapasów danej armii, nie spada mimo, że ona stoi w polu długo 9znaczy dostawca zapewnia dostawy dla armii). Specjalnie wystawiłem jedną armie z dostawcą i kilkanascie tur a zapasy nadal duże. ;) Potrzymam go jesszce w polu zobaczymy co dalej będzie, z tym poziomem zapasów. :mrgreen:

Mr.M
29-01-2012, 20:11
Problem wygląda następująco.
Zainstalowałem wg. instrukcji Aravena 6.1 potem patch 6.2. Uruchamiając BC czy to z pliku .bat czy ze skrótu, zawsze mam standardowy ekran medievala, po czym następuje charakterystyczny dźwięk systemu winXP (dźwięk wyskakującego okna) i czarny ekran z obracającą się klepsydrą. Kiedy nacisnę spację albo Esc to wyrzuca mnie do pulpitu. W czym tkwi błąd?? Próbowałem z zainstalowaną wersją 6.1. To samo.
Pliki ważą w porządku, po instalacji 4.91GB. Może źle robię skrót??? Ale w sumie z samego .bat powinno otworzyć. Proszę o pomoc.
Może mody się gryzą, mam zainstalowany Third Age i WWmwE.

Araven
29-01-2012, 21:02
viewtopic.php?f=367&t=8785 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=8785) przeczytaj ponownie o instalacji. Obstawiam, że masz złą nazwę katalogu ma być BellumCrucis6 w mods. BC 6.2 ma 7,68 Gb u mnie na Win7. Bellum Crucis 6.2 sam robi skrót.

Samick
30-01-2012, 13:21
Może mody się gryzą, mam zainstalowany Third Age i WWmwE.

Ja mam oprócz BC: TATW, SS, Eras Total Conquest i wszystko działa, więc to nie jest raczej to. ;)

Mr.M
30-01-2012, 18:50
http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=8785 przeczytaj ponownie o instalacji. Obstawiam, że masz złą nazwę katalogu ma być BellumCrucis6 w mods. BC 6.2 ma 7,68 Gb u mnie na Win7. Bellum Crucis 6.2 sam robi skrót.

Literówka :) Dzięki za pomoc.

Smigol
01-02-2012, 11:53
Mam pytanie co do statków handlowych, otóż mam załadowany statek, wpływam do portu mojej stolicy, czyli Paryża i nic, siedzą i siedzą kasy nie ma a ciągle mam załadowany statek... Mam coś kliknąć ? Zaznaczyć? Nie wiem ocb.

Samick
01-02-2012, 15:00
Araven potworzył trochę tekstów o kilku aspektach gry, między innymi handel statkami tam był.


Araven, jakbyś mógł, to skopiuj te poradniki (chyba, że masz na HDD) i załóż osobny wątek.


Hahaha! Znalazłem!




viewtopic.php?f=367&t=7414&start=220 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=7414&start=220)
Araven wrote:

Witam. Poniżej poradnik co do handlu morskiego. Zajrzyj też na stronę 9 i następne tego tematu, jest tam trochę dodatkowych informacji o handlu morskim.

HANDEL MORSKI w BELLUM CRUCIS 6.1 - "MINI - PORADNIK": W tym NAJLEPSZYM z modów (wg mnie ) oprócz handlu kupieckiego, istnieje możliwość prowadzenia handlu za pomocą specjalnego rodzaju okrętów tj. flot handlowych. Bo w modzie jest podział floty na okręty wojenne i handlowe.

Hm. A teraz mały poradnik na temat tego jak używać flot handlowych by zarabiać: już to załapałem po dłuższym czasie co prawda ale jednak... . Generalnie jak u kapitana naszej floty handlowej pojawi się w cechach słowo: trasporta znaczy - że ma na pokładzie transport towaru czyli że ta konkretna flota handlowa ma już ładunek i może wracać do portu w naszej stolicy. Po powrocie blisko portu w stolicy (nie musimy wpływać do samego portu ale można jak się chce :P ) dostaniemy kasę za sprzedaż ładunku oraz opłaty portowe i celne :mrgreen: ). Na razie odkryłem poniższe rodzaje ładunków; ale jest ich napewno więcej - oto one:
1. Trasporta argento - ładunek srebra - po powrocie do portu w stolicy dostaniemy - 3000 bizantów
2. Trasporta pesce - ładunek ryb - po powrocie do portu w stolicy dostaniemy - 1000 bizantów
3. Trasporta oro - ładunek złota - po powrocie do portu w stolicy dostaniemy - 4000 bizantów
4. Trasporta tessuti - ładunek tkanin - po powrocie do portu w stolicy dostaniemy - 2000 bizantów
5. Trasporta spezie - ładunek przypraw - po powrocie do portu w stolicy dostaniemy - 2000 bizantów
6. Trasporta zucchero - ładunek cukru - po powrocie do portu w stolicy dostaniemy - 2000 bizantów
7. Trasporta zolfo - ładunek siarki - po powrocie do portu w stolicy dostaniemy - 1000 bizantów
Są napewno inne towary ale i tak się cieszę, że załapałem na razie w/w rodzaje ładunków towarów dla flot handlowych bo teraz kasa z handlu morskiego pięknie zasila mój skarbiec Ile dostaniemy kasy piszę w opisie cechy u kapitana. Generalnie należy wymieniać prawa handlowe z innymi frakcjami i wysyłac statki w pobliże ich wybrzeży i losowo co jakiś czas dostajemy okreslone ładunki do przewozu przez nasze floty - im kapitan floty ma lepsze cechy tym szansa na droższy ładunek ulega zwiększeniu.
P.S. Musisz przenieść stolicę nad Bałtyk by móc dostawac kasę z handlu morskiego flotami handlowymi. ;)
P.S. II Radzę przeczytać cały temat, znajdziesz w nim sporo praktycznych uwag co do rozgrywki itp.

Teraz mały poradnik jak działa skrypt od oblężeń (Scampo in assedi). W kampaniach pełnych (zwykłej i feudalnej) występuje ciekawa możliwość skłonienia wrogiej załogi - (dotyczy i buntowników i miast innych frakcji) by się poddała nim weźmiemy miasto zwykłym szturmem lub głodem. Należy na ile się zorientowałem zbudować różne rodzaje machin (tarany, wieże i drabiny) tak minimum 10 łącznie ale im więcej tym lepiej. Po 2-3 turach jak mamy dużo sprzętu oblężniczego możemy próbowac paktować z załogą, aby to zrobić klikamy na miasto jak przy zwykłym szturmie. Mamy 3 mozliwości działania od lewej porzucenie szturmu, w środku zwykły szturm - wybieramy go mając minimum 10 "machin", po prawej utrzymanie oblężenia będzie. By zacząć paktowac klikamy na tą szturm potem na białą flagę (po prawej) i rozpoczynamy negocjacje i załoga albo sie podda albo nie :twisted: . Jak się podda to miasto jest nasze bez walki a załoga będzie obok - niejako ją puszczamy wolno bo oddała nam miasto 8-) . Zaatakować ją można w kolejnej turze. Poza tym jak miasto się podda jako premię od Rady możnych dostajemy 2 -3 jednostki najemne w obleganym mieście - najemnicy przejmują dla nas miasto po poddaniu się jego załogi. Uwagi praktyczne, czasem trzeba ich trochę pogłodzić i mieć możliwie dużą przewagę nad załogą by się poddali (jak pisze offerta riffutata znaczy odmówili, jak są 2 opcje negocjacji do wybioru klikamy na tak (opcja z lewej i gród jest nasz). Ale zwykle na dwie czy trzy tury przed zagłodzeniem zgadzają się poddać. W żadnym innym modzie się z taką opcją nie spotkałem.

AGENCI SPECJALNI i inne zagadnienia: Wcześniej w temacie pisałem o tym jak sie doszkala własnych agentów i werbuje agentów specjalnych jak bankier - ulepszony kupiec (umożliwia nam jako Władcy wzięcie kredytu po spełnieniu pewnych warunków :P - kwota 20.000 bizantów oprocentowanie 10% spłacamy w 10 tur), uczony ("wymyśla" technologię), Damigella, egzekutorzy (ulepszona wersja zabójcy), złodzieje (ulepszona wersja szpiega - może wykradać wrogom relikwie i technologie). Jak będę miał trochę czasu to postaram się lepiej opisać jak to działa w praktyce. Szpieg może się stać np. prowokatorem (taka zdolność specjalna i wywoływać zamieszki. Zabójca może się nauczyć sztuki "roznoszenia zarazy" i wtedy wysyłamy go do wrogiej osady by tam wywołał epidemię. Te wszystkie cuda i wiele innych są w kampaniach pełnych (wszystkie skrypty aktywne). Ale są kampanie lekkie - uproszczone można ew. przygodę z Bellum Crucis 6.1 zacząć od nich. Pozdrawiam.

Tylko nie rozwiązuje to problemu. ;/

Smigol
01-02-2012, 15:16
Czytałem artykuł kilka razy, ale tak jak napisałeś , nie rozwiązuje problemu.

Araven
01-02-2012, 16:57
Czytałem artykuł kilka razy, ale tak jak napisałeś , nie rozwiązuje problemu.
Czyli grasz Francją i stolicę masz w Paryżu? Czy ją np. przeniosłeś? Wystarczy podpłynąć z ładunkiem blisko portu w stolicy - przewinąć turę i w następnej statek handlowy powinien być pusty. Statki handlowe rekrutuje się pojedyńczo i najlepiej by pływały same bez innych statków.

A osobny temat z poradnikami do Bellum jest już kilka miesięcy ;) oto link viewtopic.php?f=367&t=8785 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=8785) Pozdrawiam.

Smigol
01-02-2012, 17:37
Tak wiem, przeczytałem je wszystkie, dzięki wgl że takowe się pojawiły ;). Przeniosłem stolicę do Flandrii ( Gand) i poszło :D

Mr.M
06-02-2012, 20:07
Jako, że jestem dość nowym graczem grający w BC, to mam pytanie o najlepszą frakcję na start dla nowego gracza. Zacząłem grać Polską, świetnie ulepszyłem gospodarkę,miałem duże dochody (koło 50 tury), po czym w ciągu 4 tur wojne wypowiedzały mi: Nowogród, Cesarstwo Niem., Dania i Księstwo Suzdalskie. Bronię się nieźle, chociaż wróg ma dużo większe armie, ale mam za to 2 gienków po 10 gwiazdek. Niestety perpektywa bronienia się na 2 frontach przez kilknaście następnych tur nie jest dla mnie zbyt obiecująca.
Przechodząc do sedna sprawy.
Która frakcja jest najlepsza na start dla nowego gracza? Chodzi o dobra położenie startowe, mocne jednostki, fajna historyczność. Wolałbym katolickie frakcje, ale jestem nastawiony na różne propozycje.

Araven
06-02-2012, 20:19
Nowogód jest niezły ale prawosławny jak wiadomo. Poczytaj poradniki do Bellum jakie są w temacie. Dyplomacja to podstawa zawieraj dużo sojuszy (dbaj o reputację), handel kupiecki, potem floty handlowe szkol. Silne garnizony na granicach trzymaj. Sojusz z Bizancjum spróbuj zawrzeć. Grasz na czystym Bellum czy submodzie jakimś?
edit: Link do poradników 2 posty wyżej jest.

Mr.M
06-02-2012, 20:22
Na submodzie normal Twojego warsztatu + wybór dziedzica frakcji.

Araven
06-02-2012, 20:26
Szczerze to za jakiś czas zmień mojego submoda na wersję Hard bo na Normal koszty woja są x1. A na Hard są koszty wojsk x2. Ew. wgraj sobie unit z mojego submoda Hard do data Bellum, byś miał koszty wojsk x2, to zmniejszy liczbę wojska na mapie i Twego i AI. Wg mnie dużo lepiej się gra na kosztach unit x2. Ale gusta są różne. A wybór dziedzica frakcji daje duże możliwości kształtowania naszej linii dynastycznej. Co potwierdzam z autopsji.

keylast
07-02-2012, 13:28
Jako, że MU został zamknięty, ponawiam pytanie jednego z kolegów - skąd ściągnąć patch 6.2?
Przegrzebałem nasze forum, jak i TWC... ni ma Panie Dzieju działającego linku.

Araven
07-02-2012, 13:33
Jako, że MU został zamknięty, ponawiam pytanie jednego z kolegów - skąd ściągnąć patch 6.2?
Przegrzebałem nasze forum, jak i TWC... ni ma Panie Dzieju działającego linku.
http://mtwitalia.freeforumzone.leonardo ... dd=9806920 (http://mtwitalia.freeforumzone.leonardo.it/discussione.aspx?idd=9806920) to link do włoskiego forum tam BC 6.2 można pobrać w 2 partach. Eutyches podawał ten link niedawno. Pozdrawiam.
Edit: Pobierz osobno Parte 1 potem Parte 2.

keylast
07-02-2012, 23:49
http://mtwitalia.freeforumzone.leonardo.it/discussione.aspx?idd=9806920 to link do włoskiego forum tam BC 6.2 można pobrać w 2 partach. Eutyches podawał ten link niedawno. Pozdrawiam.
Byłem tam, ale mój włoski jest zerowy więc, jak można się domyślić, nie skojarzyłem.


Edit: Pobierz osobno Parte 1 potem Parte 2.
grazie!

marek7210
10-02-2012, 19:26
Witam zacząłem grę tym modem Polską i w bitwie o Halicz mój generał bił się z wrogą ciężką kawalerią,do tego stopnia że został sam, bitwę wygrałem ale po wejściu do mapy kampanii wyskoczył event że mój przywódca frakcji zmarł śmiercią naturalną. Czy to możliwe że wykrwawił się na śmierć .

Araven
10-02-2012, 19:36
Grasz na czystym Bellum 6.2 czy na jakichś submodach? Pozdrawiam.
edit: Ale jak walczysz generałem prawie do ostatniego żolnierza to szansa, że taki generał nie przeżyje bitwy jest duża, nawet jeśli w bitwie nie ma komunikatu, że zginął. Mozna uznać, że wtedy umarł z powodu ran w tej bitwie. Ja straż generalska rzucam na niedobitki wroga, raczej ich oszczędzam zwłaszcza jak wódz jest dobry.

Piter
10-02-2012, 19:39
Witam zacząłem grę tym modem Polską i w bitwie o Halicz mój generał bił się z wrogą ciężką kawalerią,do tego stopnia że został sam, bitwę wygrałem ale po wejściu do mapy kampanii wyskoczył event że mój przywódca frakcji zmarł śmiercią naturalną. Czy to możliwe że wykrwawił się na śmierć .

To jest chyba bład tego moda, też tak mam, że jak mi mało wojska zostanie, a generał przeżyje to i tak znika... Lepiej unikać walki generałem.

inquisitor
10-02-2012, 19:52
To jest błąd silnika gry, jeżeli zostanie mało ludzi w oddziale, to generał poprostu znika i mamy komunikat o śmierci z przyczyn naturalnych, ja generała który jest glównym wodzem w bitwie wykorzystuje, a że z reguły posiadam tylko 1 gienka w każdej armii to nie ma problemu, no chyba że mam inną armie niż moja 1 główna, najsilniejsza to tam mam więcej ale na nich uważam ;D

marek7210
11-02-2012, 14:20
AravenGrasz na czystym Bellum 6.2 czy na jakichś submodach? Pozdrawiam.
edit: Ale jak walczysz generałem prawie do ostatniego żolnierza to szansa, że taki generał nie przeżyje bitwy jest duża, nawet jeśli w bitwie nie ma komunikatu, że zginął. Mozna uznać, że wtedy umarł z powodu ran w tej bitwie. Ja straż generalska rzucam na niedobitki wroga, raczej ich oszczędzam zwłaszcza jak wódz jest dobry.


Witam :P gram na czystym modzie 6.2 + twój sub mod wybór dziedzica frakcji

kuroi
22-02-2012, 10:08
mam spory problem z Bellum 6.2. Save mi się psują. Ot tak. Grałem Turkami, dość dobrze mi szło, doszedłem do 70 tury. Zapisałem, wyłączyłem. Jak parę godz. później chciałem zagrać, to mam medieval II: total war napotka... I po save. To nie jest pierwszy raz i zastanawiam się, co z tym fantem zrobić. Jakieś rady?
To mnie skutecznie zniechęca do gry, bo tury trwają dość długo, więc w kampanię włożyłem trochę czasu, a Ja bardzo nie lubię go tracić w taki sposób.

Araven
22-02-2012, 10:17
Dawno już nie miałem problemu z savami tak z pół roku. Ja robię zapisy co kilka tur na wszelki wypadek + na moim submodzie jest autosave. Jak da radę cofnij się do wcześniejszego savu, jak go nie masz wgraj włoski text na jedną turę albo 2. Zapisz na włoskim text i spróbuj przewinąć feralną turę. Ew. rusz agenta na ostatnim savie jaki Ci się wczytuje, i np. jakąś jednostkę i zapisz i spróbuj przewinąć turę. Ew. czasem włączenie toggle_fow podobno pomaga. Ja robię częste defragmentacje dysku, aktualizuje sterowniki grafiki i nie mam problemów od dłuższego czasu. A gram na submodach i różnych kombinacjach. Ale jak pisałem na wszelki wypadek robię savy co kilka tur. Daj znać czy to coś pomogło. Pozdrawiam.

Edit: Jak grasz na czystym Bellum możesz komuś wysłac save. Np mnie - może pójdzie u mnie. Jak garsz na submodach Aravena też mogę spróbować. Mam i czyste Bellum na którym nie gram i z submodami na którym gram. Chyba, że masz znajomego u którego możesz puscić ten save, jak podane wyżej sposoby nic nie dadzą.

Edit2: Na szybkość tur można wpłynąć na 2 sposoby:
1. Najnowsze sterowniki do karty + defragmentacja dysku jakimś programem darmowym np. Defragler albo podobnym. - To co nieco pomaga.
2. Można z kampanii pełnej usunąć kilka skryptów, albo dodać kilka do Lekkiej. Wtedy mamy fajną grę z turami szybszymi niż w pełnej kampanii ale nieco wolniejszymi niż w kampanii Lekkiej. W moich submodach do kampanii lekkiej jest dodane kilka skryptów. Pozdrawiam.

Wilk
23-02-2012, 21:13
Wam również wywala ctd gdy zaatakujecie osadę, bez przynajmniej jednej tury oblężenia ?
Tzw. Unspecified error.

inquisitor
23-02-2012, 21:17
Nie, nic takiego mi nie wyskakuję .

Wilk
23-02-2012, 22:21
A co zrobić z bibelotami, które przynoszą moi szpiedzy tzn. płaszczem dziewicy bądź cudowną ikoną ? Pobożność szpiegowi nie jest raczej potrzebna. Problem polega na tym, że nie mogę przedmiotu przekazać żadnej innej postaci, np. dowódcy garnizonu bądź księdzu. Oraz ile czasu muszę trzymać szpiega w stolicy, aby technologię jakie przynoszą dały jakieś profity ? W ogóle, dają coś praktycznego te zdobyte technologie ?

Inna sprawa. Wyszkoliłem z laboratorium alchemicznego wiedźmę. I w efekcie wywaliło mi ctd. "Medieval II napotka". Wczytałem save'a sprzed ctd, patrzę, nie ma wiedźmy, ani w liście agentów, ani w okolicy. Gdy natomiast wpisać z konsoli "create_unit miasto "witch"" pojawia się jednostka zbrojna dająca 0 ataku. Czy ten mod wersja 6.2 to jest beta ? Już drugi ctd dzisiaj. Rebelianci nie mają tekstur na polu bitwy, gra się wywala przy byle okazji. Co jest ?

Blood_187
23-02-2012, 22:26
Co do CTD, mam tak w zamkach i miastach z kamiennym murem gdzie bramy już są otwarte (szpiegiem albo gdy brama uszkodzona z poprzedniego oblężenia). Ogólnie to trzeba mieć zbudowane jakieś machiny i problem znika ale to się wiąże z dłuższym oblężeniem :) W moim przypadku to była wina spolszczenia bo na oryginalnym włoskim języku takie coś nie miało miejsca. Ogólnie to na czas takiego oblężenia wgrywam język włoski a później wracam do polskiej wersji ;)

Wilk
24-02-2012, 01:55
Masz Blood rację, co do taranów, jednakże nie zawsze mogę pozwolić sobie na "wojnę sprawiedliwą" i obleganie miasta/zamku, jak to angole mawiają "To kingdom come". Czasem muszę szybko zaatakować, coś zdobyć i powstrzymać AI przed zmasowaniem armii albo sprowadzenia posiłków. Kwestia polskiego języka w plikach gry ? Przywróciłem włoskie pliki, których brakowało w tłumaczeniu ekipy Aravena, ale jest dalej to samo. :/
Najgorsze że zdaje się nie działać parametr pliku cfg:

#level = * error
#level = * trace
level=*script* trace
level = ai.ltgd trace

A właśnie, co oznacza ten krzyżyk przed level ? komentarz pomijany przez system jest to: ;
więc odpada. A bez pełnego logu błędu, raczej mogę mieć problemy, aby dojść, co go powoduje.

Jeżeli jest jak Ty Blood twierdzisz, będę musiał wywalić i zainstalować ponownie całego BC. Nie zachowałem oryginalnego folderu text. Wiem wiem... Lepsza taka teoria, niż żadna, warta przetestowania. :D

Na pewno nie powoduje tego żaden skrypt. Ustawiłem plik campaign_script jako pusty, zawartość: 0KB, ctd dalej występuje.

Edit. Blood, masz u mnie piwo. Winowajcą jednak było spolszczenie, dokładnie wersja 21.01.2012 z linku Aravena. Na oryginalnym włoskim nie ma tych ctd, które wywalały się na spolszczeniu. Może angielskie lepiej się sprawdzi ?
Zdaje się, że ktokolwiek ściągnie i zainstaluje obecne spolszczenie, czekać go będzie, bardzo niemiła niespodzianka. ;)

Arthas990
24-02-2012, 07:11
Mi wywala ctd TYLKO jak atakuje zamek właśnie ZAMEK szpiegiem i on mi otwiera bramy więc zawsze jak takowy wystąpi i mnie wywali wczytuje gre i go wywalam z zamku co niestety wiąże się z kosztami, ale na szczęście nie psuje az tak rozgrywki.

Araven
24-02-2012, 07:23
Wilk viewtopic.php?f=367&t=8785 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=8785) pod tym linkiem masz poradniki i dużo odpowiedzi na swoje pytania, także te jakich jeszce nie zadałeś ;) . Ja najcześciej gram Gruzją na początku otwieram bramy szpiegiem zwykle i zadnych ctd w szturmach nie odnotowałem. Ani na zamki ani na miasta. Owszem dawniej ale na 6.1 chyb miałem czasem ctd przy akcji ze szpiegiem i otwieraniem bram. Zawsze można zrobić szturm z automatu jak coś. Straty większe ale bez ctd. Ogólnie Bellum bardzo stabilne jest, ale jak kazdy mod czasem jakieś ctd będzie.

Edit: Ja gram na spolszceniu z 21.01.2012 i nie mam tych ctd jak pisałem. Wilk Ty mi podaj loga i konkretne namiary na błąd w spolszceniu a nie wydajesz wyroki. Jak bład jest to sie poprawi ale log konieczny a nie przypuszczenia i autorytarne wyroki bez wskazania podstaw.

Co do błędu ze szpiegiem to na TWC cos o nim pisali, w niektórych okolicznościach może występować, to moze byc bład moda. Jak spolszcenia jak pisałem wskażcie jakis slad - log najlepiej by ew. poprawić. Pewnie, że włoska wersja jest najstabulniejsza ale jest włoska.... :mrgreen:

Wilk
24-02-2012, 15:13
Nie tylko szpiegiem. U mnie wiązało się to z trybeuszami - machinami oblężniczymi mogącymi uszkodzić mur. I jak Blood napisał, wywalało tylko, gdy nie miałem w armii tarana, drabiny lub wieży. Szpieg na niewiele się zda, jeżeli wróg może ci na łeb wylać wrzący olej. :-P Potrzeba wtedy machiny, aby rozwalić mu gatehouse. Poza tym, oryginalne ustawienia pluku descr_walls, mówią same za siebie. Jeżeli szybko nie zdobędziesz murów, wykończą cię strzały z wież, przy czym AI tym razem, z uporem maniaka aktywuje wszelkie wieżyczki. Poprawili to jak widzę. :D

Sprawdzałem log, nie było w nim odniesień do folderu text. Brakujące tekstury wojska, wody, tekstur budynków, graficznego związanego z terenem, niektóre jakie pamiętam. Spolszczenie to jest 75 plików. Jedyny dokładny test, jaki przychodzi mi na myśl, to wrzucanie osobno, każdego pliku i testowanie na ctd. Mogło by się okazać to topornym rozwiązaniem.

Nie widzę odpowiedzi najważniejszej, dlaczego ctd, gdy wyszkolę wiedźmę z lab. alchemicznego... Oraz dlaczego znika mi slot na agenta w drzewku jednostek miasta ?

Araven
24-02-2012, 16:13
Wybacz Wilk, ale ja nie mam żadnego z opisywanych przez Ciebie problemów. BC 6.2 działa mi bezawaryjnie poza bardzo rzadkimi chwilowymi problemami. Nie mając podobnych problemów jak Ty nie bardzo mogę Ci pomóc. Teraz pobieram Bellum 6.3 w i najbliższym czasie będę grał na nim. Pozdrawiam. Może zainstaluj ponownie?

marek7210
25-02-2012, 19:04
Dlaczego nie mogę wydać mego księcia za księżniczkę węgierską,bo jeśli by była zamężna to nie ma prawa chodzić po mapie.Oto skrin http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/70c ... d7b21.html (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/70c15984e83d7b21.html)

Araven
25-02-2012, 19:46
Obstawiam, że Twój książę już ma małżonkę, a Ty o tym nie wiesz. W Średniowieczu też ścigano za bigamię, czyli wielożeństwo. :mrgreen:
edit: Zajrzyj w drzewo genealogiczne.

Arthas990
25-02-2012, 19:52
Wiesz może gra islamskim krajem i Harem otwiera ? Haha

marek7210
25-02-2012, 20:27
Żaden nie jest żonaty http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fd6 ... c39cc.html (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fd6114a8d29c39cc.html) a haremu nie zakładam :P

Araven
25-02-2012, 21:07
Tylko, że żaden z generałów na screenie to nie jest książę. Jest tam król, kilku jego synów i Mieszko Stary i kilku jego synów. W Bellum jak i Medku ksiaże to jeden generał Nastepca tronu. Ma napisane książę jak na niego klikasz w polskce to Kazimierz Sprawiedliwy, ma taka mniejsza koronę w drzewie genealogicznym. Bycie synem króla w grze nie oznacza statusu księcia. Tylko następca tronu nim jest.

Bizantyjczyk
25-02-2012, 21:15
Mam pare pytan do wersji 6.1 1.Czy Bizancjum moze produkowac ogniomistrzow greckich czy tylko najmowac? 2.Po ilu turach mozna produkowac katafraktow w Bizancjum? 3.W ktorym mniej wiecej roku pojawiaja sie timurydzi?I w jakiej sile?Czy tak samo wzmocnionej jak mongolowie?

Araven
25-02-2012, 21:26
Mam pare pytan do wersji 6.1 1.Czy Bizancjum moze produkowac ogniomistrzow greckich czy tylko najmowac? 2.Po ilu turach mozna produkowac katafraktow w Bizancjum? 3.W ktorym mniej wiecej roku pojawiaja sie timurydzi?I w jakiej sile?Czy tak samo wzmocnionej jak mongolowie?
Wow to ty grasz w 6.1? Weź sobie 6.2 zainstaluj chociaż ma o wiele lepsze spolszczenie i cikawsza gra jest. Ogniomistrzów nie pamiętam. Katarfaktów by rekrutować musisz odbic z rak Turków posiadłości w Anatolii na terenie Azji Mniejszej i mieć stajnie chyba III-go poziomu. Timurydów nie ma wcale. Ani w 6.1 ani w 6.2. czy są w 6.3 muszę zobaczyć. Pozdrawiam.

Arthas990
25-02-2012, 21:27
Najazdu timurydów nie ma a ogniomistrzów w bizancjum można produkować i to dość szybko co do katafraktów to nie pamiętam ale dość szybko chyba

Bizantyjczyk
25-02-2012, 22:51
Możecie mi pokrótce wyjaśnić czym różni sie 6.1 od 6.2?Oraz czy 6.2 to taki dodatek który sie dogrywa do 6.1 czy zupełnie odrębny mod ? A,i jeszcze jedno,czy floty handlowe przynoszą duze dochody oraz czy same sie przemieszczają,czy trzeba je ustawiac tak jak kupcow?

Araven
25-02-2012, 22:54
viewtopic.php?f=367&t=8785 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=8785) poradniki instalacji 6.2 oraz poradniki co do gry, w tym poradnik o flotach handlowych. BC 6.2 to patch do 6.1 instalujesz na czyste włoskie 6.1 czyli nie na spolszczone. zdecydowanie warto. Floty handlowe trzeba przemieszczać samemu. Szczególy w poradnikach. 6.2 ma usunięte kilkanaście mniejszych bugów wystepujacych w 6.1.

Tarhos Arpad
27-02-2012, 23:24
Czy w BC jest autosave?
Bo u mnie nie ma i co dziwniejsze w MTW2 przestał mi działa.
Jakoś to można naprawić?

Araven
28-02-2012, 07:05
W pliku cfg w głównym Bellum jest zmień autosave = 0 na autosave = 1 i powinno Ci robić automatyczne zapisy.

Tarhos Arpad
28-02-2012, 18:22
A wiec odnośnie pytanie czy na VH AI ponosi podobne koszty jak my.
Ktoś wie coś na ten temat?
Od dłuższego czasu kosze potężne armie wroga i jakoś nie widzę końca.
A bez sensu jest grać wiedząc że wypaczona jest równowaga miedzy AI a graczem co do utrzymania i budowy armii.

Araven
28-02-2012, 18:30
Czyli Jesteś gotowy zagrać w mojego submoda. Jak tak to zagraj na submodzie Hard z listopada 20111 a na to poprawka z grudnia do Hard.l :lol:
Edit: Na VH komp ma więcej kasy i jest dużo bardziej agresywny wobec gracza. Poziom trudności nie wpływa na koszty kompa.

Tarhos Arpad
28-02-2012, 18:42
No mogę spróbować, ale czy będę musiał zaczynać kampanie od nowa?

Araven
28-02-2012, 19:25
Tak nowa kampania konieczna. Jak nie jesteś zdecydowany to pograj jeszcze na oryginale.

Tarhos Arpad
28-02-2012, 22:26
No to próbujemy :)

marek7210
02-03-2012, 19:11
Jak to jest z tym zaopatrzeniem armii, bo jak oblegam miasto to spada mi morale wojsk oraz pisze że generał podupadł na zdrowiu. Mam kupca kupionego w zamku w tej armii, nic nie rozumiem. :cry:



I jeszcze jedno pytanie, dlaczego moje księżniczki nie chodzą po mapie skoro ukończyły 17 lat gram Bizancjum na modzie arvena na kampanii light .

Araven
02-03-2012, 19:50
Jak to jest z tym zaopatrzeniem armii, bo jak oblegam miasto to spada mi morale wojsk oraz pisze że generał podupadł na zdrowiu. Mam kupca kupionego w zamku w tej armii, nic nie rozumiem. :cry:



I jeszcze jedno pytanie, dlaczego moje księżniczki nie chodzą po mapie skoro ukończyły 17 lat gram Bizancjum na modzie arvena na kampanii light .
Generał w polu zwykle łapie jakąs chorobe zwłaszcza po kilku latach, co wpływa na jego cechy i nie ma związku z zaopatrzeniem armii o którym informuje cecha stan zapasów albo zapasy u generała, nie pamietam dokladnie. Kupiec zamkowy czyli Dostawca zwiększa czas w którym mamy wysokie zapasy w armii, niejako je uzupełnia bo jest dostawca armii własnie. Księzniczki same nie chodzą, u mnie mogłem sie nimi poruszac i tymi urodzonymi naturalnie i "wyszkolonymi" w stolicy. Generałowi te chwilowe choroby nabyte na wojnie zwykle mijajaą szybko jak odpocznie w naszym mieście np.

marek7210
04-03-2012, 11:44
I jeszcze jedno pytanie dlaczego moja sakwa króla spadła do -500 bizantów,czy ma to związek z podbitymi terenami. Podbiłem tylko 4 prowincje rebeliantów grając Bizancjum.

Araven
04-03-2012, 12:56
I jeszcze jedno pytanie dlaczego moja sakwa króla spadła do -500 bizantów,czy ma to związek z podbitymi terenami. Podbiłem tylko 4 prowincje rebeliantów grając Bizancjum.
Ja też mam pytanie. Grasz w 6.2 czy 6.1, czy 6.3. Jaka kampania, jakieś submody? Nim odpowiem musze wiedzieć. Skrypty jakieś dodawałeś lub usuwałeś?

marek7210
04-03-2012, 16:01
Gram na 6.2 Normal Submod Aravena 08.11 kampania light, nic nie dodawałem i nie usuwałem.

Araven
04-03-2012, 17:49
Kara jest od ponad 16-stu prowincji. Może coś oblegasz albo za dużo narekrutowałeś. Przewiń kolejna turę. Sprawdź kupców może ich konkurencja przejęła, albo jakies oddziały zepchnęły z surowców. ;)

I wgraj sobie dodatek z grudnia do mojego submoda na kolejną kampanię. Poradniki do Bellum czytałeś? Jak nie to przeczytaj: viewtopic.php?f=367&t=8785 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=8785)

Tarhos Arpad
04-03-2012, 22:25
Czy udało wam się stworzyć z Polski cesarstwo?

Nightwish
14-12-2013, 10:13
Pytanie dotyczy co prawda BC 6.3 ale... Jak dostarczyć armi zapasy? Wsadziłem do armii "dostawcę" - kupca z zamku ale coś się op....ala chyba bo zapasy zamiast wzrosnąć to spadły...

Edit: Trzeba jednak wrzucić kupca jak gienierał ma dobre zapasy to mu nie będą ubywać:)

Araven
15-12-2013, 12:43
Wstaw dostwcę, czyli kupca rekrutowanego w zamku na kilka tur do prowincji z armią, zapasy powinny zostać dostarczone.