PDA

Zobacz pełną wersję : Słowianie Zachodni - Połabscy etc. Ich siły zbrojne.Witam



Herod
02-09-2011, 18:56
Witam.
Otóż w wolnej chwili poszukuję informacji o Słowiańskiej armii z XI/XI wieku. Informacje o uzbrojeniu, taktyce, formacjach. To i owo wiem, ale szukam przede wszystkim obrazków z uzbrojeniem i wojami. Słowianie Zachodni, między innymi Połabscy.

Mam już trochę:


http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?p=10222130#post10222130

Ma ktoś więcej? Linki do jakiś stron też będą mile widziane.

Ouroboros
04-03-2012, 07:48
Bardzo nie na temat, ale taka ciekawostka, po tym jak przejrzałem wątek na TWC znajdując to:

Berserkers. We know that the Slavs, in addition to human sacrifice, intoxication by various means, such as mushrooms. There are examples of Scandinavian fights when such savage warriors despite the wounds massacred their enemies.

Jest lepszy materiał porównawczy niźli Skandynawia, otóż wiadomość dotycząca Słowian Południowych. Pseudo-Cezariusz opisując Sklawenów twierdził, że "zwykli oni się oni nawoływać za pomocą wycia wilków". Z innych wzmianek wiemy, że młodzi Sklawenowie podnosili wrzeszczący okrzyk bojowy przed atakami znienacka. Oczywiście wiadomości o 'wyjących jak wilki młodych sklaweńskich wojownikach' są dość enigmatyczne, ale jest bardzo możliwe, że chodzi tu o lykantropię - rytualną przemianę młodego wojownika w wilka. W społeczeństwach indoeuropejskich takie tajemne wilcze "bractwa młodych wojowników" były dość popularne, w Skandynawii choćby ulfhednir (inny rodzaj berserków), Dakowie to tyle co 'wilki' (jedna z bardziej prawdopodobnych etymologii). U Słowian wilkołak jest zresztą dość częstym motywem w folklorze. Bardzo możliwe, że zachodni Słowianie również mogli posiadać takie oddziały, a skoro są "wrzeszczące kobiety w serii" to "why not". Jak mogli wyglądać tacy - w temacie chodzi o obrazki - "wilczy Sklawenowie" nie wiadomo, ale z chęcią zagrałbym taką armią