PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania początkujacych graczy



Kyuzo
21-03-2012, 12:32
Temat ma służyć do zadawania pytań wszelakich dotyczących gry Zmierzch samurajów z wyjątkiem spraw/problemów technicznych, dla których istnieje osobny dział.

Hades
21-03-2012, 16:50
To ja mam pytanie do osób, które grały już w dodatek (są takie?).
Mam zamiar grać w stylu tradycyjnym, ale oglądając filmiki i czytając recenzję dochodzę do wniosku, że tylko nową technologią da się wygrać. Gra samurajami z katanami etc., ma sens ?

Amrod
21-03-2012, 17:05
Wątpię. Chociaż mnie bardziej interesuje multiplayer. To tym bardziej jestem zatrwożony czy "katany" mają jakieś szanse. W ogóle dobiec do sił przeciwnika.

DonVega
21-03-2012, 17:13
Raz dobiegną raz nie - wszystko zależy jakie są proporcje armii własnej i przeciwnika

Amrod
21-03-2012, 17:19
No właśnie. Proporcje to chyba nie to co chcieliby usłyszeć zwolennicy tradycyjnej walki.

Ingen175
21-03-2012, 17:41
Ale niby z jakiej racji mieliby mieć "szanse" dojść ? W tym okresie pojawiają się karabiny ładowane odtylcowo czy wielostrzałowe Winchestery, Prusacy masakrują pod Sadową siły Austrii karabinami Dreyse M1849. Czasy się zmieniły, jak dla mnie tego typu jednostki mają sens jedynie na początku. Potem mogą slużyć (głównie żołnierze z Naginatami) do odpierania szarż kawalerii. A tak to w starciach z regularnymi jednostkami nowego typu powinni być masakrowani.

Swoją drogą zastanawia mnie w grze zupełne olanie Prus. To czas kiedy wyrastają na potęgę (na co uwagę zwróciła Japonia). W zasadzie pobicie Austrii a potem Francji sprawiło ,ze Cesarstwo postanowiło się na nich wzorować. Dlatego uważam ,że powinni się tu również znaleźć doradcy pruscy, może trochę jednostek pruskich (no skoro mamy francuskie czy angielskie co jest kompletną bzdurą, to czemu nie iść na całość ?). Ba, przecież armię japońską w okresie meji reorganizowano na wzór Pruski.
Nie podoba mi się też "lansowanie" amerykanów, Japończycy średnio się nimi interesowali. Jak wspomniałem dużo bardziej interesowała ich Europa (WB czy właśnie Prusy, czego uwieńczeniem był przyjęcie Niemieckiego kodeksu cywilnego BGB - oczywiście w zmodyfikowanej formie).
No ale cóż, od takich rzeczy są modyfikacje i to na nie trzeba zaczekać.

Niko
21-03-2012, 17:46
A ja mam inne pytanie. Na filmiku z tvgry.pl widziałem bitwę w której grający rozstawił linie piechoty "warstwowo" i o dziwo strzelali tylko ci co nie mieli przed sobą innych jednostek reszta z oddziału nie strzelała sojusznikom w plecy.

Moje pytanie czy zawsze tak się dzieje czy to jakiś bug był?? Bo jak pamiętamy w Napoleonie jeżeli ustawilibyśmy jeden oddział za drugim to strzelali sobie w plecy.
Czyżby poprawili ten element gry?

Polakko
21-03-2012, 18:02
Też grałem w bete i powiem tak, potwierdzam słowa DonVegi że raz dobiegną raz nie, połowa XIX wieku i broń palna jest już tak skuteczna że ciężko. Wię sory ale prędzej czy później wszyscy będziecie musieli pójść z pstępem ;)

Jak ze strzelaniem przez swoje odziały jest to niewiem ale wiem że np. piechota już niestrzela w ziemie, jeśli każesz atakowć pod górke inny odział i będzie w zasięgu to twój odział podejdzie tak blisko aż będzie mógł swobodnie ostrzeliwać wroga, taka sama sytuacja odwrotnie jeśli zbocze góry jets tak stome że odział niemoze strzleać to podejdą do krawędzi żeby była czysta linia ostrzału. W Napoleonie było tak że odział strzelał po prostu w ziemie co było idiotyczne.

DonVega
21-03-2012, 18:26
No właśnie. Proporcje to chyba nie to co chcieliby usłyszeć zwolennicy tradycyjnej walki.
Jesli sie weźmie odpowiednia liczbę piechoty zasadniczej + mięsko i do wsparcia ok 6-7 cav - do koledzy dobiegną - nie ma bata piechota nie ma kwadratów a tylko jednostki od 900 koła są w stanie walczyć skutecznie z cav wręcz inne to wydmuszki. Ciekaw jestem tylko jak będzie wyglądać strcie wojsk z dodatku z tymi z podstawki bo to może być bardzo interesujące bo ( np: cav z podstawki dobrze podlewelowana rozniesie ta z dodatku ) - a patrząc na bete - jest to chyba możliwe - po co by były dwie mapy podboju

Ingen175
21-03-2012, 18:30
Mnie ciekawi Fall of Samurai vs Rise of Samurai. Można na prawdę fajne kombinacje armii tworzyć, ja na jednostkach z Rise a znajomy z Fall. Takie kombinacje mogą dawać sporo funu :D

ManUtd
21-03-2012, 19:12
A mówili że będzie osobny multiplayer... Ciekawy jestem jak będzie wyglądać przemieszanie jednostek z 3 epok, o ile tak na pewno będzie, tez nie przesądzajmy.

Rue
23-03-2012, 14:25
Mam pytanie do graczy którzy mieli już podstawkę szoguna a teraz kupili FotS. Czy FotS zajmuje 32 GB na dysku tak jak piszą ,czy te 32 GB to jest razem z podstawką?
Właśnie dostałem paczkę i się trochę przeraziłem jak zobaczyłem ile to waży.

ManUtd
23-03-2012, 15:13
Mi całość zajmuje 29 gb fots+podstawka

Niko
23-03-2012, 15:50
Na pewno nie waży 32 gb :D Mi zajęło ok 5gb

Polakko
23-03-2012, 15:55
mi sie właśnie ze steama pobiera jakieś 5gb, gra Shogun 2 + dodatek ważą 32 gb. Jak kupuijecie dodatek to juz macie w nim shoguna 2 ale on nie jest aktywny wiadomo. Jest kulcz tylko do Zmierzchu.

Tomason
23-03-2012, 22:06
A ja mam inne pytanie. Na filmiku z tvgry.pl widziałem bitwę w której grający rozstawił linie piechoty "warstwowo" i o dziwo strzelali tylko ci co nie mieli przed sobą innych jednostek reszta z oddziału nie strzelała sojusznikom w plecy.

Moje pytanie czy zawsze tak się dzieje czy to jakiś bug był?? Bo jak pamiętamy w Napoleonie jeżeli ustawilibyśmy jeden oddział za drugim to strzelali sobie w plecy.
Czyżby poprawili ten element gry?

Nie zwrocilem uwagi na to, ale wiem ze jak moja piechota podchodzila do piechoty wroga i stala ona na lini strzalu artylerii to wtedy taki symbol tarczy przy ikonie artyleri sie pokazal i zaczela strzelac jeszcze dalej lub w inne miejsca

gribol
24-03-2012, 09:39
Witam
Nie kupiłem jeszcze FotS, a a pojawiły się u mnie 2 profile awatara w grze. Jeden stary z Szoguna 2 i drugi, nowy, bez żadnych świt (tzn goły, muszę znowu wszystko podbijać). Pytanie brzmi: po co mi ten drugi awatar ??

ManUtd
24-03-2012, 10:53
Każdy ma teraz po 2 profile awatara do shoguna i do zmierzchu. A po co? Zgaduję że jakbyś sobie chciał rozwinąć w jednym inne drzewko umiejętności niż w drugim, ale to tylko moje zgadywanie bo sam większej potrzeby dla 4 awatarów nie widzę.

Marcin 1984
27-03-2012, 11:08
Witam!
Mój pierwszy post na forum:)
Mam kilka pytań odnośnie nowego dodatku do Shoguna.

1.Jak odblokować zablokowane jednostki w trybie avatara? Tylko poprzez wygrana bitwe w prowincji?

2.W mapie podbojów po najechaniu myszką na prowincje pojawia się okienko z informacjami (jakie jednostki są do zdobycia, ubiór ,świta) są tam tez cyfry np. 1/2 , 1/3 co one oznaczają i do czego służą?

3. Do czego mogę wykorzystać żetony rodowe? Tylko do skasowania umiejętności avka?

Za pomoc bardzo dziękuje.

dawidson999
27-03-2012, 12:25
Też grałem w bete i powiem tak, potwierdzam słowa DonVegi że raz dobiegną raz nie, połowa XIX wieku i broń palna jest już tak skuteczna że ciężko. Wię sory ale prędzej czy później wszyscy będziecie musieli pójść z pstępem ;)

Sorry, ale g... prawda. Sam gram wylacznie samurajami (takie zalozenie mialem od kiedy pierwszy trailer ukazal sie w necie) w tej grze i jestem na plusie jesli chodzi o ilosc bitew wygranych\przegranych, nie posiadajac nawet lucznikow. Gram wylacznie kataniami, troche Yari i upycham kawalerii ile sie da (niestety niewiele mozna jej miec naraz). Fakt ze trzeba o wiele bardziej kombinowac niz gracz ktory posiada jednostki strzeleckie (takiego avatara tez mam :D ), ale chyba w koncu o to chodzi w grach strategicznych, zeby kombinowac;) trzeba tylko wiedziec jak podpakowac weteranow i umiec choc troche przewidziec jak zaaraguje przeciwnik na dany manewr. Chociaz powiem szczerze ze jako dowodzacy taka armia czuje sie troche "wyruchany", bo tradycyjnych jednostek jest tyle co kot naplakal niestety. Widzialem wczesniej ze ktos pytal o kombinacje jednostek z roznych dodatkow itp. to przy okazji odpowiem ze jest ona mozliwe (Chodzi o to ze mozemy grac z graczem ktory posiada wylacznie podstawke), szczerze przyznam ze samego mnie to bardzo zdziwilo kiedy trafilem na takiego gracza no ale... :P Tak apropo ma ktos jakas dobra strategie jesli chodzi o bitwy morskie? Powiem szczerze ze rozegralem 3 i 3 przegralem :D

Polakko
27-03-2012, 14:49
Samuraje samurajami ale jak trafisz na równinną mape z kolesiem, kótry ma Infantrie i inne mocne jednostki to jakbyś niekminił to niedolecisz ;) A co do kawalerii jest ograniczenie do 8 bo w becie były spamy kawaleri po 10-12 cav i taka pechota nie miała szans... Ja jednak stawiam na nowoczesną armie. Jak chces możemy sie zmierzyć po rzyjacielsku :). Ty całkowicie tradycyjna armia, ja całkowicie nowoczesna. Mój steam nick: Polakko

dawidson999
27-03-2012, 15:58
Teraz mnie zaskoczyles. Ograniczenie kawalerii jest do 8? Ja moge wystawic max 3 oddzialy tylko. Gdybym faktycznie mogl 8 to by dopiero byla zabawa :D ale fakt najgorsze sa mapy rowninne, malo zalesione, i kiedy brakuje wzgorz, oraz rzecz jasna duzo zalezy od gracza. A co do wyzwania teraz jestem tylko na chwile na kompie ale wieczorem chetnie sie zmierze :D

Marcin 1984
27-03-2012, 16:07
Halo Panowie zadałem pytanie!
Jest ktoś mi wstanie odpowiedzieć ;) ?

Witam!
Mój pierwszy post na forum:)
Mam kilka pytań odnośnie nowego dodatku do Shoguna.

1.Jak odblokować zablokowane jednostki w trybie avatara? Tylko poprzez wygrana bitwe w prowincji?

2.W mapie podbojów po najechaniu myszką na prowincje pojawia się okienko z informacjami (jakie jednostki są do zdobycia, ubiór ,świta) są tam tez cyfry np. 1/2 , 1/3 co one oznaczają i do czego służą?

3. Do czego mogę wykorzystać żetony rodowe? Tylko do skasowania umiejętności avka?

Za pomoc bardzo dziękuje.

Rafi
27-03-2012, 16:35
1. Tak, jednostki odblokowujesz poprzez podbijanie nowych prowincji na mapie avatara
2. Jak pojawi Ci się okienko i w rogu masz 1/2, to znaczy ze jak nie bedziesz poruszał myszka zaraz pojawi Ci sie tam inna informacja i wtedy bedzie 2/2. Po prostu to informacja o tym ile jest wiadomości w okienku
3. Zdaje się ze sluza one rownież do dawania weteranow elitarnych umiejetnosci (wtedy placisz 1 pkt umiejetnosci weterana + np. 10 zetonow rodowych). Tak przynajmniej wygladało to w Shogunie, nie jestem pewien jak jest teraz bo w tej chwili zainstalowalem gre

Marcin 1984
27-03-2012, 16:49
Wielkie dzieki :D za pomoc.

Polakko
27-03-2012, 18:44
Tak dokładnie tak samo jak w Shogunie 2, i możesz za żetony resetować drzewko avatara

Bojaki
28-03-2012, 16:00
Jakie konkretnie efekty pojawiają się po wyborze Republiki przy podziale krainy? Wiem, że wszyscy wypowiadają wojnę - a jak jest np. z poparciem ludności? Będą się buntować, pojawia się trzeci typ poparcia typu "prorepublikańskie", odblokowuje się jakiś nowy typ sądów / komisariatów? Nowy rodzaj agentów szerzących "prorepublikańskie" poglądy? Czy to prawda, że jednostki elitarne typu piechota szogunatu dezerterują? A generałowie?
Czy ktoś już skończył grę jako republika i może coś więcej opisać?

gribol
03-04-2012, 07:47
Jak w temacie. W opisie świty pisze, że jest dostępna na mapie podbojów awatara. Ja podbiłem całą mapę i książki nie mam. Gdzie można ją zdobyć??

Polakko
03-04-2012, 13:26
może za morze ją dostajesz. Chyba że ktos ma może jakieś inne sugestie

gribol
03-04-2012, 16:02
Morze też podbiłem, a książki niet...

Rostel123
05-04-2012, 10:33
Siemanko mam pytanie czy są jakieś trainery,kody czy coś w tym stylu??.

karus73
05-04-2012, 10:34
pewnie te same w s2, jak nie ma jeszcze to można się bawic de ;)

Rue
05-04-2012, 10:46
Czy nie można było temat wątku bardziej sprecyzować np. "Kody i trainery do Shogun 2"?

Rostel123
05-04-2012, 10:48
To przepraszam za źle sprecyzowane pytanko ;)

Rostel123
05-04-2012, 13:26
A więc Sa jakieś Trainery lub też jakieś triki :D do Shogun 2 Total War ?

maxcezar5
05-04-2012, 14:13
Czytając recenzje Shogun 2: Total War – Zmierzch Samurajów na gram.pl przeczytałem jedną niedającą mi spać informacje :
''Graficznie Total War: Shogun 2 - Zmierzch Samurajów wygląda świetnie, salwy z broni robią wrażenie, no może jedynie niektóre małe klany mają zbyt pstrokate mundury. "

Czy to prawda iż małe klany mają gorzej dopracowane mundury(nie ch9odzi mi tu p główne klany ale o takie malutkie rozsiane po całej mapie)?
Czy znów jest postęp graficzny i jak żołnierze w mundurach wypadają względem tych z Napoleona?
Czy w tej odsłonie cyklu znikają leje po działach itp?A jak było w poprzednich częściach(też znikały)?

Scooter
05-04-2012, 14:23
A więc Sa jakieś Trainery lub też jakieś triki :D do Shogun 2 Total War ?
Są , zapytaj graczy z klanu "Tsunami" :lol:

Rostel123
05-04-2012, 18:24
A mógł byś wymienić paru graczy z klanu "tsunami" ; )

tomciopogromcio
05-04-2012, 19:31
http://www.gamecopyworld.com/games/pc_t ... un_2.shtml (http://www.gamecopyworld.com/games/pc_total_war_shogun_2.shtml)

Tu masz trainery do wszystkich wersji (znaczy wszystkie możliwe trainery). Nie wiem czy mogę to tutaj zamieszczać (cracków w tym dokładnie linku nie ma), ale jak nie można to proszę od razu usunąć post bez konsekwencji dla mnie i od razu przepraszam za zamieszczenie, ale chciałem pomóc (choć na łatwym każdy powinien sobie radzić :P).

A co do Tsunami, to co pirata masz, że na Steamie nie możesz ich znaleźć?

ManUtd
06-04-2012, 10:53
@ maxcezar
1. Mundury mają wszystkie klany takie same, bo wszyscy mają te same modele jednostek (tylko duże klany mają po kilka unikalnych dla siebie), różnią się tylko kolorystycznie w zależności od barw klanu. Także w recenzji raczej chodziło dosłownie o pstrokatość kolorów a nie dopracowanie.
2. W porównaniu z Napoleonem wygląda to imo lepiej, ale mam jakoś wrażenie że przed patchem ta grafikia była lepsza, a teraz i w zmierzchu i w podstawce czasem się załamują brzegi modeli itp.
3. Tak, znikają.

Guminbear
06-04-2012, 13:09
Jakie konkretnie efekty pojawiają się po wyborze Republiki przy podziale krainy? Wiem, że wszyscy wypowiadają wojnę - a jak jest np. z poparciem ludności? Będą się buntować, pojawia się trzeci typ poparcia typu "prorepublikańskie", odblokowuje się jakiś nowy typ sądów / komisariatów? Nowy rodzaj agentów szerzących "prorepublikańskie" poglądy? Czy to prawda, że jednostki elitarne typu piechota szogunatu dezerterują? A generałowie?
Czy ktoś już skończył grę jako republika i może coś więcej opisać?

1. Nazywamy się Republika np. "Satsuma" i ma ona własne poparcie.
2. Agenci i jednostki np. szoguniastych znikają.
3. Musimy zniszczyć budynki propagandowe i zbudować nowe.
4. Nowe jednostki to na przykład "Republikańska piechota", która zastępuje "Pierwsza gwardia szoguniastych/cerska".
5. Chyba mamy nowych agentów.
6. Ludzie się buntują, ale ja miałem na maksa wszystkie budynki i zamki w prowincjach to nawet nie musiałem mieć garnizonu.
7. Nasi wasale stają też po naszej stronie(to brakowało w podstawce), a co innych rodów, to musimy tam wysyłać agentów itp. aby zmienili poparcie.

A generałowie pozostają wierni, przynajmniej jak się o nich dba.

maxcezar5
07-04-2012, 20:04
Mam pewne pytanie:
w jaki sposób Total war rozlicza wynik walki(chodzi mi o to w jaki sposób tyle różnych zmiennych mających wpływ na walkę on przedstawia)?

A życzę wszystkim
Wesołych Świąt!

gribol
10-04-2012, 19:55
Czy ktoś w końcu wie, gdzie znaleźć świtę "Książka o Wojnie Clausewitza" ?

Polakko
10-04-2012, 20:49
Prawdopodobnie będzie to losowa zdobycz pobitewna, pewnie przez pomysłke napisali/przetłumaczyli że jest do odblokowania na mapie awatara.

Bojaki
11-04-2012, 15:25
5. Chyba mamy nowych agentów.
7. Nasi wasale stają też po naszej stronie(to brakowało w podstawce), a co innych rodów, to musimy tam wysyłać agentów itp. aby zmienili poparcie.


Wielkie dzięki, doszedłem już do tego momentu, natomiast dla sprostowania - republika nie ma własnych agentów, konwersja prowincji następuje przez system aparatu represji - odblokowuje się "tajne stowarzyszenie" jako najwyższy poziom sądów

Misiek001
13-04-2012, 18:58
Witam. Piszę tutaj bo nurtuje mnie pewne zagadnienie. Robiłem formata i postanowiłem zainstalować sam dodatek, bez wcześniejszej instalacji podstawki. Udało mi się bezproblemowo zainstalować, uruchomić grę i sprawdzić, czy działa podstawka. OK, działa. Ale czy ta kampania by działa, gdybym wcześniej nie miał w bibliotece gier Shoguna 2? Pytam, bo w Empiku widziałem pakiet: podstawka i dodatek. Trochę dziwne, bo mam i kampanie podstawową i genpei, instalując tylko dodatek.

dawidson999
13-04-2012, 20:29
Jesli masz sam dodatek w bibliotece gier, a nie masz shoguna 2 to w kampanie z podstawki nie zagrasz, wiem bo ja tak mialem. Mimo ze instalujesz wraz z dodatkiem rowniez cala zawartosc podstawki.

Misiek001
14-04-2012, 08:57
OK dzięki. To tyle z mojej strony.

Kofan
15-04-2012, 12:28
Jak wygląda sprawa z flotami drewnianymi po odkryciu np miedziowania - da się drewniane statki przerobić na miedziowane, czy muszę rozwiązać drewnianą flotę, żeby ją zastąpić miedzianymi czy stalowymi okrętami?

Polakko
15-04-2012, 17:33
Tak musisz ją rozwiązać, ale osobiście niezauważyłem jakiejść różnicy między miedziowanymi a drewnianymi okrętami

Kofan
15-04-2012, 20:02
Już doszedłem do miedziowanych okrętów i okazało się że jest osobny limit jednostek na miedziowane fregaty :P
Czyli mogę produkować miedziowane i jednocześnie nie muszę rozwiązywać drewnianych.

marcus04
23-04-2012, 17:10
Witam ;) ,
na stronie http://www.gry-online.pl/S028.asp?ID=8154 znalazłem listę kodów oraz komentarz "Przedstawione poniżej kody należy wprowadzać na ekranie mapy" ... ale nie wiem jakiej. Czy trzeba uruchomić konsole poleceń? Jeśli się komuś udało wpisać proszę o pomoc, zależy mi na usunięciu mgły wojny (.daggins lub .matteosartori – odsłonięcie całej mapy).
Pozdrawiam

Rayan2134
24-04-2012, 09:18
Przyłączam się do pytania :)

Rostel123
25-04-2012, 07:21
Siemka mam pytanie jak zdobyć Surowiec "Maszyny"

maryjan1001
25-04-2012, 14:29
We wcześniejszych TotalWarach konsole włączało się Tyldą(na klawiaturze koło 1)
Od Empire konsoli chyba niema :cry: , a te kody to misię dziwnie przypominają z pierwszego Medieval TW.
Może panowie w tem serwisie sie pjerd...li

legoras
25-04-2012, 16:01
USA/Francja/Anglia

voitek
26-04-2012, 00:31
Spróbuj po prostu na mapie globalnej wpisać, bez żadnych konsol, w niektórych grach tak jest

maryjan1001
26-04-2012, 13:07
Sprawdziłem dzisiaj na szybko:
-tylda nie działa jako konsola
-wpisanie na mapie kampanii nc nie daje
chyba pany w tem serwisie w uja lecą
(płatne smsy) i wszystko jane :lol: :lol: :lol:

K A M 2150
26-04-2012, 18:10
Te kody działają ale...są one do Shoguna I xD Właśnie w Shogunie I i Medievalu I kody wpisywało się na mapie kampanii i zaczynały się oraz kończyły poprzez kropkę ; )

Simonwizard
01-05-2012, 10:35
Witam, chciałem zapytać, czy w Zmierzchu Samurajów wciąż występują przemowy generałów przed bitwą, ponieważ osobiście ich w grze nie uświadczyłem, a były ciekawym epizodem bitwy. W poprzednich częściach zawsze były, także nie wiem czy coś jest nie tak z grą/komputerem czy po prostu zrezygnowano z tego rodzaju urozmaicenia.

Rue
01-05-2012, 11:29
Przemówień nie ma,zrezygnowano z tego.

Rostel123
07-05-2012, 20:14
8-) Siema mam pytanie czy mogą być DLC do Shogun 2 Total War Zmierzch Samurajów ??

Asuryan
08-05-2012, 00:10
Mogą być, ale nie wiadomo czy będą :mrgreen:

Anarchista89
12-05-2012, 13:10
mam problem tego typu jak wybudować kolej czyli pierwszy budynek sieci telegraficznej nie mogę w żadnej prowincji która mam tego wybudować jakie warunki musze spełniać ?? :geek:

maryjan1001
12-05-2012, 16:13
tylko w niektórych prowincjach dostępna jest kolej.

Anarchista89
12-05-2012, 16:20
to wszystko tłumaczy własnie jedna zdobylem szkodaze ze nie można rozbudować jej na inne prowincje bez stacji

działek
03-06-2012, 02:25
1. Pro po kolei, bo nie do końca rozumiem. Każdy klan może zbudować tylko jedną "nitkę" kolejową tzn. tylko w 1 prowincji czy po prostu może zrobić jedną trasę np. połączyć 3 prowincje, w których wybudowana jest kolej?
2. Jak zdobyć zasoby: "bawełna" i "maszyny", bo nigdzie na mapie nie widzę, a potrzebuję do realizacji mych imperialistycznych planów ;)
3. Niedługo wybuduję Port handlowy i chciałbym zbudować Francuską dzielnicę handlową. Czy oni sami się do mnie zgłoszą czy po prostu mam wybór w budynkach? Z tego co widziałem statystyki oddziałów najlepszy wg mnie jest "Infanterie marine", dlatego chcę się zdecydować na Francuzów. Czy może pojawia się później coś lepszego i warto wybrać inny kraj do handlu?

Chaak
03-06-2012, 08:40
1. Kolej jest tylko w określonych prowincjach. O ile dobrze pamiętam to na głównej wyspie są 2 główne linie przez całą Japonię i kilka odnóg od nich, czyli jak swoim klanem zajmiesz np. 3 prowincje z koleją to możesz stacje budować, a jeśli prowincje z dworcami będą ze sobą bezpośrednio graniczyć to pojawi się między nimi linia.
2. Maszyny prawie na pewno są z handlu z zachodem. Źródła bawełny nie pamiętam.
3. Kraj sam się zgłasza jak masz odpowiedni budynek. Do mnie Francuzi zgłosili się w następnej turze po wybudowaniu portu. A co do wyboru to wydaje mi się, że Angole są tylko dla frakcji cesarskich, Francja dla szogunatu, a USA może zaproponować tym i tym. Chociaż ja Amerykańców bym nie brał, bo ich okręt, i piechota ustępują pozostałym.

działek
03-06-2012, 13:03
2. Maszyny prawie na pewno są z handlu z zachodem. Źródła bawełny nie pamiętam.
Bawełna też wskakuje jak zaczynasz handlować z Zachodem...tak dla potomnych.


3. Kraj sam się zgłasza jak masz odpowiedni budynek. Do mnie Francuzi zgłosili się w następnej turze po wybudowaniu portu. A co do wyboru to wydaje mi się, że Angole są tylko dla frakcji cesarskich, Francja dla szogunatu, a USA może zaproponować tym i tym. Chociaż ja Amerykańców bym nie brał, bo ich okręt, i piechota ustępują pozostałym.
No właśnie nie wiem czy nie ma podziału z tymi krajami, bo czekam już 10 tur na Francuzów, odrzuciłem dwa razy Amerykanów (chyba już nie wrócą, bo za drugim razem był komunikat, że jeśli odmówię to już nie będą się prosić ;)) i Anglików raz :/ Gram na rozgrzewkę rodem Satsuma (cesarz).
A tak się napaliłem na tych Infanterie marine :D

4. Czy opłaca się w każdym mieście inwestować w porty z Zachodem? Czy można w jednym zawrzeć układ np. z Amerykańcami a w drugim z Angolami? :)

5. Ile punktów doświadczenia dostają shinobi/gejsza/weteran/ishin na każdym poziomie, bo z tego co widzę, to chyba rośnie +1 na każdym? Jak jest później?
A jak się sprawa z punktami ma się u generała?

działek
10-06-2012, 17:59
Wybudowałem angielską dzielnicę handlową i chciałem zacząć budować na masową skalę królewską piechotę morską. Po wybudowaniu 3 jednostek wyskakuje komunikat, że mam już maksymalną ilość tych jednostek. Da się ten limit jakoś zwiększyć? Czy piesza gwardia cesarska i szoguńska, należące również do piechoty elitarnej także mają takie ograniczenia?

Bojaki
14-06-2012, 15:04
Nie da się mieć w grze więcej niż 3, chyba że otrzymasz jednostkę zachodniej piechoty np. w związku z eventem takim jak "zachodnia nauka"
Co do gwardii to także jest limit i wynosi on bodajże 8 lub 10 .
Po prostu - co lepsze jednostki są ograniczone, żeby nimi nie spamować, ot co

apcet
23-06-2012, 16:50
Nie jestem początkujący ale nigdzie nie znalazłem czym różni się okręt drewniany od okrętu miedziowanego tej samej klasy :?:
Oczywiście oprócz ceny i kosztu utrzymania.
Czy jakiś wilk morski może mi odpowiedzieć?

Chaak
23-06-2012, 22:40
Wydaje mi się, że ma to wpływ na jego szybkość lub wytrzymałość, albo na jedno i drugie.

karus73
29-06-2012, 22:29
nie mam tej części - i nie wiem jak jest w grze !, ale w realu okręty takie były wytrzymalsze/odporniejsze na ostrzał z armat.

sermen1987
16-07-2012, 19:07
Jak nawiązać kontakty z wielką brytanią? Muszę czekać na jakiś event czy mogę sam to zrobić?

Rostel123
16-07-2012, 20:01
Musisz zbudować port handlowy

Godlike
17-07-2012, 00:35
Ja mam pytanie dotyczące Fotsa ( grę dopiero ogarniam ) rozpocząłem już trzecią kampanie i mam problem odnośnie technologi francuskich gdy już rozwinę u siebie technologię sprawy zagraniczne to po jakimś czasie przychodzi mi poparcie ze strony Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ale nigdy z Francji i nie wiem czy to jakiś błąd gry czy co?

CzosnekPospolity
06-08-2012, 18:55
Myślę, że jakby przymknąć oko, to moje pytanie będzie pasowało do tego wątku...

Nie mam możliwości zakupu i podstawki Shoguna i dodatku, dlatego pytam - co lepiej kupić pod multi? Czy podstawkę, czy samodzielny dodatek?
Ewentualnie... Czy w ogóle opłaca się zakupić to i to naraz?

maxcezar5
15-08-2012, 09:22
Mam takie pytanie dotyczące FOTS'a.Czasami grając mapa kampanii zmienia kolory(i w dodatku i w podstawie),staje się taka przebarwiona.Nie gram na swoim najmocniejszym kompie(jest w naprawie po wycieku płynu), ale na o wiele słabszym.Jego specyfikacja
CPU:AMD Athylon 2x3.0Ghz
GPu;NvIdia gtx 520 1gb/56bit
Ram:4 gb
Czy to wina sprzętu czy gry(na starym zagrałem może z 4razy ze względu na wyjazd,ale przed zainstalowaniem dodatku shogun 2 chodził dobrze)

dawidson999
22-08-2012, 23:16
Witam, mam taki maly duzy problem w kampanii, otoz gram rodem jozai i na poczatku troche za bardzo sie rozpedzilem i podbilem kilka rodow pro shogunskich w tym najwiekszy rod nagoaka (nie pamietam juz dokladnie czy napewno taka byla jego nazwa ;) ) i po podziale japoni i zawiazaniu sie sojuszy, mam problem, gdyz spelnilem, wszystkie warunki potrzebne do zwieciestwa, mam juz ponad polowe japoni, ale brakuje mi posiadania 5 podleglych prowincji i za cholere nie wiem jak ten warunek w tym momencie spelnic. Moi sojusznicy nie robia doslownie nic, procz tego ze co jakis czas traca prowincje :evil: probowalem z podbitych prowincji wroga uczynic wasala, ale albo ktorys z moich glupich sojusznikow wypowiada mu natychmiast wojne, ale po jakims czasie ten wasal to robi... Macie moze jakies pomysly co moge zrobic w takiej z deczka beznadziejnej sytuacji? Czasu mam jeszcze sporo bo pozostalo mi podajrze jeszcze 5 lat do konca. Pozdrawiam

[IG] Misiak
27-08-2012, 11:29
Mam szybkie pytanie: ile waży podstawka+dodatek? Kompletuję serię więc nie wiem czy dodatek nadpisuje nieco podstawkę czy też faktycznie jest to ponad 50 gb. Z góry dzięki.

Chaak
05-09-2012, 11:34
U mnie podstawka z FOTSem waży troszkę ponad 29gb.

matek114
21-09-2012, 12:57
Witam,
Jest to mój pierwszy post.
Zamówiłem Total War shogun 2 zmierzch samurajów, bo jest to samodzielny dodatek.
Powiedzcie mi czy zawiera on wszystkie elementy z podstawy + dodatek??

Samick
21-09-2012, 13:24
Udzielam ostrzeżenia za:
1) Zakładanie tematu, nie tam gdzie jego miejsce.
2) Zakładanie dwóch tematów o tej samej nazwie i treści.
3) Za kłamanie, że to Twój pierwszy post, o czym pisałeś w obu. Któryś musiał być pierwszy, a któryś drugi. Nie ma innej opcji.


Jeśli chcesz sobie pograć w erę Sengoku Jidai, to musisz kupić jeszcze zwykłego Shogun II. Zmierzch Samurajów, daje dostęp tylko do ery Mejin.

matek114
21-09-2012, 13:43
Ale czy w tej nowej erze będę posiadał także wojska z wersji podstawowej?

Lord Kumagai
21-09-2012, 13:54
Dodatek jest samodzielny, czyli zawiera tylko "nową" kampanię i nowe jednostki. Jeśli chcesz posiadać wojska z wersji podstawowej to musisz kupić samego Shoguna 2.

matek114
21-09-2012, 14:11
Ok, dziękuje za informacje :)

Chaak
06-11-2012, 15:32
A ile Tobie zajmuje, i gdzie to sprawdzałeś?
Mi na przykład (mam XP) w "Dodaj lub usuń programy" pokazuje ok. 21gb, a na Steamie i w folderze z grą prawie 30gb.

BLooDek
17-05-2013, 17:58
Zapewne te 9gb to patche.

robercik8211
08-07-2013, 16:49
Witam.
Mam pytanie. czy wiecie może czy na wyspie Kiusiu można budować kolej? A jeżeli to w jakich prowincjach? Nie mogę budować tego w prowincjach Satsumy, a to mnie denerwuje.

cyborgowiec97
09-07-2013, 09:08
Linie kolejowe możesz budować tylko w określonych regionach na Honsiu. Na pozostałych wyspach się nie da.

serek22
19-07-2013, 20:11
Kto jest za rozwojem i zachodem ? Szogunat czy cesarz ? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

cyborgowiec97
19-07-2013, 20:18
Zasadniczo lepiej grać klanami procesarskimi, ponieważ dają bonusy do nowoczesnych jednostek, a klany proszoguńskie mają bonusy do jednostek tradycyjnych, a wątpie by ktoś cały czas używał jednostek tradycyjnych, więc nie wykorzystuje się bonusów.

serek22
20-07-2013, 18:17
Mam 2 kolejne pytania przy dzielnicy handlowej jest napisane potrzebne wydarzenie, co to jest za wydarzenie ???

Drugie pytanie to jak zbudować urząd telegrafu ? bo wiem, że udostępnia kolej, ale nie mogę jej zbudować w ogóle nie mam jej w menu budowy ;/ U mnie nie jest nic napisane, że czegoś potrzebuję tylko co udostępnia (w tej wiki czy jak to nazwać)

ManUtd
20-07-2013, 20:24
Jak opracujesz sobie potrzebną technologię to po paru turach albo i od razu zgłosi się któryś kraj z pytaniem o utworzenie dzielnicy handlowej, możesz ich przyjąć albo odrzucić i wtedy ci sami albo inni wrócą po jakimś czasie. Zgaduję że chodzi Ci o to.

Stacje telegrafu są dostępne tylko w niektórych prowincjach na wyspie Honsiu, widać to na mapie i tylko tam można potem stawiać kolej.

Arroyo
01-10-2013, 16:37
Wie ktoś może, gdzie w Shogun 2 zapisywane są powtórki z bitew? Chodzi mi dokładnie o folder na dysku, a nie w grze.

Samick
01-10-2013, 17:34
C:\Documents and Settings\Nazwa_profilu\Dane aplikacji\The Creative Assembly\Shogun2\replays

Arroyo
01-10-2013, 19:16
Dzięki.

Wald
18-01-2014, 19:23
Mam takie pytanie odnośnie finansów. Gram dopiero 3 dni ale mam problemy z finansami podczas prowadzenia klanu Aizu(chyba tak :mrgreen: ) nie wiem dokładnie na czym się skupić, jedyne na co mi starcza to na werbowanie armii ale i tak dochód mimo, że słabo się obniża nie wystarcza na rozbudowę :/ , prosiłbym o kilka prostych i zaawansowanych skutecznych rad :)

Arroyo
18-01-2014, 19:35
Aizu*
I. Tą armią, co masz staraj się podbijać coraz to kolejne prowincje.
II. Zawiązuj traktaty handlowe z innymi frakcjami stronnictwa Szoguna (Aizu jest w końcu z Szogunatu)
III. Po podbiciu prowincji staraj się rozbudować miasto.

PS. Ja przynajmniej tak robię, a kasa jakoś płynie nawet do 3k-6k na turę.

Wald
19-01-2014, 12:58
No to są takie podstawowe,ale dzięki ;) chodzi mi o takie "zagrania" które dodatkowo zwiększą mój dochód bo nawet jak robię to co napisałeś to wpływ gotówki dalej wynosi coś koło 500, a moja armia i tak za duża nie jest :/

Samick
19-01-2014, 13:37
Może czas zacząć badać technologie cywilne? ;)

Wald
19-01-2014, 14:07
Zbadałem dwie ale nie stać mnie, żeby coś rozbudować :/ a na wojenke za słaby jeszcze jestem :(

Janwatos
22-02-2014, 20:54
Witam.Mam pytanie, jak stać się republiką żeby mieć republikańske jednostki i czy da się w ogóle grać potem bo z tego co czytałem to nikt wtedy mnie nie lubi. Z góry dziękuje za odpowiedź.

sadam86
26-11-2014, 12:54
Czy ja robię coś źle czy przez pierwsze 3-4 lata tylko siedzi się w swojej prowincji bada technologie i czeka na port handlowy(sporo szlaków otwiera), żeby w końcu kasa skoczyła(z umów handlowych)? Wybrałem ród Tosa i nie ruszyłem się przez 3 lata z wyspy i podbiłem tylko jedną prowincję, teraz jak ma sporo umów handlowych przychód wreszcie skoczył z 500 do 3 tys.

majkel
26-04-2015, 14:49
Nie mogę rozgryźć tego wsparcia artyleryjskiego z okrętów. Zauważyłem że ilość pocisków na jedno wezwanie to generalnie połowa dział z okrętów we flocie. No ale nigdy nie mogę mieć więcej niż 48, pomimo iż mam HMS Warrior i kilka tych fregat, więc teoretycznie powinienem mieć ok 60-70 pocisków.
- czy te 48 to limit?
- od czego zależy średnica ostrzału? W tej wielkiej flocie to ponad 90 metrów!!! a kilka małych fregat ma średnice rzędu 40-50 metrów...
- czas do trafienia zależy od odległości floty od bitwy? bo mi się wydaje że to jest jakoś losowo...
- no i od czego zależy że raz mogę wezwać ostrzał 2 razy a kiedy indziej 3?

ten ostrzał jest naprawdę świetnym elementem Zmierzchu, tylko jeszcze chciałbym go w pełni zrozumieć;)

Ulthion
17-06-2015, 13:43
Bry dzień człowieki. Jeśli było to już poruszane w tym wątku, to chętnie się dowiem jak wyszukać coś tylko w tym temacie, bo nie będę czytał 56 stron by znaleźć jedną kwestię.
Mianowicie chodzi mi o bitwy morskie w zmierzchu. Ma ktoś na nie jakiś "lek"? Nigdy w total warach nie lubiłem bitew morskich ze względu na ich tempo oraz niepojęte dla mnie zasady jakie tam działają, gdy mini okręcik wroga demoluje mi kilka elitarnych jednostek ale w zmierzchu przechodzi to ludzkie pojęcie. Chodzi mi o pożary. Jak to jest, że po jednej (dosłownie) salwie SI w moje okręty, te dosłownie wszystkie stają w płomieniach i jest koniec bitwy. Nie ważne, że SI ma np 5 średnich okrętów kontra 2 moje pancerniki 4 Kaiyo Maru i 10 Kasuga - krótki ostrzał i SI wygrywa nie tracąc nawet jednej jednostki - mimo, że na 5 okrętów ma 2 drewniane (moje wszystkie są miedziane poza pancernikami).
Jest na sali jakiś wilk morski?

majkel
18-06-2015, 00:00
Minimalnie nie ten temat;) proszę o przeniesienie.

Ja też miałem problem gdy dorwałem się do zmierzchu, mimo iż wilk morski ze mnie wybitny:). Problem jest w tym, że w zmierzchu bitwy morskie są szybkie i chaotyczne z dwóch powodów: większego zasięgu dział i specyficznej amunicji. W tej pierwszej kwestii po prostu trzeba się przyzwyczaić;). Druga kwestia wiąże się z mechaniką obrażeń od "granatów artyleryjskich". Są one zdecydowanie OP. Co prawda mają mniejszy zasięg, ale i tak wystarczająco duży, że zbliżenie się na odległość do strzału powoduje że wróg zje 1-2 salwy zwykłych pocisków, czyli zdecydowanie za mało by go zatopić! A granaty są na tyle nie przyjemne że praktycznie po jednej salwie wzniecają pożar, co wymusza naprawę. Z tym nic nie zrobisz. Ale z drugiej strony nie rozumiem zbytnio Twojego problemu, wystarczy naprawiać płonący okręt by nie wybuchł i gdy wróg skupiony jest na nim, czy kilku innych, resztą zmniejszyć dystans i też z granatów nawalać!
Podpowiem, że mimo iż okręt w naprawie nie może wykonać rozkazu wystrzału, czy też prowadzić swobodnego ostrzału, to mimo naprawy możesz normalnie strzelać z ręcznego celownika klawiszem "H":D.
Jeszcze trzy porady:
1) rodzaje okrętów nie wiele się różnią w kwestii "łatwopalności" od granatów, jedynie pancerniki są wytrzymalsze
2) spróbuj po oddaniu jednej salwy ze zwykłych pocisków w płynącego wroga, natychmiast przerzucić się na granaty i popłynąć w jego stronę, zacznie się rzeź ale masz większe szanse że to Ty pierwszy podpalisz wroga:)
3) zbadaj pociski przeciwpancerne, są słabszą wersją granatów ale mają większy zasięg (nawet od standardowych) i są celniejsze

Ulthion
18-06-2015, 03:33
Używam naprawy ale to nic nie daje poza tym, że nie pada od razu, tylko troszkę dłużej się pali nim zdechnie. Ale ogień opanować udało mi się może ze 3 razy dosłownie.
Zastanawia mnie, czy da się ustawić jakoś, by torpedowce domyślnie z nich waliły, zamiast każdorazowego odpalania ręcznego? Bo to jedyny sposób, bym coś ubił jak trafię torpedziskiem.
Pociski mam te przedostatnie. Tu jest jeszcze pytanie czy te przełączniki, to coś jak w artylerii czy też ognistych strzałach - 1/2 salwy czy tak jak w empire po prostu przełączam rodzaj pocisków jakiego używają cały czas?
A podpalanie.. liczyłem na to, że da się jakieś gaśnice zbadać czy coś ;p Przestałem już robić okręty inne niż drewniane.. bo kadłuba praktycznie nigdy przeciwnik mi nie narusza - mało kiedy pojawia się coś na żółto. Zwyczajnie nie zdążą mi się statki zepsuć, nim spłoną i często jest ta informacja, że ogień rozprzestrzenił się na inny statek... mimo, że odległość między nimi to dziesiątki metrów.. ten ogień jakiś dziwny jest- telegrafem przeskakuje czy jak?
Na razie cisnę wszystkie bitwy morskie na automacie, po tym jak 4 komputerowy Kayio Maru zdemolowały mi 6 moich i...14 Kasug... :(
A tak co do sterowania, to czemu statki tak dziwnie się zachowują, że gdy oznaczę grupę i każe jej atakować to płynie po prostu na wprost cała grupa, i próbują taranować. Żaden się nie obraca by w cel walić od boku, aż takich kwiatków to w empire nie miałem :P

Shay Ruan
18-06-2015, 10:25
Przeniosłem tutaj posty z tego działu http://forum.totalwar.org.pl/showthread.php?4264-Pytania-pocz%C4%85tkujacych-graczy/page56

majkel
18-06-2015, 19:54
Torpedy odpalasz tylko ręcznie, ale ja rzadko ich używam bo trafić coś i przy tym nie zostać zniszczonym jedną salwą to prawie nie możliwość;). Oczywiście mam po dwa torpedowce na każdą flotę, ale raczej wiele nie dają. Przełączniki pocisków działają ciągle, jak w innych częściach, klik i strzelasz danym pociskiem tak długo jak nie przełączysz na inny. Jeśli idzie o atakowanie grupą... tego unikałbym w każdym TW, niezależnie czy to ląd czy woda:p, grupy tylko do przemieszczania, inaczej nie tykaj;).

A grasz na modach? Może to one powodują jakieś zmiany statystyk czy coś. No i na jakim poziomie trudności grasz?

Nie wiem czy to pomoże ale podam Ci skład moich flot, którymi niszczę wszystko. Gram na wysokim poziomie trudności.
- obowiązkowo pancernik, może być zwykły Kotetsu (choć moją perełką jest oczywiście HMS Warrior;))
- minimum 4 fregaty jako trzon floty
- reszta to najlepiej korwety Kasuga
- 2 torpedowce, tak dla zabawy;)
Ustawiasz fregaty na środku, lekko za nimi pancernik do wsparcia razem z torpedowcami. Kasugi po bokach. Najpierw fregaty muszą się włączyć do walki, możesz też wysłać pancernik by zbierał na sobie gniew smoka:). W tym czasie Kasugi wchodzą na skrzydła i zamykają wroga. Z torpedowców z reguły odpalam kilka salw, ale albo chybiają, albo trafiają już w rozbite okręciki;).

Shay Ruan
18-06-2015, 21:41
Sam nigdy nie potrafiłem rozgrywać morskich potyczek w tej części. W Napoleonie i Empire mi to świetnie wychodziło ale tutaj jestem cienki jak barszcz.

Ulthion
20-06-2015, 01:59
Mi nawet średnio to w empire wychodziło ale tutaj jest tragicznie :P
Poziom trudności jakiego używam to obecnie trudny. Musiałem rozpocząć kampanię od nowa, bo na bardzo trudnym mnie SI zjadło na śniadanie :P
Shogun 2, poza zmierzchem ogólnie mnie mocno zaskakuje pod względem walki. Tak sobie testowałem jednostki w jednorazowej bitwie. I nie ważne czy ja miałem shogitai kontra elitarna piechota nowoczesna czy odwrotnie i tak mnie komputer leje w walce 1 oddział na 1. I zawsze z tego samego powodu - tracę 1/3 jednostki, już się morale chwieją przy połowie strat wieją. SI walczy do końca.. no może czasem rezygnują jak im zostaje 10 sztuk z 300. Jakoś w empire było to bardziej pod tym względem zbalansowane.
Obecnie jestem na etapie własnej republiki Jozai i gdzie tylko mogę coś rekrutuję, bo straty mam gigantyczne. Generalnie kupiłem shoguna, po czytaniu wiele pozytywnych opinii, a na lądzie okazuje się, że sprowadza się to do "więcej = lepiej, choćby to było najsłabsze wojsko". A na wodzie.. "użyj automatu" :p
A z modów, to mam tylko jeden: DarthModa 5. Gdzie się da używam, głównie ze względu na większe oddziały. Te standardowe jakieś malutkie się wydają. (kupiłem jeszcze rome2 ale tam nawet nie wiem jak z bitwami morskimi, bo tak ekstremalnie mi się nie podoba, że po 1 dniu dałem sobie spokój i tylko kasa w błoto poszła :( )
majkel Fregat mam osiągnięty limit ja na razie, poza nimi robię teraz wyłącznie korwety Kasugi. Akurat w kwestii tego co budować to dosyć prymitywny wybór - bo różnice to tam są w ilości dział i zwyczajnie to już na początku zauważyłem, że jest standard "drożej = lepiej". Na lądzie to jednak nawet włócznicy poborowi mi się często przydają do obrony armat przed komputerem, który lubi obiegać całą mapę konnicą w koło licząc, że nie zauważę :P
P.S. Na lądzie używam ataków grupami i nie jest tragicznie, zazwyczaj używając małych grupek typu łucznicy+ samurajowie (wolę łuczników, bo mogą strzelać zza samurajów, nie tłukąc swoich jak strzelcy :P)

P.S. Jest jakiś mod zmieniający kwestie dyplomacji? Nieco brakuje mi tego co miałem w Empire, a mianowicie handlu technologiami i regionami.

llllll
11-09-2015, 20:44
Da się w ogóle pokonać w otwartej bitwie na multi, gdzie proporcje armii są wyrównane, pokonać nowoczesną armię, armią klasyczną? bo leją mnie jak chcą, nawet polowy składu im ubić nie mogę...

sadam86
11-09-2015, 20:48
Nie wiem jak w multi, ale w singlu bywa ciężko, więc biorąc pod uwagę że nie walczysz przeciw AI raczej się nie uda Ci wygrać armią klasyczną z tą nowoczesną.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
12-09-2015, 01:20
@llllll (http://forum.totalwar.org.pl/member.php?10880-llllll)
Pisząc "klasyczną" masz na myśli armię z podstawki, czy armię z FOTSa złożoną z tradycyjnych jednostek?

llllll
12-09-2015, 08:21
Z podstawki. Drugie moje pytanko to czy bitwy z fotsa są podobne do Napoleona?

( ͡º ͜ʖ ͡º)
12-09-2015, 11:38
Jeżeli dobrze wykorzystasz ukształtowanie terenu, jazdę i łuczników z długim zasięgiem tj. mnisi czy samuraje daikyu to masz szansę. Z tego co pamiętam to im mniejsze fundusze tym lepiej dla armii tradycyjnej.

majkel
12-09-2015, 13:20
Dokładnie, na małych funduszach nowoczesna armia to kilka oddziałów strzelców (3-4) i jakaś słaba jazda, podczas gdy tradycyjna armia bierze np dużo jazdy albo spam katan i rushuje. Przy większych funduszach rośnie znaczenie piechot liniowych, jest ich więcej więc ciężko podbiec. Tu ważna jest mapa, jak masz dużo pagórków i lasów, a w armii kilka oddziałów łuczników i dużo katan to kładziesz ich po całości:D, po prostu gra nie ogarnia pola ostrzału, wróg nie strzela nawet gdy wydaje się że ma pole do ostrzału i zanim odpali to ich wyrżniesz. Oczywiście to kwestia dobrego ustawiania jednostek za grzbietami wzgórz, puszczanie mięsa armatniego, wyczucie kiedy zaszarżować. No i dobrze jest brać więcej jazdy niż zwyczajnie się używa w starciach z inną tradycyjną armią, oddział jazdy może paść ale jeśli weźmie ze sobą np francuską piechotę to jest to świetny interes;).