PDA

Zobacz pełną wersję : Napoleon - duży czy mały



szekspir
27-09-2009, 20:29
Skubię sobie Holendrami Europę i zaścianek kolonialny po raz n-ty. Po raz n-ty przyglądając się jak wspaniała francuska piechota liniowa zbija się na mapie w kłębek stanowiący dla siebie większe zagrożenie niż moja konnica i artyleria razem wzięte, wszystko ładnie-pięknie-kolorowo, i nagle chcą mi do tego gnojownika wrzucić kurdupla Bonaparte? Może będzie miał różowy pióropusz? Albo szabelkę z drewna?

Już lepiej żeby miał trzy nogi... ale niech przynajmniej walczy po ludzku.

Temat raczej do skasowania, ale wygadajcie się tutaj, bo rozmywacie temat odnośnie N:TW. - Amrod

Chlebak
30-09-2009, 21:37
W Napoleonie to nie wróg będzie się zwijał w kłębek. W Napoleonie czegokolwiek nie zrobisz to twoje wojska się w takowy zwiną :)

kretu19955
30-09-2009, 21:59
Napoleon wcale nie był mały ;) Legenda o małym kapralu spowodowała, że ludzie myślą/mówią iż był niskiego wzrostu. A nawet gdyby to liczy się umysł a nie wzrost czy siła w ręce :D

Ronin
01-10-2009, 14:13
Napoleon wcale nie był mały ;) Legenda o małym kapralu spowodowała, że ludzie myślą/mówią iż był niskiego wzrostu. A nawet gdyby to liczy się umysł a nie wzrost czy siła w ręce :D

No nie przesadzajmy w drugą stronę czy Jaro Kaczyński jest wysoki? Chyba nie a Mały Kapral był naprawdę mały bo miał zaledwie ok 168 cm wzrostu.
Co do reszty to masz rację bo nikt nie powinien oceniać kogoś po wyglądzie ale po tym co ma w głowie. A Napoleon pokazał że ma tam całkiem dużo. Sam podbił całą Europę i skutecznie oczywiście do czasu przeciwstawiał się 6 koalicjom Anty-napoleońskim a to jak na owe czasy był nie lada wyczyn. Dlatego właśnie z tego powodu utarło się powiedzenie Mały Wielki Człowiek. :)

kretu19955
01-10-2009, 15:05
Napoleon wcale nie był mały ;) Legenda o małym kapralu spowodowała, że ludzie myślą/mówią iż był niskiego wzrostu. A nawet gdyby to liczy się umysł a nie wzrost czy siła w ręce :D

No nie przesadzajmy w drugą stronę czy Jaro Kaczyński jest wysoki? Chyba nie a Mały Kapral był naprawdę mały bo miał zaledwie ok 168 cm wzrostu.
Co do reszty to masz rację bo nikt nie powinien oceniać kogoś po wyglądzie ale po tym co ma w głowie. A Napoleon pokazał że ma tam całkiem dużo. Sam podbił całą Europę i skutecznie oczywiście do czasu przeciwstawiał się 6 koalicjom Anty-napoleońskim a to jak na owe czasy był nie lada wyczyn. Dlatego właśnie z tego powodu utarło się powiedzenie Mały Wielki Człowiek. :)
Tak miał 168cm wzrostu, ale w tedy ludzie byli mniejsi ;) Dziś gimnazjalista ma tyle, ale w tedy 168cm to było dużo więcej ;)

Ronin
01-10-2009, 15:51
Tak miał 168cm wzrostu, ale w tedy ludzie byli mniejsi ;) Dziś gimnazjalista ma tyle, ale w tedy 168cm to było dużo więcej

Co prawda nie mam aż takiej wiedzy I nie wiem jaka była średnia wzrostu w XIX wieku mężczyzn a zwłaszcza ówczesnych Monarchów. Ale jedno jest pewne powiedzenie Mały kapral pochodzi właśnie z tego okresu. Więc raczej musiał być mały skoro ówcześni go tak nazywali nie sądzisz?
;)

kretu19955
01-10-2009, 17:07
Nazywali go mały kapral ponieważ pomimo swojego stanu był taki jak zwykli szeregowi. Jadł to co oni spał w takich warunkach jak oni i tak dalej. Właśnie dlatego nazywają go mały kapral, a nie z powodu wzrostu ;)

Furiusz
01-10-2009, 17:57
ja znam taką anegdotkę.
napoleon na jakimś przyjęciu spotkał się z oficerem piechoty który był człowiekiem dość wysokim. Obaj panowie nie przypadli sobie do gustu, w związku z czym Napoleon (wtedy juz cesarz) miał rzec do tegoż oficera.
-Jest pan ode mnie wyższy o głowę, ale jak nie przestanie mnie pan drażnić to każę zlikwidować tę różnicę.

Ronin
01-10-2009, 18:47
ja znam taką anegdotkę.
napoleon na jakimś przyjęciu spotkał się z oficerem piechoty który był człowiekiem dość wysokim. Obaj panowie nie przypadli sobie do gustu, w związku z czym Napoleon (wtedy juz cesarz) miał rzec do tegoż oficera.
-Jest pan ode mnie wyższy o głowę, ale jak nie przestanie mnie pan drażnić to każę zlikwidować tę różnicę.

Nie znałem tej anegdoty ale jest świetna ;)

nr.uno
05-10-2009, 16:21
Skoro Napoleon miał 168cm wzrostu, to nie był jakimś kurduplem. Nawet w swojej epoce nie należał oczywiście do najwyższych, ale bez przesady ;) Stojąc obok swoich wysokich gwardzistów, faktycznie pewnie wydawał się niewielki, ale pewnie i tak przewyższał przeciętnego poborowego.To Brytyjska zakłamana propaganda specjalnie ukazywała go jako krasnalka, który ma ambicje podbicia świata. Historię piszą zwycięzcy, więc ta wersja stała się obowiązująca w historiografii.

Stalin był dużo niższy (ok 160cm), a jakoś nikt nie zauważa tego faktu 8-) Pewnie wszyscy, którzy byli zbyt spostrzegawczy wylądowali na Kołymie.

Wąchacz13
06-10-2009, 13:05
Napoleon był wyższy ode mnie!

Delwin
06-10-2009, 14:19
O ile pamiętam to minimalny wzrost do grenadierów chyba był 155 cm zatem te 168 cm to całkiem dużo. Przed wojną mój dziadek z 177 cm wzrostu uchodził za wysokiego - 4 szereg w kompanii reprezentacyjnej WP :D. Legenda to ponoć wynik błędu w przeliczeniu stóp francuskich (32,484 cm) na angielskie (30,48 cm). Przy identycznej liczbie wynik jest "nieco" inny. Ponadto w wieku 51 lat człowiek jest już nieco niższy niż młodości czyli mógł mieć jeszcze z dwa centymetry extra.

http://ask.yahoo.com/20030724.html

Wynik też "zaburzała" jego obstawa złożona z raczej dużych chłopaków ;-).

Ronin
06-10-2009, 17:01
O ile pamiętam to minimalny wzrost do grenadierów chyba był 155 cm zatem te 168 cm to całkiem dużo. Przed wojną mój dziadek z 177 cm wzrostu uchodził za wysokiego - 4 szereg w kompanii reprezentacyjnej WP :D. Legenda to ponoć wynik błędu w przeliczeniu stóp francuskich (32,484 cm) na angielskie (30,48 cm). Przy identycznej liczbie wynik jest "nieco" inny. Ponadto w wieku 51 lat człowiek jest już nieco niższy niż młodości czyli mógł mieć jeszcze z dwa centymetry extra.

http://ask.yahoo.com/20030724.html

Wynik też "zaburzała" jego obstawa złożona z raczej dużych chłopaków ;-).


No nikt nie kwestionuje pozycji Napoleona jako człowieka. Ale umówmy się że tak jak dzisiaj średnia wzrostu jest od 180 wzwyż tak te kilka set lat temu średnia wzrostu była od 170 cm wzwyż. Nawet jak ktoś ustępował od tej normy o kilka centymetrów tak jak Napoleon to był już uważany za niskiego wzrostem. A Anglicy którzy wtedy byli pełni kompleksów postanowili wykorzystać te 2 centymetry do rozsiewania czarnego PR-u i to im się udało.
PS. Ja sam jestem niski choć w czasach Napoleona byłbym dryblasem hehe. Wyznacznik kto jest niski a kto wysoki jest subiektywy i tak do końca nie można nigdy go ustalić bo to zależy od wielu czynników. Ale fakt jest faktem że tak jak dziś ktoś kto ma 176 cm wzrostu jest uważany za niskiego bo średnia wzrostu jest już znacznie inna (wyższa) niż jeszcze 10-15 lat temu. Tak też za czasów Napoleona kiedy to w wojsku służyli raczej wysocy chłopcy (średnia wzrostu była jednak mimo wszystko od 170 cm wzwyż) Napoleon wśród nich był postacią nikczemnego wzrostu, choć niwelował to skutecznie swoim strategicznym zacieńciem. Stając się przez to jednym z najlepszych strategów wszechczasów. ;)

kretu19955
06-10-2009, 17:40
Zauważ że tacy bardzo wysocy w armiach byli tylko grenadierzy stanowiący trzon cesarskiej gwardii napoleona. Ich wysoki wzrost miał świadczyć o ich sile i umiejętnościach. Inni żołnierze raczej nie byli aż tacy wysocy. Mój 80-letni dziadek ma 173cm i za czasów młodości uchodził za wysokiego chłopaka a te 2 cm których napoleonowi brakło to może być błąd w mierzeniu. Dopóki Napoleon osobiście mi nie powie że był mały ja będę utrzymywał iż taki nie był. ;)

nr.uno
06-10-2009, 17:59
Tak też za czasów Napoleona kiedy to w wojsku służyli raczej wysocy chłopcy (średnia wzrostu była jednak mimo wszystko od 170 cm wzwyż

Służyli wszyscy możliwi chłopcy. Kula zabija tak samo, nie ważne czy ktoś ma 2metry wzrostu czy 150cm. A w walce na bagnety liczy się raczej po prostu masa napierającego chłopa, więc brano kogo się dało, a nie "raczej wysokich chłopców". Wyjątek stanowiły wszelkie oddziały grenadierów czy reprezentacyjne, ale to wiadomo - wysoki wzrost rekruta miał budzić respekt wśród przeciwników. Poza tym sam sobie przeczysz. Skoro średnia wzrostu wtedy to 170cm, to Napoleon niemal idealnie wpasowywał się w nią, więc nie mógł być niskiego lecz średniego wzrostu.


Przed wojną mój dziadek z 177 cm wzrostu uchodził za wysokiego - 4 szereg w kompanii reprezentacyjnej WP
To wtedy to był spory chłop z niego :) Mój dziadek to nie wiem czy ma 160cm teraz, więc za młodu pewnie miał trochę ponad to. Ogólnie moja rodzina do wysokich nie należy. Ojciec z 182cm jest najwyższy z wszystkich bliższych krewnych, których znam 8-)


Dopóki Napoleon osobiście mi nie powie że był mały ja będę utrzymywał iż taki nie był.
Zgadzam się w 100%. Ciekawe czy Napoleon w ogóle przejmował się takimi głupotami jak brytyjskie wymysły propagandowe. Tam określano go jako faceta mającego ok. 150cm (za Łysiakiem), więc jak już wyżej napisałem stąd źródło całego mitu.

ThorGal77
06-10-2009, 18:55
Ja w 1 gim mam coś około 175 cm i mnie uważają za dryblasa ;D no bo tylko jeden jest mojego wzrostu a reszta to do poziomu oczu mi sięga ( oczywiście mam na myśli tylko ten rocznik bo już np z 2 gim są wyżsi )

Ronin
06-10-2009, 19:10
Napoleon osobiście mi nie powie że był mały ja będę utrzymywał iż taki nie był. ;)

Dobry tekst hehe ;) Pewnie kiedyś powie niestety będziemy już wtedy po tamtej stronie tęczy i najprawdopodobniej będzie nam to już wtedy zwisać i powiewać. :D

kretu19955
06-10-2009, 19:33
A ten znowu to samo ;)

Delwin
07-10-2009, 10:26
Taka ciekawostka:

http://historymedren.about.com/b/2004/09/15/tall-medieval-men.htm

Bronti
07-10-2009, 14:40
Jeśli chodzi o ciekawostki... Widzieliście oryginalne, XV-wieczne łóżka Braci Zakonnych znajdujące się w Malborku? :)

Ronin
07-10-2009, 16:48
Taka ciekawostka:

http://historymedren.about.com/b/2004/09/15/tall-medieval-men.htm



A recent study conducted at Ohio State University, based on skeletal data from 30 previous studies, reveals that men living during the 9th to 11th centuries had an average height of about 5 feet 8 inches.

A ile to jest w przeliczeniu na centymetry te 5 feet 8 inches bo jakoś w stopach i inches angielskich jestem słaby

Furiusz
07-10-2009, 17:17
wychodziło by prawie 1,80
5 stóp to 1,524metra
8 cali to 20,32 cm

Ronin
07-10-2009, 17:36
No to faktycznie wysokie chłopaki w średiowieczu byli jeżeli to faktycznie prawda. ;)

Delwin
07-10-2009, 22:10
Wczesnym średniowieczu - potem to szło w dół. A owe 5 stóp i 5,5 cala w wieku XVIII - czyli w okolicach czasów napoleońskich to coś w okolicach wzrostu Napoleona (troszkę poniżej 168 cm)...

Gorn-95
26-08-2012, 21:26
Napoleon miał z 164cm wzrostu.168-170 to średnio a nie mało.

kuroi
26-08-2012, 22:12
Napoleon miał z 164cm wzrostu.168-170 to średnio a nie mało.
Niemal 3-letni temat. Gratuluje nekrofilowi. :x

Herod
27-08-2012, 07:35
Jeszcze jeden taki post Gorn, a poleci ostrzeżenie. Wiemy dobrze, że specjalnie szukasz bardzo starych tematów i podbijasz je mało merytorycznymi i ciekawymi postami, czerpiąc z tego chorą satysfakcję. :P Jak bawisz się w górnictwo to chociaż rób to porządnie.